Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?

212
12918

Yurt dışından online alışveriş yapanların bilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biride her ürünü satın alamayacağıdır.

Gümrük vergisi ödeyerek almak isterseniz dahi gümrükte geçmeyen gümrük yasaklı ürünler vardır.

Eğer yurt dışından AliExpress gibi bir siteden alışveriş yapacaksanız bu ürünleri bilmeniz gerekmektedir.

Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:

 • Tütün ve benzeri ürünler,
 • Alkollü ve benzeri içecekler,
 • Cep telefonu ve benzeri sim kart takılabilir cihazlar,
 • Kozmetik ve benzeri Ürünler,
 • Takviye Edici ve Sporcu Gıdaları

Yukarıda saydığımız ürünler, posta yolu ile gümrükten geçmemektedir.

Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.

Bugünlük bu kadar aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Grupanda tüm paketlerinize gümrüğe takılmadan kavuşmanızı diler. Şimdilik hoşçakalın.

212 YORUMLAR

 1. Merhaba bi konuda çok araştırma yaptım size danışmak istiyorum elektirikli motor yapıyorum ve aliexpressten 3.2v 35ah lifepo4 pil almak istiyorum pil geçer mi gümrükten acaba yaklaşık 20 adet alıcam ve dc motor var 2000w o da geçer mi

  • Merhaba,

   Bıçağın durumuna göre değişir. Bazı tehlikeli bıçaklar gümrükten geçmemektedir. Çakı,küçük bıçak,mutfak bıçağı gibi ürünlerde genel olarak sıkıntı teşkil etmemektedir. Gümrük memuru değerlendirmesi önemlidir.

   Syg

 2. Merhaba, biraz saçma olacak ama 30 ml’lik 4 tane minik yağ sipariş etmiştim etsy üzerinden. Bugün ürünler gümrüğe takıldığı için telgraf geldi. Kozmetik veya sağlık kategorisinde değil bu ürünler, daha çok aromaterapatik etkileri var. Doğruyu söylersem geri gönderilebilir mi yada nasıl kıvırabilirim acaba?:)

  • Arkadaşlar hiçbir sorun çıkmadı kozmetik ürün olmadığını söyledim tamam dediler. 18 dolar+13 dolar nakliye ödediğim ürüne sadece 24 tl gümrük bedeli çıktı yüzde 20den, bir de ptt payı 8.80 var ama o fix zaten herkes ödemek zorunda.

 3. Merhaba panda ben şu an yurt dışında yaşıyorum yaklaşık bir ay sonra Türkiye ye dönecem bi tane dedektör almak istiyorum bunu valizde gelirken Türkiye ye getirebiliyor muzuyuz veya herhangi bir izin almamız gerekiyor mu?

  • Merhaba Yalnızca Bu listede bulunanlar ve miktarda olabilir.

   2009/15481 sayılı BAKANLAR KURULU KARARI EKİ 9 SAYILI LİSTE
   YOLCU BERABERİ KİŞİSEL EŞYA LİSTESİ
   A) TÜKETİM MADDELERİ
   a) TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ
   1- Sigaralar 600 adet
   2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet
   3- Puro 50 adet
   4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
   5- Pipo tütünü 250 gr.
   b) ALKOLLÜ ÜRÜNLER
   1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
   2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.
   c) KOZMETİK ÜRÜNLER
   600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi
   ç) GIDA ÜRÜNLERİ
   1- Çay 1 kg.
   2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
   3- Kahve 1 kg.
   4- Çikolata 1 kg.
   5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.
   B) DİĞER EŞYA
   a) GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI
   1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya
   2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası
   b) ELEKTRONİK /DİJİTAL EŞYA
   1-LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)
   2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)
   3- Bir adet GPS yön bulma cihazı
   4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)
   5- Bir adet radyo veya radyo-teyp
   6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD
   7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti
   8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu
   (yabancı misyon mensupları hariç olmak üzere, yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla üç takvim yılında 1 adet)
   c) MÜZİK ALETLERİ
   Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet
   ç) SPOR VE OYUN ALETLERİ
   1- Bir adet kamp çadırı
   2- Bir adet dalgıç takımı
   3- Bir adet motorsuz şişirme bot
   4- Bir adet yelken tertibatlı sörf
   5- Bir çift yüzme paleti
   6- Golf malzemesi (golf aracı hariç)
   7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç)
   d) SAĞLIK CİHAZLARI
   1- Hasta yolcuya ait yatak
   2- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuk
   3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar
   4- Kişinin kullanımına mahsus tıbbi cihazlar
   5- Gaz maskesi, koruyucu elbise
   e) MUTFAK EŞYASI
   Yolculuk esnasında kullanılacak mutfak aletleri ile birer adet olmak üzere küçük ev aletleri
   f) DİĞERLERİ
   1- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri veya posta veya kargo yoluyla gönderecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu
   2- Çocuk yolcuya mahsus bir adet çocuk arabası
   3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar
   4- Bir adet ütü
   5- Bir adet bisiklet
   6- Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)
   7- Araçla birlikte yolculuk halinde, aracın kendisine ve sürücüsünün kullanımına mahsus diğer alet ve cihazlar ( Akü şarj cihazı, akü ile çalışan otomobil süpürgesi, akü ile çalışan buzluk vb.)
   8- Kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın
   9- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla)

 4. Merhabalar. Ali expresten cnc lazer kesim makinesi siparişi verdim. Lazer kesim 500MW değerinde. Gümrükte takılma ihtimali var mı? DHL kargo ile gelicek.

  • Merhaba,

   Yurt dışından yapılan bireysel ihtiyaçlarınız için alışveriş yapanlara yardımcı olabiliyoruz. Daha önceden böyle bir alışveriş tecrübeniz olmadığından dolayı size net bir cevap veremiyorum. Bir sim kart kopyalamak için boş bir kart alacaksanız geçebilir.Yolcu yanında da getirebilir. Ben yinede burayı ziyaret eden arkadaşların tecrübelerini paylaşabileceklerini düşünüyorum. Güzel düşünceleriniz için ayrıca teşekkürler .

   Syg

 5. selamlar.israilden avokado fidanı getiritcem.gümrüğe takılırmı. yada ekstra bir vergisi olurmu. 2 ya da üç adet .sanırım 1 tanesi 2-2,5 kg olur

  • Merhaba Recep,

   Bu dediğiniz ürünler için Tarım ve Orman bakanlığından izin gerekebilir. Kilogramı veya adetinden önce bu kısmını araştırmalısınız. Gümrük bu izin belgelerini talep edebilir. Bu gibi ürünler için ithalat izni gerekebilmektedir. Tarım ve Orman bakanlığından bir dilekçe veya mail ile bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

   Syg.

  • Merhaba Bülent,

   Bu konu gümrük memuru insiyatifinde görünüyor. kesici ve delici olduğu için yorum yapamıyorum. Satın alacağınız ürünün feedback lerini(yorumları sadece ülkemizden yapılan olarak filtreleyin) kontrol edin. Türkiye den alışveriş yapan arkadaşlarımızın yorumları olumlu ise satın alabilirsiniz. (gümrükten geçti gibi vs.)

   Syg

   • Teşekkürler…
    Evet Türkiye’den feedback ler mevcut. Gümrük sorununundan söz edene rastlamadığım için sizden teyit almak istedim. Genellikle ürün hakkında yorumlar var. sanırım bagajda kesici, delicilerle birlikte seyahat kısıtlaması olabilir. Bundan emin olmak istedim.
    Saygılar…

    • Yani durum şu bazı delici aletler: örneğin savaş bıçakları gibi,ölümcül olabilecek zararlar verebilecek olanlar, kama gibi ve benzeri özelliklerde bıçaklar için sıkıntı olabiliyor. mutfak bıçağı olduğu için göz ardı edilebilir.

     Syg

 6. Merhabalar. Ben Ali express den GSM sinyal güçlendirici alacağım. Fiyatı 1800 TL civarı tutuyor ve kesinlikle sim kart girişi falan yok. Sizce gümrükten geçer mi ve vergisi ne kadar olur? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Faruk Bey,

   Diğer sinyal güçlendiriciler için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Bunun içinde herhangi bir kısıtlama olduğunu düşünmüyoruz.Normal şartlarda %20 çıkıyor. Ötv listesinde ise +%20 daha çıkacaktır. Ötv listesini kontrol etmenizi öneriyoruz.

   Syg

 7. Merhaba sigara sarması makinesi yasaklı ürün statüsünde midir? 1 ay arayla aliexpress üzerinden sipariş ettiğim kollu sigara sarma makinesinin bir tanesi sorunsuz ulaştı diğeri için ithaline gümrükçe izin verilmedi yazıyor. Ürünü alma şansım yokmu?

  • Merhaba,

   Malesef gümrük yasaklı statüde değerlendirilmiş. Satıcıya iade edilecektir. İtiraz edebilirsiniz. (gümrük ve ticaret bakanlığına mail yolu ile bir dilekçe hazırlayıp sunabilirsiniz. Detaylı bilgi vereceklerdir.)

   Syg

  • Merhaba,

   Ürünler gümrük yasaklı değil. Daha önce 18650 pil satın almıştım problemsiz ulaşmıştı. Bir Problem olacağını düşünmüyoruz.

   Syg

 8. Merhabalar sevgili panda öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben bir ürün sipariş etmek istiyorum aliexpresten bitki yetiştirme lambaları gümrük yasaklı ürünlermidir sipariş versem gümrükten geçip elime ulasabilirmi

  • Merhaba ,

   Herhangi bir yasaklılık durumu kanunda belirtilmemiş. Gümrük vergileri çıkacaktır. Banggod sitesinde vergiler dahil olarak satılıyor.

   Syg

 9. Merhabalar sevgili panda bir konuda kafam karışık aliexpresten 1000wat bitki lambası almak istiyorum bu ürün gümrükten geri cevrilirmi veya bana ulasirmi

  • Merhaba ,

   Herhangi bir yasaklılık durumu kanunda belirtilmemiş. Gümrük vergileri çıkacaktır. Banggood sitesinden vergiler dahil satın alabilirsiniz.

   Syg

   Syg

 10. Merhaba.Sim Kart girişli tabletler niçin gümrükten geçmiyor.Kanuni sakıncası nedir.Yabancı sitelerde 350 TL – 450 TL arasında satılabilen 10.1 inch – 11.6 inch yuksek çözünürlük ve işlemcili tabletler ; Ülkemizde 1000 TL den başlıyor fiyatları.Devletimiz bu konuda biraz daha anlayışlı olsa.Herkesin gelir durumu çok iyi değil ki evlerimizde öğrenci çocuklarımız var.Bu konuda birşey yapılamazmı.Büyük inç sim kartsız tablet bulamadım yabancı sitelerde uygun fiyata.Ne yapabiliriz.Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Banggood sitesinden vergiler dahil olan ürünlerden araştırmanızı öneririm. Yurt dışından tablet için ötv ile %40 gümrük vergisi çıkar. ek ücretlerle birlikte nerdeyse Türkiye fiyatlarına yaklaşır. Yurt dışından aldığınız ürünlerin garantisi siz olursunuz ve yedek parça bulmakta zorlanırsınız. Mantıklı olanı tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

   Syg

 11. Merhabalar panda,
  benim sorum şu normalde cep telefonları gümrükten geçişi yasaklı bir ürün fakat araç için cep telefonu kablosuz şarj aleti de bu kapsama girer mi?

 12. Merhaba çin sitesinden laptop almak istiyorum ama gümrükten geçer mi bilmiyorum laptoplar gümrükten geçiyor mu acaba?
  Birde sim kart girişi bulunmayan tablet
  Ve powerbank

 13. İyi günler, amazondan ok_yay almak istiyorum, gümrükte takılır mı? Yani aslında sadece yay alacağım, delici herhangi bir şey paket içinde olmayacak ama korkuyorum yine de

  • Merhaba Yavuz,

   Ok ve yay ile ilgili net bir bilgi verememekle beraber, özel izine tabi olabileceğini düşünüyorum. Amazonda alışveriş yaparken kullanılabilen vergiler dahil (peşin vergi ödeme) sistemine dahil bir ürün mü? Eğer öyle ise gümrükten geçebilir.

   syg

    • Delici kesici alet olduğu için emniyet genel müdürlüğü olabilir.Fakat okçuluk kulüplerinden veya gümrük müşavirlerinden detaylı bilgi alabileceğinizi düşünüyoruz.

     Syg

 14. Merhaba,ben aliexpresden Çin tıbbı için tamponlar, kadınsı hijyen tamponlar, jinekoloji için sipariś verirsem gumruge takilirmi,lutfen cejab verin,tesekurler

  • Merhaba,

   Bunlar sağlık ürünleri olduğu için özel izine tabi olabilir ve sizden bununla ilgili belge ibraz etmeniz gerekebilir. İzin belgelerini varsa problem olmayacaktır. (ithalat izni gibi.)

   Syg

   • Merhabalar Amerika’dan ps4 siparişi verdim fatura fiyatı 600 $ acaba şubeye çağrılmadan kapıda ürünümü vergisini ödeyip teslim alabilirmiyim ve ürünü suanda TFA logistic den takip ediyorum Türkiye’ye girince nereden takip edebilirim

    • Merhaba Burak,

     Öncelikle yorumlarınız silinmiyor onay ekranımıza düşüyor. PS oyun konsolu gümrük yasaklı bir ürün değildir.Amazon’da vergiler dahil sistemi bulunmaktadır. Genellikle bu yolla alım yapıldığını biliyoruz. Belirtmiş olduğunuz lojistik firmasının hangi şartlarda ülkemizde hangi firma ile dağıtım yaptığı konusunda bir fikrimiz yok. Fakat diğer yaşadığımız tecrübelere dayanarak şunu diyebiliriz, büyük kargo firmaları gümrük vergilerini hesaplamak için size telefonla ulaşır ve ve evrak isteyebilir. Gümrük vergisini online olarak ödemenizi ve ürününüzün daha sonra teslim edebilir. Genellikle kapınızdan teslim alırsınız.

     Syg

     • Teşekkür ederim bilginiz için şuan takip ekranında taşıyıcı DHL görünüyor bu Tr deki anlaşmalı olduğu kargo firmasımı acaba bilginiz varmı bu konuda.
      Ve az önce internette resmî Gazetede yayınlanan oyun konsolları için uygulanacak olan yüzde 50 vergi yazıyor şuan da kargoda olan ürünüm içinde bu vergi geçerlimi cvplarsanız sevinirim teşekkürler.

     • Evet, DHL dağıtımı yapacaktır.Daha önce dediğim gibi gümrük vergisini hesaplayıp tarafınıza bildirimde bulunacaktır. Evet Büyük ihtimalle bu vergi artışından etkileneceksiniz.Biz Teşekkür ederiz.

      Syg

     • Son bir sorum olacak ödemeyi bitcoin ile yaptım gümrük benden fatura isterse bitcoin ile ödeme yaptığımı belirtmemde her hangi problem olurmu teşekkür ederim bilgileriniz için.

     • Bir fatura veya ödeme belgesi gerekebilir. Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini tam kestirememekle birlikte bir çözüm yolu bulacaklarına inanıyorum. Gelimelerle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. (herkese yardımcı olması için)

      Syg

 15. merhaba
  istanbul dışında ikahmet edenler için eğer ürünleri gümrüğe takılırsa . şu nedenden şu maddeye göre ürününüzün yurda girişi yasaktır .Ürününüz ülkeye satıcıyageri iade edilecektir veya su su belgeleri getirmeniz.
  prosüdür nedir.bununile ilgili ukim e e mail attım cevap bekliyorum….’!!!(örnegin yukarıdakı panda yazmış özel izin evet neler nasıl özel izne tabi bunu bildiren bir sayfa varmı kanun maddelerinde belirtiliyormu.
  Konuyu yasayan bilen cevaplarsa çok makbule geçeçek.
  saygılar

  • Merhaba

   Özel İzine tabi ürünleri listelemek şuan için mümkün değil. Bununla ilgili en iyi bilgiyi bir gümrük müşavirinden alabilirsiniz. İstanbul dışında yaşıyorsanız, ürün size en yakın bölge müdürlüğüne gönderilecektir. Ukime attığınız maile cevap gelirse bizimle paylaşırsanız seviniriz.

   Syg

  • Merhaba,
   Fiyat olarak bir problem yok fakat, yolcu yanında bile gitseniz el dürbün harici geçmiyor. Özel izinlere tabi olma ihtimali yüksek. Satın alma işlemi yapmadan önce bir gümrük müşavirliği den bilgi almalısınız.

   Syg

  • Merhaba Cengizhan,

   1500 EUR kadar gümrükten geçmektedir. (özel izine tabi olabilir. Airsoft için) Gümrük yasaklılık durumu yok.

   syg

  • Merhaba Arzu,

   Elbette mümkün . Ayarladan teslimat ülkesini İngiltere yapın. Adresi ve ismi tam ve doğru girişini yapın ve siparişinizi verin.

   syg

 16. Merhaba. Ebayden motosiklet kaskı sipariş edicem. Gümrük yasaklı listesinde yok ancak kask özel yapım predator kaskı. Gümrüğe takılma ihtimali var mıdır

 17. Selamlar. Tütün ürünlerinin yasaklı olduğunu anladım ancak yine de sormak istediğim bir konu var. Boş sigara kutusu/ambalajı sipariş edersek gümrüğe takılır mı?

 18. Merhaba ,
  amazondan şarjlı matkap, şarjlı vidalama,şarjlı sunta kesme daire testeresi,şarjlı taşlama aletlerınden olusan Dewalt markasının set olarak satılan bır urununu almak ıstıyorum,urunun toplam degerı 500 dolar , kargo ile yollandıgında gumrukte takılır mı ,yasaklı urunler kapsamında mıdır arastırdım bır sonuca ulasamadım cevaplarsnız tsk ederım..

  • Merhaba,

   Amazon dan alışveriş yaparken vergiler dahil olarak satın alırsanız herhangi bir problem yaşamazsınız Vergiler dahil fiyatını ödeme ekranında görürsünüz. Bu şekilde vergilerini peşin ödeyerek satın alırsınız.(her üründe vergiler dahil yok – ama en garanti yöntemdir.) Herhangi bir yasaklılık durumu yok.

   Syg

 19. Merhaba, tek carem burasi kaldı. Erkek arkadaşım amerikadan bana 6-7 adet, ağzı hiç açıklamış elektronik sigara likiti (35mg nikotin içeriyor) göndermek istiyor ama ağızları bantlı ve kapalı, ayrica çok küçük kutuları var bir parmagi gecmeyecek incelikte Bunlar gelirken bir sorun çıkar mi? Turkiyeye girişi yasak mıdır? Cevap verirseniz inanın çok mutlu olurum, en azından boş yere parası gitmez.

 20. Merhaba aliexpress den araç içi Android mutlimedia cihazı aldım sim kartsız modelini seçtim bilerek herhangi bir sorun olur mu şuan Başakşehir pim de bekliyor gözüküyor ama geri gönderilmesi felan ihtimal midir

   • Adınıza sevindim fakat bu normal. Multimedya teypler %20 gümrük vergisi+ %18 ötv +trt bandrol ücreti 7-10 euro. Neredeyse %45 i kadar vergilendirme yapılmaktadır.

    Syg.

  • Merhaba Oğuz,

   Pimde bekliyorsa evrak bekleme ihtimali yüksek. Eğer Gümrük vergisi takip ekranlarında görünüyorsa ürün tarafınıza ulaşacaktır. Fakat gümrük vergisi kesilmeden uzun süre beklerse kredi kartı ekstreniz ile birlikte şahsen başvurun ve ürünü alın. Kargonuz eğer gidip almaz iseniz 10-20 gün içinde satıcıya iade edilir.

   Syg

 21. Merhaba wifi bağlantılı tablet sipariş ettim gümrüğe takıldı ithalat yasaklısı uyarısı görüyorum takip ekranında itiraz ettim en yakın postaneye gidip ukim e hitaben dilekçe yazmam gerektiği söylendi . İşim sebebi ile çakamıyorum gerimi gönderirler ürünü

 22. Merhaba dövme makinesi dövme iğneleri kısacası dövme ekipmanları gümrükten gecermi kargo takip bilgilerinde gümrükte bekletiliyor diyor nedeni nedir ancak elime bir yazı ulaşmadı henüz

  • Merhaba,

   Dövme ekipmanları ile ilgili özel bir mevzuat olma ihtimali yüksek. Bunlarla ilgili sağlık bakanlığı izinleri gerekebilir. Sonuç olarak insana vücudu ile ilgili bir ürün ve zararlı bir içeriğe sahip olabilir. Büyük ihtimalle gümrükten geçmeyecektir. Kendiniz gümrüğe gidip şahsen başvuru yaparak durumunu öğrenebilirsiniz.

   Syg

 23. usa ebay de satılan RERACK adlı bulaşık makinesinin pas tamiri için satılan 30ml lik kapalı plastik şişe ambalajlı solüsyon hızlı kargo yoluyla 4 adet alsam gümrükten geçer mi? ürünün birim fiyatı 5 usd.

  • Merhaba,

   Kimyasal olduğu için hem kargo kabul etmeyebilir,hemde gümrükten geçmeyecebilir. (çok yüksek ihtimalle). Amazon bu ürünü ülkemize göndermiyor. Çok ihtiyacınız varsa yurt dışından gelen birisi valizinde taşıyarak sizin için temin edebilir.

   Syg.

 24. Merhabalar Sevgili Panda Benim Sorum Şu Ki İngiltereden Arkadaşım Doğumgünü Hediyesi Parfüm Yollamıştı Ve Gümrük El Koydu Geride Yollamadı Neyse Şimdi Yine Arkadaşım Christmas Kolisi Yollayacak Krem Ve Tablet Yollamak İstiyor Bunlarada El Konurmu??? Ben Şahsen İmha Ettiklerini Düşünmüyorum Eşine Çoluğuna Çocuğuna Veriyorlar Bence 🙈🙈🙈 Velhasıl Kelam Sıkıntı Çıkarmı Krem Veya Tablette??? Veya Apple Watchta??

  • Merhaba Özgür,

   Parfüm kozmatik ürün olduğu için gümrük tarafından geri gönderilmiştir. Krem yine kozmatik olarak sayılacaktır. Tablet ve Smart watch sim kart girişli ise yine gümrükten geçmez. Krem hariç sim kart girişi olamayan cihazları gümrük vergilerini ödeyerek teslim alabilirsiniz

   Syg

 25. Merhabalar bütün yorumlarınizi okudum. Gerçekten çok değerli bir iş yapıyorsunuz sizi kutlarım. Benim sorum şudur; bir arkadasim çinden steroid (sporcu takviye ürünü) hammadesi satın aldı urun azerbaycan gümrükte takıldı. Biz kendimiz araç ile azerbaycan a gidip kendimiz ülkeye sokabilirmiyiz? Bir problem olur mu?

  • Merhaba,

   Sporcu takviye ürünleri için özel izin gerekmektedir. Bununla ilgili bir izin belgeniz varmı? Eğer yoksa direk gümrük yasaklı ürün olarak işlem görür. (posta yolu ile.) Azerbaycan ‘dan gidip alsanız dahi gümrükten geçer mi emin değilim. Bununla ilgili bir gümrük müşavirinden yardım almanız faydanıza olacaktır.

   Syg.

 26. İyi günler.ben de gizli kamera sipariş etmiştim. Yalnız Türkiye ye gümrüğe geldiğini gördüğümde açıklamada “gümrükten geçti” ibaresi gördüm hemen aynı günde de “iptal edildi” ibaresini gördüm. Siparişim elime ulaşır mı?

  • Merhaba,

   Bununla ilgili ilk defa bu hareketi görüyorum. PTT ‘yi arayıp bilgi aşamayı deneyebilirsiniz. Yada bir kaç hasret sonrasını bizlerle paylaşabilir misiniz? Diğer takipçiler içinde faydalı olacaktır.

   Syg.

 27. Merhaba ben ogluma bir askeri bot almiştim anti sashing acaba geçermi gümrükten birde cilt hastaligi için krem aldim geçermi acaba

  • Merhaba Sevgi Hanım,

   Bot gümrükten geçecektir. Krem için hastane raporu isteyebilirler. Eğer kozmatik ürün olarak değerlendirilir ise , ürün gümrükten geçmeyecektir.

   syg

 28. Merhaba,
  Ebay sitesi üzerinden 250ml plastik şişede bir sıvı almayı düşünüyorum. Tutarı 32 dolar ve 7 euro kargo ücreti tutacağını söyledi. Öncelikle sormak istediğim sorular aşağıdaki gibi;
  1) 250ml sıvı gümrükten geçer mi?
  2) Vergi ödemem gerekir mi?
  3) Kargo ücreti 7 euroyu geçer mi?
  Konular hakkında bilgilerinizi rica ederim.
  Teşekkürler,

  • Merhaba Fuat,

   Sıvıların taşınması ile ilgili bir yasaklılık söz konusu değil. Fakat sıvının olduğu önemlidir.İkinci husus ise kargo sirket sıvıyı taşımayabilir. Bunlardan hariç olarak kozmatik ürün ise gümrükten geçmeyecektir.

   Vergi tüm yurt dışı alışverişlerde uygulanmaktadır. (bazı sitelerde gümrük dahil sistemi vardır. Bu bilgiler satın alma ekranlarında yazmaktadır.)

   Kargo ücreti ile ilgili bilgileri ancak alışveriş yapacağınız internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

   Syg.

  • Merhaba Kerem,

   10 adet ticari bir işlem sayılacaktır. ve gümrük beyannamesi hazırlamanız istenecektir. Bunu sizin hazırlamanız mümkün olamayacağından bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekecektir. Buda masraflı bir işlemdir. Teslim almamanız durumda ürünler satıcıya iade edilir.

   syg

  • Merhaba Serkan,

   Spor ayakkabı için herhangi bir gümrük yasaklılığı bulunmamaktadır. Standart %20+Gümrüğe sumna ücreti+ Damga vergisi olarak hesaplanacaktır.

   syg

 29. Merhaba sigara sarma makinesi getittircem elektrikli degil manuel 12 adet alirsam fiyati cok makul adet artinca vergi artiyormu ve ya kac adet getittirirsem gumruge takilmaz bana yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Serdar,

   12 adet almanız durumda siparişiniz ticari olarak nitelendirilecektir. ve Gümrük beyannamesi sunmanız gerekecektir. Bu durumda evrakları hazırlamak için bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. 400-500 TL arası bir gümrük müşaviri ücreti ödersiniz. Yurt dışından alışverişlerde , yaptığınız alışverişin bireysel olması gerekmektedir.

   syg

  • Ürün değeri üzerinden %20 + sabit ücretler olarak gümrük vergisi çıkacaktır. 10.8 EUR kadar vergi+6-7 TL sabit ücret yansıyacaktır. (paket üzerinde yazan değer üzerinden vergisi hesaplanacaktır daha az veya daha fazla vergi çıkabilir.)
   Syg

 30. 2 taane krem siparis vermistim alieхpressden.iki kutu 100 mg.Vermiyorlar kozmetik urun diye. Ozaman niye giresun ptt şubesine kadar zevk ediliyor.Hemen istambuldan geri cevirselermisde . Niye buraya kadar geldi bu paket. Simdi alamıyorum. Yoksa kayboldumu))

   • Anladim tesekur ederim. Gumruge takildi diyen ispat eden hiç bir tebligat yada bi kağıt vermediler. Yada bi messaj almadım. Bunun için ptt kargoyami gidcem yoksa gumruk mudurlugunemi . Cevap verirseniz sevinirdim .

    • PTT kargo takip ekranlarında “iade yasaklı ürün” ibaresini gördüğünüzde ekran resmi alın. İade edildi yazan kısmı işaretleyin ve kanıt olarak yükleyin. Daha sonra anlaşmazlık açın.
     Ürünü teslim aldınız mı? Sorusuna hayır
     Lojistik takip problemlerini seçin
     Ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın.

     Syg

  • Merhaba,

   Topik dediğiniz ürün saç için kullanılan ürün ise, kozmetik ürünler listesinde olabilir. Kozmetik ürünler posta yolu ile getirilmesi yasak ürünlerdir. Kozmetik olduğu tespit edildiğinde ürün size teslim edilmeyecektir. Diş fırçası sıkıntısız olarak gümrükten geçecektir.

   syg

 31. Merhabalar Amatör telsizci lisansım var. Yurt dışından 8watt’lık bir telsiz siparişi vermek istiyorum. Gümrükte herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Şimdiden teşekürler

  • Merhaba Önder bey,

   Posta yolu ile yapılan alışverişler için gümrük yasaklı ürünler içerisinde bulunmuyor. Fakat özel bir izine tabi olabilir. Yurt içinde satılan telsizler için amatör telsizci lisansına sahip olmanız gerekiyor mu? Eğer gerekmiyorsa ve satın aldığınız telsiz herkese satılan bir ürün ise bir problem olacağını düşünmüyoruz.

   syg

 32. Merhaba
  Torch – Pürmüz almıştım 1 adet aliexpressden ulaştı gümrüğe takılmadı. 200 gr ağırlığında 20 cm boyutunda. Şimdi 10 tane getirmek istiyorum gümrüğe takılırmı? Takılırsa %20 vergi dışında ek vergi masraf ödermiyim?
  Teşekkürler

  • Merhaba Ömer,

   Ürün gümrük yasaklı değil fakat, 10 tane almanız durumunda ürün ticari olarak nitelendirilecektir. Bireysel olarak aylık 5 adet ürün veya taşıma paketi siparişi verebilirsiniz. Ticari nitelendirilmesi durumunda ithalat izinleri vergilendirme ve gümrükten çekme işlemleri daha farklı olacaktır.

   syg

 33. gümrükte yasaklı olan ürünlerde tohumlara ait bi ibare bulamadım. Yurtdışından aldığım kaktüs tohumları gümrüğe takılır mı çok merak ediyorum. kargo ücreti dahil 24 dolar fiyatı bulunuyor.

  • Merhaba,

   Tohumlarla ilgili herhangi yasaklılık bulunmamasına karşın bazıları özel izine tabi olabilir.Aliexpress üzerinden yapılan alışverişlere bakıldığında gümrükten geçtiği görülmektedir.

   syg.

    • Faruk Bey Merhaba,

     Bunu ben demiyorum kanun bunu böyle diyor. Posta yolu ile getirilmesi yasak. Fakat yolcu yanında herhangi bir sınırlaması olacağını düşünmüyorum.

     syg

 34. esigara gümrükte takıldı. dispute açtım koruma 10 gün uzattı aliexpress ürün ptt ukim de beklemede göründüğü için git al diyorlar geri dönecek koruma bitiyor para iadem olurmu yani korumadan sonra ürün saticiya iade olursa ne olur geri alabilirmiyim paramı saglıkla kalın…

  • Merhaba,

   Ürünün teslim süresini uzatın. Anlaşmazlık açmayın. Satıcıdan ürün için süreyi uzamasını isteyin. Ürün otomatik onaylandıktan sonrasında 15 gün daha anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır. Ürünü iade ettiklerini takip ekranlarında gördüğünüzde, ürün ulaştımı? Sorusuna hayır, lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Syg

  • Merhaba,

   Laptop gümrükten geçer. Artı %20 ve diğer ödemeler çıkabilir. Fakat garanti ve sağlam gelmeme, kalitesiz ürün gibi riskler dolayı pek önerdiğimiz bir alışveriş değil.

   Syg.

  • Merhaba Erhan,
   Powerbank gümrük yasaklı bir ürün değil. Bazı kargo şirketleri pil vb. Ürünleri taşımak istemiyor. Bununla ilgili satıcı ile iletişime geçmenizi öneririm.

   Syg.

 35. Merhaba sex oyuncakları elimize ulaşımı veya benim sipariş verdiğim ürün ptt de açılmış yardımcı olursanız sevinirim elime gelirmi gelmezmi

  • Merhaba Volkan,
   Herhangi bir özel izine tabi olup olmadığı konusunda bir fikrim yok. Normal şartlarda herhangi bir yasaklılık durumu yok. Fakat herşey gümrük memurunun elinde. İnisiyatif onlarda.Ukim ile iletişime geçmeye çalışın. Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Syg.

  • Sonuç nedir siparişleriniz ulaştı mı? Şöyle ki paketin açılması sonucu bazı ürünler çalışanlar tarafından teslim edilmediğini duymuştum asli varmi bilmem nasil olsa yurt dışı siparişi uğraşmazlar uğraşsalar bile 2 3 ay gibi bi mantık

  • Çok defa getirttim bu tür ürünlerden hepsinde de sorunsuz geldi. Sadece Lubricant olarak tanımlı yağlandırıcıların takılma durumu olabiliyor. Sıvı geçişi yasak. Onuda aile hekimine gidip o yağlandırıcı ürünün markasını reçeteye bağırsak ilacı diye yazdırıp gümrükten almıştım.

 36. Ali babadan bir adet nargile ve çantası sipariş ettim UPS kargo gönderiniz gümrük memuru tarafından onaylamadığını söyledi ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,

   Ürün gümrük yasaklı olarak değerlendirilmiş olabilir. Ürünü satıcıya iade edeceklerdir. Aliexpress’ten aldığınızı umuyorum, ürünü UPS iade edince anlaşmazlık açın. Lojistik takip roblemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın.

 37. Selam bugün kargo gönderdim iki kutu olarak gönderdim 1 tanesin içinde şal kitap çiçek var diğerin içinde çikolata ve kurşun yüzük kolye küpe var imitasyon gümrükten geçme olasılı varmıdır

  • Merhaba,

   Ürünleri nereye gönderdiniz? Yurt içinde misiniz? Hediye olarak üzerine belirttiyseniz ticari maksak içermediği için geçme olasılığı yüksek.

   Syg

  • Merhaba,

   Küçük cam şişeler içinde sıvı olmadığı ve adet olarak fazla olmadığı sürece geçeçektir. adetin fazla olması durumda gümrükte ticari olrak işlem görecektir. Paketinizi teslim alabilmeniz için bir gümrük müşavirinden yardım almanız gerekecektir.(gümrük müşaviri i,çin ödeyeceğiniz ücretler yüksek olacaktır.)

   syg

   syg

  • Merhaba,
   Akıllı saatler gümrük yasaklı ürünler değildir. Sim kart girişi olması halinde gümrükten geçmemektedir. UKiM’e itirazda bulunun.

   Syg.

  • Merhaba,

   Çakmak ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat gazlı bir çakma ise sıvı kimyasal olarak değerlendirilebilir. Ve gümrükte işlem görebilir. En fazla tek seferde 5 adet satın alabilirsiniz.

   Syg

   • Merhaba,

    Yolcu yanında şahsi eşyalarınız geçecektir. Veya Yurtdışından geliyorsanız şahsi eşyalarınızı posta yolu ile gönderebilir, ülkemize giriş yaptığınızda şahsi eşyalarınızı gümrükten teslim alabilirsiniz.

    Syg

 38. Merhaba Çin’den altın arama dedektörü almak istiyorum değeri 500 dolar. Ağırlığı da 11 kğ civarı gümrüğe takılırmı ve bana ne kadara mal olur yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Atilla,

   Gümrüğe takılır. Özel bir mevzuatı bulunabilir ve gümrük işlemleri için izin gerektirebilir. Bu ürün için bir gümrük müşavirinden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

   Syg

  • Merhaba Kaan bey,

   Bisiklet getirmeniz için herhangi bir yasak bulunmamaktadır. 0-1500 EUR posta yolu ile satın alabilirisiniz. Fakat, bisiklet gibi bir ürün büyük bir paket olacağından özel bir kargo şirketi tarafından getirilecektir. Gümrük vergileri ve gümrük işlemleri için satın alacağınız kargo şirketi yüksek ücretler talep edebilir.Örneğin gümrükte beklediği her gün için ücret isteyebilir. Gümrük vergilerinide hesaplamanızı öneriyoruz.

   syg

  • Merhaba Olcay,

   Gümrük ile ilgili a4 kağıdı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.Fakat Türkiye’de daha ucuza temin edebileceğiniz kanaatindeyiz.

   Syg

   Syg

  • Merhaba Ahmet Bey,

   0-1500 EUR arası olan posta ile tv için bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Fakat daha önce TV satın almadım. Kargo ücretleri , gümrük vergisi , ötv, bandrol ücreti vb vergiler ile birlikte çok maliyetli olabilir. Satıcı firmadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Göndereceği kargo firması gümrük işlemleri için ek ücretler talep etmektedir. VE daha yüksek maliyetler doğurabilmektedir.

   syg

   syg

  • Soner bey merhaba,

   Bıçak ,delici alet,silah parçası , veya yan ürünleri gibi ürünlerde gümrükler, sizden emniyet genel müdürlüğünden yazı isteyebilir. Eğer aldığınız bıçağın özellikleri emniyet müdürlüğünce yasaklı olmadığı kanaati oluşturursa gümrükten ürününüzü vergilerini ödeyerek alabilirsiniz.

   syg

   • Ben bugün bunun için karakola gittim daha doğrusu ptt de görevli memur bey gönderdi. Daha önce hiç istememiş olduğunu benden isleyisinden anladim. Ve belki de benim gidemeyeceğimi düşündü 3_4 polis memuru arkadaş ‘3_ 4 de komiser arkadaşla birebir ve telefonlar aracı ile istişare kurarak böyle bir belge vermediklerini ‘ emniyet müdürlüğü ‘ asayiş bölümüne beni gönderdi’ asayişte ki arkadaşlar da ilk defa boyle birşey duyduklarini’ gümrük sb müdürlüğüne ‘yonlerdiseler de’ o kadar komiser memur arkadaşa sorsam da böyle birşey söz konusu dahi olamazken ‘ olabilirliği de hiç bir ‘zaman gözünden gönlünden ayırma. Yarın o memur abimizi görmek için sabırsızlanıyorum

 39. Ben mini tv getirmiştim antenli gelir dimi ürüne bu (1.8 inç Açık Mini CEP FM Radyo ile Analog TV ve Saat fonksiyonu (bu digital TV) yazarak bakabilirsiniz cevabı bana mail olarakta atarsanız teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here