Ana Sayfa Global Fazla Çıkan Gümrük Vergisine Nasıl İtiraz Edilir?

Fazla Çıkan Gümrük Vergisine Nasıl İtiraz Edilir?

18
2291

Yurt dışı alışverişlerin son zamanlarda bitmez çilesi gümrük vergileri. Bazı ürünlere haddinden fazla, bazı şanslılara ise haddinden az! vergi çıkıyor. Bu gereğinden fazla çıkan vergilere itiraz etmenin bir kaç yolunu sizler için araştırdık.

Öncelikle itiraz etmeden bilmeniz gerekenler:

 • Eğer Ürününüz ek vergilere tabi ise yüksek bir gümrük vergisi olmayabilir. (örn. TV box %40+7 EUR Gümrük vergisi Uygulanır) Gümrük vergileri nasıl hesaplanır?
 • Minimum vergi tutarı 16.5 TL’dir. Her ne alırsanız alın bu vergi çıkar.
 • Eğer itiraz ederseniz paketinizin teslimatı 1 ay daha gecikebilir.

İlk yapmanız gereken takip numarasını PTT kargo takipten kontrol edin. Kesilen gümrük vergisi çok yüksek ise paketinizi teslim almayın. Ürünü postacı getirdiği anda, “vergi itirazı nedeniyle İstanbul Uluslararası Pim’e” gidecek diyerek not düşürün, bazen vergiler yerel PİM’lerde de çıkabiliyor, eğer yerel pim de çıkarsa oraya gidecek diye belirtiniz. Vergi itirazı ibaresini mutlaka yazdırmalısınız. Yoksa ürün geri Çine gidebilir.

Dilekçe İle İtiraz

ÖRNEK 1

Örnek 1 deki gibi bir dilekçe hazırlayın ve ekine: Kredi kartı ekstresi veya hesap özeti ekran görüntüsü, hangi siteden aldıysanız siparişinizin ekran görüntüsü, siparişin size ait olduğunu ispatlamak adına kimlik fotokopinizi ekleyin. Bu evraklar ile paketinizin beklediği PTT’ye dilekçeyi teslim edin. Buna ek olarak aynı zamanda CİMER üzerinden de başvuru oluşturmalısınız.

2.Cimer İle İtiraz

Cimer’e e-devlet ile giriş yapın. İtiraz edilecek kurum olarak Ticaret Bakanlığı‘nı seçin.

Örnek metin: Merhaba, …….. takip nolu yurtdışı gönderime …. TL vergi çıktığını öğrenmiş bulunmaktayım. Ben bu ürünü ……$ ( TL ile aldıysanız TL olarak belirtin) satın almıştım. 4458 sayılı kanunun 24. Maddesinde yer alan “1- İthal eşyasının gümrük kıymeti, eşyanın satış bedelidir.” hükmüne ve ekte sunduğum ödeme belgelerine istinaden gümrük vergisinin tekrar hesaplanmasını arz ederim.

Ürün hala size ulaşmadı ise ek olarak bunu da belirtmeniz faydanıza olacaktır:
(Ürün gelince vergi itirazı nedeniyle tekrar size göndereceğim, Ürünün yurt dışına iade edilmemesini rica ederim.)

Ekine: Kredi kartı ekstresi veya hesap özeti ekran görüntüsü, hangi siteden aldıysanız siparişinizin ekran görüntüsü, siparişin size ait olduğunu ispatlamak adına kimlik fotokopinizi ve takip ekranını (vergi görünecek şeklinde) eklere ekleyin ve başvurunuzu yapın.

Bundan sonra yapmanız gerekenler beklemek, arada PTT sisteminden vergiyi kontrol etmek ve CİMER’den gelecek cevabı arada bir kontrol etmek.

Bugünlük bu kadar aklınıza takılanları konu altından sorabilirsiniz. Şimfilik hoşçakalın.


18 YORUMLAR

 1. Merhaba ben itiraz dilekçemi bile verecek muhattap bulamıyorum. Ptt merkeze gidiyorum gümrüğe götürün diyorlar gümrüğe gidiyorum bu vergilendirme istanbul gümrükte yapılmış bizlik bir durum değil diyorlar. Beş altı tane kargom var iki numara 37 ve 38 babet aldım satıcı iki paket halinde yollamış birine 15tl vergi yazmışlar birine 1300tl vergi yazmışlar. Aldıgım üç dört çantayada 2000tl 780tl 1250tl gibi vergilendirmeler yapılmış hepsi için cimerede başvurdum ama cimerde bana itiraz dilekçesi yazın ve gönderinin oldugu ptt ye verin dedi. Ama almıyolar en son ısrar ettim aldılar sürekli takip ediyorum dilekçeleri göndermediler. İstanbul gümrük arıyorum bize ne dilekçenizi ne kargonuzu göndermediler diyorlar benim ne yapmam gerekiyor beş tane kargom böyle açıkta yardımcı olur musunuz benimle iletişime geçebilir misiniz lütfen yol gösterin

  • Merhaba,

   Paketler teslim almayın. Bir kaç gün sonra paketler gümrükleme merkezine geri döner oraya gidip şahsen başvurun. Size Önerebileceğim ek durum bu . Cimerden ticaret bakanlığı üzerinden başvuru yaptığınızda ptt ye başvurun diye dönüş yapmaması lazım. çantalar ünlü markaların emitasyonu ise yüksek hesaplanmış olabilir.

   Syg

 2. merhaba ben yurt disindan shein diye bi siteden birkac urun satin aldim indirim kodu puan cuzdanimdaki para bunlarla odedigim icin de odedigim tutar 00tl gozukuyor bu bana sorun cikartir mi acaba ve bu fiyat uzerinden mi hesaplamalari gerekir gumruk vergisini?

 3. prosense ltd. den almış olduğum 2 adet motosiklet ampulün değeri 82 tl dir kargo dahil dir hiçbir ödemem olmadığı halde 1500 tl. gümrük vergisi çıkmış bu nedenle kapıma kadar gelen ürünü alamadım.başıma ilk defa gelen bir olay olduğu için ne yapacağımı bilemedim,sonra ürüne ulaşmaya çalıştım fakat enson uluslararası posta işleme merkezinde olduğunu öğrendim onların müşteri hizmetlerini aradığımda ürünün çine geri gönderildiğini söylediler.fakat çindeki satıcıyla irtibat halindeyim eline hala ulaşmadığını söylüyor ulaşınca paramı iade edecekmiş.2 ay oldu eline nasıl ulaşmaz,gümrük vergisindeki yanlışlığın cezasını niçin ben çekiyorum,bu ne lakaytlıktır,niye görevlerini düzgün yapmıyorlar. derdimi kime anlatacağım.nasıl bir çözüm önerirsiniz

  • Anlaşmazlık devam ediyormu? Bu süreç biraz sancılı olacaktır. Umarım bir anlaşmazlığa sahipsinizdir. Eğer yoksa satıcının sözüne güvenmekten başka çare yok gibi görünüyor. Eğer Ülkemizden çıktıysa artık gideceği ülkenin sisteminden takip etmeye devam edebilirsiniz. umarım kısa sürede probleminiz çözülür.

   Yapılan büyük bir hata . o anda itiraz etseydiniz düzeltilebilirdi.

   Syg

 4. “Minimum vergi tutarı 16.5 TL’dir. Her ne alırsanız alın bu vergi çıkar.”

  Bu cümleniz doğru değil. Düzeltmenizi öneririm. Minimum vergi tutarı 8,80 TL’dir. Bunun üzerine ödenen tutarın %20’si eklenir. Hediye gelen bir ürün olabilir veya ödenen tutar 0,01 TL olabilir. Bu durumda gelmesi gereken vergi miktarı toplam 8,80 TL’dir.

  Bana 24 TL vergi çıkmıştı, itiraz ettim ve 9 TL’ye düştü.

  • kardeş bende itiraz dilekcesi verdim urun su an ist başakşehir de bekliyor yaziyor ptt de…..bundan sonraki surec nasil işliyor ? eve ptt den cevap mektubu mu geliyor acaba ?..yoksa fiyat yeniden belirlenip . oldugumuž şehirdeki ptt yemi geliyor direk ?

   • Merhaba,

    İstanbul’da ikamet ediyorsanız beklemeyin şahsen gidip başvurun. Ödeme ekranı ve kimliğinizle orada vergiye müdahale ettirebilirsiniz.

    Syg

 5. merhaba, bana aslında hediye olarak gönderilmiş fotoğraflar ve dökümanlar gümrüğe tabi tutulmuş. Gümrük değeri 17 dolar olarak yazılmış ama aslında alınmamış şeyler. Buna nasıl itiraz edebilirim acaba? ya da buradaki gibi aynı şekilde itiraz ederek yabancı arkadaşımın bir dilekçesini kanıt olarak mı göndermeliyim? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 6. Eğer ürünü indirim çeki kullanarak almış isek, vergi uygulanırken esas alınan ücret indirimsiz hali midir ? Yoksa sadece alırken ödemiş olduğumuz miktar mı dikkate alınır? Mevzuatte “satış bedeli” denilmiş bu konuda bilginiz var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here