Aliexpress iade işlemleri Nasıl Yapılır?

Online alışverişin olmazsa olmazı , gelen ürünlerin uymaması , kusurlu ve hasarlı olması gibi durumları yaşamayanımız yoktur. Ürün gelir , eğer bu bir ayakkabıysa kalıbı dardır, veya elektronik bir malzeme alırsınız bozuk çıkar ve iade edersiniz. Peki bu iade işlemlerini Türkiye ‘de yapmak çok kolay iken aliexpress’te nasıldır? Aliexpress iade işlemleri nasıl yapılır? Dispute yani anlaşmazlık açmak nasıl olur ? Gelin hep birlikte bakalım.

Aliexpress online alışveriş sitesi yurt dışından gönderim yaptığından , genel olarak neredeyse tüm göndermelerini PTT kanalı ile göndermektedir. İade işlemi yaparken Ürünü PTT yolu ile göndereceğiz .

Aliexpress iade işlemleri şu adımlarla yapılabilir:

 1. İade talebinizi oluşturun: Aliexpress’in web sitesinde veya mobil uygulamasında hesabınıza giriş yapın ve iade talebinizi oluşturun.
 2. İade nedenini belirleyin: İade talebinizi oluştururken, iade nedenini belirtmeniz gerekir.
 3. İade şartlarını kabul edin: İade şartlarını okuyun ve kabul edin.
 4. İade sebeplerine göre belgeleme: İade nedenine göre belgeleme sağlamanız gerekebilir (örneğin, ürün bozuk veya yanlış gönderilmişse fotoğraflar).
 5. İade talebinin onaylanması: Aliexpress tarafından iade talebinizin onaylanması bekleyin.
 6. Ürünü geri gönderin: İade talebinin onaylanmasından sonra, ürünü geri göndermeniz gerekir.
 7. Para iadesi: Aliexpress, onaylanan iade taleplerinde, para iadesi yapar.

Öncelikle Aliexpress üzerinden iade işlemlerini başlatmak için yapmamız gerekenleri sıralayalım:

 1. Sorunu Tespit Edin:

a) hasarlı ürünler,

b) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyorsa,

c) yanlış hatalı ürün veya ürünlerse,

Veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız. Aliexpress’ten satın aldığınız ürün sayfasından Dispute / Tartışma / Anlaşmazlık açmalısınız.

aliexpress tartışma açmakPin

2. Aliexpress’ten sayın aldığınız ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak:

Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda yapmanız gereken ilk işlemdir.

Tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.

aliexpress dispute , anlaşmazlık açmakPin

1-Yalnızca para iadesi:

Ürünü iade etmeden Paranın tamamını veya Bir kısmını iade almak için kullanılır. Bu konu hakkında bilgi almak için, Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır?

2-Ücret ve Eşya iadesi:

ürünü iade ederek ücret iadesi almak için kullanılır. Biz bu makalemizde bu işlemden bahsedeceğiz.

Aliexpress iade işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken önemli Bilgi:

Eğer ürünü iade edecekseniz kargo ücreti size ait olacaktır. Kargo ücreti Çin için yüksek olabilir. Bunları kontrol etmeden önce işlemi yapmanız zararınıza olabilir. PTT kargo ile gönderim yapacaksanız geri göndereceğiniz ürünün boyutuna ve fiyatına göre bir değerlendirme yapmalısınız. Eğer ürünü iade etmeden sizi kurtaracaksa ürünü geri göndermeden kısmi iade almanız daha mantıklı olacaktır. Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır?

Aliexpress iade işlemleri Nasıl Yapılır?Pin

Tartışma alanında ücret ve ürün iadesi kısmına tıklıyoruz. Burada da size bir alt menü açıyor ve bir sebep seçmenizi istiyor. Bunlar:

 1. Personel Reasons: Kişisel sebepler

Bu seçenek ürün iadesinin sizle ilgili olduğunu satıcının ürününde bir kusur olmadığı, fakat sizin iade etmek istemeniz halinde kullanılır .( Ürünü geri iade ediyoruz. )

2. Shipping Method: Nakliye yöntemi

Bu seçenek ise , sizin anlaştığınız kargo yöntemi yerine daha geç gelen bir kargo ile göndermesinden kaynaklı problemler olabilir. Sizin ihtiyacınız dahilinde ürün ulaşmadığından , ürünü başka bir yerden ikame ettiyseniz fazladan olan ürünü iade etmek için kullanılır . (Ürünü iade ediyoruz.)

