Aliexpress Gümrük Vergisi: Bilinmesi Gerekenler

Aliexpress’te yapılan alışverişlerde ”- Aliexpress gümrük vergisi ne kadardır?” ”-Ürünüm gümrüğe takılır mı?” gibi sorular aklınızı kurcalıyordur. Gelin hep birlikte Aliexpress Gümrük vergisi sınırı Ne kadardır? Ürünüm Gümrüğe takılır mı? Aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Gümrük bakanlığının son açıkladığı genelgeye göre eskiden 22 EUR olan gümrük vergisi sınırı kaldırıldı. Eskiden alışveriş yaptığınızda, 22 EUR geçmeyen gönderileriniz vergiden muaf tutuluyordu. Son yapılan değişiklik ile bu limit kaldırıldı ve avrupa ülkelerinden gelenler için %18, diğer ülkeler için %30 olarak belirlendi. Bu demek oluyor ki artık aliexpress veya yurt dışından posta yolu ile yapacağınız tüm online alışverişlerinize gümrük vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Gümrük Vergisi Limiti Ne kadardır?

Aliexpress ve diğer tüm yurt dışı alışveriş sitelerinde gümrük vergisi limiti 150 Euro olarak belirlenmiştir. Bu fiyatın üzerinde bir alışveriş yaparsanız beyanname hazırlamanız gerekecektir. Bu beyannameleri Ptt atadığı gümrük memurları tarafından hazırlanabilmektedir.

Aliexpessten Vergisiz Alışveriş Yapılabilir mi?

Şuan içi Aliexpress veya herhangi bir yurt dışı alışveriş sitesinden vergisiz alışveriş mümkün değildir. Her alışverişiniz için gümrük vergisi hesaplanacaktır.

Aliexpress Gümrük Vergisi: Bilinmesi GerekenlerPin
Aliexpress Gümrük Vergisi: Bilinmesi Gerekenler 3

Ürünüm Gümrüğe Takılmaması İçin Ne yapabilirim?

Ürününüzün gümrüğe takılmaması için yapılması gerekenler söyle sıralanabilir:

 • Satın alacağınız ürünün gümrük yasaklı olup olmadığını kontrol edin.
 • 150 EUR olan satın alma fiyat limitini aşmamaya özen gösterin.(vergiler ve kargo ücretleri hariç)
 • Eğer 150-1500 EUR arasında bir alışveriş yapacaksanız 30 kg fazla olmamalı. Eğer bu aralıkta bir alışveriş yapıyorsanız diğer yansıyabilecek ücretleri (beyanname hizmeti, depo hizmeti gibi) hesaba katmalısınız.
 • Vergiler dahil alışveriş (vergileri peşin ödeyerek) yapmanız daha güvenli olacaktır.

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Bununla ilgili net bir hesaplama yapılamamasına rağmen şu şartları göz önünde bulundurun:

 • Avrupa birliği ülkeleri için gümrük vergisi %18, Düşer ülkeler için %30 olarak hesaplanır.
 • Satın aldığınız ürün Özel Tüketim Vergisine Dahil ise atı olarak ötv eklemelisiniz.
 • Eğer TRT Bandrolüne tabi ise bunlara ek olarak hesaplamalısınız.
 • Eğer 150-1500 EUR arasında bir alışveriş ise depo ücretleri ve müşavirlik gibi ücretlerde çıkacaktır.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gümrük Vergisi Neye Göre Hesaplanıyor?

Bazı ürünleri gümrük açıp, ürün değerini internetten araştırıp veya piyasa değerine bakarak gümrük vergisini hesaplıyor. Eğer ürünün değerini tespit edemez ise sizden fatura, kredi kartı ekstresi veya satın alma ekranı görüntüsünü beyan etmenizi isteyecektir.

Faturayı Nasıl Tedarik ederim?

Faturayı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Firma elektronik ortamda proforma fatura hazırlayıp size gönderecektir.

Son Yayınlanan Gümrük Vergisi Genelgesi : Ticaret bakanlığı sitesinden güncel olarak takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak gümrük vergisi Ülkemizde her üründe uygulanmakta ve yurt dışı alışverişlerde bu hususlara dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir

“Aliexpress Gümrük Vergisi: Bilinmesi Gerekenler” üzerine 149 yorum

 1. Merhaba,aliexpresten üç tekerli motor almayı düşünüyorum,fiyatı,20,25bin arası,gümrükten geçer mi,vergileri ne kadar tutar

  Yanıtla
  • Merhaba,

   30 kg üzeri ise gümrükten geçmez. Posta yolu ile alamazsınız. 1500 EUR aşmıyor ise ve 30 kg altındaysa bu seferde gümrükleme ücretleri artı olarak depo ücretleri yansır. Bunlara ek olarak gümrük vergileri hesaplanır.

   Syg

   Yanıtla
 2. Merhabalar 1300tl değerinde takı aparatları sipariş vermek istiyorum ama gümrükte kalır mı diye korktum hepsi aynı satıcıdan olacak sorun olur mu

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Takı aparatı tam olarak nedir bilemiyorum. Boyutu nedir? Küçük parçacıklar ise örneğin; zincir parçası gibi tek başına satılması mantıklı olmayan kancalar gibi bir şeyse geçebilir.

   Syg

   Yanıtla
 3. Merhaba Ali expressten 1500 TL civarında TV box almak istiyorum.
  Gümrüğe takılır mı?
  Ali expresse yaptığım ödemenin dışıında gümrük, vergi vs. Exstra bir ücret çıkarmı?
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Merhaba kargo dahil cinden 500 usd sensörlü dijital veri okuma paneli getirmek istiyorum iki adet (toplam 500 usd) bunun için tahmini ne kadar vergi cikar ağırlık olarak yaklaşık 500 gr boyutlar 15cm×15cm×15 cm adettir

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz ürünü bilmiyorum. Ağrılık olarak veya boyut olarak bir problem teşkil etmez. Normal şartlarda %20 çıkacaktır.

   Syg

   Yanıtla
 5. 4 adet 2 si kirmizi 2 si mavi

  ve 5 adette farkli farkli bezler sipariş ettim su anda gumrukte görünüyor takılmış sizve bir sorun teşkil edermi ? urun faturası kutusunda fiyatları neyse o yazildi kargo 27 euro 112 euro ödedim toplam faturasini gümrük kutudan bakabilir takılırımı acaba ?

  Yanıtla
 6. Merhaba alibabadan toplu bir giysi alışverişi yaptım 6 çeşitten toplam 19 ürün falan. Bunun bi sınırlaması var mı ? Varsa diğer ürünleri geçirip diğerlerini bırakıyorlar mı Nasıl işliyor süreç ?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Toplu alım olduğu için gümrükte kalabilir. Hepsi aynı mağazadan tek pakette gelecekse sorun olacaktır.Tek tek gelenler için ayrı ayrı vergi kesilir.

   Syg

   Yanıtla
 7. Hayırlı günler, Aliexpresten 3.000 dolarlık su türbini almayı düşünüyorum, bu ürünün gümrükte %20 kdv ve %20 Ötv ücreti çıkması dışında, bi sıkıntı yaşar mıyım acaba, teşekkürler

  Yanıtla
 8. Merhaba sentetik saç siparişi vermek istiyorum gümrüğe takılan ürünler için nasıl bir yol izlemeliyiz yoksa vergilendirmeden sonra elime kolaylıkla ulaşır mı

  Yanıtla
 9. Delam hayırlı günler dilerim sizlere bir şey danışmak istiyom…ali ekspreste bi telefon gördüm 700 800 arası bunu sipariş versem gümrükten geçermi eçersede ne kadar bi vergi öderim ona göre sipariş oluşturmak isterim…ben bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 10. Merhaba AliExpress’ten kızıma bir tane bebek bisikleti almak istiyorum ürünün fiyatı 90 dolar gönderim ücreti ise 110 dolar toplamda da 200 dolar oluyor. Alacağım bu ürünün gümrük fiyatı acaba ne kadar olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de gümrük vergisine ürün fiyatı mı yoksa kargo dahil toplam fiyat üzerinden mi baz alınıyor.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Gümrük vergisi ürün fiyatı üzerinden kargo ücreti hariç olarak hesaplanır. Eğer ödeme ekranınızda kargo ücreti ayrı olarak görünüyorsa bir problem olamayacaktır.

   Syg

   Yanıtla
 11. merhaba yurtdısından yakınım hediye olarak 1500 dolarlık bilgisayar parçası gonderecek , kendisine bir ödeme yapmayacagım, hediye olsa bile vergisi cıkar mı?

  Yanıtla
 12. Merhaba
  Sheinden yaptığım 210 tl alışveriş bu sabah elime bir kağıt geldi ukim de bekletiliyormuş kargo 2 elbise ve bir çanta aldım kedime. daha önce hiç alışveriş yapmadım yurtdışından . Ne kadar ücret öderim ve nasıl teslim alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.Dekontu tcyi nasıl ve nereye yollamam gerek bilmiyorum herhangi bir bilgi de gelmedi… kargo numaramda EV957879949CN

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Ticari sayılmaz fakat paket içeriğinden dolayı gümrüğe gidip işlem yapmanız gerekir. (Teslim alınmış güle güle kullanın.)

   Syg

   Yanıtla
 13. Merhaba,
  Alixpress Üzerinden Sipariş Veriyorum Ve Gümrük Beyannamesi Doldurmam Gerektiği İletildi. Ne Anlama Geldiğini Anlayamadım. Bu Beyannemeyi Doldurmadan Hiç Bir Ürünüm Gelmeyecek mi ? Şirketim Yok Beyannemeyi Doldurduktan Sonra Vergilendirme Farklımı Olacak. ÜRÜNLER GÜMRÜĞE Takilmayacakmi ? Konu hakkında bilgi ve desteklerinizi rica ederiz.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Gümrük beyannamesi doldurmanız gerekir!? Kim iletti bunu size? Kaç ürün sipariş veriyorsunuz? Tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Gümrük beyannamesi ithalatı veya ihracatı yapılan ürünler için düzenlenir. Siz ticari bir işlem yaptığınız için isteniyor olabilir.

   Syg

   Yanıtla
 14. merhaba , bende AliExpress aracılığı ile 240 dolarlık bir kulaklık almak istiyorum. Birçok kişi bu sitede aldığı ürünler ile ürünlerinin takip numarası konusunda vb. sıkıntılar yaşadığını söylüyor. Ek olarak anladığım kadarıyla ben bu ürün için ek olarak 240%100*20 dolar + 8 tl gibi bir vergi ödemem gerekiyor. doğrular mısınız. teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Satıcı ile anlaşmanıza bağlı bir problem olmaz .Kayıtlı posta ile göndermesini isteyin. Daha güvenli kargo şirketleri ile göndermesini talep edebilirsiniz. (ekstra ücret isteyebilir.) Gümrük vergisi hesaplamanız doğru.

   Syg

   Yanıtla
 15. Shein sitesinden yüzük, gözlük ve tshirt almıştım. Yüzüklerin bir tanesinden 10 adet söylemiştim arkadaşlarıma hediye için. Diğerlerinden de 2’şer tane olanlar var. Gümrükte takılmış. Ekstrem ile gitsem nereye gitmem gerekiyor. İstanbul gümrükte takıldı görünüyor.

  Yanıtla
 16. Merhaba
  Sheinden yaptığım 200tl alışveriş,düşük ücret yazması sebebi ile gümrüğe takılmış.2 gündür gümrükte.Ne kadar ücret öderim ve nasıl teslim alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.Dekontu tcyi nasıl ve nereye yollamam gerek bilmiyorum herhangi bir bilgi de gelmedi…

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Aldığınız ürünler elbise anladığım kadarıyla. Gümrüğe takıldığını nasıl anladınız? Normal şartlarda geçer . Bir problem olacağını sanmıyorum. Takip numaranızı gönderin kontrol edelim.

   Syg

   Yanıtla
 17. Merhabalar ben 14.12.2020 tarihinde Aliexpress ten 67$ tutarında bir Bluetooth kulaklık siparişi verdim ayın 20sinde uçağa vermelerine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. benim aklıma takılan soru ödediğim miktarın üzerine ne kadar daha vergi ödeyeceğim ve bu tutarı kime nasıl vereceğim oldu ki vergisi çok çıktı ürünü iptal etsem ödediğim vergiyi geri alabilir miyim yanıtlarsanız çok sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Vergi olarak %20+ 8 lira ödeme yapacaksınız. ödemeyi kargonuzu getiren kişiye ödeyeceksiniz(Eğer PTT ise). Ödediğiniz verginin iadesi olacağını sanmıyorum. Teslimat için biraz daha beklemeniz gerekebilir.

   Syg

   Yanıtla
   • Merhaba aliexpress den tv box cihazı alicam bu cihazlar android olduğu için bu cihazlara yazılım güncelleme desteği varmı.tesekkur ederim

    Yanıtla
    • Merhaba,

     Üretici firma yazılım güncellemesi gönderir ise elbette olur.Bu üretici ile alakalı bir durum. Android sürümünün yüksek olması her zsman sizin için avantajlı olacaktır.

     Syg

     Yanıtla
 18. Merhaba,
  Aliexpress üzerinden gümüş takı siparişi verdik.Toplam 2 sipariş. Ve tutarları 111 USD ve 52 USD civarlarında.
  Bu ürünler henüz yolda, ben esnaf odasına kayıtlıyım ve şahıs olarak ticaret yapmaktayım. Bu ürünler geldiklerinde bizim Türkiyede işlem yapmamız gerekecek mi? Gümrük müşaviri ile mi işlem yapmamız gerekiyor? Bir de ticaret benim adıma ama Aliexpress üzerinden siparişi eşim verdi. Yani ticaret yapan kişi adına bir fatura düzenlenmemiştir muhtemelen. Burada bir sıkıntı yaşar mıyız?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Aldığınız Ürünleri şahsi kullanım amacıyla aldıysanız ve adetleri çoklu değilse bir problem olmayacaktır.Çoklu ticari amaçla aldınız anlamına gelir.(aynı üründen 5-10-20 adet gibi) Fakat çoklu ürün aldıysanız gümrükte takılabilir ve ürünler için beyanname düzenlenmesi gerekebilir.

   Syg

   Syg.

   Yanıtla
 19. Merhabalar AliExpress ten 40 TL ilk ürün siparişi verdim ama kupon kullanarak 18 TL gibi bir fiyat ödedim şuan gönderi menşei ülke postanesinde olarak gözüküyor PTT ye gidip sordum ama herhangi bir işlem girişi olmamış siparişi Eylül ayı gibi vermiştim Türkiye varışı da Eylül ayında fakat ne gümrükten ne de kargodan haber yok ürünlerime nasıl ulaşabilirim ayrıca aynı satıcıdan toplu sipariş versem gümrüğe takılır mı acaba ? Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba Emre,

   Kargo takip numaranızı gönderirseniz kontrol edebiliriz. toplu ürün alırsanız gümrükten geçmez. Geçirmek için ticaret erbabı olmamız ,gümrükleme yapmanız,beyanname hazırlamanız gerekir. Bunlarda size ekstra masraflar çıkaracaktır.

   Syg

   Yanıtla
 20. Merhabalar Eylül 2020 de AliExpress ten kızım için toka sipariş ettim 2 adet ürün fiyatı 20 TL ti geçmiyor ama hala elime ulaşmadı ürün Türkiye de postane de görünüyor PTT ye başvurdum ama PTT de işlem görmemiş sebebi ne olabilir nasıl ulaşabilirim nerede olduğunu görmek için ne yapabilirim. Ayrıca yine ticari amaçlı toplu sipariş versem gümrük vergisi ödemem gerekir mi nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

  Yanıtla
Yorum yapın

Grupanda