Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?

Yurt dışından online alışveriş yapanların bilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biride her ürünü satın alamayacağımızdır. Yurt dışından alışveriş yaparken bilmeniz gerekenlerden en önemlisi gümrük yasaklı ürünlerdir. Her ülkenin bu durumla ilgili tutumları farklı olabileceği için burada sadece ülkemize ait yasaklı ürünlerden bahsediyor olacağız.

Gümrük vergisi ödeyerek almak isterseniz dahi gümrükte geçmeyen gümrük yasaklı ürünler vardır. Eğer yurt dışından AliExpress gibi bir siteden alışveriş yapacaksanız bu ürünleri bilmeniz gerekmektedir.

Gümrük Yasaklı Ürünler

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:

 • Tütün ve benzeri ürünler,(elektronik sigara, parçaları ve likitleri dâhidir.)
 • Alkollü ve benzeri içecekler,
 • Cep telefonu (sim kart takılabilir bazı ürünler vergileri peşin ödenerek geçebiliyor)
 • Kozmetik ve benzeri Ürünler
 • Et ve Et ürünleri
 • Silah ve tüfek

Yukarıda saydığımız ürünler, yurt dışı alışverişlerde posta yolu ile gümrükten geçmemektedir. Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.

gümrük yasaklı ürünlerPin
Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir? 3

Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır? Ürün Gümrüğe Takılır Mı?

İzin Belgesi ile Gümrükten Geçirilebilecek Eşyalar

 • Aşağıda belirtilen eşya, aşağıda belirtilen belgelerin gümrük idaresine ibraz edilmesi şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla Türkiye’ye getirilebilir:
 • İlaçlar: Doktor raporu, hastane raporu veya doktor reçetesi.
 • Takviye edici gıdalar: Doktor raporu, hastane raporu veya doktor reçetesi. Ayrıca, milli sporcular için milli sporcu belgesinin ibraz edilmesi istenir. 
 • Silah ve tüfek dışında ilgili mevzuatta geçen ateşli silah, bıçak ve benzeri eşya için: Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak uygunluk yazısı aranır.

İthali Yasak Ürünler Nelerdir?

Eğer özel bir kargo alacaksanız ithali yasak ürünler listesini de kontrol etmenizi öneriyoruz. Bir ürünün ithali yasaklı ise posta yolu ile gelmesi de yasaklı olacaktır. İthali yasaklı mallar listesi için tıklayın.

Bu sayfada yer alan metinler, yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez.
Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili yasal düzenleme; 4458 sayılı Gümrük Kanunu, 4760 sayılı ÖTV Kanunu, 3065 sayılı KDV Kanunu, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar” ile bunlara bağlı ikincil mevzuatta yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

“Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?” üzerine 576 yorum

 1. Merhaba 🙂 aliexpres üzerinden lens ve peruk siparişi vericem 🙂 bende önce lens filan alan olmuş türkiyeden çok kişi…ama peruk olmamış…gümrüğe takılan kozmetik ürünleri yüze sürülebilir kimsayal ürünleri kapsar diye biliyirum sizce bir problem yaşarmıyım 🙁

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bir problem olmaz. Vergiler dahil “ithalat ücreti depozitosu” nu peşin ödeyerek satın alın.

   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Kozmetik olarak değerlendirilirse geçmez. ilaç olarak değerlendirilirse reçete ile gümrükten çıkarabilirsiniz.

   Syg

   Yanıtla
 2. Merhabalar,Aliexpres’den iki adet sim kart özellikli akıllı saat sipariş etmiştim ancak gümrük’den beni arayarak bu ürünlerin yasaklı ürün olduğunu söylediler.Bu ürünler satıcıya geri gönderilir mi ve ben ödediğim parayı geri alabilir miyim?Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Yasaklı değil fakat gümrük limitine dikkat edin 1500 eur üzeri gümrükten geçmeyecektir.
   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   1500 EUR gümrük sınırı vardır. Neredeyse bu tutara tekabul ediyor. Kilogram olarakta çok yüksek olacaktır. gümrük vergisi %20 ötv %20 artı olarak bir şeyler de çıkabilir. Riskli bir alışveriş gibi görünüyor.

   Syg

   Yanıtla
 3. Çinden 9 dolara sex shoptan ürün aldım gümrükten geçmeme ihtimali var mı kargo firması sunyou ayrıca kargo firmasına göre takılma ihtimali değişir mi

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Normal şartlarda gümrük yasaklı olmamasına karşın, özel bir izine tabi olabilir. Çünkü bu define arama izni gibi bir şey gerektirebilir.

   Syg

   Yanıtla
 4. Merhaba bebek kıyafeti sipariş ettim gümrükten ve telgrafla beni ukime çağırdılar orda da bana veremeyeceklerini sölediler. Buna nasıl karar veriliyor neden kaç tane aldığımdan kime ne ki? Tekrar gidip alma şansım var mıdır yada mail yoluyla faturasını falan göndersem?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Adet bazlı ticari olarak nitelendirildiği için gümrük size vermemiş. Kaç adet ürün aldınız?

   Syg

   Yanıtla
Yorum yapın

Grupanda