Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Vergisi Nasıl Ödenir ?

959
153247

Yurt dışı alışverişlerde oluşabilecek problemlerden biri: Ürünün gümrüğe takılması. Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kuralları yüzünden bir çok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri menşei ülkesine dönüşünü izliyoruz. Peki gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır? Gümrüğe takılan ürün nasıl gümrükten teslim alınır? Gümrük ücretleri, vergileri nasıl ödenir? Sizler için bugün bu konuları anlatacağız.

Gümrüğe takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürününüzün gümrüğe takıldığını PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabilirsiniz. Eğer siparişiniz, UKiM’de ( Uluslar Arası kargo iletim merkezi) uzun süredir bekliyorsa siparişiniz büyük ihtimalle gümrüğe takılmıştır. Elbette ürün gümrüğe takıldı ise genelde sizlere UKİM yetkilisi tarafından bir bildirim posta yolu ile gönderilir. Yapmanız gerekenler bu bildirimde yazılır. Yada size hiç bildirim yapmaz.

Ukim bildirim örneği:

Gümrüğe Takılan Ürün

Bana Bildirim Yapılmadı! Diyenlerdenseniz:

Yeni çıkan kanun ile, yurt dışından alışverişlerindeki gümrük muafiyeti kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Artık UKİM paket üzerindeki ürün değerlerini baz alarak çoğu ürünü vergilerini kesiyor ve PTT kargo ile tarafınıza teslim edilirken kapıda gümrük vergisini tahsil ediyor. Fakat UKİM paketinizi açtıysa veya şüphelendiyse bu konu devamdaki prosedür işlemeye başlıyor bunu da belirtelim.

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır?

Size gelen evrakta yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz. Genel olarak tüm gümrüğe takılan ürünler için aynı prosedür işliyor. UKİM sizden ürünün değerini gösteren bir evrak göstermenizi isteyecektir.

Bunlar:

 • Fatura (satıcıdan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)
 • Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge.
 • Kimliğinizi gösterir bir belge (kimlik, ehliyet vb.)

Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin. Size gelen evrakta ki mail adresine evrakları yollayın.( mail adresi yoksa kendinizin şahsen başvurmanız gerekebilir.)

Bu aşamadan sonra sadece ürünün vergilendirilmesi ve tarafınıza yollanmasını bekleyebilirsiniz. (memurun ilgi durumuna göre 5-10 iş günü arası sürebilir.) (şahsen başvurularda hemen teslim alırsınız.)

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi:

Gümrüğe Takılan Ürün

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli: Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinde sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor. Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını vb. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Vergileri Peşin Ödenenlerin Gümrüğe Takılması

Eğer paketiniz vergiler dahil olarak aliexpress sitesinden adıysanız , bu paketlerin dağıtımını ARAS kargo yapmaktadır. Vergiler dahil olan kargo takip numaraları , eskiden bizlerin takipsiz olarak aldığımız paketlerin takip numaraları ile aynı. Bunlar yurt içine gelmeden Ancak 17track internet sitesinden takip edilebilmektir. Aras kargo ile dağıtıma çıkmadan önce ancak aras kargo sitesinden takip edilebiliyor.

Eğer vergilerini peşin ödediğiniz siparişiniz gümrükte takılı kaldıysa bunların gümrüklemesini MNG antrepo yapıyor. MNG antrepo ile iletişime geçerek paketinizin hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vergileri Peşin Ödenen Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

 • ARAS kargo internet sitesine girin.
 • Sağ lısımda bulunan “e-ticaret takip” kısmından ilgili siteyi seçin (örneğin Aliexpress)
 • Takip kodunu girin ve sorgulatın

Gümrük ücretleri Nasıl ödenir?

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor. Siz bu evrakla gümrük içerisinde bulunana vezneden gümrük vergi tutarı ödeyerek dekontla ürünü depodan çıkartabilirsiniz.

Eğer paketinize mail ile evrak gönderdiyseniz paketin vergisini kapıda peşin ödersiniz.

Ürününüz gümrüğe takılmadıysa zaten yine kapıda size paketi getiren kişiye gümrük vergisini ödersiniz.

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilir yada gümrük vergisine itiraz edebilirsiniz.

Ürünü teslim almadan iade işlemi nasıl yapılır? Konuya gitmek için tıklayın

Gümrük vergisine nasıl itiraz edilir? Konuya gitmek için tıklayın

Vergilerini Peşin ödeyerek alışveriş nasıl yapılır ? Konuya gitmek için tıklayın

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuru yapmazsanız ürün sizin inisiyatifiniz dışında satıcıya iade edilecektir.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda iyi alışverişler diler.

959 YORUMLAR

 1. Ali express ten birkac urun aldim ve gumruk islemleri tamamlanamadi diyor ve sonrasinda arkadaşlar dan ögrendimki elektronik sigara parcalari yasakmis peki gidip gümrüge sorsam ve geri yollamalarini rica etsem yasaklı urun diye ceza vb keserlermi aliexpres musteri hizmetleri gidip gümrukten mallarinizi cikarin diyor

  • Merhaba,

   Gümrük işlemleri alıcının sorumluluğunda olduğundan gidin gümrükten alın diyebilirler. Gümrük zaten geri göndermek zorunda. Fakat bu takipsiz kargolar (LP ile başlayanlar) sıkıntılı. Bunar için mng depo ile görüşün. Eğer PTT ise o zaman da upim veya ukim ile iletişim kurmaya çalışın.

   Syg

 2. Merhabalar aliekspresten 1 adet şahsım adına dövme makinesi siparişi verdim
  RB186799375SG gümrüğe takıldı. Ürün ile alakalı fatura ve kredi kartı ekstresi ve ürünün temel özelliklerini belirten katalogla beraber gittim. Hiç bir illegal iş yapmadım buna rağmen ürünü bana teslim etmediler. Ürünün yasaklı olduğunu ancak şirket olarak alabileceğimi söylediler ve gönderdiler. Gümrük müşaviri ile görüştüm 2,170 tl lik ürüne 26.330 tl ödeme çıkardı. Bir adet şahsım adıma aldım ve teslim etmiyorlar bütün belge ve evrakları. Olduğu halde. Ürün zaten tr de satılıyor madem yasak neden ülkemizde satışı var anlam veremiyorum. Gümrükten ürünü almanın başka bir yolu var mıdır acaba. Yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  • Merhaba,

   kozmetik kanununa göre yasaklı gibi görünüyor.
   ” Kapsam

   MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.
   – Kullanım alanı kozmetik tanımında yer almasına rağmen sunumlarında kullanım
   amacı genel dezenfeksiyon olan ürünler,
   – Peruk, postiş ve benzeri ürünler,
   – Yapay tırnak,
   – Dişlere yapıştırılan süsler,
   – Ayakkabı parfümü,
   – Oda parfümü veya spreyi,
   – Otomobil/araba parfümü veya spreyi.

   Syg

 3. Aliexpressten 13 bin tl lik vergi dahil urun almak istiyorum araç firen disk kaliper kiti.. odeme sonrasi gumruge takilirmi bilmiyorum. Vergi dahil odemesi var. Ama ucretsiz gonderi kargo ucretsiz olarak .. ? Siparis vermelimiyim yuksek meblaa oldugu icin korkuyorum

 4. Merhaba gümrük işlemleri tamamlanamadı yazısı çıkıyor . Aliexpressten sipariş vermiştim hiçbir bilgim yok şu an ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz sipariş no. LP00503953044761

 5. Alibabadan UG357406**90YP takip numaralı cep telefonu sipariş ettim takip sayfasında iade edildi yazıyor satıcıya aksesuar olarak belirtmesini istedim ama gümrükte takıldı telefonu almak için ne yapabilirim yasal veya gayriyasal

  • Merhaba,

   Yapabileceğiniz bir şey yok. Cep telefonları gümrük yasaklıdır. Satıcıya iade edilecektir. Satıcı ile iletişime geçip ürünün iade olacağını ve ücret iadenizi talep edin. Kargo ücretlerini iade etmeyebilir.

   Syg

 6. Merhaba . Ürünüm turkiyede gümrüğe takildi. Cilt bakimi serumu var diye . Şimdi ürünü geri göndermek için 5 6 bin istiyorlar. Bunun başka yolu yok mu

 7. merhaba almanyaya ptt kargoyla gonderdıgım kargo 1 aydır almanayada gumrukde beklıyor hıcbırsekılde sonuc alamıyoruz.ptt de o kargo bızden cıktı bız bırsey yapamıyoruz dıyor.bu kargo gerı donmezmı yada almanyadakı subeye gıtmez mı

 8. Benim bana hediye olarak gönderilen bir kargom gümrüğe takıldı. Elimizde hiçbir şekilde slip yok. UPS vekalet verin biz ilgilenebiliriz dedi. Ben havalimanına gidip vekalet vermeden kargomu kendim alabilir miyim?

 9. Merhaba;

  RE281558234LT takip nolu gönderinin son durumu şu şekilde görünüyor;

  03/02/2022 – 15:59:31 PTT İşyerinde Bekliyor ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD./BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF. BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

  Ertesi gün dağıtım beklerken UPİM imzalı bir kağıt geldi ve 7 gün için bizzat teslim almanız gerekmektedir deniyor. Bu durum prosedüre uygun mudur?
  Neden adrese dağıtım yapılmamaktadır sizce?

 10. Merhaba

  LP00484674783902 takip numaralı kargom 1 ayı geçen bir süreyle gümrükte tutuluyor. Ne yapmam gerek bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

 11. Merhaba,
  28 Aralık’ta Almanya’da aile hekimine yazdırılan göz damlası ürün aynı gün DHL ile kargoya verildi. Ürün takip numaram:CY29295–96DE
  PTT şuanda bize ulaşmadı diyor. İlaca acil ulaşmam gerekli nereden nasıl bilgi alabilirim acaba?

  yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 12. merhabalar alibaba üzerinden led ısık aldım 20 kutu ama gümrüte kaldı fedex e ödeme yapmamız halde ürünümüz gümrükte kaldı ve ardiye ücreti yansıyor hergun ticari olarak kullanılmayacak bir ürünü nasıl atabilirler ihracata takip no versem yardımcı olursanız sevınırız bilmediğimiz bir yol 235-2602999

 13. Merhaba

  Yurtudışından gelen paketim UPS tarafından bana ulaştırdı ama kutunun içinde olması gereken gönderi içinde yoktu. Göndericinin paket üzerinde gönderdiği fatura-belge de alınmış görünüyor. Aslında satın alınmış bir mal da değildi. Gümrük tarafından el konulmuş olması ya da boş paketin gönderilmesi gibi bir uygulama var mı? Bu durum için nasıl bir takip yapmamız gerekir?

  • Merhaba,

   Normal şartlarda ürünün mülkiyeti göndericiye aittir.. Ups gümrük işlemlerini yapmıştır. Onlar üzerinden sorgulayabilirsiniz ancak.

   Syg

 14. Merhaba,
  wish üzerinden 2 ayrı satıcıdan 3 ayrı ürün aldım. Biri yaşadığım ile gelmiş ve 15gün sonra ben peşine düşerek buldum, diğer paketim ise yurda giriş yapmış “Turkey, Arrived at Facility” fakat ne PTTden ne de gümrükten bilgi alamıyorum, ptt henüz gelmemiş diyor :/
  esas takip no SY15004026537 last mile tracking ise UV481767207UZ her iki numara için de ptt den yanıt alamıyorum, hep aynı bekleyin diyorlar.

  • MErhaba,

   baktığımda biri sun you express bunlar genelde kayıtlı oluyor fakat ptt sisteminden takip numarası temin edilemiyor. Satıcı belki temin edebilir. Diğeri özbekistan diyor fakat onunda sistemde kaydı şuan görünmüyor. pek yapılacak bir şey yok gibi. Dedikleri gibi beklemekten başka çareniz yok.

   Syg

 15. Merhabalar öncelikle tüm cevaplarınız için teşekkürler. AliExpress den aldığım takı kutularım gümrüğe takılmıştı gidip vergi ve imza işlemini tamamladıktan sonra paketimi teslim aldım. Teslim alma esnasında veznedeki kişi kimliğimi alıp içeride bi işlem yaptı ancak ne yaptığını O an tam göremedim ancak sonradan aklıma geldi acaba bizi sistemde (bir dahaki siparişlerimizi daha sıkı kontrol etmek üzere mimliyor olabilirler mi) diye düşündüm böyle bir şey söz konusu mu ? Teşekkürler şimdiden

  • Merhaba,

   Kimlik tespiti ve vergiyi kimin ödediği tespiti amaçlı kimlik bilgileriniz alınıyor . Dediklerinizle alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum.

   Syg

 16. Merhaba amazon trden ürün satın aldım. Fedex ile anlaşmalı olarak geldi sanırım ürünüm gümrükte sanırım. Ne yapmalıyım yardımcı olma şansın var mı

   • Merhaba Biz Birkaç arkadaşla para birleştirip ürün sipariş verdik toplu bir şekilde 18 yada 20 olması lazım ve hepsinden 3 veya 5 er tane olması lazım sanırım gumruge takıldı ne yapmam lazım bu konuda ukime gitti ve oncesindede toplu şekilde almıştık bir problem olmamıştı bunda neden böyle bir problem oldu

    • Merhaba,

     Toplu ürün aldığınızda gümrük bunu ticari bir işlem gibi görür. Bunun için beyanname hazırlamanızı ve gümrüğe sunmanızı ister. Daha önce aldığınız tespit edilememiş. Ukime gidip görüşün.

     Syg

 17. Merhaba

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.CH123200833AU takip nolu kargoma ptt den baktığımda edi recieved(15/11/2021) yazıyor ama firmanın(aupost) takip ekranından takip ettiğimde cleared and awaitin depurture yazıyor.13/11/2021. Hangisi doğrudur sizce. Hala kargodan bir ses yok. Ve endişelenmeye başladım. Saygılar

  • Merhaba,

   Yıl sonu olduğu için gecikmeler yaşanıyor olabilir. Şuan bir problem görünmüyor. Biraz daha bekleyin . Olmazsa cimer üzerinden bilgi isteyin.

   Syg

 18. LP00473770073224 merhaba ithalat izni hatası 28.10.2021 tarihinden bu yana gümrükte tutuluyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz? bu arada sosyal medyada üzerinden bi post açmıştım birileri ilgilendi ve takip numaramı istedi ilettim siparişin gümrüğe takıldığını şuan MNG antrepo da tutulduğunu söyledi ve mng antrepo iletişim numarasını verdi santral çıkacak dahili numara 4e basmamı istedi ve bi bayan ile görüştüm takip numaramı istedi adımı soy adımı ve ürünün ne olduğunu söyledi bana sonrasında ise ilgili birimden birinin cep telefonunu verdi ve o kişide prosedürü anlattı gümrük ordino, beyanname muayane vergilendirme vs yapılıp MNG antrepo dan ürünü alabilirisiniz dedi veya bunlar bir gümrük müşavirine vekalet ile yapabilirsiniz dedi dolandırıcılık yöntemimi? yoksa bunların gerçeklik payı var mı? bu arada ürün 1 adet bilgisayar ana kartı vergisi aliexpresste peşin ödedim ( ürün+nakliye+vergi 1379tl )

  • Merhaba,

   Doğruluğu vardır. Anlatılan prosedür doğru gibi gözüküyor. Kendiniz gidip kontrol edin. neden geçmediğini öğrenebildiniz mi? Anakart gümrük yasaklı bir ürün değil. Herhangi biryere para göndermediğiniz sürece dolandırılmazsınız.

   syg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz