Fazla Çıkan Gümrük Vergisine Nasıl İtiraz Edilir?

0
756

Yurt dışı alışverişlerin son zamanlarda bitmez çilesi gümrük vergileri. Bazı ürünlere haddinden fazla, bazı şanslılara ise haddinden az! vergi çıkıyor. Bu gereğinden fazla çıkan vergilere itiraz etmenin bir kaç yolunu sizler için araştırdık.

Öncelikle itiraz etmeden bilmeniz gerekenler:

  • Eğer Ürününüz ek vergilere tabi ise yüksek bir gümrük vergisi olmayabilir. (örn. TV box %40+7 EUR Gümrük vergisi Uygulanır) Gümrük vergileri nasıl hesaplanır?
  • Minimum vergi tutarı 16.5 TL’dir. Her ne alırsanız alın bu vergi çıkar.
  • Eğer itiraz ederseniz paketinizin teslimatı 1 ay daha gecikebilir.

İlk yapmanız gereken takip numarasını PTT kargo takipten kontrol edin. Kesilen gümrük vergisi çok yüksek ise paketinizi teslim almayın. Ürünü postacı getirdiği anda, “vergi itirazı nedeniyle İstanbul Uluslararası Pim’e” gidecek diyerek not düşürün, bazen vergiler yerel PİM’lerde de çıkabiliyor, eğer yerel pim de çıkarsa oraya gidecek diye belirtiniz. Vergi itirazı ibaresini mutlaka yazdırmalısınız. Yoksa ürün geri Çine gidebilir.

Dilekçe İle İtiraz

ÖRNEK 1

Örnek 1 deki gibi bir dilekçe hazırlayın ve ekine: Kredi kartı ekstresi veya hesap özeti ekran görüntüsü, hangi siteden aldıysanız siparişinizin ekran görüntüsü, siparişin size ait olduğunu ispatlamak adına kimlik fotokopinizi ekleyin. Bu evraklar ile paketinizin beklediği PTT’ye dilekçeyi teslim edin. Buna ek olarak aynı zamanda CİMER üzerinden de başvuru oluşturmalısınız.

2.Cimer İle İtiraz

Cimer’e e-devlet ile giriş yapın. İtiraz edilecek kurum olarak Ticaret Bakanlığı‘nı seçin.

Örnek metin: Merhaba, …….. takip nolu yurtdışı gönderime …. TL vergi çıktığını öğrenmiş bulunmaktayım. Ben bu ürünü ……$ ( TL ile aldıysanız TL olarak belirtin) satın almıştım. 4458 sayılı kanunun 24. Maddesinde yer alan “1- İthal eşyasının gümrük kıymeti, eşyanın satış bedelidir.” hükmüne ve ekte sunduğum ödeme belgelerine istinaden gümrük vergisinin tekrar hesaplanmasını arz ederim.

Ürün hala size ulaşmadı ise ek olarak bunu da belirtmeniz faydanıza olacaktır:
(Ürün gelince vergi itirazı nedeniyle tekrar size göndereceğim, Ürünün yurt dışına iade edilmemesini rica ederim.)

Ekine: Kredi kartı ekstresi veya hesap özeti ekran görüntüsü, hangi siteden aldıysanız siparişinizin ekran görüntüsü, siparişin size ait olduğunu ispatlamak adına kimlik fotokopinizi ve takip ekranını (vergi görünecek şeklinde) eklere ekleyin ve başvurunuzu yapın.

Bundan sonra yapmanız gerekenler beklemek, arada PTT sisteminden vergiyi kontrol etmek ve CİMER’den gelecek cevabı arada bir kontrol etmek.

Bugünlük bu kadar aklınıza takılanları konu altından sorabilirsiniz. Şimfilik hoşçakalın.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here