AliExpress mi? Temu mu? Hangi Platform Daha İyi?

Şu anda e-ticaret piyasasında Çin’in devi AliExpress ve onun en doğrudan rakiplerinden biri olan Temu savaşı yaşanıyor. Yani Aliexpress vs Temu yaşanıyor. Çin menşeli her iki platform da, geniş bir ürün yelpazesini oldukça rekabetçi fiyatlarla sunarak dünya çapında popülerlik kazandı. Ancak, bu iki e-ticaret devinden hangisi internetten alışveriş yapanlar için en iyi seçenek? Temu AliExpress’i gölgede bırakabilir mi? hatta geçebilir mi?

Sizler için Bu makalemizde Aliexpress ve Temu’ya ait farklılıklardan ve iki platformun birbirine olan avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Temu Nedir?

Temu aliexpress gibi Çin menşeili bir yurt dışı alışveriş sitesidir. 2022’nin sonlarında ABD’li kullanıcılar için kullanıma sunulan Temu e-ticaret platformu , etkileyici bir büyüme kaydetti ve artık Türkiye dahil diğer ülkelerdeki tüketicilerin kullanımına sunuldu. Peki Temu’yu AliExpress veya Amazon gibi diğer e-ticaret devlerinden ayıran şey nedir?

Piyasadaki daha köklü Çin şirketlerinin bazılarıyla karşılaştırıldığında geç kalmış olsa da Temu, ilgi ve erişim açısından hiç de beceriksiz değil. Aslında, çevrimiçi ticaret dünyasında önemli bir konuma ulaşmış, ünlü bir Çin e-ticaret platformu olan Pinduoduo ile aynı iş grubunun bir parçasıdır. Bu, Temu’nun sağlam bir iş altyapısı ve e-ticaretteki kapsamlı deneyimiyle desteklendiğini belgeliyor.

Hiç şüphe yok ki, Temu başarı formülünü takip ediyor: yeni kullanıcıların dikkatini çekmek için ürünleri rekabetçi fiyatlarla ve çok cazip doğrudan indirimlerle sunan çok çeşitli satıcıları bir araya getirmek. Bu yaklaşım, ürün çeşitliliğinin ve çevrimiçi alışveriş kolaylığının günlük tekliflerinin temel bir parçası olduğu AliExpress veya Amazon gibi e-ticaret devlerinin yaptıklarını hatırlatıyor. Bu platformlar gibi Temu da, giyim ve ev eşyalarından küçük ev aletlerine, güzellik ürünlerine ve spor ekipmanlarına kadar tamamı uygun fiyatlarla sunulan bir ürün kataloğuyla dünyanın dört bir yanındaki alışveriş yapanları buluşturmayı amaçlıyor.

Temu’da Fiyatlar Uygun mu?

Gerçekçi olmak gerekirse Aliexpress’te fiyatlar eskisi gibi değil. Temu Türkiye piyasasına girişinin etkisiyle daha uygun fiyatlı ve kargo ücretleri genelde ücretsiz. Tabiki bunların bir pazarlama stratejisi olup olmadığı ilerleyen zamanla göreceğiz. Şuan içim Temu sitesinin avantajları olduğu kadar dez avantajlarıda bulunmaktadır. İşte sizler için yaptığımız karşılaştırmaların bazıları:

Temu, en doğrudan rakiplerinden birine üstünlük sağlama çabasıyla, ürünlerinin çoğunda biraz daha düşük fiyatlar sunmakta. Üstelik bazılarında fark oldukça dikkat çekici, bu platformda gerçek indirimler daha fazla bulunuyor.

Bu durumun zamanla devam edip etmeyeceğinden veya popülaritesini arttırmaya yönelik basit bir pazarlama stratejisi olup olmadığından emin olamayız ama bu arada bu fırsatı değerlendirelim.

Fiyat açısından Kazanan 🏆 “Temu

Pin

Ürün Çeşitliliği

Temu’da ürün yelpazesi büyük gibi görünsede genel olarak aliexpress’te bulunan çeşitliliği ve ürün gamını barındırmamaktadır. Örneğin bir Tablet, Bir Tv box veya bir akıllı saat almak mümkün gibi durmuyor. Daha çok bir züccaciye veya milyoncu mantığıyla çalışıyor. Ekran koruyucuları mutfak eşyaları küçük ev aletleri, ayakkabı vb . ürünlere temuda ulaşmak mümkün. Marka ve kaliteli ürünler şuan için ürün gamında bulunmuyor.

Ürün Çeşitliliği açısından Kazanan 🏆 “Aliexpress

Kargo Ücreti

AliExpress’te zamanla kötüleşen yönlerden biri kargo maliyetidir. Her ne kadar başlangıçta her satıcı tarafından kurulmuş olsa da, platformdaki en ucuz ürünlerin neredeyse hiçbirinin, bunları tek tek satın almanız durumunda ücretsiz gönderim sunmadığını fark ettik.

Bunun sebeplerinden biri ucuz gönderim şekli olan kayıtsız ve takip edilmez olan kargoların çoğunun kaybolması olabilir. Kayıtsız gönderilerde paket menşei ülkesinden çıktıktan sonra bir mektup gibi davranış sergiler. Bundan dolayı kargo paketinizin kaybolması içten bile değildir. Postacı gelir posta kutusuna atar ve gider.

Bu sebeplerden dolayı Aliexpress’te uygun fiyatlı ürünler için kargo ücreti maliyetleri arttı.

Fakat şuan baktığımızda temu bu tip ürünleri ücretsiz kargo ile yollamaya devam ediyor. Bir şartla; 480 TL olan sipariş limitini tamamlamanız.

Yinede bu limiti tamamlamak için siparişinizin içeriğini arttırmak Türkiye şartları için gümrük problemlerinin önünü açacak gibi duruyor.

Bildiğiniz gibi 5 üründen fazlası için gümrük izin vermiyor. Fiyat olarak gümrük limiti olan 150 EUR aşmasanız dahi adetten dolayı ürünlerin gümrükte kalma ihtimali yüksek duruyor.

Aliexpress’te baktığınızda aylık 5 siparişten sonrası için (vergiler dahil alıyorsanız) sipariş geçmenize için vermiyor. Bu nedenle aliexpress’ten sipariş geçmek daha güvenli gibi duruyor.

Kargo ücreti konusunda Kazanan 🏆 Temu iken, Kargo güvenilirliği açısından kazanan 🏆Aliexpress oluyor.

Anlaşmazlıklar

Hem Temu’da hem de AliExpress’te, sorun çıkması ve bir anlaşmazlık açmanız gerektiğinde para iadesi talep etme seçeneğiniz olacak.

Temu’daki alıcı garantisi politikası AliExpress’inkine oldukça benzer: Bir satın alma işlemi yaptığınızda ödemeniz platform tarafından tutulur ve yalnızca siparişinizi onayladıktan sonra satıcıya aktarılır.

Her iki platformda da anlaşmazlık çözüm süreci benzer şekilde çalışır: Ürünün hasarlı gelmesi, doğru ürün olmaması veya satıcının kabul ettiği kaliteyi karşılamaması durumunda iddianızı destekleyecek fotoğraflar (fotoğraflar dahil) sunmanız gerekecektir. videolar, sohbet kayıtları… katkıda bulunabileceğiniz her şey.

Bir anlaşmazlığın sizin lehinize sonuçlanıp sonuçlanmayacağı tamamen ona nasıl yaklaştığınıza, sunduğunuz kanıtlara ve haksız yere para iadesi almaya çalışarak süreci kötüye kullanıp kullanmadığınıza bağlı olacaktır.

Genel olarak hem Temu hem de AliExpress, sağlam argümanlarla destekleniyorsa ve daha önce satıcıyla diyalog kurmayı denemişseniz, alıcı anlaşmazlıklarını kabul eder. Ancak süreci kötüye kullanırsanız platform muhtemelen isteklerinizi reddedecek ve hatta hesabınızı sahtekarlık amacıyla kısıtlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Aliexpress Gümrük Vergisi: Bilinmesi Gerekenler

Kuponlar ve indirim kodları

Bu anlamda Temu tüm avantajlara sahiptir: Platform, yeni kullanıcıları ücretsiz öğelerle veya platform popülerlik kazandıkça anlaşılır bir şekilde giderek daha karmaşık hale gelen oyunlar ve zorluklarla ödüllendirmenin yanı sıra sürekli olarak kuponlar ve indirim kodları sunmaya çalışmaktadır.

Buna karşılık, AliExpress bu konuda tekliflerini büyük ölçüde azalttı, belki de çok fazla ve bir indirim kuponu (satıcıların mağazalarında özel kullanım için sundukları tipik kupon dışında) almak her zaman basit bir iş değildir.

Temu’nun hedefi açık ve sizi uyarıyoruz, kalıcı değil: Gittikçe doygunlaşan ve rekabetçi bir pazarda yolunu bulmaya çalışıyor ve bunu yapmanın en iyi yolu çok uygun fiyatlı ürünler ve cazip indirimler sunmaktır.

 Kazanan: 🏆 Temu

Sonuç:

Sonuç olarak temu dahil olduğu pazarda yer edinmek için tüm şartları zorlayarak pazar yerinde bir popülerlik kazanmaya çalışmaktadır. Buda alıcılar için avantajlı fiyatlar, kuponlar sağlayacaktır. Bir çok ülkede popüler bir hale gelen temu ülkemiz pazarına yeni giriş yaptığı için operasyonlarında sıkıntılar yaşayabilir. Özellikle gümrük işlmleri, gümrük yasaklı ürünler gümrük limitleri gibi kurallara riayet edilmeden alışverişe izin veren bu sitede kurallarınızı kendiniz kontrol ederek alışveriş yapmalısınız. Bu tip sitelerin amacı ucuz ürünler satarak insanları alışveriş bağımlı haline getirmesi ile meşhurdur. Bir bakarsınız kredi kartı extreniz tamamıyla şişmiş ve ne yaptığını bilmez bir halde kendiniz bulabilirsiniz. Güvenli alışveriş yapmak istiyorsanız daha tecrübeli olan aliexpress’ten alışveriş yapmak daha mantıklıdır. Ucuz ve basit ürünler arıyorsanız temu sizler için daha avantajlı olacaktır.

İlerleyen vakitlerde bu konuda daha fazla yazımız olacaktır. Aklınıza takılanları ve fikirlerinizi yorumlar kısmında belirmeniz bizleri mutlu edecektir. Grupanda iyi ve güvenli alışverişler diler. şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın