Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?

Yurt dışından online alışveriş yapanların bilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biride her ürünü satın alamayacağımızdır. Yurt dışından alışveriş yaparken bilmeniz gerekenlerden en önemlisi gümrük yasaklı ürünlerdir. Her ülkenin bu durumla ilgili tutumları farklı olabileceği için burada sadece ülkemize ait yasaklı ürünlerden bahsediyor olacağız.

Gümrük vergisi ödeyerek almak isterseniz dahi gümrükte geçmeyen gümrük yasaklı ürünler vardır. Eğer yurt dışından AliExpress gibi bir siteden alışveriş yapacaksanız bu ürünleri bilmeniz gerekmektedir.

Gümrük Yasaklı Ürünler

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:

 • Tütün ve benzeri ürünler,(elektronik sigara, parçaları ve likitleri dâhidir.)
 • Alkollü ve benzeri içecekler,
 • Cep telefonu (sim kart takılabilir bazı ürünler vergileri peşin ödenerek geçebiliyor)
 • Kozmetik ve benzeri Ürünler
 • Et ve Et ürünleri
 • Silah ve tüfek

Yukarıda saydığımız ürünler, yurt dışı alışverişlerde posta yolu ile gümrükten geçmemektedir. Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.

gümrük yasaklı ürünlerPin

Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır? Ürün Gümrüğe Takılır Mı?

İzin Belgesi ile Gümrükten Geçirilebilecek Eşyalar

 • Aşağıda belirtilen eşya, aşağıda belirtilen belgelerin gümrük idaresine ibraz edilmesi şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla Türkiye’ye getirilebilir:
 • İlaçlar: Doktor raporu, hastane raporu veya doktor reçetesi.
 • Takviye edici gıdalar: Doktor raporu, hastane raporu veya doktor reçetesi. Ayrıca, milli sporcular için milli sporcu belgesinin ibraz edilmesi istenir. 
 • Silah ve tüfek dışında ilgili mevzuatta geçen ateşli silah, bıçak ve benzeri eşya için: Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak uygunluk yazısı aranır.

İthali Yasak Ürünler Nelerdir?

Eğer özel bir kargo alacaksanız ithali yasak ürünler listesini de kontrol etmenizi öneriyoruz. Bir ürünün ithali yasaklı ise posta yolu ile gelmesi de yasaklı olacaktır. İthali yasaklı mallar listesi için tıklayın.

Bu sayfada yer alan metinler, yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez.
Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili yasal düzenleme; 4458 sayılı Gümrük Kanunu, 4760 sayılı ÖTV Kanunu, 3065 sayılı KDV Kanunu, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar” ile bunlara bağlı ikincil mevzuatta yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

“Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?” üzerine 576 yorum

 1. Merhaba meme kanseri bir arkadaşım var mastektomi silikon meme almayı düşünüyoruz translarin taktiği gibi aliexpressten acaba gümrükte sorun yaşar mi

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Öncelikle Rabbim şifa versin. Bana sorarsanız böyle bir satın almanın pekte sağlıklı olmadığını belirteyim. Satın aldığınız ürünlerin tam olarak bir uyum sağlayacağı konusunda şüpheliyim. Sağlık ve uyum açısından güvenli olma ihtimali düşük olabilir. Gümrük konusunda ise doktorunuz bunu size reçete ederse gümrükten çekebilme ihtimaliniz var. Fakat kozmetik kategoride değerlendirilirse gümrük yasaklıdır. Gümrükte kalır. Şifanın kaynağı Rabbim tez zamanda arkadaşınıza iyileşmeyi nasip etsin
   Syg

   Yanıtla
 2. merhaba yurtdışından içinde 3300w powerbank özelliği olan bir ürün alacağım gümrükten geçer mi geçmezse geçirmenin yolları var mı

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bu konuda net bir bilgi yok. Bazen geçiyor. Bazen geçmiyor. Yıllar önce aldığım power bankler geçmişti gümrükten. Fakat bazı kargo şirketleri pillerin patlama riskinden dolayı taşımak istemiyorlar. Gümrüklerde kalabiliyor. Ben bir yolu olup olmadığı hususunda bir şey diyemiyorum. Yorumunuz burada kalsın. Bilgisi olan biri cevap yazabilir.

   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Oyun konsolları ve parçaları gümrük yasaklı değildir. Fakat ps5 fiyatlarına bakınca 150 eur olan olan gümrük sınırını aşıyor. gümrükten geçmeyecektir.

   Syg

   Yanıtla
 3. Merhaba aliexpress ten saat istedim vergisini de ödedim gümrüğe takılır mı yada başka bir ücret çıkar mı

  Yanıtla
 4. selam bende aliekspressten fermuarlı deri çanta aldım.gümrük muayenesinden geçmedi gümrük tarafından el konuldu diyor ne yapabiirim acaba birde hangi gümrükte olduğunu nerden öğrenebilirim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Ptt ile geliyorsa PTT uluslar arası posta iletim merkezi upim ile iletişime geçmelisiniz. Gümrük yasaklı değil başka bir problem oluşmuş olabilir.

   Syg

   Yanıtla
   • selam 2 ürünüm gümrüge takıldı bana mesa geldi ayda 5 ürün sınırı diye .27 başlayan gönderi ürünler sipariş kodunu istediler 2 ürün takıldıgı için 2 sinin kodunuda verdim.ama içinden bir tanesi 4. üründü onu neden yollamamış olabilirler

    Yanıtla
    • Merhaba,

     Satın aldığınız ürün içeriği nedir? Belki bu sebeple gümrüğe takılmış olabilir.

     Syg

     Yanıtla
  • Merhaba,

   Aliexprssten alışveriş yapıyorsanız gümrük işlemleri vergileri peşin ödenebiliyorsa satın alabilirsiniz. Bununla ilgili bir mevzuata rastlamadım. Her eşyanın gümrüğe takılma ihtimali mevcuttur. Ayrıyeten gümrük vergilerini ödeyerek bu dedektör ve pointer cihazlarından alanların yorumlarına baktığımızda bir sıkıntı olmadığı görünüyor.

   Syg

   Yanıtla
Yorum yapın