Aliexpress’ten Türk Lirası İle Alışveriş Yapılır mı?

Merhaba! Yurt dışı alışverişlerde kullandığınız para birimi ile ilgili merak ettiğiniz şeyler vardır elbet . Bunlardan biride Yurt dışı alışveriş sitelerinden Türk Lirası ile alışveriş yapılarbilir mi ? sorusu. Gelin bu konuyla ilgili aklınıza takılanları cevaplamaya çalışalım.

Öncelikle şunu belirtelim:

Bu yazıyı yazdığımız tarihlerde yurt dışı internet alışverişlerinde Türk Lirası Kullanılamıyor. Gelecekte neler olur bilinmez ama şuan için Türk Lirası yurt dışı alışverişlerde kullanılamıyor.GÜNCELLEME: Evet artık kullanılabiliyor. Bazı kartlara özel TL ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Fakat bu da size yüksek kur ile geliyor. Alacağınız ürünün TL fiyatı yüksek kurdan işlem yapıyor ve siz yine bu işlemden zarar ediyorsunuz. Örneğin Türkiye’de kur 7.60 iken Aliexpress kuru 8 den işlem yapıyor.
Bunu Nasıl Anlarsınız?
Açılışta para biriminizin TL (ilk TL tutar) olduğunu varsayıyoruz.
Ayarlardan Para birimini dolar yapın ve ürünün kaç dolar olduğunu kontrol edin. Ülkemizdeki o anki satış kuru ile çarpın. Çıkan sonucu İlk TL tutardan çıkartın. Aradaki fark sizin kur zararınız. Eğer buradan zarar ediyorsanız dolar kuru ile alışveriş yapabilirisiniz.

Fakat siz dolar kuru ile alışveriş yaparsanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

1-Bankalar kapalımı ? Piyasa kapanış saati geçti mi?(1. Durum)

Eğer bankalar ve Piyasa kapalı ile bankanızda size yüksek kur uygulayacaktır. Bunu bankanızın sitesinden kontrol edebilirsiniz.(Size doları pahalıya satacaktır.)

2-Sizin ekstreniz Dolar mı? Türk Lirası mı?

Eğer TL ise yukarıdaki(1. durum) durum geçerlidir. Fakat ekstreniz USD ise o zaman kurun önemi farklılaşıyor. Dolar ekstre olursa bunu dolar satın alarak ödersiniz. Doların ekstrenizin tarihinde yukarıda olacağını düşünüyorsanız , ürünü satın aldığınız gün dolar hesabınıza dolar alırsınız ve kur farkından etkilenmezsiniz. Fakat dolar kurunun daha düşeceğini öngörüyorsanız ödeme yapacağınız gün dolar alır ekstrenizi ödersiniz.Peki Biz Nasıl Alışveriş Yapıyoruz ?

Öncelikle Kredi kartınız Yurt dışı alışverişlere açık olmalıdır. İşlem şu şekilde gerçekleşiyor:

Örneğin; online alışveriş sitesi Aliexpress üzerinden alışveriş yapıyorsunuz. Ve aldığınız ürün 3 USD olsun. Siz bu satın alma işlemini yaptığınızda bankanız size ya 3 USD satıyor daha sonra karşılığını TL olarak ekstrenize yansıtıyor. Yada size bir USD ekstre hazırlıyor siz kredi kartı ekstrenizi ödemek için dolar satın alıp ödeme işlemini yapıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: Aliexpressten Bilgisayar Satın Almak

Ekstremi Dolar Veya Türk Lirası Yansıması İçin Ne Yapmam Gerekir ?

Kredi kartı ekste seçeneklerinden yabancı para birimi ile yapılan alışverişle ilgili bir seçenek vardır. İsterseniz alışveriş anında bankanız size dolar satar , ekstrenize TL yansır, isteseniz hiç size dolar satmaz siz istediğiniz zaman alır ekstrenizi ödersiniz. Bu size sunulmuş bir seçenektir. Bunu internet bankacılığından ayarlayabilir veya bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bunu ayarlayabilirsiniz.

Peki Aliexpress’te Fiyatlar Türk Lirası Görünüyor? Bu Nasıl Oluyor?

Türk lirası ile alışveriş yapamadığımıza göre bunun bir açıklaması olmalı.

TL olarak gördüğünüz aslında aliexpress sitesi o anki doları otomatik olarak TL kuru ile çarparak gösteriyor. Asıl mesele şu:

Bankanız size doları o anda kaça satacak?

Anlıyacağınız siz alışveriş esnasında bankanıza “bana dolar sat aynı gün kurundan ekstreme TL geçsin” deseniz dahi , aliexpress te gördüğünüz fiyattan daha yüksek bir fiyat göreceksiniz ekstrenizde. Çünkü aliexpress Kuru ile bankanızın o anki kuru aynı olmayacaktır.

Peki Aliexpress Sitesinden Hangi Para Birimleri ile Alışveriş Yapılabilir?

Bildiğim kadarıyla Ruble , Sterlin, Euro kurundan Aliexpress üzerinden alışveriş yapılabiliyor. Kısacası TL olarak Çin ile ticaretimiz bulunmamaktadır.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Grupanda iyi alışverişler diler.

İlginizi Çekebilir

“Aliexpress’ten Türk Lirası İle Alışveriş Yapılır mı?” üzerine 46 yorum

 1. Merhaba ben bi ürün aldım TL olarak aldığımı zannediyordum.sipariş listemde bunlar yazıyor ben bu ürünü dolarolarakmi aldım TL olarakmi hesabından henüz para çekilmedi…
  ara toplam Try ?80.1tl
  Kargo Try ?65.7tl
  Toplam. ?. 145.8 tl

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Dolar ekstrenizi kontrol edin. Bu şekilde ise TL ile alışveriş yapmışsınız gibi görünüyor.

   Syg

   Yanıtla
 2. artık aliexpress try ile alışverişi kabul etmiyor para birimini usd yap diyor aliexpressden mi kaynaklanıyor yoksa ön ödemeli paycell karttan mı

  Yanıtla
   • Merhaba Alibaba üzerinden 500₺ bir sipariş geçeceğim özel kargo ile gelecek buna ne kadar vergi öderim yardımcı olur musunuz

    Yanıtla
   • Merhaba aynı siteden satın aldığım birkaç farklı ürün site aynı olduğu için tek pakettemi gelir ve tek paket olursa 60 tl lik bir alışveriş için tek bir gümrük bedeli mi öderim

    Yanıtla
    • Merhaba,

     Satıcılar farklı ise farklı paketlerde gelir. Her paket için ayrı ayrı gümrük vergisi ödersiniz.

     syg

     Yanıtla
 3. ben ali expres alışverisini albaraka bankakart ile yapmaya calıstim ama olmadi 90 tl lik bi alisveris yapacaktim ve170 tl vardi hatA verdi acaba paramın bi kismini dolara mi çevirmen lazım

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Banka kartları hesap kartları ile alışveriş yapılamamaktadır. Kredi kartı ile tekrar deneyin.

   Syg

   Yanıtla
 4. Selamlar,
  Aliexpressden 70 dolar civarı ürün alacağım.Odeme sistemi tl oldugunda 7,15 gibi bir kurdan cevirip tl gösteriyor.Bende ise enpara ve finans kredi karti var.Acaba ödemeyi dolar yapıp en para banka kartından direkt dolar olarak ödesem, aliexpressin çevirdigi tlden daha mi dusuk olur yoksa daha mi yuksek? Çünkü en parayi aradim hangi kurdan cevirecekler net bilgi yok.Sitelerinde yer alan kur mu yoksa farkli mi? Arada komisyon vs gidecek mi?yani çok soru işareti var.Ozcumle alisverisimi direkt tl olarak mi yapayim dolar olarak banka veya kredi kartitla mi en mantikli hangisi oluyor?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Ekstrenizi dolar olarak ödemek isterseniz, doları bugün satın alırsınız hesabınıza koyarsınız ve maliyetini bankanızın satış kurunu görerek hesaplarınız. (size dolar satacak). Yada beklersiniz ekstre tarihinde dolar alırsınız o gün olan kurdan bir maliyetiniz oluşur. Yani aliexpresste gördüğünüz TL tam olarak yansımayabilir.Örneğin piyasa kapandıktan sonra yada hafta sonu resmi tatil vb. Günlerde TL ile işlem yaparsanız size çok yüksek bir makas aralarında dolar satar. Gün içinde piyasa açıkken yapacağınız işlemler daha karlı olur. Ama yinede en mantıklısı dolar ile yapmak gibi görünüyor. Tabiki karar size ait.
   Syg

   Yanıtla
Yorum yapın

Grupanda