Aliexpress İade İşlemleri Nasıl Yapılır?

234
40814

Online alışverişin olmazsa olmazı , gelen ürünlerin uymaması , kusurlu ve hasarlı olması gibi durumları yaşamayanımız yoktur. Ürün gelir , eğer bu bir ayakkabıysa kalıbı dardır, veya elektronik bir malzeme alırsınız bozuk çıkar ve iade edersiniz. Peki bu iade işlemlerini Türkiye ‘de yapmak çok kolay iken aliexpress’te nasıldır? Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bakalım.

Aliexpress online alışveriş sitesi yurt dışından gönderim yaptığından , genel olarak neredeyse tüm göndermelerini PTT kanalı ile göndermektedir. İade işlemi yaparken Ürünü PTT yolu ile göndereceğiz .

Öncelikle Aliexpress üzerinden iade işlemlerini başlatmak için yapmamız gerekenleri sıralayalım:

 1. Sorunu Tespit Edin:

a) hasarlı ürünler,

b) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyorsa,

c) yanlış hatalı ürün veya ürünlerse,

Veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız. Aliexpress’ten satın aldığınız ürün sayfasından Dispute / Tartışma / Anlaşmazlık açmalısınız.

aliexpress tartışma açmak

2. Aliexpress’ten sayın aldığınız ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak:

Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda yapmanız gereken ilk işlemdir.

Tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.

 

1-Yalnızca para iadesi:

Ürünü iade etmeden Paranın tamamını veya Bir kısmını iade almak için kullanılır. Bu konu hakkında bilgi almak için, Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır?

2-Ücret ve Eşya iadesi:

ürünü iade ederek ücret iadesi almak için kullanılır. Biz bu makalemizde bu işlemden bahsedeceğiz.

Aliexpress iade işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken önemli Bilgi:

Eğer ürünü iade edecekseniz kargo ücreti size ait olacaktır. Kargo ücreti Çin için yüksek olabilir. Bunları kontrol etmeden önce işlemi yapmanız zararınıza olabilir. PTT kargo ile gönderim yapacaksanız geri göndereceğiniz ürünün boyutuna ve fiyatına göre bir değerlendirme yapmalısınız. Eğer ürünü iade etmeden sizi kurtaracaksa ürünü geri göndermeden kısmi iade almanız daha mantıklı olacaktır. Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır?

Tartışma alanında ücret ve ürün iadesi kısmına tıklıyoruz. Burada da size bir alt menü açıyor ve bir sebep seçmenizi istiyor. Bunlar:

 1. Personel Reasons: Kişisel sebepler

Bu seçenek ürün iadesinin sizle ilgili olduğunu satıcının ürününde bir kusur olmadığı, fakat sizin iade etmek istemeniz halinde kullanılır .( Ürünü geri iade ediyoruz. )

2. Shipping Method: Nakliye yöntemi

Bu seçenek ise , sizin anlaştığınız kargo yöntemi yerine daha geç gelen bir kargo ile göndermesinden kaynaklı problemler olabilir. Sizin ihtiyacınız dahilinde ürün ulaşmadığından , ürünü başka bir yerden ikame ettiyseniz fazladan olan ürünü iade etmek için kullanılır . (Ürünü iade ediyoruz.)

3. Product not as described: Ürün açıklandığı gibi değil.

Eğer ürün elinize ulaştı ve ürün açıklamalarda anlatılan gibi değil ise bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

4. Quality Problems: Kalite Problemleri

Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise bu seçeneği kullanıyoruz.(Ürünü iade ediyoruz.)

5. Damaged Goods: Hasarlı ürünler

Ürün yolda hasar gördüyse,bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

6. Quantity Shortage : Miktar eksikliği

Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .

7. Received Counterfeit Goods: taklit ürün ulaştı

Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

8. Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler

Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı, olduğunu ispatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebilirsiniz.

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız. Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir. Eğer sizde kısmı iade tutarını reddetseniz, yada reddine karşılık tekrar ısrar edersiniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin eder.

Tartışma sonucuna Göre iade işleminizi satıcı onayladı ise:

ilk yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçerek , adres bilgilerini almaktır. Daha sonra zarar görmeyecek ve ürün yolda açılmayacak şekilde paketlemeniz gerekir. Paket sıkıntısı çekiyorsanız kırtasiyelerden pat-patlı zarf alıp içine koyarak gönderebilirsiniz. Alıcı adresini paket üzerine silinmeyecek ve kaybolmayacak şekilde eklemiz gerekmektedir. Göndereceğiz paket çok uzun bir yolculuğa çıkacağından yolda her şey başına gelebilir. PTT Yurt dışı gönderi bankosuna gidiyorsunuz. Burada size doldurmanız için bir kağıt verecekler öncelikle bu kağıdı doldurun. Daha sonra bankoya paketinizi teslim edin. Bankodaki memur sizden bazı bilgiler isteyecektir. Ürünü tartıp desisine bakarak bir ücret belirleyecektir.

Önemli not: Yurt dışı gönderilerin tamamında ödeme gönderici tarafından yapılır. Karşıdan ödemeli diye bir sistem bulunmaz. Bundan sebeple kargo ücretini siz ödeyeceksiniz. Banko Memuru sizin doldurup verdiğiniz kağıdın üzerine bir takip numarası yapıştırıp size geri verecektir. Bu kargo takip numarasını Aliexpress sistemine girmeniz gerekir. Ve işleminiz tamamlandı bundan sonra ürünün satıcıya ulaşmasını ve ücret iadesini onaylamasını beklemektir.

Bu günlük bu kadar. Sorularınızı konu altından sorabilirsiniz. Bilgeler bilgesi grupanda Sorunsuz iadesiz musmutlu alışverişler diler. Şimdilik hoşçakalın.

 

 

 

 

 

 

234 YORUMLAR

 1. Merhaba. Ben AliExpress’ten iki tane masaüstü oda sıcaklığını gösteren saat satın aldım. Her biri 21 Euro. Bir tanesi sıcaklık göstergesi bozuk çıktı.
  Satıcıyla iletişime geçtim, bana kısmi para iadesi yapabileceğini söyledi ve “tartışma, geri ödeme aç” dedi. Ben de tartışma açtım tam iade istedim.
  Satıcı 3.5 Euro vereceğini söyledi. Ben de reddettim. Bu sefer ürünü geri iade ve tam iade seçeceğini seçtim. Satıcı kabul etti.
  Şimdi beni. Sormak istediğim soru şu;
  kargo ücretini kim ödeyecek. (Fransa’dan Çin’e)?
  Eğer yol ücreti bana aitse ve fazla tutarsa ne yapabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Merhaba aliexpresden aldığım ürün hasarlı gönderildi tartışma açtım karşı tarafla anlaşamadık uygulama devreye girdi ve zararını karsilamayacak kadar az iade gönderdi nasıl itiraz edebilirim tartışma sona erdi yazıyor aldığım ürün 680 TL ve bana verilen 63 TL

  • Merhaba,

   Anlaşmazlık bittiyse yapabileceğiniz birşey yok. Tutarı Reddedebiliyorsanız yeni kanıtlar ve daha iyi açıklamalar yaparak tekrar anlaşmazlık deneyin.

   Syg

 3. Merhabalar, şubat ayının başlarında Aliexpress den 4 tane bilgisayar grafik kartı satın aldım. Toplam 381 $ değerinde. Satıcı sisteme kargo takip numarası giriyor ama ürün bir türlü yola çıkmıyor. Ücretin otomatik onaylanmasına 10 gün kadar kala tartışma açtım. satıcı bana beklememi ve 1 $ bana iade edeceğini söyledi. kabul etmedim. Anlaşamadık tartışmaya aliexpress dahil oldu. 7 martta otomatik sonuçlanacaktı. O tarihe kadar siparişin ücret onaylanma tarihi dolmuştu. tartışmanın sonuçlanma harihi olan 7 mart geçeli de 25 gün oldu hala tartışma sonuçlanmadı. Satıcı zaten artık aliexpress de yok ulaşılamıyor profile. PTT kargoyu aradığım zaman kargonuz iptal edilmiş çinden çıkmadan önce dedi.

  • Merhaba,

   Bazen böyle durumlar oluyor. iade olacaktır. Sitede yazdığı gibi açtıysanız bir problem olmaz. Müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeye çalışın.(aynı satıcıdan bir arkadaşımıza iade aldık.)

   Syg

 4. Merhaba, bende dün hediye almak için sipariş verdim ödemesini karttan çektirdim aliexpress bana mail attı siparişiniz onaylandı ödemeniz onaylandı diye sonra çekim bankada 1 gün boyunca provizyonda kaldı neyse ödeme oldu 1 gün sonra. Satıcı teslimat bilgilerini onaylamadı iletişim kurdum bahar şenliği varmış 23 gün sonra kargoya verecekmiş iptal edeceğimi söyledim tamam dedi sipariş iptal vardı direk iptal ettim.para iade si için ekstra iade talebi ve tartışma açmama gerek varmıydı.şimdiden teşekkürler

 5. merhaba,

  bir süre önce aliexpress’ten öğretmen yakınım istediği için 50 adet ürün sipariş ettim. aslında daha az sayıda istemişti ancak ürün çok ucuz (0,5-1 usd) kargosu ise pahalıydı (3-4 usd civarı). ilginç olan ise belirli bir tutarın üzerine bedava kargo bilgisi eklemeleriydi. yani kargo ödeyerek toplamda 10 adet alabileceğim fiyatla kargo bedava sınırını aşarsam 50 tane alabildiğim miktar neredeyse aynı ücret tutuyordu ben de aldım.

  kargo gelince gümrüke takıldığını gördüm. aliexpresste teslim almışım gibi görünüyor. anlaşılan ödediğim para da yanacak. ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. internette çoklu ürün alımının yasa dışı ticaret olarak görülüp ceza gelebileceği yazıyor. gitmeye de çekindim. gidersem beni nasıl bir durum bekliyor. ne yapmamı önerirsiniz. teşekkürler

 6. Merhaba ben Aliexpressden bir grafik tablet aldım. Benim parasını ödediğim modelin bir alt modelini göndermişler. Aradaki fark yaklaşık 90 dolar. Dispute açtım. Yanlışlık için özür dilediler. Ürünü gönderip, iademi aldıktan sonra yeniden satın alma işemi yapabileceğimi, iade ederken ödediğim kargo ücretini, kuponla düşeceklerini söylediler. yalnız ben ürünü alırken 655 TL vergi ödedim, vergiyi geri alabilir miyim?

 7. 2 aydır almış olduğum 6 tane telsizin parasını iade almak ya da ürünlerimin tekrar bana gönderilmesini sağlamak ile uğraşıyorum. dava açtım aliexpress beni haksız buldu ve satıcıya parayı aktardı. ancak ilerleyen zamanda kargo takibi yaptım ve satıcılar ile irtibata geçtim. satıcılar da bana paranın hesaplarına geçtiğini ve aliexpress müşteri hizmetleri ile görüşerek iade butonu açtırmamı söyledi ancak çağrı merkezi ile bir türlü irtibata geçemedim. ürünlerin hepsi satıcılara tekrar ulaştı ve satıcılar para iade etmek istiyor ancak aliexpress müşteri hizmetleri bana hiç yardımcı olmuyor. toplamda 4500tl boşa giden param var.lütfennn yardımmmmmmmmm……

  • Merhaba Özgür,

   Müşteri hizmetleri ile görüştünüz ve yardımcı olmuyor anladığım kadarıyla. Bir kaç soru:
   1- Satıcıda başka ürünler yok mu?
   2- Ürünler gümrük yasaklı olduğu için mi yoksa adetten dolayımı geri döndü?
   3-Eğer başka ürünler varsa onlardan satın alacağınızı ve ön sipariş yöntemi ile ücretini en düşüğe çekmesini söyleyin. (satıcıya) Sizde cüzi miktarlar ödeyerek satın alın. Aliexpress’te Ön Sipariş Nasıl Verilir? Ön Sipariş Ne İşe Yarar?
   4- Bu güvendiğiniz yurt dışındaki bir kişinin paypal hesabına iade etmesini isteyin.(satıcıdan) Daha sonra siz ondan alırsınız. (ülkemizde paypal yasaklı)

   Satıcı iyi niyetli ise bu şartlarda çözebilirsiniz.

   Syg

 8. Merhabalar,
  Hocam şöyle bir durum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Laptopum için dokunmatik ekran sipariş ettim ve ekran 20 günde geldi. Ekranda çeşitli sıkıntıların olduğunu firmaya söyledim, firma da ptt ile gönder bizde ürünün yenisini yollayalım dediler. Bende gidip ptt ile yolladım ve takip numarasını karşı tarafa gönderdim. Onlarda ürün henüz (benim geri gönderdiğim) ellerine ulaşmadan yenisini gönderebilmek için çok düşük ufak bir sipariş verin dediler 1.50 usd (kargo dahil) bende verdim.
  Ama herhangi bir tartışma vs. açmadım. Acaba bir yerlerde hata mı yapıyorum, dispute açmalı mıyım? Bir de değişimlerde tekrar gümrük vergisi öder miyim? Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Aslında anlaşmazlık açıp geri göndermeniz daha doğru olurdu. Sisteme takip numarası girerdiniz ve ücretinizi sağlama alırdınız. Umarım sistemden ürüne onay vermemişsinizdir. Bu şekilde koruma süresi dahilinde kalın ve satıcıdan süreyi uzatmasını isteyin. ikinci seçenek ise anlaşmazlık açın. Evet ikinci gelişinde tekrar gümrük vergisi çıkacaktır.

   Syg

 9. Merhaba aliexpress ürün elektirikli ürün çalışıyor ama hiç bir işe yaramıyor bende saticiya dedim cihaz çalışmıyor anlasmazlik  actim aliexpires karari  geri  gönderim dedi ben cihazı  göndersem çalışyor ama hic işe yaramiyor parami geri alabilirmiyim sali günü son günüm cevap yazarsaniz sevinirm 

 10. Abi ben ayri ayri saticilardan 3 tane ürün sipariş verdim.Ama ürünlerin siparişini iptal etmek istiyorum.Çünkü ürünlerden alinan vergi çok pahali.Bu vergi olayindanda sonradan haberim oldu ve iptal etmek istedim.Ama şu an iptal etmek istediğimde saticilar bana ürünün yolda oldugunu ve iptal edemeyecegini söylüyor.Eger kargo gelirde almazsam yine de vergi ödemek zorunda kalirmiyim.Ya da kabul etmedigim ürün saticiya geri yollanir mi.Ya da ürünü teslim almama yetkim var mi.Ürün geri saticiya giderse de para iadesi alir miyim.Kafam cok karisik abi.Lütfen yardimci olurmusun bu konuda.çoook ihtiyacim var abi.

 11. Merhaba ben yaklaşık 2 ay önce telefon kılıfı sipariş verdim en geç 31 ağustos da gelmesi gerekiyor yazıyordu. Bugün iki ürün geldi ve her ürün için 15 lira gümrük parası aldı kargocu benim bilgim yoktu. Kalan 4 kılıfı iptal ettim belirlenen sürede gelmedi diye 2 tanesi menşei ülkesinden çıktı gözüküyor. 2 tanesi ülke postahanesinde gözüküyor ama teslim tarihini geçti tüm siparişler. Param geri iade ederler mi, iptal ettiğim halde bana kargo gelir mi ?

 12. Merhaba, 1 ay once Aliexpress’den aldigim bir urunu begenmedim. Urunu 15 gun icinde iade etme hakkim vardi ve bu hakkimi kullanip tartisma acip urunu geri gonderdim. Saticiya da kargo takip Numarasi verdim. Daha sonra satici 1 ay boyunca kargonun gelmedigini durup soylendi. Ben site uzerinden gonderdigimi soyleyip ulastigini belirten resim gonderdim. O da ayni sekilde bana resim atip ulasmadigini iddaa etti. Daha sonra olay aliexpressin kararina kaldi. Bu surede aliexpress olayi ucret odenmeyeceginu belirtip beni haksiz olarak gosterdi. Benim 7 gun icinde itiraz etme hakkim tekrar var. kargo sirketinin gonderdigine dair resim attim ve elimde dekont var onuda gonderdim. Hatta gidip kargo sirketine sordum onlar ulastigini belirtti. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor. Ya kargo yanlis adrese gitti bu cok zor ihtimal ya da satici yalan soyluyor. Kendimi hakli gostermek icin baskan ne yapabilirim sizce ? Tesekkurler

  • Merhaba Can,

   İade işlemleri için anlaşmazlık açtınız mı? İade ettiğiniz ürün için kargo takip numarasını sisteme girdiniz mi? china post kargo takip ekranlarından ürünü kontrol edin. Ürün eğer ulaştıysa İade etmek zorunda . Yazımızın içindeki ürünü geri gönderme prosedürüne göre hareket edin.

   Syg

  • Merhaba,AliExpress ten 650 TLlik apple kordon aldım 42 adet.Bugün mesaj geldi PTT ye gittim.Görevli benim gözetimimde kargoyu açtı,adet fazla bu ticariye gider beyanname vermeniz gerekiyor dedi.O şekilde olduğunda aldığım üründen fazla masraf çıkıyor.Dedim alamam bu şekilde.O da geri gönderin dedi tamam dedim.Bu şekilde satıcıya ulaşır mı?sistemde satıcının adresi oluyor mu?aliexpres bu şekilde iadeyi kabul eder mi?geri gönderim ücreti sordum ücret yok dediler bu mümkün mü?site üzerinden tartışma falan açmam gerekir mi?şimdiden teşekkürler

 13. merhabalar aliexpress den akıllı saat satın aldım. sim kartsız bluetooth modeli. fakat gümrük ürünü yasaklı diye iade edildi. aliexprees iadeyi yaomadı. satıcı ürün ulaşınca göndereceğini söyledi fakat ürünün ulasıp ulasmadığını nerden bileceğim. 2 ay geçti satıcı hala ulaşmadı diyor. takibini yapabileceğimiz bi site var mı ? ne yapmam gerekiyor ? teşekkürler

 14. Merhaba,
  Ben ayakkabı almıştım ürün beklediğimden kalitesiz geldi ve iyi paketlenmedigi için biraz hasar görmüş 18 lira vergi ödedim iade veya değişim yaparsam vergi iadesi de yapılıyor mu? Yapılmıyorsa tekrar vergi ve iade için kargo parası vermek istemiyorum

   • Merhaba
    Bir sorunum var ali express’ten bir ayakkabı aldım ama ürün sahte numarası da olmadı tartışma açtım baştan numarası büyük diye kabul edilmiş para iadesi ama geri göndermede çok ücret çıkacağı için o şekilde yapmak istemiyorum iadeyi iptal edip yeniden anlaşmazlık açabilir miyim ürünü göndermeden para iadesi alabilmem için ?

    • Merhaba Öznur,

     Bu durumu yaşamadım. Fakat iptal etmeniz her türlü mantıklı. Hem vergi ödemiş hem de geri göndermek için tonla ödeme yapacaksınız. Bence iptal edin . En kötü yurt içinde Dolap letgo gibi bir sitede çok rahat nakite çevirirsiniz. Ücret iadesi isteseniz bile kısmı yapacak Kargo ücretini sizden kesecek. Tamamını iade alamayacaksınız.

     Syg

 15. Merhaba Aliexpress den 3 ay önce tv box satın aldın cihaza uzaktan yazılım geldi Andiroit 10 oldu bir ay sonra cihaz açılmıyor ekranda boot yazıyor satıcı yeni yazılım gönderdi olmadı satıcı bana cihazı geri iyade etmem göndermem için adresini yazdı tam olarak ne yapmalıyım fiyat çok gelirmi geldiginde 19 lira gümrük vergisi vermiştik sizce iyade edersem fiyat ne olur

  • Merhaba Mehmet,

   Ürüne çok cuzi bir gümrük vergisi ödemişsiniz.(normalden çok az) Ürünü geri gönderme maliyeti çok fazla tutar. İkincisi satıcı tekrar göndermeyebilir.Gönderse dahi tekrar gümrüğe girer ve tekrar vergi ödersiniz. Uzaktan bağlantı ile bilgisayarınıza bağlanmasını sağlayın .(team viewer) Yada burada bir kişiden yardım almanız daha doğru olacaktır.

   Syg

 16. Hocam merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Ben iki ay önce bir ürün aldım işte koruma süresinide uzattım ve Ürün bir aydır ptt’de gönderi gümrüğe sevk edildi yazıyor. Şimdi 20 gün sonra koruma süresi bitiyor. Tartışma açıp Ürün gümrükte mi tutuluyor seçeneğine mi tıklıyayım yoksa koruma süresi bitmek üzere paket hala aktarimda seçeneğine mi tıklıyayım. Bir yazıda Ürün gümrükte tutuluyor seçeneğini tıklamayın AliExpress paranızi iade etmez gibi birsey söylüyordu ama dediğim sadece Ürün gümrüğe sevk edildi yazısı var. Lütfen cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Evet gümrük problemlerinde sorumluluğu tamamen alıcıya yüklemiş durumda. Fakat şuan pandemi olduğu için gecikme var. Bu hareket ürünün gümrüğe takıldığını değil sevk edildiğini söylüyor. Normal şartlarda vergisi hesaplanır tarafınıza gönderilmesi gerekirdi. Fakat dediğim gibi bu corona sürecinden dolayı gecikiyor. Anlaşmazlık açmayın. (ben takip numaranızı kontrol ettim şuan için beklemelisiniz.) 20 gün sonunda 15 gün daha vaktiniz olacak. Sürenizi bitmesine 5 gün kala anlaşmazlık açın. Ve koruma süresi doluyor hala aktarımda seçeneği ile anlaşmazlık açın. Bu size zaman kazandıracaktır. Eğer Gümrük ile başka bir problem çıkarsa tekrar yazarsınız.

   Syg.

   • Sevgili panda. Ürünün koruma süresi 60 gündü AliExpress 25 gun daha uzattı ona rağmen 20 gün kaldı. Ben koruma süresinin bitmesine iki gün kala tartışma açıp “koruma süresi bitiyor paket hala sevkiyatta” seçeneğine tıklarsam AliExpress Ürün gümrükte bizimle alakalı vb şey demez demi. Sonuçta dediğiniz gibi Ürün gümrükte tutulmuyor sadece sevki var. Çok ama çok teşekkür ederim cevabınız için.

    • Demez. Siz zaten koruma süresini uzatarak iyi niyetinizi göstermişsiniz. “koruma süresi bitiyor paket hala sevkiyatta” seçeneği ile anlaşmazlık açın. Bu anlaşmazlık paketiniz gelene kadar sürebilir. veya aliexpress ücret iadenizi yapabilir.(kanıt olarak takip ekranlarını yüklemeyi unutmayın.) Biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek bu bizim için yeterli.Kimsenin parasını kaybetmesini istemiyoruz.

     Syg

   • Hocam AliExpress ikinci defa koruma süresini uzattı şu an 50 gün oldu. Acaba 50 gün sonra ürüne gelmezse para iadesi yapar mı AliExpress tekrar koruma süresini uzamasını istemiyorum. Yada bir ay sonra tartışma açarsam paramı iade eder mi?

    • Ücret iadenizi anlaşmazlık açarsanız yapar. Fakat satıcıdan kaynaklı bir durum yok ortada. Anlaşmazlık sadece ürün gelmez kaybolur ,koruma süresi dolar veya satıcıya iade edilirse kabul olur. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok.

     Syg

     • Hocam tekrar merhaba. Takip numarasını kontrol ettiğim zaman PTT ürünü yurtdışına sevk etmiş. İşin tuhaf tarafı PTT sitesinde hala gümrüğe sevk edildi yazıyor ama 17Track sitesinde yurt dışına sevk edildiği yazıyor yani ürünü geri yollamışlar. Şimdi ben 17Trackta ki ekran görüntüsü alıp AliExpresste paramı iade almak için tartışma açıp ne demeliyim. Gerçekten paramı iade almka istiyorum az bir para değil. Lütfen bana cevap yazarsanız minnettar olurum.

     • Eğer dediğiniz gibiyse 17 track sitesinide baz alabilirsiniz.
      Ürünü teslim aldınızmı sorusuna : hayır
      Anlaşmazlık nedeni : lojistik takip problemleri—>ürün sevkiyat sirket tarafından satıcıya iade edildi.
      Bu seçenekler ile anlaşmazlık açabilirsiniz.

     • Hocam kusura bakmayın çok oldum ama demiştim ya 17Track sitesinde ürünün yurt dışına sevk edildiği yazıyor pttnin mobil uygulamasında sorun varmış yeni öğrendim yani Ürün yurt dışına sevk edilmemiş çünkü pttnin kendi sitesinde öyle birsey yok. Takip numaram bu RB933943815SG hocam lütfen 17Track sitesinden ve ptt kargo takip ekranindan kontrol edin ne dmeek istediğimi anlayacaksıniz. Gerçekten siz bana yardımcı olmazsanız kimse olmayacak. Rahatsız için de özür dilerim tekrardan.

     • Kontrol ettiğimde kayıtlarda bir sıkıntı var gibi görünüyor bunu kanıt olarak yükleyip deneyebilirsiniz.

      Syg

     • Hocam 3 aydan fazla oldu hala Ürün gümrüğe sevk edildi yazıyor. Koruma süresinin bitmesine 25 gün ver beklemekten sıkıldım. 570 TL ödemiştim. Tartışma açıp satın alma koruma süresi bitti seçeneğine tıklarsam AliExpress paramı iade eder mi? 25 günün dolmasıni mi bekleyeyim sonuçta 3 aydan Fazla oldu hala gelmedi.

     • Merhaba,

      Ürün koruma süresi ile ilgili bir ibare ilanda bulunuyormu? (60 gün -30 gün koruma gibi) bunu belki bir kanıt olarak sunabilirsiniz.Fakat diğer türlü aliexpress anlaşmazlığınızı reddedebilir. (şuan pandemiden dolayı gecikmeler olacağına dair bir uyarı mesajı veriyor sistem) Aliexpress satıcıyıda korumak zorunda olduğu için beklemenizi isteyecektir.

      Syg

     • Hocam ben ürünü mart ayında sipariş verdiğim zaman 60 gün koruma süresi vardı. İşte AliExpress ilk önce bir ay koruma süresini uzatti aradan biraz zaman geçti 1 ay daha uzattı. Şu an koruma süresinin bitmesine 18 gün var ve bittiğinde 4 ay gibi bir zaman olmuş olucak. O zaman sizin tavsiyeniz 18 günü daha bekliyim sonra mı tartışma açayım? Açıkçası korkum, Ürün gümrüğe sevk edildi Yazısı olduğu için tartışma açtığımda AliExpressin işte Ürün gümrükte vb şeyler diyip paramı iade etmemesi
      Gerçi siz geçen konuşmamızda bu ibare ürünün gümrüğe yakıldığını değil sevk edildiğini gösteriyor AliExpress öyle birsey demez demiştiniz. Kısacası ne tavsiye edersiniz bana? Ve çok yardımcı oluyorsunuz minnettarım size.

     • Merhaba Ömer,

      koruma süresini bekleyin pandemiden dolayı gecikmeler oluyor .Sizide iyi anlıyorum beklemekten sıkıldınız. Son bir kaç gün kala tartışma açın. Ücret iadesi isteyin. Kötü bir dönemde aliexpress tecrübesi yaşıyorsunuz. PTT ile görüşüp paketi sorguladınızmı?

      Syg

 17. 29.04.2020 de yanlişkla 823 tl üürn aldim 4 Parça ürün sepetimde vardi
  kredi kartimi da kayıtlıydi hemen çekti 1/2 dakka sonra iptal ettim saticilara yazdim iptal edin tamam iptal edildi yazdi ama benden parayi çekmişlerdi
  araştirdima göre 15 günde yatiyor muş
  aliexpres hizmetleri ile konuştum 30 günde iade olcak dedi? napmam gerek

  • Merhaba Hakan Bey,

   Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Beklemelisiniz. eğer ücret iadeniz gerçekleşmez ise ARN numaranız ile bankanızdan sorgulamalısınız. ARN numarasını iade ekranlarından görebilirsiniz. Eğer arn numarasına ulaşamazsanız müşteri hizmetleri ile tekrar iletişime geçip ARN numaranızı isteyin.

   Syg

 18. Merhaba
  Ben bu ürünü alıp geri göndereceğim zaman anladığım kadarıyla karşıdan ödemeli bir sistem olmadığı için ürün gönderiminde para vermek zorunda kalıyoruz zaten ürünü alırken verdiğimiz 14 lira vergi parası da yetmezmiş gibi. İade ettiğim ürün satıcının eline ulaştığı zaman satıcı bana para iadesi yaparken benim ürüne ödediğim gönderim ücreti ne kadar tutmuşsa artık satıcı onuda geri ödüyor mu? Diğer bir sorum da ürünümüzü kargocu dan vergisini ödeyip aldıktan sonra iade edeceğimiz zaman o kadar gönderim ücreti ödeyip masrafa gireceğimize ürün kapıya gelince kargocu dan ürünü istemediğimizi belirtip almazsak geri gönderilmesini istersek ne olur herhangi bir sıkıntı çıkar mı ve bir de kargocu ya kapıyı hiç bir zaman açmazsak ne olur? Bu iki şekilden biriyle yaparsak herhangi bir problem çıkar mı başımıza devlet bizden bir şekilde gönderim ücreti alır mı?

 19. Merhabalar,
  42 numara ayakkabı siparişi verdim, satıcı 47 numara yollamış. Anlaşmazlık açtım, satıcı yeni yollayım, itirazı iptal et diyor, ürünü iade etmem için 4 gün var, satıcı 5 gün içinde yeni yollayacağını yazmış yeni yıl tatili dolayısıyla. Ürünü yollasam kargo ücretini kim ödeyecek?
  İtirazı iptal etsem, ürünü yollamayabilir ki başıma başka şekilde geldi.
  Ne yapayım?

   • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Öneriniz doğrultusunda anlaşmazlığı güncelledim.
    Son bir sorum vardı:
    2 ayakkabı daha var ve onlar teslim alınmadan geri gitmiş: Kendime satın almadım ürünleri bu yüzden uğraşıyorum, ürünler iade olmuş ama aliexpress’in takibinde teslim edildi gözüküyor, ptt takibinde ise iade gözüküyor. Ben itirazda görseli sumdum Cuma günü son. Bu geri iadelerde paranın hepsi iade olur mu yoksa iade için kargo parası kesilir mi?
    Örneğin 23 $’lık ürün, teslim alınmadan tekrar satıcıya geri giderse zarar eder miyim?
    Sağ olun.

 20. Since you didn’t receive the package within the purchase protection days and both of you didn’t reach any agreement, we will support you the refund request according to our rule.

  Judgement from AE Invalid Reason
  Purchase Protection is running out, but package is still in transit-Final resolution: full refund 178.93 TRY

  Reminder: Normally buyer will receive the refund in 3-20 business days.

  Please spare a few minutes to provide feedback on the service I have provided. We strive on improving our performance consistently, and feedback ratings help us evaluate our performance further. Anlaşmazlık sonuçlarında yazanlar bunlar. Şimdi vergiyi ödesem ürünleri alsam sonrasında izlemem gereken adımlar ne? Anlaşmazlık kapandığı ve işlem bittiği için ürünleri teslim aldıktan sonra satıcının hakları neler?

 21. Merhabalar! aynı satıcıdan toplamda 6 parça olmak üzere 85 dolarlık alışveriş yaptım ancak ürün koruma süresi içerisinde elime ulaşmadı. Bende para iadesi talep ettim ve aliexpress devreye girerek kabul etti tüm iademi gerçekleştirdi.Şimdi sorun şu ki ürünler ülkeye girdi ve gayet güzel bir şekilde ilerliyor muhtemelen bir iki gün içerisinde benden değer tespiti için evrakları isteyecekler vergilendirecekler ve gidip almam gerekecek. ürün fiyatları pahalı olduğu için vergi de yüksek çıkacak. Şimdi 1. sorum, ürünü istiyorum. Gidip vergisini ödeyip alsam sonrasında satıcı ile izlemem gereken yol nedir bana paranı iade ettim ürünleri geri gönder diyebilir mi yoksa aynı ödemeyi geri yapsam sorunsuz kullanabilir miyim? 2. sorum alıcı koruması içerisinde gelmediği ve iade yapıldığı için ürünleri geri göndermek zorunda mıyım?

  • Merhaba,

   Ücret iadeniz olduysa satıcı sizden herhangi bir talepte bulunamaz. Ürünleriniz sorunsuz bir şekilde ulaşırsa ve satıcıya ücretlerini ödemek isterseniz satıcı ile iletişime geçmelisiniz. Burada inisiyatif size kalmış durumda. Ürünleri geri gönder demez. Ücretini talep edebilir ki en doğal hakkı fakat ödeyip ödememek size kalmış durumda.

   Syg

 22. Merhaba… Aslında mesajınıza cevap yazmıştım ancak iletilmemiş olabilir.
  Durum karmaşık bir hal aldı. Şöyle ki: Satıcıya yaşadığım durumu ilettim ve o da şu mesajı gönderdi.
  ”Hello,
  I am very sorry, because of the logistics company, your parcel delivery service has been canceled,
  I suggest you open the dispute, the platform will intervene to handle and refund to you.

  (Merhaba, çok üzgünüm, lojistik şirketi nedeniyle, parsel teslimat hizmeti iptal edildi, anlaşmazlığı açmanızı öneririm,
  platform size işlemek ve geri ödeme yapmak için müdahale edecektir.)

  tradesecurity@aliexpress.com
  buyer@aliexpress.com

  Bu e-mail adreslerine mail gönderdim ancak birinde dönüş olmadı ötekinde mailbox dolu diyor.
  Satış sayfasından anlaşmazlık oluşturamıyorum.
  Çok kısa bir zamanım kaldı eğer bunu çözemezsem para firmaya ödenecek diyor aliexpress.

  ne yapacağımı şaşırdım. kargo da 360 TL tuttuüğu halde bunu göze alıyorum. ancak işlem yapamıyorum.
  Lütfen bana bir yol gösterin.
  Rica ediyorum.

 23. Merhaba.
  Yazınıza çok teşekkür ederim. Yorumlara dönüşünüze de ha keza öyle. Çok aydınlatıcı oldu.

  Benim fikrinizi sormak istediğim şey Aliexpress’ten aldığım ürünün iadesini karşı taraf kabul etti.
  Ancak PTT’ye gittiğimde elektronik kabul edilmediğini söyledi. Muhtemelen gümrükten geri döneceğini söyledi memur.
  Bu konuda ne yapılabilir. Ayrıca iade için tanınan süre 9 gün. Bu süre zarfında iade edilmezse paranın satıcıya geçeceğini yazıyor sitede.

  Buna dair ne yapılacağını yazarsanız çok sevinirim.
  (Ürün: Çizim tablet monitörü. 21 inches yaklaşık 7.3 Kg.

  • Merhaba Ali bey,

   İyi dilekleriniz teşekkür ederiz. Satıcı ile iletişime geçin. Gümrük yasaklılık durumunu en iyi satıcı bilir. İkinci problem kargo ücreti. Çok yüksek çıkabilir(çıkar) . Buda canınızı oldukça sıkacaktır. Üründeki problem nedir? Neden iade işlemi yapıyorsunuz?

   Syg

   • Merhaba…
    Renk uyumluluğu kötü. Tablette yapmak istediğim iş profesyonel otomotiv tasarımı ve painting. Ancak renk kalibrasyonu o kadar kötü çıktı ki. 5 tane gri tonu ile çalıştığım tablette asıl pc ekranında gözüken renk siyah. Çizimi yaptıktan sonra düzeltmek için bile pc ekranından tekrar üstünde çalışmam demek. Zaman kazanmak için aldığım ürün bu konuda beni yavaşlatıyor.

    Temel sorun şu. Ki bu durumu mesaj merkezinden bildirdik ve yazdığım mesajlar ile onları dönüşü aşağıdaki gibi…

    Hello, Eva. Today I went to PTT (the cargo company that delivered the product) to send cargo.

    We do not accept electronic products.

    From the company you will return, he said you should get a return acceptance number or document.

    Shipping with a different company will be much more expensive. Please help me.

    —–
    Onların yanıtı:

    Hello, I am very sorry, because of the logistics company, your parcel delivery service has been canceled, I suggest you open the dispute, the platform will intervene to handle and refund to you.

    —-

    Yeni bir anlaşmazlık da açamıyoruz ya da canlı bir destek yok site içeriğinde…
    Ben ürünü alıp bana kâr kalsın ve para iadesi isteyeyim demedim. 2600 tl ile aldığım ekranın maliyeti 3300 oldu ve kargo ücreti de 400 tl civarında, gidip öğrendim…

    5 gün kaldı ve eğer gönderemezsem para satıcıya geçecek.

 24. Mrb Ben 3 adet ürün aldim ve kargo ücretleri ile ödemeyi yaptim merak ettim şey bunlar için ayri ayri mi kargo gelir yani ayri ayrı gümrük vergisi istenir kısaca aldim ürün toplam i 44 tl filan ayri ayri gelmiş olsa bile benden ne kadar isterler

 25. İyi günler sizi rahatsız ediyorum ama bu knuda sizden bilgi almam gerekiyor ben aliexpiresten sipariş verdim toplam 187.79 dolar yani 1126.74 falan ödemem gerekirken bankadan 1160 tl ödeme gercekleşti üstünede 2.34 tl masraf kesildi ürünü kargolamadı satıcı ben iptal ettim zaten cok geç cvp veriyo bide ürün yok falan dio beklermisiniz gibi seyler anlaşamadım bi türlü satıcı ile bende fazla ödeme yaptıgım die iptal etmek istedim ve ettim smdi bana para iadem o ödediğim sekildemi banka hesabıma yatıcak yoksa 187.79 dolar üzerindemi hesaplancak yatıcak yani fazladan ödediğim param ucup gidicek mi bu arasa ben gece 2 de siparişimi yapmıştım ondan kur farkmı oldu ne oldu neyse önemli olan para iadem yatırdıgım paramı olucak umarım anlata bildim teşekkürederim smdiden cevabınızı bekliyorum

  • Merhaba Fulden,

   Sistemde gördüğünüz fiyat otomatik çevirilmiş bir kur. Bankanız size alışveriş yaparken dolar sattığı için banka kuru ile aliexpress’te görünen kur farklı. (Anlayacağınız bankanız size pahalı kurdan işlem yapmış.) Aradaki fark bundan kaynaklanıyor. Aliexpress size dolar olarak iade yapacaktır. İade olduğu gün kur satın almış olduğunuz günden yüksek olmalı ki aradaki fark kapansın. Yani iade edilen tutarda daha az olabilir. Detaylı bilgi için Aliexpress’ten Türk Lirası İle Alışveriş Yapılır mı? konusunu ziyaret edin.

   syg.

 26. Ben tablet için aliexprrsten ekran.aldım.ama tablete taaktigimda ışıkları yandı ekran.çalışmadı , anlaşmazlık.açtım.saticyla iletişime.geçtim , para iadesi istedim . Adam geri yolla dedi orthez gittim.dediğiniz gibi adres istedi eski takip numarasıyla gitseniz dedim olmuyormuş , satıcıdan adres istedim 4 defa yazdım 2 gündür cevap alamıyorum adamdan . İnternetten ali expreste yazılı firmanın adresini aratiyorum , bulamıyorum ne yapmalıyım.

 27. Merhaba .Bugün aliexpresstem sipariş ettiğim mont elimize ulaştı fakat resimlerdekilerle hic alakası yok ,rengi kumaşı bedeni dikişi kötü.Daha pttden teslim edildiği bilgisi aliexpresse yansimamis çankırı şubede gözüküyor.Kargo bedavaydı aslinda ama 206 tl lik monta 26.50 tl gümrük vergisi ödedik.Şimdi ,ilk sorum daha sistemde görünmediği için iade yapamam ve iletişime geçemem değil mi?Daha sonra mi saticiyla iletişime geçmem gerekir?İkinci soru geri iade ederken Çine kaç lira kargo parası keserler?

 28. ali expresten takı 5-6 tane takı,diğer tırnak bakım ürünleri ve kılıf almıştım bir iki tanesinin vergisini ödedim belki diğerlerinde istemezler diye ama hep istediler kargocu isterseniz iade yapabiliriz dedi olur dedim ama ürünlerin otomatik olarak bana ulaştığı onaylanmış ve ben iade yapalı 1 aydan fazla oldu sizin burda gösterdiğiniz ilk işlemleri de bilmediğim için ve haberim olmadığı için yapamadım. Bundan sonra ne olucak parasında değilim hukuksal işlemler başlamaz değil mi yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,

   Teslim almadığınız ürünler için gümrük vergisi ödemek zorunda değilsiniz. Herhangi bir hukuksal yaptırımı olmayacaktır. Burada anlattığımız olaylar Aliexpress ten ücret iadesi almak içindir. Eğer koruma sürelerini bitti ve ürünleri geri gönderdiyseniz yapılabilecek bir yok. Ürünlere ödediğiniz ücretleri geri alamayacaksınız.

   Syg.

 29. aliexpresden 4 ay önce aldığım masaüstü bilgisayar Ram i bozuldu yazılımsal olarak kanıtlayabiliyorum Memtest86 isimli proğram ile . Ürün Reeinno marka ddr4 2400 8gb ram 2 adet ne yapmalıyım ürün ömür boyu garatili diye satılıyor daha 4 ayda toplasan 10 gün çalışmıştır lütfen bana bir yardım ürünün kendi markasına mail attım dönüş bekliyorum içimde çok beklermişim gibi bir his var

 30. Merhaba. Ben Aliexpressten 4 adet tamir seni aldım tutarı tl üzerinden anladık ama dolar üzerinden kesilmiş.2100 tl bir para çıktı birden . bunun için çok gümrük vergisi çıkar mı ve bu ürünleri nasıl iade etsem en az zararla kurtulurum bu durumdan.

 31. Merhaba, aliexpresten kasik takimi aldım ancak daha kaliteli bir ürün begendigim için aldığım akşam iptal ettim. Aynı dükkandan almak istediğim için satıcı iptali hemen onayladı ancak 15 gün geçmesine rağmen para hesabıma yatmadı. Bu durumda ne yapmam gerekir?

 32. Merhaba Aliexpresten aldigim 325 tl arti vergili olan bisiklet km saati gps hatasi nedeniyle calismiyor anlasmazlik actim ve iade edilip para iadesi ondan sonra yapilacak. Bu urunun iade islemi ptt den ne kadar kargo tutar acaba

  • Merhaba Murat,

   Ürünün boyutlarına göre fiyat değişmektedir. 100-120 TL arası değişebilir. Size en yakın ptt’den yardım alabilirsiniz.

   Syg

 33. Merhabalar. Ben ali express den kulaklık siparişi verdim fakat gelen ürün kötü bir ürün olduğu için iade işlemleri başlattım ve satıcıyla paranın iadesi için anlaştık. Bana iade için bir kargo adresi verdi. Ptt ye gidip kargolama işlemi başlatıcakken kargo ücretinin 120 lira olduğunu öğrendim ve ürünü göndermedim. Şimdi ne yapmalıyım sizce tekrardan bir tartışma açma şansım da yok sanırım şütfen yardımcı olur musunuz. Ali express bu işle ilgilenir mi? 200 liranın bu şekilde çöpe gitmesini hiç istemem.

  • Merhaba Enes bey,

   Eğer iade işlemi için anlaştıysanız, ürünü ya iade edeceksiniz yada ürün sizde kalacak anlaşmazlık kapanacaktır. Üründen memnun değilseniz ürünü let go gibi bir sitede satarak nakite dönebilirsiniz.

   Syg.

 34. Merhaba. Ben ürünü aldım açıklandığı gibi olmadığı için kısmen para iadesi için tartışma açtım. Satıcı ise ürünü gönderip parayı tam iadeyi teklif etdi. Kabul etmelimiyim? Ya tartışmada kısmen para iadesi istemişdim sonra bir kandırılma olur mu?

  • Merhaba,

   Bu şekilde kabul etmeniz halinde ürünü satıcıya iade etmeniz gerekir.( kabul etmeyin kargo ücretleri yüksek çıkacaktır) Kısmi iade istiyorsanız bu teklifini ret edin. Aliexpress devreye girecektir. Eğer kanıtlar yeterliyse ücret iadesi olacaktır.

   Syg

 35. Hocam birde siparişinizin teslimat süresi dolmak üzere diye mesaj geldi tüm siparişlerime.bunun üzerinden tartışma acabilirmiym para iadem icin

 36. Merhaba, aliexpressten 2 ayrı satıcıdan birinden 1 adet diğerinden 13 adet olacak şekilde iphone telefon kılıfı almıştım. kredi kartı ile ödeme yaptım. ürünlerin geldiğini bugün bana ulaşan ‘Yurtdışından gelen gümrüklü/gümrüksüz maddeler HABER KAĞIDI’ ile öğrendim. vergiden haberim yoktu. bulunduğum konuma 55 km uzaklıkta. gidip almak istemiyorum. hiçbir şey yapmasam satıcıya iade olur, param iade olur mu? böyle olması için ne yapmalıyım?

  • Merhaba

   Paketlerin izi teslim almaz iseniz, gönderi satıcıya iade edilir. İade edildiğini kartı takip ekranlarından görebilirsiniz. İade edildi yazısından sonra anlaşmazlık açın. Lojistik takip problemleri altından satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Takip ekranlarını kanıt olarak yükleyin. Kargo ücreti hariç iade işlemi olacaktır.
   Syg.

   • Aynı problemi bende yaşıyorum fakat aliexpres beni haksız buldu ürün ülkenize geldi dedi. Kanıt olarak ürünün iade olduğunu gösterdim, satıcı mesajlarıma cevap vermiyor bu durumda ne yapabilirim tartışma açtım kabul etmediler. Ürün kodu. PR096796359YP yardımcı olursanız sevinirim.

    • Merhaba,

     RH126823452TR nolu takipten gördüğüm kadarıyla iade edilme hareketi görünmüyor. İade hareketi olmadan ücret iadesi olmaz. Bunun için koruma süresini uzatılması için anlaşmazlık açın. Koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçeneği ile anlaşmazlık açın.

     Syg.

 37. Hocam merhaba makale için teşekkürler. Aliexpress üzerinden 11 11 kampanyasında 1 adet drone aldım toplam tutarı: 375 TL tahmini ne kadar gümrük vergisi öderim ?

  Saygılarımla

   • Bilgi için teşekkürler hocam bir diğer sorumda şu olacak. Normalde kargo ücretsiz olarak aldım dronu fakat satıcı benden para istiyor hediye çeki kullandığımdan dolayı aksi halde siparişi iptal edeceğini belirtti buna yapabileceğimiz birşey varmıdır ?

 38. Merhaba. Bende gümrük vergisi olduğunu bilmeyenlerdenim.6 kargom gelecekti.1 tanesi geldi ama 16 tl lik ürünüme 14 tl vergi aldılar.simdi dıger 5 kargomu almak istemiyorum.hem kalitesiz geldi hemde zararına almış oluyorum.bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba Elif,

   Ürünleri teslim almayabilirsiniz. Bu şekilde ürünler satıcıya geri iade edilir. Fakat bu çok sancılı ve uzun sürebilir.Teslim almadıktan sonra bu sıralama ile anlaşmazlık açın:
   Satın aldığınız ürün takipli kargo ise, ürün tekrar Çin’e sevk edilecektir. Ürün Yurt dışına sevk edildiğini ptt takip ekranlarından takip edin ve kargonun bu hareketi ile birlikte anlaşmazlık açın.(kanıt olarak takip ekranlarını yükleyin) Anlaşmazlık açarken Ürünü teslim aldınız mı? Sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücretiniz iade edilecektir.

   syg

   • Sizce kargo ücreti çok tutar mı.bes ayrı kargo var şu anda yolda.toplam 150 tl yapıyor.birde takip numaralarının hepsi kayıtsız sanırım. Başlarında U yazıyor.bu durumda aynı işlemi yapmalimiyim? Teşekkür ederim

 39. merabalar

  aliexpress den aldığım kargo haberim olmadığı için geri çine iade edilecekmiş. satıcıya yazdım biz parselden ürünleri alamıyoruz, para iadesi yapmayacağız dedi. aliexpress de ödediğim para nasıl olsa. bunu geri alma şansım var mı? dispute kısmından neleri seçmem lazım. yardımcı olursanız.

  ikincisi takip kodu olmayan birkaç kargom var. ptt kargo takip sayfasına girdiğim de bilgi bulamadım. bu kargolar bana teslim edilmeye başlandığın da mı sorgulama sayfasında göreceğim. sıradakileri kaçırmayayım en azından.

  cevaplarınız için teşekkür ederim.

  • kargonun ptt den alınamamasından dolayı çine geri iadesi söz konusu. satıcı parselden alamıyoruz, para iadesi yapmayacağız dedi. benim para iadesi almam söz konusu mu?

   • Merhaba Emre,

    Satın aldığınız ürün takipli kargo ise, ürün tekrar Çin’e sevk edilecektir. Ürün Yurt dışına sevk edildiğini ptt takip ekranlarından takip edin ve kargonun bu hareketi ile birlikte anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık açarken Ürünü teslim aldınız mı? Sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücretiniz iade edilecektir.

    Syg

    • merhabalar.

     “Lojistik takip problemi altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücretiniz iade edilecektir.”

     burada kastettiğiniz ne anlamadım. şu anda çine geri iade edilen kargo var. dispute açtım. satıcı 0 TL geri iade teklif etti. reddettim. Satıcı kargo hareketlerini girdi başka bir şey yok. parselden iade alamıyoruz, geri iade etmeyeceğiz diyor.

     aliexpress devreye girecek yarın itibari ile 1 hafta falan zamanı var. bu aşama da yapmam gereken bir şey var mı? genel de aliexpress nasıl sonuçlandırıyor bu aşamayı?

 40. Merhaba; ben bilgisayarım için 453 TL ye Samsung marka 500GB SSD siparişi vermiştim fakat kargoda bana aynı marka 250GB SSD gönderilmiş bunu görünce çok şaşırdım satın alma işlemi yaparken 250GB olan seçeneğide mevcuttu ama ben 500GB siparişi vermiştim 250GB geldi muhtemelen yanlışlık oldu bilmiyorum🤷‍♂️ Ben yurt dışı Kargo işlemleri ile uğraşmak istemiyorum anlamam da bu durumda yanlış gelmiş ürünü göndermeden ücret iademi nasıl geri alabilirim yardımcı olur musunuz lütfen ?

  Bundan sonraki siparişlerim için soruyorum elektronik ürünlerde ürün arızalı çıktığı zaman youtubeye video koymayı bilmiyorum YouTubeye video koymadan kanıt bölümüne ürünün dıştan bi fotoğrafını göndererek sadece ücret iadesini alabilir miyiz

  Ve siparişlerimizde ürün miktarı eksik gelirse kanıt olarak mevcut ürünün fotoğrafını göndermekten başka çare kalmıyor bu yeterli olur mu ürün eksik gelirse sadece ücret iadesini alabilir miyiz.. ?

  • Merhaba,
   Önce sipariş detaylarını kontrol edin eğer 500 GB yerine 250 GB geldi ise ürünü geri göndermeden ücret iadesi alabilirsiniz.

   Anlaşmazlık açın.
   Siparişinizi ? Sorusuna Tamam deyin.
   Altta çıkan sebeplerden
   Product not as described seçeneğini seçin.
   Alt seçenek olarak size not described seçeneğini seçin. Ürün resimlerini kanıt olarak yükleyin. Açıklama kısmına İngilizce durumu anlatan bir metin yazın. Aradaki ücret farkı kadar iade tutar girin. Ücret iadeniz olacaktır.

   Arızalı ürünlerde arızalı olduğunu fotoğraf ile kanıtlayabilirseniz olur. Fakat fotoğraf arıza namına bir şey ifade etmez ise ücret iadesi olmayacaktır. Aliexpress sizi haksız sayacaktır.

   Ürün miktarları paket üzerinde yazmaktadır. (Kargo paketi), bunu kanıt olarak sunabilirsiniz. Ve ücret iadesi alabilirsiniz.

   Syg

 41. 2 zımpara kağıdı geldi şu anda. biri 3 dolar diğeri 2 dolar. TL değeri 29 TL. benden alınan vergi 29 TL. ürün bedeli kadar vergi aldılar. daha bu sabah oldu. rezillik. bu kadarını beklemiyordum.

  2 dolarlık ürün için
  gümrük sunum ücreti 8 TL
  damga vergisi 70 kuruş
  gümrük vergisi 5,74 TL

  ben bu kadar rezillik görmedim.

  sonraki gelen tüm kargoları almadan iade edeceğim. aliexpressin tüm cazibesini tamamen bunlar yok ettiler. ürün kadar vergi alan bir devlet kurumunu ilk defa görüyorum.

 42. merabalar tekrar. beni evde bulamayan ptt ürünü çine geri göndermek için istanbula kargolamış. benim bu ürünü geri alma şansım var mı? halen istanbul da. yarın istanbul ptt yi arayacağım. kızıyorum ya. insan bir sms atar, kargonuz geldi der. bilerek mi yapıyorlar bunu artık.

  • Emre Bey Merhaba,

   İstanbul’da geri alabilmeniz için şahsen gidip başvurmanız gerekir. Gidip teslim almaz iseniz ürün satıcıya iade edilecektir.

   Syg.

 43. bugün 7 kasım ve dün aliexpress siparişim de güncelleme geldi. 22 ekim de ev adresime gelmişler, kargo geri gitmiş. ben hep evde duruyorum. başkaları da var. ama saçmalık dün itibari ile haberim oldu. gittim ptt ye kargo iade edilecek dediler. ne olacak böyle? istanbul da görünüyor kargo şu anda. bu devletin her işi de mi kusurlu olur. telefon numaram var. ara, kapıya kağıt yapıştır. zil de adım yazıyor. saçmalığın daniskası.

 44. Aliexpress ten kıyafet aldım 75 tl tuttu.Tartışma açtım takip numarasını istediler ama nereye yazcağımı söylemediler.Eğer takip numarasını yazmazsam paramı satıcıya göndericeklermiş.(Biraz hızlı cevap verebilirseniz çok sevinirim çünkü yarın param satıcıya ulaşıcak)

 45. merhabalar. aliexpresten 3 tane ürün aldım bir tanesi eve geldi ama teslim almadım bdaha önce itiraz açmıştım ama ne satıcı ne ali expres para iadesini onaylamadı. tekrardan itiraz dilekçesi açtım bu sefer aldığım ürünün sistemde ki fotoğraftan farklı bi renk geldiğini belirttim kanıt olarak ekledim ürünü iade edip para iadesi istediğimi söyledim. diğer iki ürün için takip numarası sorunlu olduğu için nerede olduğunu bilmiyorum eve gelenler arasında bunlar var mı bilmiyorum ama ben genede itiraz dilekçesi açıp takip edilemiyor dedim ürünü iade edip para iadesi istediğimi belirttim

  • Merhaba,

   Kapıda iade ettiğiniz ürünler için anlaşmazlık açabilmeniz için, ürünün yurt dışına iade edildiğinin kargo hareketini aldıktan sonra anlaşmazlık açmalısınız.Takip edilemeyen kargolarınızla ilgili koruma süreniz bittikten sonra anlaşmazlık açarsanız yine iade edilecekir.

   syg

 46. Merhabalar. Bir önceki sorumda 10,5 tl tutarındaki bir ürüne 11,5 tl vergi çıkar dediniz buna paket açma bedeli de dahil mi? Yoksa ayrıca 5,20 paket açma bedeli de mi ödeyeceğim?

 47. Merhaba, aliexpresten 6 ürün aldım. Malların alındığını da onayladim.ancak ürünler küçük geldi.hiçbir şekilde olmadı. Bu arada satıcı ile hiç iletişim kurmadim. Direkt tartışma açtım. Kanıt fotoğraflar sundum. Urunlerin iadesi ve ucretimin iadesini istedim.Aliexpres ekibi ürünlerin bende kalmasına ve ücretimin de iadesine karar verdi.satıcıya mesaj attım. Durumu anlattım. Üzgünüm olmuyor elimde kaldı. Ekip te ücretimin iadesine karar verdi dedim.iadesini istiyorum dedim.cevap yok.ne yapmalıyım bu durumda? Satıcı ekip kararına uymak zorunda midir, Beklemeli miyim, ?cevabınızı bekliyorum yardimci olursaniz cok sevinirim. Teşekkür ederim.

  Dear gulten Can,

  Regarding to your dispute about the order(order id: 8000766534080423 ), we have made the following mediation.

  Result:

  Refund: TRY 19.30  ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

  Please spare a few minutes to provide feedback on the service I have provided. We strive on improving our performance consistently, and feedback ratings help us evaluate our performance further

  You can log in to to check the details.

  Thank you for your cooperation and support, and hope you have a great experience shopping with AliExpress. Your understanding and cooperation will be appreciated.

  Best regards,

  AliExpress Case Management Team

  • Merhaba Gülten,
   Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. 26 TL ve 19 TL olarak iki anlaşmazlığınız para iadesi olarak sonuçlanmış . Ücret iadenizi satıcı değil aliexpress yapacak. 3-20 gün içerisinde ücret iadeniz ödeme yaptığınız kartınıza yapılacaktır. İyi alışverişler dileriz.

   syg.

 48. Merhaba, yazınız için çok teşekkürler. Ben de Aliexpress’ten birkaç ürün almıştım ama hepsinin satıcısı farklı olduğundan her gelen kargo için yaklaşık 11,50 tl gümrük vergisi ödemek zorundayım. Birkaç ürünü teslim aldım fakat hepsini almamayı düşünüyorum. Örneğin 2 tl’ye, 0.90krş’a aldığım ürünleri hiç açmadan ve vergi ücretini ödemeden geri gönderilmesini istersem Aliexpress’te nasıl bir yol izlemeliyim? Ptt’den geri yollanırken herhangi bir ücret ödemek zorunda kalır mıyım? Ve bu yolla iade ederken takipli midir kargom yani takip numarasıyla kontrol edebilir miyim? Cevap verirseniz çok sevinirim tekrardan teşekkür ederim.

  • Merhaba Kevser,

   Takipsiz kargolarla ilgili yeni vergi kanunu ile birlikte , ürünler yurt içine girdiğinde takip edilebilir bir duruma geldi. Fakat ürünleri teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilip edilmeyeceği büyük bir muallak. Eğer çok fazla siparişiniz yoksa ürünleri teslim alın. Yeni siparişlerinizi bu kadar düşük değerli ürünler satın almayın. Fakat teslim süreleri içinde ürünleriniz ulaşamaz ise anlaşmazlık açın ve ücret iadeleriniz alın.(takipsiz kargolar çoğunlukla kayboluyor.)

   syg

   • Merhaba, aliexpresten gümrük vergilerinden haberim olmadan 8 9 farklı siteden siparis verdim. Bir çoğu geldi aldım ürünleri. Özellikle 93.4 TL’lik aldığım ürünlerin hepsi küçük geldi.kimi ürünleri de kalitesiz malzeme vs.idi.vergilerini ödedim aldım. Malların alındığını da onayladim. (Yanlış mı yaptım bilmiyorum )
    Sonra tartışma açtım. Satıcı ile iletişime geçmedim ama hiç. Kalitesiz mal diye şikayet açıp fotoğraflar gönderdim. Urun iadesi ve paramin iadesini istedim.
    6 üründen 2si tartışma sonuçlanmış. Aliexpres ekibi anladigim kadariyla ürünleri iade etmeyin. Satıcı size 3-20 is günü içinde parayi iade eder isterse demiş. Napmaliyim şimdi? İzlemem gereken yol ne, bekleyeyim mi, saticiyla iletişim mi kurayim? Bi de gelecek olan kargoyla için öneriniz nedir, alayım mi yoksa direkt iade mi yapayım vergi ödemeden? Ucuz 4 5 TL’lik bişey. 11 tl vergi ile geliyor? Ekibin cevabı su:

    Please do not reply to this email/message. This mailbox is not monitored and you will not receive a response.
    —————————————————————————————————————————————
    Dear gulten Can,

    Regarding to your dispute about the order(order id: 8000766534080423 ), we have made the following mediation.

    Result:

    Refund: TRY 26.00 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

    Please spare a few minutes to provide feedback on the service I have provided. We strive on improving our performance consistently, and feedback ratings help us evaluate our performance further
    You can log in to to check the details.

    Thank you for your cooperation and support, and hope you have a great experience shopping with AliExpress. Your understanding and cooperation will be appreciated.

    Best regards,

    AliExpress Case Management Team

    • Merhaba Gülten,
     Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. 26 TL ve 19 TL olarak iki anlaşmazlığınız para iadesi olarak sonuçlanmış . Ücret iadenizi satıcı değil aliexpress yapacak. 3-20 gün içerisinde ücret iadeniz ödeme yaptığınız kartınıza yapılacaktır. İyi alışverişler dileriz.

     syg.

 49. Merhabalar. Bir önceki sorumda 10,5 tl tutarına 11,5 gibi vergi çıkar dediniz buna paket açma filan fiyatı dahil mi acaba? Yoksa ayrıca 5,20 paket açma bedeli de mi ödeyeceğim?

 50. İyi günler. AliExpress kuponu ile indirimli alışveriş yapmıştım. Bir ürünümün fiyatı 10,5 diğeri ise 4,5 tl yapıyor. Gümrükten geçerken ödediğim fiyattan mı vergi öderim yoksa gerçek fiyatından mı? Banka hareketlerine de baktım indirimli fiyat ödedim. AliExpress indirim kuponu ile ödendiğim de yazıyor alışveriş uygulamasında. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Satıcının paket üzerine yazdığı değer üzerinden vergilendirilir. Gümrük açar ve sizden ödeme belgesi ister ise kredi kartı ekstreniz üzerinden hesaplanır. Yazdığınız ücretlere göre her paket için 11.50 TL vergi çıkacaktır.

   Syg

 51. İyi günler. Ben AliExpressten törpü sipariş etmiştim ama vergilerden ve yasaklı ürünlerden yeni haberim oldu. Bu yüzden kargoya verilmeden iptal ettim. Tutarı çok değildi zaten kupon kullanmıştım. Sizce para iadesi nasıl olur?

 52. İyi günler. Ben AliExpressten kirpik serumu sipariş etmiştim. Acaba yasaklı bir ürün mü? Yukarıdaki birkaç yorumda görmüştüm makyaj ve bakım ürünleri yasaklı diye. Kargoya da verildi ürün. Sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba,

   Bekleyin gümrükten geçebilir. Kozmetik ürün olarak değerlendirilir ise gümrükten geri dönecektir. Şuan için yapabileceğiniz bir şey yok.

   Syg

 53. Merhaba AliExpress den bir ürün aldım aldıktan kısa süre sonra mağaza msj attı ürününüzü iptal ettiğiniz için üzgünüz sebebini yazarsanız seviniriz diye ama ben ürünü iptal etmedim AliExpress kendi iptal etmiş ve para iadesindede bulunmadılar napabilir ?

  • Merhaba,

   Yeni üyelik kuponu ile alışveriş yaptıysanız aliexpress siparişinizi iptal edebilir. Veya eski bir üyeliğe ait kredi kartı ile ödeme yaptıysanız iptal olabilir. Yeni üyelik kuponu kullanmadan alışveriş yapmayı deneyin.

   Syg

 54. Merhaba. Ürünüm defolu geldi. Anlaşmazlık iade açtım resim ekledim cvp şu gelmiş. Result:

  Refund: TRY 31.40 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

  Ve anlaşmazlık konusunda yok artık ürün. Ne demek oluyor. Ayrıca ben alışverişimi sanal kart ile yaptım. Kullanım sonrası kapattım sanal kartımı. İade ana kredi kartıma mı gelecek nasıl olur işlem. Sisteme kart kaydetmeden alışveriş yapmıstım.

 55. Merhaba, Aliexpressten bi ürün almıştım, ürün kozmetik olarak değerlendirilmiş ve 7 gün posta işleme merkezinde tutulacağı, 7 gün içinde işlem yapılmazsa geri gönderileceğini bildiren bi yazı aldım. Fatura bilgisi istememiş yazıda. Kozmetik ürünlerinin geri gönderildiğini biliyorum ürünü kozmetik olarak düşünmemiştim aliexpress üzerindeki yorumlarda gördüğüm üzere ürünü sipariş edip alanlar mevcut, bana göre daha çok masaj-bakım aleti ama aynı zamanda kozmetik ürünlerle ilgili geçerli kanunun 2. maddesine uyan bi ürün. Ürünün kozmetik olmadığını tekrar değerlendirilmesini talep edebilir miyim? Daha önce ürünü almış kişileri örnek gösterebilir miyim? Faturayla şahsen başvurup gümrük vergisini ödeyip ürünümü alabilir miyim? Nasıl bi yol izlemem gerekir, yardımınızı rica ediyorum.

  • Merhaba Gizem,

   Ürün sadece değeri tespit edilemediği için gümrükte tutuluyor olabilir. Gönderilen evrakta ürün gümrük yasaklı dır geri gönderilecektir diye bir ibare varmı? Siz gerekli evrakları gönderin ve ürünü vergilendirip tarafınıza gönderilmesini bekleyin.

   Syg

 56. Merhaba, Aliexpress’ten yaklaşık 50 ürün aldığım oldu gelmeyen ürünlerin tamamında ücret iadesi talep ettiğimde birçok satıcı iade etti paramı (bazıları sorun çıkarsa da sonuç olarak iade oldu) fakat en son aldığım ürün takipsiz kargo diye elime ulaşmadı ve satıcıyla iletişime geçtim ürünün gelmediğini para iadesi istediğimi belirttim ama satıcı 10-15 gün daha beklemem gerektiğini bazen aksaklıklar olabileceğini ve sabırla beklemem gerektiğini güzel bir şekilde rica ile belirtti. Ben de kırmadım satıcıyı tamam deyip geçiştirdim ama belirtilen süre içinde yine ürün gelmedi tekrar yazdığımda ise ürünün gelmemesi benim göndermediğim anlamına gelmez gibi kendini haklı çıkaran ve ücret iadesi yapmam gibi şeyler ima etti ve tabiki anlaşmazlık butonu da pasif anlaşmazlık açamıyorum ne yapabilirim bu durum da ilk defa böyle bir durumla karşı karşıyayım. öneri ve yardımlarınızı merakla bekliyorum teşekkür ederim şimdiden..

 57. Merhabalar
  Ben ürün elime ulaşmadığı için anlaşmazlık açtım dediklerinizi uygulayarak. Satıcı onaylamadı aliexpresse bırakacağını söyledi. Ve bana aliexpressten şu mail geliyor

  This is an automatic email notification to remind you return your product in time.Please add tracking details for returned Order No. 900257530317595 in My AliExpress before 09:29:27 Sep.19 2019. If no tracking details are added, this transaction will be automatically closed and payment will be released to the supplier.However, if you have added the return tracking number or the seller has cancelled or confirmed the return, you can ignore this notification.

  Sipariş ayrıntısı istiyor benden ne yazmam gerekiyor?

  • Merhaba,
   Ürünü iade etme seçeneği ile anlaşmazlık açmıssınız ve ürünü geri göndermenizi ve kargo takip bilgilerini sisteme girmenizi istiyor. Tam olarak satın aldığınız ürün nedir? Ürün elinize ulaştımı? Tam olarak izlediğiniz yolu anlatırmısınız.

   Syg

 58. Merhaba ben aliexpreesten kaban almıştım kaban bana ulaşmadan PTT ile satıcıya geri gönderildi anlaşmazlık açtım ve haklı bulundum. Fakat sabah gelen mailde uygulama ile ilgili yanlışlıkla memnun kutusunu işaretledim anlaşmazlık bitti dedi. Para iadesi devam eder mi? Satıcı beklememi söylüyor. Anlaşmazlık bitti yazınca endişelendim açıkçası. Yardımcı olur musunuz ?

 59. merhabalar, ben yaklaşık 3 ay önce bir sipariş vermiştim ama ürünüm hala gelmedi. tartışma açıp iade isteyeceğim ama ürünü aldığım kredi kartım kapandı. daha önce açtığım tartışma iade kabul edilmiş ve kapanan kartıma gitmiş. şuan da aliexpresste kayıtlı bir kartım var. grlen iadenin o karta gitmesi için ne yapmalıyım acaba?

  • Merhaba Çağlanur,

   İdaleriniz eski kartınıza iade edilecektir. eski kartınızın yenilenmiş olması durumnda iade ücretler yeni kartınıza aktarılır. Eğer yenilenme değilde iptal ise iptal olan kartın bankasına iade olur. müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bu ücretleri vadesizz hesabınıza aktarabilirsiniz.

   syg

 60. Merhaba,

  Detaylı bilgi için teşekkürler.
  Bir arkadaşım Ali Express üzerinden aldığı ürünler (Lego vb. oyuncak) eline ulaşmamış. Belli bir süre sonra, site üzerinden satıcıya ürünlerin eline ulaşmadığını yazdığında, “bir süre daha beklemesi gerektiğini” bildirmişler ancak arkadaşıma ulaşan bir şey yok hâlâ. Para iadesi talebinde bulunduğunda ise, “yalnızca PayPal üzerinden yapılan ödemelerin iadesinin olduğunu, başka türlü iadenin mümkün olamayacağını” bildirmişler. Ürünler kredi kartı kullanılarak satın alma işlemi yapılmış. Bu doğru mu? Pay Pal ile yapılan ödeme haricinde para iadesi mümkün olamıyor mu Ali Express’te?.

  Teşekkürler.

  • merhaba ,

   ürünler için bir takip numarası olmalı ptt gönderi takip sitesinden takip edilebiliyormu?
   Ücret iadeleri için paypal kulanmanıza gerek yok. Bu tamamen satıcı yalanı. Ürün içerisinden anlaşmazlık açın. (dipute) Ürün elinize ulaştımı sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemleri altından ürün süresi doluyor paket hala aktarımdayı seçin.(fakat kargonuzun durumunu bilmiyoruz işe yaramayabilir.) Siparişin onay süresi dolamdan bu işlemi yapmanız gerekir. Takip numarasını ve sipariş ekranını paylaşırsanız daha kesin bir çözüm sunabiliriz.

   syg

 61. Merhaba, cep telefonuma bir kılıf aldım ancak telefonu sattığım için ihtiyaç kalmadı ve ben de satıcıya bildirdim. Satıcı iade edersem para iade edebileceğini söyledi. Bir süre sonra ürün adresime geldi ve ben de hiç teslim almadan iade yazdırıp geri PTT görevlisine verdim. Sonra satıcıyla görüştüm ve benden takip numarası istedi şimdi be yapmalıyım ?

  • Merhaba Yusuf,

   Satın aldığınız ürün takipli kargo ise, ürün tekrar Çin’e sevk edilecektir. Ürün Yurt dışına sevk edildiğini ptt takip ekranlarından takip edin ve kargonun bu hareketi ile birlikte anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık açarken Ürünü teslim aldınız mı? Sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücretiniz iade edilecektir.

   Syg

 62. Merhaba bende arkadaşımın adresinden (AliExpress) sipariş verdim 4 ay olacak hiç bir ürün gelmedi bunu nereye bildirmeliyim yada napmaliyim

  • Merhaba Özge,

   Aliexpress üzerinden anlaşmazlık açın ve ücret iadelerini talep edin. İsterseniz yerel postaneyi arayarak takip numaralarınız ile sorgulama yapın. Size gerekli bilgiyi vereceklerdir.

   Syg

 63. Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır? - Kırmızı Blog – Destek Blog Sitesi

  […] ve Ürün İadesi: Bu bölümle ilgili detaylı bilgi almak için ; ”Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır?” konusunu ziyaret […]

 64. Ne kadar teşekkür etsem azdır ALLAH razı olsun ürünün parasını bir Hafta içinde gönderdiler.
  Bir soru daha sorucam ben bir ürün daha sipariş etmiştim ve ürünü iade etmek için satıcıyla iletişime geçmiştim ama satıcı artık parsele verildiğini söyledi. Geçen haftalarda tekrardan mesaj gönderdim ve bana parseli gerektirdiği gibi durdurduk paypalını söyle dedi bende kart numaramı attım iade işlemi nasıl gerçekleşir veya anlaşmazlık açmalımıyım
  HER ŞEY İÇİN TEKRARDAN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN

  • Berat Bey,

   İyi niyet dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Öncelikle Ülkemizde Paypal sistemi çalışmamaktadır. Çalışıyor olsa dahi bu şekilde iade işlemi uygun olmayacaktır. Satıcı ücretinizi iade etmeyerek sizi mağdur edebilir. Aliexpress sistemi üzerinden anlaşmazlık açın ve ücret iadenizi gerçekleştirin.

   syg.

 65. merhaba.
  Aliexpressten sipariş verdiğim ürünü 2-3 saat sonra iptal ettim. para iadesi için satıcıyla görüştüm. paranın iade edildiğini söylüyor ve refund date kısmını attı. gerçekten de 10 gün önce iade yapılmış. ama kullandığım banka hesabında para yok. bunun sebebi ne olabilir baaşka bir yere mi yatırıyorlar?

 66. Ben aliexpress den bir i7 tws aldım iki tane. Ama biri gelsin birini iade etmek istiyorum. Sebep bir tanesi arkadaşımın kulağına oldu fakat benim büyük geldi ben büyük geleni göndermek için ne yapmalıyım. Ayrıca para iadesi istiyorum

  • Merhaba,

   Ürününüz takipli kargo ise , Ürün geldiğinde teslim almayın. Ürün satıcıya iade edilecektir. Ürün yurt dışına sevk edildiğinde(kargo takip ekranlarından takip ederek anlayabilirsiniz) anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç iade işleminiz gerçekleşecektir. (genellikle). Diğer seçenek ise ürünü teslim alıp geri göndermek bununla ilgili detaylı bilgi yazı içinde mevcuttur.

   syg

 67. Merhaba,
  Aliexpress den aldığım ürünler gelmediğinden dolayı para iadesi için tartışma açtım lakin satın aldığım k. kartı yenilendi ve farklı numaralı k. kartı geldi bu durumda para iadesi eski k. kartı üzerinden kredi hesabıma yansıtılır mı?

  • Merhaba,

   Kredi kartınızın yenilenmiş olması ücret iadenizin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmemektedir. Her yaptığınız ödeme işlemine ait bankalar tarafından bir kod-numara oluşturulmaktadır. Kredi kartınız iptal olsa dahi bu numara üzerinden bankanıza iade işlemi gerçekleşecektir. Yeni kartınızın ekstresine iade yansıyacaktır.

   Syg.

 68. Merhabalar,
  Ali exprestten 5 6 tane ürün aldım.Fakat ürünler geldiğinde hepsine ayrı ayrı 11,46 ₺ gibi vergi ücretleri çıkıyor.Bende bundan dolayı almadım.Ürünleri olduğu gibi ptt kargo görevlisine verdim.Para iademin yapılmasını istiyorum.Ama nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.Tartışma aç yerinde kanıt istiyor,açıklama istiyor vs. vs. saçma sapan şeyler istiyor.Ben ürünü elime bile almadım vergileri duyunca nasıl kanıt resmi atıcam ki onlara. Ki işin saçma kısmı 2₺-3 ₺lik ürünlere bile 11,46 ₺ vergi koymuşlar.Durum böyle olunca vergi ödemek anlamsız zaten. Ama para iademi nasıl alıcam bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Yeni çıkan kanun nedeniyle tüm ürünler vergilendirilmektedir. Satın aldığınız ürünleri iade etmeniz halinde takip ekranlarından ürünlerin Çine tekrar iade edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık içine kanıt olarak takip ekranları ekran resimlerini ekleyebilirsiniz.

   Syg.

 69. siparisim kargolandi ama , “teslimat basarisiz oldu, lutfen yerel postane veya satici ile iletisime gecin” mesaji geldi. adresim anlasilir sekilde yazili, neden ben satici ile iletisime geciyorum? siparisi iptal edeilir miyim?

  • Merhaba Ercan,

   Takip numaranızı posta takip ekranlarından kontrol edin. Ürün gelmiş ve size teslim edilememiş. Size en yakın şubeden ürününüzü teslim almalısınız.

   Syg.

 70. Selamlar

  Ben 2 adet ürün siparişi verdim 2 üründe süresi dolmasına rağmen hala kargolar ulaşmadı tartışma açıp para iadesi istedim 5 gün oldu hala bir gelişme olmadı para iadesi ne kadar sürede olur , cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ulaş,

   Ürünleriniz takipli kargo ile gönderildiyse anlaşmazlık Red olacaktır. Çünkü ürünlerin gelmemesi Gümrükteki yoğunluktan olabilir. Eğer takipsiz kargo ise iade işlemleriniz gerçekleşecektir. Eğer Ürünleriniz takipli kargo ise takip numarası R harfi ile başlar. Takipsiz ler U harfi ile başlar.

   Syg.

 71. AliExpress ten aldığım ürün elime ulaşmadı bende tartışma açtım, AliExpress’te paranın bana iadesine karar verdi, ama satıcı parayı iade etmiyor, iki aydır para işleniyor yazıyor, ne yapmalıyım teşekkürler şimdiden

 72. Merhaba, temmuz ayında aliexpressten toplam 3 adet 5-6tl’lik telefon kılıfı almıştım. Geçen gün 1 tanesi geldi ve kargocu benden toplam 11.50tl ödeme istedi. Aliecpressten yaptığım ilk alışveriş olduğundan itiraz etmeyip ödedim. Diğer telefon kılıflarına da aynı parayı ödemek istemiyorum kargoyu nasıl iade edebilirim? Bir de haziran ayında aliexpressten toplam 149TL’ye ukulele almıştım. Onun vergisi toplam kaö tl tutar sizce. Çok endişeleniyorum.

  • Merhaba Safiye hanım,

   Telefon kılıfları için satın aldığınız ürünleri postacı dan teslim almayabilirsiniz. Eğer Ürünleriniz kayıtlı posta ise satıcıya geri gönderilecektir. Fakat satın aldığınız ürünler kayıtsız posta ise,ürün satıcıya iade edilmeyecektir. Kayıtsız postalar U harfi ile başlar. (büyük ihtimalle öyledir. Kayıtlı postalar RX*********CN R harfi ile başlar.) kayıtsız postaları vergilerini ödeyerek almanız doğru olacaktır.
   Müzik aletleri için sadece %20 vergi çıkar. Tabi ki ne kadar vergi çıkacağına gümrük memurları karar vermektedir. Beklediğinizden daha az vergide çıkabilmektedir.

   Syg.

 73. Merhaba. Sipariş ettiğim ürün kargo şirketine teslim edilmek üzere yola çıkmıştı. Bir süre sonra satıcı tarafından iptal edildiğini gördüm. Mesaj attığımda ürünün kaybolmuş olabileceğini ve bana para iadesi yapacağını söyledi. Satıcıya kart bilgileri vs. vermem gerekiyor mu ? Yapılması gerekenler nelerdir ? Teşekkürler.

  • Merhaba Dila Hanım,

   Ürün için öncelikle anlaşmazlık açmalısınız. Anlaşmazlık seçeneklerinden

   Ürün ulaştı mı? sorusuna – HAYIR –
   Lojistik takip problemi seçeneği altından takip bilgisi yok seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kanıt yüklemnize gerek yok. İngilizce olarak durumu anlatın. Ücret iadeniz olacaktır. Ücret iadeniz ödeme yaptığınız kartınıza olacaktır.

   Syg

 74. Merhaba.Alixpressden 640 tlye bir akıllı saat aldım ve burda bakılanlara bakılırsa en az 300 tl vergi gelir herhalde.kargo türkiyeye girmiş geldiğinde vergi ödemeden iade edebilirmiyim ? (Satıcıya anlaşmazlık açtım paket size geldiğinde iade ederseniz paranızın tamamını veririz dedi.)

  • Merhaba Umut bey,

   Ürün geldiğinde ptt kargo takip ekranlarından ne kadar vergi geldiğini görebilirsiniz. Eğer ödemek istemiyorsanız kargonuzu hiç teslim almadan iade etmelisiniz. Ürün belli bir süre sonra iade edilecektir. Kargo takip ekranlarından ürünün tekrar iade edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın ve ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücreti hariç diğer tutarlar tarafınıza iade edilecektir. (genellikle)

   Syg.

 75. Merhaba.Aliexpressten 130 TL’ye cüzdan aldım.Ukimde vergisiyle birlikte 30 TL gözüküyor.Şimdi ben gekdiğinde almazsam,ürün geri gitse benden ne kadar kargo ücreti alırlar.Eğer 30 TL ise değmez.Yok 5-10 TL olursa kargoyu alacağım.Değerli fikirlerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

 76. Merhaba.Ben 150tl civarinda bir ayakkabi aldim fakat olcusu bana kucuk oldu.Ayakkabi resimdeki gibi degildi.Ben iade etmekcin tartisma actim.Satici bana mesaj yazip sunu soyledi- tartismayi geri cek biz sana 10 tl vericez.Sonda Aliexpress gmailima soyle yazdi satici ile anlasma yaptik 9 gun icerisinde ayakkabiyi gonderirseniz paranizi geri alicaksiniz.Sorum su ki, ben 9 gun icerisinde ayakkabiyi gondersem sonra parami geri alicakmiyim?Ve bunu satici kabul etdimi yoksa Aliexpress kabul etmis? Ve iade icin ne kadar ucret odeyecegim?

  • Merhaba Meryem hanım,

   Anladığım kadarıyla aliexpress Ürün iadesine karar vermiş. Ürünü ptt kargo ile gönderebilir ve takip numarasını sisteme girmeniz gerekir. Fakat kargo ücreti yüksek çıkacaktır. Bu durumda ikinci bir anlaşmazlık hakkında olmayacaktır.eğer göndermez iseniz anlaşmazlık kapanacaktır. Anlaşmazlığı açarken ürünü göndermeden ücret iadesi şeklinde açmalıydınız. Ürünü let go gibi bir sitede satarak nakite dönmek daha mantıklı olacaktır.

   Syg.

   • Tekrar Selam.
    Açtığım tartışmada ürünün iade ücreti fazla olduğu için ürünü göndermedim amma tartişmada takip numarasını sisteme önceden girdim.
    Ben açtığım tartışmayı kapatmak istiyorum bunu nasıl yapa bilirim?
    Bide geçen sefer siz söylemiştiniz aynı ürün icin ikinci defa tartışma açmak mümkün değil amma ben bu konuyu Customer Service yazdim.Onlar 2ci defa aça bileceğimi söyledi ve daha sonra ne yapacağım konusunda da bana yardım edicekler söylediler.Yani bu durum için ilk olarak tartışmayı kapatmam gerektiğini söylediler. Bu doğrumu sizce? Ben en azından paramın yarısını almak istiyorum çünkü o ayakkabılar o fiyata satın almak isteyen yok. Bu konuda da değerli fikirlerinizi bilmek istiyorum. Şimdiden Teşekkürler 🙂

 77. Merhaba
  Aliexpresten aldığım bir ürünü bedeni büyük geldiği için iade etmek istedim.Satıcı tartışma açmamı istedi.Tartışma açtım ve aliekspresin kararı ‘para iadesi yok’ şeklinde oldu.Ürünü göndermek istiyorum.İzleyebileceğim başka bir yol var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   ürünü iade edebilirsiniz. Fakat iade için ödeyeceğiniz kargo ücreti yüksek olacaktır.Ürünün geri gitmesi 20-30 gün sürecektir. Ürünü Yurt içinde let go gibi bir siteden satarak nakite çevirmeniz daha kolay bir yöntem olacaktır. Ben yinede ürünü iade etmek istiyorum derseniz, İade seçeneklerinden
   ürün ulaştımı sorusuna evet cevabını verin
   personal reasons seçeneği ile anlaşmazlık açın
   açıklama kısmına ürünün bedeninin büyük geldiğini ve iade etmek istediğiniz ingilizce olarak yazın.(translate ile yazabilirsiniz)
   bu aşamadan sonra aliexpress anlaşmazlığınızı kabul edecektir.(genellikle)
   bir ekran gelecek ve saatıcının adresi açılacaktır.
   ptt yoluyla iade edersiniz. aldığınız takip numarasını sisteme girersiniz. (Daha detaylı bilgi konu içinde mevcuttur.

   syg

 78. Merhaba.Ben ürünü tekrar iade etmek istediğimde(paketi açtıktan sonra) ptt kargo dan bunun mümkün olmadığını, kargonun gidişinin çok masraflı olduğunu söylediler.Yani ürünü aldım,paketi açtım beğenmedim ve tekrar iade etmek istediğimde edemiyor muyum?Teşekküeler.

  • Merhaba Erdal bey,
   Ürünü iade etmeniz mümkün elbette. Fakat yüksek ücretler çıkabilir. Satın aldığınız ürüne göre fiyat farklılık gösterebilir. Çok pahalı bir ürün değilse, ürüne ödediğiniz den daha fazla gönderim ücreti ödersiniz. Konu içerisinde detayları olarak iade işlemi anlatılmaktadır.
   Syg

 79. AliExpress den rayban marka gözlük aldım ve resimlerde görüldüğü gibi değil çok kötü iade talebi oluşturdum ptt kargo ile göndermek istiyorum ücret ne alırlar benden gözlüğü 115 tlye aldım şimdi bide kargo parası 70-80 tl isterlerse nasıl olacak

  • Berat bey,

   Kargo iptal edildi yazıyorsa sahte takip numarası olduğu anlaşılıyor. Anlaşmazlık açın. Paketiniz ulaştımı? sorusuna hayır cevabını verin. Takip bilgisi yok seçeneği ile anlaşmazlık açın. Açıklama kısmına fake track number yazın. Paranız iade olacaktır.

   Syg

   • Ne kadar teşekkür etsem azdır ALLAH razı olsun ürünün parasını bir Hafta içinde gönderdiler.
    Bir soru daha sorucam ben bir ürün daha sipariş etmiştim ve ürünü iade etmek için satıcıyla iletişime geçmiştim ama satıcı artık parsele verildiğini söyledi. Geçen haftalarda tekrardan mesaj gönderdim ve bana parseli gerektirdiği gibi durdurduk paypalını söyle dedi bende kart numaramı attım iade işlemi nasıl gerçekleşir veya anlaşmazlık açmalımıyım
    HER ŞEY İÇİN TEKRARDAN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN

 80. Merhaba mayis ayinda verdigim siparislerin bir kismi 15 gun icinde elimde oldu bir kismi ise teslim tarihi gecmesine ragmen hala elime gecmedi actigim anlasmazlik ve iade taleplerimin bir kismi kabul edilip geri odendi bir kismi ise hala in transit olarak gozuktugu icin iade taleplerim reddedildi 1 hafta sonra tekrar basvur diyerek yeni bi talep actim ama onlarda reddedilmis
  Ilginc olan bi hususta bir saticidan aldigim ve ayni pakette gelecek olan 4 urunden bir tanesinin iadesi kabul edilmis digerleri reddedilmis ne kadar sacma
  Simdi bu durumda bu urunler elime hic gecmeyebilirde belki aylar sonra ulasabilirde ama bunu bilemem ve iade seceneklerim tukendi mi simdi benim nasil bir yol izlemem gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Elif Hanım Merhaba

   öncelikle ücret iadesi alabilmeniz için onaylama süresinin dolması gerekir. Takipli kargolarda ürün bir şekilde tarafınıza ulaşacağından iade talepleriniz red olur. kayıtsız postalarda ürün takip edilemediğinden, size ulaşmayabilir. Kayıtlı postalar R harfi ile başlar. anlaşmazlık açmakta acle etmissiniz. Çünkü ürünlerinizin gelmemesi durumu gümrükteki yoğunluktan kaynaklanmakta. Malesef gelmesini beklemekten başka seçeneğiniz kalmamış gibi görünüyor.Satın aldığınız ürünlerin koruma süreleri dolduğunda 15 gün daha anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır.

   syg

 81. Merhaba,
  Ben bi tane kişisel bakım sitesinden yüz kremi ve kağıt maske almıştım. Bu sitede aynı zamanda makyaj malzemeleri de satıldığı için gümrükte karışıklık olmaması açısından makyaj ile ilgili bir şey yazmamalarını söylemiştim (zaten özünde makyaj malzemesi değil). Bikaç gün önce bana pttden kağıt geldi, fatura ve ödeme bilgisiyle müracaat etmem gerektiğine dair. Ben alışveriş yaptığım dönemde bunların yasaklı olduğunu bilmiyordum, hala daha da emin değilim çünkü bana her şeyin yasaklı olmadığını söylemişlerdi, öyle olunca ben de aldıklarım makyaj malzemesi değil diye herhalde bunlarda sorun yoktur diye düşünmüştüm. Ama kağıt gelince biraz araştırma yaptım, net bir cevap olmamakla beraber bu tarz ürünler de sorunlu gibi görünüyor. Gerçekten yasak mı bu ürünler kesin bir bilginiz var mı? Eğer kargoyu almaya gittiğimizde yasaklı olduğunu öğrenirsek geri iade ücretini biz mi karşılıyoruz? Bir de eğer almaya gitmezsek, ve de geri iade otomatik olarak kendiliğinden gerçekleşmiş olursa sonrasında bize iade ücreti yolluyorlar mı? Böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Merhaba,
   Öncelikle şu bilgiyi verelim:

   30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

   MADDE 2 şu şekildedir.

   MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

   Ürünleriniz gümrük yasaklı gibi. evraklarınız ile başvurun ve sonucu bize de bildirir misiniz? Evet alamaya gitmezseniz iade olacaktır. Ücret iadesi politakısını satın aldığınız siteden öğrenmelisiniz.

   Syg

   • Teşekkür ederim yanıtınız için.
    İadeden kastım ücret iadesi değildi. Eğer ürünü almaya gitmezsek, kargo geriye yollanıyor ya, o zaman geriye göndermek için kargo ücreti talep ediyorlar mı onu öğrenmek istemiştim
    Bir de almaya gittiğimizde yasaklı olduğunu öğrendik diyelim ve iadesi yapılması gerekiyor, o zaman geri yollanması için kargo ücreti ödüyor muyuz gümrükte?

 82. Berat bey merhaba.

  Öncelikle siparişleriniz Ülkemize giriş yapması gerekiyor. Kısa biz zamanda ücret iadesi alamayacaksınız. Ürün gelince teslim almayın. Ürünün geri menşei ülkeye gönderilmesini ptt takip ekranlarında gördükten sonra anlaşmazlık açın. Lojistik takip problemleri altından – ürün satıcıya geri iade edildi- seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücreti hariç (genelde) ücret iadeniz olacaktır. Bu uzun bir süreçtir. Daha kıza zamanda iade almanız mümkün değildir.

  Syg

  • Cevapladığınız için çok teşekkür ederim bir sorum daha var bıraz zahmet verdim size kusura bakmayın
   Şimdi Aliexspreste ürün kargoya verildikten 10 gün içinde anlaşmazlık açabilirsiniz yazıyor. Kargoya verildiğinde anlaşmazlık açarsam geri iade şansım olurmu, olursada izleyeceğim yollar nedir. Eğer olmuyorsa ürün Adrese geldiği zaman ürünü almazsam ürünün geri gitmesi ne kadar zaman alır ve süreci nedir acaba

   • Berat bey,

    son gümrük vergileri ile birlikte süreç çok yavaş ilerlemektedir. Ürünün geri gitmesi gelmesi 2 ayı geçebilir. 10 günlük anlaşmazlık süresini ancak sahte kargo takip numaraları için kullanabilirsiniz. Eğer satıcı size sahte -geçersiz bir kargo takip numarası verdi ise ,anlaşmazlık açabilirsiniz.

    syg

 83. Merhabalar benim sorunum şudur ;
  Ben 4 gün önce aliexpress ten sipariş verdim ve günrük vergilerinin arttırıldığını yeni öğrendim, ürünler kargoya verilmek üzere bu aşamada iptal edemiyorum satıcıyla iletşime geçtim ama satıcı parsele gönderildiğini bildirdi ben bu ürünün kısa zaman içerisinde nasıl iptal edip geri ödeme alabilirim.
  TEŞEKKÜRLER

 84. Merhaba. Benim sorunum biraz daha farklı. Aliexpressten arızalı ürün geldi. Ürün üretilirken sorunlu üretilmiş. Yolda olan birşey değil. Satıcıya arızalı ürünün fotoğrafını gönderdim. Arızalı olduğunu kabul etti. Ürünü geri göndermemi ve bana yeni bir ürün göndereceğini (iade kargo ücretini karşılayacağını söyledi) söyleyerek gönderim adres bilgilerini gönderdi. Ben henüz anlaşmazlık açmadım. Bu durumda ille de anlaşmazlık açmalı mıyım? Bu durumda neler yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Oğuz bey merhaba

   Aliexpress’te yaşayacağınız her problem için aliexpress sistemine uygun davranarak kendinizi zarar etmekten koruyabilirsiniz. Sonuç olarak aliexpress size yaşayacağınız problemler için çözümler sunmaktadır. Eğer siz bunun dışında bir davranış sergilerseniz yaşayacağınız zararları karşılamayacaktır.

   İkinici probleminiz yurt dışı kargo gönderilerinde alıcı ödemeli bir sistem bulunmadığından kargo ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Size kargo ücretini ödemesi gerekmektedir. Bunun bir çözümü yoktur. Size paypal ile geri ödeme yapacağını söyleyebilir. Fakat Ülkemizde Paypal çalışmamaktadır. Ve bu şekilde ödeme alamayacağınızı belirtmek isterim.

   Size ve aliexpress kullanıcılarına önemli önerimiz Aliexpress anlaşmazlık sistemi dışındaki tüm teklifleri reddetmenizdir. Çünkü satıcılar dürüst olamayabilir ve sizi dolandırmaya çalışıyor olabilir.(ve çoğunlukla zarar eden siz olursunuz)

   Sizin Probleminizle ilgili çözüm yolu:
   1. Ürünü iade etmeyin Ürünün arızalı olduğunu gösteren kanıtlarlarla tüm ücreti iade isteyin.(Ürünün arızalı olduğunu video, fotoğraflar ve iyi bir açıklama yaparak kanıtlayın. Ürünü geri göndermeden ücret iadesi nasıl alınır? Adlı konuyu ziyaret ederek detayları öğrenebilirsiniz.

   http://grupanda.org/2018/07/aliexpress-urunu-geri-gondermeden-ucret-iadesi-nasil-alinir/

   2. Eğer ürün ücreti çok yüksek ise ürünü iade etmenize aliexpress karar verebilir bu durumda ürünün kargo ücretini ödeyerek ürünü geri göndemeniz gerekebilir. Fakat siz önce 1. Seçenek ile hareket etmelisiniz.( kargo ücretleri yüksek çıkabilir ve siz ürüne ödediğiniz tutardan daha fazla kargo ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.)

   • Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu cevabı almasaydım, ürünü geri göndermeye niyetliydim. Şimdi sizin tavsiyenizi daha mantıklı bulduğum için, dediğiniz gibi yapacağım.

    Ancak aldığım ürüne 164 TL ödedim ve satıcı sadece para iadesini kabul etmeyecektir.

    Yine de sizin dediğiniz gibi öncelikle “Yalnızca Para İade” seçeneğini kullanacağım ama “Para İade Miktarı” kısmında en fazla 3,74 dolar yazılabileceği söyleniyor. Oysa benim ürünüm bu miktarın çok üzerinde. Bu kısmı nasıl halledebilirim?

    Bir de Tartışma Nedeni olarak “Damaged Goods” seçeneğini mi seçmeliyim?

    Ürünü geri gönderip de para iadesi sonucu çıkması durumunda dönüş kargo ücretini benim karşılamam gerektiğini yazmışsınız. Tamam, alıcı ödemeli sistem yok ve bu yüzden benim ödemem gerekiyor ama sonrasında satıcının bu ücreti para iadesi içine eklemesi gerekmez mi? Sonuçta bozuk bir ürün. Yani kusurlu.

    Ayrıca ürünün sayfasında alttaki sekmelerden sonuncusu (Ürün Detayları – Geri Bildirim – Gönderim ve Ödeme – Satıcı Garantileri) olan “Satıcı Garantileri” bölümünde aynen şunlar yazılı :

    “Teslim aldığınız ürün tanımlanan özelliklere sahip değilse veya düşük kalitedeyse satıcı, size sipariş tamamlanmadan (“Ürünün Teslim Alındığını Onayla” tuşuna tıklamadan veya onaylama zamanı aşılmadan) önce ürünü geri gönderebilme, tam para iadesi alabilme ve tüm geri gönderi ücretlerini karşılama sözü vermektedir. Satıcı ile gönderi şeklinin detayları ve ücretinin ödenmesi üzerinde önceden anlaşılmış olunmalıdır. Ya da, ürünü alıkoymayı ve satıcıdan gelecek para iadesi tutarını kabul etmeyi seçebilirsiniz.”

    Buna dayanarak, satıcının iade kargo ücretini sonradan da olsa bana ödemesi gerekmez mi?

    Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Yanıtınızı merakla bekliyorum.

    • Konu içerisinde gördüğünüz görsel üzerinde yazan 3.74 USD tutarı temsili olup siz anlaşmazlık açmanız durumunda 164 TL karşılığı olan USD tutar görünecektir.

     Ürün hasarlı bozuk ise “damaged goods” seçeneği ile anlaşmazlık açabilirsiniz.
     Önemli olan açıklayıcı ve ürünün hatalı, kusurlu olduğunu aliexpress ekibinin anlayabileceği şekilde detaylı olarak anlatmanız ve gerekiyorsa bir video çekip , youtube sitesine yükleyip linkini anlaşmazlık içine yapıştırmalısınız.

     Kargo ücreti iadesi ile ilgili tek bildiğim satıcıların pay pal ödemesi önerdiği ve Ülkemizde Paypal kullanılamadığı.

     Eğer bu konu hakkında detay öğrenmek isterseniz aliexpress customer service ile iletişim kurarak canlı sohbet kısmından müşteri temsilcisi ile görüşmenizi öneriyoruz.
     https://grupanda.org/2019/07/aliexpress-musteri-temsilcisi-ile-nasil-iletisim-kurulur/

     İlginize teşekkür ediyoruz. Umarım ürünü iade eder ve tüm tutarı iade alabilirsiniz.

     Anlaşmazlık sonucuyla ilgili bizleri bilgilendirirseniz seviniriz.

     Saygılarımızla

 85. Merhaba. Oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Ben gecenlerde 11 tlye cuzdan siparisi vermistim. Urun az once elime ulasti ve 8.55 tl gumruk vergisi geldi. Bunun disinda 124 tlye bluetooth kulaklik, 56 tlye bilgisayar icin koruyucu kapak ve 20 tlye ise usb donusturucu almistim. Yola ciktigi icin de iptal edemiyorum urunleri. Hesap kitap islerinden de pek anlamam ne kadar vergi gelecegine dair ama gozum korkmadi degil. Tahmini kac tl vergi gelir sizce? Ve bu gerekce ile urunu kargodan teslim almadan iade etmem mumkun mudur?

  • Merhaba;
   toplam 40 TL ile 80 TL arası vergilendirme yapılabilir. (toplam tahmini). Ürün paketleri üzerinden değerlendiriliyor genelde. Satıcının ürün üzerine yazdığı değerleri bilmediğimiz için şuan için hesaplamamız mümkün olmayacaktır. Ürünler geldiğinde teslim almanızı öneririm. Çünkü geri göndermeniz halinde kargo ücretlerin tutarınca zarar edeceksiniz. Umarım düşük bir vergi ödersiniz. Ürünler geldiğinde bizimle vergi tutarlarını paylaşmanızı rica ediyoruz.

   syg

 86. Merhaba, Aliexpress’den Tv Box siparişi verdim. 360 TL olan ürüne toplamda 196 TL gümrük vergisi eklenmiş. Satın almadan önce satıcıya sadece şunu yazdım.
  “Ürün değerini maksimum 20 usd gösterin” satıcı da tamam demiş. Geçtiğimiz cuma kargo adresime geldi. Memur ya arkadaş göz temasında bile bulundurtmadı kargoya. Bakamadım ne yazmış.
  Satıcı vergiyi ben öderim de demiyor ödemem de demiyor. Bana makbuz gönder diyor.
  Ne ptt den ne de ukim den makbuz almam söz konu değil. Ürünü hiç teslim almazsam ne olur.? Ya da izleyebileceğim başka bir yol var mıdır?
  (O kadar aradım sizin kadar açıklayıcı bilgi veren yer görmedim elinize emeğinize sağlık.)

  • Şerafettin bey Merhaba.

   TV boxlar gümrük vergisi haricinde trt bandrol ücretinede tabi olduğundan gümrük vergileri yüksek çıkmakta.şuan için trt bandrol 10 EUR. Ürünün üzerine düşük değer yazılmış olması gümrüğe takılmayacağını garanti etmemektedir.

   Eğer ürünü teslim almaz iseniz ürün bekleme süresi dolduğunda satıcıya iade edilecektir. İade edildiğini takip sistemlerinde görmeden anlaşmazlık açmamalısınız.

   Bu şekilde ürünü iade etseniz bile kesinlikle kargo ücretleri hariç olarak iade ücret alacaksınız. Ve ürün satıcıya ulaşana kadar ücret iadesi olmaz. (genellikle)

   Can alıcı nokta ise gümrükle ilgili problemler aliexpress sorumluluğunda değildir. Yani gümrükte problem oldu paranı iade edeceğim diyen satıcıya güvenmeyin. Ürün geri gönderilene kadar bekleyin. Daha sonra ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın.

   Bu çok sancılı ve uzun bir dönem. Cihazınızın kalitesine ve özelliklerine göre Türkiye’deki satış fiyatına yakınsa veya avantajlı ise vergisini ödeyip alırsanız hiç kayıp yaşamazsınız.

   İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

   Syg.

   • Merhaba, eğer ürünü almazsak ve geri iade edilirse bu ürünün satıcıya geri ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenceğiz? Geri iadesini istedigimizde bizden kargo ücreti alınır mı? Biz ürünün gümrük vergisini vermeden iade edersek takip numarasını öğrenebilir miyiz? Ve son olarak aliexpress gibi uygulamarda tartışma kısmında “ürün iade edildi” gibi bir kısım yok. Tartışmayı nasıl açmamız gerektiği konusunda biraz daha yardımcı olabilir misiniz?

    • Cağla hanım merhaba.

     Ürünü teslim alamadığınızda ptt ürünü aynı barkod numarası ile iade edecektir. Yani iade olduğunu aynı takip numarası üzerinden takip edebilirsiniz.
     Ürünün satıcıya ulaşıp ulaşmadığı gibi bilgilerin tümü kargo takip ekranlarındam takip edilmektedir.
     Lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açmalısınız.
     Genelde ödediğiniz tutar üzerinden kargo ücreti düşülerek iade olacaktır.
     Önemli olan kargonuzun takipli olmasıdır. Takipsiz kargolarda iade işlemi farklıdır. Ürün gelir ve teslim almaz iseniz ürün satıcıya iade edilemez siz ücret iadesini anlaşmazlık ile (yalan beyanla) ürün ulaşmadı diyerek iade alabilirsiniz. Böyle bir hareket etik değildir. Size önerimiz takipsiz kargolarda vergileri ödeyerek almanız yönündedir.

     Syg.

     • Çok teşekkürler. Bu kargo ve iade konuları hakkında pek bir bilgim yoktu ama yazılarınızı okuyarak önemli şeyler öğrendim. Tavsiyenize uyacağım. Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler, iyi günler dilerim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here