Uygun Alışveriş Nasıl Yapılır?

Her gün hatta günde iki-üç kere ihtiyaçlarımızı almak için markete gidiyoruz, alışveriş yapıyoruz. Yada internet alışveriş sitelerinden alışveriş yapılıyoruz. Peki ucuz ve uygun alışveriş yapabiliyor muyuz? Yaptığımız alışverişlere ödediğimiz miktarlar ise gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca alışverişlerimizi ucuz yapmanın yollarını arıyoruz.

 Uygun Alışveriş Nasıl Yapılır ?

Hesaplı ve tasarruflu alışveriş yapmanın bir sürü yolu bulunmaktadır. Fakat bundan önce bilmeniz gereken bir şey, bu durumun sizde bir takıntı haline gelip gelmediğinin farkına varmaktır. Eğer bir alışveriş hastalığına yakalandıysanız artık kendinizi tutmanın vakti gelmiş demektir. Gelin bugün hep birlikte hem ucuz hem hesaplı alışveriş yapmanın püf noktalarına bakalım.

Alışveriş Listesi Hazırlayın:

Öncelikle alışveriş listesi hazırlamalısınız. Hazırlamış olduğunuz listenizin dışına çıkmamaya çalışmalısınız. Böylece eksiklerinizi alışverişe çıkmadan önce netleştirir ve evinizde olan şeylere yeniden para harcamamış olursunuz. Ayrıca alışverişlerinize liste yaparak çıkmak size zaman kazandıracaktır.

İndirim Zamanlarını Takip Edin:

Alışverişleriniz için marketlerin veya online alışveriş sitelerinin indirim günlerini takip etmelisiniz. Market broşürleri veya özel indirim günlerini takip etmek size iyi bir tasarruf sağlatacaktır. Alışveiş yaparken genel olarak kullandığınız ve indirimli olan ürünleri alarak stoklayabilirsiniz. Bu indirimlerde kıyafet, temizlik, gıda ve benzeri pek çok ürünü oldukça indirimli fiyatlardan alabilirsiniz.

Yerel Pazarlardan Alışveriş Size Daha Fazla Tasarruf Ettirir:

 Pazarlar bütçenizi sarsmadan gıda alışverişinizi yapabileceğiniz yerlerden biridir. Gıda alışverişlerinde market yerine semt pazarlarını seçmeniz bütçenizin bir kısmının cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

Uygun-Ucuz Alışveriş siteleri Bulmaya Çalışın:

Alışveriş yapmadan önce mutlaka fiyat araştırması yapmalısınız. Hesaplı alışverişin temelini bu araştırma oluşturmaktadır. Bu araştırmalarda bize yardımcı olacak temel araç tabii ki internettir. Fiyat karşılaştırma sitelerinden faydalanabilirsiniz ( akakçe ve cimri ). Bu siteler sizlere güvenli alışveriş ve en uygun fiyat sağlayabilir. Bu Beğendiğiniz ve almak istediğiniz yüksek fiyatlı ürünler için aceleci olmamalı kısa bir araştırma yaparak nerede daha uygun fiyata olduğunu bulabilirsiniz. Böylece daha hesaplı bir alışveriş yapmış olursunuz.

Marka Takıntısını Unutun:

Ürünleri seçerken marka takıntınızı bir kenara bırakmalısınız. Güvenilir markalar tabii ki iyi mal üretirler. Fakat zaman içinde kalitenin markaların değerinden bağımsız düşünülemez olması ürünlerin fiyatlarına da yansımıştır. Maalesef ki bu noktada sıradan bir ürünün üzerine bile markalarını ekleyerek ederinden daha yüksek fiyatlara satan firmalar var. İşte bu yüzden kaliteyi ve marka değerini birbirinden bağımsız olarak değerlendirmelisiniz. Bu şekilde alışverişlerinizi daha hesaplı yapabilirsiniz.

İnternet Sitelerinden Alışveriş Bazen Daha Avantajlı Olabilir:

Mağazalarda beğendiğiniz ürünleri internetten almanız çoğu zaman daha uyguna gelmektedir. Çünkü aynı ürünü internette daha uygun fiyata bulabilmeniz mümkün. İnternetten alışveriş yapın derken önünüze gelen her siteden alışveriş yapabilirsiniz anlamına gelmiyor. Güvenilir ve iyi olan sitelerden alışveriş yapmalısınız.

uygun alışveriş nasıl yapılırPin
internet alışverişlerimizde güvenli siteleri tercih etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir:Kaban Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sezon Sonu Alışverişi Her Zaman Ucuz Olur:

Alışverişlerinizde acele etmemelisiniz. Mağazaların sezon sonu indirimlerini takip edebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Yarı fiyatından daha fazla indirim alabilirsiniz.

Nakit Para ile Alışveriş Yapın:

Alışverişlerinizde nakit para kullanarak pazarlık yapma imkanından yararlanabilirsiniz. Daha önemlisi kredi kartı ile yapılan alışverişlerde para harcama hissi ortadan kalkar ve ne harcadığınızı anlayamazsınız. Eğer sizde bu durumdan mustarip iseniz kredi kartınızı kapatmalı ve kazancınız kadar harcama yapmalısınız.

İndirim Gruplarını Takip Edin:

indirimler Nasıl Takip Edilir ?

İndirimleri takip eden gruplar bulunmaktadır. Bu gruplar anlık gördükleri indirimleri ve fırsatları kendi aralarında paylaşarak herkesin tasarruf etmesini amaçlamaktadırlar. Bunlardan en meşhuru şuan “donanımhaber” indirim grubudur. Son zamanlarda ortaya çıkan “telegram” uygulaması ile birlikte bu gruplara yenileri de eklenmiştir. Telegram indirerek ve bu gruplara katılarak bir sürü avantajlı fiyatı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

“Uygun Alışveriş Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın