Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Vergisi Nasıl Ödenir ?

Yurt dışı alışverişlerde oluşabilecek problemlerden biri: Ürünün gümrüğe takılması. Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kuralları yüzünden bir çok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri menşei ülkesine dönüşünü izliyoruz. Peki gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır? Gümrüğe takılan ürün nasıl gümrükten teslim alınır? Gümrük ücretleri, vergileri nasıl ödenir? Sizler için bugün bu konuları anlatacağız.

Ürünün Gümrüğe takıldığını nasıl anlarım?

 1. İlgili alışveriş sitesi üzerinden yapılan siparişlerin durumunu takip edin: Sipariş durumunu İlgili alışveriş sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Sipariş sayfasına giderek güncel durumu ve sevk tarihlerini kontrol edebilirsiniz.
 2. Kargo takip numarasını kullanın: İlgili alışveriş sitesi üzerinden yapılan siparişler genellikle bir kargo takip numarası verilir. Kargo takip numarasını kullanarak güncel kargo durumunu ve sevk tarihlerini kontrol edebilirsiniz.
 3. paketiniz uzun süredir gümrükte bekliyorsa gümrüğe takıldığından şüphelenebilirsiniz.
 4. Gümrük müşavirliği ile iletişime geçin: Eğer siparişinizin gümrüğe takıldığını düşünüyorsanız, gümrük müşavirliği ile iletişime geçebilirsiniz. Gümrük müşavirliği size siparişinizin durumunu ve neden takıldığını açıklayabilir.

Gümrüğe takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürününüzün gümrüğe takıldığını PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabilirsiniz. Eğer siparişiniz, UKiM’de ( Uluslar Arası kargo iletim merkezi) uzun süredir bekliyorsa siparişiniz büyük ihtimalle gümrüğe takılmıştır. Elbette ürün gümrüğe takıldı ise genelde sizlere UKİM yetkilisi tarafından bir bildirim posta yolu ile gönderilir. Yapmanız gerekenler bu bildirimde yazılır. Yada size hiç bildirim yapmaz.

Ukim bildirim örneği:

Gümrüğe Takılan ÜrünPin

Bana Bildirim Yapılmadı! Diyenlerdenseniz:

Yeni çıkan kanun ile, yurt dışından alışverişlerindeki gümrük muafiyeti kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Artık UKİM paket üzerindeki ürün değerlerini baz alarak çoğu ürünü vergilerini kesiyor ve PTT kargo ile tarafınıza teslim edilirken kapıda gümrük vergisini tahsil ediyor. Fakat UKİM paketinizi açtıysa veya şüphelendiyse bu konu devamdaki prosedür işlemeye başlıyor bunu da belirtelim.

Ürünüm Gümrüğe Takıldı Nasıl Alırım?

Gerekli olan gümrük evraklarını tamamladıktan sonra gümrükten ürünlerinizi çekebilirsiniz.

Bunlar:

Fatura (satıcıdan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)

Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge.

Kimliğinizi gösterir bir belge (kimlik, ehliyet vb.)

Size gelen evrakta yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz. Genel olarak tüm gümrüğe takılan ürünler için aynı prosedür işliyor. UKİM sizden ürünün değerini gösteren bir evrak göstermenizi isteyecektir.

Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin. Size gelen evrakta ki mail adresine evrakları yollayın.( mail adresi yoksa kendinizin şahsen başvurmanız gerekebilir.)

Bu aşamadan sonra sadece ürünün vergilendirilmesi ve tarafınıza yollanmasını bekleyebilirsiniz. (memurun ilgi durumuna göre 5-10 iş günü arası sürebilir.) (şahsen başvurularda hemen teslim alırsınız.)

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi:

Gümrüğe Takılan ÜrünPin
Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Vergisi Nasıl Ödenir ? 5

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli: Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinde sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor. Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını vb. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Vergileri Peşin Ödenenlerin Gümrüğe Takılması Nasıl Anlaşılır?

Eğer paketiniz vergiler dahil olarak aliexpress sitesinden adıysanız , bu paketlerin dağıtımını ARAS kargo ve PTT yapmaktadır. Vergiler dahil olan kargo takip numaraları , eskiden bizlerin takipsiz olarak aldığımız paketlerin takip numaraları ile aynı. Bunlar yurt içine gelmeden Ancak 17track internet sitesinden takip edilebilmektir. Aras kargo ile dağıtıma çıkmadan önce ancak aras kargo sitesinden takip edilebiliyor. Eğer paketiniz PTT ile geliyorsa gümrük işlemleri bittikten sonra takipli kargo gibi son ana kadar takip edilebiliyor.

Eğer vergilerini peşin ödediğiniz siparişiniz ARAS ile geliyorsa ve gümrükte takılı kaldıysa bunların gümrüklemesini MNG antrepo yapıyor. MNG antrepo ile iletişime geçerek paketinizin hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Paketiniz PTT ile geliyorsa bölgenize bakan UPİM üzerinden işlem yapmanız gerekecektir.

Vergileri Peşin Ödenen Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

 • ARAS kargo veya PTT internet sitesine girin.
 • Aras kargo ile geliyorsa, sağ kısımda bulunan “e-ticaret takip” kısmından ilgili siteyi seçin (örneğin Aliexpress)
 • PTT ile geliyorsa PTT kargo takip sitesini ziyaret edin.
 • Takip kodunu girin ve sorgulatın.

Gümrüğe takılan ürün ücretleri Nasıl ödenir?

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor. Siz bu evrakla gümrük içerisinde bulunana vezneden gümrük vergi tutarı ödeyerek dekontla ürünü depodan çıkartabilirsiniz.

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Vergisi Nasıl Ödenir ?Pin

Eğer paketinize mail ile evrak gönderdiyseniz paketin vergisini kapıda peşin ödersiniz.

Ürününüz gümrüğe takılmadıysa zaten yine kapıda size paketi getiren kişiye gümrük vergisini ödersiniz.

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilir yada gümrük vergisine itiraz edebilirsiniz.

Ürünü teslim almadan iade işlemi nasıl yapılır? Konuya gitmek için tıklayın

Gümrük vergisine nasıl itiraz edilir? Konuya gitmek için tıklayın

Vergilerini Peşin ödeyerek alışveriş nasıl yapılır ? Konuya gitmek için tıklayın

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuru yapmazsanız ürün sizin inisiyatifiniz dışında satıcıya iade edilecektir.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda iyi alışverişler diler.

İlginizi Çekebilir

“Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Vergisi Nasıl Ödenir ?” üzerine 970 yorum

 1. Merhaba
  Yurt dışından sipariş vermiştim 5 farklı figür ama soyismimi yazmayı unutmuşum gümrükte sorun olurmu bi paket içindeydi sıkıntı olamz umarım adress bilgilerimde doğru telefonumda yazıyor ukimide aradım bugün kargo gelmiş ülkeye ismim yazılı sadece dedim sıkıntı olamz dedilersi ama memurda bakması gerekiyormuş

  Cevapla
Yorum yapın

Grupanda