Yurt dışından online alışveriş yapanların bilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biride her ürünü satın alamayacağıdır.

Gümrük vergisi ödeyerek almak isterseniz dahi gümrükte geçmeyen gümrük yasaklı ürünler vardır.

Eğer yurt dışından AliExpress gibi bir siteden alışveriş yapacaksanız bu ürünleri bilmeniz gerekmektedir.

Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:

 • Tütün ve benzeri ürünler,
 • Alkollü ve benzeri içecekler,
 • Cep telefonu ve benzeri sim kart takılabilir cihazlar,
 • Kozmetik ve benzeri Ürünler,
 • Takviye Edici ve Sporcu Gıdaları

Yukarıda saydığımız ürünler, posta yolu ile gümrükten geçmemektedir.

Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.

Bugünlük bu kadar aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Grupanda tüm paketlerinize gümrüğe takılmadan kavuşmanızı diler. Şimdilik hoşçakalın.

21 YORUMLAR

  • Mesut bey merhaba,

   Android cihazı yani tv boxlar gümrükten geçer. tv box gümrük yasaklı bir ürün değildir. Ürününüz ulaşacaktır.

   syg

 1. Ben mini tv getirmiştim antenli gelir dimi ürüne bu (1.8 inç Açık Mini CEP FM Radyo ile Analog TV ve Saat fonksiyonu (bu digital TV) yazarak bakabilirsiniz cevabı bana mail olarakta atarsanız teşekkür ederim

  • Soner bey merhaba,

   Bıçak ,delici alet,silah parçası , veya yan ürünleri gibi ürünlerde gümrükler, sizden emniyet genel müdürlüğünden yazı isteyebilir. Eğer aldığınız bıçağın özellikleri emniyet müdürlüğünce yasaklı olmadığı kanaati oluşturursa gümrükten ürününüzü vergilerini ödeyerek alabilirsiniz.

   syg

  • Merhaba Ahmet Bey,

   0-1500 EUR arası olan posta ile tv için bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Fakat daha önce TV satın almadım. Kargo ücretleri , gümrük vergisi , ötv, bandrol ücreti vb vergiler ile birlikte çok maliyetli olabilir. Satıcı firmadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Göndereceği kargo firması gümrük işlemleri için ek ücretler talep etmektedir. VE daha yüksek maliyetler doğurabilmektedir.

   syg

   syg

  • Merhaba Olcay,

   Gümrük ile ilgili a4 kağıdı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.Fakat Türkiye’de daha ucuza temin edebileceğiniz kanaatindeyiz.

   Syg

   Syg

  • Merhaba Kaan bey,

   Bisiklet getirmeniz için herhangi bir yasak bulunmamaktadır. 0-1500 EUR posta yolu ile satın alabilirisiniz. Fakat, bisiklet gibi bir ürün büyük bir paket olacağından özel bir kargo şirketi tarafından getirilecektir. Gümrük vergileri ve gümrük işlemleri için satın alacağınız kargo şirketi yüksek ücretler talep edebilir.Örneğin gümrükte beklediği her gün için ücret isteyebilir. Gümrük vergilerinide hesaplamanızı öneriyoruz.

   syg

 2. Merhaba Çin’den altın arama dedektörü almak istiyorum değeri 500 dolar. Ağırlığı da 11 kğ civarı gümrüğe takılırmı ve bana ne kadara mal olur yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Atilla,

   Gümrüğe takılır. Özel bir mevzuatı bulunabilir ve gümrük işlemleri için izin gerektirebilir. Bu ürün için bir gümrük müşavirinden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

   Syg

  • Merhaba,

   Çakmak ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat gazlı bir çakma ise sıvı kimyasal olarak değerlendirilebilir. Ve gümrükte işlem görebilir. En fazla tek seferde 5 adet satın alabilirsiniz.

   Syg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here