3. Product not as described: Ürün açıklandığı gibi değil.

Eğer ürün elinize ulaştı ve ürün açıklamalarda anlatılan gibi değil ise bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

4. Quality Problems: Kalite Problemleri

Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise bu seçeneği kullanıyoruz.(Ürünü iade ediyoruz.)

Aliexpress iade işlemleri Nasıl Yapılır?Pin

5. Damaged Goods: Hasarlı ürünler

Ürün yolda hasar gördüyse,bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

6. Quantity Shortage : Miktar eksikliği

Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .

7. Received Counterfeit Goods: taklit ürün ulaştı

Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

8. Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler

Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı, olduğunu ispatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebilirsiniz.

aliexpress iade işlemleriPin

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız. Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir. Eğer sizde kısmı iade tutarını reddetseniz, yada reddine karşılık tekrar ısrar edersiniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin eder.

Tartışma sonucuna Göre iade işleminizi satıcı onayladı ise:

ilk yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçerek , adres bilgilerini almaktır. Daha sonra zarar görmeyecek ve ürün yolda açılmayacak şekilde paketlemeniz gerekir. Paket sıkıntısı çekiyorsanız kırtasiyelerden pat-patlı zarf alıp içine koyarak gönderebilirsiniz. Alıcı adresini paket üzerine silinmeyecek ve kaybolmayacak şekilde eklemiz gerekmektedir. Göndereceğiz paket çok uzun bir yolculuğa çıkacağından yolda her şey başına gelebilir. PTT Yurt dışı gönderi bankosuna gidiyorsunuz. Burada size doldurmanız için bir kağıt verecekler öncelikle bu kağıdı doldurun. Daha sonra bankoya paketinizi teslim edin. Bankodaki memur sizden bazı bilgiler isteyecektir. Ürünü tartıp desisine bakarak bir ücret belirleyecektir.

Önemli not: Yurt dışı gönderilerin tamamında ödeme gönderici tarafından yapılır. Karşıdan ödemeli diye bir sistem bulunmaz. Bundan sebeple kargo ücretini siz ödeyeceksiniz. Banko Memuru sizin doldurup verdiğiniz kağıdın üzerine bir takip numarası yapıştırıp size geri verecektir. Bu kargo takip numarasını Aliexpress sistemine girmeniz gerekir. Ve işleminiz tamamlandı bundan sonra ürünün satıcıya ulaşmasını ve ücret iadesini onaylamasını beklemektir.

Bu günlük bu kadar. Sorularınızı konu altından sorabilirsiniz. Bilgeler bilgesi grupanda Sorunsuz iadesiz musmutlu alışverişler diler. Şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

“Aliexpress iade işlemleri Nasıl Yapılır?” üzerine 236 yorum

 1. Merhaba. Ben AliExpress’ten iki tane masaüstü oda sıcaklığını gösteren saat satın aldım. Her biri 21 Euro. Bir tanesi sıcaklık göstergesi bozuk çıktı.
  Satıcıyla iletişime geçtim, bana kısmi para iadesi yapabileceğini söyledi ve “tartışma, geri ödeme aç” dedi. Ben de tartışma açtım tam iade istedim.
  Satıcı 3.5 Euro vereceğini söyledi. Ben de reddettim. Bu sefer ürünü geri iade ve tam iade seçeceğini seçtim. Satıcı kabul etti.
  Şimdi beni. Sormak istediğim soru şu;
  kargo ücretini kim ödeyecek. (Fransa’dan Çin’e)?
  Eğer yol ücreti bana aitse ve fazla tutarsa ne yapabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Merhaba aliexpresden aldığım ürün hasarlı gönderildi tartışma açtım karşı tarafla anlaşamadık uygulama devreye girdi ve zararını karsilamayacak kadar az iade gönderdi nasıl itiraz edebilirim tartışma sona erdi yazıyor aldığım ürün 680 TL ve bana verilen 63 TL

  Cevapla
  • Merhaba,

   Anlaşmazlık bittiyse yapabileceğiniz birşey yok. Tutarı Reddedebiliyorsanız yeni kanıtlar ve daha iyi açıklamalar yaparak tekrar anlaşmazlık deneyin.

   Syg

   Cevapla
 3. Merhabalar, şubat ayının başlarında Aliexpress den 4 tane bilgisayar grafik kartı satın aldım. Toplam 381 $ değerinde. Satıcı sisteme kargo takip numarası giriyor ama ürün bir türlü yola çıkmıyor. Ücretin otomatik onaylanmasına 10 gün kadar kala tartışma açtım. satıcı bana beklememi ve 1 $ bana iade edeceğini söyledi. kabul etmedim. Anlaşamadık tartışmaya aliexpress dahil oldu. 7 martta otomatik sonuçlanacaktı. O tarihe kadar siparişin ücret onaylanma tarihi dolmuştu. tartışmanın sonuçlanma harihi olan 7 mart geçeli de 25 gün oldu hala tartışma sonuçlanmadı. Satıcı zaten artık aliexpress de yok ulaşılamıyor profile. PTT kargoyu aradığım zaman kargonuz iptal edilmiş çinden çıkmadan önce dedi.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bazen böyle durumlar oluyor. iade olacaktır. Sitede yazdığı gibi açtıysanız bir problem olmaz. Müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeye çalışın.(aynı satıcıdan bir arkadaşımıza iade aldık.)

   Syg

   Cevapla
 4. Merhaba, bende dün hediye almak için sipariş verdim ödemesini karttan çektirdim aliexpress bana mail attı siparişiniz onaylandı ödemeniz onaylandı diye sonra çekim bankada 1 gün boyunca provizyonda kaldı neyse ödeme oldu 1 gün sonra. Satıcı teslimat bilgilerini onaylamadı iletişim kurdum bahar şenliği varmış 23 gün sonra kargoya verecekmiş iptal edeceğimi söyledim tamam dedi sipariş iptal vardı direk iptal ettim.para iade si için ekstra iade talebi ve tartışma açmama gerek varmıydı.şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 5. merhaba,

  bir süre önce aliexpress’ten öğretmen yakınım istediği için 50 adet ürün sipariş ettim. aslında daha az sayıda istemişti ancak ürün çok ucuz (0,5-1 usd) kargosu ise pahalıydı (3-4 usd civarı). ilginç olan ise belirli bir tutarın üzerine bedava kargo bilgisi eklemeleriydi. yani kargo ödeyerek toplamda 10 adet alabileceğim fiyatla kargo bedava sınırını aşarsam 50 tane alabildiğim miktar neredeyse aynı ücret tutuyordu ben de aldım.

  kargo gelince gümrüke takıldığını gördüm. aliexpresste teslim almışım gibi görünüyor. anlaşılan ödediğim para da yanacak. ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. internette çoklu ürün alımının yasa dışı ticaret olarak görülüp ceza gelebileceği yazıyor. gitmeye de çekindim. gidersem beni nasıl bir durum bekliyor. ne yapmamı önerirsiniz. teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet bey,

   Aldığınız ürün boyutu nedir? Herhangi bir şey olmaz bir ceza geleceğini sanmıyorum. Sonuç olarak siz ticari olarak almadınız. Gidip durumu anlatabilir ve ürünleri teslim alabilirisiniz.(gümrük memurunun insafına kalmış.) Tam olarak hareketlerde ne yazıyor? Ürünü teslim almazsanız ürün satıcıya iade edilir. Bu şekilde satıcıdan ücret iadesi talep edebilirsiniz. Aliexpress’te Teslim Alınmayan Ürün Ücret İadesi Nasıl Yapılır?

   Syg

   Cevapla
 6. Merhaba ben Aliexpressden bir grafik tablet aldım. Benim parasını ödediğim modelin bir alt modelini göndermişler. Aradaki fark yaklaşık 90 dolar. Dispute açtım. Yanlışlık için özür dilediler. Ürünü gönderip, iademi aldıktan sonra yeniden satın alma işemi yapabileceğimi, iade ederken ödediğim kargo ücretini, kuponla düşeceklerini söylediler. yalnız ben ürünü alırken 655 TL vergi ödedim, vergiyi geri alabilir miyim?

  Cevapla
 7. 2 aydır almış olduğum 6 tane telsizin parasını iade almak ya da ürünlerimin tekrar bana gönderilmesini sağlamak ile uğraşıyorum. dava açtım aliexpress beni haksız buldu ve satıcıya parayı aktardı. ancak ilerleyen zamanda kargo takibi yaptım ve satıcılar ile irtibata geçtim. satıcılar da bana paranın hesaplarına geçtiğini ve aliexpress müşteri hizmetleri ile görüşerek iade butonu açtırmamı söyledi ancak çağrı merkezi ile bir türlü irtibata geçemedim. ürünlerin hepsi satıcılara tekrar ulaştı ve satıcılar para iade etmek istiyor ancak aliexpress müşteri hizmetleri bana hiç yardımcı olmuyor. toplamda 4500tl boşa giden param var.lütfennn yardımmmmmmmmm……

  Cevapla
  • Merhaba Özgür,

   Müşteri hizmetleri ile görüştünüz ve yardımcı olmuyor anladığım kadarıyla. Bir kaç soru:
   1- Satıcıda başka ürünler yok mu?
   2- Ürünler gümrük yasaklı olduğu için mi yoksa adetten dolayımı geri döndü?
   3-Eğer başka ürünler varsa onlardan satın alacağınızı ve ön sipariş yöntemi ile ücretini en düşüğe çekmesini söyleyin. (satıcıya) Sizde cüzi miktarlar ödeyerek satın alın. Aliexpress’te Ön Sipariş Nasıl Verilir? Ön Sipariş Ne İşe Yarar?
   4- Bu güvendiğiniz yurt dışındaki bir kişinin paypal hesabına iade etmesini isteyin.(satıcıdan) Daha sonra siz ondan alırsınız. (ülkemizde paypal yasaklı)

   Satıcı iyi niyetli ise bu şartlarda çözebilirsiniz.

   Syg

   Cevapla
 8. Merhabalar,
  Hocam şöyle bir durum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Laptopum için dokunmatik ekran sipariş ettim ve ekran 20 günde geldi. Ekranda çeşitli sıkıntıların olduğunu firmaya söyledim, firma da ptt ile gönder bizde ürünün yenisini yollayalım dediler. Bende gidip ptt ile yolladım ve takip numarasını karşı tarafa gönderdim. Onlarda ürün henüz (benim geri gönderdiğim) ellerine ulaşmadan yenisini gönderebilmek için çok düşük ufak bir sipariş verin dediler 1.50 usd (kargo dahil) bende verdim.
  Ama herhangi bir tartışma vs. açmadım. Acaba bir yerlerde hata mı yapıyorum, dispute açmalı mıyım? Bir de değişimlerde tekrar gümrük vergisi öder miyim? Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Aslında anlaşmazlık açıp geri göndermeniz daha doğru olurdu. Sisteme takip numarası girerdiniz ve ücretinizi sağlama alırdınız. Umarım sistemden ürüne onay vermemişsinizdir. Bu şekilde koruma süresi dahilinde kalın ve satıcıdan süreyi uzatmasını isteyin. ikinci seçenek ise anlaşmazlık açın. Evet ikinci gelişinde tekrar gümrük vergisi çıkacaktır.

   Syg

   Cevapla
 9. Merhaba aliexpress ürün elektirikli ürün çalışıyor ama hiç bir işe yaramıyor bende saticiya dedim cihaz çalışmıyor anlasmazlik  actim aliexpires karari  geri  gönderim dedi ben cihazı  göndersem çalışyor ama hic işe yaramiyor parami geri alabilirmiyim sali günü son günüm cevap yazarsaniz sevinirm 

  Cevapla
 10. Abi ben ayri ayri saticilardan 3 tane ürün sipariş verdim.Ama ürünlerin siparişini iptal etmek istiyorum.Çünkü ürünlerden alinan vergi çok pahali.Bu vergi olayindanda sonradan haberim oldu ve iptal etmek istedim.Ama şu an iptal etmek istediğimde saticilar bana ürünün yolda oldugunu ve iptal edemeyecegini söylüyor.Eger kargo gelirde almazsam yine de vergi ödemek zorunda kalirmiyim.Ya da kabul etmedigim ürün saticiya geri yollanir mi.Ya da ürünü teslim almama yetkim var mi.Ürün geri saticiya giderse de para iadesi alir miyim.Kafam cok karisik abi.Lütfen yardimci olurmusun bu konuda.çoook ihtiyacim var abi.

  Cevapla
 11. Merhaba ben yaklaşık 2 ay önce telefon kılıfı sipariş verdim en geç 31 ağustos da gelmesi gerekiyor yazıyordu. Bugün iki ürün geldi ve her ürün için 15 lira gümrük parası aldı kargocu benim bilgim yoktu. Kalan 4 kılıfı iptal ettim belirlenen sürede gelmedi diye 2 tanesi menşei ülkesinden çıktı gözüküyor. 2 tanesi ülke postahanesinde gözüküyor ama teslim tarihini geçti tüm siparişler. Param geri iade ederler mi, iptal ettiğim halde bana kargo gelir mi ?

  Cevapla
 12. Merhaba, 1 ay once Aliexpress’den aldigim bir urunu begenmedim. Urunu 15 gun icinde iade etme hakkim vardi ve bu hakkimi kullanip tartisma acip urunu geri gonderdim. Saticiya da kargo takip Numarasi verdim. Daha sonra satici 1 ay boyunca kargonun gelmedigini durup soylendi. Ben site uzerinden gonderdigimi soyleyip ulastigini belirten resim gonderdim. O da ayni sekilde bana resim atip ulasmadigini iddaa etti. Daha sonra olay aliexpressin kararina kaldi. Bu surede aliexpress olayi ucret odenmeyeceginu belirtip beni haksiz olarak gosterdi. Benim 7 gun icinde itiraz etme hakkim tekrar var. kargo sirketinin gonderdigine dair resim attim ve elimde dekont var onuda gonderdim. Hatta gidip kargo sirketine sordum onlar ulastigini belirtti. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor. Ya kargo yanlis adrese gitti bu cok zor ihtimal ya da satici yalan soyluyor. Kendimi hakli gostermek icin baskan ne yapabilirim sizce ? Tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba Can,

   İade işlemleri için anlaşmazlık açtınız mı? İade ettiğiniz ürün için kargo takip numarasını sisteme girdiniz mi? china post kargo takip ekranlarından ürünü kontrol edin. Ürün eğer ulaştıysa İade etmek zorunda . Yazımızın içindeki ürünü geri gönderme prosedürüne göre hareket edin.

   Syg

   Cevapla
  • Merhaba,AliExpress ten 650 TLlik apple kordon aldım 42 adet.Bugün mesaj geldi PTT ye gittim.Görevli benim gözetimimde kargoyu açtı,adet fazla bu ticariye gider beyanname vermeniz gerekiyor dedi.O şekilde olduğunda aldığım üründen fazla masraf çıkıyor.Dedim alamam bu şekilde.O da geri gönderin dedi tamam dedim.Bu şekilde satıcıya ulaşır mı?sistemde satıcının adresi oluyor mu?aliexpres bu şekilde iadeyi kabul eder mi?geri gönderim ücreti sordum ücret yok dediler bu mümkün mü?site üzerinden tartışma falan açmam gerekir mi?şimdiden teşekkürler

   Cevapla
  • Merhaba. Ben de bir ürün aldım aliexpresten. 1200 sterlin karşılığında. 15 günlük ücretsiz iade seçeneğim vardı. Mal geldi ama istediğim özellikte değildi. Çok kalitesiz ve bozuktu. Açık anlaşmazlık açtım ve 18 gündür hala anlaşmazlık devam ediyor. Dün Aliexpres bana mesaj atmış sonuca vardı malı gönderebilir iade etiketini sisteme girebilirsin diye. Kargo ücretini satıcı ödeyecekmiş. Ama iade etiketini bulamıyorum ve sistemde hala devam ettiği yazıyor. Bugün de yine aliexpress mesaj atmış. Ürünün kargo masrafını kendim ödeyip gönderecekmişim. Ne yapacağımı şaşırdım. Bu kargo iade etiketi nerede yazıyor.

   Cevapla
   • Merhaba,

    Paketi gidip sistemden sağladığınız adres bilgisine gönderin. verdikleri kargo takip numarasını sisteme gireceksiniz. Kargo iade etiketi dediği kargo takip numarası.

    Syg

    Cevapla
 13. merhabalar aliexpress den akıllı saat satın aldım. sim kartsız bluetooth modeli. fakat gümrük ürünü yasaklı diye iade edildi. aliexprees iadeyi yaomadı. satıcı ürün ulaşınca göndereceğini söyledi fakat ürünün ulasıp ulasmadığını nerden bileceğim. 2 ay geçti satıcı hala ulaşmadı diyor. takibini yapabileceğimiz bi site var mı ? ne yapmam gerekiyor ? teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Burhan,

   Aliexpress İadeyi yapabilirdi fakat geç kalmışsınız. Hangi kargo şirketi ise sitesinden takip edebilirsiniz.

   Syg

   Cevapla
 14. Merhaba,
  Ben ayakkabı almıştım ürün beklediğimden kalitesiz geldi ve iyi paketlenmedigi için biraz hasar görmüş 18 lira vergi ödedim iade veya değişim yaparsam vergi iadesi de yapılıyor mu? Yapılmıyorsa tekrar vergi ve iade için kargo parası vermek istemiyorum

  Cevapla
   • Merhaba
    Bir sorunum var ali express’ten bir ayakkabı aldım ama ürün sahte numarası da olmadı tartışma açtım baştan numarası büyük diye kabul edilmiş para iadesi ama geri göndermede çok ücret çıkacağı için o şekilde yapmak istemiyorum iadeyi iptal edip yeniden anlaşmazlık açabilir miyim ürünü göndermeden para iadesi alabilmem için ?

    Cevapla
    • Merhaba Öznur,

     Bu durumu yaşamadım. Fakat iptal etmeniz her türlü mantıklı. Hem vergi ödemiş hem de geri göndermek için tonla ödeme yapacaksınız. Bence iptal edin . En kötü yurt içinde Dolap letgo gibi bir sitede çok rahat nakite çevirirsiniz. Ücret iadesi isteseniz bile kısmı yapacak Kargo ücretini sizden kesecek. Tamamını iade alamayacaksınız.

     Syg

     Cevapla
 15. Merhaba Aliexpress den 3 ay önce tv box satın aldın cihaza uzaktan yazılım geldi Andiroit 10 oldu bir ay sonra cihaz açılmıyor ekranda boot yazıyor satıcı yeni yazılım gönderdi olmadı satıcı bana cihazı geri iyade etmem göndermem için adresini yazdı tam olarak ne yapmalıyım fiyat çok gelirmi geldiginde 19 lira gümrük vergisi vermiştik sizce iyade edersem fiyat ne olur

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet,

   Ürüne çok cuzi bir gümrük vergisi ödemişsiniz.(normalden çok az) Ürünü geri gönderme maliyeti çok fazla tutar. İkincisi satıcı tekrar göndermeyebilir.Gönderse dahi tekrar gümrüğe girer ve tekrar vergi ödersiniz. Uzaktan bağlantı ile bilgisayarınıza bağlanmasını sağlayın .(team viewer) Yada burada bir kişiden yardım almanız daha doğru olacaktır.

   Syg

   Cevapla
 16. Hocam merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Ben iki ay önce bir ürün aldım işte koruma süresinide uzattım ve Ürün bir aydır ptt’de gönderi gümrüğe sevk edildi yazıyor. Şimdi 20 gün sonra koruma süresi bitiyor. Tartışma açıp Ürün gümrükte mi tutuluyor seçeneğine mi tıklıyayım yoksa koruma süresi bitmek üzere paket hala aktarimda seçeneğine mi tıklıyayım. Bir yazıda Ürün gümrükte tutuluyor seçeneğini tıklamayın AliExpress paranızi iade etmez gibi birsey söylüyordu ama dediğim sadece Ürün gümrüğe sevk edildi yazısı var. Lütfen cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba,

   Evet gümrük problemlerinde sorumluluğu tamamen alıcıya yüklemiş durumda. Fakat şuan pandemi olduğu için gecikme var. Bu hareket ürünün gümrüğe takıldığını değil sevk edildiğini söylüyor. Normal şartlarda vergisi hesaplanır tarafınıza gönderilmesi gerekirdi. Fakat dediğim gibi bu corona sürecinden dolayı gecikiyor. Anlaşmazlık açmayın. (ben takip numaranızı kontrol ettim şuan için beklemelisiniz.) 20 gün sonunda 15 gün daha vaktiniz olacak. Sürenizi bitmesine 5 gün kala anlaşmazlık açın. Ve koruma süresi doluyor hala aktarımda seçeneği ile anlaşmazlık açın. Bu size zaman kazandıracaktır. Eğer Gümrük ile başka bir problem çıkarsa tekrar yazarsınız.

   Syg.

   Cevapla
   • Sevgili panda. Ürünün koruma süresi 60 gündü AliExpress 25 gun daha uzattı ona rağmen 20 gün kaldı. Ben koruma süresinin bitmesine iki gün kala tartışma açıp “koruma süresi bitiyor paket hala sevkiyatta” seçeneğine tıklarsam AliExpress Ürün gümrükte bizimle alakalı vb şey demez demi. Sonuçta dediğiniz gibi Ürün gümrükte tutulmuyor sadece sevki var. Çok ama çok teşekkür ederim cevabınız için.

    Cevapla
    • Demez. Siz zaten koruma süresini uzatarak iyi niyetinizi göstermişsiniz. “koruma süresi bitiyor paket hala sevkiyatta” seçeneği ile anlaşmazlık açın. Bu anlaşmazlık paketiniz gelene kadar sürebilir. veya aliexpress ücret iadenizi yapabilir.(kanıt olarak takip ekranlarını yüklemeyi unutmayın.) Biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek bu bizim için yeterli.Kimsenin parasını kaybetmesini istemiyoruz.

     Syg

     Cevapla
   • Hocam AliExpress ikinci defa koruma süresini uzattı şu an 50 gün oldu. Acaba 50 gün sonra ürüne gelmezse para iadesi yapar mı AliExpress tekrar koruma süresini uzamasını istemiyorum. Yada bir ay sonra tartışma açarsam paramı iade eder mi?

    Cevapla
    • Ücret iadenizi anlaşmazlık açarsanız yapar. Fakat satıcıdan kaynaklı bir durum yok ortada. Anlaşmazlık sadece ürün gelmez kaybolur ,koruma süresi dolar veya satıcıya iade edilirse kabul olur. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok.

     Syg

     Cevapla
     • Ya siz nasıl bir kralsınız çok sağolun. O zaman beklemeye devam edelim. 🙏🏻

     • Hocam tekrar merhaba. Takip numarasını kontrol ettiğim zaman PTT ürünü yurtdışına sevk etmiş. İşin tuhaf tarafı PTT sitesinde hala gümrüğe sevk edildi yazıyor ama 17Track sitesinde yurt dışına sevk edildiği yazıyor yani ürünü geri yollamışlar. Şimdi ben 17Trackta ki ekran görüntüsü alıp AliExpresste paramı iade almak için tartışma açıp ne demeliyim. Gerçekten paramı iade almka istiyorum az bir para değil. Lütfen bana cevap yazarsanız minnettar olurum.

     • Eğer dediğiniz gibiyse 17 track sitesinide baz alabilirsiniz.
      Ürünü teslim aldınızmı sorusuna : hayır
      Anlaşmazlık nedeni : lojistik takip problemleri—>ürün sevkiyat sirket tarafından satıcıya iade edildi.
      Bu seçenekler ile anlaşmazlık açabilirsiniz.

     • Hocam kusura bakmayın çok oldum ama demiştim ya 17Track sitesinde ürünün yurt dışına sevk edildiği yazıyor pttnin mobil uygulamasında sorun varmış yeni öğrendim yani Ürün yurt dışına sevk edilmemiş çünkü pttnin kendi sitesinde öyle birsey yok. Takip numaram bu RB933943815SG hocam lütfen 17Track sitesinden ve ptt kargo takip ekranindan kontrol edin ne dmeek istediğimi anlayacaksıniz. Gerçekten siz bana yardımcı olmazsanız kimse olmayacak. Rahatsız için de özür dilerim tekrardan.

     • Kontrol ettiğimde kayıtlarda bir sıkıntı var gibi görünüyor bunu kanıt olarak yükleyip deneyebilirsiniz.

      Syg

     • Hocam 3 aydan fazla oldu hala Ürün gümrüğe sevk edildi yazıyor. Koruma süresinin bitmesine 25 gün ver beklemekten sıkıldım. 570 TL ödemiştim. Tartışma açıp satın alma koruma süresi bitti seçeneğine tıklarsam AliExpress paramı iade eder mi? 25 günün dolmasıni mi bekleyeyim sonuçta 3 aydan Fazla oldu hala gelmedi.

     • Merhaba,

      Ürün koruma süresi ile ilgili bir ibare ilanda bulunuyormu? (60 gün -30 gün koruma gibi) bunu belki bir kanıt olarak sunabilirsiniz.Fakat diğer türlü aliexpress anlaşmazlığınızı reddedebilir. (şuan pandemiden dolayı gecikmeler olacağına dair bir uyarı mesajı veriyor sistem) Aliexpress satıcıyıda korumak zorunda olduğu için beklemenizi isteyecektir.

