Kargo İle Alışverişlerde Korona Virüs Riski Var mı?

Grupanda’dan herkese merhaba! Online alışveriş ve küresel nakliye çağındayız. Bazı kullanıcılarımız bize şunu sordu: Çin’den veya Başka bir ülkeden satın aldığım üründen yeni korona virüsüne yakalama riski var mı? Bu risk yurt içi alışverişlerinizde de geçerli.

Yani kısaca kargo paketi ile alışverişlerimizde Korona (Corona virüs) riski varmı?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre neredeyse mümkün değil.

Bazı Uzmanlar covid-19’un yüzeylerde yaşam süresi 3 günü bulabildiğini, Fakat bekleme süresi uzadıkça virüsün çoğunun yok olduğunu ve bunun sizi hasta etmeyecek seviyelere kadar düştüğünü belirtiyorlar.

“Bu korona virüslerin yüzeyler üstündeki hayatta kalma sürelerinin yetersiz olması sebebiyle, günler veya haftalar boyunca ortam sıcaklıklarında gönderilen ürün veya ambalajlardan yayılma riski çok düşüktür .”

Korona Virüs Bir Kutuyla Taşınabilir mi?

Konuştuğumuz bulaşıcı hastalık uzmanları ise söyle cevapladılar:

Viral enfeksiyonları inceleyen bölümler  “Bir kutuya taşınamayacaktır.” diyor.

Korona virüslerin esas olarak solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayıldığı düşünülmektedir. Ve şimdiye kadar, yeni korona virüs yalnızca yakın kişisel temasta olan insanlar arasında yayılmış gibi görünüyor.

Bu özel korona virüs hakkında hala çok fazla bilgi bilinmemekle beraber, uzmanlar, SARS ve MERS gibi ciddi hastalık salgınlarına yol açan önceki vakalar ile ilgili tecrübeye dayanarak fikir oluşturmaktadır.

“Daha önce herhangi bir salgından, hiç kimsenin paketten enfekte olduğunu gösteren bir kanıt yok .”

Pin

Virüsün bir karton kutunun dışında veya içerisinde birkaç gün boyunca hayatta kalabilmesinin çok muhtemel olmadığını, bir paketi ancak enfekte olmuş bir kişinin hapşırdığı veya ele aldığı bir şey olabileceğini, bununda virüsün yaşama sürelerinin kısa olması nedeni ile bulaşmanın neredeyse imkansız olduğu düşünülmektedir.
Bu virüsler hakkında bildiğimiz, yüzeylerde çok uzun süre dayanmadıkları ve özellikle karton gibi gözenekli bir yüzey için durumun böyle olduğu düşünülmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir:Aliexpressten Bilgisayar Satın Almak

Bazı virüsler diğerlerinden daha uzun süre hayatta kalabilir. Örneğin: sıcaklık, nem ve yüzey malzemesi gibi koşullar bir virüsün ne kadar yaşadığını etkileyebilir. Ancak konakçı dışındaki pek çok virüs, doğal ortamda saatler içerisinde etkisini kaybeder.

Çoğu ürünün gönderim şartları virüsün yaşamasını sağlamayacak düzeyde.

Başka bir deyişle, Bunun gerçek bir risk olduğunu düşünmüyoruz. Fakat yinede satın aldığınız ürünleri bir yerde birkaç gün karantinada tutabilir, yada eldivenle temas edebilirsiniz. Dezenfekte etmekte içinizi oldukça rahatlatacaktır. Bugünlük bu kadar. Grupanda sağlıklı günler diler. Bir dahaki yazımızda görüşene dek şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın