Aliexpress’te Alışveriş Güvenli mi?

Merhaba arkadaşlar! Umarım iyisinizdir. Herkesin merak ettiği aliexpress güvenilirmi konusuna değineceğiz. Aliexpress’te alışveriş güvenli mi gerçekten? Yıllardır yurt dışı alışveriş sitelerinde edindiğim tecrübelerimi siz değerli grupanda.com ziyaretçileri ile paylaşacağım.

Aliexpress, Çin merkezli bir e-ticaret platformudur ve dünya çapında birçok müşteriye hizmet vermektedir. Genel olarak, Aliexpress’in güvenilirliği iyi bir şekilde kabul görmektedir ancak her zaman satıcıların ve ürünlerin kalitesi hakkında endişeler bulunabilir. Aliexpress, müşterilerin güvenliğini ve memnuniyetini sağlamak için birçok güvenlik önlemi ve müşteri hizmeti seçeneği sunmaktadır. Ancak, öncelikle satıcının ve ürünün incelenmesi, yorumların okunması ve gereken tedbirlerin alınması önerilir.

AliExpress Güvenilir mi ?

Hepimiz , yani çoğumuz yurt içinde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyoruz. Tabi güvenliğine inandığımız sitelerden veya tecrübe edindiğimiz sitelerden güvenle alışveriş yapıyoruz. Peki ama herkes AliExpress diye bir şeyden bahsediyor , uygun fiyatlı ürünlerden bahsediyor, ama sizde diyorsunuz ki ben “neden daha fazla tasarruf etmiyordum!” Bunda tamamen haklısınız ve biz bunun için buradayız. Öncelikle sorunuzu yanıtlayalım . Evet AliExpress sitesi gayet güvenlidir, hem de bildiğiniz klasik e-ticaret sitelerinden hiçbir farkı yoktur. Fakat kesinlikle tasarruflu bir alışveriş yapacağım diye düşünmek hatalıdır.Her ürün aliexpress.com sitesinde uygun fiyatlı olmayabilir . örn. Edindiğim tecrübelerden giyim, ayakkabı, vb. Kategorilerde yurt içi fiyatlar daha uygun.bu konuyu “Aliexpress’te Alışverişin Puf Noktaları” isimli yazımızda devam edeceğiz. Şimdi konumuzu dağıtmadan güvenlik konusuna devam edelim.

Aliexpress’te sistem söyle işliyor;

  1. Ürün beğenme-seçme
  2. Adres ve kişisel bilgilerin belirlenmesi
  3. Ödeme ekranı ve ödemenin tamamlanması
  4. Ürünün gönderim süresinin başlaması
  5. Ürün kargo bilgilerinin satıcı tarafından sisteme girilmesi
  6. ürün ulaşması
  7. Gelen ürünün onaylanması
aliexpress güvenilirmi, Aliexpress'te Alışveriş Güvenli miPin

AliExpress tüketicilerin zarar etmemesi için bir alışveriş güvenlik sistemi barındırıyor. Bu sistemin adı “AliExpress Buyer Protection”. Daha önce alışveriş yapığınız gittigidiyor.com , hepsiburada.com, N11.com vb. sitelerden pekte farklı değil. Nasıl ki ürünü seçiyoruz, sonra adres bilgilerimizi giriyoruz, kişisel bilgilerimizi giriyoruz, ödeme ekranına gelip ödeme yapıyoruz, daha sonra satıcı kargo numaralarını belli bir süre içerisinde girmesi gerekiyor, kargo numarasını giriyor , ürün kargodan geliyor ve siz ürünü onaylıyorsunuz, birebir aynısı AliExpress için geçerli. Hiç bir fark bulunmuyor. Ürün gelmediği, ulaşamadığı , sorunlu – kusurlu olması durumunda ” anlaşmazlık açmak “Open Dispute” butonuna basarak sorun hakkında aliexpress.com sitesine bildirim de bulunursunuz. Kanıtlarınızı yüklersiniz, Siz haklıysanız, ( ki çoğunlukla gerekli bilgileri tam anlamıyla verdiğinizde ) AliExpress ödemenizi geri kredi kartınıza gönderecektir.

Söyle bir şey dediğinizi duyar gibiyim:

-Ya kredi kartı bilgilerimiz çalınırsa!

Merak etmeyin aliexpress.com sitesi global çapta milyonlarca kullanıcısı olan Amerika borsasında hisseleri işlem gören çok büyük bir firmadır. Ama tabi ki kredi kartı bilgilerinizi güvende tutmak için (internet korsanları tarafından çalınmaması için) sanal kartla alışveriş yapabilirsiniz.

Avantajları olduğu kadar , yurtiçi online alışverişe göre dez avantajları bulunmaktadır. Kargo süresi(20-30 gün) alışverişlerin dolar kuruna bağlı olması ve nedenleri sayabiliriz. Diğer yazılarımızda bunlara da değineceğiz. Şimdilik hosçakalın.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda