Yurt dışından online alışveriş yapanların bilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biride her ürünü satın alamayacağıdır.

Gümrük vergisi ödeyerek almak isterseniz dahi gümrükte geçmeyen gümrük yasaklı ürünler vardır.

Eğer yurt dışından AliExpress gibi bir siteden alışveriş yapacaksanız bu ürünleri bilmeniz gerekmektedir.

Gümrük Yasaklı Ürünler Nelerdir?

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelgeye göre:

 • Tütün ve benzeri ürünler,
 • Alkollü ve benzeri içecekler,
 • Cep telefonu ve benzeri sim kart takılabilir cihazlar,
 • Kozmetik ve benzeri Ürünler,
 • Takviye Edici ve Sporcu Gıdaları

Yukarıda saydığımız ürünler, posta yolu ile gümrükten geçmemektedir.

Eğer bu ürünlerden birini AliExpress ve benzeri sitelerden satın alırsanız, gümrük vergisini ödeyerek almak isterseniz dahi ürünler gümrük tarafından göndericiye iade edilecektir.

Bugünlük bu kadar aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Grupanda tüm paketlerinize gümrüğe takılmadan kavuşmanızı diler. Şimdilik hoşçakalın.

74 YORUMLAR

  • Mesut bey merhaba,

   Android cihazı yani tv boxlar gümrükten geçer. tv box gümrük yasaklı bir ürün değildir. Ürününüz ulaşacaktır.

   syg

 1. Ben mini tv getirmiştim antenli gelir dimi ürüne bu (1.8 inç Açık Mini CEP FM Radyo ile Analog TV ve Saat fonksiyonu (bu digital TV) yazarak bakabilirsiniz cevabı bana mail olarakta atarsanız teşekkür ederim

  • Soner bey merhaba,

   Bıçak ,delici alet,silah parçası , veya yan ürünleri gibi ürünlerde gümrükler, sizden emniyet genel müdürlüğünden yazı isteyebilir. Eğer aldığınız bıçağın özellikleri emniyet müdürlüğünce yasaklı olmadığı kanaati oluşturursa gümrükten ürününüzü vergilerini ödeyerek alabilirsiniz.

   syg

   • Ben bugün bunun için karakola gittim daha doğrusu ptt de görevli memur bey gönderdi. Daha önce hiç istememiş olduğunu benden isleyisinden anladim. Ve belki de benim gidemeyeceğimi düşündü 3_4 polis memuru arkadaş ‘3_ 4 de komiser arkadaşla birebir ve telefonlar aracı ile istişare kurarak böyle bir belge vermediklerini ‘ emniyet müdürlüğü ‘ asayiş bölümüne beni gönderdi’ asayişte ki arkadaşlar da ilk defa boyle birşey duyduklarini’ gümrük sb müdürlüğüne ‘yonlerdiseler de’ o kadar komiser memur arkadaşa sorsam da böyle birşey söz konusu dahi olamazken ‘ olabilirliği de hiç bir ‘zaman gözünden gönlünden ayırma. Yarın o memur abimizi görmek için sabırsızlanıyorum

  • Merhaba Ahmet Bey,

   0-1500 EUR arası olan posta ile tv için bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Fakat daha önce TV satın almadım. Kargo ücretleri , gümrük vergisi , ötv, bandrol ücreti vb vergiler ile birlikte çok maliyetli olabilir. Satıcı firmadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Göndereceği kargo firması gümrük işlemleri için ek ücretler talep etmektedir. VE daha yüksek maliyetler doğurabilmektedir.

   syg

   syg

  • Merhaba Olcay,

   Gümrük ile ilgili a4 kağıdı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.Fakat Türkiye’de daha ucuza temin edebileceğiniz kanaatindeyiz.

   Syg

   Syg

  • Merhaba Kaan bey,

   Bisiklet getirmeniz için herhangi bir yasak bulunmamaktadır. 0-1500 EUR posta yolu ile satın alabilirisiniz. Fakat, bisiklet gibi bir ürün büyük bir paket olacağından özel bir kargo şirketi tarafından getirilecektir. Gümrük vergileri ve gümrük işlemleri için satın alacağınız kargo şirketi yüksek ücretler talep edebilir.Örneğin gümrükte beklediği her gün için ücret isteyebilir. Gümrük vergilerinide hesaplamanızı öneriyoruz.

   syg

 2. Merhaba Çin’den altın arama dedektörü almak istiyorum değeri 500 dolar. Ağırlığı da 11 kğ civarı gümrüğe takılırmı ve bana ne kadara mal olur yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Atilla,

   Gümrüğe takılır. Özel bir mevzuatı bulunabilir ve gümrük işlemleri için izin gerektirebilir. Bu ürün için bir gümrük müşavirinden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

   Syg

  • Merhaba,

   Çakmak ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat gazlı bir çakma ise sıvı kimyasal olarak değerlendirilebilir. Ve gümrükte işlem görebilir. En fazla tek seferde 5 adet satın alabilirsiniz.

   Syg

  • Merhaba,
   Akıllı saatler gümrük yasaklı ürünler değildir. Sim kart girişi olması halinde gümrükten geçmemektedir. UKiM’e itirazda bulunun.

   Syg.

  • Merhaba,

   Küçük cam şişeler içinde sıvı olmadığı ve adet olarak fazla olmadığı sürece geçeçektir. adetin fazla olması durumda gümrükte ticari olrak işlem görecektir. Paketinizi teslim alabilmeniz için bir gümrük müşavirinden yardım almanız gerekecektir.(gümrük müşaviri i,çin ödeyeceğiniz ücretler yüksek olacaktır.)

   syg

   syg

 3. Selam bugün kargo gönderdim iki kutu olarak gönderdim 1 tanesin içinde şal kitap çiçek var diğerin içinde çikolata ve kurşun yüzük kolye küpe var imitasyon gümrükten geçme olasılı varmıdır

  • Merhaba,

   Ürünleri nereye gönderdiniz? Yurt içinde misiniz? Hediye olarak üzerine belirttiyseniz ticari maksak içermediği için geçme olasılığı yüksek.

   Syg

 4. Ali babadan bir adet nargile ve çantası sipariş ettim UPS kargo gönderiniz gümrük memuru tarafından onaylamadığını söyledi ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,

   Ürün gümrük yasaklı olarak değerlendirilmiş olabilir. Ürünü satıcıya iade edeceklerdir. Aliexpress’ten aldığınızı umuyorum, ürünü UPS iade edince anlaşmazlık açın. Lojistik takip roblemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın.

 5. Merhaba sex oyuncakları elimize ulaşımı veya benim sipariş verdiğim ürün ptt de açılmış yardımcı olursanız sevinirim elime gelirmi gelmezmi

  • Merhaba Volkan,
   Herhangi bir özel izine tabi olup olmadığı konusunda bir fikrim yok. Normal şartlarda herhangi bir yasaklılık durumu yok. Fakat herşey gümrük memurunun elinde. İnisiyatif onlarda.Ukim ile iletişime geçmeye çalışın. Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Syg.

  • Merhaba Erhan,
   Powerbank gümrük yasaklı bir ürün değil. Bazı kargo şirketleri pil vb. Ürünleri taşımak istemiyor. Bununla ilgili satıcı ile iletişime geçmenizi öneririm.

   Syg.

  • Merhaba,

   Tarak gümrükten geçer. Fakat kaynak saç için tam bir şey diyemiyoruz. Normal şartlarda bir yasaklılık mevcut değil. Fakat ayrı bir statüye tabi olabilir.

   Syg.

  • Merhaba,

   Laptop gümrükten geçer. Artı %20 ve diğer ödemeler çıkabilir. Fakat garanti ve sağlam gelmeme, kalitesiz ürün gibi riskler dolayı pek önerdiğimiz bir alışveriş değil.

   Syg.

 6. esigara gümrükte takıldı. dispute açtım koruma 10 gün uzattı aliexpress ürün ptt ukim de beklemede göründüğü için git al diyorlar geri dönecek koruma bitiyor para iadem olurmu yani korumadan sonra ürün saticiya iade olursa ne olur geri alabilirmiyim paramı saglıkla kalın…

  • Merhaba,

   Ürünün teslim süresini uzatın. Anlaşmazlık açmayın. Satıcıdan ürün için süreyi uzamasını isteyin. Ürün otomatik onaylandıktan sonrasında 15 gün daha anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır. Ürünü iade ettiklerini takip ekranlarında gördüğünüzde, ürün ulaştımı? Sorusuna hayır, lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Syg

 7. gümrükte yasaklı olan ürünlerde tohumlara ait bi ibare bulamadım. Yurtdışından aldığım kaktüs tohumları gümrüğe takılır mı çok merak ediyorum. kargo ücreti dahil 24 dolar fiyatı bulunuyor.

  • Merhaba,

   Tohumlarla ilgili herhangi yasaklılık bulunmamasına karşın bazıları özel izine tabi olabilir.Aliexpress üzerinden yapılan alışverişlere bakıldığında gümrükten geçtiği görülmektedir.

   syg.

 8. Merhaba
  Torch – Pürmüz almıştım 1 adet aliexpressden ulaştı gümrüğe takılmadı. 200 gr ağırlığında 20 cm boyutunda. Şimdi 10 tane getirmek istiyorum gümrüğe takılırmı? Takılırsa %20 vergi dışında ek vergi masraf ödermiyim?
  Teşekkürler

  • Merhaba Ömer,

   Ürün gümrük yasaklı değil fakat, 10 tane almanız durumunda ürün ticari olarak nitelendirilecektir. Bireysel olarak aylık 5 adet ürün veya taşıma paketi siparişi verebilirsiniz. Ticari nitelendirilmesi durumunda ithalat izinleri vergilendirme ve gümrükten çekme işlemleri daha farklı olacaktır.

   syg

 9. Merhabalar Amatör telsizci lisansım var. Yurt dışından 8watt’lık bir telsiz siparişi vermek istiyorum. Gümrükte herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Şimdiden teşekürler

  • Merhaba Önder bey,

   Posta yolu ile yapılan alışverişler için gümrük yasaklı ürünler içerisinde bulunmuyor. Fakat özel bir izine tabi olabilir. Yurt içinde satılan telsizler için amatör telsizci lisansına sahip olmanız gerekiyor mu? Eğer gerekmiyorsa ve satın aldığınız telsiz herkese satılan bir ürün ise bir problem olacağını düşünmüyoruz.

   syg

  • Merhaba,

   Topik dediğiniz ürün saç için kullanılan ürün ise, kozmetik ürünler listesinde olabilir. Kozmetik ürünler posta yolu ile getirilmesi yasak ürünlerdir. Kozmetik olduğu tespit edildiğinde ürün size teslim edilmeyecektir. Diş fırçası sıkıntısız olarak gümrükten geçecektir.

   syg

 10. 2 taane krem siparis vermistim alieхpressden.iki kutu 100 mg.Vermiyorlar kozmetik urun diye. Ozaman niye giresun ptt şubesine kadar zevk ediliyor.Hemen istambuldan geri cevirselermisde . Niye buraya kadar geldi bu paket. Simdi alamıyorum. Yoksa kayboldumu))

   • Anladim tesekur ederim. Gumruge takildi diyen ispat eden hiç bir tebligat yada bi kağıt vermediler. Yada bi messaj almadım. Bunun için ptt kargoyami gidcem yoksa gumruk mudurlugunemi . Cevap verirseniz sevinirdim .

    • PTT kargo takip ekranlarında “iade yasaklı ürün” ibaresini gördüğünüzde ekran resmi alın. İade edildi yazan kısmı işaretleyin ve kanıt olarak yükleyin. Daha sonra anlaşmazlık açın.
     Ürünü teslim aldınız mı? Sorusuna hayır
     Lojistik takip problemlerini seçin
     Ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın.

     Syg

  • Ürün değeri üzerinden %20 + sabit ücretler olarak gümrük vergisi çıkacaktır. 10.8 EUR kadar vergi+6-7 TL sabit ücret yansıyacaktır. (paket üzerinde yazan değer üzerinden vergisi hesaplanacaktır daha az veya daha fazla vergi çıkabilir.)
   Syg

 11. Merhaba sigara sarma makinesi getittircem elektrikli degil manuel 12 adet alirsam fiyati cok makul adet artinca vergi artiyormu ve ya kac adet getittirirsem gumruge takilmaz bana yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Serdar,

   12 adet almanız durumda siparişiniz ticari olarak nitelendirilecektir. ve Gümrük beyannamesi sunmanız gerekecektir. Bu durumda evrakları hazırlamak için bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. 400-500 TL arası bir gümrük müşaviri ücreti ödersiniz. Yurt dışından alışverişlerde , yaptığınız alışverişin bireysel olması gerekmektedir.

   syg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here