Online alışverişin olmazsa olmazı , gelen ürünlerin uymaması , kusurlu ve hasarlı olması gibi durumları yaşamayanımız yoktur. Ürün gelir , eğer bu bir ayakkabıysa kalıbı dardır, veya elektronik bir malzeme alırsınız bozuk çıkar ve iade edersiniz. Peki bu iade işlemlerini Türkiye ‘de yapmak çok kolay iken aliexpress’te nasıldır? Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bakalım.

Aliexpress online alışveriş sitesi yurt dışından gönderim yaptığından , genel olarak neredeyse tüm göndermelerini PTT kanalı ile göndermektedir. İade işlemi yaparken Ürünü PTT yolu ile göndereceğiz .Önce aliexpress üzerinden yapmamız gerekenleri sıralayalım.

1.Sorunu Tespit Edin:

a)hasarlı,

b) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyor,

c)yanlış hatalı ürün veya ürünler,

veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız. Tartışma/Anlaşmazlık açmalısınız.

2.Ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak

Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda yapmanız gereken ilk işlemdir.

tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.

1-Yalnızca para iadesi:

Ürünü iade etmeden Paranın tamamını veya Bir kısmını iade almak için kullanılır. Bu konu hakkında bilgi almak için, Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır? konusunu ziyaret edebilirsiniz.

2-Ücret ve Eşya iadesi: ürünü iade ederek ücret iadesi almak için kullanılır. Bizbu konumuzda bu işlemden bahsedeceğiz.

Tartışma alanında ücret ve ürün iadesi kısmına tıklıyoruz. Burada da size bir alt menü açıyor ve bir sebep seçmenizi istiyor.

1.Personel Reasons: Kişisel sebepler

Bu seçenek ürün iadesinin sizle ilgili olduğunu satıcının ürününde bir kusur olmadığı, fakat sizin iade etmek istemeniz halinde kullanılır .( Ürünü geri iade ediyoruz. )

2.Shipping Method: Nakliye yöntemi

Bu seçenek ise , sizin anlaştığınız kargo yöntemi yerine daha geç gelen bir kargo ile göndermesinden kaynaklı problemler olabilir.sizin ihtiyacınız dahilinde ürün ulaşmadığından , ürünü başka bir yerden ikame ettiyseniz fazladan olan ürünü iade etmek için kullanılır . (Ürünü iade ediyoruz.)

3.product not as described: Ürün açıklandığı gibi değil.

Eğer ürün elinize ulaştı ve ürün açıklamalarda anlatılan gibi değil ise bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

4.Quality Problems: Kalite Problemleri

Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise bu seçeneği kullanıyoruz.(Ürünü iade ediyoruz.)

5.Damaged Goods: Hasarlı ürünler

Ürün yolda hasar gördüyse,bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

6.Quantity Shortage:Miktar eksikliği

Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .

7.Received Counterfeit Goods: taklit ürün ulaştı

Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

8.Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler

Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

Önemli Bilgi:

Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı, olduğunu ıspatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebirsiniz.

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız.Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir.

Eğer sizde kısmı iade tutarını redderseniz, yada reddine karşılık tekrar ısrar edersiniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin eder.

Tartışma sonucuna Göre iade işleminizi satıcı onayladı ise,

 • ilk yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçerek , adres bilgilerini almaktır.
 • Daha sonra zarar görmeyecek ve ürün yolda açılmayacak şekilde paketlemeniz gerekir. Paket sıkıntısı çekiyorsanız kırtasiyelerden pat-patlı zarf alıp içine koyarak gönderebilirsiniz. Alıcı adresini paket üzerine silinmeyecek ve kaybolmayacak şekilde eklemiz gerekmektedir. Göndereceğiz paket çok uzun bir yolculuğa çıkacağıdan yolda herşey başına gelebilir.
 • PTT Yurt dışı gönderi bankosuna gidiyorsunuz. Burada size doldurmanız için bir kağıt verecekler öncelikle bu kağıdı doldurun.
 • Daha sonra bankoya paketinizi teslim edin. Bankodaki memur sizden bazı bilgiler isteyecektir.
 • Ürünü tartıp desisine bakarak bir ücret belirleyecektir.
 • Önemli not: Yurt dışı gönderilerin tamamında ödeme gönderici tarafından yapılır. Karşıdan ödemeli diye bir sistem bulunmaz. Bundan sebeple kargo ücretini siz ödeyeceksiniz.
 • Banko Memuru sizin doldurup verdiğiniz kağıdın üzerine bir takip numarası yapıştırıp size geri verecektir.
 • Bu kargo takip numarasını Aliexpress sistemine girmeniz gerekir.
 • Bundan sonra ürünün satıcıya geri döndüğünü takip etmeniz ve satıcının ürün teslim aldıktan sonra para iadeniz olacağını bilmelisiniz.

Bu günlük bu kadar.Sorularınızı konu altından sorabilirsiniz. Bilgeler bilgesi grupanda Sorunsuz iadesiz musmutlu alışverişler diler. Şimdilik hoşçakalın.

105 YORUMLAR

  • Merhabalar ben aliexpresten iki ürün aldım 23 lira gümrük vergisi geldi ama kargocu isterseniz iade edelim sizde orda iade ediyorum diye yazın dedi gerisinde nasıl bir şey olacak bir bilginiz var mı

   • Merhaba Gaye,

    Ürünü teslim almamanız durumunda satıcıya iade edilecektir. Fakat süreç uzundur ve vergisi kurtarıyorsa teslim almanız daha mantıklıdır. Ürünü iade ettiyseniz(bu süreç teslim almadan iade etmeniz durumda geçerlidir.) takip ekranlarında ürünün iade edildiğini gördüğünüzde ekran resmini alın, bu hareketi işaretleyin ve kanıt olarak yükleyin. Anlaşmazlık ekranında ürünü teslim aldınız mı sorusuna Hayır cevabını verin. Lojistik takip problemi seçeneği altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Ücret iadesi olacaktır. (Kargo ücreti hariç)

    Syg

 1. Merhaba, Aliexpress’den Tv Box siparişi verdim. 360 TL olan ürüne toplamda 196 TL gümrük vergisi eklenmiş. Satın almadan önce satıcıya sadece şunu yazdım.
  “Ürün değerini maksimum 20 usd gösterin” satıcı da tamam demiş. Geçtiğimiz cuma kargo adresime geldi. Memur ya arkadaş göz temasında bile bulundurtmadı kargoya. Bakamadım ne yazmış.
  Satıcı vergiyi ben öderim de demiyor ödemem de demiyor. Bana makbuz gönder diyor.
  Ne ptt den ne de ukim den makbuz almam söz konu değil. Ürünü hiç teslim almazsam ne olur.? Ya da izleyebileceğim başka bir yol var mıdır?
  (O kadar aradım sizin kadar açıklayıcı bilgi veren yer görmedim elinize emeğinize sağlık.)

  • Şerafettin bey Merhaba.

   TV boxlar gümrük vergisi haricinde trt bandrol ücretinede tabi olduğundan gümrük vergileri yüksek çıkmakta.şuan için trt bandrol 10 EUR. Ürünün üzerine düşük değer yazılmış olması gümrüğe takılmayacağını garanti etmemektedir.

   Eğer ürünü teslim almaz iseniz ürün bekleme süresi dolduğunda satıcıya iade edilecektir. İade edildiğini takip sistemlerinde görmeden anlaşmazlık açmamalısınız.

   Bu şekilde ürünü iade etseniz bile kesinlikle kargo ücretleri hariç olarak iade ücret alacaksınız. Ve ürün satıcıya ulaşana kadar ücret iadesi olmaz. (genellikle)

   Can alıcı nokta ise gümrükle ilgili problemler aliexpress sorumluluğunda değildir. Yani gümrükte problem oldu paranı iade edeceğim diyen satıcıya güvenmeyin. Ürün geri gönderilene kadar bekleyin. Daha sonra ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın.

   Bu çok sancılı ve uzun bir dönem. Cihazınızın kalitesine ve özelliklerine göre Türkiye’deki satış fiyatına yakınsa veya avantajlı ise vergisini ödeyip alırsanız hiç kayıp yaşamazsınız.

   İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

   Syg.

   • Merhaba, eğer ürünü almazsak ve geri iade edilirse bu ürünün satıcıya geri ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenceğiz? Geri iadesini istedigimizde bizden kargo ücreti alınır mı? Biz ürünün gümrük vergisini vermeden iade edersek takip numarasını öğrenebilir miyiz? Ve son olarak aliexpress gibi uygulamarda tartışma kısmında “ürün iade edildi” gibi bir kısım yok. Tartışmayı nasıl açmamız gerektiği konusunda biraz daha yardımcı olabilir misiniz?

    • Cağla hanım merhaba.

     Ürünü teslim alamadığınızda ptt ürünü aynı barkod numarası ile iade edecektir. Yani iade olduğunu aynı takip numarası üzerinden takip edebilirsiniz.
     Ürünün satıcıya ulaşıp ulaşmadığı gibi bilgilerin tümü kargo takip ekranlarındam takip edilmektedir.
     Lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açmalısınız.
     Genelde ödediğiniz tutar üzerinden kargo ücreti düşülerek iade olacaktır.
     Önemli olan kargonuzun takipli olmasıdır. Takipsiz kargolarda iade işlemi farklıdır. Ürün gelir ve teslim almaz iseniz ürün satıcıya iade edilemez siz ücret iadesini anlaşmazlık ile (yalan beyanla) ürün ulaşmadı diyerek iade alabilirsiniz. Böyle bir hareket etik değildir. Size önerimiz takipsiz kargolarda vergileri ödeyerek almanız yönündedir.

     Syg.

     • Çok teşekkürler. Bu kargo ve iade konuları hakkında pek bir bilgim yoktu ama yazılarınızı okuyarak önemli şeyler öğrendim. Tavsiyenize uyacağım. Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler, iyi günler dilerim

 2. Merhaba. Oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Ben gecenlerde 11 tlye cuzdan siparisi vermistim. Urun az once elime ulasti ve 8.55 tl gumruk vergisi geldi. Bunun disinda 124 tlye bluetooth kulaklik, 56 tlye bilgisayar icin koruyucu kapak ve 20 tlye ise usb donusturucu almistim. Yola ciktigi icin de iptal edemiyorum urunleri. Hesap kitap islerinden de pek anlamam ne kadar vergi gelecegine dair ama gozum korkmadi degil. Tahmini kac tl vergi gelir sizce? Ve bu gerekce ile urunu kargodan teslim almadan iade etmem mumkun mudur?

  • Merhaba;
   toplam 40 TL ile 80 TL arası vergilendirme yapılabilir. (toplam tahmini). Ürün paketleri üzerinden değerlendiriliyor genelde. Satıcının ürün üzerine yazdığı değerleri bilmediğimiz için şuan için hesaplamamız mümkün olmayacaktır. Ürünler geldiğinde teslim almanızı öneririm. Çünkü geri göndermeniz halinde kargo ücretlerin tutarınca zarar edeceksiniz. Umarım düşük bir vergi ödersiniz. Ürünler geldiğinde bizimle vergi tutarlarını paylaşmanızı rica ediyoruz.

   syg

 3. Merhaba. Benim sorunum biraz daha farklı. Aliexpressten arızalı ürün geldi. Ürün üretilirken sorunlu üretilmiş. Yolda olan birşey değil. Satıcıya arızalı ürünün fotoğrafını gönderdim. Arızalı olduğunu kabul etti. Ürünü geri göndermemi ve bana yeni bir ürün göndereceğini (iade kargo ücretini karşılayacağını söyledi) söyleyerek gönderim adres bilgilerini gönderdi. Ben henüz anlaşmazlık açmadım. Bu durumda ille de anlaşmazlık açmalı mıyım? Bu durumda neler yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Oğuz bey merhaba

   Aliexpress’te yaşayacağınız her problem için aliexpress sistemine uygun davranarak kendinizi zarar etmekten koruyabilirsiniz. Sonuç olarak aliexpress size yaşayacağınız problemler için çözümler sunmaktadır. Eğer siz bunun dışında bir davranış sergilerseniz yaşayacağınız zararları karşılamayacaktır.

   İkinici probleminiz yurt dışı kargo gönderilerinde alıcı ödemeli bir sistem bulunmadığından kargo ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Size kargo ücretini ödemesi gerekmektedir. Bunun bir çözümü yoktur. Size paypal ile geri ödeme yapacağını söyleyebilir. Fakat Ülkemizde Paypal çalışmamaktadır. Ve bu şekilde ödeme alamayacağınızı belirtmek isterim.

   Size ve aliexpress kullanıcılarına önemli önerimiz Aliexpress anlaşmazlık sistemi dışındaki tüm teklifleri reddetmenizdir. Çünkü satıcılar dürüst olamayabilir ve sizi dolandırmaya çalışıyor olabilir.(ve çoğunlukla zarar eden siz olursunuz)

   Sizin Probleminizle ilgili çözüm yolu:
   1. Ürünü iade etmeyin Ürünün arızalı olduğunu gösteren kanıtlarlarla tüm ücreti iade isteyin.(Ürünün arızalı olduğunu video, fotoğraflar ve iyi bir açıklama yaparak kanıtlayın. Ürünü geri göndermeden ücret iadesi nasıl alınır? Adlı konuyu ziyaret ederek detayları öğrenebilirsiniz.

   http://grupanda.org/2018/07/aliexpress-urunu-geri-gondermeden-ucret-iadesi-nasil-alinir/

   2. Eğer ürün ücreti çok yüksek ise ürünü iade etmenize aliexpress karar verebilir bu durumda ürünün kargo ücretini ödeyerek ürünü geri göndemeniz gerekebilir. Fakat siz önce 1. Seçenek ile hareket etmelisiniz.( kargo ücretleri yüksek çıkabilir ve siz ürüne ödediğiniz tutardan daha fazla kargo ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.)

   • Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu cevabı almasaydım, ürünü geri göndermeye niyetliydim. Şimdi sizin tavsiyenizi daha mantıklı bulduğum için, dediğiniz gibi yapacağım.

    Ancak aldığım ürüne 164 TL ödedim ve satıcı sadece para iadesini kabul etmeyecektir.

    Yine de sizin dediğiniz gibi öncelikle “Yalnızca Para İade” seçeneğini kullanacağım ama “Para İade Miktarı” kısmında en fazla 3,74 dolar yazılabileceği söyleniyor. Oysa benim ürünüm bu miktarın çok üzerinde. Bu kısmı nasıl halledebilirim?

    Bir de Tartışma Nedeni olarak “Damaged Goods” seçeneğini mi seçmeliyim?

    Ürünü geri gönderip de para iadesi sonucu çıkması durumunda dönüş kargo ücretini benim karşılamam gerektiğini yazmışsınız. Tamam, alıcı ödemeli sistem yok ve bu yüzden benim ödemem gerekiyor ama sonrasında satıcının bu ücreti para iadesi içine eklemesi gerekmez mi? Sonuçta bozuk bir ürün. Yani kusurlu.

    Ayrıca ürünün sayfasında alttaki sekmelerden sonuncusu (Ürün Detayları – Geri Bildirim – Gönderim ve Ödeme – Satıcı Garantileri) olan “Satıcı Garantileri” bölümünde aynen şunlar yazılı :

    “Teslim aldığınız ürün tanımlanan özelliklere sahip değilse veya düşük kalitedeyse satıcı, size sipariş tamamlanmadan (“Ürünün Teslim Alındığını Onayla” tuşuna tıklamadan veya onaylama zamanı aşılmadan) önce ürünü geri gönderebilme, tam para iadesi alabilme ve tüm geri gönderi ücretlerini karşılama sözü vermektedir. Satıcı ile gönderi şeklinin detayları ve ücretinin ödenmesi üzerinde önceden anlaşılmış olunmalıdır. Ya da, ürünü alıkoymayı ve satıcıdan gelecek para iadesi tutarını kabul etmeyi seçebilirsiniz.”

    Buna dayanarak, satıcının iade kargo ücretini sonradan da olsa bana ödemesi gerekmez mi?

    Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Yanıtınızı merakla bekliyorum.

    • Konu içerisinde gördüğünüz görsel üzerinde yazan 3.74 USD tutarı temsili olup siz anlaşmazlık açmanız durumunda 164 TL karşılığı olan USD tutar görünecektir.

     Ürün hasarlı bozuk ise “damaged goods” seçeneği ile anlaşmazlık açabilirsiniz.
     Önemli olan açıklayıcı ve ürünün hatalı, kusurlu olduğunu aliexpress ekibinin anlayabileceği şekilde detaylı olarak anlatmanız ve gerekiyorsa bir video çekip , youtube sitesine yükleyip linkini anlaşmazlık içine yapıştırmalısınız.

     Kargo ücreti iadesi ile ilgili tek bildiğim satıcıların pay pal ödemesi önerdiği ve Ülkemizde Paypal kullanılamadığı.

     Eğer bu konu hakkında detay öğrenmek isterseniz aliexpress customer service ile iletişim kurarak canlı sohbet kısmından müşteri temsilcisi ile görüşmenizi öneriyoruz.
     https://grupanda.org/2019/07/aliexpress-musteri-temsilcisi-ile-nasil-iletisim-kurulur/

     İlginize teşekkür ediyoruz. Umarım ürünü iade eder ve tüm tutarı iade alabilirsiniz.

     Anlaşmazlık sonucuyla ilgili bizleri bilgilendirirseniz seviniriz.

     Saygılarımızla

 4. Merhabalar benim sorunum şudur ;
  Ben 4 gün önce aliexpress ten sipariş verdim ve günrük vergilerinin arttırıldığını yeni öğrendim, ürünler kargoya verilmek üzere bu aşamada iptal edemiyorum satıcıyla iletşime geçtim ama satıcı parsele gönderildiğini bildirdi ben bu ürünün kısa zaman içerisinde nasıl iptal edip geri ödeme alabilirim.
  TEŞEKKÜRLER

 5. Berat bey merhaba.

  Öncelikle siparişleriniz Ülkemize giriş yapması gerekiyor. Kısa biz zamanda ücret iadesi alamayacaksınız. Ürün gelince teslim almayın. Ürünün geri menşei ülkeye gönderilmesini ptt takip ekranlarında gördükten sonra anlaşmazlık açın. Lojistik takip problemleri altından – ürün satıcıya geri iade edildi- seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücreti hariç (genelde) ücret iadeniz olacaktır. Bu uzun bir süreçtir. Daha kıza zamanda iade almanız mümkün değildir.

  Syg

  • Cevapladığınız için çok teşekkür ederim bir sorum daha var bıraz zahmet verdim size kusura bakmayın
   Şimdi Aliexspreste ürün kargoya verildikten 10 gün içinde anlaşmazlık açabilirsiniz yazıyor. Kargoya verildiğinde anlaşmazlık açarsam geri iade şansım olurmu, olursada izleyeceğim yollar nedir. Eğer olmuyorsa ürün Adrese geldiği zaman ürünü almazsam ürünün geri gitmesi ne kadar zaman alır ve süreci nedir acaba

   • Berat bey,

    son gümrük vergileri ile birlikte süreç çok yavaş ilerlemektedir. Ürünün geri gitmesi gelmesi 2 ayı geçebilir. 10 günlük anlaşmazlık süresini ancak sahte kargo takip numaraları için kullanabilirsiniz. Eğer satıcı size sahte -geçersiz bir kargo takip numarası verdi ise ,anlaşmazlık açabilirsiniz.

    syg

 6. Merhaba,
  Ben bi tane kişisel bakım sitesinden yüz kremi ve kağıt maske almıştım. Bu sitede aynı zamanda makyaj malzemeleri de satıldığı için gümrükte karışıklık olmaması açısından makyaj ile ilgili bir şey yazmamalarını söylemiştim (zaten özünde makyaj malzemesi değil). Bikaç gün önce bana pttden kağıt geldi, fatura ve ödeme bilgisiyle müracaat etmem gerektiğine dair. Ben alışveriş yaptığım dönemde bunların yasaklı olduğunu bilmiyordum, hala daha da emin değilim çünkü bana her şeyin yasaklı olmadığını söylemişlerdi, öyle olunca ben de aldıklarım makyaj malzemesi değil diye herhalde bunlarda sorun yoktur diye düşünmüştüm. Ama kağıt gelince biraz araştırma yaptım, net bir cevap olmamakla beraber bu tarz ürünler de sorunlu gibi görünüyor. Gerçekten yasak mı bu ürünler kesin bir bilginiz var mı? Eğer kargoyu almaya gittiğimizde yasaklı olduğunu öğrenirsek geri iade ücretini biz mi karşılıyoruz? Bir de eğer almaya gitmezsek, ve de geri iade otomatik olarak kendiliğinden gerçekleşmiş olursa sonrasında bize iade ücreti yolluyorlar mı? Böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Merhaba,
   Öncelikle şu bilgiyi verelim:

   30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

   MADDE 2 şu şekildedir.

   MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

   Ürünleriniz gümrük yasaklı gibi. evraklarınız ile başvurun ve sonucu bize de bildirir misiniz? Evet alamaya gitmezseniz iade olacaktır. Ücret iadesi politakısını satın aldığınız siteden öğrenmelisiniz.

   Syg

   • Teşekkür ederim yanıtınız için.
    İadeden kastım ücret iadesi değildi. Eğer ürünü almaya gitmezsek, kargo geriye yollanıyor ya, o zaman geriye göndermek için kargo ücreti talep ediyorlar mı onu öğrenmek istemiştim
    Bir de almaya gittiğimizde yasaklı olduğunu öğrendik diyelim ve iadesi yapılması gerekiyor, o zaman geri yollanması için kargo ücreti ödüyor muyuz gümrükte?

 7. Merhaba mayis ayinda verdigim siparislerin bir kismi 15 gun icinde elimde oldu bir kismi ise teslim tarihi gecmesine ragmen hala elime gecmedi actigim anlasmazlik ve iade taleplerimin bir kismi kabul edilip geri odendi bir kismi ise hala in transit olarak gozuktugu icin iade taleplerim reddedildi 1 hafta sonra tekrar basvur diyerek yeni bi talep actim ama onlarda reddedilmis
  Ilginc olan bi hususta bir saticidan aldigim ve ayni pakette gelecek olan 4 urunden bir tanesinin iadesi kabul edilmis digerleri reddedilmis ne kadar sacma
  Simdi bu durumda bu urunler elime hic gecmeyebilirde belki aylar sonra ulasabilirde ama bunu bilemem ve iade seceneklerim tukendi mi simdi benim nasil bir yol izlemem gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Elif Hanım Merhaba

   öncelikle ücret iadesi alabilmeniz için onaylama süresinin dolması gerekir. Takipli kargolarda ürün bir şekilde tarafınıza ulaşacağından iade talepleriniz red olur. kayıtsız postalarda ürün takip edilemediğinden, size ulaşmayabilir. Kayıtlı postalar R harfi ile başlar. anlaşmazlık açmakta acle etmissiniz. Çünkü ürünlerinizin gelmemesi durumu gümrükteki yoğunluktan kaynaklanmakta. Malesef gelmesini beklemekten başka seçeneğiniz kalmamış gibi görünüyor.Satın aldığınız ürünlerin koruma süreleri dolduğunda 15 gün daha anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır.

   syg

  • Berat bey,

   Kargo iptal edildi yazıyorsa sahte takip numarası olduğu anlaşılıyor. Anlaşmazlık açın. Paketiniz ulaştımı? sorusuna hayır cevabını verin. Takip bilgisi yok seçeneği ile anlaşmazlık açın. Açıklama kısmına fake track number yazın. Paranız iade olacaktır.

   Syg

   • Ne kadar teşekkür etsem azdır ALLAH razı olsun ürünün parasını bir Hafta içinde gönderdiler.
    Bir soru daha sorucam ben bir ürün daha sipariş etmiştim ve ürünü iade etmek için satıcıyla iletişime geçmiştim ama satıcı artık parsele verildiğini söyledi. Geçen haftalarda tekrardan mesaj gönderdim ve bana parseli gerektirdiği gibi durdurduk paypalını söyle dedi bende kart numaramı attım iade işlemi nasıl gerçekleşir veya anlaşmazlık açmalımıyım
    HER ŞEY İÇİN TEKRARDAN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN

 8. AliExpress den rayban marka gözlük aldım ve resimlerde görüldüğü gibi değil çok kötü iade talebi oluşturdum ptt kargo ile göndermek istiyorum ücret ne alırlar benden gözlüğü 115 tlye aldım şimdi bide kargo parası 70-80 tl isterlerse nasıl olacak

 9. Merhaba.Ben ürünü tekrar iade etmek istediğimde(paketi açtıktan sonra) ptt kargo dan bunun mümkün olmadığını, kargonun gidişinin çok masraflı olduğunu söylediler.Yani ürünü aldım,paketi açtım beğenmedim ve tekrar iade etmek istediğimde edemiyor muyum?Teşekküeler.

  • Merhaba Erdal bey,
   Ürünü iade etmeniz mümkün elbette. Fakat yüksek ücretler çıkabilir. Satın aldığınız ürüne göre fiyat farklılık gösterebilir. Çok pahalı bir ürün değilse, ürüne ödediğiniz den daha fazla gönderim ücreti ödersiniz. Konu içerisinde detayları olarak iade işlemi anlatılmaktadır.
   Syg

 10. Merhaba
  Aliexpresten aldığım bir ürünü bedeni büyük geldiği için iade etmek istedim.Satıcı tartışma açmamı istedi.Tartışma açtım ve aliekspresin kararı ‘para iadesi yok’ şeklinde oldu.Ürünü göndermek istiyorum.İzleyebileceğim başka bir yol var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   ürünü iade edebilirsiniz. Fakat iade için ödeyeceğiniz kargo ücreti yüksek olacaktır.Ürünün geri gitmesi 20-30 gün sürecektir. Ürünü Yurt içinde let go gibi bir siteden satarak nakite çevirmeniz daha kolay bir yöntem olacaktır. Ben yinede ürünü iade etmek istiyorum derseniz, İade seçeneklerinden
   ürün ulaştımı sorusuna evet cevabını verin
   personal reasons seçeneği ile anlaşmazlık açın
   açıklama kısmına ürünün bedeninin büyük geldiğini ve iade etmek istediğiniz ingilizce olarak yazın.(translate ile yazabilirsiniz)
   bu aşamadan sonra aliexpress anlaşmazlığınızı kabul edecektir.(genellikle)
   bir ekran gelecek ve saatıcının adresi açılacaktır.
   ptt yoluyla iade edersiniz. aldığınız takip numarasını sisteme girersiniz. (Daha detaylı bilgi konu içinde mevcuttur.

   syg

 11. Merhaba.Ben 150tl civarinda bir ayakkabi aldim fakat olcusu bana kucuk oldu.Ayakkabi resimdeki gibi degildi.Ben iade etmekcin tartisma actim.Satici bana mesaj yazip sunu soyledi- tartismayi geri cek biz sana 10 tl vericez.Sonda Aliexpress gmailima soyle yazdi satici ile anlasma yaptik 9 gun icerisinde ayakkabiyi gonderirseniz paranizi geri alicaksiniz.Sorum su ki, ben 9 gun icerisinde ayakkabiyi gondersem sonra parami geri alicakmiyim?Ve bunu satici kabul etdimi yoksa Aliexpress kabul etmis? Ve iade icin ne kadar ucret odeyecegim?

  • Merhaba Meryem hanım,

   Anladığım kadarıyla aliexpress Ürün iadesine karar vermiş. Ürünü ptt kargo ile gönderebilir ve takip numarasını sisteme girmeniz gerekir. Fakat kargo ücreti yüksek çıkacaktır. Bu durumda ikinci bir anlaşmazlık hakkında olmayacaktır.eğer göndermez iseniz anlaşmazlık kapanacaktır. Anlaşmazlığı açarken ürünü göndermeden ücret iadesi şeklinde açmalıydınız. Ürünü let go gibi bir sitede satarak nakite dönmek daha mantıklı olacaktır.

   Syg.

   • Tekrar Selam.
    Açtığım tartışmada ürünün iade ücreti fazla olduğu için ürünü göndermedim amma tartişmada takip numarasını sisteme önceden girdim.
    Ben açtığım tartışmayı kapatmak istiyorum bunu nasıl yapa bilirim?
    Bide geçen sefer siz söylemiştiniz aynı ürün icin ikinci defa tartışma açmak mümkün değil amma ben bu konuyu Customer Service yazdim.Onlar 2ci defa aça bileceğimi söyledi ve daha sonra ne yapacağım konusunda da bana yardım edicekler söylediler.Yani bu durum için ilk olarak tartışmayı kapatmam gerektiğini söylediler. Bu doğrumu sizce? Ben en azından paramın yarısını almak istiyorum çünkü o ayakkabılar o fiyata satın almak isteyen yok. Bu konuda da değerli fikirlerinizi bilmek istiyorum. Şimdiden Teşekkürler 🙂

 12. Merhaba.Aliexpressten 130 TL’ye cüzdan aldım.Ukimde vergisiyle birlikte 30 TL gözüküyor.Şimdi ben gekdiğinde almazsam,ürün geri gitse benden ne kadar kargo ücreti alırlar.Eğer 30 TL ise değmez.Yok 5-10 TL olursa kargoyu alacağım.Değerli fikirlerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

 13. Merhaba.Alixpressden 640 tlye bir akıllı saat aldım ve burda bakılanlara bakılırsa en az 300 tl vergi gelir herhalde.kargo türkiyeye girmiş geldiğinde vergi ödemeden iade edebilirmiyim ? (Satıcıya anlaşmazlık açtım paket size geldiğinde iade ederseniz paranızın tamamını veririz dedi.)

  • Merhaba Umut bey,

   Ürün geldiğinde ptt kargo takip ekranlarından ne kadar vergi geldiğini görebilirsiniz. Eğer ödemek istemiyorsanız kargonuzu hiç teslim almadan iade etmelisiniz. Ürün belli bir süre sonra iade edilecektir. Kargo takip ekranlarından ürünün tekrar iade edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın ve ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücreti hariç diğer tutarlar tarafınıza iade edilecektir. (genellikle)

   Syg.

 14. Merhaba. Sipariş ettiğim ürün kargo şirketine teslim edilmek üzere yola çıkmıştı. Bir süre sonra satıcı tarafından iptal edildiğini gördüm. Mesaj attığımda ürünün kaybolmuş olabileceğini ve bana para iadesi yapacağını söyledi. Satıcıya kart bilgileri vs. vermem gerekiyor mu ? Yapılması gerekenler nelerdir ? Teşekkürler.

  • Merhaba Dila Hanım,

   Ürün için öncelikle anlaşmazlık açmalısınız. Anlaşmazlık seçeneklerinden

   Ürün ulaştı mı? sorusuna – HAYIR –
   Lojistik takip problemi seçeneği altından takip bilgisi yok seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kanıt yüklemnize gerek yok. İngilizce olarak durumu anlatın. Ücret iadeniz olacaktır. Ücret iadeniz ödeme yaptığınız kartınıza olacaktır.

   Syg

 15. Merhaba, temmuz ayında aliexpressten toplam 3 adet 5-6tl’lik telefon kılıfı almıştım. Geçen gün 1 tanesi geldi ve kargocu benden toplam 11.50tl ödeme istedi. Aliecpressten yaptığım ilk alışveriş olduğundan itiraz etmeyip ödedim. Diğer telefon kılıflarına da aynı parayı ödemek istemiyorum kargoyu nasıl iade edebilirim? Bir de haziran ayında aliexpressten toplam 149TL’ye ukulele almıştım. Onun vergisi toplam kaö tl tutar sizce. Çok endişeleniyorum.

  • Merhaba Safiye hanım,

   Telefon kılıfları için satın aldığınız ürünleri postacı dan teslim almayabilirsiniz. Eğer Ürünleriniz kayıtlı posta ise satıcıya geri gönderilecektir. Fakat satın aldığınız ürünler kayıtsız posta ise,ürün satıcıya iade edilmeyecektir. Kayıtsız postalar U harfi ile başlar. (büyük ihtimalle öyledir. Kayıtlı postalar RX*********CN R harfi ile başlar.) kayıtsız postaları vergilerini ödeyerek almanız doğru olacaktır.
   Müzik aletleri için sadece %20 vergi çıkar. Tabi ki ne kadar vergi çıkacağına gümrük memurları karar vermektedir. Beklediğinizden daha az vergide çıkabilmektedir.

   Syg.

 16. AliExpress ten aldığım ürün elime ulaşmadı bende tartışma açtım, AliExpress’te paranın bana iadesine karar verdi, ama satıcı parayı iade etmiyor, iki aydır para işleniyor yazıyor, ne yapmalıyım teşekkürler şimdiden

 17. Selamlar

  Ben 2 adet ürün siparişi verdim 2 üründe süresi dolmasına rağmen hala kargolar ulaşmadı tartışma açıp para iadesi istedim 5 gün oldu hala bir gelişme olmadı para iadesi ne kadar sürede olur , cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ulaş,

   Ürünleriniz takipli kargo ile gönderildiyse anlaşmazlık Red olacaktır. Çünkü ürünlerin gelmemesi Gümrükteki yoğunluktan olabilir. Eğer takipsiz kargo ise iade işlemleriniz gerçekleşecektir. Eğer Ürünleriniz takipli kargo ise takip numarası R harfi ile başlar. Takipsiz ler U harfi ile başlar.

   Syg.

 18. siparisim kargolandi ama , “teslimat basarisiz oldu, lutfen yerel postane veya satici ile iletisime gecin” mesaji geldi. adresim anlasilir sekilde yazili, neden ben satici ile iletisime geciyorum? siparisi iptal edeilir miyim?

  • Merhaba Ercan,

   Takip numaranızı posta takip ekranlarından kontrol edin. Ürün gelmiş ve size teslim edilememiş. Size en yakın şubeden ürününüzü teslim almalısınız.

   Syg.

 19. Merhabalar,
  Ali exprestten 5 6 tane ürün aldım.Fakat ürünler geldiğinde hepsine ayrı ayrı 11,46 ₺ gibi vergi ücretleri çıkıyor.Bende bundan dolayı almadım.Ürünleri olduğu gibi ptt kargo görevlisine verdim.Para iademin yapılmasını istiyorum.Ama nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.Tartışma aç yerinde kanıt istiyor,açıklama istiyor vs. vs. saçma sapan şeyler istiyor.Ben ürünü elime bile almadım vergileri duyunca nasıl kanıt resmi atıcam ki onlara. Ki işin saçma kısmı 2₺-3 ₺lik ürünlere bile 11,46 ₺ vergi koymuşlar.Durum böyle olunca vergi ödemek anlamsız zaten. Ama para iademi nasıl alıcam bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Yeni çıkan kanun nedeniyle tüm ürünler vergilendirilmektedir. Satın aldığınız ürünleri iade etmeniz halinde takip ekranlarından ürünlerin Çine tekrar iade edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık içine kanıt olarak takip ekranları ekran resimlerini ekleyebilirsiniz.

   Syg.

 20. Merhaba,
  Aliexpress den aldığım ürünler gelmediğinden dolayı para iadesi için tartışma açtım lakin satın aldığım k. kartı yenilendi ve farklı numaralı k. kartı geldi bu durumda para iadesi eski k. kartı üzerinden kredi hesabıma yansıtılır mı?

  • Merhaba,

   Kredi kartınızın yenilenmiş olması ücret iadenizin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmemektedir. Her yaptığınız ödeme işlemine ait bankalar tarafından bir kod-numara oluşturulmaktadır. Kredi kartınız iptal olsa dahi bu numara üzerinden bankanıza iade işlemi gerçekleşecektir. Yeni kartınızın ekstresine iade yansıyacaktır.

   Syg.

 21. Ben aliexpress den bir i7 tws aldım iki tane. Ama biri gelsin birini iade etmek istiyorum. Sebep bir tanesi arkadaşımın kulağına oldu fakat benim büyük geldi ben büyük geleni göndermek için ne yapmalıyım. Ayrıca para iadesi istiyorum

  • Merhaba,

   Ürününüz takipli kargo ise , Ürün geldiğinde teslim almayın. Ürün satıcıya iade edilecektir. Ürün yurt dışına sevk edildiğinde(kargo takip ekranlarından takip ederek anlayabilirsiniz) anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç iade işleminiz gerçekleşecektir. (genellikle). Diğer seçenek ise ürünü teslim alıp geri göndermek bununla ilgili detaylı bilgi yazı içinde mevcuttur.

   syg

 22. merhaba.
  Aliexpressten sipariş verdiğim ürünü 2-3 saat sonra iptal ettim. para iadesi için satıcıyla görüştüm. paranın iade edildiğini söylüyor ve refund date kısmını attı. gerçekten de 10 gün önce iade yapılmış. ama kullandığım banka hesabında para yok. bunun sebebi ne olabilir baaşka bir yere mi yatırıyorlar?

 23. Ne kadar teşekkür etsem azdır ALLAH razı olsun ürünün parasını bir Hafta içinde gönderdiler.
  Bir soru daha sorucam ben bir ürün daha sipariş etmiştim ve ürünü iade etmek için satıcıyla iletişime geçmiştim ama satıcı artık parsele verildiğini söyledi. Geçen haftalarda tekrardan mesaj gönderdim ve bana parseli gerektirdiği gibi durdurduk paypalını söyle dedi bende kart numaramı attım iade işlemi nasıl gerçekleşir veya anlaşmazlık açmalımıyım
  HER ŞEY İÇİN TEKRARDAN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN

  • Berat Bey,

   İyi niyet dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Öncelikle Ülkemizde Paypal sistemi çalışmamaktadır. Çalışıyor olsa dahi bu şekilde iade işlemi uygun olmayacaktır. Satıcı ücretinizi iade etmeyerek sizi mağdur edebilir. Aliexpress sistemi üzerinden anlaşmazlık açın ve ücret iadenizi gerçekleştirin.

   syg.

 24. Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır? - Kırmızı Blog – Destek Blog Sitesi

  […] ve Ürün İadesi: Bu bölümle ilgili detaylı bilgi almak için ; ”Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır?” konusunu ziyaret […]

 25. Merhaba bende arkadaşımın adresinden (AliExpress) sipariş verdim 4 ay olacak hiç bir ürün gelmedi bunu nereye bildirmeliyim yada napmaliyim

  • Merhaba Özge,

   Aliexpress üzerinden anlaşmazlık açın ve ücret iadelerini talep edin. İsterseniz yerel postaneyi arayarak takip numaralarınız ile sorgulama yapın. Size gerekli bilgiyi vereceklerdir.

   Syg

 26. Merhaba, cep telefonuma bir kılıf aldım ancak telefonu sattığım için ihtiyaç kalmadı ve ben de satıcıya bildirdim. Satıcı iade edersem para iade edebileceğini söyledi. Bir süre sonra ürün adresime geldi ve ben de hiç teslim almadan iade yazdırıp geri PTT görevlisine verdim. Sonra satıcıyla görüştüm ve benden takip numarası istedi şimdi be yapmalıyım ?

  • Merhaba Yusuf,

   Satın aldığınız ürün takipli kargo ise, ürün tekrar Çin’e sevk edilecektir. Ürün Yurt dışına sevk edildiğini ptt takip ekranlarından takip edin ve kargonun bu hareketi ile birlikte anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık açarken Ürünü teslim aldınız mı? Sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücretiniz iade edilecektir.

   Syg

 27. Merhaba,

  Detaylı bilgi için teşekkürler.
  Bir arkadaşım Ali Express üzerinden aldığı ürünler (Lego vb. oyuncak) eline ulaşmamış. Belli bir süre sonra, site üzerinden satıcıya ürünlerin eline ulaşmadığını yazdığında, “bir süre daha beklemesi gerektiğini” bildirmişler ancak arkadaşıma ulaşan bir şey yok hâlâ. Para iadesi talebinde bulunduğunda ise, “yalnızca PayPal üzerinden yapılan ödemelerin iadesinin olduğunu, başka türlü iadenin mümkün olamayacağını” bildirmişler. Ürünler kredi kartı kullanılarak satın alma işlemi yapılmış. Bu doğru mu? Pay Pal ile yapılan ödeme haricinde para iadesi mümkün olamıyor mu Ali Express’te?.

  Teşekkürler.

  • merhaba ,

   ürünler için bir takip numarası olmalı ptt gönderi takip sitesinden takip edilebiliyormu?
   Ücret iadeleri için paypal kulanmanıza gerek yok. Bu tamamen satıcı yalanı. Ürün içerisinden anlaşmazlık açın. (dipute) Ürün elinize ulaştımı sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemleri altından ürün süresi doluyor paket hala aktarımdayı seçin.(fakat kargonuzun durumunu bilmiyoruz işe yaramayabilir.) Siparişin onay süresi dolamdan bu işlemi yapmanız gerekir. Takip numarasını ve sipariş ekranını paylaşırsanız daha kesin bir çözüm sunabiliriz.

   syg

 28. merhabalar, ben yaklaşık 3 ay önce bir sipariş vermiştim ama ürünüm hala gelmedi. tartışma açıp iade isteyeceğim ama ürünü aldığım kredi kartım kapandı. daha önce açtığım tartışma iade kabul edilmiş ve kapanan kartıma gitmiş. şuan da aliexpresste kayıtlı bir kartım var. grlen iadenin o karta gitmesi için ne yapmalıyım acaba?

  • Merhaba Çağlanur,

   İdaleriniz eski kartınıza iade edilecektir. eski kartınızın yenilenmiş olması durumnda iade ücretler yeni kartınıza aktarılır. Eğer yenilenme değilde iptal ise iptal olan kartın bankasına iade olur. müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bu ücretleri vadesizz hesabınıza aktarabilirsiniz.

   syg

 29. Merhaba ben aliexpreesten kaban almıştım kaban bana ulaşmadan PTT ile satıcıya geri gönderildi anlaşmazlık açtım ve haklı bulundum. Fakat sabah gelen mailde uygulama ile ilgili yanlışlıkla memnun kutusunu işaretledim anlaşmazlık bitti dedi. Para iadesi devam eder mi? Satıcı beklememi söylüyor. Anlaşmazlık bitti yazınca endişelendim açıkçası. Yardımcı olur musunuz ?

 30. Merhabalar
  Ben ürün elime ulaşmadığı için anlaşmazlık açtım dediklerinizi uygulayarak. Satıcı onaylamadı aliexpresse bırakacağını söyledi. Ve bana aliexpressten şu mail geliyor

  This is an automatic email notification to remind you return your product in time.Please add tracking details for returned Order No. 900257530317595 in My AliExpress before 09:29:27 Sep.19 2019. If no tracking details are added, this transaction will be automatically closed and payment will be released to the supplier.However, if you have added the return tracking number or the seller has cancelled or confirmed the return, you can ignore this notification.

  Sipariş ayrıntısı istiyor benden ne yazmam gerekiyor?

  • Merhaba,
   Ürünü iade etme seçeneği ile anlaşmazlık açmıssınız ve ürünü geri göndermenizi ve kargo takip bilgilerini sisteme girmenizi istiyor. Tam olarak satın aldığınız ürün nedir? Ürün elinize ulaştımı? Tam olarak izlediğiniz yolu anlatırmısınız.

   Syg

 31. Merhaba, Aliexpress’ten yaklaşık 50 ürün aldığım oldu gelmeyen ürünlerin tamamında ücret iadesi talep ettiğimde birçok satıcı iade etti paramı (bazıları sorun çıkarsa da sonuç olarak iade oldu) fakat en son aldığım ürün takipsiz kargo diye elime ulaşmadı ve satıcıyla iletişime geçtim ürünün gelmediğini para iadesi istediğimi belirttim ama satıcı 10-15 gün daha beklemem gerektiğini bazen aksaklıklar olabileceğini ve sabırla beklemem gerektiğini güzel bir şekilde rica ile belirtti. Ben de kırmadım satıcıyı tamam deyip geçiştirdim ama belirtilen süre içinde yine ürün gelmedi tekrar yazdığımda ise ürünün gelmemesi benim göndermediğim anlamına gelmez gibi kendini haklı çıkaran ve ücret iadesi yapmam gibi şeyler ima etti ve tabiki anlaşmazlık butonu da pasif anlaşmazlık açamıyorum ne yapabilirim bu durum da ilk defa böyle bir durumla karşı karşıyayım. öneri ve yardımlarınızı merakla bekliyorum teşekkür ederim şimdiden..

 32. Merhaba, Aliexpressten bi ürün almıştım, ürün kozmetik olarak değerlendirilmiş ve 7 gün posta işleme merkezinde tutulacağı, 7 gün içinde işlem yapılmazsa geri gönderileceğini bildiren bi yazı aldım. Fatura bilgisi istememiş yazıda. Kozmetik ürünlerinin geri gönderildiğini biliyorum ürünü kozmetik olarak düşünmemiştim aliexpress üzerindeki yorumlarda gördüğüm üzere ürünü sipariş edip alanlar mevcut, bana göre daha çok masaj-bakım aleti ama aynı zamanda kozmetik ürünlerle ilgili geçerli kanunun 2. maddesine uyan bi ürün. Ürünün kozmetik olmadığını tekrar değerlendirilmesini talep edebilir miyim? Daha önce ürünü almış kişileri örnek gösterebilir miyim? Faturayla şahsen başvurup gümrük vergisini ödeyip ürünümü alabilir miyim? Nasıl bi yol izlemem gerekir, yardımınızı rica ediyorum.

  • Merhaba Gizem,

   Ürün sadece değeri tespit edilemediği için gümrükte tutuluyor olabilir. Gönderilen evrakta ürün gümrük yasaklı dır geri gönderilecektir diye bir ibare varmı? Siz gerekli evrakları gönderin ve ürünü vergilendirip tarafınıza gönderilmesini bekleyin.

   Syg

 33. Merhaba. Ürünüm defolu geldi. Anlaşmazlık iade açtım resim ekledim cvp şu gelmiş. Result:

  Refund: TRY 31.40 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

  Ve anlaşmazlık konusunda yok artık ürün. Ne demek oluyor. Ayrıca ben alışverişimi sanal kart ile yaptım. Kullanım sonrası kapattım sanal kartımı. İade ana kredi kartıma mı gelecek nasıl olur işlem. Sisteme kart kaydetmeden alışveriş yapmıstım.

 34. Merhaba AliExpress den bir ürün aldım aldıktan kısa süre sonra mağaza msj attı ürününüzü iptal ettiğiniz için üzgünüz sebebini yazarsanız seviniriz diye ama ben ürünü iptal etmedim AliExpress kendi iptal etmiş ve para iadesindede bulunmadılar napabilir ?

  • Merhaba,

   Yeni üyelik kuponu ile alışveriş yaptıysanız aliexpress siparişinizi iptal edebilir. Veya eski bir üyeliğe ait kredi kartı ile ödeme yaptıysanız iptal olabilir. Yeni üyelik kuponu kullanmadan alışveriş yapmayı deneyin.

   Syg

 35. İyi günler. Ben AliExpressten kirpik serumu sipariş etmiştim. Acaba yasaklı bir ürün mü? Yukarıdaki birkaç yorumda görmüştüm makyaj ve bakım ürünleri yasaklı diye. Kargoya da verildi ürün. Sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba,

   Bekleyin gümrükten geçebilir. Kozmetik ürün olarak değerlendirilir ise gümrükten geri dönecektir. Şuan için yapabileceğiniz bir şey yok.

   Syg

 36. İyi günler. Ben AliExpressten törpü sipariş etmiştim ama vergilerden ve yasaklı ürünlerden yeni haberim oldu. Bu yüzden kargoya verilmeden iptal ettim. Tutarı çok değildi zaten kupon kullanmıştım. Sizce para iadesi nasıl olur?

 37. İyi günler. AliExpress kuponu ile indirimli alışveriş yapmıştım. Bir ürünümün fiyatı 10,5 diğeri ise 4,5 tl yapıyor. Gümrükten geçerken ödediğim fiyattan mı vergi öderim yoksa gerçek fiyatından mı? Banka hareketlerine de baktım indirimli fiyat ödedim. AliExpress indirim kuponu ile ödendiğim de yazıyor alışveriş uygulamasında. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Satıcının paket üzerine yazdığı değer üzerinden vergilendirilir. Gümrük açar ve sizden ödeme belgesi ister ise kredi kartı ekstreniz üzerinden hesaplanır. Yazdığınız ücretlere göre her paket için 11.50 TL vergi çıkacaktır.

   Syg

 38. Merhabalar. Bir önceki sorumda 10,5 tl tutarına 11,5 gibi vergi çıkar dediniz buna paket açma filan fiyatı dahil mi acaba? Yoksa ayrıca 5,20 paket açma bedeli de mi ödeyeceğim?

 39. Merhaba, yazınız için çok teşekkürler. Ben de Aliexpress’ten birkaç ürün almıştım ama hepsinin satıcısı farklı olduğundan her gelen kargo için yaklaşık 11,50 tl gümrük vergisi ödemek zorundayım. Birkaç ürünü teslim aldım fakat hepsini almamayı düşünüyorum. Örneğin 2 tl’ye, 0.90krş’a aldığım ürünleri hiç açmadan ve vergi ücretini ödemeden geri gönderilmesini istersem Aliexpress’te nasıl bir yol izlemeliyim? Ptt’den geri yollanırken herhangi bir ücret ödemek zorunda kalır mıyım? Ve bu yolla iade ederken takipli midir kargom yani takip numarasıyla kontrol edebilir miyim? Cevap verirseniz çok sevinirim tekrardan teşekkür ederim.

  • Merhaba Kevser,

   Takipsiz kargolarla ilgili yeni vergi kanunu ile birlikte , ürünler yurt içine girdiğinde takip edilebilir bir duruma geldi. Fakat ürünleri teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilip edilmeyeceği büyük bir muallak. Eğer çok fazla siparişiniz yoksa ürünleri teslim alın. Yeni siparişlerinizi bu kadar düşük değerli ürünler satın almayın. Fakat teslim süreleri içinde ürünleriniz ulaşamaz ise anlaşmazlık açın ve ücret iadeleriniz alın.(takipsiz kargolar çoğunlukla kayboluyor.)

   syg

   • Merhaba, aliexpresten gümrük vergilerinden haberim olmadan 8 9 farklı siteden siparis verdim. Bir çoğu geldi aldım ürünleri. Özellikle 93.4 TL’lik aldığım ürünlerin hepsi küçük geldi.kimi ürünleri de kalitesiz malzeme vs.idi.vergilerini ödedim aldım. Malların alındığını da onayladim. (Yanlış mı yaptım bilmiyorum )
    Sonra tartışma açtım. Satıcı ile iletişime geçmedim ama hiç. Kalitesiz mal diye şikayet açıp fotoğraflar gönderdim. Urun iadesi ve paramin iadesini istedim.
    6 üründen 2si tartışma sonuçlanmış. Aliexpres ekibi anladigim kadariyla ürünleri iade etmeyin. Satıcı size 3-20 is günü içinde parayi iade eder isterse demiş. Napmaliyim şimdi? İzlemem gereken yol ne, bekleyeyim mi, saticiyla iletişim mi kurayim? Bi de gelecek olan kargoyla için öneriniz nedir, alayım mi yoksa direkt iade mi yapayım vergi ödemeden? Ucuz 4 5 TL’lik bişey. 11 tl vergi ile geliyor? Ekibin cevabı su:

    Please do not reply to this email/message. This mailbox is not monitored and you will not receive a response.
    —————————————————————————————————————————————
    Dear gulten Can,

    Regarding to your dispute about the order(order id: 8000766534080423 ), we have made the following mediation.

    Result:

    Refund: TRY 26.00 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

    Please spare a few minutes to provide feedback on the service I have provided. We strive on improving our performance consistently, and feedback ratings help us evaluate our performance further
    You can log in to to check the details.

    Thank you for your cooperation and support, and hope you have a great experience shopping with AliExpress. Your understanding and cooperation will be appreciated.

    Best regards,

    AliExpress Case Management Team

    • Merhaba Gülten,
     Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. 26 TL ve 19 TL olarak iki anlaşmazlığınız para iadesi olarak sonuçlanmış . Ücret iadenizi satıcı değil aliexpress yapacak. 3-20 gün içerisinde ücret iadeniz ödeme yaptığınız kartınıza yapılacaktır. İyi alışverişler dileriz.

     syg.

 40. Merhaba, aliexpresten 6 ürün aldım. Malların alındığını da onayladim.ancak ürünler küçük geldi.hiçbir şekilde olmadı. Bu arada satıcı ile hiç iletişim kurmadim. Direkt tartışma açtım. Kanıt fotoğraflar sundum. Urunlerin iadesi ve ucretimin iadesini istedim.Aliexpres ekibi ürünlerin bende kalmasına ve ücretimin de iadesine karar verdi.satıcıya mesaj attım. Durumu anlattım. Üzgünüm olmuyor elimde kaldı. Ekip te ücretimin iadesine karar verdi dedim.iadesini istiyorum dedim.cevap yok.ne yapmalıyım bu durumda? Satıcı ekip kararına uymak zorunda midir, Beklemeli miyim, ?cevabınızı bekliyorum yardimci olursaniz cok sevinirim. Teşekkür ederim.

  Dear gulten Can,

  Regarding to your dispute about the order(order id: 8000766534080423 ), we have made the following mediation.

  Result:

  Refund: TRY 19.30  ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

  Please spare a few minutes to provide feedback on the service I have provided. We strive on improving our performance consistently, and feedback ratings help us evaluate our performance further

  You can log in to to check the details.

  Thank you for your cooperation and support, and hope you have a great experience shopping with AliExpress. Your understanding and cooperation will be appreciated.

  Best regards,

  AliExpress Case Management Team

  • Merhaba Gülten,
   Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. 26 TL ve 19 TL olarak iki anlaşmazlığınız para iadesi olarak sonuçlanmış . Ücret iadenizi satıcı değil aliexpress yapacak. 3-20 gün içerisinde ücret iadeniz ödeme yaptığınız kartınıza yapılacaktır. İyi alışverişler dileriz.

   syg.

 41. Merhabalar. Bir önceki sorumda 10,5 tl tutarındaki bir ürüne 11,5 tl vergi çıkar dediniz buna paket açma bedeli de dahil mi? Yoksa ayrıca 5,20 paket açma bedeli de mi ödeyeceğim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here