Bebek Bezi Nasıl Seçilir?

 Bir bebeğin temel ihtiyaçları göz önüne alındığında, tahmin edebileceğiniz gibi listenin başında bebek bezi geliyor. Bebek bezi nasıl seçilir derseniz, Sonsuz çeşide ev sahipliği yapan bebek bezleri yüzünden anne ve babaların büyük bir şaşkınlığa kapıldığını ve hangisini alacaklarını net ve sağlıklı bir şekilde karar veremediklerini görürsünüz. Bugünkü yazımızda doğacak veya doğmuş bebeğiniz için bebek bezi seçimi için dikkat etmeniz gereken unsurları sizlere anlatacağız.

Bebek Bezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Büyüklük: Bebeğin yaşına, kilosuna ve boyuna göre uygun büyüklükte bir bebek bezi seçin.
 2. Emicilik: Bebek bezlerinin emicilik seviyeleri farklıdır. Bebeğin sıklıkla değiştirilmesi gereken bebek bezi seçin.
 3. Malzeme: Bebek bezlerinin çoğu pul veya viskoz malzemelerden yapılır. Daha yumuşak veya daha sert malzemelere sahip bebek bezleri seçebilirsiniz.
 4. Ürün şekli: Bebek bezleri düz, katlı veya anatomik şekillerde mevcuttur. Bebeğin rahat hareket etmesini ve rahatsız olmamasını sağlamak için uygun şekilli bir bebek bezi seçin.
 1. Tütme bariyeri: Bebek bezlerinde tütme bariyeri olarak adlandırılan kısım, bebek bezindeki sızıntıları önlemek için tasarlandı. Tütme bariyeri olan bebek bezleri tercih edebilirsiniz.
 2. Hipoalerjenik: Bebek bezlerinde alerjik reaksiyonlar nadir de olsa meydana gelebilir. Hipoalerjenik bebek bezleri seçerek bu riski azaltabilirsiniz.
 3. Fiyat: Bebek bezleri farklı fiyat aralıklarında mevcuttur. Fiyat, kalite ve miktar arasında denge kurmaya çalışın.

Bebek Bezi Numaraları Nasıl Seçilir?

 İlk olarak bebek bezi seçerken dikkat etmeniz gereken, bebek bezini almadan önce bebeğinizin kilosudur. Yeni doğan bebeğiniz için seçeceğiz bebek bezi numarasını buna göre belirlemelisiniz. Eğer bebeğinizin kilosunu biliyorsanız aşağıda sizinle paylaşacağımız bebek bezi numara ve kilo cetveli ile almanız gereken bebek bezi numarasını rahatlıkla öğrenebilirsiniz:

 • ->Prematüre Beden: 2-5 kg arası
 • ->Yeni Doğan Bedeni: 3-6 kg arası
 • ->3 Numara Bedeni: 4-9 kg arası
 • ->4 Numara Bedeni: 7-18 kg arası
 • ->5 Numara Bedeni: 9-20 kg arası
 • ->6 Numara Bedeni: 11-25 kg arası

Bebek Bezi Günde Kaç Tane Kullanılır?

Bebek bezi seçerken marka haricinde önemli konulardan biride kaç adet kullanacağınız ile ilgilidir. Genel olarak bebeklerin bezini, büyük tuvaletini yapmadığı sürece her seferinde değişilmesine gerek yoktur. Bu sebeple yeni doğan ve 1 yaşına kadar günde 3 veya 4 bebek bezi kullanırsınız. Yaşı ilerledikçe bez kullanım sayısı da düşecektir.

bebek bezi seçimiPin

Bebek Bezi Alerji Ve Pişik Yapmasını Nasıl Anlarım?

Bebek bezi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride bebeğinize alerji yapıp yapmayacağıdır. Bebek bezini satın alırken en ufak paketini alıp denemeniz bu durumu öğrendikten sonra daha çoklu paketlere geçmelisiniz. Yada arkadaşlarınızdan deneme için isteyebilirsiniz.

Bebek Bezi Seçiminde Diğer Önemli Hususlarda Şunlardır:

-Bebek Bezinin Emiciliği:

İyi bir bebek bezinin yapısı sıvıyı bebeğinizin cildinden uzak tutarak zamanla oluşabilecek tahriş, kızarıklık veya sürtünmelere karşı koruma sağlar.

-Bebek Bezinin Yumuşaklığı:

Yumuşak özellikle pamuk, bambu içeriği yüksek olan bir bebek bezinin iç yüzeyi, bebeğinizin cildini nazik bir şekilde koruma sağlar ve esnek yan bantları ile bebeğinizin en hareketli halinde bile rahat zamanlar geçirebilmesini sağlar.

-Bebek Bezinin Hava Aldırması:

Bebeğinizin cildinde tahrişler oluşmasını engelleyen en önemli etkenlerden biri olan hava kanalları, bebeğinizin cildinde istenmeyen kızarıklık, alerji gibi yaraların oluşmasını engeller.

-Islaklık Göstergesi:

Bebek bezi üzerinde yer alan çizgi sayesinde, renk değişimine bakarak bebeğinizin bezinin ıslaklığını kolay bir şekilde görebilmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir: Bebek Arabası Alırken Dikkat Gerektiren 6 Özellik

 Bebeğiniz için kaliteli ve sağlıklı bir bebek bezi alırken dikkat etmeniz gereken temel hususlar bunlardır. Ancak günümüzde bebek bezlerinin bir hayli pahalı olması nedeniyle bazı ucuz markaların kötü olabileceğine dair bir takım izlenimler oluşmaktadır. Ancak bu izlenim tamamen yanlıştır. Örnek vermek gerekirse Türkiye’nin en iyi bebek bezi markası Prima’dır. Ancak fiyat-performans ve elbette kalitede göz önüne alındığında Sleepy, Canbebe, Molfix gibi birçok kaliteli marka da göz ardı edilmemelidir.

 Türkiye’de satılan en iyi bebek bezi markalarını sıralamak gerekirse şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

 1. Prima (Pampers) Bebek Bezi
 2. Huggies Bebek Bezi
 3. Molfix Bebek Bezi
 4. Sleepy Bebek Bezi
 5. Baby Turco Bebek bezi
 6. Canbebe Bebek Bezi
 7. Evy Baby Bebek Bezi
 8. Komili Bebek Bezi
 9. Önlem Bebek Bezi
 10. Jenny & Willy Bebek Bezi
 11. Minies Bebek Bezi
 12. Soffio Bebek Bezi
 13. Baby Star Bebek Bezi

Aklınıza takılanları konu altından sorabilirsiniz. Şimdilik hoşca ve sağlıkla kalın.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın