Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır?

Aliexpress’te yapılan alışverişlerde ”- aliexpress gümrük vergisi ne kadardır?” ”-Ürünüm gümrüğe takılır mı?” gibi sorular aklınızı kurcalıyordur. Gelin hep birlikte Aliexpress Gümrük vergisi sınırı Ne kadardır? Ürünüm Gümrüğe takılır mı? Aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Güncelleme: 21.07.2022

Gümrük bakanlığının son açıkladığı genelgeye göre eskiden 22 EUR olan gümrük vergisi sınırı sıfır(0) olarak belirlendi. Eskiden alışveriş yaptığınızda, 22 EUR geçmeyen gönderileriniz vergiden muaf tutuluyordu. Son yapılan değişiklik ile bu limit kaldırıldı ve tüm gönderilerin %20 oranında vergilendirilmesi kararlaştırıldı. Bu demek oluyor ki artık aliexpress’te ve yurt dışından yapacağınız tüm online alışverişlerinize gümrük vergisi ödemeniz gerekecek.

Aliexpress’ten Ne Kadarlık Alışveriş Yapılabilir?

Aliexpress gümrük sınırı 150 Euro olarak belirlenmiştir. Bu fiyatın üzerinde bir alışveriş yaparsanız beyanname hazırlamanız gerekecektir.

Ürünüm Gümrüğe Takılmaması İçin Ne yapabilirim?

Ürününüzün gümrüğe takılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

30 mayıs 2019 tarihine kadar gelen paketlere vergi uygulanmayacağı açıklandı.

30 mayıs 2019 tarihinden sonra gelen tüm gönderilerinize vergi yansıtılacağı açıklandı.

150 EUR ve üzeri için beyanname hazırlanması gerekir. (eskiden 1500 EUR idi)

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Ürün gümrüğe sunma bedeli:8 TL  (10.10.2019 güncellendi)

Damga Vergisi

Çin ve Diğer Ülkelerden Gelen Ürünler İçin %20 vergi

AB Ülkerinden gelenler için %18 vergi

Eğer bandrol gerektiren yayın cihazı(radyo TV cihazları) ise bunlara artı olarak TRT bandrol ücreti. (10 EUR bandrol ücreti).(7 EUR olan bandrol ücreti 10 EUR olarak güncellendi).

Ödeme çıkacaktır.

En düşük tutarlı bir siparişiniz için ödeyeceğiniz vergi tutarı, minimum 15 TL dir. 

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır? Detaylar için Lütfen Tıklayınız.

İşleyiş Nasıl Olacak? Nasıl vergilendirilecek? 

Vergilendirmenin nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmazken, büyük ihtimalle paket üzerine yazılan değer üzerinden vergilendirme yapılacak. Düşünüldüğü zaman her paketin açılması mümkün olmayacaktır. Rastgele çekilen paketler açılacak ve değer tespiti yapılacağı kanaatindeyiz.

Aliexpress Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Ürün değeri Neye Göre Hesaplanıyor?

Bazı ürünleri gümrük açıp, ürün değerini internetten araştırıp gümrük vergisini hesaplıyor. Eğer ürünün değerini tespit edemez ise sizden fatura, kredi kartı ekstresi veya satın alma ekranı görüntüsünü beyan etmenizi isteyecektir.

aliexpress gümrükPin

Faturayı Nasıl Tedarik ederim?

Faturayı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Firma elektronik ortamda proforma fatura hazırlayıp size gönderecektir.

Son Yayınlanan Gümrük Genelgesi :

1.Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Cevap:. Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınmaktadır.
2.Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 150 Avro’yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları, eşyanın
Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,

 • Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %30,
 • Kitap veya benzeri basılı yayın için %0,
 • 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
Söz konusu eşyanın,
–      Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
–      Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
–      Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
gerekmektedir.
3.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 150 Avro’yu aşması halinde ne işlem yapılır?
Cevap: Ağırlığı brüt 30 kilogramı ve bedeli 150-1500 Avro arasında kişisel kullanım için gelen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşya için hızlı kargo operatörleri sizin adınıza detaylı beyan vererek işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu kapsamda eşyanın ithalat vergilerinin ödenmesi ve diğer yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekir. Bununla birlikte, operatör firmaları gönderi geldiğine dair bildirimin tarafınıza yapıldığı tarihten itibaren ardiye, müşavirlik v.b. ücretleri talep edebilir.
4.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro’yu aşması halinde ne işlem yapılır?
Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.
5.Soru: Hediyelik eşya muafiyeti, posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşya için dikkate alınmakta mıdır?
Cevap: Hayır, yolcu beraberi 430 Avro’luk hediyelik eşya limiti, posta yolu ile getirilen eşya için söz konusu değildir.
6.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.
7.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla her türlü eşya getirilebilir mi?
Cevap: Hayır, posta/ hızlı kargo yoluyla getirilebilecek eşyaya ilişkin olarak aşağıda detayları belirtilen çeşitli kısıtlamalar mevcuttur.
8.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla tütün veya alkollü ürün getirmek mümkün müdür?
Cevap: Hayır, bu tip eşya sadece yolcu beraberinde belirli limitler dahilinde getirilebilmekte olup, detaylı bilgiyi “Yolcu işlemleri” başlıklı broşürde bulabilirsiniz.
9.Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla cep telefonu getirmek mümkün müdür?
Cevap: Hayır, posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muaf olarak veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.
10.Soru: Herhangi bir nedenle yurtdışında kalan/unutulan cep telefonu posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi halinde teslimi mümkün müdür?
Cevap: Evet, yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının yurt dışında kalması ve bu telefonların yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonraki sürelerde posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla geri gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun “https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet” adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür.
11.Soru: Kozmetik ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
Cevap: Hayır, 30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.
12.Soru: Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür? 
Cevap: Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5996  sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan “takviye edici gıdalar” ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği’nin 4 üncü maddesinde tanımlanan “sporcu gıdaları”nın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise “Milli Sporcu Belgesi”ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.
13.Soru: Yolcunun gelirken getiremediği kişisel eşyasını kargo veya posta yolu ile yollaması mümkün müdür?
Cevap: Evet. Kişisel eşya (15481 sayılı Karar’ın 9 No’lu listesinin (B) bölümünde belirtilen eşya) yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonra kargo veya posta yolu ile getirilebilmektedir.
Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği kişisel eşyasında 30kg ağırlık veya kıymet limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir. Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınmış olup, kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyayı getiren posta idaresi veya hızlı kargo firmasına müracaat etmesi gerekmektedir.
14.Soru: Kargomun nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Cevap: Gönderilerin takibi Bakanlığımızca yapılmamakta olup, kargonuzun taşımacılığı hızlı kargo firması tarafından yapılıyor ise ilgili firmaya, posta ile yapılıyor ise PTT’ye başvurmanız gerekmektedir.
15.Soru: Bakanlığınızca vergi dışında bir ücret talep edilmekte midir?
Cevap: Hayır. Bakanlığımızca sadece vergi tahsilatı yapılmaktadır. Taşımacılık,  depolama veya diğer hizmetlere ilişkin ilave ücretler için taşımacılığı gerçekleştiren firmaya başvurulması gerekmektedir.
16.Soru: Hızlı kargo firmalarınca ek bir ücret talep edilebilir mi?
Cevap: Bu tür firmaların dolaylı temsil yetkisi ile basitleştirilmiş gümrük beyannamesi kapsamında yaptıkları işlemlerde müşavirlik hizmetleri, ordino, terminal, vb. isimler altında ücret talep etmesi mümkün bulunmamakta, ayrıca gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alınamamaktadır.
17.Soru: Değeri 150 Avroya kadar yurtdışından gelen gönderimin vergisini ödemek için gümrük idaresine gelmem gerekiyor mu? 
Cevap: Gelen gönderinin kıymetinin 0-150 Avro arasında olması halinde tahsil edilecek tek ve maktu vergiye ilişkin olarak posta idaresi ve hızlı kargo firmaları alıcıya bilgi vermekte olup vergilerin ödeneceğinin alıcı tarafından kabul edilmesi halinde gönderi alıcının kapısında teslim edilirken vergi tahsil edilmektedir.
18. Soru: Değeri 150-1500 Avro arasındaki yurtdışından gelen gönderimin vergisini ödemek için gümrük idaresine gelmem gerekiyor mu? 
Cevap: Ağırlığı brüt 30 kilogramı ve bedeli 150-1500 Avro arasında kişisel kullanım için gelen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşya için hızlı kargo operatörleri sizin adınıza detaylı beyan vererek işlemi gerçekleştirebilmektedir.

458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1

29/9/2009 tarihli ve 2009 15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kanunu ile yürürlüğe konulan 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerin Uygulanması Hakkında Kararın 45’inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kışise| kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.”

MADDE 2
Aynı Kararın 62 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmişıir.

“(1) Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla. posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen esyalarının değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45’inci maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59’uncu maddede belirlenen Iimitleri aşan eşyanın değeri uzerinden;

a) Avrupa Birligi ülkelerinden doğrudan gelmesi dummunda %18,

b) Diğer ulkelerden gelmesi durumunda %20,

c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0.

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında ek ve maktu bir vergi tahsil edilmesi.”

MADDE 3

Aynı Kararın 126’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beş katına” ibaresi “on katına” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4

Aynı Kararın eki Ek 9’un “B Diğer Eşya” başlıklı bölümünün “b-Elektronik/Dijital Eşya“ kısmının 8 inci sırası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensuplan hariç olmak üzere) yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla üç takvim yılında 1 adet)”

MADDE 5

Bu Karar yayımlandığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girer.

MADDE 6

Bu Kanar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Grupanda İyi alışverişler.Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

“Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır?” üzerine 145 yorum

 1. Merhaba Ali expressten 1500 TL civarında TV box almak istiyorum.
  Gümrüğe takılır mı?
  Ali expresse yaptığım ödemenin dışıında gümrük, vergi vs. Exstra bir ücret çıkarmı?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Merhaba kargo dahil cinden 500 usd sensörlü dijital veri okuma paneli getirmek istiyorum iki adet (toplam 500 usd) bunun için tahmini ne kadar vergi cikar ağırlık olarak yaklaşık 500 gr boyutlar 15cm×15cm×15 cm adettir

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz ürünü bilmiyorum. Ağrılık olarak veya boyut olarak bir problem teşkil etmez. Normal şartlarda %20 çıkacaktır.

   Syg

   Cevapla
 3. 4 adet 2 si kirmizi 2 si mavi

  ve 5 adette farkli farkli bezler sipariş ettim su anda gumrukte görünüyor takılmış sizve bir sorun teşkil edermi ? urun faturası kutusunda fiyatları neyse o yazildi kargo 27 euro 112 euro ödedim toplam faturasini gümrük kutudan bakabilir takılırımı acaba ?

  Cevapla
 4. Merhaba alibabadan toplu bir giysi alışverişi yaptım 6 çeşitten toplam 19 ürün falan. Bunun bi sınırlaması var mı ? Varsa diğer ürünleri geçirip diğerlerini bırakıyorlar mı Nasıl işliyor süreç ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Toplu alım olduğu için gümrükte kalabilir. Hepsi aynı mağazadan tek pakette gelecekse sorun olacaktır.Tek tek gelenler için ayrı ayrı vergi kesilir.

   Syg

   Cevapla
 5. Hayırlı günler, Aliexpresten 3.000 dolarlık su türbini almayı düşünüyorum, bu ürünün gümrükte %20 kdv ve %20 Ötv ücreti çıkması dışında, bi sıkıntı yaşar mıyım acaba, teşekkürler

  Cevapla
 6. Merhaba sentetik saç siparişi vermek istiyorum gümrüğe takılan ürünler için nasıl bir yol izlemeliyiz yoksa vergilendirmeden sonra elime kolaylıkla ulaşır mı

  Cevapla
 7. Delam hayırlı günler dilerim sizlere bir şey danışmak istiyom…ali ekspreste bi telefon gördüm 700 800 arası bunu sipariş versem gümrükten geçermi eçersede ne kadar bi vergi öderim ona göre sipariş oluşturmak isterim…ben bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 8. Merhaba AliExpress’ten kızıma bir tane bebek bisikleti almak istiyorum ürünün fiyatı 90 dolar gönderim ücreti ise 110 dolar toplamda da 200 dolar oluyor. Alacağım bu ürünün gümrük fiyatı acaba ne kadar olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de gümrük vergisine ürün fiyatı mı yoksa kargo dahil toplam fiyat üzerinden mi baz alınıyor.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Gümrük vergisi ürün fiyatı üzerinden kargo ücreti hariç olarak hesaplanır. Eğer ödeme ekranınızda kargo ücreti ayrı olarak görünüyorsa bir problem olamayacaktır.

   Syg

   Cevapla
 9. merhaba yurtdısından yakınım hediye olarak 1500 dolarlık bilgisayar parçası gonderecek , kendisine bir ödeme yapmayacagım, hediye olsa bile vergisi cıkar mı?

  Cevapla
 10. Merhaba
  Sheinden yaptığım 210 tl alışveriş bu sabah elime bir kağıt geldi ukim de bekletiliyormuş kargo 2 elbise ve bir çanta aldım kedime. daha önce hiç alışveriş yapmadım yurtdışından . Ne kadar ücret öderim ve nasıl teslim alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.Dekontu tcyi nasıl ve nereye yollamam gerek bilmiyorum herhangi bir bilgi de gelmedi… kargo numaramda EV957879949CN

  Cevapla
  • Merhaba,

   Ticari sayılmaz fakat paket içeriğinden dolayı gümrüğe gidip işlem yapmanız gerekir. (Teslim alınmış güle güle kullanın.)

   Syg

   Cevapla
 11. Merhaba,
  Alixpress Üzerinden Sipariş Veriyorum Ve Gümrük Beyannamesi Doldurmam Gerektiği İletildi. Ne Anlama Geldiğini Anlayamadım. Bu Beyannemeyi Doldurmadan Hiç Bir Ürünüm Gelmeyecek mi ? Şirketim Yok Beyannemeyi Doldurduktan Sonra Vergilendirme Farklımı Olacak. ÜRÜNLER GÜMRÜĞE Takilmayacakmi ? Konu hakkında bilgi ve desteklerinizi rica ederiz.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Gümrük beyannamesi doldurmanız gerekir!? Kim iletti bunu size? Kaç ürün sipariş veriyorsunuz? Tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Gümrük beyannamesi ithalatı veya ihracatı yapılan ürünler için düzenlenir. Siz ticari bir işlem yaptığınız için isteniyor olabilir.

   Syg

   Cevapla
 12. merhaba , bende AliExpress aracılığı ile 240 dolarlık bir kulaklık almak istiyorum. Birçok kişi bu sitede aldığı ürünler ile ürünlerinin takip numarası konusunda vb. sıkıntılar yaşadığını söylüyor. Ek olarak anladığım kadarıyla ben bu ürün için ek olarak 240%100*20 dolar + 8 tl gibi bir vergi ödemem gerekiyor. doğrular mısınız. teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba,

   Satıcı ile anlaşmanıza bağlı bir problem olmaz .Kayıtlı posta ile göndermesini isteyin. Daha güvenli kargo şirketleri ile göndermesini talep edebilirsiniz. (ekstra ücret isteyebilir.) Gümrük vergisi hesaplamanız doğru.

   Syg

   Cevapla
 13. Shein sitesinden yüzük, gözlük ve tshirt almıştım. Yüzüklerin bir tanesinden 10 adet söylemiştim arkadaşlarıma hediye için. Diğerlerinden de 2’şer tane olanlar var. Gümrükte takılmış. Ekstrem ile gitsem nereye gitmem gerekiyor. İstanbul gümrükte takıldı görünüyor.

  Cevapla
 14. Merhaba
  Sheinden yaptığım 200tl alışveriş,düşük ücret yazması sebebi ile gümrüğe takılmış.2 gündür gümrükte.Ne kadar ücret öderim ve nasıl teslim alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.Dekontu tcyi nasıl ve nereye yollamam gerek bilmiyorum herhangi bir bilgi de gelmedi…

  Cevapla
  • Merhaba,

   Aldığınız ürünler elbise anladığım kadarıyla. Gümrüğe takıldığını nasıl anladınız? Normal şartlarda geçer . Bir problem olacağını sanmıyorum. Takip numaranızı gönderin kontrol edelim.

   Syg

   Cevapla
 15. Merhabalar ben 14.12.2020 tarihinde Aliexpress ten 67$ tutarında bir Bluetooth kulaklık siparişi verdim ayın 20sinde uçağa vermelerine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. benim aklıma takılan soru ödediğim miktarın üzerine ne kadar daha vergi ödeyeceğim ve bu tutarı kime nasıl vereceğim oldu ki vergisi çok çıktı ürünü iptal etsem ödediğim vergiyi geri alabilir miyim yanıtlarsanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba,

   Vergi olarak %20+ 8 lira ödeme yapacaksınız. ödemeyi kargonuzu getiren kişiye ödeyeceksiniz(Eğer PTT ise). Ödediğiniz verginin iadesi olacağını sanmıyorum. Teslimat için biraz daha beklemeniz gerekebilir.

   Syg

   Cevapla
   • Merhaba aliexpress den tv box cihazı alicam bu cihazlar android olduğu için bu cihazlara yazılım güncelleme desteği varmı.tesekkur ederim

    Cevapla
    • Merhaba,

     Üretici firma yazılım güncellemesi gönderir ise elbette olur.Bu üretici ile alakalı bir durum. Android sürümünün yüksek olması her zsman sizin için avantajlı olacaktır.

     Syg

     Cevapla
 16. Merhaba,
  Aliexpress üzerinden gümüş takı siparişi verdik.Toplam 2 sipariş. Ve tutarları 111 USD ve 52 USD civarlarında.
  Bu ürünler henüz yolda, ben esnaf odasına kayıtlıyım ve şahıs olarak ticaret yapmaktayım. Bu ürünler geldiklerinde bizim Türkiyede işlem yapmamız gerekecek mi? Gümrük müşaviri ile mi işlem yapmamız gerekiyor? Bir de ticaret benim adıma ama Aliexpress üzerinden siparişi eşim verdi. Yani ticaret yapan kişi adına bir fatura düzenlenmemiştir muhtemelen. Burada bir sıkıntı yaşar mıyız?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Aldığınız Ürünleri şahsi kullanım amacıyla aldıysanız ve adetleri çoklu değilse bir problem olmayacaktır.Çoklu ticari amaçla aldınız anlamına gelir.(aynı üründen 5-10-20 adet gibi) Fakat çoklu ürün aldıysanız gümrükte takılabilir ve ürünler için beyanname düzenlenmesi gerekebilir.

   Syg

   Syg.

   Cevapla
 17. Merhabalar AliExpress ten 40 TL ilk ürün siparişi verdim ama kupon kullanarak 18 TL gibi bir fiyat ödedim şuan gönderi menşei ülke postanesinde olarak gözüküyor PTT ye gidip sordum ama herhangi bir işlem girişi olmamış siparişi Eylül ayı gibi vermiştim Türkiye varışı da Eylül ayında fakat ne gümrükten ne de kargodan haber yok ürünlerime nasıl ulaşabilirim ayrıca aynı satıcıdan toplu sipariş versem gümrüğe takılır mı acaba ? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Emre,

   Kargo takip numaranızı gönderirseniz kontrol edebiliriz. toplu ürün alırsanız gümrükten geçmez. Geçirmek için ticaret erbabı olmamız ,gümrükleme yapmanız,beyanname hazırlamanız gerekir. Bunlarda size ekstra masraflar çıkaracaktır.

   Syg

   Cevapla
 18. Merhabalar Eylül 2020 de AliExpress ten kızım için toka sipariş ettim 2 adet ürün fiyatı 20 TL ti geçmiyor ama hala elime ulaşmadı ürün Türkiye de postane de görünüyor PTT ye başvurdum ama PTT de işlem görmemiş sebebi ne olabilir nasıl ulaşabilirim nerede olduğunu görmek için ne yapabilirim. Ayrıca yine ticari amaçlı toplu sipariş versem gümrük vergisi ödemem gerekir mi nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Mehtap,

   Tokalar için takip numaranızı gönderin kontrol edelim. Ticari işlemler için vergiye tabi olmanız ve gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir.

   Syg

   Cevapla
Yorum yapın

Grupanda