Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Husus

Grupanda’dan herkese merhaba! Yaz geldi kapıya dayandı ve yeni bir güneş gözlüğü satın almak, mevcut tüm farklı çerçeveler, objektifler ve özelliklerle çok zor olabilir. Araştırmanızı vaktinden önce yapmanız ve hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğunu bulmak güneş gözlüğü alışveriş deneyiminizi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Öncelikle bu alışverişiniz için bütçenizi belirleyin. Bu kadar fazla çeşitlilik ve marka olan bir sektörde bütçeniz çok önemli bir unsur. Bugün sizler için güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık:

  • Yüz şekli
  • Çerçeve
  • Dayanıklılık
  • Şıklık
  • Lens Materyali
  • Mercek Rengi
Güneş Gözlüğü AlırkenPin

1. Yüz şeklinizle zıt bir şekli seçin.

Bu şekilde güneş gözlükleriniz onları takarken yüzünüzü dengeleyecektir. Yüz şeklinize uygun çerçevelerin kullanılması yüzünüzün şeklini vurgulayabilir.

Örneğin, yüzünüz daha yuvarlaksa, hoş bir kontrast olarak bir kare, açısal çerçeve seçebilirsiniz.

Çeneli bir kare yüze sahipseniz, yuvarlak çerçeveli güneş gözlüğü yüzünüzün açılarını yumuşatır.

2.Yüzünüzle orantılı olan Çerçeveleri seçin. 

Güneş gözlüklerindeki çerçevelerin genellikle gözlük çerçevelerinden daha büyük olduğunu unutmayın. Yüzünüzün genişliğini kaplayan çerçeveleri seçin. Güneş gözlüklerinizin üst kısmı kaşlarınıza kadar gitmeli ve güneş gözlüklerinizin alt kısmı yanaklarınızın üst kısmını örtmelidir.

3.Dayanıklı ve uygun maliyetli bir şey için metal veya plastik bir çerçeve seçin.

Pin

Metal ve plastik, güneş gözlüğü için çerçeveler yapmak için kullanılan en yaygın malzemelerdir. Zaman içinde iyi duracak klasik bir şey istiyorsanız, metal veya plastik çerçeveler satın almalısınız.

Hipo alerjenik güneş gözlüğü istiyorsanız asetat çerçevelerini alın. Asetat çerçeveleri, taktığınız zaman cildinizi tahriş etmez. Ayrıca hafiftirler ve çok çeşitli renklerde mevcuttur.

4. Şık, benzersiz güneş gözlüğü istiyorsanız ahşap çerçeveler satın alın.

Ahşap çerçeveler plastik ve metal çerçevelerden daha az yaygındır, ancak daha pahalıdır. Tüm çerçevenin ahşaptan yapılmasını istemiyorsanız veya ahşap güneş gözlükleri bütçenizin dışındaysa, camların çevresinde ahşap olan, plastik kulaklıklara sahip çerçeveleri tercih edebilirsiniz.

5. Güneş gözlüklerinizi çok düşürenlerdenseniz polikarbonat veya plastik lensler seçin.

Polikarbonat ve plastik lensler, optik cam lenslerden daha dayanıklıdır. Ayrıca camdan daha hafifler. Polikarbonat ve plastik çizilmelere karşı daha hassastır, bu nedenle güneş gözlüklerinizin çizilmesini istemiyorsanız cam daha iyi bir seçenek olabilir.

6. Çok fazla güneşte kalacaksanız UV korumalı lensleri tercih edin.

Güneşten gelen UV ışınları gözlerinize zarar verebilir ve cilt kanserine neden olabilir. UVA ve UVB ışınlarının yüzde 99-100’ünü engelleyen lensleri bulmaya çalışın.

7.Çok fazla sürüş yapacaksanız, güneş gözlüklerini degrade lenslerle satın alın.

Pin

Degrade lenslerin yukarıdan aşağıya doğru solan bir tonu vardır. Degrade lensler sürüş için iyidir çünkü yukarıdan gelen güneşten gelen ışınları engellerken, yine de lenslerin alt yarısından net bir şekilde görmenizi sağlar.

8.Dayanıklı bir şey istiyorsanız, cam lensli güneş gözlüğü satın alın.

Optik cam lensler dayanıklı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Ayrıca net bir görünüm sunarlar. Optik cam, genellikle diğer lens malzemelerinden daha pahalıdır, bu yüzden bütçeniz uygun değilse daha ucuz bir seçenek arayın.

Dikkatinizi Çekebilir:Pantolon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

9.Yansıtıcı kamaşmayı engellemek istiyorsanız polarize lensleri alın.

Pin

Sizi su sporları, bisiklet ve sürüş gibi göz kamaştırıcılara maruz bırakacak pek çok aktivite yaparsanız polarize güneş gözlükleriyle ini tercih etmelisiniz. Polarize lenslerin üzerinde kamaşmalarını engellemek ve güneş ışınlarının  parlamasını önleyen bir kaplama vardır.

10.Normalde gözlük veya kontak lens takıyorsanız, reçeteli lensler alın.

Beğendiğiniz bir güneş gözlüğü bulduğunuzda, reçeteli lensler teklif edilip edilmediğine bakın. Ayrıca reçeteli güneş gözlüğü için alışveriş yapabilirsiniz. Reçeteniz güçlü ise, lenslerinizin istediğiniz çerçeveye sığdığından emin olun. Ayrıca, kalın çerçeveli bir çift güneş gözlüğü bulmaya çalışın, böylece kalın reçeteli lensleriniz daha sağlam bir çerçeveye sahip olacaktır.

11.Güneş gözlüklerinizi en çok ne kullanacağınıza bağlı olarak bir mercek rengi seçin.

Pin

Farklı mercek renkleri farklı ışık filtreleri ve farklı görünürlük alanları sunar. Koyu lens renklerinin güneş ışığını veya UV ışınlarını engellemede daha açık renkli lenslerden daha iyi olduğunu unutmayın.

Yeşil lensler günlük kullanım için en iyi seçimdir. Tüm ışığın renklerini aynı şekilde filtrelerler ve güneşli ya da yağmurlu olsun iyi görünürlük sunarlar.

Gri lensler net görüş açısı sunar. Güneş gözlükleriniz açıkken çok fazla spor yapacak ve spor yapacaksanız, iyi bir seçimdir.

Sarı ve turuncu lensler, güneş gözlüğü ile kayak ve avcılık yapacaksanız iyi bir seçimdir.

Mor ve kırmızı lensler mavileri ve yeşilleri filtreler. Güneş gözlüklerini takarken çok fazla bisiklet sürecek veya yarışacaksanız mor veya kırmızı lenslerleri tercih edin.

Mavi lensler beyaz ışığı filtreleyerek balıkçılık ve golf gibi aktiviteler için idealdir.

12. İnternetten güneş gözlüğü sipariş etmek istiyorsanız yüzünüzün genişliğini ölçün.

Pin

Böylece ilgilendiğiniz güneş gözlüklerinin yüzünüze uygun olup olmadığını anlayacaksınız. Ölçüm bandı kullanarak, şakaklarınızın birinden diğerine genişlik ölçün. Ardından, çevrimiçi olarak güneş gözlüklerini eşleştirme ölçümü ile arayın.

Bir güneş gözlüğü için ölçüm, ürün açıklamasında listelenmektedir. “Çerçeve genişliği” veya “şakak uzunluğu” olarak etiketlenebilir.

13.Bütçeniz yoksa daha ucuz bir güneş gözlüğü satın alın.

Bazı daha ucuz güneş gözlükleri polarize olur ve UV korumasına sahiptir, böylece hala ucuz bir gözlüğe istediğiniz özelliklerde sahip olabilirsiniz. Beğendiğiniz bir pahalı güneş gözlüğü varsa, benzer görünen daha ucuz bir gözlük bulmaya çalışın. “Ucuz güneş gözlüğü” için internette arama yapın veya herhangi bir satış yapıp yapmadıklarını bir güneş gözlüğü mağazasından bir çalışana sorun.

14.UV ışınlarını engellediklerinden emin olmak için güneş gözlüklerindeki etiketi her zaman kontrol edin.

Emin değilseniz, mağazada birine sorun.

Pin

15.Bir mağazaya gidin ve hangi tarzdan hoşlandığınızı bilmiyorsanız güneş gözlüklerini deneyin.

En yakın mağazanın nerede olduğundan emin değilseniz “yakınımdaki güneş gözlüğü mağazası” için internette arama yapın. Mağazada, en çok neyi sevdiğinizi görmek için çeşitli stiller deneyin. Birini yanınıza alın, böylece ikinci bir görüş edinebilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediğiniz bir özellik var mı? Konu altından sorularınızı ve katkılarınızı bekliyoruz. Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

“Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Husus” üzerine bir yorum

Yorum yapın