Aliexpress İade İşlemleri Nasıl Yapılır?

2
7689

Online alışverişin olmazsa olmazı , gelen ürünlerin uymaması , kusurlu ve hasarlı olması gibi durumları yaşamayanımız yoktur. Ürün gelir , eğer bu bir ayakkabıysa kalıbı dardır, veya elektronik bir malzeme alırsınız bozuk çıkar ve iade edersiniz. Peki bu iade işlemlerini Türkiye ‘de yapmak çok kolay iken aliexpress’te nasıldır? Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bakalım.

Aliexpress online alışveriş sitesi yurt dışından gönderim yaptığından , genel olarak neredeyse tüm göndermelerini PTT kanalı ile göndermektedir. İade işlemi yaparken Ürünü PTT yolu ile göndereceğiz .Önce aliexpress üzerinden yapmamız gerekenleri sıralayalım.

1.Sorunu Tespit Edin:

a)hasarlı,

b) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyor,

c)yanlış hatalı ürün veya ürünler,

veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız. Tartışma/Anlaşmazlık açmalısınız.

2.Ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak

Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda yapmanız gereken ilk işlemdir.

tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.

1-Yalnızca para iadesi:

Ürünü iade etmeden Paranın tamamını veya Bir kısmını iade almak için kullanılır. Bu konu hakkında bilgi almak için, Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır? konusunu ziyaret edebilirsiniz.

2-Ücret ve Eşya iadesi: ürünü iade ederek ücret iadesi almak için kullanılır. Bizbu konumuzda bu işlemden bahsedeceğiz.

Tartışma alanında ücret ve ürün iadesi kısmına tıklıyoruz. Burada da size bir alt menü açıyor ve bir sebep seçmenizi istiyor.

1.Personel Reasons: Kişisel sebepler

Bu seçenek ürün iadesinin sizle ilgili olduğunu satıcının ürününde bir kusur olmadığı, fakat sizin iade etmek istemeniz halinde kullanılır .( Ürünü geri iade ediyoruz. )

2.Shipping Method: Nakliye yöntemi

Bu seçenek ise , sizin anlaştığınız kargo yöntemi yerine daha geç gelen bir kargo ile göndermesinden kaynaklı problemler olabilir.sizin ihtiyacınız dahilinde ürün ulaşmadığından , ürünü başka bir yerden ikame ettiyseniz fazladan olan ürünü iade etmek için kullanılır . (Ürünü iade ediyoruz.)

3.product not as described: Ürün açıklandığı gibi değil.

Eğer ürün elinize ulaştı ve ürün açıklamalarda anlatılan gibi değil ise bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

4.Quality Problems: Kalite Problemleri

Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise bu seçeneği kullanıyoruz.(Ürünü iade ediyoruz.)

5.Damaged Goods: Hasarlı ürünler

Ürün yolda hasar gördüyse,bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

6.Quantity Shortage:Miktar eksikliği

Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .

7.Received Counterfeit Goods: taklit ürün ulaştı

Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçeneği kullanıyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

8.Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler

Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. (Ürünü iade ediyoruz.)

Önemli Bilgi:

Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı, olduğunu ıspatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebirsiniz.

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız.Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir.

Eğer sizde kısmı iade tutarını redderseniz, yada reddine karşılık tekrar ısrar edersiniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin eder.

Tartışma sonucuna Göre iade işleminizi satıcı onayladı ise,

  • ilk yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçerek , adres bilgilerini almaktır.
  • Daha sonra zarar görmeyecek ve ürün yolda açılmayacak şekilde paketlemeniz gerekir. Paket sıkıntısı çekiyorsanız kırtasiyelerden pat-patlı zarf alıp içine koyarak gönderebilirsiniz. Alıcı adresini paket üzerine silinmeyecek ve kaybolmayacak şekilde eklemiz gerekmektedir. Göndereceğiz paket çok uzun bir yolculuğa çıkacağıdan yolda herşey başına gelebilir.
  • PTT Yurt dışı gönderi bankosuna gidiyorsunuz. Burada size doldurmanız için bir kağıt verecekler öncelikle bu kağıdı doldurun.
  • Daha sonra bankoya paketinizi teslim edin. Bankodaki memur sizden bazı bilgiler isteyecektir.
  • Ürünü tartıp desisine bakarak bir ücret belirleyecektir.
  • Önemli not: Yurt dışı gönderilerin tamamında ödeme gönderici tarafından yapılır. Karşıdan ödemeli diye bir sistem bulunmaz. Bundan sebeple kargo ücretini siz ödeyeceksiniz.
  • Banko Memuru sizin doldurup verdiğiniz kağıdın üzerine bir takip numarası yapıştırıp size geri verecektir.
  • Bu kargo takip numarasını Aliexpress sistemine girmeniz gerekir.
  • Bundan sonra ürünün satıcıya geri döndüğünü takip etmeniz ve satıcının ürün teslim aldıktan sonra para iadeniz olacağını bilmelisiniz.

Bu günlük bu kadar.Sorularınızı konu altından sorabilirsiniz. Bilgeler bilgesi grupanda Sorunsuz iadesiz musmutlu alışverişler diler. Şimdilik hoşçakalın.