Ana Sayfa Global Aliexpress Gümrüğe takılan Ürün Nasıl alınır? Gümrük ücretleri Nasıl ödenir?

Gümrüğe takılan Ürün Nasıl alınır? Gümrük ücretleri Nasıl ödenir?

913
150174

Yurt dışı alışverişlerde oluşabilecek problemlerden biri: Ürünün gümrüğe takılması. Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kuralları yüzünden bir çok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri menşei ülkesine dönüşünü izliyoruz. Peki gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır? Gümrüğe takılan ürün nasıl gümrükten teslim alınır? Gümrük ücretleri, vergileri nasıl ödenir? Sizler için bugün bu konuları anlatacağız.

Gümrüğe takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürününüzün gümrüğe takıldığını PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabilirsiniz. Eğer siparişiniz, UKiM’de ( Uluslar Arası kargo iletim merkezi) uzun süredir bekliyorsa siparişiniz büyük ihtimalle gümrüğe takılmıştır. Elbette ürün gümrüğe takıldı ise genelde sizlere UKİM yetkilisi tarafından bir bildirim posta yolu ile gönderilir. Yapmanız gerekenler bu bildirimde yazılır. Yada size hiç bildirim yapmaz.

Ukim bildirim örneği:

Bana Bildirim Yapılmadı! Diyenlerdenseniz:

Yeni çıkan kanun ile, yurt dışından alışverişlerindeki gümrük muafiyeti kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Artık UKİM paket üzerindeki ürün değerlerini baz alarak çoğu ürünü vergilerini kesiyor ve PTT kargo ile tarafınıza teslim edilirken kapıda gümrük vergisini tahsil ediyor. Fakat UKİM paketinizi açtıysa veya şüphelendiyse bu konu devamdaki prosedür işlemeye başlıyor bunu da belirtelim.

Gümrüğe takılan Ürün Nasıl alınır?

Size gelen evrakta yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz. Genel olarak tüm gümrüğe takılan ürünler için aynı prosedür işliyor. UKİM sizden ürünün değerini gösteren bir evrak göstermenizi isteyecektir.

Bunlar:

 • Fatura (satıcıdan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)
 • Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge.
 • Kimliğinizi gösterir bir belge (kimlik, ehliyet vb.)

Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin. Size gelen evrakta ki mail adresine evrakları yollayın.( mail adresi yoksa kendinizin şahsen başvurmanız gerekebilir.)

Bu aşamadan sonra sadece ürünün vergilendirilmesi ve tarafınıza yollanmasını bekleyebilirsiniz. (memurun ilgi durumuna göre 5-10 iş günü arası sürebilir.) (şahsen başvurularda hemen teslim alırsınız.)

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi:

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli: Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinde sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor. Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını vb. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Gümrük ücretleri Nasıl ödenir?

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor. Siz bu evrakla gümrük içerisinde bulunana vezneden tutarı ödeyerek dekontla ürünü depodan çıkartabilirsiniz.

Eğer paketinize mail ile evrak gönderdiyseniz paketin vergisini kapıda peşin ödersiniz.

Ürününüz gümrüğe takılmadıysa zaten yine kapıda size paketi getiren kişiye gümrük vergisini ödersiniz.

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilir yada gümrük vergisine itiraz edebilirsiniz.

Ürünü teslim almadan iade işlemi nasıl yapılır? Konuya gitmek için tıklayın

Gümrük vergisine nasıl itiraz edilir? Konuya gitmek için tıklayın

Vergilerini Peşin ödeyerek alışveriş nasıl yapılır ? Konuya gitmek için tıklayın

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuru yapmazsanız ürün sizin inisiyatifiniz dışında satıcıya iade edilecektir.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda iyi alışverişler diler.

913 YORUMLAR

 1. İyi günler. Aliexpressten ürün aldım. Şu an ürünüm nerede bilmiyorum. Antalya ve İstanbul gümrüklerini aradım bulamadım. Anlaşmazlık açtım Aliexpress “gümrük işlemleri alıcının problemi” diyerek aleyhime sonuçlandırdı. Global Caino sitesinde Gümrükte ithalat izin hatası yazıyor. Ama hangi gümrükte olduğuna ulaşamadım. Aldığım olta malzemeleri ydi. Sahte balık ve ip misina. Takip no: LP00452989392094
  Yardımcı olabilirsiniz sevinirim.

  • Merhaba Zafer bey,

   Paketiniz ile ilgili son işlem 2 ay önce görünüyor. Vergileri peşin ödediyseniz Aras kargo ile iletişime geçmeyi deneyin.

   Syg

 2. Barkod no: LP00470151148262

  Aliexpressden 3 adet iphone kılıf siparişi verdim 11 gündür gümrükte tutuluyor. Rica etsem sizde barkod nodan inceleyip durumunu belirtir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

  • Merhaba,

   Kontrol ediyorum fakat gümrük ithalat hatası yazıyor. Dağıtımını aras kargo yapıyor. Aras kargo ile iletişime geçin. En azından hangi gümrükte tutuşuyor nereyle e iletişime geçeceğinizi öğrenebilirsiniz.

   Syg

 3. Merhaba,
  Almanya’dan DHL ile gönderilen kargomuz İstanbul’da adrese teslim edilemedi görünüyor. Takip numaramız : CY5516**517DE
  Takip edince, son olarak 1 Ekim’de “2021-10-01 15:18 TÜRKIYE, ULUSLARARASI POSTA/KARGO İŞL.MÜD. BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF. İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR, BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF. PTT İşyerinde Bekliyor” notunu görüyorum. Ürün, corona için ev tipi hızlı test kiti içeriyor, kargo içine orijinal faturası koyulmuştu; kargo üstünde gerçek mal tutarı 40EUR olarak belirtilmişti. Yasaklı ürün işlemine alınıp bekletiliyor olabilir mi? (Aynı ürünü 1ay önce Antalya’da abime sorunsuz adrese teslim edilmişti; gümrüğü kapıda ödendi). Veya problem ne olabilir; ne tavsiye edersiniz? Ne kadar sürede nasıl hareket etmem gerekir?
  Cevabınız, zamanınız ve bu sayfayı güncel tuttuğunuz için teşekkürler,

  • Merhaba,

   İlaç olarak değerlendirilmiş olabilir. Her paket gümrükte kontrol edilmiyor. Şuan için Başakşehir’e gidip durum hakkında detaylı bilgi almalısınız.

   Syg

 4. merhaba ben hicbir sekilde vergi falan bilmeden motor kaski icin 30 adet bugu onleyici siparis verdim . kucuk urunler 1 kargo paketinde.urunu adresime gelip birakmislar ne bir vergi nede baska ucret cikti sadece alieksprese yaptigim odemeyi yaptim.
  daha sonradan vergi cikarmi ekstra bi islem yapmam gerekirmi ??

  • Merhaba,

   Ödeme ekranında vergi kesilmiş olabilir. paket üzerinde bir vergi yazmıyorsa veya sizden tahsil edilmediyse daha sonra bir vergi çıkacağını sanmıyorum.

   Syg

 5. Merhaba,
  almış oldugum ürün için son durum gümrük işlemleri için gümrükte tutulduğu olarak yazılmış. Gümrük vergileri dahil ödemiş oldugum ürün için güncel durumu nasıl öğrenebilirim. Bursa’da ikamet ediyorum, gümrükle mi yoksa PTT ile mi görüşmem gerekir?

  PTT’ye ürün bedeli ve yanında belirtilen DUTY-Vergi bedeli ödeme görüntüsü + Bankadan ödeme yaptıgıma dair görüntüleri/ belgeleri gösterirsem vergi ödemeden teslim alabilir miyim?
  Teslim almak için öncelikle nereye başvurmalıyım?

  PTT’ye değil de farklı bir kargo şirketi yoluyla gelme ihtimali var mıdır? ( ürün bedelleri 253 + 344 + vergileriyle toplamda 837,5TL ödeme yaptım ) ve (306,6 + vergi toplam 358,9TL)

  Yardımcı olursanız memnun olurum , alınan ürünlerin sipariş numaraları ;

  8138820833166409 // 8138820833236409

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Vergiler dahil almış olsanız dahi gümrüğe girer. Vergiler dahil kargoları Aras kargo dağıtımını yapıyor. Global cainiao sitesinden kontrol edin. Sipariş numaraları ile malesef kontrol edemiyorum.

   Syg

 6. Merhaba , Aliexpress aldığım ürün açıklamasında “Gümrükte tutuluyor” yazıyor. Herhalde belge vermem falan gerekiyormuş.
  Aras kargo ile adresime gelecekmiş. Ama bu belgeleri nereye vereceğimi veya nereye göndereceğimi bilmiyorum.

  • Merhaba,

   Gönderilen ürün vergiler dahil ise gümrükte işlem görür. Aras kargo ile geleceği için bir belge sunmanıza gerek yok. Kapınıza teslim edilecektir.

   Syg

 7. merhaba.LP00469294902188 takip kodlu aliexpresden ürün aldım ürün 01.10 da ithalat iznine yollanmış sonra aynı gün ithalat izin hatası almış 10 adet üründü ürüne ulaşamıyorum türkiye takip kodu yok diyorlar biz göremeyiz. atatürk hava limanı kargo gümrük bölümünü aradım ptt kargo gümrük bölümünü aradım böyle kargo yok takip numarası isteyin diyorlar nasıl ulaşabilirim.

 8. Merhaba, yardımcı olursanız çok memnun olurum takip numarası PR204583523YP olan ürünüm 9 Eylül 2021 tarihinden bu güne başarısız teslimat olarak görünüyor. Uzun uğraşlar sonucu PTT den bilgi alabildim. Kozmetik ürün sayıldığı için geri iade edilecek dendi.Ipek kirpik sipariş etmiştim. Daha önce sipariş ettiğimde böyle bir sorun olmamıştı.ürünüm geri iade edilmediyse alma imkanım olabilir mi? İade edilip edilmediğini nerden öğrenebilirim? İade edildiyse paramı nasıl geri alabilirim?

 9. Merhaba. Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkürler. Ben 10 set kalem sipariş etmiştim, vergisini de sipariş esnasında ödedim. Telgraf gelmiş, “Gümrük muayenesinden geçeceğinden ambarımıza alınmıştır. … Bizzat aşağıda verilen adrese gelmeniz gerekmektedir.” yazıyor. Biraz internetten araştırınca siparişteki ürün adedinden dolayı ticari işlem sayılıp gümrükten geçmeyebileceğini öğrendim. Gönderilen bu telgraf, geçmeme sebebinin ticari işlem sayılması manâsına mı geliyor? Daha önce de birkaç kez sayıları 10’dan, 20’den fazla hatta toplam adedi bu kalemlerden daha da fazla olan siparişler vermiştim ve bir sorun olmadan elime ulaşmıştı. Dolayısıyla sorun olacağını düşünmedim. Takip numaram: RH168##5615TR

 10. Merhabalar benim de ürünüm gümrüğe takılmış ve aldığım üründen 1 değil birden fazla var gümrüğe gidince kessin alabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürle.

  • Merhaba,

   Çok adetli olduğu için ticari sayabilir. Bu şekilde beyanname hazırlamanız , bir şirketinizin olması gerekir. Şahsi olarak ticari işlem yapmanız mümkün değil.

   Syg

 11. Amazon.UK sitesinden tüm gümrük vergilerini ödeyerek Türkiye’de satılmayan bir tuşlu telefon aldım ama takıldı. Siteye yazdığımda biz vergileri ödedik yasal olmayan ürün olmasa Türkiye’ye göndermezdik zaten bekleyin dediler ama burada DHL bana imzalamam ve ürünü İngiltere’ye iade etmem için bir hazır dilekçe gönderdi. Dilekçede ürün tarafıma yanlışlıkla gönderilmiştir yazıyor. Neden bunu yapıyorlar, biz vergilerini ödesek bile yurt dışından neden alış-veriş yapamıyoruz. Kuzey Kore mi burası dış dünyaya Türkiye’yi niye kapatmaya çalışıyorlar anlamıyorum. Benim ne yapmam lazım asla bu ürün alamayacak mıyım?

  • Merhaba,

   Yaşadığınız durum gerçekten üzücü. Fakat bununla ilgili mevzuata uygun bir alışveriş olmadığı için amazon sitesinin hatası . Normal şartlarda vergileri peşin ödenerek alınabiliyor(her ürün değil gümrük yasaklı ürünler hariç). Bunula ilgili umarım size bir promosyon uygularlar ve mağduriyetinizi giderirler diye umuyorum.

   Syg

    • Merhaba,

     Takipsiz kargo olduğu için sıkıntılı süreç. Aras kargo ile iletişime geçtiniz mi?
     Eğer Kargonuz Takipsiz Kargo İse Yapmanız Gerekler :

     Öncelikle ürünüz takipsiz kargo ise geri satıcıya iade edilip edilmeyeceği muallak bir durumdur. Yurt içine geldiğinde hareketlerini görseniz dahi ürün geri gitmeme ihtimalini göz önünde bulundurarak, ürünü vergisini ödeyerek teslim almanız etik olacaktır.

     Yinede ücret iadesi yapmak istiyorsanız Koruma süresi bittikten sonra takipli kargo için yaptığımız işlemleri tekrarlayın. Yalnızca burada kargo takip ekranlarında hareket görünmeyeceğinden kanıt yüklemeyeceksiniz. Ücret iadeniz yapılacaktır.

     Eğer ürünü teslim aldıysanız ve iade yapmak istiyorsanız “Aliexpress Ücret İadesi Nasıl Yapılır?” konusunu ziyaret edebilirisiniz.

 12. Merhaba admin
  CY001974799CN
  Numaralı ürünüm. 09.08.2021 tarihinden beri Toplu taşıma istasyonunda varış ülkesine ulaştı görünüyor. Fakat bir hareket yok ve takip edemiyoruz araba ön panjur. Lütfen yrdc olurmusun

 13. Merhaba,
  Kargo konularında bir bilgim olmadığı için araştırma yaparken sitenize geldim. Yorumları hep cevaplanmış gözükünce şansımı denemek istedim. Yurtdışından online arkadaşım hediye göndermek istediğini söyleyip kargo attı ama 61 gündür gelmedi. Kargo sorgulattığım zaman 22 Haziranda istanbul gümrüğe geldiği yazıyor:
  2021-06-22 10:58
  IST(TR), Processed through facility

  2021-06-22 10:05
  IST(TR), Item is in Customs
  ama bu iki girişten sonra her hangi bir bilgi yok ve pttde kaydı gözükmüyor. Pttyi ve ardından onların yönlendirmesiyle gümrüğü aradım ama her hangi bir kayıt yok ne yazikki… acaba siz ne olduğunu ya da yapabileceğim bir şey olup olmadığını biliyor musunuz?
  İyi günler

  • Merhaba,

   Cimer üzerinden ticaret bakanlığına yazın . Kargonuzun akıbetini detaylı araştırmalarını isteyin. gerekli cevabı alacağınızı düşünüyorum.

   Syg

   • Cevabınız için çok teşekkürler, kargo PTT üzerinden gelmediği için karışıklık olmuş. Çok şükür ulaştık. Cevabınızı yeni gördüm, tekrar teşekkür ederim.

 14. SELAM, LP00455579719176 ALİEXPRESS STANDART SHİPPİNG TAKİP NUMARALI ÜRÜNÜM 17 TEMMUZ 2021 DEN BERİDİR ”GÜMRÜKTE TUTULUYOR”. AÇIKLAMASI VARKEN; TARAFIMA TESLİM EDİLMEDİ… SONUCU ASIL OLUR?

 15. Yurtdışından gelen 1Z1Y51A00499522351 takip numaralı gönderinizle ilgili yapılan Etgb başvuru sonucu etgb şahsi kapsamda işlem görmesi için uygunluk verilmemiştir.
  İşlemlere ithalat rejim kararına göre devam etmeniz gerekiyor.
  Evraklarınız UPS’e teslim edildiğinden dolayı UPS ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
  Gümrük memurundan böyle bir mail geldi.320 adet ürün satın aldığım için malumunuz ticari sayıldı.Neden vergilendirme yaparak işi çözmüyorlar da insanı uğraştırıyorlar anlamıyoruö.
  Şimdi ne yapmalıyım sizce?

 16. Merhaba Sayın Admin,

  LZ971349071CN
  Ürün gümrüğe sevk edildi yazıyor. Ürünüm takıldı mı yoksa henüz belli değil mi? Vergi 0 görünüyor ama yurtdışı geliş kaydı yapılmış gümrüğe sevkedilmiş vergiyi gümrük mü işliyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 17. Yurt dışı gelen kargo ücreti için para istediler banka hesaba havale yapmam istendi hızlı kargo ile gelen ürün ödeme kapıda yapacağımı söyledim ısrarla hesaba istiyorlar dolandırıcı olma ihtimali düşündüm göndermedim gelip oradan ürünü alayım dedim kabul etmediler ne yapmaliyim

  • Merhaba,

   Kargo şirketinizle iletişime geçin. Eğer bir kargo beklemiyorsanız büyük ihtimalle dolandırıcıdır. Şahıs isimlerine ücret göndermeyin.

   Syg

 18. Merhabalar dostum yardımına ihtiyacım var.İsviçreden bir paket gelecekti 15 gün oldu ama gönderen arkadaşım (takipsiz) göndermiş. Haliyle takip edemiyorum. Gümrükte mi nerede hiç bir fikrim de yok..Ne mesaj ne arama kağıt hiç bir şey gelmedi..Korkmaya başladım.Lutfen yardım et..

 19. Aliexspresten 50 adet dolma kalem aldım. Gümrüğe takılmış. Gelin dediler gittim. Vergisini ödeyip alıcağımı sanıyordum. 2-3 tane olsa sorun yokmuş. Bir kişinin kullanacağından fazla olunca beyanname istediler. Onunda 1800 civarı tutuyormuş. Ürünler 300 liraydı. Neyapmalıyım dedim. Geri gönderelim dediler. İmza attım geri yolladılar.

  • Merhaba,

   Ticari işletme iseniz beyanname düzenlememiz gerekir. Bu işlere vakıf değilseniz bi gümrük müşaviri ile iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır.

   Syg

 20. Merhaba leishmania pozitif teşhisi konmuş köpeğim için gereken ilaç türkiye de bulunmadığı için kıbrıstan ilaç temin etmem gerekiyor ama köpeğimin çok zamanı yok bir an önce tedaviye başlanmalı gelecek olan ilacın gümrüğe takılıp takılmayacağı ile ilgili bir fikriniz var mı şimdiden çok teşekkür ederim

 21. Merhaba.

  17.05.2021 tarihinde annem almanyadan toplam 25 kg luk paket gönderdi. Elime hala ulaşmadı. Bir sorun çıkmış olabilirmi? Paket içeriği kedi kuru maması bi çift ayakkabı birde tatlı yiyecekler haribo vs. Takip numaram CY54745–47DE

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 22. Merhaba, RR94958–01PL takip numaralı kargom 3 gündür gümrüğe sevk edildi deniliyor. Hala bir hareket yok. Bilgi edinmek için yardımcı olabilir misiniz rica etsem? Teşekkür ederim şimdiden…

 23. Merhaba, bir siparişimle ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.
  PR1913—018YP takip numaralı gönderinin PTT ile takibini yapabilmem için yeni kod RH**805TR
  19.05.2021 de varış ülkesine ulaştı diye görünüyor ama sonrasında hareket görmedi.
  Ayrıca alıcı ismi yanlış yazılmış nasıl olduysa oturduğumuz sitenin adı yazılmış alıcı kısmına. Aynı dönemde verdiğim diğer iki kargomda da aynı hata vardı fakat vergi peşin ödenmişti ve Aras kapıma kadar getirdi. Bu son beklediğim kargoda vergi sonradan ödenecekti. Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

 24. Merhaba
  RB101138312SG numaralı kargomdan gümrük tarafından tutulmakta ve işlemleri başlatılmış. Gümrüğe takılan ürünler kaç gün boyunca tutuluyor? Teşekkürler.

 25. Merhaba Almanya’da bir akrabam tarafından kazalı olan aracım için ikinci el kapı ve sıfır çamurluk gönderildi.Almanyadaki fiyatı nurdan uygun olduğu için.5mayista kargoya verildi .Ama hala gelişme yok .send İrem abroad yaziyor.takip no. CY546081891DE Ne yapmalıyım.

  • Merhaba,

   Gümrüğe gidip şahsen başvurmanız gerekiyor. Gümrükte gereken cevabı vereceklerdir. Süreç hakkında bizleri de bilgilendirirseniz seviniriz.
   Syg

 26. LX408402425ES barkod nolu gönderim gümrükte takılı kaldı ve bana kağıt geldi ilaç oldugunu tesbit ettiklerini yazıyolar ve doktordan recete ürün değeri faturası falan istendi yanlız gelecek olan ürün ilaç falan deil sadece allerjik yavru kesim için kürü kedi maması ve fatura iştenmiş fatura da yok çünkü hediye olarak gelen bi ürün ne yapmam gerekiyo

 27. hocam merhabalar,
  aliekspress üzerinden verdiğim siparişim gümrüğe ulaşmış. sorgulama ekranında ithalat izni başarılı yazıyor. bu bana teslimi için izin verildiği anlamına mı geliyor? teşekkür ediyorum şimdiden..

 28. Merhaba, ben aliexpressten jel tırnak seti aldım. İçinde 4-5 renk jel oje, uv ışın makinesi, törpü makinesi, 6-7 renk kalıcı oje süsler falan var. Gümrüğe takılır mı acaba?

 29. Görevli yetkili arkadaşıma rica ediyorum ali ekpresten gözlük almıştım barkot numarası var ama gümrükten geri iade bilğisi geldi ama çinede ğitmemiş tarih ise 09/02/2021 lütfen bilgi verirmisiniz
  PR163998775YP

 30. Merhaba takip kodum RH1643992**TR bu ürün . Sisitemde gümrükten çıktı yazıyor ama ukim görevlisi aradığımda ankara gümrüğe gelecek denmişti fakat siistemde gümrükten çıktı yazıyor bugünde ankara posta dağıtım merkezine gelmiş ? Geçti mi geçmedi mi anlamadım geçtiyse bile şu aşamada ücret bilgisi yazması gerekmez mi ??

 31. Benim ürünüm de ayın 7sinden bu yana gümrük işlemleri başlatıldı yazıyor ancak 14 gün oldu çok uzun bir süre değil mi işleme alınacak mı geri mi gitcek sağlıklı bilgiye ulaşamıyorum malesef RB09454**89SG elimdeki veri bu

 32. Çinden gelen PR188988451YP takip numaralı kargom bi haftadır istanbula indi görünüyor ama bilgi güncellemesi olmuyor. 3 adet çelik bileklik almıştım gümrüğe takılır mı, ne zaman dağıtıma çıkar? UKİM i arasam hızlanır mı durum. 9 gün içinde teslim almam lazım.

 33. F1 TORE DAN SATIN ALDIĞIM EH003064433NL PTT KARGO BARKODLU ÜRÜNÜM EVDE OLMADIĞIM YALANI UYDURULARAK( BELİRTİLEN TARİHLERDE APARTMAN KAMERASINDA GELEN GİDEN PTT GÖREVLİSİ YOK) İADE İŞLEMLERİ BAŞLATILMIŞ VE ALİBEYKÖY PTT DEN ARNAVUTKÖYE GÖNDERİLMİŞ.ÜRÜNÜMÜ NASIL TESLİM ALABİLİRİM ? 260TL KARGO ÜCERTİ VARDI EĞER ÜRÜNÜM YURTDIŞINA GERİ İADE EDİLİRSE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM? ACİL CEVAP İSTİYORUM.

  • Emirbaki konuşmanız hiç hoş değil öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Biz bir yerin temsilcisi değiliz. Sadece iyi niyetle yardım ediyoruz. Paketiniz Arnavutköy’de . Normal şartlarda Başakşehir’e geri döndüğünde Başakşehir’e başvursaydınız alırdınız. Bu aşamadan sonra döner mi bilemiyoruz.

 34. iyi günler ben SHEIN adlı siteden alışveriş yapacağım 6-7 tane gözlük 4-5 çanta ve baya bi aksesuar alıcam (her biri birbirinden farklı) bunlar gümrükte sıkıntı olur mu yasaklı mıdır bilgi verir misiniz

  • Merhaba,

   Bu ürünler ile ilgili bir kısıtlama yok ama gümrüğe takılıp takılmayacağı konusunda yorum yapmam mümkün değil. Yani bygunların ayrı ayrı olması ticaretini yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Bunu oradaki gümrük memuru nasıl yorumlar bilemiyorum. Geçenler oluyor fakat geçmem ihtimalide güçlü.

   Syg

 35. merhaba araba parçası sipariş etmiştim CJ997427–9DE kargo numarası gümrükten geçti mi acaba ilk defa yurtdışından sipariş verdim pek anlayamadım yardımcı olabilir misiniz ?

 36. Merhabalar. Ben Ocak ayında Aliexpress’den silikon balık şeklinde balık yemi aldım. 25 Ocak’ta ürünün gümrük işlemleri başlatıldı ancak o şekilde kaldı. Almış olduğum ürünün gümrük vergisini ödeyerek aldım. Teslim süresi bittiğinde anlaşmazlık açıldı. Ürünü teslim almadığımı belirttim ancak benden kanıt talep edildi ürünün gümrükte olduğuna dair, ya da ürünün geri gönderilmesi isteniliyor. ULKİM’i aradığımda kargo takip numarası istiyor ancak bende yerel takip kodu yok. Diğer kodla ULKİM ürünü bulamıyor. Ürünü geri gönderemediğim için ücret iadesi alamıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Takip Numaram:
  LP00427426752773,, Ekran görüntüsü: https://disk.yandex.com.tr/i/20ugUFQcVCVfew. Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Vergiler dahil gönderilerin dağıtımını Aras kargo yapıyor. Aras kargodan sorgulamayı deneyin. İkincisi bu ürün gümrükte kalacak bir ürün değil. Anlaşmazlık sebebini koruma süresi doluyor ürün hala aktarımda olarak ayarlayın. bir aksilik çıkarsa tekrar görüşelim.

   Syg

 37. Merhaba ben kulak içi kulaklık siparişi verdim ürün Türkiye de gümrükte bekliyor ihracat hatası ( export clearence failure) yazıyor ne yapmam gerekli

 38. merhabalar öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.Bir sorum olacak.Ben sheinde telefon kılıfları ve takı beğendim.3 parça takı 10 parça telefon kılıfı kargo ile beraber toplam 150 tl tutuyor.Hiçbir üründen bir adetten fazla eklemedim sepete.Gümrük net %20 + 8 tl diye biliyorum bu sorun değil.Ama almaya çekiniyorum gümrük sorunu yüzünden.Eğer aynı kategoride fazla ürün olduğundan gümrüğe takılırsa gidip alamam maalesef hem yaşım 17 hem istanbul dışındayım.

 39. Merhaba grupanda , internette araştırma yaparken buldum siteni. Amazon.co.uk adresinden 2 adet 50 ml krem almıştım satıcı ürünü gönderdi. LG4380—675GB gönderi takip numarası ile 3 mayısta türkiyeye girdi gümrük işlemleride yapıldı sanıyorum. 8 mayısta zimmete alındı denildi. sonrasında kargo statüsü ptt işyerinde bekliyor olarak degişti. Ptt çağrı merkezi ile görüştüm az önce asla telefonları açmıyor şansa düşürdüm. Dagıtıma çıkmayacağını benim gidip almam gerektiğini söyledi. Sence gümrüğe takılmış olabilir mi ? gümrük işlemleri yapıldı ve gümrükten çıktı ama ptt şubesinde bekletiliyor denildi. Yardımcı olursan sevinirim hiç bir bilgi vermiyorlar. Ben şubeye giderken tüm sipariş maillerini , ürünün ücretini beyan eden ödeme bilgilerini de çıkartıp götüreyim mi ? sence teslim alabilir miyim .

  • Merhaba,

   Gümrükten geçmiş .Güle güle kullanın fakat Kozmetik ürünler gümrük yasaklıdır. Bilginiz olsun bir dahaki sefere daha dikkatli olmalısınız 🙂 .

   Syg

   • Merhaba yorum yapma yerini bulamadım cevap olarak yazayım dedim 🙄 ben Shein adlı siteden alışveriş yapıcam güneş gözlükleri ve yüzük setleri almak istiyorum(3-5 tane gözlük 3-4 tane yüzük seti hepsi birbirinden farklı ürünler) bunlar sizce gümrüğe takılır mı yasaklı mıdır bilgi verir misiniz 😊

    • Merhaba,

     Bu ürünler ile ilgili bir kısıtlama yok ama gümrüğe takılıp takılmayacağı konusunda yorum yapmam mümkün değil. Yani bunların ayrı ayrı olması ticaretini yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Bunu oradaki gümrük memuru nasıl yorumlar bilemiyorum. Geçenler oluyor fakat geçmem ihtimalide güçlü.

     Syg

 40. Merhabalar, Aliexpress’den 2 farklı ürün sipariş ettim ancak İstanbul’a ulaştıktan sonra 10 gündür ürünlerde güncelleme görünmüyor. Herhangi bir sorun var mıdır kontrol edebilir misiniz? Ben pek anlayamadım.

  1. Ürün taktik eldiven: PR187190904YP
  2. Ürün taktik dürbün: SYAE005774598 ( bu ürün farklı bir kargo şirketi tarafından sevk ediliyor zannedersem)

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   1. ürün için ptt takip numaranız RH164188624TR şuan için yurt içinde bir işlem görmemiş takip etmek gerekir.

   2. ürün için ise şuan için sadece sun you express sitesinden takip edilebiliryor.

   Syg

 41. MERHABALAR,
  29 ŞUBAT 2021 TARİHİNDE ALİBABA GARANTÖRLÜĞÜNDE IDX COURİER FİRMASINDAN( AMERİKA) ELEKTRONİK MALZEME DOLAR BAZINDA ÜCRETİ HAVALE EDİLİP SİPARİŞ VERİLDİ.
  KARGO TAKİP NUMARASI

  KARGONUN TÜRKİYE İSTANBUL’ A KADAR HANGİ HAT ÜZERİNDEN (HAVA YOLU İLE GELDİĞİ TARAFIMIZDAN GÖRÜLDÜ) GELİP İNDİRİLDİĞİNİ HANGİ YOLLA HANGİ TARİHTE HANGİ SAAT DİLİMİNDE ADIM ADIM TÜRKİYE İSTANBUL’ A KADAR GELDİĞİNİ TESLİM EDİLDİĞİNİ SATICININ SİSTEMİNDEN GÖRDÜK.
  08 MART 2021 TARİHİNDE EN SON İSTANBUL BAŞAKŞEHİR GÖRÜNMEKTE.
  ANCAK O TARİHTEN BUGÜNE KADAR KARGO ELİMİZE GEÇMEDİ.
  YURT İÇİNDE ÜLKEMİZDE DHL DAHİL HER KARGO ŞİRKETİNDE ARAŞTIRMAMIZA RAĞMEN KARGO TAKİP NUMARASIYLA KARGOMUZUN İZİNE RASTLAYAMADIK.
  BU ARADA TÜRKİYE’ YE GELDİĞİ ANDA GÜMRÜK ÜCRETİ DE ÖDENDİĞİ HALDE MALZEMEMİZ ELİMİZE GEÇMEDİ.
  BU KONUDA YARDIMINIZ OLURSA ÇOK SEVİNİRİZ.
  SELAMLAR İYİ ÇALIŞMALAR.

  • Merhaba,

   Başakşehir Posta iletim merkezi ile görüştünüz mü? Bu firmayı ilk defa duyuyorum ve sitesinden verdiğiniz kargo takip numarası takip edilemiyor. Havaalanlarındaki gümrüklerede sormayı deneyebilirsiniz. Ali Baba sitesi toptan sitedir. Bireysel olarak alışveriş yapmanızı önermiyoruz.

   Syg

 42. merhabalar. Aliexpress den ilk defa sipariş verdim.Siparişi 10.03.2021 tarihinde verdim .14.04.2021 tarihinde anlaşmazlık açtım.Benden 10 gün beklememi istediler ve bekledim.Fakat ürün gelmedi.28.04.2021 tarihinde ürün TR gümrüğe geldi göründü.Daha sonra gümrükde tutuluyor ibaresi geçti.Bende anlaşmazlığı kaldırdım.Ardından sipariş gümrükte gözükmedi.Siparişin akibetini nasıl öğenebilirim.Sipariş numaram 8127483507998566.Nakliye takip numaram RB077947572SG.

  • Merhaba,

   Anlaşmazlığı kapatmayın. Fakat bu singapur postta son zamanlarda yaşanıyor. Gecikmeler oluyor. Geç olsada hareket edecektir diye düşünüyorum.

   Syg

 43. Hocam iyi günler dilerim…
  Aliexpress üzerinden aldığım bir ürün
  Gönderinin ithaline gümrükçe izin vermedi olarak gözüküyor

  RU8299203**NL takip kodu

  Şu andan itibaren izlemem gereken yol nedir ve ne yapabilirim?
  Saygilarimla…

 44. Selamlar,
  Amerika dan 5 adet kitaptan oluşan bir set siparişi vereceğim ve toplam bedeli 80USD. Ben siparişi verdikten sonra süreç nasıl işliyor. Ürünler TR ye geldiğinde, benim gümrüğe gitmem gerekiyor mu? Bahsettiğiniz gibi kapıda ödeme yapıp ürünleri alabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim.

 45. merhabalar ben yaklaşık 25 gündür çinden aldığım ayakkabıyı bekliyorum
  LX278376–7CN numaralı kargom gümrüğe ulaştı gözüküyor acaba yardımcı olabilir misiniz

 46. idxcourier şirketi hakkında bilginiz var mı? Ürünümün değeri 628 dolar. Şirketin sitesinden baktığımda gümrükte bekliyor gözüküyor. 23 gün oldu. Ses seda yok. Mail atıyorum PTT takip numarasını da vermiyorlar.

  • Merhaba,

   İlk defa duyuyorum PTT ile çalıştığından eminmisiniz? Gönderici iletişime geçip bilgi almayı deneyin. Fedex TNT dağıtımını yapıyor olabilir.

   Syg

 47. Merhaba, içerisinde 11 adet porselen ürün bulunan kargom için bir telgraf aldık. Telgrafta gümrük muayenesi için ambara alındığı, Başakşehir’den 20 gün içinde bizzat gidip almamız gerektiği yazıyor. Herhangi bir sorun çıkar mı, içinde faturası mevcut? Vergisini ödeyip kargomu alabilir miyim? Yoksa gümrüğe takılmış mı oluyor? Ptt sitesinde “ptt iş yerinde bekliyor” yazıyor. Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Bu bir set ise teslim alabileceğinizi düşünüyorum . Fakat çoklu ürünse ticari olarak sayabilir. Bu şekilde teslim almanız için ithalat yapmanız gerekir.

   Syg

 48. Merhaba,benimde aliexpress ile ilgili 2 sıkıntım var şuanda yardım ve bilgilerinizi bekliyorum,1. Olarak EX227608299SG nolu birçok siteden durum sorguladigimda son hareket 04.04.2021 olarak görünüyor ve devamı hiçbir şekilde yok,bu kadar uzun sürede nerede takılmış olabilir acaba?
  2. Sıkıntı da şu şekilde, aliexpress den bir başka ürünü açtığımda hasarlı,kırık dökük parçalar olduğunu fotoğraflarak anlaşmazlık açtım, aliexpress haklı buldu ve 1.secenek 938TL kısmi para iadesine(ürün bende kalacak) 2.seçenek tam iade ve ürünü geri gondermemi istedi,PTT Şubesi ağırlık boyuta göre 550-580TL gibi rakam çıkardı ve şunu ekledi görevli bu ürün gider teslim alacak kişi almaz iade ederse bir okadar daha kargo ücreti ve vergiyi tekrar alırız söyleyince vazgeçtim,sormak istediğim satıcı böyle birsey yapabilir mi, böyle birsey aliexpress kanunlarında varmı?yardım ve bilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Bununla ilgili net bir şey söylemem mümkün değil. Eğer iade edilen tutar size yetiyorsa riske girmeyin derim. Aliexpress ile iletişime geçmeniz daha doğru olur. İade gelen kargoya vergi kesilemez bunu memur uydurmuş.

   Syg

 49. Adıma Almanyadan 15.03.2021 tarıhınde RM430928832DE barkod numarası ile bir adet koli yollandı. şimdi PIM tarafından bekletiliyor. İçinde kremler var. Dun adresime bir mektup geldi, bizzat kendim gelmem gerektiğini yoksa 7 gun içinde geri iade edelicek diye. Fakat anlamadiğim kremler yasak grubuna giriliyor mu? Arıyorum cvp yok. Mail yolladım ordan da ses yok. Başka şehirde bulunuyorum suan. Acaba gelsem alabilecek miyim? Yoksa bu kremler yasak ve verilmeyecek mi?

  • Merhaba,

   Bir koli krem olması ve ürünlerin kozmetik veya ilaç olması nedeniyle gümrükte kalmış.Geçerli bir sebebiniz yoksa(reçete gibi) Gümrükten almanız mümkün değil. Geri gönderilecektir.

   Syg

 50. Merhaba,
  Yorumlara tek tek cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz, iyi ki varsınız. Gümrükle ilgili bir problem yaşıyorum, yalvarırım fikrinizi söyleyin. 1 ay önce aliexpress’ten yaklaşık 1500 tl değerinde bir halı dokuma makinesi söyledim. Kargo takip numaram 784438072771. 1 Nisan’da kargom İstanbul’a girdi ancak o zamandan beri “Gümrükte gecikme – Bekliyor” yazısıyla karşılaşıyorum. İhbarname gibi bir belge de ulaşmadı. Gümrüğü aradığımda iki harfle başlayan bir barkod numarası istediler, takip numaramdam barkod numarasına ulaşamıyorum. Fedex’e ulaşana kadar canım çıktı, onlar da “ürün ticari olarak değerlendirilmiş, gümrük müşavirliğine vekalet verin” diyorlar ve meblağnın çok yüksek seviyede çıkacağını tahmin etmeme rağmen iletişime geçtim. Gümrüğe kendim gitsem barkod numaramı bilmeden adımla veya TC’mle sorgu yapabilir miyim, ticari ürün deseler de gümrük bedelini ödeyerek teslim alabilir miyim? Şimdiden çok teşekkürler!

 51. merhaba çinden bi sipariş verdim orta büyüklükte kutu 25*15*10. satıcı ismim yerine “ev adresi” ibaresi yazmış değeri 50 dolar yazmış. adres ve posta kodu cep telefonu tamamen doğru. takip no ile baktım İstanbula yeni gelmiş henüz gümrüğe girmemiş, ptt yi aradım isim olmadığından vergili olduğundan gümrük iade edebilir dedi. gümrükleme işi yapan bi tanıdığa sordurdum, adres ve posta kodu varsa adrese gelir dedi? ne yapmalıyım acil cevap verirmisiniz lütfen yardımcı olun buraya kadar gelmiş geri gitmesin

 52. İyi günler ben almanyadan havalı zarf içinde çiçek tohumu gönderdim. 3 hafta geçti ulaşmadı gönderdiğim kişiye ve bugün baktığımda gönderinin ithaline gümrükçe izin verilmedi yazıyor. Bu ürün bana gerimi gelecek yada itiraz edip adrese göndertme şansımız varmı?

 53. Merhaba,

  Aliexpress ten kozmetik ürünü olarak geçen ürünler sipariş ettim. Yorumlarda daha önce Türkiye den satın alıp eline ulaşanlar olması sebebiyle bir sorun olacağını düşünmemiştim. Fakat yasaklı ürün diye geri iade edilecek dediler.
  Fakat şimdide bana haber kağıdı geldi. Haber kağıdı ile gittiğimde teslim alabilecek miyim? Yoksa yine de iade olacak mıdır? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Merhaba,

   Gümrük ürünü yanınızda açacaktır. Ve kozmetik ürün olduğuna karar verirse size teslim etmeyecektir. Bazı ürünler fark edilmediği için geçebiliyor. Ama bunun her zaman fark edilmeyeceği anlamına gelmiyor.

   Syg

 54. Selam, Aliexpress’ten laptopun icin yedek plastik alt kapak siparis etmistim. Ailem surekli evde oldugu icin onlar alsin diye onlarin ev adresini (Istanbul) verdim, ben ise Eskisehir’de oturuyorum. Bugun RH162019591TR barkod numarali koliniz gumruk muayenesinden gecmek icin ambara alindi, Basaksehir-Ikitelli posta merkezine gelmeniz gerekmektedir diye bir ihbar gelmis.

  Simdi ben kalkip gitsem isim bolunmus olacak, kardesim gitse adi farkli diye ona vermezler diye anliyorum. Bu durumu en pratik nasil halledebilirim? Yorumlarda arkadasin biri keni sehrine yonlendirdigini soylemisti, acaba ben de yarin arayip sorsam Eskisehir’e yonlendirirler mi? Diger turlu vekalet ile ugrassam ayri dert, kendim gitsem ayri dert, cok anlamsiz bi durum cikti ortaya : )

 55. Sayın admin aliexpressten PR176785933YP kodlu siparişime returned from custom yazısı gelmiş. Telefon için şarj soketi ücreti de 10 dolar. Bunu geri dönmeden hangi yollarla alabilirim nereye ulaşmam lazım yardımcı olursan çok sevinirim

  • Merhaba,

   Bu takip numarası sadece sisteme girilmiş paket yola çıkmamış gibi görünmüyor. Anlaşmazdık açıp ücret iadesi talep etmeniz yararınıza olacaktır.

   Syg

 56. Merhaba aliexpressen urun aldum 31 marta istanbul yazdi sonrasinda hic bisey yazmadi ptt sitesindede ayni sekilde vergilendirmede gorunmuyor acaba basaksebir ukim gitsem bisey yapabilirmiyim urunu alma sansim olurmu yardimci olurmusunuz tesekkurler

 57. Merhaba Aliexprestten bir peruk almıştım, fazla bir fiyatı da yoktu. PTT’den nedense takip edemiyorum. Gönderi numarası: PR177025386YP ve şu an “Returned from customs” yazmakta. satıcı bana gümrüğe ulaşmamı söyledi ama numarası açmadı ne yapmam lazım acaba 🙁

 58. selam. 3 ayrı pakette 4 adet oyuncak figürüm PTT Ankara PİM Gümrüğe gönderilmiş. ve bana sms ile mesaj geldi. ve bende gittim. paketleri önümde açtılar ve hepsinde toplam 4 adet oyuncak figürüm vardı. görmelerine rağmen bu ürünleri teslim edemiyeceklerini söylediler. elimde bütün belgeler olmasına rağmen. ilk defa başıma böyle bişey geliyor. ve bana çok fazla ürün getirttiğimi ve bunların değerli ürünler olduğunu bu yüzden Ankara daki Gümrük Müşavirlerine başvurmamı ve İthalat beyannamesi almam gerektiğini söylediler. ve şu ana kadar hiçbirine ulaşamadım. Tahmini nasıl bir masraf çıkarıyorlar? bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

  • Merhaba,

   Devamlı olarak böyle ürünler alıyorsanız takibe takılmış olabilirsiniz. Yapabileceğiniz bir şey yok malesef. 3 ayrı pakette vermeniz sıkıntı yaratmış gibi gözüküyor. Gümrük müşaviri ile görüşün dtaylı bilgi verecektir.

   Syg

 59. Guru Panda imdadıma yetiş lütfen. Yurtdışından laptop almak istiyorum fiyatı 2000 dolar. Evet biliyorum 1500 Euro üstüne, ithalat diye gümrüğe takılacak. Peki gümrük müşaviri tutmadan bu birey tek başına halledemez mi işlemleri? Kabaca nelere yapmam gerekecek? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Biraz daha uygununu alsanız da hiç uğraşmasanız. Çetrefilli işler bunlar sizi yorar. Bence biraz daha düşüğünü alın derim. beyanname hazırlamanız gerekir. Yanlış yönlendirirler daha fazla ödersiniz.

   Syg

 60. Merhaba,
  Aliexpress’den USD.4,87 meblağlı telefon kılıfı almıştım. Aliexpress Standard Shipping Posta takip no: PR173853311YP
  Kargom İstanbul’a varış yaptı ancak “Gümrükten İade” (Returned from Customs) ibaresi var.
  Kılıf mahrecine iade mi oldu acaba? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler ve saygılar

 61. Merhaba biz arkadaşlar shein den ürün aldık ben 2 gün öncede 11 adet ürün aldım bana geldi teslim edildi ancak bu ürünler gümrükte takılmış sanayi merkezinde kağıt geldi bildirim kendimin gidip alması gerekiyormuş gümrük ücreti ödeyerek alabilirmyiim kıyafet takı pijama falan aldık arkadasımla yardımcı olursanız cok seviniirm ne yapmam gerekiyor

 62. Selamlar
  Fransa’dan sipariş verdiğim elektronik sigara kartuşları ve likitleri gümrüğe takıldı. 02.05.2020 tarihinden beri ithaline izin verilmedi yaziyor o zamandan beri başka hareket yok. Yasaklı ürünlerin geri gönderim süreci kanunen ne kadardır? Görevliler keyfi şekilde ürünleri bekletebilir mi? Bunlar son kullanma tarihi olan ve bozulan sıvılar. Bu durumda prosedür nasıl işler. Hakkımızı nasıl arayabiliriz. Teşekkür ederim şimdiden.

 63. Merhabalar aliexpres ten aldıgım ürün ithaline gümrükçe izni verilmedi yazıyor PTT sorgulamamda nasıl bir yol izlemem gerek teşekkür ederim.

  PTT göderi Takip No : RB066581425SG

 64. Merhaba. Öncelikle açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla hangi kargo şirketiyle ve hangi ülkeden gelirse gelsin ürün gümrüğe girdikten sonra gümrük işlemlerini daha uzun sürse de kendimiz bizzat halledebiliyoruz. Afganistandan Fedexle şahsi kullanım için büyük ebatta bir kargom gelecek. Fedexin gümrük müşavirliği için istediği ücreti ödemek istemediğim için gümrük işlemlerini kendim halletmek istiyorum. Herhangi bir ticari ürün değildir 1 adet büyük ebatta tek parçadır. Vergi mükellefi değilim. Bu şartlar altında gümrükten kendi ürünümü çıkartabilir miyim ? Teşekkür ederim

 65. Merhabalar ben wısh uygulaması üzerinden alışveriş yaptım ama güvenilirliliği aklımı karıştırdı, gümrükten geçerken ücretini ödemezsem eğer ürün kendiliğinden geri giderse ücretini geri alabilir miyim

  • Merhaba,

   Wish sitesinin güvenilirliği yok. işlemleri nasıl yapıldığı inanın bende bilmiyorum. Teslim almanız daha mantıklı gibi duruyor.

   Syg

 66. Yorumlara gösterdiğiniz ilgi için gerçekten tebrik ediyorum benimde bir sorum olacak Merhaba RH156968291TR numaralı ürünü Aliexpress aracılıgıyla aldım 20 adet küçük kablolar daha öncedende almıştım eş dostta almıştı bi sıkıntı çıkmadı ama bu sefer bi posta geldi işte işte kimlik belgenizle gelmeniz lazım fatura felan satıcıdan fatura istedim yolladı gittim postada gelen yere orda bana ürünün ticari oldugunu söylediler Gümrük Müşaviri tarzı bir şeyler tutmamı istediler şimdi Benim işyerim var Muhasebecim var sizce ne yapmalıyım ürün 150-200tllik bir ürün öyle pahalı bi ürün degil bunun için özel müşavir tutmak zaten ürünün bedelini fazlasıyla aşar ürünü alabilmem için ne yapmam gerekir veya iade edebilmek için size zahmet olmazsa 2 durumuda açıklayabilirmisiniz ?

 67. Merhabalar paket ağırlığı ortalama iki kg civarı idi ürün önce pim sonra kim ve en son bağlı olduğumuz PTT pidm geldi ürün vergilendirmesi yapılmadı . İçinde sayı olarak çok ürün vardı küçük ebatlarda . Ürünu biz model olarak kullanacaktık. Üretim amaçlı . Eğer bu ürünü ticariye sokarlarsa nasıl yol izlemek gerekir. Ürün meblağı örneğin bin lira desek ? Tek sipariş beş paket .

 68. PR165294831YP numaralı siparisimde GOT baktığımda bu bilgiye rastladım ‘İSTANBUL(AVR)]Returned from Customs’ ürün 1 haftadır Türkiye de gümrükte sorun mu var geri mi dönecek ürünüm
  Şimdiden teşekkürler

 69. Merhabalar hollandadan bir arkadaşım 6 ocak 2021 tarihinde bana bir hediye gönderdi ama 2 ayı geçti hala elime ulaşmadı arkadaşımın bana gönderdiği numara H1021700024127502064 bu şekilde ancak bunun yerel takip numarası olduğunu söyledi. Hediyenin cep telefonu olduğunu düşünüyorum yasaklı ürünse bile geri iade olması gerekmez mi? İade olmamış. Kontrol ettiğinde kargo Ankara da görünüyor dedi. Vergisini ödeyip alma şansımız yok mu? Bu konu hakkında kiminle iletişime geçmeliyim?

 70. Merhaba gümrüğe takılan ürünü almak için illa gümrüğe mi gitmek gerekiyor çünkü olduğu gümrük evime çok uzak gerekmiyorsa yapmam gereken nedir?

 71. Merhaba LP00423688137913 takip numarali kargom 30 aralıktan beri “ithalat izni baslangici” durumunda

  Kargomun durumunu nasıl öğrenebilirim?
  Teşekkürler

 72. Ali express ya da wish den tablet alsam bir tane ticari değil, kişisel kullanım amacı ile, gümrükte takılır mı? Yada takilmamasi için nelere dikkat etmem gerek li ?

 73. İyi günler Amazondan gümrük vergisi vererek aldğım ürün ARAMEX TAKİP NO:1834876201 gümrüğe takılmış gözüküyor. Bu nasıl olabilir çıkan ücret çok yüksek. Bu ücreti vermesem ürün iade edilip paramı geri alabilirmiyim acaba. kısaca nasıl bir yol izlemeliyim.

 74. Merhaba,yurtdışından 30 adet ekran kartı getirmek istiyorum,masraf olarak nelerle karsılasırım bilgi almak istiyorum?
  hs kode : 84.71
  total : 11.250.00 usd

   • Merhaba. Ben Alibaba üzerinden masa üstü yazıcılarda kullanılan bir çeşit kaput aldım şeffaf bir kağıt. A3 boyutunda 500 adet. Aslında bir top kâğıdın yarısı. Fakat ticari kullanım olarak değerlendirildi şeklide bilgi verdi kargo şirketi. Bir müşavir ile görüşmem gerektiği söyledi. Müşavir ile görüştüm. Kargo dahil bedeli 110 dolar olan ürün için 4000 TL civarı bir masraf çıkardılar. Bu ürünü bu parayı ödeyerek almam mümkün değil. Bu durumda ne yapabilirim.

 75. Merhaba RB05919**70SG – RB05**99652SG – RB059**7912SG nolu Aliexpress kargolarım gümrükte takıldı. Toplam 8 paketim vardı 4 dü normal geldi. 4 dü takıldı bugun birini aldım, kendi adıma idi. Alırken biraz zorlandım, kargoların içerisinde şerit led ve adaptorleri var. diger kargolarım başka arkadaşlar adına, bu hafta alacam onları. Alırken ne yapmalıyımki fazla dikkat çekmeyelim.

   • Benim ürünüm küçük bir iskambil destesi 1 haftadır İstanbula geldi yaziyor ama başka bi işlem yapılmıyor sebebi nedir ptt takip sitesinden bakiyorum hiçbisey yazmiyo sadece İstanbul da diyo şubede belirtilmemiş

   • Merhabalar, bir sorum olacaktı cevap için şimdiden tesekur ederim.
    Aliexpresten çok alışveriş yaptım. Fakat güneş kremi almıştım o gümrüğe takıldı. Günes kremin tanesi 17 küsür olup 5 tane sipariş verdim. Yazdığınız blogunuzdaki örnek telegrafa baktığımda ürünün faturası banka işlemleri kimlik fotokopileri mail adresine gonderebilecegimiz yazıyor fakat bana gelen telgrafta bizzat kendimin uluslararası posta işlem merkezine gelmemi istediler. Neden acaba?

 76. Hocam çok güzel ilgileniyorsunuz sorular ile o yüzden bende birkaç soru sormak istedim. Şimdi ben farklı ürünler sipariş etmiştim onlar gümrükte tutulmadan bana 12 günde teslim edilmişti. Son ürünüm gümrüğe sevk edildi. Acaba bu durumun kargo şirketleriyle alakası olabilir mi? Yani kargo şirketine göre mi gümrüğe alınıyor ürünler. Eğer öyle ise ilk siparişte kargo şirketini nasıl seçer anlarız AliExpressten? Son sorumda bu kağıt elimize ulaşmaz bizimle iletişime geçilmez ise ne olur durum ürünün satıcıya iadesi hariç devlete kalma durumu varmıdır?

  • Merhaba,

   Her ürün gümrükten geçer. Bunun kargo şirketi ile alakası yok. Eğer aldığınız üründen şüphelenip paketi açılması gerekiyorsa depoya alınır ve paketiniz daha uzun sürelerde gelebilir. Paketi kendiniz takip edersiniz. uluslar arası pim de paketiniz zimmet alındı ise ve 2 -3 gün içinde bir hareket görmezseniz orada müdahale etmeniz gerekir. Burada önemli olan satın aldığınız üründür. Eğer yüksek meblağlı ve büyük bir paket ise gidip işlem yapmanız gerekebilir. kayıtsızlar takip edilemeyenler hariç paketin mülkiyeti göndericiye aittir.

   Syg

 77. merhaba, 1 subatta sheinden 210 tl civari bir alisveris yaptim izmire fakat takip kisminda CAN merkez ofisinde Cinde gecikme oldugunu Yerel Ofisimle iletisime gecmemi soyluyor. Bu gumruge takildi mi demek? gonderim yaptiklari ARAMEX i mi aramaliyim daha once hic gumrukle alisveris yapmadim nasil iletisime gecicem? Yardim ederseniz sevinirim

  • Merhaba,

   Evet gönderici firma ile iletişime geçin. Durum hakkında size ancak bu firma bilgi verebilir. Bu shein ile çok fazla şikayet oluşuyor son zamanlarda. Umarım paketinizi teslim alırsınız.

   Syg

 78. Merhaba.
  EX225436826SG Takip numaralı ürünüm 1230 TL olan bir tablet notebook.
  İlk defa “ TÜRKIYE, İST.ULUSLARARASI PİM İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR, Zimmet Alındı
  Daha sonra da güncellenerek
  İST.ULUSLARARASI PİM İSTANBUL(AVR)-BAŞAKŞEHİR PTT işyerinde bekliyor” diye güncellendi.
  Ürün yasaklı bir ürün de değil acaba gümrüğe mi takıldı?
  Takılmış ise hangi yolu izlememiz gerekiyor.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Gümrük vergisi tespiti için paketiniz açılmış. Bazen ürünü yanınızda açıp vergi kesiyorlar. Bunu siz yokken yapmışlar ürün geliyor . Bir problem görünmüyor.

   Syg

   • Merhabalar 5 paketim gümrüğe takıldı. Ticari denildi. Benden beyanname istediler. Ben devlet memuruyum. Beyanname işi bana sıkıntı açar mı ? Mükellef mi olmuş oluyorum eğer işlemleri gerceklestirirsem. Nasıl bi yol izlemem gerekiyor. Kargoları geri mi yollasam ?

 79. Merhaba LP00424010414651 takip numarali kargom 50 gun kadar oldu siparis vereli Türkiye ye geldigi görünüyor 1 aydir ithalat izni baslangici yaziyo herhangi bi islem olmadi kargomu durumu nedir yardimci olurmusunuz.

 80. eBay dan ürün aldım araba parçası . PTT kargo sorguda barkod hatalı diyor RN019260736IN TAKİP numaram 2gun önce problem yok idi . scanparcel.com dan bakınca 07/01/2021 de hindistan dan sevk edildi yazıyor acaba kargo gümrükte bekliyor olabilirmi cevap için teşekkür

  • Merhaba,

   Şuan ptt siteminde gözüküyor. Evet 1 ay olmuş fakat ürünün Hindistan’dan geliyor olması sebebiyle gecikme yaşanıyor olabilir mi? Ptt ile iletişime geçin. Şuan bu ekranda gümrükte görünmuyor. hala yolda görünüyor.

   Syg

 81. Merhaba,

  Yurtdışından bir siteden 20 adet forma siparişi vermiştim. Ödemesini de western union ile yapmıştım. Yani aslında kargo bana bir arkadaşım tarafından gönderiliyormuş gibi oldu. 4 pakete böldüler 4 farklı kargo yani. 1 tanesi geldi diğerleri gümrükte kaldı. Oradan almamızı söylediler. Bu ürünlere vergi çıkar mı veya değer hesabı nasıl yapılacak? Yoksa doğrudan bize teslim edecek olabilirler mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kargo takip numaram LZ562902560CN

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Bir çok paket aynı anda gümrüğe geldi ve sadece biri geçebildi. Geçmemesi normal gözüküyor. Kimin gönderdiğinin bir önemi yok içerik önemli. Paketiniz siz gidip işlem yapmadığınız veya gidip teslim almadığınız için göndericiye iade ediliyor.

   Syg

 82. Merhaba, AliExpress’ten 9 Aralık’ta alışveriş yaptım. LP004229***75498 takip numaralı ürün 10 Aralık’ta kargoya verildi. Son kargo hareketi 19/12/2020’de görünüyor ve açıklamada “Varış ülkesine ulaştı” yazıyor. Bu tarihten sonra bir çok takip sitesinden denememe rağmen 19 Aralık’tan sonra ne olduğu ile ilgili bilgi alamadım. Takip numarasının son iki hanesi harf olmadığı için ürünü Ptt’nin sitesinden takip edemiyorum. Ptt’yi arayıp ad soyad ile sorgulama yaptığımda öyle bir ürün bulunamıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 83. LP00423795084976 gönderi kodlu ürünüm uzun zamandır Import clearance start şeklinde bekliyor. satıcı ürünün vergisini tahsilat kısmında benden talep edip gümrüğü kendileri ödeyecek şeklinde idi. bunu da ödedim. Acaba bir sorun mu var? yoksa ben mi fazla acele ediyorum. Bu durumda ben hemen anlaşmazlık açtım. bu doğru mu?

  • Merhaba,

   Bunları Aras kargo getiriyor bir problem olmaz . fakat takip edilemiyor şuan. Eğer bir yöntemini bulursam sizlerle paylaşacağım.

   Syg

 84. Merhaba PR1558037—YP takip nolu ürünüm 2 gündür istanbul’da görünüyor 4 USD lik işlemci sipariş etmiştim gümrüğe’mi takıldı ? Takıldıysa nasıl alarım ve ürünü alabilirim

   • Merhaba Sheinden 350 lira civarı takı çanta gibi kişisel bir kaç ürün getittirmek istiyorum fakat ürünlerin hep gümrükte takıldığını okuyorum şu dönemde sipariş vermem doğru mu veya verirsem ve gümrükte takılırsa ne gibi bir gümrük vergisiyle karşı karşıya kalırım bilgilendirirseniz inanın çok mutlu olurum

    • Merhaba,

     Evet bu site ile ilgili yeni şikayetler almaya başladık . Toplu ürün almayın. Toplu ürün alımlarında Kargo ücretsiz veya gümrük vergisi bizden yazıyorlar anladığım kadarıyla. Ama geçen bir kullanıcımız yazdı bu konu ile ilgili gümrük vergilerini ödeyeceklerini söylemelerine rağmen gümrükte kalmış. en fazla tek seferde 3 ürün verin geçer. çoklu ürünler ticari sayılacağından gümrükte kalıyor.

     Syg

 85. Merhaba
  Çin’den arkadaşımın bana kendi alıp gönderdiği cep telefonu burada gümrükçe yasak olduğu için bir aydır Başakşehir Pim de bekliyor.
  Kargo takip no RH142876224TR . Bunu alamayacağımı biliyorum.Bir ay önce aradığımda 75 gün sonra iade edilecek dendi. Fakat şüpheliyim tabi.Bu durumda prosedür nasıl işliyor. İade gerçekleşir mi ? Benim bir şey yapmama gerek var mı ?

   • Merhaba,

    Cep telefonu posta yolu ile gümrükten geçmez. Yurt dışından gelirken eşyanızı posta yolu ile gönderdiyseniz teslim alabilirsiniz.

    Syg

   • İpek hanım ben artık almayı geçtim iade edilmesini bekliyorum 5 aydır.Geri döneceğinden şüpheliyim.İlgilenen bir kurum da yok telefonda ordan oraya yönlendiriyorlar.

  • Merhaba ben aliexpresten Türkiye’de bulunmadigi icin beyazlatici güneş kremi ve beyazlatma etkili bb krem almak istiyorum ama gümruğe takilir diye korkuyorum. Kozmetik urunler gumruge takiliyormus galiba ve istediklerim kozmetige giriyor mu emin degilim. Ama youtubta bir suru makyaj malzemesi alan insanlarin videosu da var yani onlar far falan alabiliyorsa benimkiler de gelir diye dusunuyorum. Dogrusu nedir acaba?

    • Merhaba endenozyadan arkadaşım bana 12 kg bir kutuda 6 farklı porselen vazo yolluyor ems kargo ile ama hediye bunun ne kadar ödemesi çıkacagını nasıl anlayacagım o sadece kargo parası 570$ ödemiş ben ödemem gerekecek mi ödeyeceksem ne üzerinden ödeyecegim tşk ederim

     • Merhaba,

      6 tane olması ve kilogramı büyük problem olacaktır gümrükte. Eğer vergi hesaplaması konusunu soruyorsanız ötv listesini kontrol edin. Eğer yoksa paket üzerine yazılan değer üzerinden %20 olarak hesaplanır.
      ÖTV’ye Hangi Ürünler Dahildir?

      Syg

 86. Merhaba, shein sitesinden 312 liralik bir siparis vermistim aramex kargoyla geliyor, istanbul’da gumrukte kaldi, siparis icerigim kiyafet ve telefon kiliflari, ucuz oldugu icin almistim simdi depo kirasi, vergi vesaire ucret talep ediyorlar, aramex musteri hizmetleriyle iletisime gectim satici tarafindan urun bedelinin eksik beyan edilmesi yuzundenmis, baskasinin hatasi yuzunden Ben odemek istemiyorum cunku sikayetvarda 1000 lira civari talep ettiklerini yazmislar. Bu arada sheinin sitesinde de gumruk ucretsiz yaziyor belli bir tutari gectigim icin. Ne yapmaliyim yardimci olur musunuz lutfen? Ve Baska bir siparis daha vermistim o da 600 tl civari henuz Cin’de onda da ayni sorunu yasar miyim?

  • Merhaba,

   Öncelikle çoklu sipariş geçtiğiniz için ticari bile sayılabilir. Gümrükten çekemeyebilirsiniz. Firma eğer böyle bir şey yapıyorsa bu ücreti satıcıdan talep etmelisiniz. Bu siteden daha önce bir deneyimimiz yok malesef. Gümrüksüz yazıyorsa gümrük vergilerini peşin ödemiş olmalıydı. Site ile iletişime geçin ve ödemenizin bir kısmıı iade etmelerini talep edin. Aramexden ödeme evraklarını alep edşp kanıt olarak sunabilirisiniz.

   Syg

 87. merhaba sheinden aldığım 3*******5 takip numaralı kargom gümrüğe tabii tutulmuştu şimdi türkiye alıcıya sms gönderildi yazıyor bu ne demek acaba?

  • Merhaba,

   Kargo şirketinin Türkiye temsilciliği ile iletişime geçin ve gümrük işlemlerini başlatın. Bazı kargo firmaları önce gümrük vergisini tahsil edip teslimatı daha sonra yapmaktadır.

   Syg

 88. Merhaba RH1545**42TR siparişim de 20 adet Beyblade oyuncak var diye kargomu bana vermediler, ticari sayılır diye iade ettiler, kargoyu alabilmemin yolu yokmu? Oğluma almıştım 250 TL kadar para ödeyerek

 89. Merhaba, AliExpress’ten 9 Aralık’ta alışveriş yaptım. Ürün 10 Aralık’ta kargoya verildi. En son hareket 19/12/2020’de görünüyor ve açıklamada “Varış ülkesine ulaştı” yazıyor. Takip numarası: LP00422926575498. Bu tarihten sonra bir çok takip sitesinden denememe rağmen 19 Aralık’tan sonra ne olduğu ile ilgili bilgi alamadım. Takip numarasının son iki hanesi harf olmadığı için ürünü Ptt sitesinden takip edemiyorum. Ptt’yi arayıp ad soyad ile sorgulama yaptığımda ürün bulunamıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

 90. İyi günler aliexpres ve wish ten aldığım 3 yılı aşkındır ulaşmayan ürünler var ulaşması da önemli değil basit şeyler yani 3 yıl önce hepsi 100 TL tutmayan ucuz şeyler. Bunlar bana ulaşmadığı gibi Bi bilgilendirme de olmadı. Bunlar gümrük te kalabiliyormuş ve kalan hergün için para ödeniyormuş. Böyle bişeyle karşı karşıya kalma durumum var mı aradan 3 yıl geçti ve basit ürünler için gümrük borç çıkarabilir mi? Bunu nerden öğrenebilirim yani şehirmizde bulunan gümrük ile ilgili kurumlara gidince orda çözüm olabilirler mi? Yardımcı olursanız sevinirim ticari amaçlı ürünler değillerdi bu arada

  • Merhaba,

   Bu tip küçük ölçekli kişisel kullanım için satın aldığınız siparişler, teslim almadığınızda göndericiye iade edilir. Ticari amaçlı alınan çok adeti ürünler gümrükten çekilmediğinde antrepoya alınır ve bu yer için kira ödenir. Bu sizin geçerli değil .

   Syg

 91. Merhaba,
  1——5 No’lu amazon.com dan gelen urunlerim 18 aralik’tan beri gumrukte takili kaldi. 20 is gunu suresi doldu bu durumda nereye basvurmam gerekiyor?

   • Merhaba, ürünlerim halen gümrükte, aracı kurum aramex’ten artık bilgi de alamıyorum. İade sürecini de başlatmadılar?takviye edici gıda olduğu için gümrüğe takılmıştı akabinde reçete iletmiştim fakat yinede herhangi bir sonuç alamadım..

 92. Merhaba iyi günler RB047750885SG bu takip numarasını ptt sistemine girdiğimde hatalı barkod diyor global bir kargo takip sitesine girdiğimde ise bana ithalat temizleme hatası diyor şuan kargom gümrüğe mi takılmış lütfen yardım edin

  • Merhaba,

   Ürününüz dağıtıma çıkmış fakat teslim edilememiş. Tekrar gelmeyebilir. En yakın PTT’ye bırakılır genelde. Yada Bahçelievler posta dağıtım merkezinden teslim alırsınız. Kargo sistemi bazen hata veriyor başka günlerde tekrar sorgulayınız.

   Syg

 93. Merhaba, 17 Track sitesinden RB047962134SG takip nolu kargomda
  “Türkiye, Gümrükten İade Eşyası (Inb)” yazıyor. İlk kez böyle bir olay yaşadım aldığım ürün geri mi iade edilecek acaba lütfen bilgi verebilir misiniz? Aliexpress sitesi üzerinden 1 adet yüz temizleme cihazı almıştım yine benim gibi aynı ürünü alan başkaları(Türkiyede ikamet edenler) hiç sorun yaşamadıklarını söylediler sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba,

   Lütfen kargolarınız PTT üzerinden sorgulayın. En doğru bilgiye oradan ulaşırsınız. Ürününüz ulaşmış. Güle güle kullanın.

   Syg

 94. merhaba aliexspresten aldigim iki urun RB046630555SG ve RB046628914SG import clerance failure yaziyor
  ne durumdadir ne anlama geliyor yardimci olursaniz cok sevinirim..
  TESEKKURLER

  • Merhaba,

   Paketinizi PTT kargo takipten sorgularsanız en doğru bilgiye ulaşırsınız. Ürünlerinizin vergileri kesilmiş yakında tarafınıza ulaşır.

   Syg

 95. Selam
  chatsim’den kart almıştık.. 7725590**221 Fedex ile geliyormus ödeme alınamadı diyerek exception vermişler. nasıl oluyor fedexi mi aramak lazım? ankaraya gelmesi lazımdı ürünün istanbulda mi kalır

   • S.a panda
    İngiltereden kardeşimin yolladığı paket var.
    İceriği annem icin vitamin hapı.
    Gumruge takilmis. Bilgilendirmede yapilmadi.
    Kardesimin yolladigi pakete de gumruk odeyecekmiyiz. Tsk.

   • Merhaba , RB046971293SG numaralı siparişim 06.01 tarihinden itibaren gümrükte. Import clearance failure. Held by custom yaziyor. 17 tracta falan ptt takip numarası da çıkmadı. Nerden bilgi edinebilirim

    • Merhaba,

     Aldığınız ürünün gümrük yasaklı olduğu tespit edilmiş. Eğer gümrük yasaklı olmadığını düşünüyorsanız Başakşehir Ukim’e şahsen başvurun.

     Syg

   • Merhaba, bana Kore’den hediyelik bir kutu gönderildi şuan İstanbul’da ama sorun görünüyor. FedEx ile gönderildi barkod numaram 782281797651 sitede “müşteri ekspres olmayan gümrük istedi” yazıyor gümrük müşaviri ise maillerime cevap vermiyor, ne yapmam lazım sizce? Yardımcı olursanız çok sevinirim

    • Merhaba Nur,

     Fedexle iletişime geçip gümrük işlemlerini başlatmanız ve gümrük vergilerini peşin ödemeniz gerekir. Bunu yaptınız mı?

     Syg

   • RB046799803SG

    Merhaba 20 adet nem ölçer termometre aldim gümrükte mi bekliyor acaba? Konu hakkında bilgi alabilir miyim ne yapmam gerekiyor?

   • Merhaba, aylık siparişi limitini bilmediğimden Aliexpress’den 15 adet farklı sipariş verdim. Hepsi farklı farklı, kişisel ürünler. Alıcı isimlerini ve numaralarını farklı girsem de, gümrük kısımlarına kendi ad-soyad ve TC Kimlik numaramı yazdım. Acaba bu ürünler gümrüğe takılır mı? Takılırsa nasıl bir süreç işler acaba?

    • Merhaba Umut,

     Alıcı ismini farklı girdim derken? İsim soy isim tutmuyorsa size bu ürünleri teslim etmezler. Yazdığınız adreslerde bu kişiler yaşıyorsa o ayrı bir durum. Çoğunu teslim alacağınızı düşünüyorum. hepsi aynı anda gelmeyecektir. Hepsine tek tek gümrük vergisi ödeyeceksiniz. Eğer bununla ilgili bir sıkıntı olursa paketleriniz göndericiye iade edilecektir.

     Syg

   • PR154381662YP
    Merhaba , belirtmiş olduğum gönderi koduna göre ürünüm dağıtıcıya verilmiş ve teslim edilmiş görülüyor. Ancak ürünü teslim almadım. Bu konu hakkında beni bilgilendirir misiniz

 96. Merhaba aliexpress den anahtarlık aldım 7 gün önce İstanbul a gelmiş ama hala elime ulaşmadı geri dönmesinden korkuyorum ne yapmam lazım acaca bu da takip no PR146938525YP

 97. Merhaba kuzenim bana Almanyadan posta yolu ile kendi kullandıgı tablet kalemini gönderecek .30 euro gibi bir fiyatı var bu ürünün bunun gümrüğe takılma gibi bir riski var mı yada gümrükte vergi çıkar mı

 98. Merhaba ;

  Ürünüm 25 Aralık’tan beri gümrükte görünüyor. RB0425–034SG Takip numarası. Herhangi bir bildirimde gelmedi. 300 TL’lik bir bluetooth kulaklık. Aliexpress’in önerdiği global cainiao’da işlem sırası aşağıdaki gibi. İthalat izni hatası diyor. Fakat 17 Track yada PTT gönderi takibinde böyle bir bilgi yer almıyor. Sizce nasıl bir işlem yapmalıyım ? Desteğinizi rica ederim.

  • Merhaba,

   Ürünü teslim aldığınızı görüyorum .Güle güle kullanın. Gümrük işlemleri birkaç gün veya bazen 1 hafta sürebilir.

   Syg

 99. Merhaba,

  Ben Ankara’da yasiyorum. Aliexpress RB042762286SG nolu gonderim icin, got’da once “Import clearance failure” sonra da “held by custom” yazdi. Ne yapmam gerekiyor ? Bir sorun mu var sizce ?
  Tesekkurler.

  • Merhaba,

   Aliexpress ekranlarından değilde PTT kargo takip ekranlarından takip ederseniz daha doğru sonuçlar elde ederseniz . Ürününüz ulaşmış. İyi günlerde kullanın
   Syg.

   • Merhaba,
    Aliexpressten ürün aldım sunyou firması ile gönderiliyor, GMTC arrived yazıyor? Bu ne demek bilgi verirseniz seviniri.
    Kargo numaram SYAE003305527

    • Merhaba,

     Evet bu SUN you express için böyle sıkıntı mevcut. Takip edilemiyor fakat ulaşıyor problem olmuyor. Bununla ilgili mail attım şirkete bir gelişme olursa sizi de bilgilendiririm.

     Syg

 100. Merhaba,
  RH153365014TR Takip numaralı kargom İstanbul’da görünüyor ancak neredeyse bir haftadır hareket etmedi bir sorun olabilir mi, yoksa yoğunluktan mıdır?
  120li bir kalem seti almıştım 260 try fiyatında acaba çoklu olarak sayılıp gümrükte takılmış olabilir mi, bir de tahmini vergi tutarı nasıl olur sizce?

 101. Merhaba,
  RN760733838GB Nolu takip numarasının ptt deki son durumu 10/12/2020 itibarı ile ‘’Send item abroad (EDI-received)’’ olarak görünüyor. Bu ibare gümrüğe gelip işlem yapılmamış anlamına geliyor?
  Yorum yaparsanız sevinirim.Teşekkürler

  • Merhaba,

   Paketiniz postahanede bekliyor İlk iş günü paketinizi gidip alabilirsiniz.

   31/12/2020 – 15:51:25 PTT İşyerinde Bekliyor GÖZTEPE/GÖZTEPE KADIKÖY İSTANBUL(AND)
   Uyarı: Bu sayfada görüntülenecek sonuçlar bilgi amaçlıdır.

   Syg

 102. Merhaba efendim örnek le birsey sormak istiyorum yurtdışında 1000 adet telefon kılıfı getirmek istiyorum. Birim fiyatida 10 tl olsun… Türkiye’ye getirmek istiyorum ama gumruge takilirmi gumrukte ekstradan vergi uygulanirmi… Direk bana ulasmasi icin hangi evraklari hazirlamam lazim veya basvurmam gerekiyor… Kafama göre yurtdisindan 1000 adet kilif istedigimde elime ulasirmi… gumruk Vergi ucretleri nedir. Bilgilendiriseniz cok sevinirim…

  • Merhaba,

   Birim fiyat şu aşamada önemini kaybediyor. Bu Ticari bir işlem olduğu için vergi mükellefi olmanız ve bir gümrük müşaviri den yardım almanız gerekir.Satın alsanız dahi gümrükten geçmez. Ve geçirmek her ürün gibi gümrük vergisi ödenmesi gerekecektir. Bu işleri yapan bir dostunuzdanda yardım alabilirsiniz. Fakat buradan böyle bir mevzuatı anlatmamız mümkün değil. Biz yalnızca Bireysel alışveriş yapan kişilere yardım edebiliyoruz.

   Syg

 103. PR122329343YP kodlu ürünüm gümrükte zimmet alındı şeklinde görünüyor. Telefonla ulaştığında geri gönderildiği söylendi fakat takip edemiyorum.
  Ali express transit diye iade yapmıyor. Ne yapmam lazım. Tek çıkar yolum charge back yapmak.

 104. PR122329343YP takip kodlu ürünlerim gümrükte takıldı ve son olarak zimmet alındı yazmaktadır.
  Eve herhangi bir yazı gelmedi.
  2 kere pim ile telefonda görüştüm. Iade olduğu belirtildi. Fakat iadeyi takip edemiyorum. Gümrükte bekletiliyor mu yoksa iade mi edildi nasıl anlayabilirim? Aliexpress in transit deyip iadeyi onaylamıyor. Buradaki yorumlardan anladığım cimerden iade talebi oluşturmak.

 105. Merhabalar,

  Yurtdisindan arac icin helezon siparisi verdim urunlerin ptt takip aciklamasinda İST.ULUSLARARASI PİM/BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF. PTT İşyerinde Bekliyor
  Yaziyor. Ne anlama geliyor acaba. Birsey yapmama gerek varmi urunler elime ulasir mi.

  • Merhaba Emrah,

   Gümrüğe takılmış olabilir. Ürünler büyük mü? Kaç adet ? İstanbul’da ikamet ediyorsanız Başakşehir’e gidip işlem yapmanız gerekiyor olabilir.

   Syg

 106. İlk öncelikle Merhabalar.
  Yakın zamanda Amazon.de üzerinden 349 Euro değerinde direksiyon seti almayı düşünüyorum. Amazon vergi ücretide kesiyor fakat yinede gümrükte takılma ihtimali ya da benim ekstra ödemem gereken bir ücret çıkar mı karşıma ?

 107. Hocam merhaba Aliexpresden aracım için double din ekran aldım . 720 tl . ürün gümrükte tutuluyor dedi gümrügü aradıgım zaman bedelini ekstre resmini kimlik ile birlikte …. adrese mail atmanız lazım dediler gönderdim 720 tl hesap ekstresi . bugun zimmete alındı dedi vergi 380 tl çıkmış normalmidir bu ??

  • Merhaba,

   Fedex ile iletişime geçin ve gümrük işlemlerini başlatmalarını isteyin. Fedex sizden önce vergileri tahsil edip sonra teslim sağlar.

   Syg

  • Merhaba,

   Gümrük işlemleri gerekmekte yazıyor ise Dhl, tnt veya fedex olduğunu düşünüyorum. Kargo firması ile iletişime geçip gümrük işlemlerini başlatın.

   Syg

 108. Merhabalar, öncelikle bukadar uzun, detayli ve herkesin sorusuna ilgiyle yaklaştığınız icin teşekkürler

  Benim takip kodum

  RB027..2932SG

  Got da baktığımda import clearance failure yazıyor, 17track ve ptt de ise Send item to customs (Inb) ibaresi var. Ulkeye geleli 1 hafta oldu

  Sizce gümrüğe mi takilmis yoksa memur mu yoğun

  Bu arada yakladik 70 usd civarinda arac dvri siparis etmistim,

  • Meraba kargo takip numaram RD015582174HK yaklaşık bir haftadır gümrükte bekliyor alibabadan sipariş verdim 1 ay önce aynı üründen sipariş vermiştim ve tam 4 gün gümrükte kalmıştı daha sonra gümrükten geçip adrese ulaştı bunun gümrükte kalıp kalmadığını nasıl anlarım bu kadar durması normal mi

   • Merhaba,

    Bu çok normal herhangi bir problem görünmüyor. Dağıtıcıya verilmiş ve bir kaç gün içinde elinize ulaşacaktır. Alibaba’dan mı alışveriş yaptınız yoksa aliexpress’ten mi? Ve satın aldığınız ürün nedir?(özel değil ise) Bizimle ve kullanıcılarımızla paylaşabilirseniz minnettar oluruz.

    Syg

    Syg

 109. merhaba Takip Bilgileri: 46707..241 ile Express Shipping banggooddan siparişim clearance event olarak görünüyor 10 kasımdan beri istanbul . pttden bu numarayla sorgulayamıyorum. projeksiyon cihazı. banggooda yazdım fakat cevap gelmedi. ne yapmam gerekir ?

 110. Merhabalar, Aliexpress’den vermiş olduğum sipariş 10 gündür “Item arrived to Istanbul” şeklinde görünüyor. PTT ile görüştüm kargo Türkiye’ye gelmedi henüz diyor. Ama “Item arrived to Istanbul” yazması ürünün İstanbul’da olduğu anlamına gelmiyor mu?

 111. Merhaba, benim siparişimin son hareketinde ‘turkey customs clearance was completed ‘ (18.11.20) yazıyor. İşlemin bitti ve gonderilecek anlamına mı geliyor? Kozmetik ürünü almıştım, çok emin olamadim. Daha öncede aynı ürünü almıştım, hiç böyle bir hareket görünmeden gümrüğe takıldı ve iade oldu.

 112. wish sitesinden aldığım projeksiyon cihazı 1 aydır gümrükleme diyor,
  herhangi bir yazı gelmedi, akıbeti nedir, nereden öğrenebilirim hocam. elimde başka bilgi yok aşağıdaki takip numarasından sonuç alamıyorum. gümrüğe takılmış olabilir mi?
  Sipariş tarihi: 18 Eyl 2020
  Sipariş #: 5f6499e4f2a037c0eedf87b2
  Son Konum: ISTANBUL, TUR
  Takip #: 4294099073
  Taşıyıcının Sitesi

 113. Merhabalar FedEx kargoyla Çin’den bireysel numune sipariş edeceğim fakat gümrüğe takıldığı zaman ne tür bir fatura kabul ediyorlar gümrük vergisi ödemek için bir örnek var mı ?

  • Merhaba,

   Satıcının kestiği bir fatura olabilir. Paketin üzerine zaten tutar yazmak zorunda. Numune olmasından ziyade gümrük yasaklı olup olmadığı veya adedine dikkat edin.

   Syg

 114. Merhaba ben aliekspress üzerinden anakart işlemci RAM seti aldım. Şuan gönderim gümrükte tutuluyor. Herhangi bir ihbarname vs gelmeden vergilendirme işlemini ben başlatabilir miyim? Veya başlatmak istersem ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Gümrüğe gidip şahsen başvurun. Elbette başlatabilirsiniz. Fakat başka bir yolu şuan için görünmüyor. Gümrük vergisi hesaplanmış görünüyor ve paket tarafınıza gelecek. Bir şey yapmanıza gerek yok.

   Syg

 115. Merhaba!
  Ağabeyim İngiltere’den bana FedEx ile kullanılmış bir dizüstü bilgisayar gönderdi(takip numarası : 398237923484) 20 sterlin değerindeydi ama gümrükte takıldı , bu sorunu nasıl çözebilirim çünkü uzaktan eğitim için ihtiyacım var

   • Merhaba,bu bi cevap değil aslında bi soru eğer mümkünse.. PTT kargo ile Fas’a bi kargo gönderim express olarak 09/11/2020 bıraktım , internetten takıp ediyorum ve 10/11/2020 tarihinden biri hareket etmiyor hala aynı şey gözüküyor kargo yurtdışına sevk edildi (otb), aradık kargo Türkiye’den çıkmadı daha dediler hala İstanbul’da … alıcı kargo çok acıl ihtiyacı var bi medikal cihazı oldu için (hikoneb aerocare 2 nebulizator) .. tekrar aradım şikayet ettim kargom aciliyetine belirttim yine bişey yok..ne yapmalıyım, kargom nerede gümrükte mı,postada mı, çıktı mı çıkmadı mı gerçeği bilmiyorum kafa yiyeceğim..bi tavsiyeniz var mı?? Saygılar

    • Merhaba,

     Bunu biz bilemeyiz. PTT ile iletişime geçin. Yada Cimer üzerinden başvuru yapın kısa sürede dönüş yapacaklardır… Umarız kısa sürede paketiniz Ulaşır. Geçmiş olsun.

     Syg

 116. merhabalar, vivienne westwood adlı markadan 80€ civarı bir takı getirtmek istiyorum kargo ücreti de 30€. gümrüğe takılır mı, ne kadar kdv öderim, ötv ödemek zorunda kalır mıyım, bu sorular aklıma çok takıldı. altın tarzı bir mücevherat olduğunu düşünmüyorum ürünün. bir adet getirteceğim zaten ticaretini yapma gibi bir durumum da söz konusu değil. sitede ddp teslimat diyor ancak bir yakınıma danıştığımda bana öyle olsa dahi senin de burada vergi ödemen gerekiyor dedi. ne yazık ki ürün burada olmadığı için oradan getirtmek zorundayım. bana tahmini ne kadara patlar sizce, akıl karı olur mu bu alışverişi yapmak?

  • Merhaba,

   Bir takı için yüksek fiyatlar. Gümrükten geçer fakat ne kadar çıkar bilemiyorum. Siz minimum %40 hesaplayın altında çıkarsa size güzel bir sürpriz olur.

   Syg

 117. Merhabalar, RH149940845TR takip kodlu paketim yaklaşık 14 gündür gümrükte hareket etmedi, içeriğinde Güneş Gözlüğü var sorunlu bir içeriği de yok, beklemeli miyim yoksa paketimde sorun mu vardır? kime ulaşabilirim konu ile ilgili öneriniz nedir? Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Ürün ülkemize yeni ulaşmış. Şuan için bir şey yapmanıza gerek yok. beklemeniz gerekiyor. Ptt ile iletişime geçip sorgulayabilirsiniz.

   Syg

 118. Hocam merhaba,

  RH145906375TR kodlu kargomun ithaline izin verilmemiş ve zimmete alınmış görünüyor. aradan epey süre geçmesine rağmen hala geri de gönderilmemiş.

  Ne yapmak gerekiyor acaba?

  Çok teşekkürler yardımlar için.. İyi günler

 119. Merhaba, yaklaşık 25-50 adet CD bastırmak istiyorum. Ancak Türkiye’de maliyetlerden dolayı bu miktarın basılamayacağı, en az 1000 adet olarak bastırılabileceğini öğrendim. Bu yüzden yurtdışında istediğim adette bastırabileceğim yerler buldum. Sorum şu: Eğer yurtdışından bastırıp 25 adet CD’yi tek paket olarak kargoyla yollatırsam gümrükte takılma ihtimali nedir? Ticari olarak değerlendirilebilir mi? Eğer ticari olarak değerlendirilirse ürünü alabilmek için gümrük müşaviri tutmak gerekli diye biliyorum. Eğer böyle bir durum olursa gümrük müşavirine yaklaşık ne kadar ödemem gerekir? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Merhaba,

   25 adet CD az yer tutar. Adet olarak farkına varırlarsa gümrükte tekılabilir. Bence Deneyin. En Fazla ürün geri döner. Gümrük müşaviri ile çok fazla maliyetli olur.

   Syg

 120. merhaba, RH149351773TR barkotlu ürünüm gümrüğe takıldığına dair ptt den kağıt geldi.Sizin yukarıda belirttiğiniz gibi kredi kartı ekstre gibi şeylerle belgelememi istediler.Ürünün tutarı 763tl.Satıcı ise 19$ göstermiş.Bende kredi kartından çekilen 763tl lik ödeme ekstresini ve iletişim bilgilerini istanbul-tasragumruk@ptt.got.tr ye mail attım.Bundan sonraki süreç nasıl işler,çok uzun sürermi.Veya istanbulda bir tanıdığımız vasıtasıyla ürünü aldırabilirmiyiz.
  teşekkürler

  • Hasan Bey,

   İşlemleriniz kısa sürede tamamlanmış. Ürünler Size en yakın yere gönderilir. Başkası sizin adınıza işlem yapamaz. Güle güle kullanın.

   Syg

 121. Merhabalar, Çin menşeili bir fabrikadan 900 birim anahtarlık sipariş etmek istiyorum fakat malesef ticari lisansım yok. Ürünü gümrükten herhangi bir şekilde çıkartabilir miyim?
  Ticari kaygı güdüldüğü anlaşılan ürünün gümrükten çıkmasının imkanı nedir ben şahsıma sipariş vermişken?

  • Merhaba,

   Bu alışverişiniz ticari olacaktır. İthalat yapan bir firma üzerinden veya bir gümrük müşaviri ile bu işlemi yapabilirsiniz. Şahıs olarak böyle bir yapamazsınız. Ürünü gümrükten çekemeyebilirsiniz.

   Syg

 122. merhaba,
  RV501989240CN barkodlu aliexpress gönderimim İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM de zimmet alındı ibaresi yazmaktadır.
  metal dedektörü aldığım için böyle şeyler olacağını tahmin ettiğimden önceden nüfüs cüzdanı, sipariş ekranı görüntüleri ve ekstrayı da bu ibareden sonra istanbulpostagumruk@gov.tr adresine gönderdim.
  sizin yorumunuz nedir acaba?

 123. Merhaba,
  Benim kargom gümrükte takıldı. Aradım, adıma bir kağıdın geleceğini söylediler. İnternette baktım, genelde fatura veya hesap haraket belgesini istiyorlar. Fakat bende ikisi de yok. Gelen kargo vefat eden annemin özel eşyası olup kardeşim tarafından gönderildi. Benim için çok değerli. Kargoyu almak için ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba,

   Gidip Uluslar arası pim’e şahsen başvurun. İstanbul’da Başakşehir’de, diğer illerde paketiniz nerede tutuluyorsa oraya gidip başvurun. Faturaya gerek kalmadan alabilirsiniz.

   Syg

 124. Merhaba. Geçen ay aldığım ürünler ve bu ay aldığım ürünler çakıştığı için kargolarım üstüste geldi ve içlerinde 4’er tane gıda takviyesi var. En son iki kargo aynı anda geldiği içini içlerinden toplam 8 adet ürün çıktı. Fakat yaşadığım şehirdeki gümrüğe gittiğimde İstanbul not düşmüş, seni takibe almışlar dedi gümrük memuru. Ben dolar artıyor diye stok yapıyorum dememe rağmen bir sonraki postayı iade edeceğini ifade etti. Sorularım şunlardır : 1. İstanbul gümrükte takibe alınma ve taşradaki gümrüğe not düşme gibi bir durum söz konusu mu (Ben kargo takibe baktığımda ticari vs. Gibi bir ibare görmedim çünkü)
  2. Kimin kaç defa alışveriş yaptığını görme durumu var mı? Teşekkür ederim

 125. Hocam merhaba aliexpress den uydu bulucu alımıştım.RH131389345TR barkod numarası ile sorguladığımda Gönderinin İthaline Gümrükçe İzin Verilmedi ve bugün Zimmet Alındı ibaresi düşülmüş. Bu durumda benim ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

 126. Merhabalar,
  Aliexpresten aldığım 3005129288495807 takip numaralı ürünüm aylardır gümrükte gözüküyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 127. merhaba ben dün 735 tl tutarında bir cüzdan sipariş ettim. gümrük vergilendirmesi nasıl oluyor pek bir bilgim yok, kapıda kurye aracılığı ile ödenebiliyor mu ya da ne şekilde oluyor? cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 128. Merhabalar. RH130885643TR kodlu kargom PTT Ankara PİM şubesinde gözüküyor. Ürünüm gümrükte takılı mı kaldı? İlk defa başıma geliyor. Ne yapmam gerekir? Çok teşekkür ediiyorum.

 129. Merhaba, benim sormak istediğim ürünlerin hasarlı gelmesi hakkında, alışveriş yapacağım yer hasarlı ürünü kabul etmezsem sorun olmayacağını söyledi(suç kargo şirketine kalıyor herhalde, orada da sigorta işliyordu) fakat aklıma takılan diyelim eşya gümrüğe takıldı ve aynı zamanda hasarlı, orada kime diyeceğim bunu kabul etmiyorum diye, muhatabım gümrük görevlisi, kargo şirketi gümrüğe bırakıyor gidiyor. kafam karıştı.

  • Merhaba Tolga bey,

   Ürün hasarlı olup olmadığını ancak Ptt görevlisinin yanında paketi açarak tespit edebilirsiniz. Fakat paketi açtırmaya bilir. Gümrük vergisini ödedikten sonra açmanızı isteyebilir.Bu seferde size geri gönderim ücreti yansır. Fakat gümrükte paket açılırsa (içinde ne olduğunun tespiti için) Sizde o anda orada bulunursanız paketi kabul etmediğinizi beyan edebilrisiniz. Bir problem olmayacaktır. Bence bunun bir kontrol şekli yok eğer paketin hasarlı olduğundan şüphelenirseniz teslim almazsınız paket satıcıya geri gönderilir. Diğer bir durum ise paket yolda zara görmesin diye gayet iyi paketliyorlar. Şuana kadar hiç hasarlı ürün görmedim.

   Syg

   Syg

  • Merhabalar, benim de RE144016735CN numaralı ürünüm bir türlü gelmedi. Ptt kargoya gidip sorduğumda sistemlerinde göremediler, internette ptt kargo sorgulamada en son çinde görünüyor. Ama uluslararası kod sorgulamada ise 20 kasımda received by the carrier diyor. Çıkamadım işin içinden

 130. RB009063351SG takip numarası ile almış olduğum ürünleri aliexpressten sorgularken “Gümrükte tutuluyor, lütfen gümrük veya satıcı ile iletişime geçin.” diye uyarı veriyor. Sipariş etmiş olduğum ürünleri eğitim amaçlı okulda kullanacağımızdan dolayı 30 adet sipariş vermiştim. Bu durumda gümrük ile nasıl iletişime geçeceğiz ya da Onların bizle iletişime geçmesini mi bekleyeceğiz?

  • Merhaba Osman bey,

   Diğer ziyaretçilerimiz için bu sorunuzu cevaplıyorum. Öncelikle iyi günlerde kullanın. Lütfen kargolarınızı PTT sisteminden sorgulayın. Aliexpress sitesinde yazan “Gümrükte tutuluyor, lütfen gümrük veya satıcı ile iletişime geçin.” yazısını dikkate almayın. Eğer ptt sitesinde gümrük yasaklı ithali yasak gibi ibareler var ve zimmet alındı yazısı mevcutsa problem var demektir.

   Syg

 131. Merhaba Ptt ile Almanya’ya bir hediye paketi gönderdim. Hediyelik bi kaç eşya var içinde değeri 40 euro civarı. İlk defa yurtıdşı kargo gönderiyorum. Ptt küçük paket olarak gönderdi kargoyu. Almanya DHL ye ulaştı kargo. DHL’de şöyle yazıyor. Sevkiyat, 15 Eylül 2020 tarihinde uluslararası lojistik merkezine ulaştı.
  Ben ilk defa gönderdiğim için hiç bir bilgim yoktu. Pakete Ptt’de bir kağıt verdiler hediye paketi yazdım Türkçe. Gümrük olaylarını hiç bilmiyorum gümrüğe takılır mı vergi isterler mi? Gümrükte sorun olursa bize haber verirler mi? Paket benim için çok önemli. Geri gönderme durumu yok diye duydum öyle birşey olursa paketi imha ederler mi?

  Gönderdiğim kişide bana kargo gönderecek Almanya’dan Türkiyeye geldiği zaman aynı şekilde gümrükle ilgili sorunlar olur mu? Hediye olduğu için ne gönderecek soramıyorum. Karşı tarafın bilgi alacağı bir yer var mı Ptt’ye mail attım gümrük’e sor bunları dedi. Hediye paketinin içine fatura koymasını söylemeli miyim
  Yardımcı olursanız sevinirim. Gönderdiğim kargo şu an Frankfurtta Uluslararası dağıtım merkezinde kargo Münihe gidecek.0||

  • Merhaba,

   Gümrük yasaklı ve özel izne tabi ürünler gümrükten geçmez. Diğer bir durum hediye olayı artık ülkemizde yok . Her ürün için vergi ödemek zorundasınız. Gümrük muamelesi gelen ürüne göre değişik gösterecektir. Almanya ilgili mevzuata hakim değilim . Umarız paketiniz sağ salim ulaşır.

   Syg

 132. Selam adım özkan Türkoğlu bangood sitesinden aldığım RH146112995TR nolu kargo smartwatch saat gümrükçe ithaline izin verilmedi diyip zimmet verildi zimmet alındı yazıldı bu ne demek ürünü alamayacakmıyım

 133. Merhaba, daha önce Türkiye’den alınmış cep telefonunu, Kıbrıs’tan Türkiye’ye göndermek istedim. Kargocu fatura olmaz sa gümrük te takılabileceğini söyledi. Fatura elimde yok. Faturasız gönderim yaptım acaba takılır mı gümrüğe ne yapmalıyım?

  • Merhaba,

   Evet takılabilir. Türkiye kayıtlı olduğunu ve size ait olduğunu ispat hükmünde bulunabilir. Şuan ne durumda bilgi verebilir misiniz?

   Syg

 134. Merhaba

  RS91599**99DE takipli kargomun gümrük vergisi yanlış yazılmıştı.itiraz ettim ve yanlış yazılan tutar silindi ama depodan çıkarıldı yazdı ve durdu. Tam olarak ne zaman gelir sizce? Mail falan da attım (fatura) ama bir dönüş olmadı.

  • Merhaba,

   Paketiniz Başakşehir’de görünüyor. İşlemler için tekrar gümrük memuru önüne gelecektir. Bu süre için bir şey diyemiyorum.isterseniz Şahsen gidip alabilirsiniz. Ödeme ekranınızı veya ekstrenizi göstererek tekrar vergi hesaplanır(yanınızda) .Orada ödemenizi yapar ve teslim alabilirsiniz.

   Syg.

   • Kolay gelsin ben ali express ten bluetoot kulaklık ve kablosuz sarj cihazı almak istiyorum gelirmi turkiyeye girişi serbest mı ürünlerin

     • RB024422476SG bu takip nolu kargom var bluetoot kulaklik vergide tutuluyor iletisime gecmem gerektigini söyluyorlar aradim yoğunluktan dolayi bekletildigini söylediler. Acaba sorun çiktigi icinmi iletişime gecmemi söylediler

     • Merhaba,

      Herhangi bir problem görünmüyor. Bluetooth kulaklık gümrük yasaklı değil. Ürün gümrüğe yeni giriş yapmış. Biraz bekleyin siparişiniz tarafınıza ulaşacaktır.

      Syg

   • Merhabalar, bugün adresime gelen bir yazıda kargonun gümrük işleme merkezinde olduğunu ve yedi gün içinde tekrar yurtdışına iadesi yapılacağına dair bir yazı geldi ben de şubeye gittim gümrük memurları beğenname düzenlemem gerektiğini söyledi beni de başka bir odaya yönlendirdiler, gittim, akabinde oradaki arkadaşla biraz muhabbet ederken beğenname düzenlemene gerek yok memurlar bu konuda inisiyatif kullanırsa tek kutu içinden çıkan beş adet ürünü verebilirler dedi ama memurları bu inisiyatif kullanmadan beğenname düzenleme istediler. Beyanname düzenleyen arkadaşlar bunu yapmana gerek yok normalde az çıkacak vergi yaklaşık 1500-2000 TL’ye yakın çıkacaktır. Nokta hatası yapsan bile kağıt başına 200 TL ceza ödeyeceksin aynı zamanda yaptığın hatadan dolayı kaçakçılık ve yargılanabilirsin dedi ben de beyanname düzenlemedim. Kargonun iade yapılacağını söylediler. Yapılır mi? Bir de şimdi sitelerden baktığımda 5 adet ürün alınabilir deniyor. Anlamadım bu ülkenin problemi mi var. Devlet insanların işine kolaylaştırmak için yok mu? Sizce paramı nasıl geri alırım. Ne yapmam gerekir. Bu sistem ne zaman değişir. Bende cimer üzerinden şikayet yazdım.

    • Merhaba,

     Evet insiyatif gümrük memurunda olduğundan dolayı (Yurt dışından satın alabileceğiniz ürün sayısı değiştirildi . Yurt dışından alabileceğiniz ürün sayısı aylık olarak 5 adetle sınırlandırıldı.

     Gümrük memuru bazen farklı değerlendirebiliyor. Mevzuat ”5 taşıma muhteviyatı” kadar diyor. anlayacağınız 5 adet tek pakette alırsanız ürün yinede gümrüğe takılabilir. Fazla riske girmeden adeti kendiniz ayarlayabilirsiniz.(tüm inisiyatif gümrük memurundadır.) )

     Evet ürün geri gider. yapmanız gerekenler Aliexpress’te Teslim Alınmayan Ürün Ücret İadesi Nasıl Yapılır? konumuzda anlatılmıştır.

     Syg

   • Merhaba
    UB100351716LV
    PR107436742YP
    kodlu 3 ağustosta sipariş ettiğim 2 tane ürün halen gelmedi ptt ye gidip sorduğumda gümrükte bekliyor dediler satıcıya da mesaj yazdım daha cevap alamadım sizce napabilirim geri mi dönmüş yoksa gelir mi lütfen yardım edin tablet ve telefon kılıfı sipariş etmiştim

 135. Merhaba RB985260737SG,
  RB995935694SG, RB988150537SG bu üç ürünüm gümrükte işlemleri başlatıldı, bazende bekletiliyor yazıyor. Ürünlerimden 2 tanesi 10 günden beri gümrükte 1 tanesi dün gümrüğe geldi. Tarafıma Herhangibir tebligat ulaşmadı. Şuan yurtdışındayım ve neden 10 gündür bekliyor anlamdım bu ürünlerden 1 ay sonra verdiğim siparişlerin hepsi geldi.Gümrükte yoğunluk mu var? Konuyla ilgili nereden sağlıklı bilgi alabilirim. Gümrük vergisi işlemleri online olarak internet üzerinden yapılabilir mi? İstenilen belgeler vs e-mail yoluyla ulaştırsam kabul olur mu?

   • merhaba öncelikle bu kadar soruya cevap yazdığınız için sizi tebrik ediyorum .benimde bir sorum olacak ben fransadan ürün aldım çiçek soğanı ürün gümrükte takılı kalmış zimetlendi yazıyor ayrıca yasaklı ürün ibaresi var bunun anlamı nedir ayrıca nasıl yol izlemeliyim çiçel soğanı neden yasaklı ürün olsun ticaret yapmıyorum miktar düşük

    • Merhaba,

     Bazı ürünler Tarım bakanlığı tarafından onaya tabi olabilir. İthalatı için özel izin gerekebilir. Ürünü teslim alamadığınız için mülkiyeti satıcıda olduğundan satıcıya(veya göndericiye) ürün iade edilecektir. ,

     Syg

   • Merhaba, 18 Ağustos’ta gümrüğe ulaşan kargom hala orada gözüküyor. Yani son işlem 18 Ağustos’ta. RB985690538SG
    Xiaomi kulaklık almıştım 2 tane. Sıkıntı çıkarıyor muydu bu? Daha önce de bir kez almıştım.

  • Aliexpressten bir akıllı saat aldım ve gümrüğe takıldı görünüyor takip numarası RB998704920SG ne yapmam gerekir teşekürler simdiden

  • Merhabalar RB009647619SG nolur kargom aliexpress de bir baktığım da gümrükte tutuluyor bir baktığım da ise gümrük işlemleri başlatıldı yazıyor ürünüm ayın 21 den beri aynı şekilde durgun duruyor şimdi benim ürünüm gümrüğe mi takıldı yoksa gelecekmi eğer takildiysa bana kağıt ulaşmaz sa ne yapabilirim

  • Merhaba kolay gelsin… alibabadan biraz fazla ürün aldim (fazla derken abarti fazla degil)gümrüge ticari oldugu icin takildi… takilmasinida gectim tamam kdv, ötv vs.. neyse vereyim ürünümü alayim dedim… ama benim yapmam gereken şeyleri bir tane gümrük müşaviri bulup onun yapmasi söylediler…bana bir yol göstermediler. Bu zamana kadar gümrükde siparisim kalmadi neyse bende gümrük müşaviri buldum yaptirdim (bana pahaliya geldi)…sizden ricam ayrintili bir şekilde şunu ögrenmek istiyorum… bu tip ithal ürünümün ticari olarak tekrardan takilirsa ne yapmam gerekiyor… ikinci sorum ise ufak çapli bir şirket kursam, ufak çapli çinden malzeme getirmeye kalsak ürünlerimin kdv ötv direk ödenip adresime gelirmi… yani ticari olarak yapmaya kalsak bu işleri. Nasil bir yol izlemem gerek… şimdiden teşekkür ederim…

   • Merhaba Mehmet bey,

    Bununla ilgili mevzuatlar satın aldığınız ürüne göre değişir. Örneğin; bazı ürünler için CE belgesi gerekebilir. Bazı ürünler için özel izinler gerekebilir. Bazı ürünler yerli bir üretici tarafından tamamen ithali yasaklanmış olabilir. Mevzuata bizde sizin gibi hakim değiliz. Ancak bu işleri yapan bir ithalat firması bu konuda size yol gösterici olabilir. Diğer türlü gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. Bireysel olarak kullanım için gümrük vergilerini ödeyerek teslim alabilirsiniz.( 1-3 adet gibi)

    Syg

  • Adem bey Merhaba,

   Bu gönderi takipsiz gümrükte kalıp kalmadığını kontrol etmek mümkün değil. Ancak vergisi kesilir ise ptt takip ekranlarında görünebilir. kayıtsız yani takipsiz kargoların teslimi çok uzun sürebiliyor. Aliexpress takip ekranlarında “xx.xx.202x tarihine paketiniz gelmez ise aliexpress iletişime geçin” diye bir ibare olması gerekir. Bu tarihten sonra anlaşmazlık açın. ürün ulaştı mı? sorusuna hayır lojistik takip problemleri altından koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçenekleri ile anlaşmazlık açın. altına da ingilizce olarak açıklama yazabilirsiniz. Ücretin tamamının iadesini talep edin.

   Syg

 136. RB990248022SG takip numaralı kargom gümrükte tutuluyor bildirimiyle kaldı 10 gün oluyor. Satıcı ile iletişime geçtim gümrüğe gidin ya da arayın dedi böyle bir imkanım yok. Türkçe takipte gümrükte tutuluyor, İngilizce takipte import clearance failure yazıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum

   • Merhaba,
    Benim de RB998400*90SG nolu kargom “gümrükte tutuluyor, lütfen satici veya gümrük ile iletisime gecin” yaziyor. Ne yapmaliyim. Yardimci olur musunuz? Tesekkurler.

    • Merhaba,

     Şuan Bir problem gözükmüyor.Standart kargo hareketleri görünüyor.Paketiniz her paket gibi gümrüğe girmiş. Ptt’den takip etmenizi öneririm.

     Syg

   • merha RX154770821DE takip nolu kargom gumrukte bekletiliyor yaziyor.ben izmirde yasiyorum izmire gelmeyecek mi yani yada benim yapmam gereken birsey varmi sizce

 137. Yasaklı ürün elektironik sigara ülkemiz de yasak bende aliexpress ile getirtcem diyelim gümrüğe takıldı ve yasaklı ürün olan elektironik sigara olduğu fark edildi ne yapmam gerekir

   • Merhaba. Ben bir gitar aldım aliexpress den . Bu ürüne 37.8 tl vergi çıktığı halde ( Gönderinin İthaline Gümrükçe İzin Verilmedi ) diye geri yollanırken ptt ye yaptığım şikayet ile geri iadeyi durdurup tekarar almak üzere ptt ye getireceklerini belirttiler ve ürün şimdi yolda. Gelince alma işlemine nasıl gitmeliyim ? Ürün yasaklı bir şey değil sadece enstrüman. Ilk kez başıma böyle bir olay geliyor . 10 kez spariş verdim . Bazılarına vergi de ödedim ama hiç italine yasak gibi birşey görmemiştim. Yardımcı olursanız sevinirim.

    • Merhaba , Bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Paketinizi takip edin.Nerede olduğunu PTT sitesinden tespit edip teslim alabilirsiniz. Ya dağıtıma çıkar yada en yakın ptt’den teslim alırsınız. Detayları burada paylaşırsanız diğer arkadaşlarımızda örnek teşkil edecektir.(vergisi kesildiği için bir şey yapmanıza gerek yok)

     Syg

 138. Merhaba EV745299411CN takip nolu siparişim 3 gün önce gümrüğe giriş yaptı gümrük vergisi vs hesaplanmış ama lakin şuan ki durum zimmet alındı diye bir ifade var ama vergide çıkmış edişelenmem gerekir mi bu konuda

  • Merhaba,

   Ürününüzün gümrüğe takıldığına dair bir emare bulunmuyor. Sabırla bekleyin ulaşacaktır.(ulaştı güle güle kullanın)

   Syg

 139. Merhaba kolay gelsin, yurtdışından Edirne’ye paketim gelecekti. Gümrüğe takıldı sanırım. Zimmet alındı dedi. Şimdide

  Ptt işyerinde Bekliyor İST.ULUSLARARASI PİM/BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF.

  Yazıyor. Bu paket edirne gümrüğe gelmesi gerekmiyor mu edirneden istanbula gelip alamam çünkü .

  • Merhaba,

   Ürün vergisi kesilmiş mi? Eğer vergi kesildi ise size doğru yola çıkacaktır. Zimmet alınması demek her zaman orada kalacağı anlamına gelmiyor. Zimmete alınır,paket açılıp vergilendirip tarafınıza gönderilebilir. En son hareket nedir?

   Syg

 140. Merhaba,
  Alibaba uzerinden sahsima toplam 238 dolarlik (tanesi 119 dolar) iki tane hobi bitki aydinlatmasi icin led isik kiti alacagim (kitler hazir halde). Toplam 8 kiloluk bir kargo olacak. Toplamda 2 urun oldugu icin ticari olarak degerlendirmeye tabi tutulur mu? %20 vergisi disinda ekstra ucret oder miyim? Tesekkurler

 141. Merhaba,

  Ben Hollandaya Doğum günü hediyesi olarak 2 tişört ve arasına 2 adet küçük kare ülker çikolata koyarak arkadasıma gönderdim. Fakat 40 günü geçtiği halde gönderimde hiç bir hareket göremiyorum.

  Arkadasımda kargo ile ilgili bir bildirim ve alım yapmadıgını iletti.

  Bu konuda bilgi ve yorumunuza çok ihtiyacım var. Acaba korona nedeniyle normal bir süreçmidir? yoksa ulaşmama , kaybolma durumu mu vardır ?
  Takip kodum RR2922**635TR

  Çok teşekkür ederim . Saygılarımla,

  • Merhaba,

   Paketiniz geri iade gelmiş gibi görünüyor. Ptt den paketinizi sorgulayabilirsiniz. Neden geri geldiği konusunda herhangi bir fikrim yok malesef. Pttden öğrenebilirsiniz.

   Syg

 142. Merhaba, AE den bir ürün sipariş vermiştim elektronik sigara ile ilgili bir aparat.
  “Gönderi ithaline izin verilmedi” mesajını ptt gönderi takip ekranında gördüm. Sonra ürün posta ofisinde beklemeye alındı. 29 Temmuz da ve hala beklemede görünüyor. PTT kargoyu aradım bir şifre ve adres verdiler. Adrese tıkladığınız da sizden verdikleri şifreyi girmeniz isteniyor. Girdim. Orada şu mesaj yazıyor. Gönderiniz en yakın günrük merkezine gönderilmiştir. Takibini satıcının verdiği kod ile şu adresten yapabilirsiniz diyor. Ve 29Temmuz dan beri hiç bir değişklik yok. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Elektronik sigara ile ilgili bir aparat olmasından dolayı gümrük yasaklı olabilir. Gümrüğe başvuru yaptınız mı? Son durum nedir? Paketin mülkiyeti satıcıda olduğundan ürün satıcıya iade edilecektir.

   Syg

 143. Merhaba, EG516180065IN nolu gönderim için aldığım son güncellemeler; ”zimmet edildi, ptt iş yerinde bekliyor, gönderi gümrükte tutuluyor” olarak gözüküyor. Herhangi bir sorun var mıdır..? Yoksa normal aşamalar mı bunlar?

 144. Merhaba. Ben de yaklasik 3 ay olacak Ali expeessten bir bileklik aldim, ama bana gelen bir mailde urun varis ulkesine ulasmiatir dedi okadar. Ben de istanbul basaksehir pim aradim, fakat hic bir sekilde verdigim numarayla urunu goruntuleyemiyorlar. Ne yapmam gerekiyor ?

  • Anlaşmazlık açın ve ücret iadesi talep edin. Ürün ulaştımı sorusuna hayır. Yalnızca para iade, lojistik takip problemleri altından koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçin. Ücretin tamamını iade alabilirsiniz.

   Syg

 145. Merhaba RB985342158SG , RB985342158SG öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu barkodlu ürünlerim yerel gönderim şirketinde mesajıyla ortalama 5 gündür bekliyor henüz incelenmiş açılmış değil. Gümrüğe sevkedilip tarafıma ulaşması ne kadar süreyi bulur

  Birde ben aylık kotanın 5 ürünle sınırlı olduğunu bilmiyordum.Toplamda 7 adet ürün sipariş ettim. Herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım ?

  • Merhaba,

   Ürünlerinizin ulaştığını görüyorum. Öncelikle güle güle kullanın. Çoğunlukla sıkıntı tek pakette olamayınca sıkıntı teşkil etmiyor. Bir problemle karşılaşacağınız düşünmüyorum.

   Syg

 146. Merhabalar ben aliexpress ten kulaklik satin aldim. Ptt kargo takipten RH128428185TR barkod koduyla arama yaptigimda son guncellemede ist.uluslararasi Pim Kabul edildi diye yaziyor. Sizce bir sorun ya da aksaklik olur mu ?

 147. Merhaba,

  Ali Expresten sipariş vermiş olduğum, UB075886204LV takip numaralı gitar askısı siparişim 22.06.2020 tarihinde ülkeye ulaşmış ve hala gümrükte bekliyor görünüyor. Bir süre daha beklemeye devam etmem gerekir mi, yoksa herhangi bir müracaatta bulunmalı mıyım?

  • Merhaba Yusuf,

   Kayıtsız (takipsiz ) kargolar çok gecikmeli olarak gelebiliyor. Aliexpresste şu tarihe kadar gelmezse anlaşmazlık açın yazan tarihten sonra anlaşmazlık açın.
   Yalnızca para iadesi,
   lojistik takip problemleri,
   koruma süresi bitiyor paket hala aktarımda seçeneği ile anlaşmazlık açın.

   Syg

   • Panda selam,

    Alibaba’dan bir sipariş verdim. Fedex ile göndermişler. Şuan İst Havalimanı Çelebi Geçici deposunda bekletiliyor. Tabi araştırmalarım sonucu ürünümü ticari statüye aldıklarını ve benden ordino, vergi, günlük ardiye masrafı vs masraflar talep edeceklerini anladım. 76 usd lik bir sipariş için daha yaklaşık masraf 100 usd olacak. Bunu iade edeceğim alibaba iade süreciyle ilgili bir bilgin var mı ?

    • Merhaba,

     Kargo ücretini ve depo karşılamanız gerekebilir. Bu süreç hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Alibaba’dan hiç bir bireysel kullanıcıya alışveriş önermiyoruz. Alibaba sitesi toptan satış pazar yeridir.

     Syg

 148. merhaba birşeyi merak ediyorum. 1 ayda 1 isme 5 ürün ne kadar kontrol ediliyor. Ben buna dikkat ediyorum ama pandemi sürecinde kargolarda gecikmeler olabiliyor ve bu tarz bir duruma yakalanma söz konusu olabiliyor.

 149. Merhaba:
  DHL üzerinden Çin’den gelen bir kargomda kozmetik ürünler bulunduğu için gümrükten geçmedi ve ticari sınıf diye nitelendirildi. Aslında ticari olacak bişey yok zaten hediye olarak geldi içinde başka ürünler de var, ama sorunu nasıl çözeceğim bilemiyorum. Müşavirler, bazıları hiç uğraşmak bile istemiyor, bazıları çok pahalı diyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Gümrükten gelen bilgi şu şekildedir:
  [**** GUMRUK GONDERIYI ETGB KAPSAMINA UYGUN BULMAMISTIR (COK SAYIDA KOZMETIK URUN-ITHALAT REJIMINE TABI)***** ]

 150. merhaba,
  Hong Kongtan CP898*242751HK takip numaralı kargom 29.gününde. Normalde burdan hep alıyorum ve 15-20 günde geliyordu. İlk defa bu kadar uzadı.Maks kaç gün beklemeliyim.Teşekkürler.

 151. Amerikadan sipariş ettiğim ürün atatürk havalimanına indi güncellemesi ile 12 temmuzdan beri bekliyor işin anlayamadığım kısmı çinden verdiğim sipariş diğerinden daha sonra türkiyeye varıyor ancak şuan elime ulaşabiliyor bu durumun tezatlığını anlamayadım açıkcası amerikadan gelen ürünlere ayrı bir muamelemi yapılıyor.

 152. merhabalar nato’da görevli subay kız arkadaşım ırak’dan bana 100 kg ağırlıgında kutu gönderdi kargo sirketi ile kargo Gürcüstan’da gümrüğe takıldı kutuda ne oldugunu bilmiyorum söylediğine göre özel eşyası ve bir miktar para varmış. kargo şirketinden bir mail aldım 9340 gürcüstan larisi ödemem yapılırsa kutunun sevk işlemleri devam edecekmiş bu konu hakkında en ufak bir bilgim ve fikrim yok ne yapmam lazım acil yardım lütfen.

  • Merhaba Halil,

   İşlemler biraz karışık ve Gürcistan gümrüğüne ödeme yaptıktan sonra Türkiye gümrüğünde de ödeme yapmanız gerekebilir. Gönderici Firma ile iletişime geçerek profesyonel yardım almalısınız. (100kg gümrükte açılacaktır.)

   Syg

   • Hocam başını derde sokacak bişey yollamış olmasın, aman dikkat.
    Bu arada admin pandayı tebrik ediyorum sabırla herkesi cevaplamış.
    Bende musluk almıştım alibabadan onunla ilgili bir soru yazayım müsaadenizle.

 153. Merhaba;

  Fransadan paketim geldi. Takip numarası RS915553172DE. Ben ne olur ne olmaz diye bütün belgelerimide yolladım çünkü yollayan taraf 35, 50 euro yazacagına 3550 yazmış. Ama faturamı ekstremi ürünün linkini falan herşeyi ilettim. Sürekli Zimmet alındı zimmet edildi olarak update oluyor ve ürün. Tam olarak ne zaman belli olur durumu acaba?Teşekkürler

 154. Ali expresten 8,15 USD değerinde tel kılıf 2 tane aldım. aynı satıcıdan.
  Elimdeki takip numaraları aşağıda.
  UB134541285SG
  LP00181755456197
  http://track.4px.com/query/UB134541285SG?trackNums=UB134541285SG
  https://t.17track.net/tr#nums=LP00181755456197
  en son 15.06.2020 havayolu ile taşıma görünüyor
  Sonrası belirsiz. ptt yurtdışı takipten kontrol ediyorum sonuc bulunamadı yazıyor
  https://gonderitakip.ptt.gov.tr/Track/Result
  Gümrükte olup olmadığını nasıl anlarım?
  en son aşağıdaki mail adreslerine yazdım bilgi istedim
  gokhan.baran2@ptt.gov.tristav-ukimsantral@ptt.gov.tr

 155. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Çok açıklayıcı olmuş ama benim durumum azıcık farklı olduğu için yorumunuzu merak ettim.

  Yakın bir arkadaşım kardeşimden adresimi alarak bana bir doğum günü hediyesi göndermiş (ne olduğunu bilmiyorum)
  Fedex’te e-posta geldi bugün, “paketiniz İstanbul Havalimanı’na bağlı Çelebi geçici depolama sahasına alınmıştır” diye. 1. Kattan alabilirmişim paketimi.

  Ama paketin neden orada gümrüğe takıldığını bilmiyorum. Ayrıca elimde bir fatura vs yok tabi. Ne yapmalıyım sizce?

  • Merhaba,

   Ne olduğunu arkadaşınızdan sormaktan başka çareniz yok gibi duruyor. 🙂 Fatura olarak arkadaşınıza bir evrak ibraz etmeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. beklemniz durumunda gecici depolama için ekstra ücret çıkabilir. FEdex ile görüşüp tam detay almanız daha iyi olacaktır.(doğum gününüz kutlu olsun)

   Syg

 156. Merhaba, yukarıda ukim yazısı gelmediyse kapıda gümrük vergisi ödemesi yapıyorsunuz demişsiniz, ben de çoğu yerden bunu duydum. Fakat aynı zamanda ürünün açılması gibi durumlarda gümrüğe gitmemiz gerektiğini yazmışsınız, hangi aksiyonu alacağımızı nasıl anlayacağız? Bilgi almak için pttyi arıyorum fakat kimse açmıyor gümrüğü mü aramalıyım

  Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Ürün takip ekranlarında (ptt kargo takip) ürün “zimmet alındı” gibi ibare görürseniz veya çoklu üründür ticari sayılabilir, gümrük yasaklıdır gümrük yasaklı olmadığını ispat etmeniz gerekir, değer tespiti yapılamamıştır gümrükte bekletiliyordur. Bu durumda ürün gümrüğe takılmış ve sizden evrak isteniyor demektir. Eğer bunlardan şüphelenmiyorsanız sadece beklemeniz yeterli olacaktır.

   SYg

 157. Merhaba.
  1 hafta önce yaklaşık 500 liralık ayrı ayrı çeşitli siparişlerde bulundum ( çanta, kalem, telefon kılıfı vs gibi)
  İlk defa aliekspress kullandığım için biraz acemiyim ve internette araştırırken gümrük vergisi gibi bir şeye rastladım maalesef. Anlamadığım nokta sitede ödeme yaparken ödediğimiz meblağ dışında bir ödeme daha mı yapacağız? Yapacaksak bu ne zaman gerçekleşecek mesela kargocu kapıya geldiği zaman mı? Ben sitedeki ödeme dışında başka bir ödeme olmayacak diye bildiğim için bütçemi ona göre ayarlamıştım 🙁 Yani şimdi ayrı ayrı 20 sipariş verdiğim için her biri için ayrı gümrük vergisi mi vereceğim :(((((
  Babam bu işe çok kızacak ağlamak istiyorum… Lütfen yardımcı olun..

  • Merhaba Fatma,

   Evet her paketiniz için ayrı ayrı gümrük vergisini kapıda teslim alırken ödemeniz gerekecek.Minimum 15 TL olarak hesaplanmaktadır.
   Syg

 158. Merhabalar
  171976223207 nolu kargom FedEx ile 6 günde çin den geldi bu ayın 2 sinde İstanbul a geldi 1 gün sonrasında benden ürün bilgileri ve kredi kartı slipi istendi gönderdim hepsini 7 iş günü beklemem gerektiği mail i aldım gümrükçüm ile görüşerek daha hızlı olmasını sağlayabilir mişim ama gümrükçünün kim olduğunu söyleyemezlermiş kendimin araştırıp bulmam lazımmış olanlar normal midir ne yapmalıyım teşekkürler

  • Merhaba,

   Herhangi bir aksaklık görünmüyor . Fedex sizin için işlemleri takip edecektir. Vergiler hesaplandıktan sonra işlemler tamamlanarak vergisini öder ve ürünü teslim alırsınız.(Ürünü teslim almışsınız güle güle kullanın.)

   Syg

   • Merhabalar,bir kaç sorum olacak öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
    1.)Ukimde vergilendirme için bekletilen kargolarimizin işlemlerinin hizlanmasi ve doğru vergilendirilmesi için gerekli evraklar8 nereye nasıl gönderebiliriz?(bizden talep edilmeden gönderebileceğimiz bir mail adresi var mı?)
    2.)Ukimden vergilendirme yapılıp bulundugum şehre ulaşan ve zimmete alindi bilgisi girilen kargonun durumu nedir?Bu kargo adresime ulasirmi yoksa benim gidip şubeden mi almam lazım

    • Merhaba,

     Ukim sizden evrak istemedikçe evrak göndermeniz gerekmez. Böyle bir sistem yok.

     Size ulaşacaktır bir problem olmaz. Ulşamaz ise ptt’ye gidip kendiniz teslim alabilirsiniz.

     Syg

 159. Merhabalar, alibaba üzerinden gelen kargom zimmet alındı ve daha sonrasında gümrükte tutuluyor yazdı. Bundan sonrasına ne olacak, ne yapmamız gerek elimize ulaşması için ( İstanbul dışında oturuyorum)

  • Merhaba,
   Sizin şehrinizin bağlı bulunduğu uluslar arası kargo iletim merkezine paketiniz sevk edilir. oradan şahsen başvuru ile veya mail yolu ile evrakları göndererek işlem yapabilirsiniz.

   Syg

   • Merhaba,

    Paketiniz ticari olarak nitelendirildi ise aldığınız ürüne bağlı olarak evraklar değişkenlik gösterebilir. Bunun için bir gümrük müşaviri size yardımcı olabilir.

    Syg

 160. Merhaba., aliexpres’ten ilk defa 12 Mayıs 2020 de 3,97 dolarlık bir ürün aldım. Takip numarası şu: UB064185903LV 4 Haziran da ürün Türkiye’ye gelmiş. Son durumda şu yazıyor: “Varış ülkesine ulaştı, gümrükleme bekleniyor”.
  Bir ay oldu.
  Bu ne anlama geliyor? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

  • Merhaba Yavuz bey,

   U ile başlayan postalar kayıtsız postadır. yani bir mektup gibi teslimatı yapılan en ucuz gönderim şeklidir. bu sebeplerden ötürü kayıtsız postaların teslimatı geç olabiliyor. Bunların kaybolma olasılığı yüksektir. (eskiden daha çok kayboluyordu gümrük vergisinden dolayı bu oran düştü.) Eğer koruma süresi devam ediyorsa bekleyin. Eğer koruma süreniz dolmak üzere ise veya dolmaya yakın anlaşmazlık açın. Ücret iadesi talep edin.

   Syg

 161. Bilinmeyen durum: FedEx harici gümrük komisyoncusu.
  Önerilen işlem: Sorumlu taraf, gümrük komisyoncusuyla görüşmelidir.
  Dikkat grafiği
  Gecikme nedeni:Müşteri, ekspres olmayan gümrük işlemleri istedi.
  Önerilen işlem:Şu anda başka bir işlem gerekmiyor.
  Merhaba,
  3 ürün geldi bu arada aksiyon figür, 2 tane figür bir tane figür için kafa. Ticari faturalarını ekstrelerini herşeyini yolladım ticari olarak almadığımı belirttim.
  ürün gümrükte herşeyini yolladım kaç günde çıkıyor vergi tam olarak. 6700 toplam yüzde 20 ye ne kadar vergi alırlar 1300 falan mı? teşekürller

  • Merhaba,

   Gümrük işlemlerini fedex hallecektetir. Kesin bir süre bulunmamaktadır.(çok uzun sürmeyecektir.) 1340 TL artı ek ücretler çıkabilir.

   Syg

   • Aliexpress ten aldıgım 270 tl lik kulaklık hümrüğe takılmış herhangi bir iletişim numarası yok hangi gümrüktedir bunu bile bilmiyorum enimle iletişime gecerlermi haberim yok gümrükle ilgili telegon numarası olsa arayıp sorcam ama nulamıyorum

 162. Merhaba. Aliexpress’den bir sipariş verdim, içinde birkaç çift küpe ve takı malzemesi var. Kargo takibinde 22 Haziran’da Türkiye’ye ulaştığı, gümrükten geçmeyi beklediği yazıyor. O günden beri de yani 9 gündür başka bir hareket yok. Takibi Aliexpress’ten yapıyorum, Cainiao Super Economy’den takibi yapılabilen bir takip numarası var (bu şirketin sitesinden de takip bilgisini görüntüledim, Aliexpress’inkiyle aynı). PTT’ye ait bir takip numarası yok. Bu kadar süre gümrükten geçmeyi beklediği için endişelenmeli miyim, geri döner mi ve ne yapmalıyım acaba? Bir de el yapımı takı malzemesi olarak 200-300 tane küpe kancası almak istiyorum. Ben bunları ordan aldığımı burda satmak için değil, hobi malzemesi olduğu için alıyorum ama adet açısından ticari muamelesi yaparlar mı? Gerçi bakınca 5-6 küçük pakette küçük malzemeler bunlar yani göze çok gelmeyebilir bakınca ama bilemiyorum. Kaç TL’lik paketleri açıp bakarlar?

  • Merhaba Nur,

   TAkılar gümrük yasaklı değil.Takipsiz kargo olduğu için ve pandemi dönemde olduğumuz için paketler gecikmeli olarak teslim ediliyor . Koruma süreniz devam ediyorsa bekleyin. Eğer koruma süreniz az kaldı ise anlaşmazlık açın para iadesi isteyin. Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır? İkincisi çoklu alımlarda paketinizi dhl ve fedex gibi firmaları kullanmadığınız sürece detaylı incelemezler. Fakat gümrükte paketiniz açılırsa takılabilir.

   Syg

   • Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Yani benim kargom gümrüğe takılmadı, sadece teslimatı uzun sürüyor öyle mi? Aliexpress’deki kargo takibinde uzun süredir “gümrükten geçmeyi bekliyor” yazdığı için gümrüğe takıldığını düşünmüştüm ama doğru anladıysam bunun sebebi de kargonun takipsiz olması.

    • Evet takipsiz kargolarda bu sekilde olabiliyor. Sadece gümrük vergisi kesildiğinde ptt takip ekranlarında hareket görebilirsiniz.Eğer ürün gelmez ise anlaşmazlık ile para iadesi alabilirsiniz.

     Syg

 163. Sayın ilgili,
  Öncelikle size sorulan her soruyu bıkıp üşenmeden cevaplamışsınız. Bunun içinde ciddi bir emek ve zaman harcadığınız belli oluyor. Bu açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim size sormak istediğim bir soru olacak. Bilginiz dahilinde cevaplarsanız memnun olurum. Ben yurt dışından kargo hariç yaklaşık ikibin liralık kıyafet satın alacağım. (Ticari kullanım için) satıcı firma bu ürünümü gemi ile göndereceğini söyledi. ( Dhl ile ) Bu ürün için bir gümrük müşaviri ile çalışmam gerekecek. Fakat bu ürünü gemi yerine uçak ile gönderseler , iki yöntemde de prosedür farkları varmıdır? Yani ödemem gereken vergiler aynımıdır. (Navlun, ardiye vb.)
  Yoksa farklı prosedürlere tabimidir?
  Çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  • Merhaba Ali bey,

   Farklı bir prosedürden ziyade kargo ücreti farklılıkları oluşacaktır.(Daha yüksek) Müşavir bu konuda tüm bilgilere sahip olacaktır. Siz direk gümrük müşavaviri ile iletişime geçerek ne kadar bir vergi oluşacağını ve size maliyetini hesaplatabilirsiniz.(İyi dilekleriniz için biz teşekkür ederiz.)
   Syg.

 164. Merhaba Aliexpresten 5.729,28 tl lık pil alacağım 1000 tl da kargo ücreti yani toplam 6.729 tl ya falan geliyor.Sormak istediğim paranın toplamı mı vergiye giriyor yoksa aldığım malzeme mi?Alacağım mal ise 10bin adet pil.Bunu vergili bir şekilde geçirebilir miyim gümrükten.

   • Merhaba,
    Aliexpress’ten pil almıştım. Yaklaşık 1 ay önce geldiği yazıyor fakat ondan sonra bir hareket olmadı. Herhangi bir bildirim de yapılmadı. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

    UD018550683YP

    2020-05-31 09:40
    Turkey, Accepted by destination Post
    2020-05-30 05:13
    Turkey, Arrived in destination country
    2020-05-26 16:52
    Azerbaijan, arrival
    2020-05-26 04:08
    Forwarded by transport
    2020-05-25 00:30
    Dispatched from the dispatch center
    2020-05-24 20:30
    Received by the dispatch center
    2020-05-23 10:22
    Last mile=> Destination country post, number UY137251971AZ
    2020-05-22 19:36
    Depart from airport of the original country

    2020-05-22 18:19
    Data received
    2020-05-22 16:02
    Departed from Yanwen Facility
    2020-05-22 03:21
    Process completed in Yanwen Facility
    2020-05-21 14:45
    Picked up

 165. Merhaba,

  Takip Bilgileri: ALJAO0149000230YQ ile Turkey Direct Mail
  Tahmini Teslimat Tarihi: 2020-06-25 03:45:06
  Jun 04, 2020 17:13 Customs clearance completed
  Jun 03, 2020 18:36 Arrive destination airport
  Jun 03, 2020 06:39 departure airport departure
  Jun 01, 2020 16:35 Arrive HK airport
  May 31, 2020 18:41 departure country outbound
  May 30, 2020 18:36 departure country inbound
  May 28, 2020 22:10 Package has been sterilized and shipped out.
  May 28, 2020 09:25 Our warehouse has started packing your items.
  May 28, 2020 09:16 Order submit.

  Son durumu 4 Haziran’da “gümrük işlemleri tamamlandı” olarak gözüken ürünüm hala PTT’ye gelmemiş. Acaba nedendir? Durumu ne olur? Teşekkürler

  • Serhabn Bey Merhaba,

   Bu takip numarası alljoy gibi görünüyor. Bu gönderilerin dağıtımını ülkemizde Yurt içi kargo yapıyor. Sistemden sorgulamanız için Yurt içi kargo ile iletişime geçin.

   Syg

    • Serkan Bey,

     Normal şartlarda yurt içi kargo uygulamasını indirip gönderi adresi ile belirttiğiniz cep telefonu numarası ile kaydınızı oluşturduğunuzda sistem size gelen gönderiyi otomatik gösteriyor. Fakat bu işlemi yapmak için geç kalmış olabilirsiniz. Beklemekten başka şuan yapabileceğiniz bir şey yok. İsterseniz banggood müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek durum hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz

     Syg

 166. Merhaba benim kargo durumum türkiyeye geldikten sonra karman çorman oldu. Aliexpressden 70$ bir ekran kartı aldım va gönderici büyük ihtimalle kutunun üstünde 10$ yazdı. paket türkiyeye gelip gümrüğe girdiğinde (bu ayın 15 inde girdi) uzun süredir haber alamadım. ptt de tıpkı yukarıda anlatıldığı gibi gümüğe girdi yazısı vardı sadece. sonradan track17 de onun bunun kargo durumu kendi numaramda belirmeye başladı işte sakaryada bekleyen birisinin kargosu gazi antepde bekleyen birisinin kargosu. ben ukimde 1 hafta içinde içini açıp ismini aratıp ona göre vergi verip gönderirler diye beklerken ptt den takip numarası silindi. artık ptt de gümrüğe girdi yazısı gibi şeyler yerine barkod hatalı yazıyor. lütfen ne oluyor ve ben ne yapabilirim bunu öğrenmek istiyorum.

  • Merhaba Eray Bey,

   Takip numaranızı sorguladığımızda ürünü teslim aldığınızı görüyorum. Bazen böyle sistemsel hatalar olabiliyor. Acele etmeden beklemek gerekebilir. Güle güle kullanın. 🙂

   Syg

 167. merhaba ben beauty bay sitesinden yaklaşık 140 sterlinlik bir kozmetik alışverişi yapmak istiyorum ama gümrüğe takılırsa hangi gümrükten nasıl alıcam pek bilmiyorum yaşım küçük ve ailemin bunlarla çok uğraşacağını sanmıyorum

 168. Merhaba,

  Aliexpress den ürün aldım. Siteden sipariş takibine girdiğimde aşağıdaki aşamalar çıkıyor. TAkip No:RB960091785SG
  2020.05.11 23:30 (GMT-7): Menşe ülkesinden yola çıktı
  2020.05.10 16:52 (GMT-7): Gönderi, havayolu tarafından kabul edildi
  2020.05.10 16:52 (GMT-7): Gönderi, menşe ülkesi deposundan yola çıktı
  2020.05.10 13:10 (GMT-7): Gönderi, menşe ülkesi deposunda
  2020.05.10 12:40 (GMT-7): Gönderi sevk edildi
  ptt kargodan takip etmeye çalışınca arama soncunda;
  RB960091**5SG – Barkod Hatalı Herhangi bir sonuç bulunamadı.
  yazıyor.
  17track dan sorgulama yaptığımda;
  Hedef
  Menşei – Zaman alan takibi: 3045 ms
  2020-05-28 22:02
  Item pending international transport availability yazısı çıkıyor. ne yapmam lazım acaba?

  • Merhaba,

   Aliexpress sistemi le diğer sistemler eşzamanlı çalışmıyor. Sistemde hareket görmeniz için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Kontrol ettiğimde şuan PTT sistemine kayıt yapılmış . Ptt den takip edilebiliyor.

   Syg

 169. Merhabalar,
  Alibaba’ dan parça değeri 13 dolar 500 gr. ağırlığında 5 adet DHL airway yoluyla usb şarjlı kişisel kullanıma amacıyla hidrojenli su üreten makine almak istiyorum gümrükte ticari mal kabul edilir mi? Aliexpress’den satın almak sonucu değişir mi? Ticari mal sayılmaması için aynı satıcıdan aynı üründen 30kg 1500 Avro altında Alibaba yada Aliexpress’ den kaç adet ürün satın alınabilir ? Teşekkürler , selamlar.

  • Merhaba Figen,

   5 adet aldığınızda bunu gümrük ticari olarak sayabilir. Bu kanun tam olarak dediğiniz gibi değil. Ürün adedi fazla aldığınızda ticari sayılabilir. Bu adedi bizim belirlememiz mümkün değil. Gümrük memuru bunu ticari sayabilir. Tekli almanız daha garanti olacaktır.

   Syg

   • Aslında benimde size bir sorum olacaktı. Ben Aliexpress ten çanta siparişişi vermiştim ürününüz ülkenize ulaştı gümrükten geçmeyi bekliyor diyor son tarihte 24.07.2020 diyor.Ancak ben bu siparişi 24 mayısta vermiştim bir ay oldu ürün hala gelmedi postamda kayıtsız posta olarak gözüküyor.bana bir kağıt ta gelmedi gümrükle ilgili bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor

    • Merhaba,

     Takipsiz kargolar için teslimat süreleri uzun olabiliyor.PTT sisteminde gümrük vergisi hesaplanınca görünebilir. Beklemenizde fayda var. fakat koruma süresi doluyor ise anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.

     Syg

 170. Merhaba, bugün İstanbul PİM’den şöyle bir telgraf geldi. Adınıza yurtdışımda gelen UG390774733GB barkodlu gönderi kozmetik türü eşya sayılıp ithali mümkün bulunmamaktadır. Buraya kadar her şey ok fakat devamında “meri gümrük ve dış ticaret mevzuatının ilgili hükümleri uygulanarak işlem yapılabilir. Gümrük beyannamesiyle ithalatı yapılabilir” yazıyor . Bu ürünü herhangi bir şekilde teslim alma imkanım var mıdır sizce?

  • Merhaba Merve,

   Bir gümrük müşaviri ile anlaşarak (gerekli ithalat izinleri ile) gümrükten çıkartabilirsiniz. Gümrük bir müşaviri ile iletişime geçin. Masrafları yüksek olabilir.

   Syg

 171. merhaba benim bir kargom var aliexpress

  2020-05-27 09:54:01 GMTC, Arrived
  2020-05-25 10:29:39 HONG KONG, Departed HONG KONG Airport
  2020-05-24 18:56:31 CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility
  2020-05-21 21:52:50 CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Turkey
  2020-05-19 11:54:02 Pre Alert to Turkey

  böyle yazıyor ne yapmam gerek

 172. Merhabalar birkaç tane sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim..
  Ben birkaç hafta önce Türkiye’de satılmadığı için Aliexpress’ten bir ürün aldım. Kargom Fedex firması ile geldi. Gelen ürün 2 tane uhf rfid reader (etiket okuyucu) (arabaya takılan etiketleri okuyor). Ürünün fiyatı kargo dahil 1536 tl tuttu. 3kg civarında bir ürün. Bunu evimde garaj sistemi yapmak için alıyorum. Fedex ürünü ticari olarak nitelendirdiği için alamıyorum.
  1_ Aynı ürünü fedex yerine turkey post ile istesem yine ticari olarak nitelendirilir mi? (İnternette okuduğum yorumlarda devlet firmalarında bu tarz sıkıntıların daha az olduğu yazıyor)
  2_ İstanbul dışında bir şehirde yaşıyorum Turkey post ile gelen ürünün ne olduğunu gümrükte açıklamam gerekirse şehirimdeki ptt ofisine mi giderim yoksa istanbuldaki ukim e mi gitmek zorunda kalırım?
  2a_ Ya da turkey post ile gelen ürünlerin gümrük işlemleri yurt dışında mı bitiyor?
  3_Firmam aracılığıyla numune olarak getirtsem ne kadar masraf çıkar?
  4_ Firmam araclığıyla ithalat işlemi yapsam (daha önceden yapmadım) ne kadar masraf çıkar?
  5_ Ne yapmamı önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Problem 2 adet olduğundan kaynaklı oluşmuş gibi duruyor. Ve fedex gibi şirketler çok detaylı bakıyorlar.
   china post, turkey post, vb. kullanarak satın almayı deneyebilirsiniz. (Gümrükten tek adet olarak geçebilir. çoklu adetler her şirkette ticari sayılabilir.) Eğer gümrüğe takılırsa yaşadığınız yere bağlı olarak en yakın bölge müdürlüğünde işlem yaparsınız. İstanbul’a gelmenize gerek yok. Turkey post ile aldığınızda gümrük işlemleri yurt dışında bitmez.
   İthalat yapacaksanız bunu bir gümrük müşaviri ile görüşmeniz gerekir. (çoklu alıp satmayı düşünüyorsanız mantıklı olabilir. tekli ürün için fazla masraf çıkar.Artı olarak ticarette elektronik ürün olduğu için baya bir çetrefilli olur.Servis ,garanti vb. bir sürü şey ayarlamanız gerekir.)
   Bu üründen banggood veya amazon yurt dışı sitelerinde varsa vergiler dahil seçeneği ile satın alabilirsiniz.(vergilerini peşin ödeyebileceğiniz tek sistem bu iki sitede var.)

   Syg

 173. Selam,ates ölcer termometre Türkiyeye girisi yasakmi?
  Ptt kargo takipden takibini yaptim gümrüge gönderilmis.Cihazi almak icin ne yapmamiz gerekiyor.Vergi büyük ihtimalle cikacak.Yalniz ates ölce herhangi bir ticari amacli degil yani faturasi yok benim evimde kullandigim termometreydi.Yani kullanilmis bir cihaz ve ticari amaci yok.

 174. Merhaba ali express den aldığım iki kargo vardı. RH1231787*9TR ve RH12321*024TR şuan başakşehirdeki pim adlı bir ptt kargosundaylarmış 14 mayısda kabul edildi yazılmış ve hala gelişme yok sizce ne yapmalıyım ?

  • Merhaba Özgür,

   Beklemelisiniz. Şuan için sizin bir şey yapmanıza gerek yok.Herhangi bir işlem yapılmamış. Ptt ile iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Syg

  • Merhaba kolay gelsin 2 adet kulaklık sipariş verdim ama 3 üncü aydan beri ürün gümrükte iletişim yada alma şansım nasıl olur şimdiden teşekkür ederim

   • Merhaba,

    Koruma süreniz devam ettiği sürece bir problem olmaz. “ürün gümrüğe sevk edildi” yazıyorsa şuan için Ptt ile ilgili bir bekleme durumu ile karşı karşıyasınız. Ptt ile iletişime geçin. Şuan için genel olarak bir bekleme durumu söz konusu. Koruma süresi için satıcı ile iletişime geçin(uzatması için) koruma süreniz doldu veya dolmak üzere ise anlaşmazlık ekranlarında;
    Ürün ulaştımı? hayır
    lojistik problemleri
    koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçeneği ile anlaşamzlık açın.

    Syg

 175. Merhaba
  Benim Kargo hareketleri aşağıdaki gibi. Acaba ürün gümrükle ilgili ülkeye iade mi edildi?

  13/05/2020 – 17:07:00 Gumruge sevk edildi Send item to customs (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  14/05/2020 – 17:08:00 Gonderi gumrukten geri alindi (Giden) Return item from customs (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  14/05/2020 – 17:10:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  15/05/2020 – 10:30:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)

  • Merhaba Davut,

   Bu işlemler yurt dışında olmuş. Türkiye ile ilgili bir durum söz konusu değil. Şuan ürününüz yolda gözükuyor. Sabırla beklemelisiniz.

   Syg

 176. Kardeşim merhaba benim ürünüm zimmet alında yazısından 2 gün sonra GÖNDERİ GÜMRÜKTE TUTULUYOR (ST.ULUSLARARASI PİM/BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF.) BAŞAKŞEHİR/İSTANBUL yazısı ile karşılaştım.
  Ücretlendirnede çıkmıyor. Ürünüm gümrüğe takıldımı ? Bana bilgilendirme falanda gelmiyor. Gitsem başakşehire faturası ile falan alabilirmiyim ? Sipariş vereli 50 gün oldu aliexpreten 10 gün sonra alıcı koruması sürem dolucak. 300 TL LİK klavye mause oyun ekipmanı altı üstü.

  • Merhaba Kemal,

   Evet Başakşehir’e gidip işlem yapmanız gerekiyor. kredi kartı ekstresi veya ödeme ekranı yeterli olacaktır. vergisini hesaplatarak teslim alabilirsiniz.

   Syg

 177. İyi günler 🙋🏻‍♂️ Aliexpres sitesi üzerinden 2018-2019 senesi arasında bir kaç ürün aldım ürün fiyatları cüzi miktarda parça parça hepsi toplansa 10-15 dolar eder etmez. Sonrasında ürünler baya gelmedi üzerinden zaman geçinçe ben telefonumu değiştim Aliexpres şifremi falan unutunca hiç girip takip kodumu tekrardan alıp bakmadım. Ürünlerde önemsiz ucuz ürünlerdi o günden bu yana Ne ses var ne seda ürünlerde gelmesin param da gelmesin önemli değil. Yalnız şöyle bişey duydum ürün gelip gümrükte beklerse beklediği her güne para cezası alıyormuş öyle bişey var mı? Ama haber veriyorlarmış ürün gümrükte diye bana bir haber falan gelmedi 1-1,5 yılı aşkın oldu böyle bir birikme olupta ilerde böyle bir borçla karşı karşıya kalabilir miyim? Mail adresimi yazıyorum lütfen cevap verir misiniz?

   • Yani yarın birgün bir yerlerden çıkıp bocununuz var deme gibi şansları yok demi? Wish sitesinde böyle bir iki bişey gelmedi. Gelmesin lazım değil ama işte bu durum aklıma takılıyor bana bildirim falan gelmedi gümrüğe ait bir kaç kişiden duydum gümrükte kalan her gün epara alınıyor diye falan o takılıyor aklıma yarın bir gün başıma gelmesinden korkuyorum 😑

    • Bu dediğiniz ticari gönderiler için geçerli bir durum.Gönderileriniz ticari maksatlı ise endişelenebilirsiniz. Fakat wish sitesinden aldığınız küçük ürünler göndericiye iade edilir.

     Syg

     Syg.

 178. İyi günler. AliExpress ten kol saati aldım. Nisan 18 de aşağıda yazdığım yerde gözüküyor.
  Kuala lumpur C kuala lumpur
  İtem dispacthed out İstanbul uluslararası pim
  Şimdi benim ne yapmam lazım. Bir hafta önce de başka bir Kargo bu şekilde geldi böyle yazdı sonra sipariş tamamlandı dedi ama Kargo gelmedi. Kargo numaram VR195289614YP bu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 179. Merhabalar.Ali expresten grafik tablet aldım.Ürün yasaklı bir ürün değil.Ürün gümrüğe geldi .Sonra gümrük vergisi çıkmadan(yani 0) gözüküyor. sonra zimmete alındı yazdı.İki gün sonra zimmet iptal edildi. sonra tekrar zimmet alındı yazdı.Takip sayfasında istanbul pim yazıyor.UKİM yazmıyor.Bu ürün bana ulaşır mı onu sormak istiyorum.
  Ayrıca satıcı faturayı göndermemiş. satıcıya mesaj atıyorum cevap vermiyor.Fatura olmadan aldığım ekran resimleri , banka dekontu ve kimlik fotokopisi ile gidip ürünümü alabilir miyim.
  satıcıya ulaşamadığım için anlaşmazlık açayım mı.
  cevaplarsanız sevinirim.

 180. Selamlar 30.04.2020 tarihinde danimarkadan kuzenim hediye play station 4 yolladı acaba gümrüğe Takılırmı
  Takılırsa nereden anlarım ve nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirmisiniz????

 181. Merhabalar benim ürün kaç gündür gümrükte diye gösteriyor acaba gümrüge mi takıldı şu şekil de yazıyor

  Menşei – İzleme tüketimi: 416 ms
  2020-04-28 09:32
  Ürün gümrükte

  2020-04-28 09:27
  Öğe, varış ülkesinde işlendi

  2020-04-27 18:50
  Konsinye varış ülkesine ulaştı

  2020-04-27 18:50
  Öğenin kısa bir süre içinde teslim edilmesi bekleniyor, daha fazla bilgi için lütfen yerel posta operatörünüze başvurun.

  2020-04-27 18:50
  Öğe varış ülkesine ulaştı

  2020-04-23 20:55
  Öğe varış ülkesine naklediliyor

  2020-04-18 14:21
  Öğe, PostNL sıralama merkezinde işlenir

  2020-04-18 14:21
  Öğe PostNL sıralama merkezinde

  2020-04-17 11:46
  PostNL Kabul Merkezi’nde alınan sevkiyat

  2020-04-16 10:17
  Sevkiyat PostNL’ye devredilir

  2020-04-11 12:15
  Ürün sevkiyata hazır

  2020-04-10 09:18
  Ürün önceden tavsiye edilir

  2020-04-05 10:16
  Öğe nakliyatçılar deposunda

  • Merhaba,

   Kargo takibini Ptt kargo sitesinden soygulayın. “Gönderi gümrükte tutuluyor” veya “Zimmet alındı” yazısı görürseniz evet gümrükte tutuluyordur. Bu takip haretketleri ile anlamak mümkün değil.

   Syg

 182. Mrb kuzenim 2 3 tane krem gönderdi fransadan 1 ay sonra gümrükte olduğu söylendi faturası yok doktor reçetesi yok bunlar olmadan nasıl alabiliriz aceba CC788713060FR NOLU gonderi

 183. Merhaba,ben Stylenanda adlı Güney Kore mağazasından makyaj malzemesi sipariş ettim ve DHL kargo yasak ürün olduğunu söyledi ben de iade talep ettim lakin DHL nin yasaklı ürün sayfasında kozmetikler geçmiyor ayrıca yasaksa neden siparişi getirtiyorlar kaldı ki karşı tarafın iadeyi kabul etmesi de lazım lütfen bu duruma açıklık getirin Stylenanda para iadem için yasak olduğuna dair belge istiyor öyle bir belge bulamadım DHL sayfasında.

 184. Merhaba,

  ben Almanyadan DHL’i kullanarak Türkiye’deki akrabama bitkisel ürün yolladım. Ürün reçeteyle satılan bir ilaç değildir. Türkiye’de bulunmadığı için buradaki eczaneden reçetesiz bir şekilde alıp yolladım. Ancak yaklaşık 10 gündür PTT sayfasında son durumu için ‘Gönderi gümrüğe sevkedildi.’ yazıyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Akrabam bir şekilde kendi adresine talep edebilir mi? Eğer bir talepte bulunmazsak gönderi benim Almanya’daki adresime geri gönderilecek mi? Bunun için de eksta bir ücret ödemem gerekiyor mu?
  Eğer ürün yasaklı bulunur ise yine de Almanya’ya geri gönderilecek mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  • Merhaba,

   Reçetesiz satılmış olsa dahi ülkemizde yasaklı bir ürün olabilir. İthalat izni gerekebilir. “gönderi gümrüğe sevk edildi”her gönderide olur.Yani şuan hala gümrükte işlemler için sırada. ” zimmet alındı” yazısını görürseniz gümrükte kaldığını anlarsınız.Bu alıcıya telgraf yolu ile bildirilir. Alıcı herhangi bir işlem yapmaz ise, gümrükte belli bir süre bekledikten sonra göndericiye iade edilmesi gerekir. (her şartta olmayabilir seçtiğiniz gönderim şekline göre değişiklik gösterebilir.)

   Syg

 185. Merhaba ben eliexpiresten akilli cocuk saati almistim saatim gumruge takildi ve gumruge gittim almak icin bana hicbir sekilde alamazsiniz bu urunu ulkeye girisi yasak dediler ve geri iade olcak dediler ben bu urunu alamammi vergisini dahi odesem?

 186. Hocam çok acil bir şey sorabilir miyim. Ups ile amazon ispanyadan aldığım ps4 oyun koluna gümrükte ticari amaçlı denilerek noter onaylı vekaletname istendi. Zaten noter ücreti ile ürün aynı fiyata olduğu için göndermedim onun yerine İstanbuldan yaşadığım ile Ankara gümrüğe getirttim. Şimdi gidip Esenboğada Gümrük müdürlüğünden ürünü alabilir miyim. Faturasını falan götürsem vergisini ödesem verirler mi acaba ?

  • merhaba,

   UPS’ten bilgi aldınızmı? tek adet oyun kolu ise ticari sayılmaması lazım. Tutulan gümrüğe gidin ,gümrük ücretini hesaplatarak(faturasını veya kredi kartı ekstrenizi yanınızda bulundurun.) alabileceğinizi ümit ediyorum.

   syg

 187. Merhabalar, ben aliexpressten ürün siparişi verdim. Takipli kargo ile geliyor. Başı RV ile başlayıp sonu CN ile bitiyor. bu ürün türkiyeye gelince ptt sayfasından bu kargo ile arayınca cıkacak mı? Cıkmayacaksa türkiyedeki takip sistemi için barkod numarası isteniyor onu nasıl öğreneceğim? türkiyeye gelince kargo takibi nasıl olacak? Birde gümrük için vergi vs onlar nasıl çıkacak nasıl öğreneceğim ve yatıracağım? İlgilenirseniz çok memnun olurum teşekkürler..

 188. Merhabalar, Ben Aliexpressten kolye yapımı için silikon kalıp sipariş etmiştim. Balıkesirdeydim sipariş verirken. Adreste mahalleyi yazmayı unutmuşum. 3 parça farklı şeyler sipariş ettim. 1 i balıkesire gelmiş. ptt arayıp sorguladım geri gönderildiğini söylediler. Mahalle vs eksik olduğu için ürünü başakşehir posta yerine yollayıp ordan tekrar iade etmişler. Şuanda ben ücret iadesini nasıl yapacağım? ikincisi bazı ürünler ücretsiz kargo ile gelince türkiye de barkod numarası çıkmıyor. Bir tane kargom şuan Türkiye ye gelmiş gözüküyor ama hiçbir şekilde iletişim kuramıyorum. Gümrüğe takılıp takılmadığı hakkında bile fikrim yok bunu nasıl öğrenip ne yapmam gerek bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 189. Merhabalar hava nemlendirici sipariş etmiştim RU400419500NL gönderi numaram( Gönderinin İthaline Gümrükçe İzin Verilmedi) (zimmet alındı) diyor yasaklı bir ürün değil sanırım bir yanlislik oldu ne yapmam lazım saygılar

  • Merhaba,

   Hava nemlendirici olduğunu kanıtlamak için Posta iletim merkezine gidin. (başakşehir) Burada alışveriş ekranınızı gösterin. Telefonlarına cevap vermiyorlar.

   Syg

 190. Selamlar;

  Alibaba dan çin menşeli ,komple pvc malzemeden ,1 adet tek kisilik sisme bot siparis etmeyi planliyorum.
  Urun gtip kodu 8903100000.
  Fiyati 170 usd + 183 usd kargo(TNT Express )
  Koli ebatlari 84x35x50 cm , brut agirlik 18,50 kg

  Botun sismis uzunlugu 170cm, genislik 120 cm
  Dunyada bilinen ismi “Belly Boat”.(yani tek kisilik oldugu ispatlanabilir)

  Ben bu urunu siparis ettigimde %20 vergi + %8 Ötv ye raziyim. Fakat urun Tareks e tabii gorunuyor.

  1.Urun gumruge gelip de gumrukte kalma ihtimali var midir ?
  2. Kalmamasi icin sizin onerileriniz nelerdir ?
  3. Sizce en kotu senaryo ne olabilir ?

  Simdiden cok tesekkurler.

  • Merhaba Doğukan,

   Alibabadan sipariş vermeniz durumunda bir gümrük müşavirinden yardım almanız yararınıza olacaktır. Normal şatlarda perakende satış yapmayan alibaba firmaları mevzustın tamamını size bırakarak ürünü gönderebilir. Alibaba sizi bu alışverişte korumayabilir. Gümrükte kalma ihtimali çok yüksek. Tareks gerekiyorsa izine tabi demektir.Bu izniniz mevcutmu? Sizin kararınız fakat riske girmenizi önermiyoruz. En kötü senaryo tüm ödemenizi kaybetmeniz olur.

   syg

  • Merhaba,

   İçeriği nedir? Alışveriş olup olmaması pek önemli değil. Gümrükte tutulmasının sebebi ya ürünler gümrük yasaklıdır, yada vergilendirilmesi için sizden bilgi bekleniyordur

   Syg

 191. Merhabalar 2ay önce 5 tane sipariş vermiştim sadece biri takipliydi ve 3 tanesi elime ulaştı. Diğer 2’si gelmedi. Amazon mağduriyetimi gidermek için ürünlerimi tekrar gönderdi ama discogs’taki satıcı ürünleri gönderdiğini kendisine geri iade gelen ürün olmadığını söyledi. Eğer hala bu ürünler eğer 50 gündür ukim’de bekliyorsa sizce gidip şansımı deneyeyim mi? Takip nosuz ürünüme baktırmak için nasıl bir yol denemeliyim? Discogs’taki ürünü paypal’la almıştım. Paypal’ın alıcıyı koruyan bir sistemi var Ücreti iadesi mi istesem acaba Bu durumda da satıcının hesabından para çekecek Paypal. O da çok içime sinmiyor. 130 Tl ödediğim müzik cd’leriydi. İkisi de ufak mektup postası boyutlarında paketlerdir. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  • Merhaba İbrahim,

   Takipsiz postalar için takip ekranlarında bilgiler yurt içine girdikten sonra görünmeye başlar. Siz bence en yakın postaneye önce bir sorun. Postaneye bekliyor olabilir. Ürünlerin geri gidip ulaşmaması çok normal. Zaten çok uzun sürelerde ulaşıyor. Geri gidip gitmediğide muallakta. (takipsiz kargo olduğu için.) Siz PayPal dan ödemenizi geri çekin. Eğer ürün gelirse tekrar ödemeyi yaparsınız.

   Syg.

 192. Merhaba, Kanada’da yaşayan ablam bizim için kulaklık, şarj aleti, telefon ( bunların gönderilmesinin yasak olduğunu bilmiyorduk) birkaç fotoğraf, vekalet, takı, yüz jeli ve mektup göndermişti. 16 gün oldu ama kargo hala elimize ulaşmadı ve gümrükte takıldığını düşünüyoruz. Bu ürünlerin bize verilme olasılığı var mı? yani vergi vs ödeyerek yoksa tekrar ablama mı gönderilir? Gümrükte takılan ürünlerin satıldığına dair yazılar da okudum. Böyle bir ihtimal var mı ve ne kadar süre sonra olur? Bunun için arayabileceğimiz bir yer var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,

   Takip numaranız ile gönderilen firmadan sorgulamanız gerekir. Cep telefonu ve kozmetik ürünler gümrük yasaklıdır. Bunun için ablanıza iade gidecektir.Ürünlerin gümrükte satılma durumu farklı bir olaydır.

   Syg.

 193. Merhaba Çin’in Şanghay şehrinden China Post yoluyda 10 kg karton koliyi Türkiye’ye gönderdim. İçinde sadece kullanılmış kıyafet ve ayakkabılarım var. Kargom gümrüğe takılır mı ?

  • Merhaba Büşra,

   Kendiniz Ülkemize dönüş yaptınız mı? Eğer kendiniz dönüş yaptıysanız pasaportunuz ile gümrükten vergisiz teslim alabilirsiniz. Diğer türlü gümrük vergisi çıkacaktır.

   Soru: Yolcunun gelirken getiremediği kişisel eşyasını kargo veya posta yolu ile yollaması mümkün müdür?
   Cevap: Evet. Kişisel eşya (15481 sayılı Karar’ın 9 No’lu listesinin (B) bölümünde belirtilen eşya) yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonra kargo veya posta yolu ile getirilebilmektedir.
   Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği kişisel eşyasında 30kg ağırlık veya kıymet limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir. Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınmış olup, kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyayı getiren posta idaresi veya hızlı kargo firmasına müracaat etmesi gerekmektedir.
   Syg.

   • Evet, kendim dönüş yaptım. Kargom henüz gelmedi geldiğinde pasaportumla birlikte PTT’den teslim alacağım o halde. Çok teşekkürler.

 194. Merhaba aliexpresten akıllı kol saati aldım bugün baktığımda gümrükte tutuluyor diye gördüm kargom gümrüğe mi takıldı bana gelir mi ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ? bu arada saate sim kart takılmıyor.

  • Merhaba Aysun,

   Ürün gümrük işlemleri için gümrüğe sevk edilmiş. Şuan için herhangi bir problem görünmüyor. Şuan için gümrük işlemlerinin bitmesini bekleyin.

   syg

 195. Merhaba,
  Aliexprees’ten aldiğim bi ürün (kol saati) ‘ün takip numarasını ptt yurt dışı kargo takibe girdiğimde hata veriyor ve bulunamadı diyor nedeni ne olabilir?
  Bir diğer sorum ise ptt ile gelen her ürünün gümrük vergisi olur mu yani her gelen ürüne vergi vermek zorundamıyız toplam 6 ürün sipariş ettim ancak ayrı ayrı geliyorlar hepsine ayrı gümrük vergisi mi ödeyeceğim
  Şimdiden teşekkür

 196. MERHABA
  Bütün ukim ile alakalı bulduğum e maillere konu ile ilgili mail attım.ürün yasklı bir ürün değildi. maili attım buraya yazdıkdan sonra ptt takip sayfası değişti.ukim den gelen cevap bu noda ürününüz bulunmamaktadır.peşinden ptt takip sayfası aşagıdaki gibi oldu.

  Gönderi Hareketleri
  Tarih ve Saat İşlem Türü Açıklama İşlemi Yapan
  PTT İşyeri/Şube İlçe İl
  08/01/2020 – 20:27:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  09/01/2020 – 09:56:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  09/01/2020 – 14:35:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  11/01/2020 – 23:10:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) -/ – China (Yurt Disi)
  17/01/2020 – 05:13:35 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) -/ – Turkey
  25/01/2020 – 07:05:45 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) -/ – Turkey
  25/01/2020 – 07:05:45 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb) -/ – Turkey
  25/01/2020 – 13:05:43 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
  25/01/2020 – 13:05:45 Gümrükten Çıktı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
  25/01/2020 – 13:15:39 Torba Kapandı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

 197. merhabalar
  ukim alıcıya haber vermeden ürünü geri gönderebilirmi.ürün takipli tracking no’su var ve ukim gümrükde 7 gündür bekliyor. iki gün evvel gelen ürün gecti, bölgeye geliyor.ikahmetgah adresi istanbul dışı.

 198. Merhaba bende ali express den kol saati siparişi verdim sorunsuz ve hızlı bir şekilde istanbula geldi fakat ürün gümrüğe takıldı ya gümrükle yada satıcı ile iletişime geçin uyarısı veriyor ne yapmam gerek RB900049913SG

  • Merhaba,

   Kol saati gümrük yasaklı değildir. Gümrük işlemlerinin bitmesini bekleyin. Gümrük vergisi hesaplandıktan sonra tarafınıza gönderilecektir. Sabırla bekleyin.

   Syg

 199. Üstad merhaba,
  PR0563025**YP
  RP8583356**CN
  RF7466363**SG
  3 kargomda anladığım kadarıyla gümrüğe takılmış aliexpress de anlaşmazlık açtım ancak satıcı bu durumda para iadesi yapamayız diyor. Ürünlerin iadesi edilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz ?

 200. iyi günler SF6042077082104 numaralı sipariş verdiğim kulaklık 8 ocakta ülkeye geldi ve gümrük işlemleri sürüyor diyor bu işlem dha sürer mi acaba ?

  • Merhaba,

   Kesici ve delici alet olduğu için problem olabilir. Diğer türlü herhangi bir yasaklılık durumu yok. Mutfakta kullanılan bir ürün olduğu için gümrükten geçme ihtimali yüksek.

   Syg

 201. Merhaba,
  Aldığım üründe sipariş takibinde ”Vergi, resim ve harç ların ödenmesini bekliyor. Bu konuda alıcıyla temasa geçtik. ” diye bir yazı var. 10 gündür aynı yazı tekrar ediyor. Benim ne yapmam gerekiyor. Vergiyi nereye ödeyecceğim. Ptt ile adresime geldiğimdemi ödeyeceğim.

  • Merhaba Nedim,

   Ptt ile geldiğinden emin misiniz? 10 gündür bekliyorsa kargo şirteki. İle iletişime geçin. Paketinizin durumunu öğrenin. PTT ise Ptt ile iletişime geçmelisiniz.

   Syg

 202. Merhabalar
  Güzel bilgilendirmeniz için öncelikle teşekkür ederim,bir kargom 03.01.2020 tarihinde gümrüğe sevk edilmiş olarak görünüyor kargo takibinde fakat endişem henüz vergilendirilmemiş olması ve vergilendirme için tarafıma herhangi bir bilgilendirme veya evrak talep bildirisi gelmemesi. 7 gündür gümrükte ve değişiklik olmadı.
  Az önce Upim’i aradım RB884854011SG takip numaramı müşteri hizmetleri çalışanına söyledim bana yalnızca ürünümün gümrükte olduğunu beklememi söyledi. Evde olmadığım bir zaman sizin de paylaşmış olduğunuz Ukim evrak talep bildirimini tarafıma iletmeye çalışmış fakat başarısız olmuş olabilirler mi? Bunu nasıl öğrenebilirim ?
  Ayrıca Aliexpress uygulamasında bulunan takip sisteminde 2 gün önce üst kısımda tahmini teslimat süresi 8-19 ocak ve gümrük işlemleri başlatıldı yazıyordu, dün üst kısımda gönderim başarısız oldu ve gümrükte tutuluyor lütfen gümrük veya satıcı ile iletişime geçin yazıyordu, bugün tekrar üst kısımda tahmini teslimat süresi 8-19 ocak ve gümrük işlemleri başlatıldı yazıyor.
  Ukim’e gitmeli miyim?
  Çok uzun anlattım ve çok şey sordum biliyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler.

 203. merhaba bende aliexpresten 2 adet farklı ürün aldım aynı anda biri sorunsuz bir şekilde elime ulaştı 16 tl vergi ödeyip teslim aldım ama biri hala gelmedi ptt kargo takip sisteminden takip ediyorum 28.12.2019 tarihinden buyana gönderi gümrüğe sevk edildi yazıyor hiçbir değişiklik yok 2 hafta oldu böyle diğeri 2 günde gümrükten geçti bunun bu kadar uzun süre beklemesi normal mi beklemem mi gerekiyor ne yapmalıyım bilgi verebilirseniz çok sevinirim

 204. Merhaba shein sitesinden ürün aldım fakat ürün şuan istanbul gümrükde diye yazıyor 2-3 gündür bu şekilde takip no RV2887318**CN Üründe hala bulundugum şehir trabzona sevk vs olmadı istanbulda gümrükte kalır yoksa bulundugum şehre mi gelir. Yada şuanda takılma gibi bi durum olmadı mı anlayamdım

  • Merhaba Pınar,

   Şuan için herhangi ir olumsuzluk görünmüyor. Ürün gümrük yasaklı değil ise gümrük vergisi kesildikten sonra tarafınıza teslim edilecektir.

   Syg

 205. Merhaba.
  Aliexpress ten 00:36 Nov. 01 2019 de aldığım, RH117572963TR takip no’lu Çocuk için Gps Takipli Saat
  09/11/2019 – 08:53:20 Zimmet Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) şeklinde duruyor. Anlaşmazlık açtım. Aliexpress devreye girdi. 12.01.2020 ye kadar beklememi tavsiye ettim. Bu ürün içine sim kart takılan bir ürün. Yasaklı mı acaba? O yüzden mi bu şekilde görünüyor? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Herhangi bir problem olmaz tüm ürünler gümrüğe girip vergilendiriliyor. Vergi kesilince dağıtıma çıkacaktır. Takip etmeye devam edin. Kargo takip numaranız kayıtlı .

   syg

 206. Merhaba,

  Ben almanyadan kardesime Malesef Bir Paket gönderdim Aslinda sürpriz hediye olacakti, vergi ödemesi gerekiyor mu?
  (Ceket, cikolata, kullaklik, defter, Kalem)

  Syg

 207. Aliexpressten malzeme aldım ama onlar bana malzemeyi İstanbul havaalanina gonderebilekkerini söylediler gümrükleme pic up also için havaalanına gitmeniz gerekiyor dedi malzemeyi havaalanı gümrüğünden mi alacağım yoksa ikitelli upim denmi

  • Merhaba,

   Aldığınız ürün boyut adetine göre gönderdiği firmaya göre değişir. Tüm ürünleri ptt getirmemektedir. İkinci konu ise aldığınız ürünleri gümrükten çekebilmeniz için (ticari bir gönderi ise) beyanname ve evraklar gerekebilir. Satın aldığınız ürün nedir? Hangi kargo ile gönderdi? Kaç adet? Bu tip bilgiler önemlidir.

   Syg
   Syg

 208. Merhaba,

  Aliexpress’en sipariş ettiğim Android Tv Box ürünüm 20.12.2019 cuma günü gümrüğe girdi, bugün gümrükten çıktı. Şu an durum olarak PTT İşyerine Sevk Edildi yazıyor.

  Fakat gümrük ücreti ile ilgili kısımlarda rakam belirtilmemiş, – olarak görünüyor ve bedel görünmüyor.

  Kargonun bundan sonraki süreci nasıl işler ? Ortalama gümrük bedeli nekadar yansıtılır acaba ? Yüksek bir bedel ile mi karşılaşırım, yoksa tahminimden düşük bir bedel mi gelir ? Nette araştırma yaptığımda, Tv Box ürünleri için 15 TL ile 120 TL arasında değişkenlik gösteren bedeller ödenmiş.

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   TV boxlar için gümrük vergisi şu şekilde hesaplanır:

   %20 gümrük vergisi+
   %20 ötv+
   TRT bandrol ücreti +
   Gümrüğe sunma ücreti şeklinde olur. Bazen gözden kaçtığı için daha düşük vergiler çıkabiliyor. 100 TL olan bir TV box için

   20 TL gv + 20 TL ötv + 7 EUR TRT +7-8 TL gümrüğe sunma ücreti çıkar.

   Biraz bekleyin ve gümrük vergisinin hesaplamasını bekleyin. Eğer ukimde çok fazla beklerse şahsen başvurun. Posta yolu ile bildirim alırsanız gelen bildirime göre hareket etmelisiniz.
   Syg.

   • Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

    Paket Türkiye’ye girdiğinden bu yana hiç UKİM’e gitmedi. İST.ULUSLARARASI PİM olarak görünüyor. 24.12.2019 tarihinde son durum olarak İST.ULUSLARARASI PİM ‘de PTT İşyerinde Bekliyor ibaresi var. Bugün hareket olmadı.

    Acaba paket bu aşamadan sonra mı gidecek UKİM’e ? Yoksa bu aşamadan önce mi gitmeliydi ?

    Tekrar teşekkür ederim.

    • Engin bey,

     Upim başakşehirde bekliyor ise iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır. Pazartesi de hareket etmez ise ve elinize bir evrak ulaşamaz ise şahsen başvuru yaparak paketinizi teslim almaya gidebilirsiniz. (İstanbul’da ikamet ediyorsanız, eğer İstanbul dışında iseniz size en yakın yere gönderilecektir.)

     Syg.

 209. merhabalar öncelikle böyle bir sayfaya denk geldiğim için çok şanslıyım
  aliexpressten sıcak folyo makinası sipariş etmek istiyorum ürün fiyatı ürün fiyatı 645 tl + 598 tl UPS kargo bedeli türkiyedeki muadilleri ise 3000 tl

  bu ürünün sizce ortalama gümrük vergisi ne kadar olur?
  ticari paket olarak gümrük memurunca gümrükte tutulabilir mi? (böyle bir durumda baya bi masraf ve zaman kaybı oluyormuş sanırım gümrük memurunun beyanı falan gerekiyormuş)

  • Merhaba Nihat,

   UPS ile alacağınız için gümrük işlemleri detaylı olarak vyapılacaktır. %40 45 kadar vergi çıkabilir. (ötv’ye dahil olup olmadığını bilmiyoruz. Özel bir gümrük iznine olabilir.) Gümrük ücretleri haricinde kargo ücretindende büyük kayıplar yaşabilirsiniz.Ürün gümrükten dönmesi halinde satıcı kargo ücretini karşılamayacaktır. Satıcı ile iletişime geçerek detaylı bilgi almanız daha yararlı olacaktır.

   Syg

 210. Merhaba. Benim yurt dışından gelen (hediye kameram) var. Doğal olarak faturası felan yok. Benden fatura istenen bir yazı geldi ptt den ne yapmam gerekir?

  • Merhaba,

   Faturasını bir şekilde ibraz etmelisiniz yada gidip şahsen başvurun. En kötü ürün fiyatını gösteren bir siteden ekran görüntüsü alın. Bununla ilgili herhangi bir düzenleme yok malesef. Tüm ürünler vergiye dahil. Vergisi hesaplamada teslim almanız mümkün görünmüyor.

   Syg

 211. Arkadaşım yurtdışından hediye olarak cep telefonu geldi. Ve gümrüğe takıldı. Ürünün içinde 13.33 dolar değer gözüküyor. Bunun faturasını göndericiden temin edersem kargomu iade ederler mi acaba. Yada vergilendirilmesi nasıl olur sence

 212. Merhaba,
  RV248870**5CN takip numaram.

  Yalnız bana pim servisinden değer tespiti yapılmadığına dair bildirim geldi.Ben den ürünün fatura,banka dekontu istendi henüz göndermedim.
  Ama şimdi burda yazılanları okuduktan sonra takip no ile kontrol ettiğim de PTT şube de görünüyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler, selamlar…

  • Merhaba,

   Kontrol ettim. BAŞAKŞEHİR Ukimde evrakları bekliyor. Göndermemeniz halinde ürünü teslim alamazsınız. Ürün gümrük yasaklı ise gönderseniz dahi teslim alamazsınız. Değer tespiti yapılarak vergilendirme yapılacağından evraklar gereklidir.

   Syg

 213. Merhaba. Aliexpress ten gelen kargom gümrüğe takılmış. Bugün bir PTT görevlisi evime telegraf bırakmış. Telegraf ta bizzat 7 gün içerisinde ukim e gelin diyor fakat herhangi bir evraktan bahsetmiyor. Hafta içi çalıştığım için gidemiyorum. Hafta sonu Ukim acıkmı bilmiyorum. Acaba hangi evraklar gerekiyor ve ben bu evrakları oraya gitmeden mektup ile göndersem olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Hafta sonu kapalı. Gelen bildirimde bir posta adresi veya buna benzer bişey yazıyormu? Bazen paketi yanımızda açmak isteyebilirler. Ürün nedir? Gümrük yasaklı ürün ise size teslim edilmeyecektir. Eğer gidip teslim almazsanız ürün satıcıya iade edilir.

   Syg

 214. Mergabalar, sizi son kez rahatsız ediyorum. CC501705478DE takip nolu gönderim, 16 iş günü sonra Almanya’dan Türkiye’ye ulaştı. Gümrükten geçti, vergisi bile belirlendi, hazırladım. Eve teslim edilmesini beklerken bugün PTT takip sitesindeki son girdide İstanbul KİM Merkezi’ne Sevk İşlemi Gerçekleşti diyor. Gümrükten geçip vergisi bile çıkarıldıktan sonra neden eve gönderilmez acaba? Benzer durumdaki kişiler geri gönderilecek ürünler oraya gidiyor filan diyor. Ne dersiniz, sorun çıkar mı?

  • Burak bey,

   BU KİM, UKİM değil. Nerde oturduğunuzu bilmiyorum fakat Topkapı Kargo Dağıtım merkezinde. Dağıtıma çıkacaktır. Gidip kendinizde teslim alabilirsiniz.

   Syg.

   • Merhaba benimde bir sorum olacak müsadenizle. Ben fiyatı türk parası ile 1000 tl olan bir android multimedia siparişi verdim. Bu ürünü vergilendirmesi nasıl olur? Gümrük görevlileri paket üzerinde yazan miktar ile mi yoksa benden isteyecekleri belgeler ile mi vergilendirme yaparlar. Eğer internetten bakarlarsa kafalarına göre bir vergilendirme mi yaparlar. Çünkü malum turkiyede fiyatı pahalı. Eğer öyle yaparlarsa aldığım üründen daha fazla vergilendirme çıkarmı

    • Merhaba,
     Multimedya teypler için gümrük vergisi haricinde %18 ötv ve trt bandrol ücreti yansıtılmaktadır. Hesaplama şu şekilde olur:
     %20 gümrük vergisi : 200 TL
     %18 ötv: 180 TL
     TRT bandrol:70 TL
     Gümrüğe sunma ve diğer ücretler : 8-10 TL
     Toplamda 460 TL kadar çıkması gerekir.
     Ürününüz gümrük tarafından açılmaz ise paket üzerinde yazan değerden yapılabilir.

     Syg.

 215. merhablar,cok guzel cevaplar sorular aciklamalar gorunce bende bir soru sormak istedim, her bir pakette 5 adet olmak kaydiyla yurt disindan siparis verebiliyoruz anladigim kadariyla. peki pakette benzer seylerden 1 den fazla yani 2`314 olmasi durumunda sikinti yasanir mi? tesekkurler

  • Merhaba,
   Bu durum tamamen gümrük memuru ile alakalı bir durum. Bazen hiç beklenmedik ürünleri ticari sayabiliyorlar. Adette tek pakette 3-4 normal. Elbette ürünün cinsine görede değerlendirme değişiyor. Yani tek pakette çoklu almak gümrük vergisi açısından avantajlı. Fakat gümrükte bazen takılıyor. Eğer ticari sayılırsa en fazla bir kargo ücreti kadar zararını olacaktır.

   Syg

 216. Aliexpressten 137TL’ye kulaklık siparişi verdim toplam ne kadarlık gümrük vergisi çıkar bir de bu vergiyi kapıda mı öderim yoksa gümrüğe mi gitmem gerekir?

 217. Merhaba. Ben Amerika’dan aminoasit yani sporcu besin takviyesi aldım. Ürün gümrüğe takıldı ve görevliler bunların ilaç kategorisinde oldugu yönünde bana bilgi verdiler. Ürünleri alabilmem için doktor reçetesi gerektiğini söylüyorlar. Yalnız gezmedik doktor kalmadı hiçbiri reçeteye yazmıyor bu ürünleri. Sadece bir doktor iyimser yaklaştı ve ürünlerin zararsız olduğunu bunların besin takviyesi olduğunu söyledi yalnız o da yazmadı:-( Kesinlikle zararlı ürünler değil. Hatta ülkemizde dahi satılıyor bu ürünler. Yalnız Amerika’dan aldıklarımın içeriği daha iyi daha güçlü ürünler. Yani merdivenaltı ürünler değil. Lütfen bana bir yol gösterin. Ürünleri almayı çok istiyorum çünkü bayağı bi meblağ ödedim 🙁

  • Merhaba Ceyhun,

   Posta yolu ile getirilmesi yasaklı ürünler olduğu için gümrükten geçmiyor. Ürünleriniz belli bir süre sonunda satıcıya iade edilecektir. Sizde satıcıdan ücret iadesi talep edebilirsiniz.Üzülerek herhangi bir yolu olmadığını belirtmek isterim.

   Syg.

   • Keşke iade edilse ve bende ücretimi geri alabilsem ama gümrükte bekletiyorlar ürünleri imhaya gitmesinden korkuyorum. Ayrıca takipsiz gelen ürünlerimde var. Aynı şekilde Amerika’dan aynı mağazadan aldım. Ptt ye sorduğumda akıbeti hakkında bilgi vermediler ? Ama ürünün Türkiye’ye kadarki ulaşım sürecini görebiliyorum yabancı kargo şirketinin sağlamış olduğu kolaylıkla ürünlerin Türkiye’de olduğunu öğrendim. Bu ürünlerde geri gider mi acaba iade ederler mi satıcıya ? Bu sorularımıda cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

    • Takipsiz ürünleriniz için bir şey diyemiyorum. Takipsiz aldığınız ürünler de yasaklı ürünler mi? Eğer yasaklı ürünler değilse vergisi kesilerek tarafınıza ulaşacağı kanaatindeyim. Daha önceki deneyimlerimde ürün iade edildi. (kayıtlı postalar). Belli bir süre gümrükte bekler ve en sonunda iade edilir. Bu beklemesi göndericinin kargo opsiyonu ile ilgilidir. Bazıları 20 bazıları ise 10 gün gümrükte bekler.

     Syg

     • Gümrüğe takılan en pahalı kargom için konuşuyorum. 9 Ekim günü İstanbula intikal ediyor. Gümrükte bekletiliyor. Son güncelleme 23 Ekim günü görünüyor takip sisteminde. Ayrıca şöyle bi ibare mevcut ” Müşteri ekspres olmayan gümrük işlemleri istedi. Önerilen işlem; şu anda başka bir işlem gerekmiyor.” Halbuki ben onlardan birşey talep etmedim. Kendileri benimle iletişime geçip doktor reçetesi sunmamı istediler. Bu belirtilen ibareden hiçbirşey anlamadım. Bir de son güncelleme 23 Ekim ne oluyor acaba ? 9 Aralıkta tam 2 ay olacak. Umudumu kesmeli miyim ? Yoksa bu konuyu cimer e veya tüketici hakem heyetine veyahut gümrük bakanlığına dilekçe ile şikayetlerimi mi belirtmeliyim ? Daha öncede dediğim gibi bu ürünler Türkiye’de satılıyor nasıl yasaklı olur anlamıyorum. Ben farklı bir ürün getirmedim. Sadece Amerike menşeili ürün aldım. Lütfen bir yol göster panda.

     • Bugüne kadar yaklaşık 4000 liralık ürün aldım sadece 500 liralık 1 paketi teslim alabildim. PTT görevlisiyle görüştüğümde bana aynen şu şekilde bir ifade kullandı. “Gümrüğe günde yüzlerce binlerce ürün geliyor 10 paketten 9 u açılır bakılır 1 tanesi araya kaynamıştır. Muhtemelen senin aldığın pakette bu şekilde geçmiştir.” Ne yani benim ürünleri alabilmem için şansımın yaver gitmesi mi gerekecek veya gerçekten yasaklı zararlı bi ürün ülkeye sokacam eskaza bu ürün kontrol edemeden geçti ve bende aldım kim bunun hesabını verecek. Bu şekilde o PTT çalışanını şikayet etsem bir sonuç çıkar mı ? Gerçekten bilsem ki ürünlerimi alacam bir sonuç çıkacak her yere başvurumu yaparım. Ama zannımca gümrük görevlileri kendini her türlü haklı çıkaracaktır.

 218. Merhaba birkaç sorum olacaktı; Aliexpressten blackfriday indirimiyle ve kuponlarla 268 tl değerinde bir grafik tablet almayı düşünüyorum evime sıkıntısız bir şekilde gelir değil mi? ayrıca %20 lik gümrük vergisi ile fiyatı ne kadar olacaktır acaba tam olarak ?Ve gümrük vergisi dışında başka vergide eklenir mi bu ürün için?
  ürün resim: https://i.hizliresim.com/dLAkr7.jpg

 219. Merhaba; İngiltere Norstar-Biomagnetics firmasından 30 usd değerinde su canladırıcı bir bardak altlığı aldım, firma bana takipsiz olarak gönderiyi 6 kasım da göndermiş, o günden bugüne kadar hala ne ptt den gelen oldu, ne gümrük ten bir yazı geldi. Firma ücreti iade edebileceklerini söyledi ama ben postayı bulmak istiyorum açıkçası. Postamın bulunması ile ilgili araştırmaya nereden başlamalıyım? Yardımlarınızı rica ederim.

  Syg.

  • Merhaba Emre,
   Kargo takip numarası mevcut ise Ptt den sorgulamanın gerekir. Şubeye veya çağrı merkezine ulaşarak sorgulama yapabilirsiniz. Takipsiz kargo olduğu için geç geliyor olabilir. Eğer bir sonuca ulaşamazsanız ücret iadesi almalısınız.

   Syg

 220. Malum siteden bir kaç ucuz ürün sipariş verdim gümrük ücretleri üründen fazla ve böyle bir şey olduğundan bilgim yoktu diğer gelecek ürünleri almasam sorun olur mu

 221. merhaba, shopbop.com adlı siteden bir çanta almak istiyorum. çantanın fiyatı 445 tl gümrük vergilerini 100 tl hesaplıyor, 57 tl da kargo ücreti. totalde 603 tl fiyat çıkarıyor. acaba bu 603 liranın üzerine bir ücret ödemem gerekir mi veya ürünüm gümrükte takılır mı

  • Merhaba,

   Gümrük vergileri dahil bir sistem ise tüm işlemler yapılarak tarafınıza ulaşacaktır. Herhangi bir ekstra ödeme çıkmayacaktır.

   Syg

   • Merhaba
    Öncelikle iyi çalışmalar.Ben Mart ayı sonunda AliExpress üzerinden bir Masaj tabancası siparişi verdim. Ürünüm Turkiyeye kadar Pos Malaysia ile tasindi. Teslim tarihim 24 Nisandi.22 Nisan’da ürünün Türkiyeye geldiği fakat gumruk tarafından güvenlik sebebi yüzünden alı konulduğu gözüküyor.27 Gün geçmesine rağmen hala bir hareket yok ayrıca gümrük tarafından da bir iletişime geçen olmadi. PTT nin takip ekranında şuan paketim gözükmüyor ama Pos Malaysia kargonun sitesinde ürünün Türkiye’ye ulaştığı gözüküyor. UKIM in müşteri hizmetleri ni 50 kez aramama rağmen hiçbir yetkiliye ulasamadim. İstanbul yurtdışı posta müdürlüğü ise UKIM e ulasmami söyledi onları arayınca.Anlayacaginiz ürünüm gümrükte herhangi bir nedenden dolayı çok uzun süredir duruyor.Urunun 2 takip numarası var ikisinide ekliyorum en alta .Umarım en kısa zamanda ürünüme ulasmami sağlarsınız teşekkürler.
    Iyi Çalışmalar dilerim!!!

    Takip Numaraları
    1-UF048378454YP
    2-RC207787812MY

    • Merhaba,

     Şuan için herhangi bir bilgi bulanamıyor. Bu paket ülkemize gelmiş olsa veya bir kayıt olsa sistemde görünmesi gerekir. Belki bir karantina uygulaması olabilir. ilk verdiğiniz kod ile değide ikincisi ile ptt ile iletişime geçerek sorgulama yapın. Fakat bu dönemde kısa sürede gelmiş olması pekte mümkün görünmüyor.Biraz daha bekleyin. Eğer koruma süresi içerisinde ulaşmaz ise anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.

     Syg

 222. Merhabalar,

  Öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

  Bir Alman müzik marketinden 482 €’luk dijital piyano satın aldım. 30€ da gönderim ücretiyle toplam 512€ ödedim. Kargo 17 kg ve DHL tarafından gönderildi. Takibe PTT websitesinden devam ediyorum.

  Bu ürün doğrudan evime gelir mi ve gümrük vergisi kadar ÖTV de ödemem gerekecek mi?

  • Merhaba,

   Müzik aletleri ötv listesinde yer almıyor.(paketinizi takip ediyorum)1500 EUR ya kadar posta yolu ile alışveriş serbest. Aldığınız ürünün özel bir gümrük muamelesi yoksa gümrükten geçecektir.

   Syg.

   • Merhabalar, sizi yeniden rahatsız ediyorum. 15 Kasım’da sisteme girilen kargomun takibine PTT websitesinden devam ediyordum. 21 Kasım’daki EDI-received açıklamasından sonra veri akışı durdu. Bu akşam takip numarasını kontrol ettiğimde ‘Herhangi bir sonuç bulunamadı’ mesajını veriyor. Sizce sorun ne olabilir?

 223. Merhaba ben yurt dışından telefon aldım ve gömrüğe takılmış,şuanda büyük ihtimalle geri gidecek bi kaç güne kadar,şimdi bu telefonumu gömrükten alma imkanım var mı varsada gerekli evraklar nelerdir istanbul başakşehir yazıyor onlara ulaşabilme imkanım var mı söyleyebilirmisiniz.

   • Merhaba. Polonyadan 1.410 zl yaklaşık 2.150 TL lik çıkma otomobil parçası aldık, 9kg ağırlığında gümrüğe takıldı. Araç ruhsatı, faturası ve paypal görüntüsü vs. Belgeler vermemize rağmen kargo teslim edilmedi. Bizden ekstra gümrük müşaviri vs. istendi. Kargoyu almak icin ne yapabiliriz

    • Mehmet bey,

     Otomobil parçaları özel bir gümrük iznine tabi olabilir. Bununla ilgili gümrük müşavirinden yardım almanız daha doğru olacaktır.

     Syg.

 224. Merhaba ben yurt dışından bir dijital saat aldım ama gömrüğe takıldı ve işin kötü tarafıda satıcıdan faturayı alamıyorum şimdi sorum şudur:bu ürünümü gömrükten almam için ne yapmam gerekiyor nereye gitmem gerekiyor nereyi aramam lazım acil cevap verirmisiniz

  • Merhaba,

   Ürün UKiM’de mi tutuluyor? Tarafınıza haber kağıdı geldimi? Fatura olamadan kredi kartı ekstreniz ile başvurur yapabilirsiniz. (paketinizin nerede beklediğini kargo takip ekranlarında görebilirsiniz.)

   Syg

 225. Merhabalar..
  Bugün aliekspressten 4 adet nike ayakkabı siparişi verdim. Toplamda 1052 tl tutuyor.
  Sorum şu ; birincisi açık adres belirttim bursada yaşıyorum, kapıma kadar gelir mi ? Ve tahmini ne kadar sürede gelir ?
  İkinci sorum ise şu ; acaba ne kadar vergi öderim bu rakama bi fikriniz var mı ?

  • Merhaba Oğuz bey,

   Büyük ihtimalle siparişleriniz gümrüğe takılacaktır. Yüksek ihtimalle ticari bir alışveriş sayılacaktır. Ürünleri gümrükten teslim alamama ihtimaliniz yüksek. Eğer gümrükten geçerse Paket evinize kadar gelir. Üzerine yazılan değer üzerinden %20 (1052*20/100=210 TL) + 8 TL gümrüğe sunma ücreti çıkacaktır.

   syg

 226. Merhaba , AliExpress’ten aracıma multimedya sistemi aldım (double din teyp , görüntülü) ürünün ücreti 980 TL idi + 200 TL de kargo ücretine verdim. DHL ile gelmiş. Tarafıma mail ile bildirim yaptılar. Bazı evraklar istediler hepsini tamamladım ve yolladım sonra ise durumun kendilerini aştığını gümrüğün ürünü bırakmadığını bu nedenle de gümrük müşaviri ile görüşmem gerekitğini söylediler ? ne yapmalıyım ? DHL değil de devlet kargosu ile gönderim sağlansaydı gümrüğe takılır mıydı yine ? Birkaç kişi ile görüştüm TSE belgesinden dolayı sorun olduğunu vs. şeyler söylediler. Sizin görüşünüz nedir.?

  • Merhaba Yakup,

   Ürününüz her şekilde gümrüğe takılacaktır. Neden bırakmadıklarını tam olarak öğrenin ve itiraz edin.Tek adetli ürün ise ithalat olamayacaktır.Gümrük vergilerinin hesaplanarak teslim edilmesi gerekir. (sahsi kullanım) Fakat çok adetli ise gümrük ticari olarak nitelendirdi olabilir. Yalnız gümrük vergisi %40 kadar olur. (%20 gümrük +trt bandrol ücreti +ötv) eğer teslim almaz iseniz ürün gümrükten satıcıya iade edilecektir. Ücret iadesi alabilirsiniz. Gümrük müşaviri minimum 400 TL ücret isteyecektir.

   Syg.

 227. 850 dolar degerinde bir sicak baski makinesi almak istiyorum sahis olarak alabilirmiyim ? Yuzde 20 gumruk vergisine raziyim ustune daha fazla bir odeme cikar mi ??
  Ya da tanidik bi firma sahibi bulup sirket uzerinden mi satin almam kolay olur

  Bir de ayrica ali expresten gumruk dahil odeme secenegi varmi ??

  • Merhaba Kübra,

   Normal şartlarda 1500 EUR ya kadar herhangi bir problem yok fakat, aldığınız cihazın büyüklüğü ve ek izinler tabi olması gibi durumlar mevcut olabilir. İthalatı olan bir firmaya aldırmanız daha mantıklı olacaktır. Aliexpress’te vergiler dahil sistem şuan için bulunmamaktadır.

   Syg

 228. Merhaba. İngiltereden bana hediye gelen saat için vergi ödemem şart mı? İtiraz etme hakkım var mıdır? Saatin değeri 215 sterlin. Herhangi bir yerden satın almadığımdan dolayı doğal olarak faturasız. Fedex aracığılıyla geliyor. Hatta şu anda sırasıyla Uluslararası gönderi serbest bırakma – İthalat, Teslimat istisnası, ve en son Bölgedeki FedEx tesisinde yazıyor. Bunların anlamı nedir? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tüm herşey vergiye dahil. Eskiden gift olarak ürünler gümrükten geçbiliyordu. Bunun hediye olduğunu nasıl ıspatlayabilirsiniz? Sadece yolcu yanında getiremediği eşyaları daha sonra kargo ile gümrüksüz teslim alıyor. Bunuda pasaportunuzla yeni giriş yapmanız halinde yapabilirsiniz. Yani kendiniz önden şahsi eşyalarınız kargo ile peşinizden gelebilir. Konu ile ilgili TNT kargo müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. (fedex dağıtımını TNT yapmaktadır.)

   Syg.

 229. Benim Ali’den aldığım ürün istanbul gümrük de ve bana. Bu eşya şahsi kullanıma uygun değildir dediler gümrükle müşavirine. Sordum bedeli büyük dedi benim 1 400 tl yandı. Ne yapa bilirim

  • Merhaba Lokman,

   Şiparişinizi teslim almayın ve satıcıya iade edilmesini isteyin. Ürün satıcıya iade edildiğinde takip ekranlarında ”iade” ve ”ürün yurt dışına sevk edildi ” hareketlerini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık şekilde açılmalıdır:

   1-Yalınızca para iadesini seçin,
   2-Ürün ulaştı mı? sorusuna hayır cevabını verin
   3-Açılan ekrandan lojistik takip problemini seçin.
   4-Bu seçeneğin altından ürün satıcıya iade edildi seçeneğini seçin
   5-Takip ekranlarını kanıt olarak yükleyin.
   6-iade edilecek ücret tutarını girin.

   Genelde kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   syg

 230. Merhabalar.
  EK5023110**GB Ingiltereden parcel2go ile gelen kolim ozel esyalarim var. ve iki kolim geldi biri gelmedi. En son tarih 8 gosteriyor. Ama ptt’ de urun gostermiyor. Diyerlerinde sikinti olmadi. Nasil yardimci ola bilirsiniz bana ?

  • Merhaba,

   Konu hakkında ptt müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiniz mi? Diğer iki koliniz PTT sisteminde takip edilirken diğeri takip edilemiyor. parcel2go ilede iletişime geçerek Ülkemizde takip edilebilen takip numarasını isteyebilirsiniz.

   syg

 231. merhaba
  ekim ayı başında aliexpress’e verdiğim PR045713117YP takip nolu sipariş 11.10.2019 tarihinde istanbula varmış gözüküyor. O tarihten sonra hiçbir hareket yok. ne yapmam gerekir?
  çok teşekkür ederim

  • Merhaba Hakan,

   Kargonuz Türkiyede takip edilen kodu RH116662129TR . Bu takip kodu ile ptt internet sitesinden takip etmelisiniz. paketinizin son hareketleri:

   24/10/2019 – 11:13:40 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi AYDIN DTM MERKEZ AYDIN
   25/10/2019 – 05:23:02 PTT İşyerine Geldi AYDIN DTM MERKEZ AYDIN
   25/10/2019 – 09:27:00 Torba Kapandı AYDIN DTM MERKEZ AYDIN

   ÇIKAN VERGİ
   Ücretler
   Gümrük Vergisi 5.75 TL
   Damga Vergisi 0.7 TL
   Gümrüğe Sunma Ücreti 8.0 TL
   Yurtdışı İade Ücreti 0.0 TL
   Toplam 14.45 TL

   syg

 232. Merhaba,

  Ali expressten yüzlerde ürün aldım
  son siparişim küçük soketler ve soket parçaları yani yasak ya da sorun olacak statüde olmayan sürekli olarak aldığım bir ürün grubu.

  Zamanında gelmediği için anlaşmazlık açtım ve satıcı yeniden göndermeyi taahhüt etti kabul ettim. bu ürünle birlikte yeni bir sipariş daha verdim ve 2 ürün tek kargo ile gönderildi. Fakat paket üzerine 17 dolar yazmasını istedim. 70 dolar gibi bir rakam ödemiştim. Kargo ptt gümrüğünde takıldı.

  Gerçek tutarı beyan etsem de acaba müşavire mi yönlendirirler, öyle olursa zaten makul ve mantıklı olmayacak.
  iade etsem ürüne ihtiyacım var, ne yapsam bilemedim…

  • Merhab Ömer,

   Gümrüğe takıldı ve ödeme makbuzu beyan etmeniz gerekiyorsa , Satıcıdan proforma fatura göndermesini talep edebilirsiniz. Fakat ödeme belgesi olarak kabul edilmeyebilir. Bu şekilde olursa , Kredi kartı ekstresini göstermeniz gerekir. Eğer adet olarak ticari sayılırsa o zaman yapabileceğiniz bir şey yok . ürünü iade etmeniz gerekecektir.

   syg

 233. Merhaba

  Amerikan ups tarafından getirilen tek parça Otomobil parçası kargom Gümrük işlemlerinde ticari olarak sayılmış Şahsi olduğuna dair başvuru reddedilmiş ürün yaklaşık 15-20 gündür havalimanı gümrükte bekliyor kargoyu çıkartmak için parça tutarının yaklaşık 3 katı masraf çıkartıyorlar karşıma halbuki ürünün şahsi aracıma takılacağını ruhsatla beraber kanıtladım şuan ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim . Teşekkürler

 234. Ürünüm 21.10.2019 tarihinde Ptt iş yerine girip yurt dışı geliş kaydı yapıldı açıklaması girilmiş hemen ardından gümrüğe sevk edildi açıklaması girilmiş . 14.50 ₺ de vergi ücretlendirmesi yapılmış ürünüm elime ulaşır mı ukim e mi gönderilir

  • Merhaba Veysel,

   Ürününüz adresinize kadar gelecektir. Postacı tarafından gümrük vergisi tahsil edilerek tarafınıza teslim edilecektir.

   syg

 235. Merhaba,
  Bn AliExpress den akıllı saat aldım. Takip e bastığımda gördüğüm son işlem ayın 15 inde 13.09 da aynı saatte üç işlem görünüyor. “Gümrükte tutuluyor.” “Gümrük işlemleri başlatıldı.” Ve “Gümrükten geçti.” Fakat her çıkıp tekrar grdiğimde rastgele bu üçünden biri yazıyor. Gümrükte tutuluyor dediğinde yukarda gönderim başarısız yazısı çıkıyor. Kargom gelir mi yoksa gidip mi almam gerekir.

  • Merhaba,

   Akıllı saatiniz eğer sim kart girişli ise yasaklı olduğu için gümrükte tutuluyor olabilir. Gümrük işe iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır. Ürününüz gümrükten geçmiş isetakip ekranında gümrük ücretleri görünecektir.

   Syg

 236. merhaba
  kargom 12.10.19 tarihinde Türkiye ye geldi ptt sisteminde bu şekilde görünüyor.

  2019 – 13:16:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) – – Singapore (Yurt Disi)

  11/10/2019 – 23:40:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) – – Singapore (Yurt Disi)

  12/10/2019 – 09:56:19 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) – – Turkey

  ptt mail attım kargonuz henüz yurtiçi alım merkezine ulaşmamıştır şeklinde cevap verdiler be ne demek oluyor.
  önemli bir diger sorum ise kargonun şu andaki hali ile UKİM gidip şahsen alabilir miyim ? bana burdan kargo veremiyoruz işlemleri henüz tamamlanmadı denir mi ? hangi aşamadan sonra gidip ordan alabilirim ? cok tşk ederim

  • Merhaba Samet ,

   Yoğunluktan dolayı ürününüz gecikmeli geliyor . Kargo hareketlerinde herhangi bir problem yok. Vergisi hesaplandıktan sonra tekrar hareket edecek ve tarafınıza teslim edilecektir.

   syg

   • birde ptt aradıgımda Türkiye yazmasına ragmen kargonuz Türkiye’de degil transit bölgede dedi bayan sanırım gümrük bölgesinden bahsediyor. bu bilgilere göre şu anda benim kargom gümrük vergisi işleminde mi oluyor?

    • Ürününüz bu bilgilere göre ülkeye gelmiş ancak daha işlemler başlamamış demek oluyor. Sırası geldiğinde işlemler başlayacaktır.

     Syg

 237. Merhaba,

  2 ekimde etsy.com’dan aldığım ürün 7 ekimde ingiltere’den kargoya verildi. Bu kargo standart kargo olduğu için Royal Mail ile geliyor ve takip edebileceğim bir kargo numarası mevcut değil malesef. Kargonun durumunu öğrenebilmek için herhangi bir yöntem mevcut mudur? PTT’yi arayıp adıma bir kargo var mı diye kontrol ettirdim ancak bir kargo bulunmuyor. Gümrükte kalma olasılığı nedir? ürün 5 pound değerinde bir oyuncaktır.

  Yardımınız ricasıyla,

  • Merhaba Caner Bey,

   kargo takip numarası olmadan herhangi bir sorgulama yapmanız mümkün değil. Kargo takip numarasını öğrenme ihtimaliniz varsa ,kargo takip numarası sorununuzu çözecektir. (Standart olsa dahi bir takip numarası olacaktır)

   syg

 238. Üstad merhaba,
  Yurtdışından kırılan monitörümün panelinin yedeğini sipariş ettim, Aliexpress EMS ile gönderim yaptı, 1 hafta içinde de Türkiye’ye ulaştı. Son durumu aşağıda görebilirsiniz.
  https://i.hizliresim.com/QPGjRZ.jpg

  UPİM’e ulaşamadığım için ve tarafıma 1 haftadır bildirim de gelmediği için, cihazın fiyatının yüksekliğinden ötürü endişeliyim. Ürünün gümrük ücretini “illa gümrük müdürlüğünde ödeyeceksin” demelerinden korkuyorum, çünkü bana en yakın müdürlük Bursa’da. Böyle bir durum hala yaşanıyor mu?

  Çok teşekkürler