Aliexpress Geri giden Kargo Ücret İadesi Almak

Aliexpressten alışveriş yaparken ödeme ücret iadeleri en çok merak edilen konulardan biridir. Eğer evde yoksanız paketinizi teslim almadıysanız veya teslim almak istemediyseniz paketiniz geri gidecektir. Peki Aliexpress geri giden kargo için ücret iadesi yapar mı? Bu gibi durumlarda neler olur bunlardan bahsedeceğiz.

Bu durumla ilgili birkaç örnek senaryomuz var. Örneğin; sahibine ulaşmayan aliexpress geri giden kargo paketi önce kargo şirketine sonrada menşei ülkeye iade edilmektedir. Veya farkında olmadan gümrük yasaklı ürünler satın alınmaktadır. Gümrük yasaklı olduğunun farkına ancak “gümrükçe ithaline izin verilmedi” ibaresini kargo takip ekranlarında fark etmektedir. Gümrük yasaklı ürünler için tıklayınız.

Veya üründen vageçtiniz paketin geri gitmesini istiyorsunuz. Bu durumda ürünü teslim almayarak aşağıdaki adımları seyredin bu sayede geri giden kargonuz menşei ülkesine geri dönecektir.

Aliexpress Geri Giden Kargo Ücret iadesi Adımları

1.Postacıdan veya kargocudan ürünü teslim almayın.
2.Ürünün takip ekranlarındaki hareketlerinden –İADE-– VE –ÜRÜN YURT DIŞINA SEVK EDİLDİ— hareketlerini bekleyin. (ürün dağıtımdan döndükten sonra tekrar yurt dışına sevk edilecektir.)Bu hareketlerin ekran resmini alın ve hareketleri işaretleyin)


Aliexpress Geri giden Kargo Ücret İadesi AlmakPin


3.Bu hareketleri beklerken eğer koruma süreniz doluyor ise satıcıyla iletişime geçerek koruma süresini uzatmasını isteyin.(koruma süreniz kendi kendine dolsa dahi 15 gün daha anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır. Eğer kendiniz onaylar iseniz bu süre sadece satıcının belirlediği koruma süresi kadar olacaktır.)


Aliexpress Geri giden Kargo Ücret İadesi AlmakPin


4. Artık anlaşmazlık açabilirsiniz. Anlaşmazlık ekranlarında :

“Yalnızca Para İade” Seçeneğini seçin.

“Siparişinizi Aldınızmı?” Sorusuna “HAYIR” cevabını verin.

“Tartışma Nedeni” kısmında “Lojistik Takip Problemi” Seçeneğini seçtikten sonra

Paket Sevkiyat Şirketi Tarafından Satıcıya İade Edildi” Seçeneğini seçin.
Para İade Miktarını girin.(ücretin tamamını girin.)

Aliexpress Gümrükte Kalan Sipariş Ücret iadesi

Ürün gümrükte kalsa dahi yukarıdaki seçenekler ile anlaşmazlık açmalısınız. Satın aldığınız ürün gümrük yasaklı olması sebebiyle gümrükte kalsa dahi mülkiyeti göndericide olduğundan geri satıcıya iade edilecektir. Gümrük problemleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aliexpress gümrük işlemlerine garanti vermez. Bunun için Gümrük problemleri seçeneği ile anlaşmazlık açmanız size bir şey kazandırmayacaktır. yukarıdaki işlemleri birebir uygulamalısınız.

 • Açıklama kısmına paketin geri satıcıya iade edildiğini ve takip ekranlarından bunun görüldüğü ve eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz.
 • Aldığınız ekran resimlerini kanıt olarak yükleyin.
 • Hepsi bu kadar! Bundan sonra yapmanız gereken beklemek. Genellikle ücret iadesi Kargo ücreti hariç olarak yapılmaktadır.

Eğer ürünü teslim aldıysanız ve iade yapmak istiyorsanız “Aliexpress Ücret İadesi Nasıl Yapılır?” konusunu ziyaret edebilirisiniz.

Sonuç olarak İade süreci ve koşulları, tüketicilerin güvenli alışveriş yapmalarını sağlamak adına önemli bir konudur ve tüketici haklarını koruyan yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler, tüketici ve satıcı arasındaki dengeli bir ilişkinin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle iade işlemlerinde etik davranmak ve satıcı hakkına da riayet etmek gereklidir.

İlginizi Çekebilir

“Aliexpress Geri giden Kargo Ücret İadesi Almak” üzerine 56 yorum

  • Merhaba,

   Anlaşmazlık devam ediyor mu ? Ürün geri gönderilmiş fakat satıcıya ulaşmadan onaylamayabilir.

   Syg

   Yanıtla
 1. Selam
  LP00512376882578 siparişim 2 hazirandan beri gümrüğe takıldı.Aliexpress gümrüğe takıldığına dair belge istiyor. (LP ile başlayanlar Aras kargo denildi) Aras kargo ve ukimi aradım cevap alamadım. Nereyle iletişim kurup belge alabilirim.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Aliexp ürün satın aldım. Lp takip notu gönderi gümrükte tutuluyor. 1 ay oldu ithalat izni hatası. Ürün için kargo ve gümrük ödedim . anlaşmazlık açtım satıcı kargo ve gümrük harici iade kabul etti . Ödediğim gümrük vergisi iade olmuyormu

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Gümrük vergisini ürün iade olduktan sonra belki alabilirsiniz. Bu vergili sistem yeni olduğu için bir demek mümkün değil. Aliexpress ile iletişime geçmeyi deneyin. Aslında gümrükten geçmeyecek ürünlerin vergisi ödenmemesi ve gönderilmemesi gerekir. Gümrükleme işini yapan firma izin vermemesi gerekirdi.

   Syg

   Yanıtla
 3. Merhaba aliexpress den ürün sıpariş verdim. Ücretsiz kargo olarak geldi ben ürünlere 700tl ödedim ptt geldi ürün gümrük adı altında 650tl aldılar şok oldum ürünü almasaydım anlaşmazlık açsaydım iade ala bilirmiyim çünkü gelecek sıparişlerim var gümrük yine fazla çıkarırsa ne yapa bilirim almasam iade istesem paramı ala bilirmiyim gelecek ürünlerde şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 4. Merhaba,
  Aliexpressten bir ürün sipariş ettim. Satıcı ürünün stoklarda olmadıgını, bu yüzden satışı iptal etmem gerektiğini söyledi. Bende satıcıyı dinlemedim, ürün ellerinde olmadıgını söyledikleri icin otomatik kargolama süresinin bitmesini bekledim. Satıcı 1 haftalık bekleme süresinin bitimine 1-2 saat kala ürünü kargoladı ve şok geçirdim. Satıcıya neden bunu yaptıgını sorduğumdumda ürünü geri iade etme tusuna basmam gerektiğini söyledi. Büyük ihtimalle ceza yemek istemiyor satıcı. Şimdi ben dispute açabilmem için 10 gün bekleme sürem var. Ne yapmam lazım, satıcıyı dinleyip ürünü geri iade et tusuna mı basmam lazım ki ürün elimde değil yoksa başka bir yol mu izlemem gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Kargo takip numarası gerçekse bekleyin. Eğer sahte takip numarası girdiyse 10 gün bekledikten sonra anlaşmazlık açarak para iadesi alabilirsiniz. Satıcılar bazen böyle davranabiliyor. Bu şekilde davranmanız size yorum hakkı tanır. Diğer türlü satıcının dediği gibi davranmış olsaydınız satıcıya yorum ve puan veremezdiniz.
   syg

   Yanıtla
 5. Merhaba Ali ekspresten iki tane telefon sipariş verdim gümrüğe takıldı elime ulaşmadı. Para iadesi alabilir miyim yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Cep telefonları gümrük yasaklı olduğu için takılması normal bir durum. Yazımızda belirttiğimiz gibi işlemleri takip ederek anlaşmazlık açarsanız iade alabilirsiniz.Takıldığınız yerde tekrar yazın.

   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   İade edilen birime şahsen başvurup alabilirsiniz. Fakat bunu alabilmeniz için iade yazısından hemen sonra başvurmanız gerekir.

   Syg

   Yanıtla
 6. Merhaba.
  ” RB063342253SG ” yurtdışı kargom gümrükte kaldı ve beni istanbula çağırdılar gitme durumum olmadığı için iade edilmesini istedim. Şuan kontrol ettiğimde ” İADE-Kabul Edilmedi ” ” Zimmet Alındı ” yazmakta. Çin’e iade ediliyor mu? nereden takip sağlayacağım. Şuan paramı iade almak için anlaşmazlık açsam alabilir miyim? yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Yazımızda belirttiğimiz aşamaları takip ederek anlaşmazlık açın. Gereken şartlarınız sağlanmış.

   Syg

   Yanıtla
 7. Hocam merhaba ben 80 tllik bluetooth kulaklık almıştım telefon için ama ptt kargoyu eve getirdiğinde 150 tl vergi ücreti çıktı bende duyunca şok oldum ve kabul etmedim kargoyu. Şuan tam 3 gün geçti ancak takip kısmında sadece teslim edilmedi yazıyor. Sizin dediğiniz gibi İADE-– VE –ÜRÜN YURT DIŞINA SEVK EDİLDİ yazısı çıkmadı henüz bu normal mi ve anlaşmazlık açmak için teslim edilmedi yazan kısımın ekran görüntüsünü atsam yeterli mi yoksa ürün yurtdışına sevk edildi yazmasını mı beklemeliyim ve anlaşmazlık için ayrıntılar kısmına sadece burada yazdıklarınızı yazmam yeterli mi geri ödeme alabilmem için ikna olurlar mı? Cevaplarsanız çok sevinirim bu arada çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bu yazıların çıkması önemli. Eğer süre sıkınınız varsa satıcıdan ek süre talep edin. Çünkü başka türlü bir kanıt sunmanız imkansız. Kanıtsız iade işlemi olmaz .

   Syg

   Yanıtla
 8. Merhaba bir konuda yardım istiyorum. Bugün bir ekran kartı siparişi verdim. 7 bin tl değerinde satıcı arkadaş fransa’da la poste yoluyla gönderim yapacak ama önce siparişi onaylamamı çünkü malın değerli olduğunu ve riske girmek istemediğini söylüyor. Bir yorumu var 5 yıldız verilmiş ve fas’tan birisi onayladım ama güvenilir satıcı ekran kartım geldi demiş. Sizce ne yapmalıyım. Baya uyguna aldım iptal edilmesini de istemiyorum. Onaylarsam sıkıntı çıkarsa yine anlaşmazlık açabiliyorum ama kararsız kaldım.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   La ppstr yolu ile gönderenlerin çoğu sıkıntılı oluyor . İptal olması daha mantıklı duruyor

   Syg

   Yanıtla
 9. Selamlar, ürünlerden şüphelenip ticari damgayı vuran memur aynı zamanda dağıtım merkezi iletişiminden sorumlu kişi mi? Ürünlerim gelmedi diye aradığım dağıtım merkezindeki kişi aynı zamanda ticari olduğundan şüphelenen kişi mi yoksa hepsi ayrı ayrı kişiler mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bu konuyu bizim bilmemiz mümkün değil. Sonuç olarak bir merkezde birden fazla kişi çalışıyor. Telefonla görüştüğünüz kişi büyük ihtimalle operatördür.

   Syg

   Yanıtla
 10. Merhaba, benim kardeşim yıl olarak 18 oldu ama ay olarak olmadı az veya çok ürün getirirse sorun olur mu? Bir de kendi afina sipariş verip, başkasının kartıyla ödeme yaptığında yine sıkıntı olur mu gümrüğe takilma durumlarında?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Ürün gümrüğe takılırsa şahsen başvuru yapması gerekir. Çoklu ürün derken tam olarak kastınız nedir? Ödemede sıkıntı olmaz.

   Syg

   Yanıtla
 11. Merhaba, ben birkaç ürün almistim gümrüğe takıldı ticari diye, gidip müşavirle uğraşmak istemedim ve iade aranilmadi botu dustu sisteme galiba çıkışı yapıldı. fakat iade aranilmadi yazısından önce ben tartışma açmıştım tartışma olumsuz sonuçlandı. Şimdi iade aranilmadi yazısıni kanıt olarak göstererek açmaya çalışıyorum açamıyorum tastisma, daha önce açtığım sona erdi. ne yapmam gerekiyor?

  Yanıtla
   • Merhaba, şu an da iki paketim iade aranilmadi olarak PTT sistemine düştü fakat aliekspress sisteminde teslimat başarılı. ve onay süresi bitti. ben satıcıya onay süresini uzatmasini söylemiştim üç gün uzatmıştı neden bu kadar az olduğunu bilmiyorum tekrar uzatmasini söyledim daha yapılamadığını söyledi. şu an ne yapmam gerekiyor, teslimat başarısız yazısı ne zaman düşer, anlaşmazlık acabilmem için onu beklemem mi gerekiyor.

    Yanıtla
 12. LZ598602902CN
  Aliexpress uzerinden bir ürün siparis verdim. İptal etmeme ragmen satici gormezden gelerek urunu kargoladı. Urun Türkiye’ye girdiginde ikinci şoku yaşadım. Adres ve isim bilgileri olduğu gibi yanlış. Ben keçiörendeyim ve ürün kahraman kazandan dağıtıma çıktı. Bununla ilgili ne yapabilirim. Kargom başkasının eline geçerse diye endişeleniyorum. 1500 lira gibi bir ödeme gerçekleşti.

  Yanıtla
  • Sanırım sahte takip numarası vermiş herkes sikayetci satıcıdan dispute açtım cevap bekliyorum.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Anlaşmazlık açın.

   ürünü teslim aldınız mı sorusuna hayır cevabını verin. Daha sonra wrong adress seçeneği ile anlaşmazlık açın. Eğer sistem bu şekilde anlaşmazlık açmanıza izin vermiyorsa evet deyip devam edin. Evet seçeneklerinden size uygun bir seçenek çıkmaz. Burada siz birini seçin ve açıklama kısmına durumu anlatın. Ürünün başka ilçeye teslim edildiğini sizin adresiniz olmadığını başkasına ait takip numarası girdiğini yazın. sipariş ekranından adresinizin ekran resmini alın ve Keçiöreni işaretleyin. sonra bir maps programından bulunduğunuz adresten diğer adrese yol tarifi alın ve bu şekilde de bir kanıt yükleyin. Her şeyi çok güzel anlatmalısınız. ingilizce olarak anlatın durumu. Eğer anlatmanız için karakter sayısı yermez ise başka bir yere yazın ve kanıt olarak onunda ekran resmini yükleyin. Takıldığınız yer olursa tekrar yazın. Başkasına teslim edilmiş olamaz . Başkasına ait takip numarasını sisteme girmiş.
   (fake track number)

   Syg

   Yanıtla
   • En basta bu urunu istemedigim icin iade etmek uzere anlasmazlik acmistim. Daha sonrasinda dolandirildigimi anlatmak ve zaman kaybetmemek icin anlasmazligi sahte takip numarasi ile verdigini anlatmaya calistim. Ancak aliexpress bunu kabul etmedi. Urunu satin aldigim firma 18 gun icinde ulasacagini taahhut ediyordu. Sure doldugu anda sanki ben kabul etmisim gibi buyer accepted yazisiyla karsilastim. Ancak ben hicbirsey kabul etmedim. Durumu izah etmis olmama ragmen aliexpress urunun halen transit halinde oldugunu savundu. Cunku ptt kargonun sitesine degil kendi verdikleri siteye gore hareket ediyorlar malesef. Kendi sitelerinde halen teslim edilmis gorulmuyor. Ve suan en kotu taraf tekrar dispute acamiyorum. Musteri hizmetlerine yazdim 2 gün icinde donus yapacaklarini yaziyorlar lakin donus yapan eden yok. Tekrar tekrar yazdim.en son yazdigim uzerinden 1 hafta gecti yine donus olmadi. Dispute finish kisminda ise itiraz icin basvuru yaptim. Ortalama 2 haftadir sözde talebim degerlendiriliyor. Herkes satıcıdan sikayetci olmasına ragmen nasıl oluyorda dolandırılmamıza izin veriliyor anlamiyorum.

    Yanıtla
    • Merhaba

     Yaşanan durum için üzüldüm. Umarım olumlu bir dönüş alırsınız. Her zaman olduğu gibi dolandırıcılar her yerde olabilibiliyor.Onun için dikkatli olmamız gerekiyor. İyi haberlerinizi bekliyoruz.

     Syg

     Yanıtla
 13. Mrb AliExpress’te bir kaç tane kol saati sipariş verdim ve ertesi günü siparişleri iptal ettim sadece iki ürün hariç onlarında elime ulaşıp ulaşmaya ağını öğrenmek için iptal etmedim yanlız hesabımdan çok çok fazla ücretler kesilmiş 520tl 350 TL 180tl 145tl ve bir iki tane daha var satıcılar biz iptal edilince ücret almadık diyorlar hesabımdan kesilmiş zaten dekont da var elimde nolacak bilmiyorum

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Aldığınız ürünlerin ücreti Türk lirasımıydı ? Yoksa dolardı da sizin hesabınızdan TL’ye çevirip mi kesti? İkincisi de ödemeleri yapıp iptal ettiniz ve 20 iş gününe kadar ücret iadeleri gerçekleşebilir. Eğer işlemler hakkında şüpheleniyorsanız, bankanızla iletişime geçin işlemlerin şüpheli ve kendi rızanız dışında yapıldığını belirtin.

   Syg

   Yanıtla
 14. Mereba ūrün postane geldi ūrūn bana ulaşamadan geri dõnmüş ūrūnü geri almak istiyorum ne yapmam lazım yardïmcï olurmūsunuz

  Yanıtla
 15. Adresimi bulamadıkları için PTT kargo hiçbir arama yapmadan ürünü geri gönderdi.
  Yeni verilen takip numarasında geri gönderildiği gözüküyor.
  Tartışma açtım.
  Yanlış adres gönderimini seçtim bana gönderdikleri e postada geçersiz yazıyordu ve korgonun başarıyla teslim olduğu takipte görülmektedir yazıyordu ne yapmam gerikiyor.
  Gönderdiğim kanıtta “teslim edilemedi, iade-aranılmadı VE PTT işyerine geldi diyor.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Yalnızca para iadesi
   ürünü teslim aldınız mı? sorusuna hayır,
   Lojistik takip problemleri altından
   Paket kargo firması tarafından satıcıya iade edildi.
   seçeneği ile anlaşmazlık açın.
   syg

   Yanıtla
 16. Teslim alamadığım paket iki aydır İstanbulAYPIM de zimmet alındı takibiyle görünuyor.
  Geri aide olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.
  RH1214**812TR
  takip no

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Siz bu ürünü gidip postaneden teslim almamışsınız. Ürünün vergisi bile hesaplanmış. Şuan ürün iade oluyor. Yazımızdaki talimatlara uyarak anlaşmazlık açın ücret iadesi olacaktır.
   07/04/2020 – 12:38:48 İADE-Aranılmadı GEBZE POSTA DAĞITIM/GEBZE POSTA DAĞITIM GEBZE KOCAELİ

   Syg

   Yanıtla
   • Ürünü postaneden almaya gittigimde İstanbul’a gönderdik dediler.virüs sebebiyle dağıtıma çıkarmadan geri göndermişler.geç farkettim.paketin geri iadesini nasıl takip edebilirim.ilginize teşekkür ederim.

    Yanıtla
    • Merhaba,

     Takip ekranlarında İADE yazısını gördüğünüzde anlaşmazlık açarak ücret iadesi sağlayabilirsiniz. İade yazısını beklerken koruma süresini satıcıdan uztmasını (kısa bir süre kaldıysa) talep etmelisiniz. Yazımızı detaylı inlerseniz tümm detayları belirrtik.

     Syg

     Yanıtla
 17. Aliexpressten aldığın mal tnt tarafından ticari olarak gümrükte işlem yapılmıştır. Bu nedenden dolayı gümrük diğer başvuruları reddetti. Malların geri iadesi için dilekçe yazdım ve satıcı iadeyi kabul etmedi. Bundan dolayı mallar şuanda gümrükte olmasına rağmen mallar alıcının belirlediği acenteye teslim edildi olarak gözüküyor. Aliexpresse açmış olduğum anlaşmazlıkta kargo şirketinin bana yolladığı mailleri kanıt bölümüne ekledim.tnt kargonun gümrükte beklegini söylüyor ama sistemde alıcıya teslim edildi diyor..iadeyi nasıl alabilirim.cok zor durumdayım.13.000, 00 tl iadr almam gerekiyor ama tnt nin yapmış olduğu hatadan dolayı satıcı iadeyi sıfırladı..ne yapabilirim bu durumda.kargo no 545487839

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Aliexpresste Gümrük işlemleri alıcının sorumluluğundadır. Eğer ticari bir ürünse bunun için yapabileceğiniz bir şey yok. Geri gönderim ücretini karşılayın ve geri gönderilmesini sağlayın.(aldığınız takip numarası ile iade için anlaşmazlık açın). Daha farklı olarak ürünü gümrükten çekmek için bir gümrük müşaviri ile iletişime geçin vergilerini ödeyin ve malı gümrükten çekin(parayı kaybetmektense masraf yaparak ürünü gümrükten çekin.)

   Syg

   Yanıtla
 18. Merhaba AliExpressten ürün aldım satıcı siparişi kargoya vermeden cancel order seçeneğine tıkladım satıcıya da mesaj attım fakat satıcı görmezlikten geldi şu an ürün yüklenmiş çinden geliyor satıcı geri dönüş olarak bekleyip ürünü almamı istiyor ben ptt kargoyu bana getirince almasam gümrük ücretini ve geri gönderince kargo ücretini ödeyecek miyim ?

  Yanıtla
  • Merhaba Yasin,

   Ürünü teslim almadığınızda gümrük vergisini ödemeniz gerekmez. Ürün geri gönderim ücretlerini satıcı peşin olarak ödemiştir. Ürünü teslim almadığınız sürece ürün geri iade olacaktır. Fakat satıcı ücret iadesi yapılırken itiraz edebilir ve kargo ücretleri hariç ücret iadesi yapılmasını isteyebilir.

   Syg

   Yanıtla
 19. Aliexpress ten ürün aldım fakat gelmedi satıcı anlaşmazlık açmam gerektiğini söyledi açtım para iadesi dendi daha sonra AliExpress hesabıma giriş yapamadım paramı iade ederlermi

  Yanıtla
  • Merhaba Seda,

   Anlaşmazlık lehinize sonuçlandı ise ödeme yaptığınız kartınıza iade edilecektir.

   Syg

   Yanıtla
 20. Merhaba bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim fakat tek anlamadığım konu bu şekilde iade yaparsak kargo ücreti de bize mi yansır? Yani kargo ücreti bize iade edilen tutardan mı kesilcek yoksa gönderici tarafından mı karşılanacak?

  Yanıtla
  • Merhaba Kübra,

   Satıcı kargo için ücret ödüyor. Kargo tutarı hariç olarak ücret iadesi yapma ihtimali yüksek. (kendi ödediği kargo ücretini geri ödemeyebilir. Veya satın aldığınız ürün için ayrı bir kargo ücreti ödediyseniz bu ücreti geri ödemeyebilir.) sonuç olarak iade işlemini keyfi olarak yapmaktasınız.

   Syg.

   Yanıtla
 21. aliexpresten urun aldim gumrukten mesaj geldi gumruge gittim urunun turkiyede yasak oldugunu soylediler ve bana vermediler tartisma actim para iadesi istedim satici ptt den urunumu almadigimi kanit olarak yazdi kargo takipte ptt isyerinde bekliyor gozukuyordu sonra tartisma bitti aliexpress urunumu almadigim icin para iadesi yapmadi ne yapmam gerekiyor simdi urun kargo takipte iade gozukuyor

  Yanıtla
Yorum yapın

Grupanda