Wifi Araması Nedir ? Vo-Wifi Ne işe Yarar?

Cep telefonu kullanımının yaygınlaştığı bu dönemde cep telefonu şebeke sinyalleri büyük önem kazandı. Evlerimizde veya iş yerlerimizde çekmeyen telefonlarımız yüzünden cam kenarlarında konumlandırdığımız zamanlar çokça oluyor. Neyse ki Çoğu cep telefonu operatörü sinyallerini düzelttiler. Fakat hala şebeke problemi yaşadığımız konumlar mevcut.

Bu şebeke probleminin çözülmesi için cep telefonu üreticileri de sistemler geliştirmektedir. Cep Telefonunuzda bu özellik varsa faydalanabileceğiniz bu sistemin adı: Vo-wifi veya wifi aramasıdır. Wifi araması tam olarak şu işe yarar: telefonunuz ile kapsama alanı dışında yani diğer bir deyişle telefonunuzun çekmediği durumlarda wifi üzerinden şebeke bağlantısı kurmanıza yarar.

Vo-Wifi veya wifi Araması Nedir?

Mobil şebekenin çekmediği yerlerde Wi-fi üzerinden şebeke ile bağlantı kurarak çağrı sinyali almaya yarayan sisteme Vo-wifi veya wifi araması denir. Kısaca Hücresel verinin olmadığı yerlerde aramalarınızı wi-fi sinyali üzerinden yapmanızı sağlar.

Wifi Araması Nedir ? Vo-Wifi Ne işe Yarar?Pin
wifi araması

Vo-Wifi Ne İşe Yarar?

Vo Wifi ,Şebeke sinyalinin olmadığı yerlerde wi-fi bağlantısı üzerinden cep telefonu operatörünüzün sinyaline bağlanan ve çağrı almanızı veya göndermenizi sağlayan sistemdir.

Vo-Wifi nasıl Kullanılır?

Vo-wifi (wifi araması) özelliği cep telefonunuzda mevcut ise ve şebeke operatörünüz bu hizmeti sağlıyorsa bu özellikten faydalanabilirsiniz. Wifi araması özelliğinin cep telefonunuzda mevcut olup olmadığını internet üzerinden telefonunuzuzn özelliklerini kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Cep Telefonu Şebeke Sorunlarını Çözmenin 5 Önemli Yolu!

Wifi Araması Nasıl Yapılır ? Wifi araması Nasıl Açılır – Kapatılır?

  • Cep telefonunuzun Arama ekranına Giriş yapın. (numara çevirdiğimiz alan)
  • Sol veya sağda olan 3 noktaya tıklayın.(konumu telefonunuzun ara yüzüne göre değişiklik gösterecektir.)
  • Açılan menüden “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
  • Wifi Araması Özelliğini aktif hale getirin.
  • İkinci olarakta “telefonun Ayarları” gidin ve Bağlantılar/Ağ ve internete dokunun. Wi-Fi aramasının yanındaki düğmeyi açın. Alternatif olarak, Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Ağ > Gelişmiş > Wi-Fi Araması yolunu takip edin.

Wifi Araması Özelliği Hangi Telefonlarda Var?

Genel olarak yeni model ve sürüme sahip telefonlarda bulunmaktadır. Xiaomi, samsumg vb. markaların bazı modellerinde wifi araması özelliği bulunmaktadır. Fakat siz yebir telefon almadan özelliklerini kontrol ederek vo-wifi aramasına sahip olmadığını öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda