Pantolon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kadın-erkek ayrımı olmaksızın büyük bir çoğunlukta karşımıza çıkan pantolonlar, yıllar geçtikçe kesimi renkleri ve kumaşları değişmektedir. Değiştikçe dolaplarımızda da çeşitli pantolonlar yerini alırken biz pantolon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Pantolon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Vücut Yapınıza Göre seçim Yapın:

Pantolon seçiminde öncelikle vücudunuzu tanımanız gerekmektedir. Balıketli diye tabir ettiğimiz gibi hafif bir kilonuz varsa dar paça pantolon giyecekseniz eğer tam olarak bedeninizde almalısınız eğer bir beden küçük veya büyük alırsanız olduğunuzdan kilolu gözükeceksiniz.

Boyunuza ve Göbek Şeklinize Göre Tercihinizi Yapmalısınız:

Uzun boyunuz varsa İspanyol paça pantolonları tercih etmelisiniz fiziğinizi daha güzel gösterecektir. Hafif göbeğiniz varsa eğer mom jeans ya da yüksek belli pantolonları tercih etmelisiniz.

Pantolon Rengini Belirleyin:

 Pantolon seçiminde bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise pantolonun rengi. Koyu renkli bir pantolon seçecek iseniz ilk yıkamada rengi solmayacak kaliteli pantolon seçmelisiniz ki uzun süre kullanabilesiniz. Pantolona bir kerede yüksek ücret ödeyip kalitelisini almanız, düşük ücret ödeyip sürekli almanızdan daha fayda sağlayacaktır bütçenize. Fakat alışveriş yaparken de gereksiz pahalı ürünlerden uzak durmalısınız. Açık renkli bir pantolon alıyorsanız eğer ürünün dokusunun sık olmasına dikkat etmelisiniz misal beyaz pantolonlarda eğer dokusu sık olmaz ise iç çamaşırınız belli olacaktır.

Kumaş Türüne Dikkat etmelisiniz:

Eğer bir kot veya kanvas pantolondan yana tercih yapıyorsanız kumaşın kalınlığı ve sertliğini göz önünde bulundurmalısınız. Kalın bir kumaş seçerseniz hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir, ve üzerinizde bir ağırlık oluşturabilir. İnce bir bir kot seçerseniz çabuk yıpranabilir.

Pantolon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Pin

Hangi Pantolon Boyu Uzun Gösterir ?

Bacaklarınızı daha uzun göstermek istiyorsanız, doğru pantolon boyunu seçmek önemlidir. İşte bu konuda dikkate almanız gereken bazı ipuçları:

 1. Diz Altı Pantolonlar: Diz altı veya bilekte sonlanan pantolonlar bacaklarınızın uzunluğunu vurgular. Özellikle ince bacaklara sahipseniz, bu tarz pantolonlar sizi daha boyunuzda uzun gösterebilir.
 2. Yüksek Bel Pantolonlar: Yüksek bel pantolonlar, bacak boyunu optik olarak uzatır ve belinizi daha ince gösterir. Bu pantolonları tercih ederek, daha uzun bir görünüm elde edebilirsiniz.
 3. Dikey Çizgili Pantolonlar: Dikey çizgiler, bacaklarınızı uzun göstermek için harika bir seçenektir. Dikey çizgili pantolonlar, bacaklarınızın boyutunu dengelemeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:Zayıf Gösteren Pantolon Modelleri ve Stil İpuçları

Hangi Pantolonlar Bacakları İnce Gösterir?

İnce bacaklar elde etmek istiyorsanız, bazı pantolon modelleri ve stil önerileri işte size yardımcı olabilir:

 1. Düz Kesim Pantolonlar: Düz kesim pantolonlar, bacaklarınızın daha ince görünmesini sağlar. Dar paça pantolonlar yerine bu tarz modelleri tercih ederek, daha sade ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.
 2. Koyu Renkli Pantolonlar: Koyu renkli pantolonlar, bacaklarınızın daha ince görünmesine yardımcı olabilir. Siyah veya lacivert gibi renkler, bacaklarınızın konturlarını daha iyi gizler.
 3. Yüksek Bel Pantolonlar: Yüksek bel pantolonlar, bel hattınızı vurgularken bacaklarınızı ince gösterir. Bu tarz pantolonlar, daha uzun ve daha ince bacaklar yaratmanıza yardımcı olabilir.

Hangi Pantolonlar Kilolu Gösterir:

Kilolu görünmek istemeyenler için de bazı önemli tavsiyeler bulunmaktadır:

 1. Düz Kesim Pantolonlar: Dar paça pantolonlar, bacakların daha kalın görünmesine neden olabilir. Bunun yerine, düz kesim pantolonları tercih ederek daha dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz.
 2. Açık Renkli Pantolonlardan Kaçının: Açık renkli pantolonlar, genellikle kilolu görünmenize neden olabilir. Daha koyu renkli pantolonları tercih ederek daha zayıf bir görünüm elde edebilirsiniz.
 3. Büyük Desenlerden Kaçının: Büyük desenli pantolonlar, kilolu görünmenize neden olabilir. Daha küçük ve ince desenleri veya düz renkleri tercih ederek daha zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Pantolonlar Yazlık Ve Kışlık Olarak Mı Tercih Edilmeli?

 Pantolonlar genellikle mevsimlik olarak ayrılmasa da kumaş ve kalite bakımında yazlık ve kışlık kullanabileceğimiz pantolonlar değişmektedir. Kumaş pantolonu yazın kullanabileceğimiz gibi kadife pantolonları kışın kullanırız. Bunun yanında asla yazlık ve kışlık olarak nitelendiremeyeceğimiz kot pantolonlar vardır. Kot pantolonlar her yıl her modelde kullanılan bir kumaş türüdür. Fakat kot pantolonları kullanırken dikkat etmeliyiz hangi bedene sahip olursanız olun sizin bacaklarınızı olduğundan fazla kalın gösterecektir. Kot pantolonun renk skalası geniştir misal mavi bir kot pantolon sizi olduğunuzdan kalın gösterirken, siyah bir kot pantolon sizi oldukça ince gösterecektir.

İlginizi çekebilir:Kaban Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir Pantolon Modasını Kaybeder Mi?

 Bazı pantolonları dönem dönem daha fazla görürüz fakat hiçbir pantolonun modası geçti diyemeyiz. Hatta geriye dönüş olduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğumuz yılda 80 ve 90’lı yılların modası olan mom jeanslar tekrar karşımıza çıkmaya başladı. Ya da 2000’li yılların dar paça modası hala geçmedi.

 Pantolonun Yıllara Göre Değişimi

 60’lar da İspanyol paça dediğimiz bir kavram girdi hayatımıza, İspanyol paça pantolon dizden itibaren genişleyen bir pantolon türüdür. Döneminde oldukça ilgi görmüştü sokaktaki 10 kişiden 9 u tercih ediyordu. Bu İspanyol paça pantolon akımı 70’ler döneminde de devam etti renk renk pantolonlar ve desen desen pantolonlar hayatımıza girmeye başladı. Renklerin cinsiyeti olmaksızın erkekler ve kadınlar sokaklarda adeta bir görsel şölen yaratıyordu. 80 ve 90’lar döneminde ise mom jeans adı verilen aslında dilimize çevirdiğimizde anne kotu olan bu pantolonlar moda olmaya başladı. Bu pantolonun özelliği yüksek bel olması ve biraz da salaş bir görünümü vardı. 2000’li yıllarda ise dar paça denilen pantolonlar hayatımıza girdi.

 

 

İlginizi Çekebilir

“Pantolon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” üzerine bir yorum

 1. Teşekkür edrim güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Bol alışveriş yapan biri olarak bu detaylar faydalı oldu bana

  Yanıtla
Yorum yapın

Grupanda