      Syg

     • Hocam ben ürünü mart ayında sipariş verdiğim zaman 60 gün koruma süresi vardı. İşte AliExpress ilk önce bir ay koruma süresini uzatti aradan biraz zaman geçti 1 ay daha uzattı. Şu an koruma süresinin bitmesine 18 gün var ve bittiğinde 4 ay gibi bir zaman olmuş olucak. O zaman sizin tavsiyeniz 18 günü daha bekliyim sonra mı tartışma açayım? Açıkçası korkum, Ürün gümrüğe sevk edildi Yazısı olduğu için tartışma açtığımda AliExpressin işte Ürün gümrükte vb şeyler diyip paramı iade etmemesi
      Gerçi siz geçen konuşmamızda bu ibare ürünün gümrüğe yakıldığını değil sevk edildiğini gösteriyor AliExpress öyle birsey demez demiştiniz. Kısacası ne tavsiye edersiniz bana? Ve çok yardımcı oluyorsunuz minnettarım size.

     • Merhaba Ömer,

      koruma süresini bekleyin pandemiden dolayı gecikmeler oluyor .Sizide iyi anlıyorum beklemekten sıkıldınız. Son bir kaç gün kala tartışma açın. Ücret iadesi isteyin. Kötü bir dönemde aliexpress tecrübesi yaşıyorsunuz. PTT ile görüşüp paketi sorguladınızmı?

      Syg

 17. 29.04.2020 de yanlişkla 823 tl üürn aldim 4 Parça ürün sepetimde vardi
  kredi kartimi da kayıtlıydi hemen çekti 1/2 dakka sonra iptal ettim saticilara yazdim iptal edin tamam iptal edildi yazdi ama benden parayi çekmişlerdi
  araştirdima göre 15 günde yatiyor muş
  aliexpres hizmetleri ile konuştum 30 günde iade olcak dedi? napmam gerek

  Cevapla
  • Merhaba Hakan Bey,

   Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Beklemelisiniz. eğer ücret iadeniz gerçekleşmez ise ARN numaranız ile bankanızdan sorgulamalısınız. ARN numarasını iade ekranlarından görebilirsiniz. Eğer arn numarasına ulaşamazsanız müşteri hizmetleri ile tekrar iletişime geçip ARN numaranızı isteyin.

   Syg

   Cevapla
 18. Merhaba
  Ben bu ürünü alıp geri göndereceğim zaman anladığım kadarıyla karşıdan ödemeli bir sistem olmadığı için ürün gönderiminde para vermek zorunda kalıyoruz zaten ürünü alırken verdiğimiz 14 lira vergi parası da yetmezmiş gibi. İade ettiğim ürün satıcının eline ulaştığı zaman satıcı bana para iadesi yaparken benim ürüne ödediğim gönderim ücreti ne kadar tutmuşsa artık satıcı onuda geri ödüyor mu? Diğer bir sorum da ürünümüzü kargocu dan vergisini ödeyip aldıktan sonra iade edeceğimiz zaman o kadar gönderim ücreti ödeyip masrafa gireceğimize ürün kapıya gelince kargocu dan ürünü istemediğimizi belirtip almazsak geri gönderilmesini istersek ne olur herhangi bir sıkıntı çıkar mı ve bir de kargocu ya kapıyı hiç bir zaman açmazsak ne olur? Bu iki şekilden biriyle yaparsak herhangi bir problem çıkar mı başımıza devlet bizden bir şekilde gönderim ücreti alır mı?

  Cevapla
 19. Merhabalar,
  42 numara ayakkabı siparişi verdim, satıcı 47 numara yollamış. Anlaşmazlık açtım, satıcı yeni yollayım, itirazı iptal et diyor, ürünü iade etmem için 4 gün var, satıcı 5 gün içinde yeni yollayacağını yazmış yeni yıl tatili dolayısıyla. Ürünü yollasam kargo ücretini kim ödeyecek?
  İtirazı iptal etsem, ürünü yollamayabilir ki başıma başka şekilde geldi.
  Ne yapayım?

  Cevapla
   • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Öneriniz doğrultusunda anlaşmazlığı güncelledim.
    Son bir sorum vardı:
    2 ayakkabı daha var ve onlar teslim alınmadan geri gitmiş: Kendime satın almadım ürünleri bu yüzden uğraşıyorum, ürünler iade olmuş ama aliexpress’in takibinde teslim edildi gözüküyor, ptt takibinde ise iade gözüküyor. Ben itirazda görseli sumdum Cuma günü son. Bu geri iadelerde paranın hepsi iade olur mu yoksa iade için kargo parası kesilir mi?
    Örneğin 23 $’lık ürün, teslim alınmadan tekrar satıcıya geri giderse zarar eder miyim?
    Sağ olun.

    Cevapla
Yorum yapın

Grupanda