Aliexpress Geri giden Kargo Ücret İadesi Almak

Aliexpressten alışveriş yaparken ödeme ücret iadeleri en çok merak edilen konulardan biridir. Eğer evde yoksanız paketinizi teslim almadıysanız veya teslim almak istemediyseniz paketiniz geri gidecektir. Peki Aliexpress geri giden kargo için ücret iadesi yapar mı? Bu gibi durumlarda neler olur bunlardan bahsedeceğiz.

Bu durumla ilgili birkaç örnek senaryomuz var. Örneğin; sahibine ulaşmayan aliexpress geri giden kargo paketi önce kargo şirketine sonrada menşei ülkeye iade edilmektedir. Veya farkında olmadan gümrük yasaklı ürünler satın alınmaktadır. Gümrük yasaklı olduğunun farkına ancak “gümrükçe ithaline izin verilmedi” ibaresini kargo takip ekranlarında fark etmektedir. Gümrük yasaklı ürünler için tıklayınız.

Veya üründen vageçtiniz paketin geri gitmesini istiyorsunuz. Bu durumda ürünü teslim almayarak aşağıdaki adımları seyredin bu sayede geri giden kargonuz menşei ülkesine geri dönecektir.

Aliexpress Geri Giden Kargo Ücret iadesi Adımları

1.Postacıdan veya kargocudan ürünü teslim almayın.
2.Ürünün takip ekranlarındaki hareketlerinden –İADE-– VE –ÜRÜN YURT DIŞINA SEVK EDİLDİ— hareketlerini bekleyin. (ürün dağıtımdan döndükten sonra tekrar yurt dışına sevk edilecektir.)Bu hareketlerin ekran resmini alın ve hareketleri işaretleyin)


Pin


3.Bu hareketleri beklerken eğer koruma süreniz doluyor ise satıcıyla iletişime geçerek koruma süresini uzatmasını isteyin.(koruma süreniz kendi kendine dolsa dahi 15 gün daha anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır. Eğer kendiniz onaylar iseniz bu süre sadece satıcının belirlediği koruma süresi kadar olacaktır.)


Pin


4. Artık anlaşmazlık açabilirsiniz. Anlaşmazlık ekranlarında :

“Yalnızca Para İade” Seçeneğini seçin.

“Siparişinizi Aldınızmı?” Sorusuna “HAYIR” cevabını verin.

“Tartışma Nedeni” kısmında “Lojistik Takip Problemi” Seçeneğini seçtikten sonra

Paket Sevkiyat Şirketi Tarafından Satıcıya İade Edildi” Seçeneğini seçin.
Para İade Miktarını girin.(ücretin tamamını girin.)

Aliexpress Gümrükte Kalan Sipariş Ücret iadesi

Ürün gümrükte kalsa dahi yukarıdaki seçenekler ile anlaşmazlık açmalısınız. Satın aldığınız ürün gümrük yasaklı olması sebebiyle gümrükte kalsa dahi mülkiyeti göndericide olduğundan geri satıcıya iade edilecektir. Gümrük problemleri sizin sorumluluğunuzdadır. Aliexpress gümrük işlemlerine garanti vermez. Bunun için Gümrük problemleri seçeneği ile anlaşmazlık açmanız size bir şey kazandırmayacaktır. yukarıdaki işlemleri birebir uygulamalısınız.

 • Açıklama kısmına paketin geri satıcıya iade edildiğini ve takip ekranlarından bunun görüldüğü ve eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz.
 • Aldığınız ekran resimlerini kanıt olarak yükleyin.
 • Hepsi bu kadar! Bundan sonra yapmanız gereken beklemek. Genellikle ücret iadesi Kargo ücreti hariç olarak yapılmaktadır.

Eğer ürünü teslim aldıysanız ve iade yapmak istiyorsanız “Aliexpress Ücret İadesi Nasıl Yapılır?” konusunu ziyaret edebilirisiniz.

Sonuç olarak İade süreci ve koşulları, tüketicilerin güvenli alışveriş yapmalarını sağlamak adına önemli bir konudur ve tüketici haklarını koruyan yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler, tüketici ve satıcı arasındaki dengeli bir ilişkinin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle iade işlemlerinde etik davranmak ve satıcı hakkına da riayet etmek gereklidir.

İlginizi Çekebilir

“Aliexpress Geri giden Kargo Ücret İadesi Almak” üzerine 58 yorum

 1. Merhabalar oğlum yanlışlıkla bir yapboz araba siparisi vermiş tabi bunu kargoya verildi bilgisiyle fark ettim sipariş iptal talebinde bulundum ama iptal edemeyiz dediler bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Geldiğinde teslim almamak ve kargonun menşei ülkesine geri dönüşünü bekleyebilirsiniz. Fakat kargo ücreti ve peşin ödenen gümrük vergisini geri alamazsınız. Ürün geldiğinde teslim almayın ve geri gönderilmesini talep edin. Daha sonra kargo takip ekranlarında “iade” hareketini ve “ürün yurt dışına sevk edildi(giden)” hareketini görünce anlaşmazlık açmalısınız. Tüm ücreti iade isteyin. Süreç uzun olabilir.

   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Anlaşmazlık devam ediyor mu ? Ürün geri gönderilmiş fakat satıcıya ulaşmadan onaylamayabilir.

   Syg

   Yanıtla
 2. Selam
  LP00512376882578 siparişim 2 hazirandan beri gümrüğe takıldı.Aliexpress gümrüğe takıldığına dair belge istiyor. (LP ile başlayanlar Aras kargo denildi) Aras kargo ve ukimi aradım cevap alamadım. Nereyle iletişim kurup belge alabilirim.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. Aliexp ürün satın aldım. Lp takip notu gönderi gümrükte tutuluyor. 1 ay oldu ithalat izni hatası. Ürün için kargo ve gümrük ödedim . anlaşmazlık açtım satıcı kargo ve gümrük harici iade kabul etti . Ödediğim gümrük vergisi iade olmuyormu

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Gümrük vergisini ürün iade olduktan sonra belki alabilirsiniz. Bu vergili sistem yeni olduğu için bir demek mümkün değil. Aliexpress ile iletişime geçmeyi deneyin. Aslında gümrükten geçmeyecek ürünlerin vergisi ödenmemesi ve gönderilmemesi gerekir. Gümrükleme işini yapan firma izin vermemesi gerekirdi.

   Syg

   Yanıtla
 4. Merhaba aliexpress den ürün sıpariş verdim. Ücretsiz kargo olarak geldi ben ürünlere 700tl ödedim ptt geldi ürün gümrük adı altında 650tl aldılar şok oldum ürünü almasaydım anlaşmazlık açsaydım iade ala bilirmiyim çünkü gelecek sıparişlerim var gümrük yine fazla çıkarırsa ne yapa bilirim almasam iade istesem paramı ala bilirmiyim gelecek ürünlerde şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 5. Merhaba,
  Aliexpressten bir ürün sipariş ettim. Satıcı ürünün stoklarda olmadıgını, bu yüzden satışı iptal etmem gerektiğini söyledi. Bende satıcıyı dinlemedim, ürün ellerinde olmadıgını söyledikleri icin otomatik kargolama süresinin bitmesini bekledim. Satıcı 1 haftalık bekleme süresinin bitimine 1-2 saat kala ürünü kargoladı ve şok geçirdim. Satıcıya neden bunu yaptıgını sorduğumdumda ürünü geri iade etme tusuna basmam gerektiğini söyledi. Büyük ihtimalle ceza yemek istemiyor satıcı. Şimdi ben dispute açabilmem için 10 gün bekleme sürem var. Ne yapmam lazım, satıcıyı dinleyip ürünü geri iade et tusuna mı basmam lazım ki ürün elimde değil yoksa başka bir yol mu izlemem gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Kargo takip numarası gerçekse bekleyin. Eğer sahte takip numarası girdiyse 10 gün bekledikten sonra anlaşmazlık açarak para iadesi alabilirsiniz. Satıcılar bazen böyle davranabiliyor. Bu şekilde davranmanız size yorum hakkı tanır. Diğer türlü satıcının dediği gibi davranmış olsaydınız satıcıya yorum ve puan veremezdiniz.
   syg

   Yanıtla
 6. Merhaba Ali ekspresten iki tane telefon sipariş verdim gümrüğe takıldı elime ulaşmadı. Para iadesi alabilir miyim yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Cep telefonları gümrük yasaklı olduğu için takılması normal bir durum. Yazımızda belirttiğimiz gibi işlemleri takip ederek anlaşmazlık açarsanız iade alabilirsiniz.Takıldığınız yerde tekrar yazın.

   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   İade edilen birime şahsen başvurup alabilirsiniz. Fakat bunu alabilmeniz için iade yazısından hemen sonra başvurmanız gerekir.

   Syg

   Yanıtla
 7. Merhaba.
  ” RB063342253SG ” yurtdışı kargom gümrükte kaldı ve beni istanbula çağırdılar gitme durumum olmadığı için iade edilmesini istedim. Şuan kontrol ettiğimde ” İADE-Kabul Edilmedi ” ” Zimmet Alındı ” yazmakta. Çin’e iade ediliyor mu? nereden takip sağlayacağım. Şuan paramı iade almak için anlaşmazlık açsam alabilir miyim? yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Yazımızda belirttiğimiz aşamaları takip ederek anlaşmazlık açın. Gereken şartlarınız sağlanmış.

   Syg

   Yanıtla
Yorum yapın