Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır?

85
14644

Bilge Panda Grupanda’dan herkese selamlar.internet alışverişlerinin olmazsa olmazı iade işlemleri. Fakat Aliexpress sitesinde Türkiye’de olmayan bir sistem bulunmaktadır. Ürün iadesi yapmadan para iadesi yapmak. Bu sistem hem alıcıları mağdur etmemek namına hemde hemde satıcıların kötü ve hasarlı ürün gönderimine engel olmaktadır. Gelin aliexpress’e ürünü geri göndermeden ücret iadesi nasıl alınır, bilge panda size anlatsın 🙂

1.Ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak

Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ilk yapmanız gereken işlemdir.

2.Şimdi Problemi Tespit Etmelisiniz:

Eğer ürün;

a)hasarlı,

b)kargo ulaşmadı veya kargo şirketi tarafından geri gönderildi,

c) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyor,

d)yanlış hatalı ürün veya ürünler,

veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız, tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.

1.Yalnızca Para İadesi:

Bu seçenekte ürünle ilgili ücret iadesi isterseniz , ürünü geri göndermeniz gerekmiyor. Ya kısmi ödeme istersiniz , yada toplam ücretin tamamını iade edilmesini istersiniz.( Bu seçenek yüksek tutarlı ürünler de satıcı tarafından büyük ihtimalle reddedilecek, ürünü iade etmenizi isteyecektir.)

2.Ücret ve Ürün İadesi: Bu bölümle ilgili detaylı bilgi almak için ; ”Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır?” konusunu ziyaret edebilirsiniz.

Yalnızca para iadesini seçtiğinizde sistem size bir soru yöneltecektir.

Siparişinizi aldınızmı? Duruma göre TAMAM yada HAYIR seçeneğini seçmelisiniz.

Seçtiğiniz duruma göre tartışma nedeni seçmenizi isteyecektir.

TAMAM Seçeneği Tartışma Nedeni Başlıkları:

Product Not As Described: Ürün açıklandığı gibi değil.

Eğer ürün elinize ulaştı ve anlatılan gibi değilse, ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Quality Problems: Kalite Problemleri

Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Damaged Goods: Hasarlı ürünler

Ürün yolda hasar gördü ise, ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Quantity Shortage:Miktar eksikliği

Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .(ürün iadesi yapmıyoruz)

Received Counterfeit Goods:taklit ürün ulaştı

Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçenekten ödediğiniz ücretin tamamını veya kısmi ücret iadesi isteyebilirsiniz.

Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler

Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Önemli Bilgi:

Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı olduğunu ıspatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebilirsiniz.

Hayır Seçeneği Tartışama Nedenleri

Bu seçenekte kanıtlarınız kısıtlı olacağından yalnızca kargo takip ekran görüntülerini yükleyebilirsiniz.

Logistics Tracking Problem: kargo takip problemleri

Eğer gönderilen ürünle ilgili takip numarasında problemler yaşıyorsanız , ürünü takip edemiyorsanız bu seçeneği seçerek ücret iadesi yapılmasını istersiniz.

Customs Problem: gümrük sorunu

Gelen ürün gümrüğe takıldıysa, öncelikle PTT size bunu bildirir ve gümrük vergisini ödemeniz halinde size teslim edileceğini, gümrük vergisi ödenmemesi ve teslim alınmaması durumunda ürünün göndericiye iade edileceğini beyan eder. Siz ürünü teslim almayıp ürün satıcıya geri döndüğü durumda ödenen tutarın tamamını iade isteyebilirsiniz. Bu durumda satıcı sizden kargo ücreti kadarını kesinti yapabilir.

Wrong Address: yanlış adres

Sizden kaynaklanmayan adres hatalarında, örneğin Türkiye yerine Türmenistan’a gönderildiğinde siz bu seçenekle ücretin tamamını iade edilmesini isteyebilirsiniz.

Yada ürün geri satıcıya döndüyse, ücretin tamamını iade etmesini isteyebilirsiniz.Bu durumda kanıt yüklemeye gerek yoktur. Kargo takip sisteminden kargonun geri gittiği bilgisi bulunmakta olduğundan satıcı iadenizi yapacaktır.

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtlarınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız.Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir. Eğer sizde kısmı iade tutarını redderseniz, veya satıcının reddini sizde reddederseniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin edecektir.

Bilgiler Bİlgesi grupanda iadesiz, sağlıklı huzurlu günler diler . Şimdilik hoşçakalın.

85 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Ürünü satın aldıktan sonra satıcı 100 usd kargo ücreti daha ödemezsem ürünü yollamayacagini ,ürünü iptal etmemi söyledi.Ben aliexpressin belirttiği tutarda urunu satın aldigim icin saticiya ek odeme yapmadim ve siparisi iptal etmedim.Bu aşamada tartışma kaydı acamadigimdan bu sorunu aliexpress iletemedim.Satici sipariş gönderme süresinin sonu kadar bekleyip siparişin statüsünü urun sevk edilmeye hazıra çekti ve 3 gündür sevkiyata hazır statüsünde bekletiyor.Kargolamiyor. Sistem hala tartışma açmama izin vermiyor.Satici işi uzatarak istediği parayı odememi sağlamak istiyor.Parayi ödemezsem hatalı ya da hasarlı urun yollayacagindan korkuyorum.Sayin admin ne yapmam gerekir. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ersan bey,

   Satıcı şuan bir kargo takip numarası girmiş olmalı. Yoksa anlaşmazlık aç butonu aktif olmaz. Siparişi iptal et butonu aktif mi? Kontrol edin(siparişin içinde) . Satıcının niyetini tam bilemiyorum. Ek ödemeyi nereye yapmanızı istiyor? Eğer bir takip numarası girdiyse anlaşmazlık açmanız da bir şey ifade etmez. Mecbur beklemek zorundasınız. (anlaşmazlık 10 gün sonra açılabilir.)

   Biraz daha detaylı bilgi ve ekran resmi gönderebilirmisiniz?

   Syg

 2. Merhabalar. Aliexpress den veridğim sipariş yaklaşık 2 aydır gelmedi. Takipli kargo taşıma halinde gözüküyor. Alıcı koruması dolmak üzere ancak anlaşmazlık açamıyorum. Sadece para iadesi,ürün elime ulaşmadı sekmesine tıklıyorum. Ürün transit göründüğü sabırla bekleyin vs yazıyor . Ama zaman dolmak üzere ve satıcı hiçbir mesaja cevap vermiyor. Canlı yardım masası cevap vermiyor. Defalarca teşebbüs ettim. Saatlerce bekledim cevap veren yok. Ne yapmam gerekir?

  • Merhaba Can,

   Satıcı cevap vermiyor ve süreyi uzatamıyorsanız, ürün otomatik onaylandıktan sonra 15 gün anlaşmazlık süresi bulunmaktadır.Koruma süresinden sonra anlaşmazlık açabilirsiniz. Ürün takipli ise teslimatı bir şekilde sağlanacaktır.(gümrük yasaklı olmamalı) Koronadan dolayı şuan gecikmeler oluyor. Müşteri hizmetleri ile iletişim ekranın açılması için otobot ekranında biraz bekleyin daha sonra alt kısımda bağlanmanızı sağlayacak buton açılacaktır.

   Syg

 3. Merhaba ben 30 küfürden fazla bir ürün aldım fakat vergilerden haberim yoktu, iki gün geçti dün satın aldığım ama bekleyen malları iptal ettim ama bugün bir satıcı kargolamış. Diğer siparişlerim ise tartışmaya aç diyorum açılmıyo 10 günlük bir süre bekleyin gibi bir şey diyor. Ben gelecek ürünleri teslim almak istemiyorum. Tartışmaya aç butonu ne zaman aktif hale gelir ve ne zaman oradan ücret iadesi talebi yapabilirim? Ücret iadesini yanlıları adres diye yapsam bir şey olur mu? Ürünleri teslim almasam evde yok diye PTT geri gönderir mi? Geri gönderdiğin de ben tartışmaya aç yapmış olduğum halde kargo ücreti öder miyim?

  • Merhaba Pınar,

   satıcının kargoladıkları tarafınıza gelecektir. Ürün yolda iken tartışma açmanız durumunda iade işlemi yapamazsınız.Yazıyı incelerseniz tam süreç yazmaktadır. Kapıda teslim almazsanız kargo ücretlerini iade alamamanız normal. Fakat yinede kesin değil. Yazımızda belirttiğimiz gibi süreç uzun sürebilir.

   Syg

  • Merhaba,

   Siparişiniz kargoya verilmediyse iptal işlemi başlatabilirsiniz.Öncelikle siparişin içinden “iptal et” butonunu kullanın. Daha sonra satıcı ile iletişime geçin. İptali onaylamasını isteyin.

   Syg

 4. Merhaba sayin admin,

  Ben Aliexpress’ten 8 ayri yerden siparis vermistim gumruk vergisi ucretini bilmeden. Gelen 4 paketi vergi ucretini odeyerek teslim aldim fakat digerlerine de bu ucreti odemek istemiyorum. Acaba gelen urunleri almadan ve dolayisiyla vergiyi odemeden geri gondersem ve dispute acsam ne olur acaba? Postane gorevlisi adres bulunamadi diye geri gonderiyoruz biz dedi. Boyle bir durumda saticidan para iadesi alabilir miyim?

  Tesekkur ederim.

 5. ben telefon için ekran sipariş ettim ama ekran bariz kusurlu geldi satıcı ile iletişime geçtim, bana anlaşmazlığı kaldırdıktan 15 gün sonra aliexprese iade için talimat vereceğini belirtti güvenmediğim için kabul etmedim, aliexpres araya girdi ve bana ürünü iade edip parayı alacağımı belirtti, ürün iadesi yüksek tutuyor benim hatam olmadığı halde neden ben bu meblayı ödemem gerekiyor. buna itiraz edebiliyormuyum. ben anlaşmazlık açarken iadeyi benim ödeyeceğimi bilmediğim için ürün izde oara iadesi olarak seçmiştim

  • Merhaba,

   Ürün iadesi seçerek yaptığınız için bu şekilde sonuçlanmış. Ürün onaylandı mı? Kusuru ne seviyede? Hiç mi çalışmıyor? Ürün onay süresi devam ediyor mu? Geri göndermek maliyetli olacağı için ancak kısmi ücret iadesi talep edebilirsiniz. Koruma süresi devam ediyorsa anlaşmazlığı iptal edip tekrar yeni bir anlaşmazlık açın ve ücretin bir kısmını iade isteyin.

   Syg.

 6. Merhaba vergi olayını bilmeden bir ürün sipariş etmiştim ürün geldi kurye para isteyince şaşırdım. Vergi olayını bilmiyordum ve kabul etmedim.Benden imza aldılar. Benim de aklıma hiç gelmedi takip numarası almak. Sadece sitedeki takip numarası var o da Ptt de işe yaramıyor. Bu ürün geri giderse kargo parasını ben mi öderim? Ürün 30 liralık bir ürün. Şimdiden teşekkür ediyorum

 7. Merhaba
  Aralık ın sonunda bir ürünü almaktan vazgeçtiğim için open dispute yani tartışma açtım. Satıcı olumlu bakmadı tartışma açtıgım için. Para iadesini kabul etmedi ve daha sonra tartışma büyüdü. Satıcı bir hafta cevap vermeseydi para iadesini alcaktım ama şu an ürün geçişte aktarmada dedi kabul etmedi tartışma uzadı .Aliexpress te koruma süresi boyunca bekleyin eğer ürünün koruma süresi bitip hala elinize ulaşmazsa para iadenizi destekleriz para iadesi gerçekleşir dedi. Ürünün geçtiğimiz günlerde koruma süresi bitti bende tekrar yazdım. Aliexpress tartışma kısmına para iadesi istediğimi belirttim. Open dispute sonunda sonra erdi para iadesini aldım. Bir kaç gün içinde paramın banka kartıma yansıyacagını soyledıler. Yalnız para iadesi aldım ondan sonra ürün elime geldi. Şimdi ben yukarda dediğiniz şekilde ürünü aliexpressten iade edemıyorum cunku siparişlerim kısmında o ürünün yanında “Dispute Finished” altında da “Your refund progress” yazıyor. O ürünü iade etmemi sağlayacak bir sekme yok. Ben ürünü satıcıya nasıl gönderecem? Satıcıyla da görüşmedim gerçi. Satıcıya mı sormalıyım ?

  • Mehmet bey merhaba,

   Ürün geldi ve ücret iadeniz gerçekleşti. Ürünü iade etmek istiyorsanız satıcıdan adresini talep edip iade yapabilirisiniz. “Ürün geldi ihtiyacım var fakat ücretini geri ödemek istiyorum” diyorsanız satıcıdan başka bir sipariş verin ve göndermemesini eski takip numarasın girmesini rica edin ve sipariş verdiğiniz ürünü onaylayın. ürün ücretini ödemiş olursunuz.

   syg

 8. MERHABA PANDA
  ÜRÜNÜMÜ GERİ İADE ETTİM ÜRÜN ULAŞTI AMA İADE YAPILMIYOR NE YAPMAMA GEREK YARDIMCI OLAVILIRMISIN
  Sipariş numarası:
  8005410939907987
  Takip Numarası:
  RP7885274**CN

 9. merhaba
  bende aliexpresten ürünler aldım süre içinde gelmediler
  satıcı beklememi söyledi bu arada süre bitti
  şimdi ise anlaşmazlık açamıyorum
  ne yapmalıyım?

 10. Merhaba,
  Merak ettiğim bir konu var ve cevabını bulamadım. Örneğin bir satıcıdan 5 adet ürün aldık ama bu ürünlerin hepsi takipsiz kargolu ürünler. Ancak ürünlerin toplam tutarı 20$ diyelim. Satıcı bu ürünlerin hepsini tek parsel gönderdiği taktirde takipli olarak göndermek zorunda mı yoksa hepsini tek pakette takipsiz kargo ile mi gönderir? Bunla ilgili aliexpress in bir kuralı standardı var mı biliyor musunuz? Teşekkürler.

  • Bir yerde 5$ üzeri olan tüm paketler takipli olarak gönderilir diye okumuştum ama bu bir aliexpress kuralı mı yoksa satıcı insiyatifi olan bir konu mu…

  • Merhaba,

   Herhangi bir kural yok. Tamamen satıcı ile alakalı bir durum. Genelde hepsini tek pakette gönderiyorlar. Takipsiz veya takipli. Satıcı ile iletişime geçin. Takipli olarak göndermesini rica edebilirsiniz.

   Syg

 11. Merhaba aliexpressten bende sipariş vermiştim. Satıcı takip numarası koymuştu. Kargo şirketi tarafından alınmayı bekliyor olarak günlerce kalmıştı. Daha sonradan baktığımda gönderim iptal edildi şeklinde yazıyordu.
  Dispute açtım ama seçtiğim seçenekler doğru mudur emin olamadım

  Sorunumla daha çok ilgisi olduğunu düşündüğüm için “Lojistik Problemlere” tıkladım buna tıklayıncada 3 seçenek çıkıyor

  a]Takip numarası yok
  b]Siparişim kargo firması tarafından satıcıya geri gönderildi
  c]Onay süresi bitiyor ama ürün hala kargoda

  şeklinde, ben a ve b seçeneklerini seçtim ama hangisi daha doğru olur?

 12. merhaba, 3 gün önce aliexpress ten birkaç ürün sipariş ettim. ürünlerin fiyatlari ekranımda YTL bazılarıda Tl olarak görünmekteydi. siparişlerimin toplamı 612 YTL tutmaktaydı. Sipariş işlemlerimi tamamlayarak siparişi verdim. ve 10 dk içinde hesabıma baktım hesapımdan 612 US doları çekilmiş. hemen site üzerinden siparişleri iptal ettim ve sitede sirarişlerin iptal edildiği yazmaktadır. hesabımdan çekilen para ne zaman hesabıma iade edilir? edilmezse ne yapmalıyım. teşekkürler…

 13. Merhaba;

  Bir akilli saat aldım ve istediğim gibi çıkmadı. Fiyat 117 tl. 30 tl vergi ödeyerek teslim aldım. Ben samsung kullanıyorum ama iphone ile eşleşiyor malesef. Bu yüzden hiç memnun kalmadım. Ürünü iade edip paramı almak istiyorum. Ürünüm takipli ürün. R ile başlıyor.

  • Merhaba Emre,

   Teslim aldığınız ürün için ptt ye giderek iade işlemi yapmalısınız. Yüksek kargo ücreti çıkacağını belirtmek isterim. Aliexpress İade İşlemleri Nasıl Yapılır? yazısını ziyaret ederek nasıl iade yapacağınızı öğrenebilirsiniz.
   Fakat şu uda belirtmek isterim. Eğer koruma süresi içinde iseniz,

   Ürün özelliklerinde android ile bağlantı kurulabilir yazıyor mu? Eğer böyle bir yazı var ise ve bu bağlantıyı yapamıyorsanız bununla ilgili kanıtlar hazırlayın ve Anlaşmazlık açın. (resim video). Kısmi ücret iadesi veya tam ücret iadesi talep edin.

   Syg.

 14. Merhaba uçak kargo ile ürün aldım. Ürün bedeli 235 dolar. Yol da 135 dolar civarında tuttu. Ürün elime geldiğinde ve koliyi açtığınızda ürünlerin yarısına yakininin kırık olduğunu gördük. İade talebi istedik ancak sadece ürün fiyatının iadesini yapıyor. Yol a karışmıyor. Kaldı ki birçok vergi verdim ürün için. 4.5 dolara aldığım ürün bana yol ve vergi ile birlikte 19 dolara mal oldu. Sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba Sevgi,

   Ürünlerin tamamını iade etseniz tekrar kargo ücreti ödeyeceksiniz. En mantıklısı ürünü iade etmeden ücret iadesini kabul etmeniz olacaktır.

   syg

 15. Merhaba ben de 1 ay önce sipariş vermiştim farklı mağazalardan 2 siparişimin teslimatı başarılı gözüküyor ama benim adresime gelmedi ptt şubesine gittim orda da görünmüyor ne yapmam gerekiyor ?

  • Merhaba ,

   Anlaşmazlık açmanız gerekiyor. Eğer telimat süreleri geçmek üzere ise, sipariş içinden ”anlaşmazlık aç ” butonunu kullanın.
   yalnızca para iade seçeneği altından,
   ürün uşlatımı sorusuna hayır cevabını verin,
   lojistik takip problemleri altından,
   satın alma koruma süresi bitiyor ürün hala aktarımda seçeneği ile anlaşmalık açın.

   syg

 16. Merhaba, öncelikle bütün yardımlarınız için çok teşekkürler. Kendi sorunumla alakalı olan bütün soru ve yanıtları okumaya çalıştım elimden geldiğince. Ben de yaklaşık 1-1 buçuk ay önce aliexpressten birkaç ürün sipariş etmiştim lakin gümrük vergisi çıktığı için hiç açmadan geri göndermeyi planlıyorum. Anladığım kadarıyla ürünleri gönderirken kayıtlı posta olmaları gerekliymiş.Ve bir yorumda da U ile başlayanların kayıtsız olduğunu belirtmişsiniz benim kargolarım da öyle yüksek ihtimalle (çünkü kabul ettiklerim öyleydi) bu durumda ne yapmam gerekir? Yani kargomu nasıl kayıtlı hale getirebilirim? Eğer kargom zaten kayıtlı ise ne yapmam gerekir? Ve son olarak okuduklarımdan yola çıkarak, kargoyu ptt’den geri çevirdikten sonra çin’e girdiğini gördüğümde anlaşmazlık açmalıymışım. Eğer ürün geri dönmeden anlaşmazlık açarsam ne gibi bir sorun ile karşılaşırım? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Merhaba Yasemin,

   Biz sizlere teşekkür ederiz.
   Kayıtsız postalar için son gümrük yasası ile birlikte takip edilebilir bir hale geldi fakat, ürün satıca iade edilip edilemediği konusunda tam bir bilgiye sahip değiliz.Eğer ürünlerinizin onaylama süreleri geçiyor ise anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.(kayıtsız postalar kayıp olabilmektedir.)(takip numaralarını ptt internet sitesinden sorgulayın eğer gümrük vergisi görünüyor ise ürün tarafınıza gelmektedir.Takip ekranlarında kayıtsız posta ise sadece gümrük vergisi görünmektedir.)
   Ürünü teslim almadığınız taktirde , ptt gönderi takip ekranlarında ”iade” ibaresi ve tekrar ”gönderi yurt dışına sevk edildi” yazısı çıkacaktır. bu yazıları gördüğünüzde anlaşmazlık açın, ptt gönderi takip ingilizce sitesine giriş yapın ve gönderinizi sorgulayın. Burada çıkan ekranın ekran görüntüsü alın ve yukarıda söylediğimiz hareketleri işaretleyin.Bu ekran görütüsünü kanıt olarak yükleyin. Anlaşmazlık ekranında ”gönderiyi teslim aldınızmı?” sorusuna hayır cevabını verin. ”Lojistik takip problemleri” altından ”ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç genellikle ücret iadeniz gerçekleşecektir. Bu işlemlerden sonra sadece aliexpressin hüküm vermesini beklemeniz gerekir. Ürünün geri dönmesini beklemiz gerekmez bu hareketleri görmeden anlaşmazlık açarsanız , anlaşmazlığınız red olacaktır.

 17. İyi günler ben bi kaç parça ürün aldım AliExpress den ama PTT den gelince gümrük vergisi ile geldiği için almadan iade etmek istedim iade işlemlerinizi söylediğiniz gibi yaptım ama doğru mu daha yapmam gereken bişey varmı bilmiyorum nolur yardım edebilir misiniz

  • Merhaba Tuğba,

   Ürünü teslim almadığınız taktirde , ptt gönderi takip ekranlarında ”iade” ibaresi ve tekrar ‘gönderi yurt dışına sevk edildi” yazısı çıkacaktır. bu yazıları gördüğünüzde anlaşmazlık açın, ptt gönderi takip ingilice sitesine giriş yapın ve gönderinizi sorgulayın. Burada çıkan ekranın ekran görüntüsü alın ve yukarıda söylediğimiz hareketleri işaretleyin. Anlaşmazlık ekranında ”gönderiyi teslim aldınızmı?” sorusuna hayır cevabını verin. ”Lojistik takip problemleri” altından ”ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç genellikle ücret iadeniz gerçekleşecektir. Bu işlemlerden sonra sadece aliexpressin hüküm vermesini beklemeniz gerekir.
   syg

 18. merhaba ben de aliexperden 6,7 tane siparişte bulundum gümrük vergisi ne kadar olur yüksek meblağ para da var ucuz olan da var yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,

   Her paket için minimum 11.50 TL gümrük vergisi çıkmaktadır. Tüm paketleriniz minimum tutardan vergilendirilse dahi 69 TL vergi çıkacaktır.

   Syg.

 19. Merhaba, ben 7 parça bebek giyimi aldım şuan menşe ülkesinden yola çıktı yazıyor gümrük vergisi diye bir ödeme başlamış haberim yoktu. Gümrük vergisi ne kadar acaba herkese farklı ücret gidiyor. Bu neye göre belirleniyor? Lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba,

   Gümrük vergisi her paket için ayrı ve paket üzerine yazılan ürün değeri üzerinden hesaplanmaktadır.(Tek paket için tek vergi çıkacaktır). Gümrük vergisini ürün ücretinin %20 si + 6-7 TL sabit ücret ödersiniz.

   syg

 20. Merhaba bir urun aldim aliexpresten urun geldi fakat kirik geldi urunu acarken videoya almistim ordada gozukuyo satici elektronik hassas bir urunu bis posete koyup gondermis saticiyada ozellikle tembih ettim guzel kargola kirilabilir oda bana merak etmeyin gerekeni yapip ozenle paketleyecegiz dedi sadece posete koyup gonderdi oda kirik geldi bende iade talep ettim iade ekraninda asagidaki linkteki gibi bir ekranda bekleniyo yaziyo ne oluyo anlamadim yardımcı olurmusun

  • İbrahim bey merhaba,

   Evet ücret iadeniz olmuş. Anlaşmazlık bitmiş ve sizin lehinize sonuçlanmış. Aliexpress paranızı 10-20 gün içerisinde ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza gönderecektir.(ekran resmine baktım iade işleniyor iade tamamlandı kendi kendine olacaktır. Bir şey yapmanıza gerek yok)

   Syg

 21. Merhaba, aliexpress ten aldıgım ürünü 3ay boyunca gelmediğinden iade talebinde bulunmuştum. Aliexpreste para iadesini kabul etmiş ama 3-20 gün içerisinde yatacak fakat bu süreçte satın alma için kullandığım kredi kartım kayboldu ve yenisini çıkardım. Dolayısıyla kartın üzerindeki numara farklı. Bu durumda karta iade olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba,

   Kredi kartınızın yenilenmiş olması ücret iadenizin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmemektedir. Her yaptığınız ödeme işlemine ait bankalar tarafından bir kod-numara oluşturulmaktadır. Kredi kartınız iptal olsa dahi bu numara üzerinden bankanıza iade işlemi gerçekleşecektir. Yeni kartınızın ekstresine iade yansıyacaktır.

   Syg.

 22. Merhaba ben bir sipariş vermiştim 2 ay geçti sipariş elime ulaşmadı vende tartışma açtım belirtilen sür içinde satıcı geri dönüş yapmadı ve siparişim incelenecek bölümüne alındı incelenecek ne demek? ve ayrıca para bana verilecek mi ? ne zaman verilecek? lütfen cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba,
   Siparişiniz ulaşmadığı için açtığınız tartışmada, aliexpress araya girmiş ve anlaşmazlık detaylarını inceleyerek karar verecektir. Eğer yazdığınız ve sunduğunuz gerekçeler geçerli ise aliexpress ücret iadenizi yapacaktır.

   Syg

 23. merhaba siparişimin 105 lira çıkan gümrük vergisi sonrası iadesini yapmak istiyorum ama işlemin nasıl ilerlediğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim pttde bekleyip geri gönderilmesi üzerine tartışma açmak mı mantıklı ptt ile görüşerek bu iadeyi yapmak mı mantıklı bilemedim

  • Merhaba,

   Ürünü teslim alıp iade edilmesi çok masraflı olacaktır. Satıcıdan koruma süresini uzamasını isteyin. Ürünü teslim almayın, ürün gümrükten iade edildiğinde anlaşmazlık açın. Bu şekilde iade daha az masraflı olacaktır.
   Syg

 24. merhaba, benim ürünüm geri gönderilmişti ve iade işlemi sonucu 115 tl hesabıma 3-20 gün içinde yatacağı belirtildi. fakat benim pttyi şikayet etmem sonucu ürün bana geri döndü ve iade işlemini de geri çeviremiyorum. Ne yapmalıyım? ürün iadesini geri çevirmeli miyim yoksa hiç bir şey yapmadan beklemeli miyim? Ürünü ambalajından çıkartıp çalıştırdığımı da belirteyim.

  • Merhaba
   Ürünü iade etmeniz bu aşamadan sonra çok masraflı olacaktır. Satıcı ile iletişime geçerek ürün ücretini ödemek istediğinizi belirtin. Üründen tekrar satın alın ve ürünü göndermemesini söyleyin. (ürünü ücretini ödemek istiyorsanız tek yolu bu.)

   Syg.

 25. Merhaba 1 ay önde saat satın aldım ürün açıklamada apple android smart watch yazıyordu daha sonra satıcı tesadüfen fotoğraf atdığında gördüm ki ürün reklamda ki gibi değil kemer farklı sadece plastik kemer oluyor ve apple ile deyil android ile eşleşiyor kendisine neden apple yazdığını ve reklamdaki görünümle aynı olduğunu sorduğumda asla mesaja cevap vermiyor bende ürünü iptal etmek istedim lakin iptali redd etdi sebebde artık kargoya verdim dedi oysaki sorub öyle vermesi gerekirdi daha sonra müşteri hizmetlerine iptal etmek isdediyimi söyledim bana 10 gün sonra yapa bileceyimi söylediler 10 gün sonra yazdım size link göndericez ordan anlaşmazlık açın dendi bende bekledim mesaj geçdi saat 00:01 i geçmişdi yani 11 gün saydılar bana artık süre doldu koruma süren bitti anlaşmazlık açamazsın dendi peşini bırakmadım sizin suçunuz dedim onlarda guya koruma süremi uzattı 4 gün ama sonuç aynı hala bana beklemem gerektiyini söylediler.Benim hala iptal etme şansım varmı? Para iademi istiyorum.Resmen kandırıldım ve müşteri hizmetleride geçiştiriyor.Aliexpress temsilcisi bana kargo geldiyinde redd edin kargo satıcıya geri gider ve siz geri iade için para ödemezsiniz ama bu işlemden korkuyorum ürün geri giderse ve anlaşmazlıkda kazanmazsam hem param hem ürünüm batar diye korkuyorum.Lütfen yardımcı olun

  • Merhaba,

   Aldığınız ürün reklama tıklayarak gittiniz ve farklı bir ürün olduğumu sonradan anladınız. Ürün yola çıktı ve geliyor.Ürünüz gelmesini beklemekten başka çareniz yok. Eğer ürün takipli bir kargo ise (Takip numarası R harfi ile başlar) ürün gelince hiç teslim almazsınız, ürün satıcıya iade edildiği takip ekranlarına düştüğü zaman anlaşmazlık açar ve ücret iadesi alabilirsiniz.

   Syg

 26. aliexpress ten urun almıstım . urun gelmedi . dispute açtım. geri odemesini aldım.
  urun turkıyeye gırmıs gozukuyor ama gelmedi. gelme ihtimali var mı ben geri odeme almama ragmen?

 27. Merhabalar admin bey .
  Efendim ben airpods almıştım ama biri çalışıyor biri çalışmıyor bende sizin yazınızın yardımı ile tartışma açtım ve gece bana şöyle dönüş yaptılar

  Hello, please change the cause of the dispute to: the buyer found a cheaper product, or: the logistics method is inconsistent, please contact us, we will refund you immediately, thank you.
  Yani

  Merhabalar lütfen anlaşmazlığınızın nedenini değiştirin alıcı daha ucuz bir ürün buldu veya lojistik yöntemi tutarsızdır. Lütfen bizimle iletişime geçin, hemen size geri ödeme yapacağız. Teşekkür ederim

  • Merhaba Serpil hanım,

   Anlaşmazlığı hangi seçenek üzerinden açtınız? Satıcı sizi yanıltmaya çalışıyor gibi görünüyor. Anlaşmazlığı değiştirmeyin. kulaklığın bozuk olduğunu gösteren kanıtlarınızı yüklediyseniz beklemenizi öneriyoruz.

   syg

 28. merhaba sayın admin ben bir motorbisiklet parçası sipariş verdim parça 1 hafta geçmeden elime ulaştı lakin parça orjinali gibi değildi yerine uymadı satıcıya mesaj cektim parça orjinalin özelliklerinde değil die resim ve video istedi çekip attım sonra anlaşmazlık açtım onlarda bana 183 dolara aldığım ürün için önce 20 dolar daha sonra artırarak 80 dolar para geri ödemeyi teklif ettiler bende kabul ettim bu ertesi gün anlaşmazlık kalktı ama para iadesi olmadı satıcı ile mesajlarımı aliexpress sistemi görüp duruma müdale edicekmi veya paramı kim nasıl geri ödeyecek yapmam gerekn birşey var mı yardımcı olurmusnuz

  • Merhaba Halim bey,

   anlaşmazlık içinde iade bilgileri butonu aktif ise butona tıklayarak iade işleminin tamamlanıp tamamlanmadığı anlayabilirsiniz. Ücret iadesi hesabınıza biraz geç gelecektir.

   syg

   • aktif değil anlaşma tamamlandı diyor ücret iadesi 0 görünüyor direk mail atıp yardım alabileceğim bir yardım merkezi var acaba bilginiz var mı

 29. Merhaba yaklaşık 1 ay önce yaklaşık 8-9 ürün aldım ve bugün 1 i geldi ona da kendi 10 tl bile tutmayan ürünlere 10.30 tl Kargo ücreti verdim. Ben diğer ürünlere bu parayı vermek istemiyorum. Kargo geldiğinde teslim almazsam iade olarak gider mi tekrar ne yapmam lazım ? Teşekkürler

  • Merhaba Ceren Hanım

   Yeni düzenleme ile yurt dışı alışverişlerinin tümüne gümrük vergisi yansıtılmaktadır. Ödediğiniz tutar kargo ücreti değil gümrük vergisidir. Düşük tutarlı alışverişlerin çoğu kayıtsız kargo ile yapıldığından teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilmeyecektir. Satıcıya iade edilse dahi kargo ücretlerini ödediğiniz tutar içinden keserek iade edecektir. Size önerimiz gümrük ücretlerini ödeyerek paketlerini teslim almanız olacaktır.
   Syg.

 30. İyi günler bi sorum olacak benim ürünüm elime geçti araba yol bilgisayarı ekranı fakat uymadı hasarlıydı anlattığınız gibi yaptım sadece para iadesi istedim kanıt yükledim sonra diğer gün anlaşmazlık bitti diye not düştüler iade bilgisi ekranı felan geldi iade isteğim kabul edilmişmi bide hesap numaramımı alacaklar çünkü hesap numarası kaydetmedim

  • Merhaba Eren Bey,
   İade işleminin gerçekleştiğini , siparişinizin içinden iade bilgileri kısmından görebilirsiniz.iade yapıldı yazısını görüyorsanız, geri ödemeniz kredi kartınıza yapılmıştır. Ekstra bir hesap numarası girmenize gerek yok. İnternet bankacılığından kredi kartı hareketlerinizi kontrol ederek iadenizin ekstrenize artı bakiye olarak geçtiğini görebilirsiniz.

 31. hocam ben telefon sipariş etmiştim aliexpresten telefon gümrüğe takıldı gelmedi bana geri aide nasıl yaypıcam 2 kez dispot açtım 1.sinde gümrükte takıldı diye 2.s,nde lojistik problem diye ama parayı vermiyorlar

  • İbrahim bey öncelikle merhaba , Ürün gümrükte şuan bekliyormu? Gümrükte beklemesi için size verilen süre dolduktan sonra , ürün geri menşei ülkesine iade edilecektir.Kargo takip numarasından ürünün geri gittiğini anlayanilirsiniz. Ürün iade edildikten sonra, anlaşmazlık açın. Bu aşamadan sonra sabırla bekleyin. Eğer satıcı anlaşmazlığı red ediyorsa, anlaşmazlık başvurunuz aliexpress e intikal edecektir. Satıcı ürün geri eline ulaşmadan anlaşmazlığı onaylamaycaktır.

 32. merhaba ben telefon sipariş etmiştim siparişimin koruma süresi doldu telefon gümrükte ben satıcıdan koruma süresini uzatmasını istedim oda 10 gün uzattı ve bu mesajı gönderdi
  Sevgili arkadaşım
  Gümrükte parseliniz
  Ödeme vergisine ihtiyacınız var
  Ve gümrük irtibata ihtiyacınız parsel almak
  Parsel yok veya iade için vergi kurşun ödemezseniz
  Biz sorumluluk almayacaktır
  Ve biz kesinlikle size iade edemez
  Aliexpress bunun alıcı sorumluluğu olduğunu söylüyor
  Resim olduğunu görebilirsiniz
  Bu aliexpress bizim haber göndermek
  Alıcı vergi ödemek gerekiyor
  Satıcı herhangi bir sorumluluk almaz
  Fatura veya başka bir belgeye ihtiyacınız varsa
  Lütfen bize bildirin ve e-posta adresinizi sunun
  Biz size gönderebilir
  Zhang IADE ALMAM İÇİN NASIL YOL İZLEMELİYİM SATICI OKİTEL MAĞAZASI BAZI TÜRK ARKADAŞLAR İADE ALAMADIKLARINI YAZMIŞLAR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 33. merhaba diğer siparişimde telefon oda gümrükte alıcı korumasına 2 gün kala alıcı koruma süresini uzatmasını söyledim nasıl oldu bende anlamadım sabah baktım sipariş tamamlandı diyor sonra anlaşmazlık açayım dedim şu şekide bir hata aldım (Lütfen 500’den fazla Çince olmayan karakter kullanmayın ) ne yaptıysam anlaşmazlık açamadım şimdi ne yapmalıyım satıcıda birşey yazmıyor nasıl iade alacağım şimdiden teşekkürler

 34. merhaba , aliexpress’te 64 liraya aldığım üründen sadece kablo geldi Adaptör gelmedi, üstüne 2.bir takip numarası başkasının dı. Anlaşmazlık açtım sadece para iadesi istedim,mağaza 0.00 tl artı eksik malı tekrar göndermek istedi kabul etmedim, AE de 64 tl para iadesi ve dönüş mal a hükmetti.Ben de satıcıya ptt Çin’e geri gönderme masraflı iş olduğunu söyledim(chatte konuştum önce satıcıyla konuşun demişti). iade kargo bilgilerini de koymuşlar. Bundan sonra nasıl bir yol izlenmeli? (böyle durum yaşayanlar için örnek olur) https://uploads.disquscdn.com/images/8b6a68e94b916e78543e712ac6775698e5857b2d74ef34fd7fe23dc7d583b139.png https://uploads.disquscdn.com/images/ca849d6ee4564f8266e3022de13b5151a4077bbcac69f92db3f56cb9c23be492.png

  • Merhaba h.a.

   Öncelikle böyle bir durumda mecburen ürün iadesi yapmak zorundasınız . ptt yurt dışı gönderi bölümünden ürünü geri göndermeniz gerekiyor.

   anlaşmazlık açarken para ve mal iadesini seçerek mi anlaşmazlık açtınız?

   İkinci konu neden iki kargo takip numarası var?

   Böyle durumlarda açıklama kısmında olayı çok iyi anlatmanız gerekir.

   Ürünü geri göndermeden kısmi iade isteseydiniz büyük ihtimalle sonuç böyle olmazdı. Sonuç olarak elinize bir parçası ulaşmış. Onun ücretini keserek iade istemeniz daha doğru olabilirdi.

 35. 344 tlye ekran kartı aldım ekran kartı çalışmıyor videosuyla kanıt attım aliexpresse gitti aliexpress iki seçenek sundu 265tl geri ödeme veya 344 tl ve ürün iadesi ben 265 tl seçtim şuanda ne olduğunu bilmiyorum bundan sonra sorun çıkar mı ?

  • Ufuk bey merhaba,
   İade bilgileri ekranı geldimi? İade bilgileri ekran resmini bizimle paylaşırmısınız? Eğer iade bilgileri ekranı gelmediyse anlaşmazlık ekranını paylaşırsanız tam olarak ne olduğu hakkında yardımcı olabiliriz.

 36. Regarding to your dispute about the order(order id: ************ ), we have made the following mediation.

  Result:

  Refund: TRY 167.10 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

  yani diyor ki(translate) :

  Sipariş konusundaki anlaşmazlığınızla ilgili olarak (sipariş numarası: ***************), ​​aşağıdaki aracılık biz yaptık.

  Sonuç:

  Geri ödeme: 167.10 YTL, malları iade etmeye gerek yok (geri ödeme varsa, normalde alıcı 3-20 iş günü içinde geri ödeme alacak)

  yani iade işlemi nasıl sonuçlanmış. ürünü onlara geriş göndermemi mi söylüyor anlamadım da :))

  • İbrahim bey merhaba.
   Evet ücret iadeniz gerçekleşmiş. Ürünü iade etmenize gerek yok. 3-20 iş günü içerisinde alışveriş yaptığınız kartınıza ücret iade olacaktır. Zarar etmeden bir alışverişi tamamlamanıza çok sevindik.
   Syg.

 37. Bugun yaşadığım yerdeki ptt ye gümrük te takılan ürünüm gümrük vergisi ile gelmiş ben almak istemiyorum tartışma açmak istiyorum tartışma açmak için ürünün geri gitmesini beklemem mi gerekiyor

 38. Iyi günler ben de yaklaşık 1 ay önce araba navigasyon ekranı aldım kargo ile birlikte 750 tlyeT(urun 666 TL). Gümrük vergisi 350 TL cikti. Ben de anlaşmazlık açıp ürün elime ulaşmadı gümrükte takıldı dedim. Ürün bugün pttye gelmiş ama ben almak istemiyorum çünkü gümrük vergisi bayaa fazla yansıdı ürün Türkiye fiyatını gecti. Tam para iadesi almam için ne yapmam gerekir? https://uploads.disquscdn.com/images/b8849f87f298f0aa135bb264f35aadcafb35c98b64adb3acaa7125a086d74453.png

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here