Cep Telefonu Şebeke Sorunları Çözmenin 6 Önemli Yolu!

Merhaba. Hepimiz yeni çağda cep telefonlarına bağlı yaşıyoruz. Bu sebeple hücresel sinyale ve güçlü bir veri bağlantısına sahip olduğunuz bir alanda telefon çekmiyorsa, bu şekilde kullanmaya çalışmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur . Eğer şuan telefonunuz çekmiyor ve cep telefonu şebeke sorunlarına çözüm bulamıyorsanız tam yerindesiniz.

Web sayfalarının yüklenmesinin yavaş olduğu, Facebook’un yenilenmeyeceği ve mesajların gönderilmeyeceğini hissetmek hayal kırıklığına sebep oluyor değil mi? Gelin şebeke telefon çekememe sorunlarını birlikte çözelim.

Cep Telefonu Şebeke SorunlarıPin
Cep Telefonu Şebeke Sorunları

Telefonunuza tutarlı ses göndermek ve ağ bağlantıları sağlamaya çalışan bir çok uygulama var. Bu işlemler sırasında kesintiler olabilmektedir.

Şebeke Yok Ne Demek?

Aşağıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız Telefonunuz çekmiyor ve şebeke yok sorunu var demektir:

  • Cep telefonunuzda sinyal göstergesi yoksa,
  • Mesajlar gitmiyor veya gelmiyorsa,
  • Arama yapamıyor ve alamıyorsunuz,
  • İnternet bağlantısı veya mobil veri yoksa

Neyse ki, telefon şebekesi ilgili bir sorunu gidermek çoğu zaman Uçak modunu açıp kapatmak kadar kolaydır. Diğer zamanlarda, ağ ayarlarını sıfırlama gibi daha sert adımlar atmanız gerekir. Sizlere bu adımlardan bahsetmek için buradayız. Eğer Telefonunuz çekmiyosa aşağıda saydığımız 6 maddeye göz atın:

Telefon Çekmiyor Problemini Çözmenin Bir Kaç Yolu:

1. Uçak Moduna Geçiş

Telefonunuzun bağlantısını değiştirmek, sinyal sıkıntılarınızı denemek ve düzeltmek için en hızlı ve en kolay yoldur.

Android :

Hızlı Ayarlar panelini görüntülemek için ekranın üstünden aşağı kaydırabilirsiniz. Uçak simgesine dokunun, ardından telefonunuzun Wi-Fi ve hücresel bağlantılarından tamamen çıkmasını bekleyin. Anında gerçekleşmez, bu yüzden Uçak Modu simgesine tekrar dokunmadan önce 30 saniye boyunca bekleyin.

iPhone:

Kontrol Merkezini Aç – iPhone X kullanıcıları, sağ üst köşeden aşağı kaydırabilir, eski iPhone modelleri ekranın altından yukarı kayar – ve Uçak Modu simgesine dokunun. Etkinleştirildiğinde turuncu olur. Tekrar kapatmadan önce bir dakika kadar bekleyin.

2. Telefonunuzu Tekrar Başlatın

Yeni nesil telefonlar minyatür bilgisayarlardır ve sadece bilgisayarlar gibi, bazen onları yeniden başlatarak sorunları giderilebilir.

Android : Ekrandaki menü görüntüleninceye kadar güç düğmesini basılı tutun ve ardından yeniden başlatmayı seçin. Telefonunuz bir yeniden başlatma seçeneği sunmuyorsa, ekran kararıncaya ve tekrar açılıncaya kadar güç düğmesini basılı tutun.

iPhone : iPhone’unuzun ana düğmesi varsa, güç kaydırıcısı görüntülenene kadar uyku / uyanma düğmesini basılı tutabilirsiniz. Kaydırıcıyı sağa doğru sürükleyin. Cihaz kapatıldıktan sonra, Apple logosunu görene kadar uyku / uyandırma düğmesini basılı tutun .

iPhone X serisi kullanıcıların aynı anda hem ses seviyesini artır hem de azalt düğmesini yan tuşa basılı tutmaları gerekir. Sonunda aynı güç kaydırıcısı görünecektir; telefonunuzu kapatmak için sağa kaydırın. Telefon kapandıktan sonra, Apple logosunu görene kadar yan düğmeyi basılı tutun.

Cep Telefonu Şebeke SorunlarıPin
Cep Telefonu Şebeke Sorunları

3. SIM Kartını Çıkarın

Denenecek başka bir sorun giderme adımı, SIM kartınızı telefon açık durumdayken tekrar telefonunuza takmanızdır. SIM yuvasını telefonunuzdan çıkarmak için genellikle telefonunuzun kutusunda bulunan bir SIM kart aracına veya açılmış bir ataca ihtiyacınız olacaktır.

SIM kartı çıkarın, zarar görüp görmediğini ve SIM kart yuvasında doğru olup olmadığını kontrol edin, sonra tekrar telefonunuza yerleştirin.

4. Şebeke Çekmiyor İse imei Numaranızı Sorgulayın

Eğer telefonunuz bunları yapmanıza rağmen hala çekmiyor ise imei numaranızla ilgili bir problem olabilir. Yurt dışından kayıtlı bir telefona sahip iseniz böyle bir problem yaşıyor olma ihtimali üzerinde durmalısınız.

Yapmanız gereken telefonunuzun arama ekranından *#06# tuşlamak, çıkan numarayı bu linkten sorgulamak. Eğer kayıt dışı kalmış ise telefonunuz çekmeyecektir.

Çekmeyen iphone İçin Sinyal Düzeltme İpuçları

Apple’ın sinyal sorunlarını gidermek için yukarıda belirtilen bazı ipuçlarından faydalanabilirsiniz ancak iPhone’a özgü denemek için farklı metotlarla bulunur.

Taşıyıcı ayarlarını kontrol et
iphone-ekran-taşıyıcı-ayarlar
Güncellemeyi kontrol etmek için iPhone’unuzdaki taşıyıcı ayarlarını görüntüleyin.

Bir süre bir iPhone kullandıysanız, kısa bir süre olsa bile, operatör ayarlarınızın güncel olduğuna dair bir uyarı gördünüz. Bu güncellemeler, iPhone’un bağlantıyı iyileştirmesine yardımcı olur.

İPhone’unuzu bir taşıyıcı ayarları güncellemesini kontrol etmeye zorlamak için , telefonunuzda Ayarlar > Genel > Hakkında’yı açın. Bir güncelleme varsa, yüklemeniz istenir.

5. Ağ Ayarları Sıfırlama

iphone sıfırlama-ağ-ayarları
İPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak, denemeniz gereken en son sorun giderme adımlarından biri olmalıdır.

Bazen tek ihtiyacınız olan can sıkıcı bir sorunu çözmek için temiz bir sayfadır. Telefonunuzun ağ ayarlarını yenilemek, Apple’ın denemeyi önerdiği başka bir ipucudur.

Ancak, önceden uyarılmalıdır, ağ ayarlarınızı sıfırlamak, kaydedilmiş Wi-Fi şifrelerini, VPN bağlantılarını ve ek kurulum gerektiren taşıyıcılardakiler için özel APN ayarlarını da sıfırlar.

Bu konuda iyiyseniz, Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla bölümüne gidin . Seçiminizi onaylayın, telefonunuz yeniden başlar. Telefonunuzu evinize yeniden bağlamayı ve Wi-Fi ağlarını çalıştırmayı unutmayın.

6. Operatör İle İletişim Kurun

Bazen operatörünüz sinyal sorunlarının çözülmesinin tek yoludur.

Bazen beklenmeyen sinyal sorunları, kablosuz taşıyıcınızla ilgili sorunlara kadar gider. Bir baz istasyonu düşmüş olabilir veya kulenin fiber optik kablosu kesilebilir veya bir kesinti olabilir.

Böyle bir durumda telefonunuzun Vo-wifi wifi aramasından faydalanabilirsiniz. Wifi ağı üzerinden şebekeye bağlanma işlemine vo wifi denmektedir. Daha detaylı bilgi için: Wifi Araması Nedir ? Vo-Wifi Ne işe Yarar?

Bir hücresel veya veri ağına takılan ve bunlara bağlı tutarlı sorunlar için, operatörünüzün kapsama alanı mahallenize iyi çekmiyor olabilir.

Sizin de eklemek istedikleriniz var mı? Konu altından bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

“Cep Telefonu Şebeke Sorunları Çözmenin 6 Önemli Yolu!” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Grupanda