Gümrüğe takılan Ürün Nasıl alınır? Gümrük ücretleri Nasıl ödenir?

513
110464

Yurt dışı alışverişlerde oluşabilecek problemlerden biri: Ürünün gümrüğe takılması.

Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kuralları yüzünden bir çok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri menşei ülkesine dönüşünü izliyoruz.

Peki gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır? Gümrüğe takılan ürün nasıl gümrükten teslim alınır? Gümrük ücretleri, vergileri nasıl ödenir? Sizler için bugün bu konuları anlatacağız.

Gümrüğe takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürününüzün gümrüğe takıldığını PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabilirsiniz.

Eğer siparişiniz, UKiM’de ( Uluslar Arası kargo iletim merkezi) uzun süredir bekliyorsa siparişiniz büyük ihtimalle gümrüğe takılmıştır.

Elbette ürün gümrüğe takıldı ise genelde sizlere UKİM yetkilisi tarafından bir bildirim posta yolu ile gönderilir. Yapmanız gerekenler bu bildirimde yazılır. Yada size hiç bilidirm yapmaz.

Ukim bildirim örneği

Bana Bildirim Yapılmadı! Diyenlerdenseniz:

Yeni çıkan kanun ile, yurt dışından alışverişlerindeki gümrük muafiyeti kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Artık UKİM paket üzerindeki ürün değerlerini baz alarak çoğu ürünü vergilerini kesiyor ve PTT kargo ile tarafınıza teslim edilirken kapıda gümrük vergisini tahsil ediyor. Fakat UKİM paketinizi açtıysa bu konu devamdaki prosedür işlemeye başlıyor bunu da belirtelim.

Gümrük vergileri oranları için tıklayınız.

İşte gerekli işlemler bundan sonra başlıyor:

 • Size gelen evrakta yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz.
 • Genel olarak tüm gümrüğe takılan ürünler için aynı prodesür işliyor.

UKİM sizden ürünün değerini gösteren bir evrak göstermenizi isteyecektir. Bunlar:

 • Fatura (satıcıdan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)
 • Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge.
 • Kimlik

Bu evrakları tamamlayın,

Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin.

Size gelen evrakta ki mail adresine evrakları yollayın.

Bu aşamadan sonra sadece ürünün vergilendirilmesi ve tarafınıza yollanmasını bekleyebilirsiniz. (memurun ilgi durumuna göre 5-10 iş günü arası sürebilir.)

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi

Yada

“- Benim işim biraz acele gidip hemen teslim almalıyım! ” diyorsanız, UKİM e evraklarınız ile birlikte sahşen başvurmalısınız.

Evrakların Ukime Tesliminden Sonraki Süreç Nasıl işliyor?

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli:Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinde sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor.

Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını vb. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor.

Ödeme yapmanız için gümrük memuru tarafından verilen evrak.

Ödeme yapmanız için gümrük memuru tarafından verilen evrak.

Çıkan gümrük ücretlerini ödedikten sonra ürününüzü Depodan ödeme dekontunuz karşılığında teslim alabilirsiniz. Gümrük vergileri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilirsiniz. Tabi bu durumda iade işlemleri başlatamalısınız. İade işlemleri için tıklayınız.

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuru yapmazsanız ürün sizin inisiyatifiniz dışında satıcıya iade edilecektir.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda iyi alışverişler diler.

513 YORUMLAR

 1. Merhaba

  RS91599**99DE takipli kargomun gümrük vergisi yanlış yazılmıştı.itiraz ettim ve yanlış yazılan tutar silindi ama depodan çıkarıldı yazdı ve durdu. Tam olarak ne zaman gelir sizce? Mail falan da attım (fatura) ama bir dönüş olmadı.

  • Merhaba,

   Paketiniz Başakşehir’de görünüyor. İşlemler için tekrar gümrük memuru önüne gelecektir. Bu süre için bir şey diyemiyorum.isterseniz Şahsen gidip alabilirsiniz. Ödeme ekranınızı veya ekstrenizi göstererek tekrar vergi hesaplanır(yanınızda) .Orada ödemenizi yapar ve teslim alabilirsiniz.

   Syg.

 2. Merhaba RB985260737SG,
  RB995935694SG, RB988150537SG bu üç ürünüm gümrükte işlemleri başlatıldı, bazende bekletiliyor yazıyor. Ürünlerimden 2 tanesi 10 günden beri gümrükte 1 tanesi dün gümrüğe geldi. Tarafıma Herhangibir tebligat ulaşmadı. Şuan yurtdışındayım ve neden 10 gündür bekliyor anlamdım bu ürünlerden 1 ay sonra verdiğim siparişlerin hepsi geldi.Gümrükte yoğunluk mu var? Konuyla ilgili nereden sağlıklı bilgi alabilirim. Gümrük vergisi işlemleri online olarak internet üzerinden yapılabilir mi? İstenilen belgeler vs e-mail yoluyla ulaştırsam kabul olur mu?

   • merhaba öncelikle bu kadar soruya cevap yazdığınız için sizi tebrik ediyorum .benimde bir sorum olacak ben fransadan ürün aldım çiçek soğanı ürün gümrükte takılı kalmış zimetlendi yazıyor ayrıca yasaklı ürün ibaresi var bunun anlamı nedir ayrıca nasıl yol izlemeliyim çiçel soğanı neden yasaklı ürün olsun ticaret yapmıyorum miktar düşük

    • Merhaba,

     Bazı ürünler Tarım bakanlığı tarafından onaya tabi olabilir. İthalatı için özel izin gerekebilir. Ürünü teslim alamadığınız için mülkiyeti satıcıda olduğundan satıcıya(veya göndericiye) ürün iade edilecektir. ,

     Syg

   • Merhaba, 18 Ağustos’ta gümrüğe ulaşan kargom hala orada gözüküyor. Yani son işlem 18 Ağustos’ta. RB985690538SG
    Xiaomi kulaklık almıştım 2 tane. Sıkıntı çıkarıyor muydu bu? Daha önce de bir kez almıştım.

  • Adem bey Merhaba,

   Bu gönderi takipsiz gümrükte kalıp kalmadığını kontrol etmek mümkün değil. Ancak vergisi kesilir ise ptt takip ekranlarında görünebilir. kayıtsız yani takipsiz kargoların teslimi çok uzun sürebiliyor. Aliexpress takip ekranlarında “xx.xx.202x tarihine paketiniz gelmez ise aliexpress iletişime geçin” diye bir ibare olması gerekir. Bu tarihten sonra anlaşmazlık açın. ürün ulaştı mı? sorusuna hayır lojistik takip problemleri altından koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçenekleri ile anlaşmazlık açın. altına da ingilizce olarak açıklama yazabilirsiniz. Ücretin tamamının iadesini talep edin.

   Syg

 3. RB990248022SG takip numaralı kargom gümrükte tutuluyor bildirimiyle kaldı 10 gün oluyor. Satıcı ile iletişime geçtim gümrüğe gidin ya da arayın dedi böyle bir imkanım yok. Türkçe takipte gümrükte tutuluyor, İngilizce takipte import clearance failure yazıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum

   • Merhaba,
    Benim de RB998400*90SG nolu kargom “gümrükte tutuluyor, lütfen satici veya gümrük ile iletisime gecin” yaziyor. Ne yapmaliyim. Yardimci olur musunuz? Tesekkurler.

    • Merhaba,

     Şuan Bir problem gözükmüyor.Standart kargo hareketleri görünüyor.Paketiniz her paket gibi gümrüğe girmiş. Ptt’den takip etmenizi öneririm.

     Syg

 4. Yasaklı ürün elektironik sigara ülkemiz de yasak bende aliexpress ile getirtcem diyelim gümrüğe takıldı ve yasaklı ürün olan elektironik sigara olduğu fark edildi ne yapmam gerekir

   • Merhaba. Ben bir gitar aldım aliexpress den . Bu ürüne 37.8 tl vergi çıktığı halde ( Gönderinin İthaline Gümrükçe İzin Verilmedi ) diye geri yollanırken ptt ye yaptığım şikayet ile geri iadeyi durdurup tekarar almak üzere ptt ye getireceklerini belirttiler ve ürün şimdi yolda. Gelince alma işlemine nasıl gitmeliyim ? Ürün yasaklı bir şey değil sadece enstrüman. Ilk kez başıma böyle bir olay geliyor . 10 kez spariş verdim . Bazılarına vergi de ödedim ama hiç italine yasak gibi birşey görmemiştim. Yardımcı olursanız sevinirim.

    • Merhaba , Bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Paketinizi takip edin.Nerede olduğunu PTT sitesinden tespit edip teslim alabilirsiniz. Ya dağıtıma çıkar yada en yakın ptt’den teslim alırsınız. Detayları burada paylaşırsanız diğer arkadaşlarımızda örnek teşkil edecektir.(vergisi kesildiği için bir şey yapmanıza gerek yok)

     Syg

 5. Merhaba EV745299411CN takip nolu siparişim 3 gün önce gümrüğe giriş yaptı gümrük vergisi vs hesaplanmış ama lakin şuan ki durum zimmet alındı diye bir ifade var ama vergide çıkmış edişelenmem gerekir mi bu konuda

  • Merhaba,

   Ürününüzün gümrüğe takıldığına dair bir emare bulunmuyor. Sabırla bekleyin ulaşacaktır.(ulaştı güle güle kullanın)

   Syg

 6. Merhaba kolay gelsin, yurtdışından Edirne’ye paketim gelecekti. Gümrüğe takıldı sanırım. Zimmet alındı dedi. Şimdide

  Ptt işyerinde Bekliyor İST.ULUSLARARASI PİM/BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF.

  Yazıyor. Bu paket edirne gümrüğe gelmesi gerekmiyor mu edirneden istanbula gelip alamam çünkü .

  • Merhaba,

   Ürün vergisi kesilmiş mi? Eğer vergi kesildi ise size doğru yola çıkacaktır. Zimmet alınması demek her zaman orada kalacağı anlamına gelmiyor. Zimmete alınır,paket açılıp vergilendirip tarafınıza gönderilebilir. En son hareket nedir?

   Syg

 7. Merhaba,
  Alibaba uzerinden sahsima toplam 238 dolarlik (tanesi 119 dolar) iki tane hobi bitki aydinlatmasi icin led isik kiti alacagim (kitler hazir halde). Toplam 8 kiloluk bir kargo olacak. Toplamda 2 urun oldugu icin ticari olarak degerlendirmeye tabi tutulur mu? %20 vergisi disinda ekstra ucret oder miyim? Tesekkurler

 8. Merhaba,

  Ben Hollandaya Doğum günü hediyesi olarak 2 tişört ve arasına 2 adet küçük kare ülker çikolata koyarak arkadasıma gönderdim. Fakat 40 günü geçtiği halde gönderimde hiç bir hareket göremiyorum.

  Arkadasımda kargo ile ilgili bir bildirim ve alım yapmadıgını iletti.

  Bu konuda bilgi ve yorumunuza çok ihtiyacım var. Acaba korona nedeniyle normal bir süreçmidir? yoksa ulaşmama , kaybolma durumu mu vardır ?
  Takip kodum RR2922**635TR

  Çok teşekkür ederim . Saygılarımla,

  • Merhaba,

   Paketiniz geri iade gelmiş gibi görünüyor. Ptt den paketinizi sorgulayabilirsiniz. Neden geri geldiği konusunda herhangi bir fikrim yok malesef. Pttden öğrenebilirsiniz.

   Syg

 9. Merhaba, AE den bir ürün sipariş vermiştim elektronik sigara ile ilgili bir aparat.
  “Gönderi ithaline izin verilmedi” mesajını ptt gönderi takip ekranında gördüm. Sonra ürün posta ofisinde beklemeye alındı. 29 Temmuz da ve hala beklemede görünüyor. PTT kargoyu aradım bir şifre ve adres verdiler. Adrese tıkladığınız da sizden verdikleri şifreyi girmeniz isteniyor. Girdim. Orada şu mesaj yazıyor. Gönderiniz en yakın günrük merkezine gönderilmiştir. Takibini satıcının verdiği kod ile şu adresten yapabilirsiniz diyor. Ve 29Temmuz dan beri hiç bir değişklik yok. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Elektronik sigara ile ilgili bir aparat olmasından dolayı gümrük yasaklı olabilir. Gümrüğe başvuru yaptınız mı? Son durum nedir? Paketin mülkiyeti satıcıda olduğundan ürün satıcıya iade edilecektir.

   Syg

 10. Merhaba, EG516180065IN nolu gönderim için aldığım son güncellemeler; ”zimmet edildi, ptt iş yerinde bekliyor, gönderi gümrükte tutuluyor” olarak gözüküyor. Herhangi bir sorun var mıdır..? Yoksa normal aşamalar mı bunlar?

  • Bunlar normal aşamalar, (Diğer kullanıcılar için) zimmet alındı işlemi yapıldığında paketinizi kontrol edilip vergisi kesilebilir. Her zaman zimmet alınan için gümrük sizden evrak istemeyebilir.

   Syg

 11. Merhaba. Ben de yaklasik 3 ay olacak Ali expeessten bir bileklik aldim, ama bana gelen bir mailde urun varis ulkesine ulasmiatir dedi okadar. Ben de istanbul basaksehir pim aradim, fakat hic bir sekilde verdigim numarayla urunu goruntuleyemiyorlar. Ne yapmam gerekiyor ?

  • Anlaşmazlık açın ve ücret iadesi talep edin. Ürün ulaştımı sorusuna hayır. Yalnızca para iade, lojistik takip problemleri altından koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçin. Ücretin tamamını iade alabilirsiniz.

   Syg

 12. Merhaba RB985342158SG , RB985342158SG öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu barkodlu ürünlerim yerel gönderim şirketinde mesajıyla ortalama 5 gündür bekliyor henüz incelenmiş açılmış değil. Gümrüğe sevkedilip tarafıma ulaşması ne kadar süreyi bulur

  Birde ben aylık kotanın 5 ürünle sınırlı olduğunu bilmiyordum.Toplamda 7 adet ürün sipariş ettim. Herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım ?

  • Merhaba,

   Ürünlerinizin ulaştığını görüyorum. Öncelikle güle güle kullanın. Çoğunlukla sıkıntı tek pakette olamayınca sıkıntı teşkil etmiyor. Bir problemle karşılaşacağınız düşünmüyorum.

   Syg

 13. Merhabalar ben aliexpress ten kulaklik satin aldim. Ptt kargo takipten RH128428185TR barkod koduyla arama yaptigimda son guncellemede ist.uluslararasi Pim Kabul edildi diye yaziyor. Sizce bir sorun ya da aksaklik olur mu ?

 14. Merhaba,

  Ali Expresten sipariş vermiş olduğum, UB075886204LV takip numaralı gitar askısı siparişim 22.06.2020 tarihinde ülkeye ulaşmış ve hala gümrükte bekliyor görünüyor. Bir süre daha beklemeye devam etmem gerekir mi, yoksa herhangi bir müracaatta bulunmalı mıyım?

  • Merhaba Yusuf,

   Kayıtsız (takipsiz ) kargolar çok gecikmeli olarak gelebiliyor. Aliexpresste şu tarihe kadar gelmezse anlaşmazlık açın yazan tarihten sonra anlaşmazlık açın.
   Yalnızca para iadesi,
   lojistik takip problemleri,
   koruma süresi bitiyor paket hala aktarımda seçeneği ile anlaşmazlık açın.

   Syg

   • Panda selam,

    Alibaba’dan bir sipariş verdim. Fedex ile göndermişler. Şuan İst Havalimanı Çelebi Geçici deposunda bekletiliyor. Tabi araştırmalarım sonucu ürünümü ticari statüye aldıklarını ve benden ordino, vergi, günlük ardiye masrafı vs masraflar talep edeceklerini anladım. 76 usd lik bir sipariş için daha yaklaşık masraf 100 usd olacak. Bunu iade edeceğim alibaba iade süreciyle ilgili bir bilgin var mı ?

    • Merhaba,

     Kargo ücretini ve depo karşılamanız gerekebilir. Bu süreç hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Alibaba’dan hiç bir bireysel kullanıcıya alışveriş önermiyoruz. Alibaba sitesi toptan satış pazar yeridir.

     Syg

 15. merhaba birşeyi merak ediyorum. 1 ayda 1 isme 5 ürün ne kadar kontrol ediliyor. Ben buna dikkat ediyorum ama pandemi sürecinde kargolarda gecikmeler olabiliyor ve bu tarz bir duruma yakalanma söz konusu olabiliyor.

 16. Merhaba:
  DHL üzerinden Çin’den gelen bir kargomda kozmetik ürünler bulunduğu için gümrükten geçmedi ve ticari sınıf diye nitelendirildi. Aslında ticari olacak bişey yok zaten hediye olarak geldi içinde başka ürünler de var, ama sorunu nasıl çözeceğim bilemiyorum. Müşavirler, bazıları hiç uğraşmak bile istemiyor, bazıları çok pahalı diyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Gümrükten gelen bilgi şu şekildedir:
  [**** GUMRUK GONDERIYI ETGB KAPSAMINA UYGUN BULMAMISTIR (COK SAYIDA KOZMETIK URUN-ITHALAT REJIMINE TABI)***** ]

 17. merhaba,
  Hong Kongtan CP898*242751HK takip numaralı kargom 29.gününde. Normalde burdan hep alıyorum ve 15-20 günde geliyordu. İlk defa bu kadar uzadı.Maks kaç gün beklemeliyim.Teşekkürler.

 18. Amerikadan sipariş ettiğim ürün atatürk havalimanına indi güncellemesi ile 12 temmuzdan beri bekliyor işin anlayamadığım kısmı çinden verdiğim sipariş diğerinden daha sonra türkiyeye varıyor ancak şuan elime ulaşabiliyor bu durumun tezatlığını anlamayadım açıkcası amerikadan gelen ürünlere ayrı bir muamelemi yapılıyor.

 19. merhabalar nato’da görevli subay kız arkadaşım ırak’dan bana 100 kg ağırlıgında kutu gönderdi kargo sirketi ile kargo Gürcüstan’da gümrüğe takıldı kutuda ne oldugunu bilmiyorum söylediğine göre özel eşyası ve bir miktar para varmış. kargo şirketinden bir mail aldım 9340 gürcüstan larisi ödemem yapılırsa kutunun sevk işlemleri devam edecekmiş bu konu hakkında en ufak bir bilgim ve fikrim yok ne yapmam lazım acil yardım lütfen.

  • Merhaba Halil,

   İşlemler biraz karışık ve Gürcistan gümrüğüne ödeme yaptıktan sonra Türkiye gümrüğünde de ödeme yapmanız gerekebilir. Gönderici Firma ile iletişime geçerek profesyonel yardım almalısınız. (100kg gümrükte açılacaktır.)

   Syg

 20. Merhaba;

  Fransadan paketim geldi. Takip numarası RS915553172DE. Ben ne olur ne olmaz diye bütün belgelerimide yolladım çünkü yollayan taraf 35, 50 euro yazacagına 3550 yazmış. Ama faturamı ekstremi ürünün linkini falan herşeyi ilettim. Sürekli Zimmet alındı zimmet edildi olarak update oluyor ve ürün. Tam olarak ne zaman belli olur durumu acaba?Teşekkürler

 21. Ali expresten 8,15 USD değerinde tel kılıf 2 tane aldım. aynı satıcıdan.
  Elimdeki takip numaraları aşağıda.
  UB134541285SG
  LP00181755456197
  http://track.4px.com/query/UB134541285SG?trackNums=UB134541285SG
  https://t.17track.net/tr#nums=LP00181755456197
  en son 15.06.2020 havayolu ile taşıma görünüyor
  Sonrası belirsiz. ptt yurtdışı takipten kontrol ediyorum sonuc bulunamadı yazıyor
  https://gonderitakip.ptt.gov.tr/Track/Result
  Gümrükte olup olmadığını nasıl anlarım?
  en son aşağıdaki mail adreslerine yazdım bilgi istedim
  gokhan.baran2@ptt.gov.tristav-ukimsantral@ptt.gov.tr

 22. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Çok açıklayıcı olmuş ama benim durumum azıcık farklı olduğu için yorumunuzu merak ettim.

  Yakın bir arkadaşım kardeşimden adresimi alarak bana bir doğum günü hediyesi göndermiş (ne olduğunu bilmiyorum)
  Fedex’te e-posta geldi bugün, “paketiniz İstanbul Havalimanı’na bağlı Çelebi geçici depolama sahasına alınmıştır” diye. 1. Kattan alabilirmişim paketimi.

  Ama paketin neden orada gümrüğe takıldığını bilmiyorum. Ayrıca elimde bir fatura vs yok tabi. Ne yapmalıyım sizce?

  • Merhaba,

   Ne olduğunu arkadaşınızdan sormaktan başka çareniz yok gibi duruyor. 🙂 Fatura olarak arkadaşınıza bir evrak ibraz etmeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. beklemniz durumunda gecici depolama için ekstra ücret çıkabilir. FEdex ile görüşüp tam detay almanız daha iyi olacaktır.(doğum gününüz kutlu olsun)

   Syg

 23. Merhaba, yukarıda ukim yazısı gelmediyse kapıda gümrük vergisi ödemesi yapıyorsunuz demişsiniz, ben de çoğu yerden bunu duydum. Fakat aynı zamanda ürünün açılması gibi durumlarda gümrüğe gitmemiz gerektiğini yazmışsınız, hangi aksiyonu alacağımızı nasıl anlayacağız? Bilgi almak için pttyi arıyorum fakat kimse açmıyor gümrüğü mü aramalıyım

  Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Ürün takip ekranlarında (ptt kargo takip) ürün “zimmet alındı” gibi ibare görürseniz veya çoklu üründür ticari sayılabilir, gümrük yasaklıdır gümrük yasaklı olmadığını ispat etmeniz gerekir, değer tespiti yapılamamıştır gümrükte bekletiliyordur. Bu durumda ürün gümrüğe takılmış ve sizden evrak isteniyor demektir. Eğer bunlardan şüphelenmiyorsanız sadece beklemeniz yeterli olacaktır.

   SYg

 24. Merhaba.
  1 hafta önce yaklaşık 500 liralık ayrı ayrı çeşitli siparişlerde bulundum ( çanta, kalem, telefon kılıfı vs gibi)
  İlk defa aliekspress kullandığım için biraz acemiyim ve internette araştırırken gümrük vergisi gibi bir şeye rastladım maalesef. Anlamadığım nokta sitede ödeme yaparken ödediğimiz meblağ dışında bir ödeme daha mı yapacağız? Yapacaksak bu ne zaman gerçekleşecek mesela kargocu kapıya geldiği zaman mı? Ben sitedeki ödeme dışında başka bir ödeme olmayacak diye bildiğim için bütçemi ona göre ayarlamıştım 🙁 Yani şimdi ayrı ayrı 20 sipariş verdiğim için her biri için ayrı gümrük vergisi mi vereceğim :(((((
  Babam bu işe çok kızacak ağlamak istiyorum… Lütfen yardımcı olun..

  • Merhaba Fatma,

   Evet her paketiniz için ayrı ayrı gümrük vergisini kapıda teslim alırken ödemeniz gerekecek.Minimum 15 TL olarak hesaplanmaktadır.
   Syg

 25. Merhabalar
  171976223207 nolu kargom FedEx ile 6 günde çin den geldi bu ayın 2 sinde İstanbul a geldi 1 gün sonrasında benden ürün bilgileri ve kredi kartı slipi istendi gönderdim hepsini 7 iş günü beklemem gerektiği mail i aldım gümrükçüm ile görüşerek daha hızlı olmasını sağlayabilir mişim ama gümrükçünün kim olduğunu söyleyemezlermiş kendimin araştırıp bulmam lazımmış olanlar normal midir ne yapmalıyım teşekkürler

  • Merhaba,

   Herhangi bir aksaklık görünmüyor . Fedex sizin için işlemleri takip edecektir. Vergiler hesaplandıktan sonra işlemler tamamlanarak vergisini öder ve ürünü teslim alırsınız.(Ürünü teslim almışsınız güle güle kullanın.)

   Syg

   • Merhabalar,bir kaç sorum olacak öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
    1.)Ukimde vergilendirme için bekletilen kargolarimizin işlemlerinin hizlanmasi ve doğru vergilendirilmesi için gerekli evraklar8 nereye nasıl gönderebiliriz?(bizden talep edilmeden gönderebileceğimiz bir mail adresi var mı?)
    2.)Ukimden vergilendirme yapılıp bulundugum şehre ulaşan ve zimmete alindi bilgisi girilen kargonun durumu nedir?Bu kargo adresime ulasirmi yoksa benim gidip şubeden mi almam lazım

    • Merhaba,

     Ukim sizden evrak istemedikçe evrak göndermeniz gerekmez. Böyle bir sistem yok.

     Size ulaşacaktır bir problem olmaz. Ulşamaz ise ptt’ye gidip kendiniz teslim alabilirsiniz.

     Syg

 26. Merhabalar, alibaba üzerinden gelen kargom zimmet alındı ve daha sonrasında gümrükte tutuluyor yazdı. Bundan sonrasına ne olacak, ne yapmamız gerek elimize ulaşması için ( İstanbul dışında oturuyorum)

  • Merhaba,
   Sizin şehrinizin bağlı bulunduğu uluslar arası kargo iletim merkezine paketiniz sevk edilir. oradan şahsen başvuru ile veya mail yolu ile evrakları göndererek işlem yapabilirsiniz.

   Syg

   • Merhaba,

    Paketiniz ticari olarak nitelendirildi ise aldığınız ürüne bağlı olarak evraklar değişkenlik gösterebilir. Bunun için bir gümrük müşaviri size yardımcı olabilir.

    Syg

 27. Merhaba., aliexpres’ten ilk defa 12 Mayıs 2020 de 3,97 dolarlık bir ürün aldım. Takip numarası şu: UB064185903LV 4 Haziran da ürün Türkiye’ye gelmiş. Son durumda şu yazıyor: “Varış ülkesine ulaştı, gümrükleme bekleniyor”.
  Bir ay oldu.
  Bu ne anlama geliyor? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

  • Merhaba Yavuz bey,

   U ile başlayan postalar kayıtsız postadır. yani bir mektup gibi teslimatı yapılan en ucuz gönderim şeklidir. bu sebeplerden ötürü kayıtsız postaların teslimatı geç olabiliyor. Bunların kaybolma olasılığı yüksektir. (eskiden daha çok kayboluyordu gümrük vergisinden dolayı bu oran düştü.) Eğer koruma süresi devam ediyorsa bekleyin. Eğer koruma süreniz dolmak üzere ise veya dolmaya yakın anlaşmazlık açın. Ücret iadesi talep edin.

   Syg

 28. Bilinmeyen durum: FedEx harici gümrük komisyoncusu.
  Önerilen işlem: Sorumlu taraf, gümrük komisyoncusuyla görüşmelidir.
  Dikkat grafiği
  Gecikme nedeni:Müşteri, ekspres olmayan gümrük işlemleri istedi.
  Önerilen işlem:Şu anda başka bir işlem gerekmiyor.
  Merhaba,
  3 ürün geldi bu arada aksiyon figür, 2 tane figür bir tane figür için kafa. Ticari faturalarını ekstrelerini herşeyini yolladım ticari olarak almadığımı belirttim.
  ürün gümrükte herşeyini yolladım kaç günde çıkıyor vergi tam olarak. 6700 toplam yüzde 20 ye ne kadar vergi alırlar 1300 falan mı? teşekürller

  • Merhaba,

   Gümrük işlemlerini fedex hallecektetir. Kesin bir süre bulunmamaktadır.(çok uzun sürmeyecektir.) 1340 TL artı ek ücretler çıkabilir.

   Syg

   • Aliexpress ten aldıgım 270 tl lik kulaklık hümrüğe takılmış herhangi bir iletişim numarası yok hangi gümrüktedir bunu bile bilmiyorum enimle iletişime gecerlermi haberim yok gümrükle ilgili telegon numarası olsa arayıp sorcam ama nulamıyorum

 29. Merhaba. Aliexpress’den bir sipariş verdim, içinde birkaç çift küpe ve takı malzemesi var. Kargo takibinde 22 Haziran’da Türkiye’ye ulaştığı, gümrükten geçmeyi beklediği yazıyor. O günden beri de yani 9 gündür başka bir hareket yok. Takibi Aliexpress’ten yapıyorum, Cainiao Super Economy’den takibi yapılabilen bir takip numarası var (bu şirketin sitesinden de takip bilgisini görüntüledim, Aliexpress’inkiyle aynı). PTT’ye ait bir takip numarası yok. Bu kadar süre gümrükten geçmeyi beklediği için endişelenmeli miyim, geri döner mi ve ne yapmalıyım acaba? Bir de el yapımı takı malzemesi olarak 200-300 tane küpe kancası almak istiyorum. Ben bunları ordan aldığımı burda satmak için değil, hobi malzemesi olduğu için alıyorum ama adet açısından ticari muamelesi yaparlar mı? Gerçi bakınca 5-6 küçük pakette küçük malzemeler bunlar yani göze çok gelmeyebilir bakınca ama bilemiyorum. Kaç TL’lik paketleri açıp bakarlar?

  • Merhaba Nur,

   TAkılar gümrük yasaklı değil.Takipsiz kargo olduğu için ve pandemi dönemde olduğumuz için paketler gecikmeli olarak teslim ediliyor . Koruma süreniz devam ediyorsa bekleyin. Eğer koruma süreniz az kaldı ise anlaşmazlık açın para iadesi isteyin. Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır? İkincisi çoklu alımlarda paketinizi dhl ve fedex gibi firmaları kullanmadığınız sürece detaylı incelemezler. Fakat gümrükte paketiniz açılırsa takılabilir.

   Syg

   • Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Yani benim kargom gümrüğe takılmadı, sadece teslimatı uzun sürüyor öyle mi? Aliexpress’deki kargo takibinde uzun süredir “gümrükten geçmeyi bekliyor” yazdığı için gümrüğe takıldığını düşünmüştüm ama doğru anladıysam bunun sebebi de kargonun takipsiz olması.

    • Evet takipsiz kargolarda bu sekilde olabiliyor. Sadece gümrük vergisi kesildiğinde ptt takip ekranlarında hareket görebilirsiniz.Eğer ürün gelmez ise anlaşmazlık ile para iadesi alabilirsiniz.

     Syg

 30. Sayın ilgili,
  Öncelikle size sorulan her soruyu bıkıp üşenmeden cevaplamışsınız. Bunun içinde ciddi bir emek ve zaman harcadığınız belli oluyor. Bu açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim size sormak istediğim bir soru olacak. Bilginiz dahilinde cevaplarsanız memnun olurum. Ben yurt dışından kargo hariç yaklaşık ikibin liralık kıyafet satın alacağım. (Ticari kullanım için) satıcı firma bu ürünümü gemi ile göndereceğini söyledi. ( Dhl ile ) Bu ürün için bir gümrük müşaviri ile çalışmam gerekecek. Fakat bu ürünü gemi yerine uçak ile gönderseler , iki yöntemde de prosedür farkları varmıdır? Yani ödemem gereken vergiler aynımıdır. (Navlun, ardiye vb.)
  Yoksa farklı prosedürlere tabimidir?
  Çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  • Merhaba Ali bey,

   Farklı bir prosedürden ziyade kargo ücreti farklılıkları oluşacaktır.(Daha yüksek) Müşavir bu konuda tüm bilgilere sahip olacaktır. Siz direk gümrük müşavaviri ile iletişime geçerek ne kadar bir vergi oluşacağını ve size maliyetini hesaplatabilirsiniz.(İyi dilekleriniz için biz teşekkür ederiz.)
   Syg.

 31. Merhaba Aliexpresten 5.729,28 tl lık pil alacağım 1000 tl da kargo ücreti yani toplam 6.729 tl ya falan geliyor.Sormak istediğim paranın toplamı mı vergiye giriyor yoksa aldığım malzeme mi?Alacağım mal ise 10bin adet pil.Bunu vergili bir şekilde geçirebilir miyim gümrükten.

   • Merhaba,
    Aliexpress’ten pil almıştım. Yaklaşık 1 ay önce geldiği yazıyor fakat ondan sonra bir hareket olmadı. Herhangi bir bildirim de yapılmadı. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

    UD018550683YP

    2020-05-31 09:40
    Turkey, Accepted by destination Post
    2020-05-30 05:13
    Turkey, Arrived in destination country
    2020-05-26 16:52
    Azerbaijan, arrival
    2020-05-26 04:08
    Forwarded by transport
    2020-05-25 00:30
    Dispatched from the dispatch center
    2020-05-24 20:30
    Received by the dispatch center
    2020-05-23 10:22
    Last mile=> Destination country post, number UY137251971AZ
    2020-05-22 19:36
    Depart from airport of the original country

    2020-05-22 18:19
    Data received
    2020-05-22 16:02
    Departed from Yanwen Facility
    2020-05-22 03:21
    Process completed in Yanwen Facility
    2020-05-21 14:45
    Picked up

 32. Merhaba,

  Takip Bilgileri: ALJAO0149000230YQ ile Turkey Direct Mail
  Tahmini Teslimat Tarihi: 2020-06-25 03:45:06
  Jun 04, 2020 17:13 Customs clearance completed
  Jun 03, 2020 18:36 Arrive destination airport
  Jun 03, 2020 06:39 departure airport departure
  Jun 01, 2020 16:35 Arrive HK airport
  May 31, 2020 18:41 departure country outbound
  May 30, 2020 18:36 departure country inbound
  May 28, 2020 22:10 Package has been sterilized and shipped out.
  May 28, 2020 09:25 Our warehouse has started packing your items.
  May 28, 2020 09:16 Order submit.

  Son durumu 4 Haziran’da “gümrük işlemleri tamamlandı” olarak gözüken ürünüm hala PTT’ye gelmemiş. Acaba nedendir? Durumu ne olur? Teşekkürler

  • Serhabn Bey Merhaba,

   Bu takip numarası alljoy gibi görünüyor. Bu gönderilerin dağıtımını ülkemizde Yurt içi kargo yapıyor. Sistemden sorgulamanız için Yurt içi kargo ile iletişime geçin.

   Syg

    • Serkan Bey,

     Normal şartlarda yurt içi kargo uygulamasını indirip gönderi adresi ile belirttiğiniz cep telefonu numarası ile kaydınızı oluşturduğunuzda sistem size gelen gönderiyi otomatik gösteriyor. Fakat bu işlemi yapmak için geç kalmış olabilirsiniz. Beklemekten başka şuan yapabileceğiniz bir şey yok. İsterseniz banggood müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek durum hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz

     Syg

 33. Merhaba benim kargo durumum türkiyeye geldikten sonra karman çorman oldu. Aliexpressden 70$ bir ekran kartı aldım va gönderici büyük ihtimalle kutunun üstünde 10$ yazdı. paket türkiyeye gelip gümrüğe girdiğinde (bu ayın 15 inde girdi) uzun süredir haber alamadım. ptt de tıpkı yukarıda anlatıldığı gibi gümüğe girdi yazısı vardı sadece. sonradan track17 de onun bunun kargo durumu kendi numaramda belirmeye başladı işte sakaryada bekleyen birisinin kargosu gazi antepde bekleyen birisinin kargosu. ben ukimde 1 hafta içinde içini açıp ismini aratıp ona göre vergi verip gönderirler diye beklerken ptt den takip numarası silindi. artık ptt de gümrüğe girdi yazısı gibi şeyler yerine barkod hatalı yazıyor. lütfen ne oluyor ve ben ne yapabilirim bunu öğrenmek istiyorum.

  • Merhaba Eray Bey,

   Takip numaranızı sorguladığımızda ürünü teslim aldığınızı görüyorum. Bazen böyle sistemsel hatalar olabiliyor. Acele etmeden beklemek gerekebilir. Güle güle kullanın. 🙂

   Syg

 34. merhaba ben beauty bay sitesinden yaklaşık 140 sterlinlik bir kozmetik alışverişi yapmak istiyorum ama gümrüğe takılırsa hangi gümrükten nasıl alıcam pek bilmiyorum yaşım küçük ve ailemin bunlarla çok uğraşacağını sanmıyorum

 35. Merhaba,

  Aliexpress den ürün aldım. Siteden sipariş takibine girdiğimde aşağıdaki aşamalar çıkıyor. TAkip No:RB960091785SG
  2020.05.11 23:30 (GMT-7): Menşe ülkesinden yola çıktı
  2020.05.10 16:52 (GMT-7): Gönderi, havayolu tarafından kabul edildi
  2020.05.10 16:52 (GMT-7): Gönderi, menşe ülkesi deposundan yola çıktı
  2020.05.10 13:10 (GMT-7): Gönderi, menşe ülkesi deposunda
  2020.05.10 12:40 (GMT-7): Gönderi sevk edildi
  ptt kargodan takip etmeye çalışınca arama soncunda;
  RB960091**5SG – Barkod Hatalı Herhangi bir sonuç bulunamadı.
  yazıyor.
  17track dan sorgulama yaptığımda;
  Hedef
  Menşei – Zaman alan takibi: 3045 ms
  2020-05-28 22:02
  Item pending international transport availability yazısı çıkıyor. ne yapmam lazım acaba?

  • Merhaba,

   Aliexpress sistemi le diğer sistemler eşzamanlı çalışmıyor. Sistemde hareket görmeniz için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Kontrol ettiğimde şuan PTT sistemine kayıt yapılmış . Ptt den takip edilebiliyor.

   Syg

 36. Merhabalar,
  Alibaba’ dan parça değeri 13 dolar 500 gr. ağırlığında 5 adet DHL airway yoluyla usb şarjlı kişisel kullanıma amacıyla hidrojenli su üreten makine almak istiyorum gümrükte ticari mal kabul edilir mi? Aliexpress’den satın almak sonucu değişir mi? Ticari mal sayılmaması için aynı satıcıdan aynı üründen 30kg 1500 Avro altında Alibaba yada Aliexpress’ den kaç adet ürün satın alınabilir ? Teşekkürler , selamlar.

  • Merhaba Figen,

   5 adet aldığınızda bunu gümrük ticari olarak sayabilir. Bu kanun tam olarak dediğiniz gibi değil. Ürün adedi fazla aldığınızda ticari sayılabilir. Bu adedi bizim belirlememiz mümkün değil. Gümrük memuru bunu ticari sayabilir. Tekli almanız daha garanti olacaktır.

   Syg

   • Aslında benimde size bir sorum olacaktı. Ben Aliexpress ten çanta siparişişi vermiştim ürününüz ülkenize ulaştı gümrükten geçmeyi bekliyor diyor son tarihte 24.07.2020 diyor.Ancak ben bu siparişi 24 mayısta vermiştim bir ay oldu ürün hala gelmedi postamda kayıtsız posta olarak gözüküyor.bana bir kağıt ta gelmedi gümrükle ilgili bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor

    • Merhaba,

     Takipsiz kargolar için teslimat süreleri uzun olabiliyor.PTT sisteminde gümrük vergisi hesaplanınca görünebilir. Beklemenizde fayda var. fakat koruma süresi doluyor ise anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.

     Syg

 37. Merhaba, bugün İstanbul PİM’den şöyle bir telgraf geldi. Adınıza yurtdışımda gelen UG390774733GB barkodlu gönderi kozmetik türü eşya sayılıp ithali mümkün bulunmamaktadır. Buraya kadar her şey ok fakat devamında “meri gümrük ve dış ticaret mevzuatının ilgili hükümleri uygulanarak işlem yapılabilir. Gümrük beyannamesiyle ithalatı yapılabilir” yazıyor . Bu ürünü herhangi bir şekilde teslim alma imkanım var mıdır sizce?

  • Merhaba Merve,

   Bir gümrük müşaviri ile anlaşarak (gerekli ithalat izinleri ile) gümrükten çıkartabilirsiniz. Gümrük bir müşaviri ile iletişime geçin. Masrafları yüksek olabilir.

   Syg

 38. merhaba benim bir kargom var aliexpress

  2020-05-27 09:54:01 GMTC, Arrived
  2020-05-25 10:29:39 HONG KONG, Departed HONG KONG Airport
  2020-05-24 18:56:31 CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility
  2020-05-21 21:52:50 CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Turkey
  2020-05-19 11:54:02 Pre Alert to Turkey

  böyle yazıyor ne yapmam gerek

 39. Merhabalar birkaç tane sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim..
  Ben birkaç hafta önce Türkiye’de satılmadığı için Aliexpress’ten bir ürün aldım. Kargom Fedex firması ile geldi. Gelen ürün 2 tane uhf rfid reader (etiket okuyucu) (arabaya takılan etiketleri okuyor). Ürünün fiyatı kargo dahil 1536 tl tuttu. 3kg civarında bir ürün. Bunu evimde garaj sistemi yapmak için alıyorum. Fedex ürünü ticari olarak nitelendirdiği için alamıyorum.
  1_ Aynı ürünü fedex yerine turkey post ile istesem yine ticari olarak nitelendirilir mi? (İnternette okuduğum yorumlarda devlet firmalarında bu tarz sıkıntıların daha az olduğu yazıyor)
  2_ İstanbul dışında bir şehirde yaşıyorum Turkey post ile gelen ürünün ne olduğunu gümrükte açıklamam gerekirse şehirimdeki ptt ofisine mi giderim yoksa istanbuldaki ukim e mi gitmek zorunda kalırım?
  2a_ Ya da turkey post ile gelen ürünlerin gümrük işlemleri yurt dışında mı bitiyor?
  3_Firmam aracılığıyla numune olarak getirtsem ne kadar masraf çıkar?
  4_ Firmam araclığıyla ithalat işlemi yapsam (daha önceden yapmadım) ne kadar masraf çıkar?
  5_ Ne yapmamı önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Problem 2 adet olduğundan kaynaklı oluşmuş gibi duruyor. Ve fedex gibi şirketler çok detaylı bakıyorlar.
   china post, turkey post, vb. kullanarak satın almayı deneyebilirsiniz. (Gümrükten tek adet olarak geçebilir. çoklu adetler her şirkette ticari sayılabilir.) Eğer gümrüğe takılırsa yaşadığınız yere bağlı olarak en yakın bölge müdürlüğünde işlem yaparsınız. İstanbul’a gelmenize gerek yok. Turkey post ile aldığınızda gümrük işlemleri yurt dışında bitmez.
   İthalat yapacaksanız bunu bir gümrük müşaviri ile görüşmeniz gerekir. (çoklu alıp satmayı düşünüyorsanız mantıklı olabilir. tekli ürün için fazla masraf çıkar.Artı olarak ticarette elektronik ürün olduğu için baya bir çetrefilli olur.Servis ,garanti vb. bir sürü şey ayarlamanız gerekir.)
   Bu üründen banggood veya amazon yurt dışı sitelerinde varsa vergiler dahil seçeneği ile satın alabilirsiniz.(vergilerini peşin ödeyebileceğiniz tek sistem bu iki sitede var.)

   Syg

 40. Selam,ates ölcer termometre Türkiyeye girisi yasakmi?
  Ptt kargo takipden takibini yaptim gümrüge gönderilmis.Cihazi almak icin ne yapmamiz gerekiyor.Vergi büyük ihtimalle cikacak.Yalniz ates ölce herhangi bir ticari amacli degil yani faturasi yok benim evimde kullandigim termometreydi.Yani kullanilmis bir cihaz ve ticari amaci yok.

 41. Merhaba ali express den aldığım iki kargo vardı. RH1231787*9TR ve RH12321*024TR şuan başakşehirdeki pim adlı bir ptt kargosundaylarmış 14 mayısda kabul edildi yazılmış ve hala gelişme yok sizce ne yapmalıyım ?

  • Merhaba Özgür,

   Beklemelisiniz. Şuan için sizin bir şey yapmanıza gerek yok.Herhangi bir işlem yapılmamış. Ptt ile iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Syg

  • Merhaba kolay gelsin 2 adet kulaklık sipariş verdim ama 3 üncü aydan beri ürün gümrükte iletişim yada alma şansım nasıl olur şimdiden teşekkür ederim

   • Merhaba,

    Koruma süreniz devam ettiği sürece bir problem olmaz. “ürün gümrüğe sevk edildi” yazıyorsa şuan için Ptt ile ilgili bir bekleme durumu ile karşı karşıyasınız. Ptt ile iletişime geçin. Şuan için genel olarak bir bekleme durumu söz konusu. Koruma süresi için satıcı ile iletişime geçin(uzatması için) koruma süreniz doldu veya dolmak üzere ise anlaşmazlık ekranlarında;
    Ürün ulaştımı? hayır
    lojistik problemleri
    koruma süresi doluyor paket hala aktarımda seçeneği ile anlaşamzlık açın.

    Syg

 42. Merhaba
  Benim Kargo hareketleri aşağıdaki gibi. Acaba ürün gümrükle ilgili ülkeye iade mi edildi?

  13/05/2020 – 17:07:00 Gumruge sevk edildi Send item to customs (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  14/05/2020 – 17:08:00 Gonderi gumrukten geri alindi (Giden) Return item from customs (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  14/05/2020 – 17:10:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  15/05/2020 – 10:30:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received)

  • Merhaba Davut,

   Bu işlemler yurt dışında olmuş. Türkiye ile ilgili bir durum söz konusu değil. Şuan ürününüz yolda gözükuyor. Sabırla beklemelisiniz.

   Syg

 43. Kardeşim merhaba benim ürünüm zimmet alında yazısından 2 gün sonra GÖNDERİ GÜMRÜKTE TUTULUYOR (ST.ULUSLARARASI PİM/BAŞAKŞEHİR GÜM.AMB.KARGO ŞB.ŞEF.) BAŞAKŞEHİR/İSTANBUL yazısı ile karşılaştım.
  Ücretlendirnede çıkmıyor. Ürünüm gümrüğe takıldımı ? Bana bilgilendirme falanda gelmiyor. Gitsem başakşehire faturası ile falan alabilirmiyim ? Sipariş vereli 50 gün oldu aliexpreten 10 gün sonra alıcı koruması sürem dolucak. 300 TL LİK klavye mause oyun ekipmanı altı üstü.

  • Merhaba Kemal,

   Evet Başakşehir’e gidip işlem yapmanız gerekiyor. kredi kartı ekstresi veya ödeme ekranı yeterli olacaktır. vergisini hesaplatarak teslim alabilirsiniz.

   Syg

 44. İyi günler 🙋🏻‍♂️ Aliexpres sitesi üzerinden 2018-2019 senesi arasında bir kaç ürün aldım ürün fiyatları cüzi miktarda parça parça hepsi toplansa 10-15 dolar eder etmez. Sonrasında ürünler baya gelmedi üzerinden zaman geçinçe ben telefonumu değiştim Aliexpres şifremi falan unutunca hiç girip takip kodumu tekrardan alıp bakmadım. Ürünlerde önemsiz ucuz ürünlerdi o günden bu yana Ne ses var ne seda ürünlerde gelmesin param da gelmesin önemli değil. Yalnız şöyle bişey duydum ürün gelip gümrükte beklerse beklediği her güne para cezası alıyormuş öyle bişey var mı? Ama haber veriyorlarmış ürün gümrükte diye bana bir haber falan gelmedi 1-1,5 yılı aşkın oldu böyle bir birikme olupta ilerde böyle bir borçla karşı karşıya kalabilir miyim? Mail adresimi yazıyorum lütfen cevap verir misiniz?

  • Merhaba Talha,

   Böyle bir şey olması mümkün değil. İçiniz rahat olsun. ürünler satıcıya iade edilmiştir. Veya kaybolmuştur. 🙂

   Syg

   Syg

   • Yani yarın birgün bir yerlerden çıkıp bocununuz var deme gibi şansları yok demi? Wish sitesinde böyle bir iki bişey gelmedi. Gelmesin lazım değil ama işte bu durum aklıma takılıyor bana bildirim falan gelmedi gümrüğe ait bir kaç kişiden duydum gümrükte kalan her gün epara alınıyor diye falan o takılıyor aklıma yarın bir gün başıma gelmesinden korkuyorum 😑

    • Bu dediğiniz ticari gönderiler için geçerli bir durum.Gönderileriniz ticari maksatlı ise endişelenebilirsiniz. Fakat wish sitesinden aldığınız küçük ürünler göndericiye iade edilir.

     Syg

     Syg.

 45. İyi günler. AliExpress ten kol saati aldım. Nisan 18 de aşağıda yazdığım yerde gözüküyor.
  Kuala lumpur C kuala lumpur
  İtem dispacthed out İstanbul uluslararası pim
  Şimdi benim ne yapmam lazım. Bir hafta önce de başka bir Kargo bu şekilde geldi böyle yazdı sonra sipariş tamamlandı dedi ama Kargo gelmedi. Kargo numaram VR195289614YP bu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 46. Merhabalar.Ali expresten grafik tablet aldım.Ürün yasaklı bir ürün değil.Ürün gümrüğe geldi .Sonra gümrük vergisi çıkmadan(yani 0) gözüküyor. sonra zimmete alındı yazdı.İki gün sonra zimmet iptal edildi. sonra tekrar zimmet alındı yazdı.Takip sayfasında istanbul pim yazıyor.UKİM yazmıyor.Bu ürün bana ulaşır mı onu sormak istiyorum.
  Ayrıca satıcı faturayı göndermemiş. satıcıya mesaj atıyorum cevap vermiyor.Fatura olmadan aldığım ekran resimleri , banka dekontu ve kimlik fotokopisi ile gidip ürünümü alabilir miyim.
  satıcıya ulaşamadığım için anlaşmazlık açayım mı.
  cevaplarsanız sevinirim.

 47. Selamlar 30.04.2020 tarihinde danimarkadan kuzenim hediye play station 4 yolladı acaba gümrüğe Takılırmı
  Takılırsa nereden anlarım ve nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirmisiniz????

 48. Merhabalar benim ürün kaç gündür gümrükte diye gösteriyor acaba gümrüge mi takıldı şu şekil de yazıyor

  Menşei – İzleme tüketimi: 416 ms
  2020-04-28 09:32
  Ürün gümrükte

  2020-04-28 09:27
  Öğe, varış ülkesinde işlendi

  2020-04-27 18:50
  Konsinye varış ülkesine ulaştı

  2020-04-27 18:50
  Öğenin kısa bir süre içinde teslim edilmesi bekleniyor, daha fazla bilgi için lütfen yerel posta operatörünüze başvurun.

  2020-04-27 18:50
  Öğe varış ülkesine ulaştı

  2020-04-23 20:55
  Öğe varış ülkesine naklediliyor

  2020-04-18 14:21
  Öğe, PostNL sıralama merkezinde işlenir

  2020-04-18 14:21
  Öğe PostNL sıralama merkezinde

  2020-04-17 11:46
  PostNL Kabul Merkezi’nde alınan sevkiyat

  2020-04-16 10:17
  Sevkiyat PostNL’ye devredilir

  2020-04-11 12:15
  Ürün sevkiyata hazır

  2020-04-10 09:18
  Ürün önceden tavsiye edilir

  2020-04-05 10:16
  Öğe nakliyatçılar deposunda

  • Merhaba,

   Kargo takibini Ptt kargo sitesinden soygulayın. “Gönderi gümrükte tutuluyor” veya “Zimmet alındı” yazısı görürseniz evet gümrükte tutuluyordur. Bu takip haretketleri ile anlamak mümkün değil.

   Syg

 49. Mrb kuzenim 2 3 tane krem gönderdi fransadan 1 ay sonra gümrükte olduğu söylendi faturası yok doktor reçetesi yok bunlar olmadan nasıl alabiliriz aceba CC788713060FR NOLU gonderi

 50. Merhaba,ben Stylenanda adlı Güney Kore mağazasından makyaj malzemesi sipariş ettim ve DHL kargo yasak ürün olduğunu söyledi ben de iade talep ettim lakin DHL nin yasaklı ürün sayfasında kozmetikler geçmiyor ayrıca yasaksa neden siparişi getirtiyorlar kaldı ki karşı tarafın iadeyi kabul etmesi de lazım lütfen bu duruma açıklık getirin Stylenanda para iadem için yasak olduğuna dair belge istiyor öyle bir belge bulamadım DHL sayfasında.

 51. Merhaba,

  ben Almanyadan DHL’i kullanarak Türkiye’deki akrabama bitkisel ürün yolladım. Ürün reçeteyle satılan bir ilaç değildir. Türkiye’de bulunmadığı için buradaki eczaneden reçetesiz bir şekilde alıp yolladım. Ancak yaklaşık 10 gündür PTT sayfasında son durumu için ‘Gönderi gümrüğe sevkedildi.’ yazıyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Akrabam bir şekilde kendi adresine talep edebilir mi? Eğer bir talepte bulunmazsak gönderi benim Almanya’daki adresime geri gönderilecek mi? Bunun için de eksta bir ücret ödemem gerekiyor mu?
  Eğer ürün yasaklı bulunur ise yine de Almanya’ya geri gönderilecek mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  • Merhaba,

   Reçetesiz satılmış olsa dahi ülkemizde yasaklı bir ürün olabilir. İthalat izni gerekebilir. “gönderi gümrüğe sevk edildi”her gönderide olur.Yani şuan hala gümrükte işlemler için sırada. ” zimmet alındı” yazısını görürseniz gümrükte kaldığını anlarsınız.Bu alıcıya telgraf yolu ile bildirilir. Alıcı herhangi bir işlem yapmaz ise, gümrükte belli bir süre bekledikten sonra göndericiye iade edilmesi gerekir. (her şartta olmayabilir seçtiğiniz gönderim şekline göre değişiklik gösterebilir.)

   Syg

 52. Merhaba ben eliexpiresten akilli cocuk saati almistim saatim gumruge takildi ve gumruge gittim almak icin bana hicbir sekilde alamazsiniz bu urunu ulkeye girisi yasak dediler ve geri iade olcak dediler ben bu urunu alamammi vergisini dahi odesem?

 53. Hocam çok acil bir şey sorabilir miyim. Ups ile amazon ispanyadan aldığım ps4 oyun koluna gümrükte ticari amaçlı denilerek noter onaylı vekaletname istendi. Zaten noter ücreti ile ürün aynı fiyata olduğu için göndermedim onun yerine İstanbuldan yaşadığım ile Ankara gümrüğe getirttim. Şimdi gidip Esenboğada Gümrük müdürlüğünden ürünü alabilir miyim. Faturasını falan götürsem vergisini ödesem verirler mi acaba ?

  • merhaba,

   UPS’ten bilgi aldınızmı? tek adet oyun kolu ise ticari sayılmaması lazım. Tutulan gümrüğe gidin ,gümrük ücretini hesaplatarak(faturasını veya kredi kartı ekstrenizi yanınızda bulundurun.) alabileceğinizi ümit ediyorum.

   syg

 54. Merhabalar, ben aliexpressten ürün siparişi verdim. Takipli kargo ile geliyor. Başı RV ile başlayıp sonu CN ile bitiyor. bu ürün türkiyeye gelince ptt sayfasından bu kargo ile arayınca cıkacak mı? Cıkmayacaksa türkiyedeki takip sistemi için barkod numarası isteniyor onu nasıl öğreneceğim? türkiyeye gelince kargo takibi nasıl olacak? Birde gümrük için vergi vs onlar nasıl çıkacak nasıl öğreneceğim ve yatıracağım? İlgilenirseniz çok memnun olurum teşekkürler..

 55. Merhabalar, Ben Aliexpressten kolye yapımı için silikon kalıp sipariş etmiştim. Balıkesirdeydim sipariş verirken. Adreste mahalleyi yazmayı unutmuşum. 3 parça farklı şeyler sipariş ettim. 1 i balıkesire gelmiş. ptt arayıp sorguladım geri gönderildiğini söylediler. Mahalle vs eksik olduğu için ürünü başakşehir posta yerine yollayıp ordan tekrar iade etmişler. Şuanda ben ücret iadesini nasıl yapacağım? ikincisi bazı ürünler ücretsiz kargo ile gelince türkiye de barkod numarası çıkmıyor. Bir tane kargom şuan Türkiye ye gelmiş gözüküyor ama hiçbir şekilde iletişim kuramıyorum. Gümrüğe takılıp takılmadığı hakkında bile fikrim yok bunu nasıl öğrenip ne yapmam gerek bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 56. Merhabalar hava nemlendirici sipariş etmiştim RU400419500NL gönderi numaram( Gönderinin İthaline Gümrükçe İzin Verilmedi) (zimmet alındı) diyor yasaklı bir ürün değil sanırım bir yanlislik oldu ne yapmam lazım saygılar

  • Merhaba,

   Hava nemlendirici olduğunu kanıtlamak için Posta iletim merkezine gidin. (başakşehir) Burada alışveriş ekranınızı gösterin. Telefonlarına cevap vermiyorlar.

   Syg

 57. Selamlar;

  Alibaba dan çin menşeli ,komple pvc malzemeden ,1 adet tek kisilik sisme bot siparis etmeyi planliyorum.
  Urun gtip kodu 8903100000.
  Fiyati 170 usd + 183 usd kargo(TNT Express )
  Koli ebatlari 84x35x50 cm , brut agirlik 18,50 kg

  Botun sismis uzunlugu 170cm, genislik 120 cm
  Dunyada bilinen ismi “Belly Boat”.(yani tek kisilik oldugu ispatlanabilir)

  Ben bu urunu siparis ettigimde %20 vergi + %8 Ötv ye raziyim. Fakat urun Tareks e tabii gorunuyor.

  1.Urun gumruge gelip de gumrukte kalma ihtimali var midir ?
  2. Kalmamasi icin sizin onerileriniz nelerdir ?
  3. Sizce en kotu senaryo ne olabilir ?

  Simdiden cok tesekkurler.

  • Merhaba Doğukan,

   Alibabadan sipariş vermeniz durumunda bir gümrük müşavirinden yardım almanız yararınıza olacaktır. Normal şatlarda perakende satış yapmayan alibaba firmaları mevzustın tamamını size bırakarak ürünü gönderebilir. Alibaba sizi bu alışverişte korumayabilir. Gümrükte kalma ihtimali çok yüksek. Tareks gerekiyorsa izine tabi demektir.Bu izniniz mevcutmu? Sizin kararınız fakat riske girmenizi önermiyoruz. En kötü senaryo tüm ödemenizi kaybetmeniz olur.

   syg

  • Merhaba,

   İçeriği nedir? Alışveriş olup olmaması pek önemli değil. Gümrükte tutulmasının sebebi ya ürünler gümrük yasaklıdır, yada vergilendirilmesi için sizden bilgi bekleniyordur

   Syg

 58. Merhabalar 2ay önce 5 tane sipariş vermiştim sadece biri takipliydi ve 3 tanesi elime ulaştı. Diğer 2’si gelmedi. Amazon mağduriyetimi gidermek için ürünlerimi tekrar gönderdi ama discogs’taki satıcı ürünleri gönderdiğini kendisine geri iade gelen ürün olmadığını söyledi. Eğer hala bu ürünler eğer 50 gündür ukim’de bekliyorsa sizce gidip şansımı deneyeyim mi? Takip nosuz ürünüme baktırmak için nasıl bir yol denemeliyim? Discogs’taki ürünü paypal’la almıştım. Paypal’ın alıcıyı koruyan bir sistemi var Ücreti iadesi mi istesem acaba Bu durumda da satıcının hesabından para çekecek Paypal. O da çok içime sinmiyor. 130 Tl ödediğim müzik cd’leriydi. İkisi de ufak mektup postası boyutlarında paketlerdir. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  • Merhaba İbrahim,

   Takipsiz postalar için takip ekranlarında bilgiler yurt içine girdikten sonra görünmeye başlar. Siz bence en yakın postaneye önce bir sorun. Postaneye bekliyor olabilir. Ürünlerin geri gidip ulaşmaması çok normal. Zaten çok uzun sürelerde ulaşıyor. Geri gidip gitmediğide muallakta. (takipsiz kargo olduğu için.) Siz PayPal dan ödemenizi geri çekin. Eğer ürün gelirse tekrar ödemeyi yaparsınız.

   Syg.

 59. Merhaba, Kanada’da yaşayan ablam bizim için kulaklık, şarj aleti, telefon ( bunların gönderilmesinin yasak olduğunu bilmiyorduk) birkaç fotoğraf, vekalet, takı, yüz jeli ve mektup göndermişti. 16 gün oldu ama kargo hala elimize ulaşmadı ve gümrükte takıldığını düşünüyoruz. Bu ürünlerin bize verilme olasılığı var mı? yani vergi vs ödeyerek yoksa tekrar ablama mı gönderilir? Gümrükte takılan ürünlerin satıldığına dair yazılar da okudum. Böyle bir ihtimal var mı ve ne kadar süre sonra olur? Bunun için arayabileceğimiz bir yer var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,

   Takip numaranız ile gönderilen firmadan sorgulamanız gerekir. Cep telefonu ve kozmetik ürünler gümrük yasaklıdır. Bunun için ablanıza iade gidecektir.Ürünlerin gümrükte satılma durumu farklı bir olaydır.

   Syg.

 60. Merhaba Çin’in Şanghay şehrinden China Post yoluyda 10 kg karton koliyi Türkiye’ye gönderdim. İçinde sadece kullanılmış kıyafet ve ayakkabılarım var. Kargom gümrüğe takılır mı ?

  • Merhaba Büşra,

   Kendiniz Ülkemize dönüş yaptınız mı? Eğer kendiniz dönüş yaptıysanız pasaportunuz ile gümrükten vergisiz teslim alabilirsiniz. Diğer türlü gümrük vergisi çıkacaktır.

   Soru: Yolcunun gelirken getiremediği kişisel eşyasını kargo veya posta yolu ile yollaması mümkün müdür?
   Cevap: Evet. Kişisel eşya (15481 sayılı Karar’ın 9 No’lu listesinin (B) bölümünde belirtilen eşya) yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonra kargo veya posta yolu ile getirilebilmektedir.
   Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği kişisel eşyasında 30kg ağırlık veya kıymet limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir. Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınmış olup, kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyayı getiren posta idaresi veya hızlı kargo firmasına müracaat etmesi gerekmektedir.
   Syg.

   • Evet, kendim dönüş yaptım. Kargom henüz gelmedi geldiğinde pasaportumla birlikte PTT’den teslim alacağım o halde. Çok teşekkürler.

 61. Merhaba aliexpresten akıllı kol saati aldım bugün baktığımda gümrükte tutuluyor diye gördüm kargom gümrüğe mi takıldı bana gelir mi ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ? bu arada saate sim kart takılmıyor.

  • Merhaba Aysun,

   Ürün gümrük işlemleri için gümrüğe sevk edilmiş. Şuan için herhangi bir problem görünmüyor. Şuan için gümrük işlemlerinin bitmesini bekleyin.

   syg

 62. Merhaba,
  Aliexprees’ten aldiğim bi ürün (kol saati) ‘ün takip numarasını ptt yurt dışı kargo takibe girdiğimde hata veriyor ve bulunamadı diyor nedeni ne olabilir?
  Bir diğer sorum ise ptt ile gelen her ürünün gümrük vergisi olur mu yani her gelen ürüne vergi vermek zorundamıyız toplam 6 ürün sipariş ettim ancak ayrı ayrı geliyorlar hepsine ayrı gümrük vergisi mi ödeyeceğim
  Şimdiden teşekkür

 63. MERHABA
  Bütün ukim ile alakalı bulduğum e maillere konu ile ilgili mail attım.ürün yasklı bir ürün değildi. maili attım buraya yazdıkdan sonra ptt takip sayfası değişti.ukim den gelen cevap bu noda ürününüz bulunmamaktadır.peşinden ptt takip sayfası aşagıdaki gibi oldu.

  Gönderi Hareketleri
  Tarih ve Saat İşlem Türü Açıklama İşlemi Yapan
  PTT İşyeri/Şube İlçe İl
  08/01/2020 – 20:27:00 Gonderi musteriden alinmistir Receive item from customer (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  09/01/2020 – 09:56:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  09/01/2020 – 14:35:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) -/ – China (Yurt Disi)
  11/01/2020 – 23:10:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) -/ – China (Yurt Disi)
  17/01/2020 – 05:13:35 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) -/ – Turkey
  25/01/2020 – 07:05:45 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen) Send item to customs (Inb) -/ – Turkey
  25/01/2020 – 07:05:45 Gonderi gumrukten çıktı (Gelen) Return item from customs (Inb) -/ – Turkey
  25/01/2020 – 13:05:43 PTT İşyerine Girdi Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
  25/01/2020 – 13:05:45 Gümrükten Çıktı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)
  25/01/2020 – 13:15:39 Torba Kapandı İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR)

 64. merhabalar
  ukim alıcıya haber vermeden ürünü geri gönderebilirmi.ürün takipli tracking no’su var ve ukim gümrükde 7 gündür bekliyor. iki gün evvel gelen ürün gecti, bölgeye geliyor.ikahmetgah adresi istanbul dışı.

 65. Merhaba bende ali express den kol saati siparişi verdim sorunsuz ve hızlı bir şekilde istanbula geldi fakat ürün gümrüğe takıldı ya gümrükle yada satıcı ile iletişime geçin uyarısı veriyor ne yapmam gerek RB900049913SG

  • Merhaba,

   Kol saati gümrük yasaklı değildir. Gümrük işlemlerinin bitmesini bekleyin. Gümrük vergisi hesaplandıktan sonra tarafınıza gönderilecektir. Sabırla bekleyin.

   Syg

 66. Üstad merhaba,
  PR0563025**YP
  RP8583356**CN
  RF7466363**SG
  3 kargomda anladığım kadarıyla gümrüğe takılmış aliexpress de anlaşmazlık açtım ancak satıcı bu durumda para iadesi yapamayız diyor. Ürünlerin iadesi edilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz ?

 67. iyi günler SF6042077082104 numaralı sipariş verdiğim kulaklık 8 ocakta ülkeye geldi ve gümrük işlemleri sürüyor diyor bu işlem dha sürer mi acaba ?

  • Merhaba,

   Kesici ve delici alet olduğu için problem olabilir. Diğer türlü herhangi bir yasaklılık durumu yok. Mutfakta kullanılan bir ürün olduğu için gümrükten geçme ihtimali yüksek.

   Syg

 68. Merhaba,
  Aldığım üründe sipariş takibinde ”Vergi, resim ve harç ların ödenmesini bekliyor. Bu konuda alıcıyla temasa geçtik. ” diye bir yazı var. 10 gündür aynı yazı tekrar ediyor. Benim ne yapmam gerekiyor. Vergiyi nereye ödeyecceğim. Ptt ile adresime geldiğimdemi ödeyeceğim.

  • Merhaba Nedim,

   Ptt ile geldiğinden emin misiniz? 10 gündür bekliyorsa kargo şirteki. İle iletişime geçin. Paketinizin durumunu öğrenin. PTT ise Ptt ile iletişime geçmelisiniz.

   Syg

 69. Merhabalar
  Güzel bilgilendirmeniz için öncelikle teşekkür ederim,bir kargom 03.01.2020 tarihinde gümrüğe sevk edilmiş olarak görünüyor kargo takibinde fakat endişem henüz vergilendirilmemiş olması ve vergilendirme için tarafıma herhangi bir bilgilendirme veya evrak talep bildirisi gelmemesi. 7 gündür gümrükte ve değişiklik olmadı.
  Az önce Upim’i aradım RB884854011SG takip numaramı müşteri hizmetleri çalışanına söyledim bana yalnızca ürünümün gümrükte olduğunu beklememi söyledi. Evde olmadığım bir zaman sizin de paylaşmış olduğunuz Ukim evrak talep bildirimini tarafıma iletmeye çalışmış fakat başarısız olmuş olabilirler mi? Bunu nasıl öğrenebilirim ?
  Ayrıca Aliexpress uygulamasında bulunan takip sisteminde 2 gün önce üst kısımda tahmini teslimat süresi 8-19 ocak ve gümrük işlemleri başlatıldı yazıyordu, dün üst kısımda gönderim başarısız oldu ve gümrükte tutuluyor lütfen gümrük veya satıcı ile iletişime geçin yazıyordu, bugün tekrar üst kısımda tahmini teslimat süresi 8-19 ocak ve gümrük işlemleri başlatıldı yazıyor.
  Ukim’e gitmeli miyim?
  Çok uzun anlattım ve çok şey sordum biliyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler.

 70. merhaba bende aliexpresten 2 adet farklı ürün aldım aynı anda biri sorunsuz bir şekilde elime ulaştı 16 tl vergi ödeyip teslim aldım ama biri hala gelmedi ptt kargo takip sisteminden takip ediyorum 28.12.2019 tarihinden buyana gönderi gümrüğe sevk edildi yazıyor hiçbir değişiklik yok 2 hafta oldu böyle diğeri 2 günde gümrükten geçti bunun bu kadar uzun süre beklemesi normal mi beklemem mi gerekiyor ne yapmalıyım bilgi verebilirseniz çok sevinirim

 71. Merhaba shein sitesinden ürün aldım fakat ürün şuan istanbul gümrükde diye yazıyor 2-3 gündür bu şekilde takip no RV2887318**CN Üründe hala bulundugum şehir trabzona sevk vs olmadı istanbulda gümrükte kalır yoksa bulundugum şehre mi gelir. Yada şuanda takılma gibi bi durum olmadı mı anlayamdım

  • Merhaba Pınar,

   Şuan için herhangi ir olumsuzluk görünmüyor. Ürün gümrük yasaklı değil ise gümrük vergisi kesildikten sonra tarafınıza teslim edilecektir.

   Syg

 72. Merhaba.
  Aliexpress ten 00:36 Nov. 01 2019 de aldığım, RH117572963TR takip no’lu Çocuk için Gps Takipli Saat
  09/11/2019 – 08:53:20 Zimmet Edildi İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM BAŞAKŞEHİR İSTANBUL(AVR) şeklinde duruyor. Anlaşmazlık açtım. Aliexpress devreye girdi. 12.01.2020 ye kadar beklememi tavsiye ettim. Bu ürün içine sim kart takılan bir ürün. Yasaklı mı acaba? O yüzden mi bu şekilde görünüyor? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Herhangi bir problem olmaz tüm ürünler gümrüğe girip vergilendiriliyor. Vergi kesilince dağıtıma çıkacaktır. Takip etmeye devam edin. Kargo takip numaranız kayıtlı .

   syg

 73. Merhaba,

  Ben almanyadan kardesime Malesef Bir Paket gönderdim Aslinda sürpriz hediye olacakti, vergi ödemesi gerekiyor mu?
  (Ceket, cikolata, kullaklik, defter, Kalem)

  Syg

 74. Aliexpressten malzeme aldım ama onlar bana malzemeyi İstanbul havaalanina gonderebilekkerini söylediler gümrükleme pic up also için havaalanına gitmeniz gerekiyor dedi malzemeyi havaalanı gümrüğünden mi alacağım yoksa ikitelli upim denmi

  • Merhaba,

   Aldığınız ürün boyut adetine göre gönderdiği firmaya göre değişir. Tüm ürünleri ptt getirmemektedir. İkinci konu ise aldığınız ürünleri gümrükten çekebilmeniz için (ticari bir gönderi ise) beyanname ve evraklar gerekebilir. Satın aldığınız ürün nedir? Hangi kargo ile gönderdi? Kaç adet? Bu tip bilgiler önemlidir.

   Syg
   Syg

 75. Merhaba,

  Aliexpress’en sipariş ettiğim Android Tv Box ürünüm 20.12.2019 cuma günü gümrüğe girdi, bugün gümrükten çıktı. Şu an durum olarak PTT İşyerine Sevk Edildi yazıyor.

  Fakat gümrük ücreti ile ilgili kısımlarda rakam belirtilmemiş, – olarak görünüyor ve bedel görünmüyor.

  Kargonun bundan sonraki süreci nasıl işler ? Ortalama gümrük bedeli nekadar yansıtılır acaba ? Yüksek bir bedel ile mi karşılaşırım, yoksa tahminimden düşük bir bedel mi gelir ? Nette araştırma yaptığımda, Tv Box ürünleri için 15 TL ile 120 TL arasında değişkenlik gösteren bedeller ödenmiş.

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   TV boxlar için gümrük vergisi şu şekilde hesaplanır:

   %20 gümrük vergisi+
   %20 ötv+
   TRT bandrol ücreti +
   Gümrüğe sunma ücreti şeklinde olur. Bazen gözden kaçtığı için daha düşük vergiler çıkabiliyor. 100 TL olan bir TV box için

   20 TL gv + 20 TL ötv + 7 EUR TRT +7-8 TL gümrüğe sunma ücreti çıkar.

   Biraz bekleyin ve gümrük vergisinin hesaplamasını bekleyin. Eğer ukimde çok fazla beklerse şahsen başvurun. Posta yolu ile bildirim alırsanız gelen bildirime göre hareket etmelisiniz.
   Syg.

   • Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

    Paket Türkiye’ye girdiğinden bu yana hiç UKİM’e gitmedi. İST.ULUSLARARASI PİM olarak görünüyor. 24.12.2019 tarihinde son durum olarak İST.ULUSLARARASI PİM ‘de PTT İşyerinde Bekliyor ibaresi var. Bugün hareket olmadı.

    Acaba paket bu aşamadan sonra mı gidecek UKİM’e ? Yoksa bu aşamadan önce mi gitmeliydi ?

    Tekrar teşekkür ederim.

    • Engin bey,

     Upim başakşehirde bekliyor ise iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır. Pazartesi de hareket etmez ise ve elinize bir evrak ulaşamaz ise şahsen başvuru yaparak paketinizi teslim almaya gidebilirsiniz. (İstanbul’da ikamet ediyorsanız, eğer İstanbul dışında iseniz size en yakın yere gönderilecektir.)

     Syg.

 76. merhabalar öncelikle böyle bir sayfaya denk geldiğim için çok şanslıyım
  aliexpressten sıcak folyo makinası sipariş etmek istiyorum ürün fiyatı ürün fiyatı 645 tl + 598 tl UPS kargo bedeli türkiyedeki muadilleri ise 3000 tl

  bu ürünün sizce ortalama gümrük vergisi ne kadar olur?
  ticari paket olarak gümrük memurunca gümrükte tutulabilir mi? (böyle bir durumda baya bi masraf ve zaman kaybı oluyormuş sanırım gümrük memurunun beyanı falan gerekiyormuş)

  • Merhaba Nihat,

   UPS ile alacağınız için gümrük işlemleri detaylı olarak vyapılacaktır. %40 45 kadar vergi çıkabilir. (ötv’ye dahil olup olmadığını bilmiyoruz. Özel bir gümrük iznine olabilir.) Gümrük ücretleri haricinde kargo ücretindende büyük kayıplar yaşabilirsiniz.Ürün gümrükten dönmesi halinde satıcı kargo ücretini karşılamayacaktır. Satıcı ile iletişime geçerek detaylı bilgi almanız daha yararlı olacaktır.

   Syg

 77. Merhaba. Benim yurt dışından gelen (hediye kameram) var. Doğal olarak faturası felan yok. Benden fatura istenen bir yazı geldi ptt den ne yapmam gerekir?

  • Merhaba,

   Faturasını bir şekilde ibraz etmelisiniz yada gidip şahsen başvurun. En kötü ürün fiyatını gösteren bir siteden ekran görüntüsü alın. Bununla ilgili herhangi bir düzenleme yok malesef. Tüm ürünler vergiye dahil. Vergisi hesaplamada teslim almanız mümkün görünmüyor.

   Syg

 78. Arkadaşım yurtdışından hediye olarak cep telefonu geldi. Ve gümrüğe takıldı. Ürünün içinde 13.33 dolar değer gözüküyor. Bunun faturasını göndericiden temin edersem kargomu iade ederler mi acaba. Yada vergilendirilmesi nasıl olur sence

 79. Merhaba,
  RV248870**5CN takip numaram.

  Yalnız bana pim servisinden değer tespiti yapılmadığına dair bildirim geldi.Ben den ürünün fatura,banka dekontu istendi henüz göndermedim.
  Ama şimdi burda yazılanları okuduktan sonra takip no ile kontrol ettiğim de PTT şube de görünüyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler, selamlar…

  • Merhaba,

   Kontrol ettim. BAŞAKŞEHİR Ukimde evrakları bekliyor. Göndermemeniz halinde ürünü teslim alamazsınız. Ürün gümrük yasaklı ise gönderseniz dahi teslim alamazsınız. Değer tespiti yapılarak vergilendirme yapılacağından evraklar gereklidir.

   Syg

 80. Merhaba. Aliexpress ten gelen kargom gümrüğe takılmış. Bugün bir PTT görevlisi evime telegraf bırakmış. Telegraf ta bizzat 7 gün içerisinde ukim e gelin diyor fakat herhangi bir evraktan bahsetmiyor. Hafta içi çalıştığım için gidemiyorum. Hafta sonu Ukim acıkmı bilmiyorum. Acaba hangi evraklar gerekiyor ve ben bu evrakları oraya gitmeden mektup ile göndersem olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Hafta sonu kapalı. Gelen bildirimde bir posta adresi veya buna benzer bişey yazıyormu? Bazen paketi yanımızda açmak isteyebilirler. Ürün nedir? Gümrük yasaklı ürün ise size teslim edilmeyecektir. Eğer gidip teslim almazsanız ürün satıcıya iade edilir.

   Syg

 81. Mergabalar, sizi son kez rahatsız ediyorum. CC501705478DE takip nolu gönderim, 16 iş günü sonra Almanya’dan Türkiye’ye ulaştı. Gümrükten geçti, vergisi bile belirlendi, hazırladım. Eve teslim edilmesini beklerken bugün PTT takip sitesindeki son girdide İstanbul KİM Merkezi’ne Sevk İşlemi Gerçekleşti diyor. Gümrükten geçip vergisi bile çıkarıldıktan sonra neden eve gönderilmez acaba? Benzer durumdaki kişiler geri gönderilecek ürünler oraya gidiyor filan diyor. Ne dersiniz, sorun çıkar mı?

  • Burak bey,

   BU KİM, UKİM değil. Nerde oturduğunuzu bilmiyorum fakat Topkapı Kargo Dağıtım merkezinde. Dağıtıma çıkacaktır. Gidip kendinizde teslim alabilirsiniz.

   Syg.

   • Merhaba benimde bir sorum olacak müsadenizle. Ben fiyatı türk parası ile 1000 tl olan bir android multimedia siparişi verdim. Bu ürünü vergilendirmesi nasıl olur? Gümrük görevlileri paket üzerinde yazan miktar ile mi yoksa benden isteyecekleri belgeler ile mi vergilendirme yaparlar. Eğer internetten bakarlarsa kafalarına göre bir vergilendirme mi yaparlar. Çünkü malum turkiyede fiyatı pahalı. Eğer öyle yaparlarsa aldığım üründen daha fazla vergilendirme çıkarmı

    • Merhaba,
     Multimedya teypler için gümrük vergisi haricinde %18 ötv ve trt bandrol ücreti yansıtılmaktadır. Hesaplama şu şekilde olur:
     %20 gümrük vergisi : 200 TL
     %18 ötv: 180 TL
     TRT bandrol:70 TL
     Gümrüğe sunma ve diğer ücretler : 8-10 TL
     Toplamda 460 TL kadar çıkması gerekir.
     Ürününüz gümrük tarafından açılmaz ise paket üzerinde yazan değerden yapılabilir.

     Syg.

 82. merhablar,cok guzel cevaplar sorular aciklamalar gorunce bende bir soru sormak istedim, her bir pakette 5 adet olmak kaydiyla yurt disindan siparis verebiliyoruz anladigim kadariyla. peki pakette benzer seylerden 1 den fazla yani 2`314 olmasi durumunda sikinti yasanir mi? tesekkurler

  • Merhaba,
   Bu durum tamamen gümrük memuru ile alakalı bir durum. Bazen hiç beklenmedik ürünleri ticari sayabiliyorlar. Adette tek pakette 3-4 normal. Elbette ürünün cinsine görede değerlendirme değişiyor. Yani tek pakette çoklu almak gümrük vergisi açısından avantajlı. Fakat gümrükte bazen takılıyor. Eğer ticari sayılırsa en fazla bir kargo ücreti kadar zararını olacaktır.

   Syg

 83. Aliexpressten 137TL’ye kulaklık siparişi verdim toplam ne kadarlık gümrük vergisi çıkar bir de bu vergiyi kapıda mı öderim yoksa gümrüğe mi gitmem gerekir?

 84. Merhaba. Ben Amerika’dan aminoasit yani sporcu besin takviyesi aldım. Ürün gümrüğe takıldı ve görevliler bunların ilaç kategorisinde oldugu yönünde bana bilgi verdiler. Ürünleri alabilmem için doktor reçetesi gerektiğini söylüyorlar. Yalnız gezmedik doktor kalmadı hiçbiri reçeteye yazmıyor bu ürünleri. Sadece bir doktor iyimser yaklaştı ve ürünlerin zararsız olduğunu bunların besin takviyesi olduğunu söyledi yalnız o da yazmadı:-( Kesinlikle zararlı ürünler değil. Hatta ülkemizde dahi satılıyor bu ürünler. Yalnız Amerika’dan aldıklarımın içeriği daha iyi daha güçlü ürünler. Yani merdivenaltı ürünler değil. Lütfen bana bir yol gösterin. Ürünleri almayı çok istiyorum çünkü bayağı bi meblağ ödedim 🙁

  • Merhaba Ceyhun,

   Posta yolu ile getirilmesi yasaklı ürünler olduğu için gümrükten geçmiyor. Ürünleriniz belli bir süre sonunda satıcıya iade edilecektir. Sizde satıcıdan ücret iadesi talep edebilirsiniz.Üzülerek herhangi bir yolu olmadığını belirtmek isterim.

   Syg.

   • Keşke iade edilse ve bende ücretimi geri alabilsem ama gümrükte bekletiyorlar ürünleri imhaya gitmesinden korkuyorum. Ayrıca takipsiz gelen ürünlerimde var. Aynı şekilde Amerika’dan aynı mağazadan aldım. Ptt ye sorduğumda akıbeti hakkında bilgi vermediler ? Ama ürünün Türkiye’ye kadarki ulaşım sürecini görebiliyorum yabancı kargo şirketinin sağlamış olduğu kolaylıkla ürünlerin Türkiye’de olduğunu öğrendim. Bu ürünlerde geri gider mi acaba iade ederler mi satıcıya ? Bu sorularımıda cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

    • Takipsiz ürünleriniz için bir şey diyemiyorum. Takipsiz aldığınız ürünler de yasaklı ürünler mi? Eğer yasaklı ürünler değilse vergisi kesilerek tarafınıza ulaşacağı kanaatindeyim. Daha önceki deneyimlerimde ürün iade edildi. (kayıtlı postalar). Belli bir süre gümrükte bekler ve en sonunda iade edilir. Bu beklemesi göndericinin kargo opsiyonu ile ilgilidir. Bazıları 20 bazıları ise 10 gün gümrükte bekler.

     Syg

     • Gümrüğe takılan en pahalı kargom için konuşuyorum. 9 Ekim günü İstanbula intikal ediyor. Gümrükte bekletiliyor. Son güncelleme 23 Ekim günü görünüyor takip sisteminde. Ayrıca şöyle bi ibare mevcut ” Müşteri ekspres olmayan gümrük işlemleri istedi. Önerilen işlem; şu anda başka bir işlem gerekmiyor.” Halbuki ben onlardan birşey talep etmedim. Kendileri benimle iletişime geçip doktor reçetesi sunmamı istediler. Bu belirtilen ibareden hiçbirşey anlamadım. Bir de son güncelleme 23 Ekim ne oluyor acaba ? 9 Aralıkta tam 2 ay olacak. Umudumu kesmeli miyim ? Yoksa bu konuyu cimer e veya tüketici hakem heyetine veyahut gümrük bakanlığına dilekçe ile şikayetlerimi mi belirtmeliyim ? Daha öncede dediğim gibi bu ürünler Türkiye’de satılıyor nasıl yasaklı olur anlamıyorum. Ben farklı bir ürün getirmedim. Sadece Amerike menşeili ürün aldım. Lütfen bir yol göster panda.

     • Bugüne kadar yaklaşık 4000 liralık ürün aldım sadece 500 liralık 1 paketi teslim alabildim. PTT görevlisiyle görüştüğümde bana aynen şu şekilde bir ifade kullandı. “Gümrüğe günde yüzlerce binlerce ürün geliyor 10 paketten 9 u açılır bakılır 1 tanesi araya kaynamıştır. Muhtemelen senin aldığın pakette bu şekilde geçmiştir.” Ne yani benim ürünleri alabilmem için şansımın yaver gitmesi mi gerekecek veya gerçekten yasaklı zararlı bi ürün ülkeye sokacam eskaza bu ürün kontrol edemeden geçti ve bende aldım kim bunun hesabını verecek. Bu şekilde o PTT çalışanını şikayet etsem bir sonuç çıkar mı ? Gerçekten bilsem ki ürünlerimi alacam bir sonuç çıkacak her yere başvurumu yaparım. Ama zannımca gümrük görevlileri kendini her türlü haklı çıkaracaktır.

 85. Merhaba birkaç sorum olacaktı; Aliexpressten blackfriday indirimiyle ve kuponlarla 268 tl değerinde bir grafik tablet almayı düşünüyorum evime sıkıntısız bir şekilde gelir değil mi? ayrıca %20 lik gümrük vergisi ile fiyatı ne kadar olacaktır acaba tam olarak ?Ve gümrük vergisi dışında başka vergide eklenir mi bu ürün için?
  ürün resim: https://i.hizliresim.com/dLAkr7.jpg

 86. Merhaba; İngiltere Norstar-Biomagnetics firmasından 30 usd değerinde su canladırıcı bir bardak altlığı aldım, firma bana takipsiz olarak gönderiyi 6 kasım da göndermiş, o günden bugüne kadar hala ne ptt den gelen oldu, ne gümrük ten bir yazı geldi. Firma ücreti iade edebileceklerini söyledi ama ben postayı bulmak istiyorum açıkçası. Postamın bulunması ile ilgili araştırmaya nereden başlamalıyım? Yardımlarınızı rica ederim.

  Syg.

  • Merhaba Emre,
   Kargo takip numarası mevcut ise Ptt den sorgulamanın gerekir. Şubeye veya çağrı merkezine ulaşarak sorgulama yapabilirsiniz. Takipsiz kargo olduğu için geç geliyor olabilir. Eğer bir sonuca ulaşamazsanız ücret iadesi almalısınız.

   Syg

 87. Malum siteden bir kaç ucuz ürün sipariş verdim gümrük ücretleri üründen fazla ve böyle bir şey olduğundan bilgim yoktu diğer gelecek ürünleri almasam sorun olur mu

 88. merhaba, shopbop.com adlı siteden bir çanta almak istiyorum. çantanın fiyatı 445 tl gümrük vergilerini 100 tl hesaplıyor, 57 tl da kargo ücreti. totalde 603 tl fiyat çıkarıyor. acaba bu 603 liranın üzerine bir ücret ödemem gerekir mi veya ürünüm gümrükte takılır mı

  • Merhaba,

   Gümrük vergileri dahil bir sistem ise tüm işlemler yapılarak tarafınıza ulaşacaktır. Herhangi bir ekstra ödeme çıkmayacaktır.

   Syg

   • Merhaba
    Öncelikle iyi çalışmalar.Ben Mart ayı sonunda AliExpress üzerinden bir Masaj tabancası siparişi verdim. Ürünüm Turkiyeye kadar Pos Malaysia ile tasindi. Teslim tarihim 24 Nisandi.22 Nisan’da ürünün Türkiyeye geldiği fakat gumruk tarafından güvenlik sebebi yüzünden alı konulduğu gözüküyor.27 Gün geçmesine rağmen hala bir hareket yok ayrıca gümrük tarafından da bir iletişime geçen olmadi. PTT nin takip ekranında şuan paketim gözükmüyor ama Pos Malaysia kargonun sitesinde ürünün Türkiye’ye ulaştığı gözüküyor. UKIM in müşteri hizmetleri ni 50 kez aramama rağmen hiçbir yetkiliye ulasamadim. İstanbul yurtdışı posta müdürlüğü ise UKIM e ulasmami söyledi onları arayınca.Anlayacaginiz ürünüm gümrükte herhangi bir nedenden dolayı çok uzun süredir duruyor.Urunun 2 takip numarası var ikisinide ekliyorum en alta .Umarım en kısa zamanda ürünüme ulasmami sağlarsınız teşekkürler.
    Iyi Çalışmalar dilerim!!!

    Takip Numaraları
    1-UF048378454YP
    2-RC207787812MY

    • Merhaba,

     Şuan için herhangi bir bilgi bulanamıyor. Bu paket ülkemize gelmiş olsa veya bir kayıt olsa sistemde görünmesi gerekir. Belki bir karantina uygulaması olabilir. ilk verdiğiniz kod ile değide ikincisi ile ptt ile iletişime geçerek sorgulama yapın. Fakat bu dönemde kısa sürede gelmiş olması pekte mümkün görünmüyor.Biraz daha bekleyin. Eğer koruma süresi içerisinde ulaşmaz ise anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.

     Syg

 89. Merhabalar,

  Öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

  Bir Alman müzik marketinden 482 €’luk dijital piyano satın aldım. 30€ da gönderim ücretiyle toplam 512€ ödedim. Kargo 17 kg ve DHL tarafından gönderildi. Takibe PTT websitesinden devam ediyorum.

  Bu ürün doğrudan evime gelir mi ve gümrük vergisi kadar ÖTV de ödemem gerekecek mi?

  • Merhaba,

   Müzik aletleri ötv listesinde yer almıyor.(paketinizi takip ediyorum)1500 EUR ya kadar posta yolu ile alışveriş serbest. Aldığınız ürünün özel bir gümrük muamelesi yoksa gümrükten geçecektir.

   Syg.

   • Merhabalar, sizi yeniden rahatsız ediyorum. 15 Kasım’da sisteme girilen kargomun takibine PTT websitesinden devam ediyordum. 21 Kasım’daki EDI-received açıklamasından sonra veri akışı durdu. Bu akşam takip numarasını kontrol ettiğimde ‘Herhangi bir sonuç bulunamadı’ mesajını veriyor. Sizce sorun ne olabilir?

 90. Merhaba ben yurt dışından telefon aldım ve gömrüğe takılmış,şuanda büyük ihtimalle geri gidecek bi kaç güne kadar,şimdi bu telefonumu gömrükten alma imkanım var mı varsada gerekli evraklar nelerdir istanbul başakşehir yazıyor onlara ulaşabilme imkanım var mı söyleyebilirmisiniz.

   • Merhaba. Polonyadan 1.410 zl yaklaşık 2.150 TL lik çıkma otomobil parçası aldık, 9kg ağırlığında gümrüğe takıldı. Araç ruhsatı, faturası ve paypal görüntüsü vs. Belgeler vermemize rağmen kargo teslim edilmedi. Bizden ekstra gümrük müşaviri vs. istendi. Kargoyu almak icin ne yapabiliriz

    • Mehmet bey,

     Otomobil parçaları özel bir gümrük iznine tabi olabilir. Bununla ilgili gümrük müşavirinden yardım almanız daha doğru olacaktır.

     Syg.

 91. Merhaba ben yurt dışından bir dijital saat aldım ama gömrüğe takıldı ve işin kötü tarafıda satıcıdan faturayı alamıyorum şimdi sorum şudur:bu ürünümü gömrükten almam için ne yapmam gerekiyor nereye gitmem gerekiyor nereyi aramam lazım acil cevap verirmisiniz

  • Merhaba,

   Ürün UKiM’de mi tutuluyor? Tarafınıza haber kağıdı geldimi? Fatura olamadan kredi kartı ekstreniz ile başvurur yapabilirsiniz. (paketinizin nerede beklediğini kargo takip ekranlarında görebilirsiniz.)

   Syg

 92. Merhabalar..
  Bugün aliekspressten 4 adet nike ayakkabı siparişi verdim. Toplamda 1052 tl tutuyor.
  Sorum şu ; birincisi açık adres belirttim bursada yaşıyorum, kapıma kadar gelir mi ? Ve tahmini ne kadar sürede gelir ?
  İkinci sorum ise şu ; acaba ne kadar vergi öderim bu rakama bi fikriniz var mı ?

  • Merhaba Oğuz bey,

   Büyük ihtimalle siparişleriniz gümrüğe takılacaktır. Yüksek ihtimalle ticari bir alışveriş sayılacaktır. Ürünleri gümrükten teslim alamama ihtimaliniz yüksek. Eğer gümrükten geçerse Paket evinize kadar gelir. Üzerine yazılan değer üzerinden %20 (1052*20/100=210 TL) + 8 TL gümrüğe sunma ücreti çıkacaktır.

   syg

 93. Merhaba , AliExpress’ten aracıma multimedya sistemi aldım (double din teyp , görüntülü) ürünün ücreti 980 TL idi + 200 TL de kargo ücretine verdim. DHL ile gelmiş. Tarafıma mail ile bildirim yaptılar. Bazı evraklar istediler hepsini tamamladım ve yolladım sonra ise durumun kendilerini aştığını gümrüğün ürünü bırakmadığını bu nedenle de gümrük müşaviri ile görüşmem gerekitğini söylediler ? ne yapmalıyım ? DHL değil de devlet kargosu ile gönderim sağlansaydı gümrüğe takılır mıydı yine ? Birkaç kişi ile görüştüm TSE belgesinden dolayı sorun olduğunu vs. şeyler söylediler. Sizin görüşünüz nedir.?

  • Merhaba Yakup,

   Ürününüz her şekilde gümrüğe takılacaktır. Neden bırakmadıklarını tam olarak öğrenin ve itiraz edin.Tek adetli ürün ise ithalat olamayacaktır.Gümrük vergilerinin hesaplanarak teslim edilmesi gerekir. (sahsi kullanım) Fakat çok adetli ise gümrük ticari olarak nitelendirdi olabilir. Yalnız gümrük vergisi %40 kadar olur. (%20 gümrük +trt bandrol ücreti +ötv) eğer teslim almaz iseniz ürün gümrükten satıcıya iade edilecektir. Ücret iadesi alabilirsiniz. Gümrük müşaviri minimum 400 TL ücret isteyecektir.

   Syg.

 94. 850 dolar degerinde bir sicak baski makinesi almak istiyorum sahis olarak alabilirmiyim ? Yuzde 20 gumruk vergisine raziyim ustune daha fazla bir odeme cikar mi ??
  Ya da tanidik bi firma sahibi bulup sirket uzerinden mi satin almam kolay olur

  Bir de ayrica ali expresten gumruk dahil odeme secenegi varmi ??

  • Merhaba Kübra,

   Normal şartlarda 1500 EUR ya kadar herhangi bir problem yok fakat, aldığınız cihazın büyüklüğü ve ek izinler tabi olması gibi durumlar mevcut olabilir. İthalatı olan bir firmaya aldırmanız daha mantıklı olacaktır. Aliexpress’te vergiler dahil sistem şuan için bulunmamaktadır.

   Syg

 95. Merhaba. İngiltereden bana hediye gelen saat için vergi ödemem şart mı? İtiraz etme hakkım var mıdır? Saatin değeri 215 sterlin. Herhangi bir yerden satın almadığımdan dolayı doğal olarak faturasız. Fedex aracığılıyla geliyor. Hatta şu anda sırasıyla Uluslararası gönderi serbest bırakma – İthalat, Teslimat istisnası, ve en son Bölgedeki FedEx tesisinde yazıyor. Bunların anlamı nedir? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tüm herşey vergiye dahil. Eskiden gift olarak ürünler gümrükten geçbiliyordu. Bunun hediye olduğunu nasıl ıspatlayabilirsiniz? Sadece yolcu yanında getiremediği eşyaları daha sonra kargo ile gümrüksüz teslim alıyor. Bunuda pasaportunuzla yeni giriş yapmanız halinde yapabilirsiniz. Yani kendiniz önden şahsi eşyalarınız kargo ile peşinizden gelebilir. Konu ile ilgili TNT kargo müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. (fedex dağıtımını TNT yapmaktadır.)

   Syg.

 96. Benim Ali’den aldığım ürün istanbul gümrük de ve bana. Bu eşya şahsi kullanıma uygun değildir dediler gümrükle müşavirine. Sordum bedeli büyük dedi benim 1 400 tl yandı. Ne yapa bilirim

  • Merhaba Lokman,

   Şiparişinizi teslim almayın ve satıcıya iade edilmesini isteyin. Ürün satıcıya iade edildiğinde takip ekranlarında ”iade” ve ”ürün yurt dışına sevk edildi ” hareketlerini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Anlaşmazlık şekilde açılmalıdır:

   1-Yalınızca para iadesini seçin,
   2-Ürün ulaştı mı? sorusuna hayır cevabını verin
   3-Açılan ekrandan lojistik takip problemini seçin.
   4-Bu seçeneğin altından ürün satıcıya iade edildi seçeneğini seçin
   5-Takip ekranlarını kanıt olarak yükleyin.
   6-iade edilecek ücret tutarını girin.

   Genelde kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   syg

 97. Merhabalar.
  EK5023110**GB Ingiltereden parcel2go ile gelen kolim ozel esyalarim var. ve iki kolim geldi biri gelmedi. En son tarih 8 gosteriyor. Ama ptt’ de urun gostermiyor. Diyerlerinde sikinti olmadi. Nasil yardimci ola bilirsiniz bana ?

  • Merhaba,

   Konu hakkında ptt müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiniz mi? Diğer iki koliniz PTT sisteminde takip edilirken diğeri takip edilemiyor. parcel2go ilede iletişime geçerek Ülkemizde takip edilebilen takip numarasını isteyebilirsiniz.

   syg

 98. merhaba
  ekim ayı başında aliexpress’e verdiğim PR045713117YP takip nolu sipariş 11.10.2019 tarihinde istanbula varmış gözüküyor. O tarihten sonra hiçbir hareket yok. ne yapmam gerekir?
  çok teşekkür ederim

  • Merhaba Hakan,

   Kargonuz Türkiyede takip edilen kodu RH116662129TR . Bu takip kodu ile ptt internet sitesinden takip etmelisiniz. paketinizin son hareketleri:

   24/10/2019 – 11:13:40 PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi AYDIN DTM MERKEZ AYDIN
   25/10/2019 – 05:23:02 PTT İşyerine Geldi AYDIN DTM MERKEZ AYDIN
   25/10/2019 – 09:27:00 Torba Kapandı AYDIN DTM MERKEZ AYDIN

   ÇIKAN VERGİ
   Ücretler
   Gümrük Vergisi 5.75 TL
   Damga Vergisi 0.7 TL
   Gümrüğe Sunma Ücreti 8.0 TL
   Yurtdışı İade Ücreti 0.0 TL
   Toplam 14.45 TL

   syg

 99. Merhaba,

  Ali expressten yüzlerde ürün aldım
  son siparişim küçük soketler ve soket parçaları yani yasak ya da sorun olacak statüde olmayan sürekli olarak aldığım bir ürün grubu.

  Zamanında gelmediği için anlaşmazlık açtım ve satıcı yeniden göndermeyi taahhüt etti kabul ettim. bu ürünle birlikte yeni bir sipariş daha verdim ve 2 ürün tek kargo ile gönderildi. Fakat paket üzerine 17 dolar yazmasını istedim. 70 dolar gibi bir rakam ödemiştim. Kargo ptt gümrüğünde takıldı.

  Gerçek tutarı beyan etsem de acaba müşavire mi yönlendirirler, öyle olursa zaten makul ve mantıklı olmayacak.
  iade etsem ürüne ihtiyacım var, ne yapsam bilemedim…

  • Merhab Ömer,

   Gümrüğe takıldı ve ödeme makbuzu beyan etmeniz gerekiyorsa , Satıcıdan proforma fatura göndermesini talep edebilirsiniz. Fakat ödeme belgesi olarak kabul edilmeyebilir. Bu şekilde olursa , Kredi kartı ekstresini göstermeniz gerekir. Eğer adet olarak ticari sayılırsa o zaman yapabileceğiniz bir şey yok . ürünü iade etmeniz gerekecektir.

   syg

 100. Merhaba

  Amerikan ups tarafından getirilen tek parça Otomobil parçası kargom Gümrük işlemlerinde ticari olarak sayılmış Şahsi olduğuna dair başvuru reddedilmiş ürün yaklaşık 15-20 gündür havalimanı gümrükte bekliyor kargoyu çıkartmak için parça tutarının yaklaşık 3 katı masraf çıkartıyorlar karşıma halbuki ürünün şahsi aracıma takılacağını ruhsatla beraber kanıtladım şuan ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim . Teşekkürler

 101. Ürünüm 21.10.2019 tarihinde Ptt iş yerine girip yurt dışı geliş kaydı yapıldı açıklaması girilmiş hemen ardından gümrüğe sevk edildi açıklaması girilmiş . 14.50 ₺ de vergi ücretlendirmesi yapılmış ürünüm elime ulaşır mı ukim e mi gönderilir

  • Merhaba Veysel,

   Ürününüz adresinize kadar gelecektir. Postacı tarafından gümrük vergisi tahsil edilerek tarafınıza teslim edilecektir.

   syg

 102. Merhaba,
  Bn AliExpress den akıllı saat aldım. Takip e bastığımda gördüğüm son işlem ayın 15 inde 13.09 da aynı saatte üç işlem görünüyor. “Gümrükte tutuluyor.” “Gümrük işlemleri başlatıldı.” Ve “Gümrükten geçti.” Fakat her çıkıp tekrar grdiğimde rastgele bu üçünden biri yazıyor. Gümrükte tutuluyor dediğinde yukarda gönderim başarısız yazısı çıkıyor. Kargom gelir mi yoksa gidip mi almam gerekir.

  • Merhaba,

   Akıllı saatiniz eğer sim kart girişli ise yasaklı olduğu için gümrükte tutuluyor olabilir. Gümrük işe iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır. Ürününüz gümrükten geçmiş isetakip ekranında gümrük ücretleri görünecektir.

   Syg

 103. merhaba
  kargom 12.10.19 tarihinde Türkiye ye geldi ptt sisteminde bu şekilde görünüyor.

  2019 – 13:16:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) The item was forwarded to the destination country (Otb) – – Singapore (Yurt Disi)

  11/10/2019 – 23:40:00 Gonderi yurtdisina sevk edildi Send item abroad (EDI-received) – – Singapore (Yurt Disi)

  12/10/2019 – 09:56:19 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb) – – Turkey

  ptt mail attım kargonuz henüz yurtiçi alım merkezine ulaşmamıştır şeklinde cevap verdiler be ne demek oluyor.
  önemli bir diger sorum ise kargonun şu andaki hali ile UKİM gidip şahsen alabilir miyim ? bana burdan kargo veremiyoruz işlemleri henüz tamamlanmadı denir mi ? hangi aşamadan sonra gidip ordan alabilirim ? cok tşk ederim

  • Merhaba Samet ,

   Yoğunluktan dolayı ürününüz gecikmeli geliyor . Kargo hareketlerinde herhangi bir problem yok. Vergisi hesaplandıktan sonra tekrar hareket edecek ve tarafınıza teslim edilecektir.

   syg

   • birde ptt aradıgımda Türkiye yazmasına ragmen kargonuz Türkiye’de degil transit bölgede dedi bayan sanırım gümrük bölgesinden bahsediyor. bu bilgilere göre şu anda benim kargom gümrük vergisi işleminde mi oluyor?

    • Ürününüz bu bilgilere göre ülkeye gelmiş ancak daha işlemler başlamamış demek oluyor. Sırası geldiğinde işlemler başlayacaktır.

     Syg

 104. Merhaba,

  2 ekimde etsy.com’dan aldığım ürün 7 ekimde ingiltere’den kargoya verildi. Bu kargo standart kargo olduğu için Royal Mail ile geliyor ve takip edebileceğim bir kargo numarası mevcut değil malesef. Kargonun durumunu öğrenebilmek için herhangi bir yöntem mevcut mudur? PTT’yi arayıp adıma bir kargo var mı diye kontrol ettirdim ancak bir kargo bulunmuyor. Gümrükte kalma olasılığı nedir? ürün 5 pound değerinde bir oyuncaktır.

  Yardımınız ricasıyla,

  • Merhaba Caner Bey,

   kargo takip numarası olmadan herhangi bir sorgulama yapmanız mümkün değil. Kargo takip numarasını öğrenme ihtimaliniz varsa ,kargo takip numarası sorununuzu çözecektir. (Standart olsa dahi bir takip numarası olacaktır)

   syg

 105. Üstad merhaba,
  Yurtdışından kırılan monitörümün panelinin yedeğini sipariş ettim, Aliexpress EMS ile gönderim yaptı, 1 hafta içinde de Türkiye’ye ulaştı. Son durumu aşağıda görebilirsiniz.
  https://i.hizliresim.com/QPGjRZ.jpg

  UPİM’e ulaşamadığım için ve tarafıma 1 haftadır bildirim de gelmediği için, cihazın fiyatının yüksekliğinden ötürü endişeliyim. Ürünün gümrük ücretini “illa gümrük müdürlüğünde ödeyeceksin” demelerinden korkuyorum, çünkü bana en yakın müdürlük Bursa’da. Böyle bir durum hala yaşanıyor mu?

  Çok teşekkürler

  • Merhaba,
   Cihazın fiyatının yükeselmesi bir şey ifade etmez. ürün UKİM’e girse dahi vergi hesaplaması, kredi kartı ekstreniz ve/veya satıcıdan temin edeceğiniz fatura ile yapılacaktır. Yoğunluktan dolayı geç hareket edebilir sabırlı olun. Şuan için kargo hareketlerinizde anormal bir durum görünmüyor.

   Syg.

 106. merhabalar ben amerikadan “texas instruments” sitesinden bir elektronik kart aldım projem için fakat gümrüğe takıldığını söylediler. bundan sonraki işim ne olmalı ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğim.Gümrükten kabul ettirmemiin başka yolu yok mu ?
  teşekkürler

  • Merhaba ,

   Gümrük işlemlerini başlatarak verginin hesaplanması ve ödemeniz gerekmektedir. Yurt dışı alışverişlerin tamamı vergiye dahildir.

   syg

 107. Merhabalar,

  Ürünüm 08.10.2019 tarihinden beri PTT iş yerinde bekliyor (İstanbul UKİM) görünüyor. Büyük ihtimal gümrüğe takıldı ama tarafıma hâlâ tebliğat ulaşmadı. Tahmini olarak kaç günde tebligat ulaşıyor? Ulaşmaz ise gerekli evrakları gokhan.baran2@ptt.gov.tr adresine göndermemiz yeterli olacak mıdır?

 108. Aliexpressten hep fondöten alıyordum ve hep geliyordu. Bu sefer gümrüğe takılmış ve bana telefonda kozmetik ürün olduğu için geri iade edeceğiz yasaklı ürün grubu denildi. Bende aliexpress sistemine girdim satıcı başarılı teslimat yazmis. Bende tartışma açtım ancak sistemde yenimahalle gümrük diye gözükünce gidip almadım diye kabul etmiyor. Durumu izah ediyorum uzgunum para iadesini kabul etmiyorum diyor. Benim sistemimde gümrükte alıcı bekleniyor diyor. Kanıt olarak fotoğraf yok. Nasıl bir yol izleyecegim ? Aldığım ürün 2 adet fondöten 70 tl.

  • Merhaba Zehra,

   Ürünü onaylamayın. Ürün onay süresini satıcıdan uzamasını talep edin. Ürün gü rük yasaklı olduğundan satıcıya iade edilecektir. İade edildiği zaman takip ekranlarında iade ve yurt dışına sevk edildi yazısı takip ekranlarında görünür. Bu ekran görüntülerini alın ve anlaşmazlık açın. Ürünü teslim aldınızmı sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açmalısınız. Genellikle kargo ücretleri hariç iade olacaktır.

   Syg

 109. Merhaba benim urunlerimi alabilmem icin gumruk beyannamesi acmam gerekiyormus mailime gelen cevap bu sekilde sadece. Fakat bu beyannemeyi nasil olusturacagimi bilmiyorum

 110. Merhabalar,

  RP687690***CN Takip Nolu ürünüm nerdeyse 1 aydır gümrükte takılı kalmış durumda ve bildirim vs hiç yapılmadı, ne yapmam gerekiyor acaba?

  En son haraket:

  5 14/09/2019 15:44:34 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)

  – Turkey

  • Merhaba Cem bey,

   Beklemekten başka bir çareniz yok .isterseniz PTT müşteri hizmetleri arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Daha gümrüğe girmemiş. Ürün vergilendirildikten sonra tarafınıza gönderilecektir. Yoğunluktan dolayı gecikmeler oluyor.

   syg

   • RU352690***NL takip numaralı kargom baya bı suredir sıparıs verdım satıcıya yazdım gelen cevap ise gumrukle iletşime gecebilirmisiniz napmam gerek

    • Merhaba Adem,

     Siparişinizin vergisi kesilmiş tarafınıza bir kaç gün içerisinde teslim edilecektir. 19 TL gümrük vergisi ödemeniz bulunuyor. Ürünü teslim alırken ödeyeceksiniz.

     Syg

 111. merhaba aliexpresten 680 tl lik ürün aldım . DHL KARGO ile gönderdiler ürün ticari amaçlı göndüğü için gümrükte takılı kaldı . bana gereğinden tuzlı geleceği için gümrük müşaviri ile anlaşma istemiyorum . sadece ürünün satıcıya iletilmesini ve tarafıma para iadesi yapılmasını istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyorum bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba Merve

   Anlaşmazlık için 10 günlük sürenin dolmasını beklemelisiniz. Ürünlerin iade olması için kargo şirketinizle görüşün. Kargo şirketiniz ürünleri yurt dışına sevk ettiğinde anlaşmazlık açın. –Lojistik takip problemleri — altından– ürün satıcıya iade edildi– seçeneği ile anlaşmazlık açın. kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   syg

 112. 05-08-2019 tarihinde hollandadan postayla telefon gonderdim.Paket bir turlu aliciya gitmedi.Hollanda paket servisini aradim…Paket Turkiyde gumruge takildi diyorlar.Ne geri iade var nede aliciya tesim…bu konuda varmi bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim

  • Merhaba İsmet Bey,

   Cep telefonu posta yolu ile gönderimi Türkiye’de gümrük tarafından yasaklanmıştır. Ürün gümrük tarafından geri gönderilecektir.(tarafınıza) işlemler biraz uzun sürebilir. Gönderdiğiniz kişi Hangi kargo şirketi ile gönderdiyseniz şirket ile iletişime geçerek bilgi alabilir.

   syg

 113. YURTDIŞINDAN PS4 KULLANILMIŞ OLARAK KARGO EDİLDİ GÜMRÜKTE TAKILIR MI ACABA DEĞER OLARAK DEUSTH POST 200 € OLARAK BELİRLEMİŞ MAKİNENİN ACABA SİZCE POSTA TARAFIMA ULAŞIR MI

  • Merhaba Erdem,

   Kullanılmış olması malın gümrük vergisinden muaf olacağının göstergesi değildir. Gümrükten geçecektir. Gümrük vergileri hesaplandıktan sonra tarafınıza bilgi verilir. Takip numarası ile ürünü takip etmeye devam edin.

   syg

 114. merhaba çinden aldıgım ürünler gümrükte kaldı uluslararası kargo işleme merkezine gittiğimde bana gümrük müşavirliğinden beyanname vermeniz gerekmektedir dedi bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

  • Merhaba Emre,

   Gümrük beyannamesi, ihracat yapılabilmesi için gereken bir dizi evraktır. Bunlar ihracat (ticari maksatlı) satın alınan ürünler için geçerlidir.Bu durumla karşılaşmanızın sebebi çok adetli ürün almnıdan kaynaklıdır. Bu evrakları düzenleyebilmeniz için bir gümrük müşaviri ile iletişime geçmeniz gerekir. Gümrük müşavirlikleri yüksek ücretler isteyebilir.

   syg

 115. iyi günler dilerim.
  (Razer Mouse) Bu ürünü getirtmeye kalksak sıkıntımız olur mu? ilk defa böyle alışveriş yapacağımda? maliyeti falan nasıl değişir?

  birileri demiş satıcıdan üstüne 10dolar yazmasını rica edin falan. nası olur bu işler?

  • Merhaba Adnan Bey,
   Herhangi bir sıkıntı olmaz . Eğer ilk defa yapacaksanız ,ürün 30 gün ve üzerinde teslim olabilir Bunu bilmelisiniz. Gümrük vergisi olarak paket üzerine yazılan değer üzerinden %20 + 6-7 TL sabit ücret ödeme çıkacaktır. Fakat ürün gümrük tarafından açılması durumunda gerçek değeri tespit edilir. Bunun için sizden kredi kartı ekstresi talep edilebilir veya hiç edilmeden kendileri de bir değer biçebilir.

   Syg

 116. Merhaba.Aliexpressden aldığım saat için durum kısmında gönderim başarısız oldu yazıyor.Şuanda gümrükte gözüküyor gümrük ile iletişeme geçin demiş ama aramalara cevap verilmiyor başka ne yapabilirim.

  • Merhaba Esra,

   Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız ikitelli UKiM’e gitmeniz gerekir. Takip numaranızı paylaşın sizin için kontrol edilim.

   Syg

   • Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

    Takip numara: RB………….SG

    2019-09-14 11:05
    TÜRKIYE, Turkey, Receive item at office of exchange (Inb)

    2019-09-14 11:05
    TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb)

    Kargom bu şekilde herhangi bir hareket yok. Ve birtane daha ürünümde bu şekilde işleme merkezinde asılı kaldi.
    Dikkat ettiğim singapore post adlı kargolarda böyle oluyor. Takip kodu RB…..SG başlayan hareket yok. diyer paketlerimde sorun yok elime ulaşıyor.
    Aldığım ürün bulutut kulaklık ve diyer ürün ise saat. Sizce elime ulasirmi neden hareketlilik yok. Yoksa gümrüğe mi takildi. Müşteri hizmetleri iki defa aradim. Bekleyin gelecek diyor beni gecistiriyor . Umursamıyor, net bilgi vermiyor. Yani sallıyor.
    Hatta bu iki üründen sonraları Türkiye’ye giren ürünler elime geldi bu ikisi gelmedi. Şüpheye girdim. Lütfen yardımcı olun.

    • Merhaba Bulut,

     Biz sizlere teşekkür ederiz. Ürünleriniz takipli kargo. Bu demek oluyor ki ürünleriniz bir şekilde tarafınıza ulaşacak. Kargonuz gümrüğe girmiş ve işlem bekliyor. Fakat bunun SG yani singapur post ile ilgisi yok. Paketler çuvallarda geldiği için ,ürününün olduğu çuval daha açılmamış veya daha gerilerde kalmıştır. Sabırla bekleyin ürününüz gelecektir. herhangi bir problem şuan için görünmüyor.

     Syg

 117. İyi günler.
  Razer Kraken kulaklık ve bir mouse almayı düşünüyorum .Ürün bize maliyeti ne olur? Tam fiyatlandırmayı anlayamadım. vergi vs.. Bi yerde takılıp sıkıntı yaratır mı? Bi taktik falan var mı sıkıntı olmaması için.

  • Merhaba,

   Yorumlara link eklediğiniz için yorumlarınız spam olarak işaretlenmiş. Kulaklık ve mouse gümrük yasaklı ürünler değillerdir. Gümrük vergisi tüm ürünlere uygulandığı için siparişleriniz gümrüğe girecektir. Genellikle gümrük vergisi siparişlerinize yansıtılır ve siz kapıda postacıya gümrük vergisini ödersiniz. Gümrük vergisi ise, ürün ücretinin paket üzerinde yazan değerinden , gümrük paketiniz açar ise fatura veya kredi kartı ekstrenizdeki tutar ile tespiti yapılır. (%20 +7-8 TL kadar sabit ücret vergi çıkacaktır.

   syg.

 118. merhaba iki gönderim var biri 17sinden diğeri 21inden beri Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazısında hala güncellenmedi gümrüğe daha alınmamış ama insanların aynı günde gümrüğe alınmış paketleri var hem de benim 17sinde gelen paketimle aynı zamanda gelen bi paket hemen gümrüğe alınmış sizce neden alınmıyo ve kimi arayabilirim sorabilirim? Yasaklı ürün de değil anlamıyorum

  • Merhaba Nisa,

   Ürünler aynı anda gelsede ürünler aynı anda gümrükten çıkmayabilir. Ürünler farklı çuvallarla geldiğinden bu biraz şans işi. Yani daha sonra aldığın bir ürün daha önce gelebilir. Sabırlı olun paketiniz erken veya geç teslim edilecektir.

   Syg

 119. İyi günler yanwen kargodan siparişim Azer express post üzerinden Türkiye’ye girip gümrüğe sevk edilmiş ve vergi ücreti ekrana yansiltilmis onun dışında(kargo takipsiz olduğu için) PTT sitesin her yer boş gözükmekte kargonun akıbeti hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba Emrah,
   Normal şartlarda postacı getirip tarafınıza teslim etmesi gerekir. Aksi bir durum olursa paketiniz en yakın PTT şubesine dönecektir. PTT şubesinden şahsen başvurarak teslim alabilirsiniz.

   Syg

 120. Öncelikle verdiğiniz yanıtlar ve açıklamalarınız için teşekkür ederim, gerçekten tamamını okudum ve hepsinin doğru cevaplar olduğunu gördüm. Memlekette herkesin her şeyi bildiğini düşündüğümüzde, her soruya da böyle güzel cevaplar verdiğiniz için tebrik ederim. Benim sıkıntım da gümrük ile ilgili, model araba koleksiyonu yapıyorum ve yurtdışından alışveriş yapıyorum, bazen bir-iki tane bazen 7-8 tane araba alıyorum, bunları da herhangi bir şekilde satmıyorum. Ancak, en son pakette 9 tane olunca ve İstanbul da tekrar muayene için Ankara’ya yollayınca ve posta gümrük şefliğinde yetkilisi beni bu ay ikinci kez aynı yerde görünce, pakete ticari muamelesi yaptı. Paket Gümrük’te beklemede, zaten geri gönderme opsiyonu elimde iken, daha sonra da gelecek paketlerde de aynı sorunu yaşamamak için araştırma yapmaktayım. Size sorum; böyle bir durumda bu malları (yaklaşık değeri 30 dolar) gümrük müşaviri ile çekmek istersem müşavire ödeyeceğim tutarın ne civarda olmasını beklemeliyim(beyanname düzenleme ve çekme)? İkincisi; “ticari değil şahsi kullanım mükellefiyet yoktur“ şeklinde bir dilekçeden bahsediliyor, bu konuda bir blgi verebilir misiniz….Çok teşekkür ediyorum…

  • Merhaba Ali,

   30 dolarlık ürünler için gümrük müşaviri ile çalışmanız size yüksek maliyetler doğuracaktır.Kısaca Astarı yüzünü geçecektir. Ürünlerin iade olması ve ürünlerin geri menşei ülkeye iade edilmesi sizin daha uygun olacaktır.Bu ürünleri aliexpress’ten satın aldıysanız,
   ürün iade edildiğini gösteren ekran görüntülerini alın (ptt ingilizce siteden sorgulayın)
   sonra anlaşmazlık açın ürün ulaştı mı? sorusuna ”hayır” cevabını verin
   daha sonra lojistik takip problemleri altından ”ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile anlaşmazlık açın. ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Satın alacağınız ürünler için aylık 5 adet taşıma muhteviyatı sınırı bulunmaktadır. (5 adet takip numarası ve içeriği)(tek paket içerisinde 5 adet alsanız yinede gümrüğe takılabilir burada tüm insiyatif gümrük memurundadır.) siz bu kurala uyarak alışveriş yapın ürünler ticari sayılamayacaktır.

   syg

 121. merhabalar.
  2019/05/29 tarihinde çin dx.com sitesinden aldığım kulaklık ve bir iki parca ürünüm hala gelmedi. 17track sitesinden kontrol ettiğimde Türkiye’ye girmiş görünmekte idi. bugün baktığımda ise kargo durumu sonuçlanmış görünmekte. ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz? (UC306899877YP takip numaram)

 122. Merhaba, aliexpressten 1 buçuk ay önce sipariş ettiğim çanta için ptt gönderi sorgulamada 20sinde ptt iş yerine sevk edildi yazıyor fakat sonra gümrüğe sevk edildi yazılmış. ist. uluslararası pim yazıyor hiçbir yerde ukim yazmıyor. bugün pazartesi diye hareket eder sandım ama öyle olmadı. ürünüm gümrüğe mi takılmış acaba?

  • Merhaba,
   Gümrük vergilerinden dolayı bir gecikme söz konusu. ürün vergilendirildikten sonra tarafınıza ulaşacaktır. PTT müşteri hizmetlerini arayarak takip numarası ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

   syg.

 123. Merhaba ben Amerika’dan 2 tane album aldım ayrı ayrı ama elimde takip numarası yok. Üzerinden 1.5 ay geçti takip numarası olmadan da pttye gidip alabilir miyim?

 124. burada dediklerinizi yaparak geri gonderilecek denilen makyaj urunleri siparislerimi dagitima cikarttirdim
  tesekkurler – gerizekali gumruk memurlarina inanmamak lazim demek ki – gumruk musaviri tutun demisti beyinsizler

 125. merhaba

  Amazondan arkadaşımın doğum günü için Koreden bir grubun albümünü sipariş ettim. vergi konusunda satıcıyla konuştum ve dediler ki en düşük fiyat göstericez ve hediyeymiş gibi göstericez olabildiğince az vergi ödemeniz için. şimdi eğer öyle yapılmasa bu albüm 26 dolar benim kaç tl vergi ödemem gerekir? kendim hesaplamaya çalıştım ama ilk defa amazondan alışveriş yapıyorum ve cidden beceremedim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Bir sorum daha var kargom takipli ve ayın 9unda uçağa bindi olarak gösteriliyor ama devam güncellemesi yok 11 gündür. satıcı Türkiye’ye vardı dedi, pttyle konuştum bizim sisteminizde görünmüyor dedi. gümrükte 11 gün bekletirler mi? çok teşekkür ederim şimdiden

  • Merhaba Seray,

   Gümrük vergisi için minimum tutar 11.50 TL’dir. 26 USD değerine göre hesaplarsak 26×20/100= 5.2 USD ortalama 30 TL yapar. 6-7 TL gibi sabit ücretlerle birlikte 37 TL gümrük vergisi çıkacaktır.
   Takiple ilgili 17 track sitesinden deneyiniz. PTT gönderi takipte bir hareket varmı? kargoların ulaşması bazen 30 günü geçebiliyor.

   syg.

   • size yazmam uğur getirdi resmen bugün sabah güncellediler sonunda paket türkiyeye varmış olarak görünüyo çok rahatladım. çok teşekkür ederim yardımlarınız için

 126. Merhabalar aliexpress üzerinden 4 farklı mağazadan toplamda 4 adet ürün sipariş ettim. Kargo takibine baktığımda 2 ürün yolda gözüküyor diğer iki ürün hakkında bir fikrim yok fakat sorum şu ürünler Türkiyeye giriş yaptığında nasıl sorgulayacağım aynı kargo sorgulama kodu ile ptt kargonun sitesinden sorgulayabilecek miyim. 1 ürünümün 9 eylülden beri yolda olduğunu fark ettim yani gemi ile gelse bile 4-5 gün içerisinde giriş yapacağını tahmin ediyorum girdikten sonra sorgulama ve gümrük vergisi ödeme işlemim nasıl olacak hepsi ayrı ayrı gelirse hepsi için sabit gümrük+damga vergisi mi ödeyeceğim

  • Merhaba Eray,
   4 paketiniz için ayrı ayrı gümrük vergisi ve diğer ücretleri ödeyeceksiniz. Bazıları ptt sisteminden aynı şekilde takip edilebilir bazıları ise TR takibi için farklı bir kod vermektedir. Örneğin Aliexpress standard shipping takip kodu PTT de takip edilemez. Bunu kendi sitesinden sorguladığınızda size TR takip numarasını verecektir. China post ile gele leri TR sisteminde takip edebilirsiniz. Gelme süreleri ile ilgili bazen 15 gün bazen 30 gün veya daha fazlada sürebilir. Sizin hesapladığınız gibi değil malesef. Gümrük işlemleri gibi sebeblerden dolayı süre uzayabilmektedir.

   Syg.

 127. Merhaba, kendime 10 civarı ürün aldım. Ticari statüsüne sayılmasına diye de farklı isimler üzerinden aldım ancak hepsine aynı adresi verdim. Bugün gelen ptt elemanı hep benim teslim aldığımı görünce, ürünlerinizi vergi dairesine bildirmek zorundayım dedi. Ticari sayılırmış. Hepsi farklı kişilerin adına gelen bir ürünü vergi dairesine bildirse ne olur? Ayrıca artık her üründen gümrük vergisi alınıyor, diyelimki hepsini kendi adıma verdim ve ticari ürün olarak sayıldı. Zaten her ürünün vergisi alınıyor bireysel yada ticari ayrımında ne fark var? Kendi adıma 10 ürün almış olsam sorun mu yaşayacaktım?

  • Merhaba Güzin,

   Evet ticari olması ile bireysel alışveriş farklıdır. bireysel olarak ayda en fazla 5 adet ürün satın alabilirsiniz. Ticari olarak nitelendirildiğinde vergilendime ve işlemler daha farklı ilerler. örneğin ithalat izni gibi.Örneğin bir gümrük müşavirine ihtiyacınız olur. depo ücretleri çıkabilir. Postacıların böyle bir yetkisi olup olmadığı konusunda bir fikrimiz yok.

   syg.

 128. Bana yurt dışından kargo yollandı ingiltereden firmayı aradım durumu nedir diye sordum şuan dedi gümrük vergisi var ödenmeden gümrükten geçemez dediler. Nekadar dedim 423 tl dediler mail attılar verdim ücretini ptt sitesinden kontrol ediyorum ayın 6 sında yurtdışından cıkmış 5 gün oldu firmayı arıyorum bir bilgi vermiyorlar anlam veremedim acaba kargonun akıbeti nedir diye ?

 129. Merhaba aliexpresten sipariş vermiş oldugum ürün takipsiz kargo ile 2 ayı geçti henüz elime ulaşmadı ukimede daha gelmemiş ürünü gümrükten nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,

   Kayıtsız postalar çok geç ulaşabiliyor. Veya kaybolabiliyor.Bununla ilgili anlaşmazlık açarak ve ücret iadesi alarak kendinizi zarar etmekten koruyabilirsiniz.

   syg

 130. Merhabalar.banggood sitesinden aldığım tüm vergiler dahil temizlik robotum 20 ağustos tarihinden beri “custom released,ready for last mile delivery” şeklinde bekliyor.sizce ürünüm bana ulaşır mı.teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Ümit,

   Banggood sitesinde vergiler dahil kargolar da genel bir problem var. Banggood bununla ilgili mail atıp gecikme olacağını belirtiyor. Ulaşamadığı taktirde üründe nakliye sigortası oluyor. Eğer seçtiyseniz. Ücret iadenizi banggood yapacaktır.

   Syg

 131. Merhabalar ben kktc yaşıyorum Ali exprees den sürekli mal alırım ama bir anda gelen paketler bu yasa çıktıktan sonra gelmedi çok ürün var bize gelen postalar istanbul aktarmalı gelir acaba paketler istanbul gümrüktemi takıldı 5 10 TL değerinde 20 paket kayıp diyoRum anlaşmazlık süreleri de doldu kapandı 5 sinsi aydan gelmeyen paketler var bir bilgi teşekkürler

  • Merhaba,

   Yeni gümrük vergileri ile birlikte gümrükte tüm ürünler vergilendiriliyor paketler geç teslim ediliyor. Fakat Yawyen e ait bazı gönderiler takip numaralarından dolayı (kayıtsız posta) gelmiyor. Bunlarla ilgili ücret iadesi almanız yararınıza olacaktır.

   Syg.

  • Merhaba Ferda,

   Fed-ex kargo dağıtımları ülkemizde TNT kargo yapmaktadır.Ürününüz genelde vergilendirilerek tarafınıza gönderilir. Vergisini kapıda veya şubede ödersiniz. Daha detaylı bilgi için TNT kargo müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

   Syg.

 132. Merhabalar

  * Gelen paket açılırsa kontrol eden kişi ürün veya ürünleri araştırarak gördüğü herhangi bir değere göre vergilendirebilir benim aldığım değerden daha pahalıya göre mesela değil mi ?
  * Aylık 5 adet ürün 5 adet paket siparişi verebilirsiniz demiştiniz. Bu ya 1 pakette 5 ürün veya 1 ürün bulunan 5 paket mi demek oluyor. Yani ben bir ayda içinde 2-3 dolarlık aynı veya farklı 5 ürün bulunan 5 paket veremiyorum ya da her birinde 3 ürün bulunan 4 paket ? Biraz daha açıklayabilir misiniz ?
  * “Bir şekilde paket açıldı veya açılmadı ve olması gereken değerinden daha fazla ürün değeri gösterilip vergilendirilmişse veya rastgele fazla vergi yazıldıysa itiraz edebiliyor muyuz ? Fatura veya banka dekontu veya her ikisini de kanıtlayarak düzelttirebiliyor muyuz ?” sorusuna “Ödeme belgeleri veya fatura ile itiraz edebilirsiniz” demiştiniz daha önce. Ürün gümrükte takılı kalmadı ve vergilendirerek evime kadar geldi. Bu şekildeyken vergiye itiraz edebiliyor muyum. Örnek veriyorum gelen kargoyu almayarak veya ürünün en yakın ptt şubesine gitmesi durumunda ? 10-15 lira vergi çıkması gerekirken ödediğim ürünün faturasına göre ama bana 60-70 lira vergi gelmesi durumunda ?

 133. merhaba ben AliExpress ten akıllı bir saat aldım fakat sim kartlı bu ayın 28 inde İstanbul başakşehir de takılı kaldı o saati alma imkanım varmı yada nasıl alabilirim sizden ricam bana yol göstermenizdir tşkler

  • Merhaba Sinan,

   Sim kartlı bir ürün olduğu için ürününüz gümrük yasaklı almanın herhangi bir yolu yok. Ürününüz satıcıya iade edilecektir.

   Syg

 134. Merhaba,
  Aliexpress üzerinden 6 adet otomobil parçası(ateşleme sistemine ait) istemiştim. Ürün Konya’ya gelmiş ancak beyanname düzenlenmesi gerekiyor dediler gümrükten ve ben de yurtdışına iadesini istedim. Satıcı kabul etmemiş ve Aliexpress ödemeyi tamamlamış. Ürünüm Afyon PİM de görünüyor. Süreç nasıl devam eder. Depo kirası ücreti ödemem gerekecek mi. yeniden PTT ye müracaat edip ürünü tekrar Konya ya getirerek süreci tekrar başlatabilirmiyim? Saygılar

  • Merhaba Nazmi,

   Sizin gümrüğe iade edilsin demenizle aliexpress’teki satıcının anlaşmazlığı reddetmesi çok farklı şeyler. Ürün ücretleri ne kadar? İkincisi beyanname için bir gümrük müşaviri size yardımcı olabilir.Buda size masraf doğuracaktır. Eğer gümrükten geri göndü ise takip ekranlarından ürünün yurt dışına sevk edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Ürünü teslim aldınızmı sorusuna HAYIR cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ÜRÜN SATICIYA İADE EDİLDİ seçeneği ile anlaşmazlık açın. anlaşmazlığa kanıt olarak takip ekranlarını ekleyin.(tekrar Çine iade edildiğini gösteren).Eğer anlaşmazlık açamıyorsanız aliexpress müşteri temsilcisi ile iletişime geçin destek isteyin. müşteri temsilcisi ile nasıl iletişime geçilir? tıklayın Takıldığınız yerde yerde tekrar bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   syg

 135. Merhabalar. Ben Aliexpressten sinirlamayi bilmedigim icin 7 tane urun siparis ettim , 2 si elime ulasti geri kalanlar neye gore elime ulasacak bir kosulu var mi? ya da elime ulasir mi daha dogrusu…

  • Merhaba Selin,

   Satın aldığınız ürünler aynı ay içeresinde gelmedi ise sınır sizi etkilemeyecektir. Ürünleriniz adet sınırına takılacak olursa paketinizle ilgili tarafınıza UKİM tarafından bir bildirim yapılacaktır.Eğer problem yaşarsanız bize tekrar yazın.

   syg.

 136. Merhaba ,

  Çinden yazarkasa için para çekmecesi getirmek istiyorum yaklaşık 30 adet. Gumruk vergisini ödeyeceğim. Fakat gümrükte ürünüm takılırmı herhangi bir sorun yaşarmiyim?

  Teşekkürler

  • Merhaba,

   30 adet olası sebebiyle ürünleriniz ticari olarak nitelendirilecektir. En fazla 5 adet numune olarak getirtebilrisiniz. Fazlası için gümrük müşaviri ile ürünleri çekmeniz gerekecektir.

   syg.

 137. Benim sorularım olacak da.. Acaba cevaplayabilir misiniz ?

  1) Vergiyi nasıl ödeyebiliyoruz ? (Online ödeme var mı yoksa her türlü gelen kuryeye mi ödeme yapacağız?)
  2) Bu % 20 lik vergi neye göre hesaplanıyor ? (Paketin üstünde gelen değere göre mi ? Yoksa paketi açıp rastgele mi ? Araştırıp ürünün değerinin ortalama veya maksimum değerine göre mi ?)
  3) Bazen 5-10 dolarlık ürünlerin gelen paketlerinde 1-2 gibi sallama bir değer yazılabiliyor ? Ya da bazı alıcılar pakete ürünün gerçek değerini değil de daha düşük yazdırabiliyorlar. 50 dolar değil de 15 dolar gibi. Bu gibi durumlarda ne oluyor ?
  4) Yıllık veya aylık ürün ve paket sınırı var mı ? (Yıl veya ay içinde maksimum sipariş sayısı gibi. Tek bir paketin içinde gelebilecek maksimum ürün sayısı gibi.)
  5) Bir şekilde paket açıldı veya açılmadı ve olması gereken değerinden daha fazla ürün değeri gösterilip vergilendirilmişse veya rastgele fazla vergi yazıldıysa itiraz edebiliyor muyuz ? Fatura veya banka dekontu veya her ikisini de kanıtlayarak düzelttirebiliyor muyuz ?

  Cevaplayabilirsen hem benim açımdan çok iyi olacak hem de bazı kişiler için de yardım niteliğinde olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Özcan,

   1- Vergiyi kapıda veya paketiniz postaneye geldiğinde postaneden yada UKİM’e şahsen başvurularda gişelerden ödeme yapabilirsiniz. Online ödeme sistemi mevcut değil.
   2-Gümrük tarafından paketiniz açılmaz ise üzerindeki değer üzerinden hesaplanıyor. Paketiniz açılır ise gümrük memuru ürüne değer biçerek vergilendiriyor. en düşük vergi 11-12 TL arası çıkmaktadır. (sabit ücretler+%20 vergi).
   3-Bu durumlarda 2 numaralı sorunuz aynen işliyor. paket açılmaz ise üzerindeki değer üzerinden vergilendirme yapılamaktadır.
   4-Aylık 5 adet ürün 5 adet paket siparişi verebilirsiniz.
   5- Evet Ukime ödeme belgeleri veya fatura ile itiraz edebilirsiniz. Düzeltilebilir.

   syg.

   • Peki paket açılırsa kendisi ürün veya ürünleri araştırarak gördüğü herhangi bir değere göre vergilendirebilir benim aldığım değerden daha pahalıya göre mesela değil mi ?
    Aylık 5 adet ürün 5 adet paket siparişi verebilirsiniz dediniz. Bu ya 1 pakette 5 ürün veya 1 ürün bulunan 5 paket mi demek oluyor. Yani ben bir ayda içinde 2-3 dolarlık aynı veya farklı 5 ürün bulunan 5 paket veremiyorum ya da her birinde 3 ürün bulunan 4 paket ?
    Ödeme belgeleri veya fatura ile itiraz edebilirsiniz dediniz ya. Ürün gümrükte takılı kalmadı ve vergilendirerek evime kadar geldi. Bu şekildeyken vergiye itiraz edebiliyor muyum. Örnek veriyorum gelen kargoyu almayarak veya ürünün en yakın ptt şubesine gitmesi durumunda ? 10-15 lira vergi çıkması gerekirken ödediğim ürünün faturasına göre ama bana 60-70 lira vergi gelmesi durumunda ?

    • Evet ürünler gereğinden fazla vergilendirilebilir. Fakat her ne alırsanız alın,1 TL olan ürüne dahi minimum 11-12 TL vergi çıkar. (sabit bazı ücretler olduğu için).
     Aylık beş adet taşıma muhteviyatı diyor. Bu kanun şirketlerin numune alması ile ilgili bir kanunla bağlantılı. Yani bir şirkete kaç adet numune gelebilir? Burada bütün inisiyatif gümrük memuruna bırakılmış durumda.

     Ürün bekleme süreleri içerisinde kalmak kaydıyla, (10-20 gün) Ptt şubelerinden dilekçe şeklinde, PTT internet sitesi iletişim sayfasından,Cimer ile, e-devlet üzerinden ticaret bakanlığına itiraz edebilirsiniz.

     Syg

 138. Amerikadan amazonun yollamadığı 160 dolarlık bir cüzdanı üretici sitesinden almak istiyorum.Site fedex ile gönderim yapıyor .Daha önce aramex ile alışverişlerim oldu aramex ürün gümrükteyken vergi üçretini mail yolu ile istedi yatırp dekontu ibraz ettiğimde ürünüm kapıya geldi.Fedex bunu mu yapacak yoksa ordine üçreti yan masraflar depo üçreti diye beni soymaya mı kalkacak korkudan sipariş veremiyorum.

  • Merhaba Emin,

   Ücretlerle ilgili nasıl bir politikaları olduğunu bilmiyoruz. Fakat ürün geldiğinde size bir eposta geliyor ve ödemenizi hesap numaralarına göndermenizi istiyorlar. Yani ödemeyi peşin alıyorlar.

   syg.

  • Merhaba Alperen,

   Görseldeki e-posta adresinden işlem yapabilmeniz için tarafınıza bu şekilde bir bildirim yapılması gerekir. Eğer tarafınıza bir bildirim yapılmadıysa mail atsanız dahi işlem yapılmayacaktır.

   Syg

 139. Merhaba Amazon yurtdışı sitesinden oyuncak siparişi verdim .daha önce de alışveriş yapmıştım vergiyi de dahil ederek ödeme almışlardı hiç sorun yaşamadım . Ama bu sefer kargo DHL express İst da gümrük işlemleri için bir süredir bekliyor . Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Gökçe

   DHL kargo ile ile olan alışverişlerinizde bildirim yapılması gerekmektedir. Gümrük işlemlerinizin başlatılabilmesi için DHL i aramanız gerekir.

   Syg

 140. Merhabalar benim sorunum aliexpresten aldığım ürünün adet olarak fazla olması toplam değeri 500₺ ama 20paket paketler sigara paketinden biraz daha büyük gümrük bana ürünü teslim etmedi sebebide kişisel kullanımın dışına çıkmasıymış güyya ticaret amaçlı getirmişim ne yaptıysam alamadım geri iade oldu bende aliexprese gümrük paketi elinde tutuyor die tartışma açtım 1ay kadar oldu hiç ses yok şuan 17track uygulamasında ürünün geri iade olduğunu görüyorum paramı geri almak için nasıl bir yol izlemeliyim. Ürün iade fakat hala başakşehirde ürünü alma şansım varmı ? Bana yol gösterirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Emre,

   Yeni kanun ile gümrüklerde 1 ayda en fazla 5 ürün geçirebilirsiniz. Üzerindeki adetlerde ticari olarak işlem görür. (fiyatına bakılmaksızın). Tartışmanızı değiştirin. Ürün satıcıya iade oldu olarak açın. Gümrük işlemleri aliexpress sorumluluğunda değildir. Bu sekile anlaşmazlık sadece süre uzatımı ile sonuçlanacaktır.

   Syg

  • Merhaba Murat bey,

   Ürününüz gümrük vergisine tabi olacaktır. Çıkacak vergi %20 + sabit ücretler 7-8 TL olur. Fakat gümrük işlemleri ile ilgili tamamen gümrük memurunun insiyatifine bağlıdır.

   Syg.

 141. Merhabalar öncelikle bizleri bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ediyorum sorum şu…aliexpresten sigara sarma makinası alacağım fiyatı 150 tl ben ise 20 adet spariş veregim gümrükte takılırım nasıl alabilirim şirket falan değilim normal şahısa gelecek veya takılırsa ek olarak ne ödemem gerek ürünün türkiye fiyatı 240 tl ama cinde 150 gibi sıkıntı çıkarmı

  • Merhaba Gökhan bey,

   Çoklu adet alacağınız için siparişiniz ticari maksatlı olarak kabul edilecektir. Bu şekilde satın almanız durumunda ithalat izinleri vb. Belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bir gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Çok masraflı olacaktır. Bireysel olarak bir ay içinde maksimum 5 adet yurt dışı alışverişi yapabilirsiniz.

   Syg.

 142. merhaba aliexpress ten 165 dolar lık alışveriş yaptım ayrıca UPS 110 dolarlık hızlandırılmış kargo seceneğini ile sipariş verdim size sorum 3 farklı şekilde olacak 1. tr ye giriş yapan kargomu UPS mi teslim edecek yoksa PTT mi 2.kargom kesin gümrüğe takılacak UPS getirecekse bazı forumlarda UPS için çok şikayet vede baş ağrısı olduğu yazılıp çizilmekte 3.sorum sipariş verdiğim ürün motorbisklet egsoz,u gümrüğe takılma ihtimali varmıdır yoksa ne gibi sorunlar .ıkartabilirler şimdiden tşklr.

  • Merhaba Osman bey,

   Ürününüz UPS dağıtıma çıkaracak. Gümrük işlemlerinde UPS kendisi yapacaktır. Bunun için size ek ücretler çıkartabilir. Gümrük yasaklı değil fakat özel bir izne tabi olabilir bu konuda tam bilgimiz bulunmamaktadır. Ürün her türlü gümrüğe takılacaktır ve gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Ürün faturasını temin etmeniz yararınıza olacaktır.

   Syg

   • cevap için çok teşekkür ederim , bugün itibarı ile bana e posta ile gümrük bedelini hesaplayıp e posta ile yolladılar. en kısa zamanda bu yatırdığınız üçretin dekontu,nuzu yollaynız denildi.Bende denileni yapıp parayı xxx bankaya yatırıp dekontu bana denilin e postayı yolladım.Şimdi kargo bana ulaşmasınımı bekleyeceğim yoksa UPS KARGO,yu telefonla arayıp gümrük bedelini yatırdım takibini yapınmı dicem çünkü bu iş artık kabak tadı verdi.inanın avrupa ülkeleri nin kargo ve bürokrat işleri laiki ile yapılıyor neden türkiyede bu sorunlar çığ gibi birikiyor bir daha internetten ithal ürün almakmı bir daha ups ile çalışmakmı hele gümrük ten bahsetmek bile utanç verici.saygılarımla.

 143. Merhaba,
  Amerikadan 2 gün ara ile aynı siteden 2 ayakkabı aldım ikiside farklı ancak gönderilerim bu durumda da ticari kargo olarak değerlendirilmi değerlendirilse neler yapmam gerekir

 144. Merhaba, aliexpress ten 2 adet led lamba aldim. Toplam 150 dolar urun ve 150 dolar da kargo bedeli odedim. Urunler boyutlu ve kirilgan oldugu icin kargo yuksek tuttu. Bu durumda vergi nasil hesaplanacak, kargo ucretin de vergi aliniyor mu?

  • Merhaba Alp Bey,

   Eğer vergilendirme işlemi için Ukim sizden evrak ibraz etmenizi isterse, satıcıdan ürünün faturasını talep edin. Ukim’e ödeme belgesi olarak ekstrenizi gönderirseniz , kargo ücreti dahil olarak vergilendirme yapılacaktır. Bunun ayrımı için kargo ücreti hariç gösteren fatura yeterli olacaktır.

   dyg.

 145. Merhabalar,

  3 Ağustos 2019’da Amerika bazlı bir websitesinden (dollskill) 134 USD tutarında alışveriş yaptım, ürünüm bir çift kışlık bot. Ürün Ontario, Kanada’dan Memphis, Tennessee’ye, oradan Paris’te CDG’teki FedEx istasyonuna, ve ardından 7 Ağustos’ta (bugün) İstanbul’a ulaştı. Ürün başından beri FedEx ile geliyor, takip numarası ile kontrol ediyorum ancak bugün kontrol ettiğimde İstanbul’daki update’ler şu sıra ile:

  16:02 taşıma durumunda – paket gümrük işlemleri için hazır
  16:33 uluslararası gönderi serbest bırakma – ithalat
  16:36 bölgedeki FedEx tesisinde
  16:37 teslimat istisnası – paket istasyonda, kurye sevkiyatından sonra geldi

  Bu güncellemelere göre paketimin gümrükten sorunsuz geçtiği anlamına mı geliyor? Yaşadığım yer Samsun ve bildiğim kadarıyla burada bir FedEx şubesi yok, paketim PTT ile mi gelecek? Ya da gümrükte takılı kalma/bekletilme ihtimali hala var mı? Gümrük vergisini ne şekilde ödeyeceğim?

  Aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • Merhaba Ferda,

   Fed-ex kargo dağıtımları ülkemizde TNT kargo yapmaktadır.Ürününüz genelde vergilendirilerek tarafınıza gönderilir. Vergisini kapıda veya şubede ödersiniz. Daha detaylı bilgi için TNT kargo müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

   Syg.

 146. hocam cok guzel ozetlemissiniz tesekkur ederim. Ben anakart siparisi vermistim 42dolarlik ucretsiz kargo karsiliginda urun gumruge takilmis.Ama zaten satici ile sonraki surecte yaptigimiz yazisma da urunun laptopuma uyumlu olmadigini ogrendim.Bana da ppt kagit geldi.Ben gumruke mail atmak istemiyorum siz 10-20 gun araliginda geri gonderilir demissiniz.Sormak istedigim su geri gonderilen urun icin para iadesini talep edebiliyor muyum? yada bugun simdi aliexpress urun takildigi ile ilgili yazi ki yazmaliyim ?

  • Ercan bey Merhaba,

   Ürününüz ukimde 10-20 bekledikten sonra ürünü geri iade eder. (takipli kargo olması şartı ile.) Ürününüz aynı takip numarası ile göndericiye iade edilecektir. Takip ekranında gönderi iade – tekrar gönderi yurt dışına sevk edildi – yazısını gördüğünüzde, anlaşmazlık açın. Ürün ulaştımı? Sorusuna hayır cevabını verin. Altta açılan seçeneklerden – ürün iade edildi- seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Syg

 147. Merhabalar. Gunlerdir ugrasiyorum. Arkadasim dubaiden bana kargo gondermek istedi tamam dedim gonderdi bilgileri atti internetten girdim bide ne goreyim 18kg agirliginda urun gondermis. Simdi yorumlara bakiyorum herkesin ki turkiyede gumruge takilmis ama ben sordum benimki endonezya da gumruge takilmis ve tutarin yarisini odemeden yollamiyolarmis. Arastirmaktan bi hal oldum. iex course service gbi bi sirket 1,600 dolar kargo ucreti istedi yuhh be okadar param olsa zaten ben kendim dubaiye giderim. Bu endonezyada takilma olay gercek midir ucakla gonderiyorlarmis sanirsam. Neyapmaliyim lutfen bir fikir verin:(

  • Merhaba,
   Ürün yurt içine gelmediği sürece tüm sorumluluk gönderici de. Gönderen arkadaşınızla görüşün.Artı olarak yurt dışına ürün gönderirken karşı ödemeli bir kargo yöntemi yok. 18 kg ağırlığında bir ürün Türkiye gümrüğünde de de yüksek vergilere maruz kalır.Adet olarak 5 adetin üzerinde ise ürün yine gümrükten geçmez. gümrük yasaklı bir ürün ise gümrükten geçmeyecektir.

   Syg

   • İçerisinde çanta ve saat var sanırsam. Ailesine de bu sekilde gönderiyor ve karsı taraf gumrugu oduyormuş sanırsam. Benimde anlamadığım neden ordaki gumrugu ben ödeyeceğim. Hem onu hemde turkiyedeki firma da sıkınyı çıkma ihtimali var mı sizce??

 148. iyi günler bu ekran kartını almayı düşünüyorum ama verginin fazla geleceğinden korkuyorum birde bun kargoyu takip edebiliyormuyuz aliexpress standart kargo ile gelicek ve kapıda ödermiyim

 149. 24.07.2019 dhl expressle kargom hava alanında yasaklı ürünler kapsamında cep telefonu olduğu için gümrüğe takıldı.Dhl bana yeni mevzuat gereği yasaklı ürün vermezler diyor ve iade başlattı ne yapmalıyım lütfen yardım ediniz

 150. Merhaba, 16 ürün sipariş verdim 3 ürünü toplam 3 dolara aldım kapıda 45 tl gümrük vergisi ödedim daha 13 tane sipariş kargoda iptal de edemiyorum. 3 dolarlık 3 ürüne 45 tl vergi kesilmesiyle, 13 ürüne gelecek vergiyi düşünemiyorum.. PTT ürünleri kapıya getirdiğinde teslim almasam gümrük vergisiyle ilgili sorun yasarmıyım ? iade işlemi oluyor mu ?

  • Merhaba Müge,

   Eğer ürünleriniz takipli kargo ise (R harfi ile başlar) teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilir ve vergi ödemezsiniz. Fakat ürünler takipsiz kargo ile geliyorsa teslim almazsanız satıcıya ürünler iade edilmeyecektir.Bu durumda teslim almadığınız kayıtsız postalar devlete kalacaktır.

   syg

 151. Merhaba, kargom şuan UKİM de. Daha dogrusu gümrüge sevk edildi aşamasından sonra UKİM zimmete alındı diyor. Sorum şu;
  -Kargo gümrükden çıkmış anlamına mı geliyor?
  -gümrük vergisini ödemek ve ürünü almak için kargonun gelecegi il olan Adana da mı ödeme yapacağım ve ürünü alacağım yoksa ürün ikitellide bekleyecek ben ödemeyi adana da yapacağım ve sonra mı ürün adanaya yola çıkacak.

  • Merhaba Erhan,

   ”Ürün zimmete alındı” aşaması ürünün açıldığı ve vergilendirme yapıldığını gösterir. Ürün Bölgenize gönderilecektir. Ya bölge müdürlüğünden kendiniz teslim alırsınız, yada postacı kapıda vergisini tahsil eder. Her halükarda ürün bağlı bulunduğunuz bölge müdürlüğüne gönderilecektir.

   syg

 152. Merhaba,
  Arkadaşım fransadan ptt kargo ile içinde parfümde olan paekt gönderdi lakin parfüm gümrüğe takıldı ptt den telgraf aldım parfüm haricinde diğer eşyaları gönderebiliriz diye ama ben hepsinin tekrar arkadaşıma iade edilmesini istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba Ünal bey,
   Parfüm kozmatik ürünler kategorisinde listelendiği için gümrük yasaklıdır. Eğer bekleme süresi (10-20 gün) içerisinde başvuru yapmazsanız ürünleriniz geri gönderilecektir.
   (Hangi kargo yöntemi ile gönderdiği önemli ve geri gönderme taahhüdü varmı? gönderen kişiden öğrenmesini isteyin. Eğer yoksa geri gönderilmeyebilir.Bu konuda net bilgiyi gümrükten de öğrenebilirsiniz.)
   syg

 153. Gümrüğe takılan bir paket için pttye gittim..daha öncede bir şeyler aldığım için sen ticaret yapıyorsun beyanname alıp gelmen lazım dediler böyle bir şey var mi

  • Merhaba,

   Eğer aldığınız ürünler 5 adetten fazla ise ticari olarak işlem görecektir. Bu sebeple bazı durumlarda gümrük müşaviri ile işlem yapmanızı isteyebilirler. Fakat bu çok masraflı bir durum olacaktır. Ürünlerin geri iade edilmesini talep edin ve ürünlerin iade edildiğini ,kargo takip ekranlarında gördüğünüzde iade talebi oluşturun. Kargo ücreti hariç tutarı aliexpress’ten iade alabilirsiniz.

   syg

 154. Yorumunuz için teşekkür ederim.
  evet kargo takipli, RU0266032**CN yaklaşık 55 gündür hiç hareket yok, sanırım bizim gümrüğe takıldı, satıcı ile konuştuk 10 gün süre istedim tamam dedi, alıcı koruma süresini 10 gün uzatma talebi gönderdim, kabul etmedi, bende anlaşmazlık açtım, uzlaşmaya çalıştı, Kargo süresi elinde olmadığından bazen hızlı olabiliyor, bazen yavaş anlaşmazlığı kapatın uzlaşmaya çalışalım, biraz daha bekleyelim, sipariş tamamlandığında anlaşmazlığı tekrar açabilirsin falan dedi. bende anlaşmazlığı iptal ettim. Alıcı Koruma süresini 10 gün uzatım ama satıcı onay vermedi, siparişin kapanmasına 5 saat kala tekrar anlaşmazlık açtım. satıcı tekrar yazıp uzlaşmaya çalıştı, ama ben cevap vermedim. şimdilik bekliyoruz, 2 gün sonra karar verilecek, para iadesi yapıldıktan sonra, ürünüm gelirse tekrar iletişime geçip parasını göndereceğim elin çinli’sinin vebalini öbür tarafa alamam 🙂

 155. Merhaba, gitar alacağım ama boyutu büyük olduğu için gümrükten geçmesi daha mı zor olur diye düşünüyorum, içini açıp bakarlar sonrasında gümrükte takılı kalmaz herhalde gitar olduğunu gördüklerinde, bir de ötv’ye gitar dahil mi öyle bir liste bulamadım tahmini nasıl bir vergilendirmeyle karşılaşırım?

  • Merhaba İnci hanım,

   Ürün gümrükten geçer . Herhangibir yasaklılık durumu yok. ürün ötv ye dahil değil. Fakat ürün büyük ve özel kargo şirketi ile gelecektir. Özel kargo şirketleri gümrük işlemlerini yapmak için sizden ayrı bir ücret talep eder. Gümrük vergisi , kargo ücreti(genelde yüksektir.) ve gümrükte beklediği sürece yer kiraları gibi ek ücretler çıkacaktır.

   syg

 156. Merhaba
  29.05.2019 tarihinde Aliexpress sitesinden bir ürün sipariş ettim, (Dijital Multimetre)
  birçok siteden takibini yaptığımda 03.06.2019 tarihinden sonra hiç hareket yok, ürün hedef ülkeye iletildi deniyor,
  https://i.hizliresim.com/NLl2DO.jpg
  Aliexpress sitesinden alıcı korumasını uzatmak istedim ama alıcı bana PTT Genel Müdürlüğünü aramamı söylüyor.
  Siparişim 2 gün sonra kapatılacak, Ben yarın Dispute açacağım ama öğrenmek istediğim acaba ürünüm nerede??
  Gümrük yasasından dolayı gümrüğe mi takıldı, orada mı bekletiliyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İy Günler dilerim

  • Salih bey merhaba,

   Ürünle ilgili attığınız resim görünmüyor. Çoğu ürün Gümrükteki yığılmadan dolayı geç geliyor. Eğer kargo uz takipli ise siz takip etmeye devam edin. (takipli kargo lar R harfi ile başlar) satıcı ile süreyi uzatması için tekrar konuşun. Ürün onaylansa dahi 15 gün anlaşmazlık açma süreniz var. Eğer ürün süresini uzatmaz ise ve 15 günlük süreniz dolmak üzere ise, anlaşmazlık açın.
   Ürün elinize ulaştımı sorusuna hayır cevabını verin. Ürün koruma süresi bitiyor paket hala taşıma halinde seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo takip ekranı görüntüsünde kanıt olarak yükleyin

   Syg

 157. Merhaba, Amerika’dan bir arkadaşım bana şahsi eşyalarımı kargo ile gönderdi. Ancak ürünlerim UKİM de gümrüğe takılmış görünüyor. Bana bir telgraf göndermişler ancak henüz elime ulaşmadı. Kendi şahsi eşyalarım için vergilendirme nasıl hesaplanacaktır? UKIM e gitsem, süreci hızlıca çözme imkanım olabilir mi?

  • Merhaba Dilara hanım,
   Kişisel eşya (15481 sayılı Karar’ın 9 No’lu listesinin (B) bölümünde belirtilen eşya) yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonra kargo veya posta yolu ile getirilebilmektedir.

   Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği kişisel eşyasında 30kg ağırlık veya kıymet limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir. Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınmış olup, kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyayı getiren posta idaresi veya hızlı kargo firmasına müracaat etmesi gerekmektedir.

   syg

 158. Merhaba, temmuz başında alibabadan 50 adet karton bardak sipariş ettim malın değeri 5 lira falan sadece kargo parası ödedim fakat yetki belegeside vermeme rağmen ürünü bir türlü çıkartamıyorum müşavir tutmadı istiyorlar , 5 liralık bir ürün için 2 milyar masraf çıkardılar napabilirim

  • Merhaba Mert,

   5 TL lik ürün ise gümrükten almayın. Ürünün geri gönderilmesini talep edin. Bir gümrük müşaviri den yardım almayı deneyin.

   Syg.

 159. Merhaba;
  Tr aliexpress sitesinden 7 adet ürün siparişi vermek istiyorum;

  1. Sorum: Satan kişinin ürünlerle gönderdiği faturalar da yazan ücrete göre mi ödeyeceğimiz vergiler hesaplanıyor ?
  2. Sorum: Kaç adet ürün siparişi verebiliyorum adet limiti var mı ?
  3. Sorum: Siparişler’im balıkçılıkla ilgili araç-gereçler ”ötv” öder miyim ?
  Teşekkür ederim, saygılar …

  • Merhaba,

   Paket üzerinde yazan değerler üzerinden vergilendirme yapılmaktadır. Eğer paketiniz gümrük tarafından açılır ise, o zaman gümrük değerini belirlemek için sizden fatura isteyebilir.
   EN fazla 5 adet ürün satın alabilirsiniz.
   Balıkçılık la ilgili ürünler ötv dahil olmadığını biliyorum. Fakat siz yinede listeyi kontrol edin.

   Syg.

 160. Merhabalar,

  Bu gümrük vergisi limiti kaldırıldığından beri 4 TL’lik ürüne bile 10 TL vergi koydukları için geçenlerde ürünü gelen PTT görevlisinden almayıp iade istedim. İade işlemi nasıl olacak, paramı geri iade ederler mi?

 161. İyi günler,

  İnternette bu konu hakkında okuduğum yazılarda ürünün gümrüğe takılması konusunda sıkıntı çıktığını okumuş bulunmaktayım.

  Vergi muhafiyeti kalktığı için bütün ürünler gümrükte takılmış mı olacak artık ?

  Her ürünün gümrükten çekilmesi için belge ibraza etmemiz mi gerekecek ?

  Ürünlerin vergisini online olarak ödemenin yolu var mı yoksa ille de gümrüğe gitmek mi gerekir ?

  Türkiye de pahalı olup, aliexpress te ucuz ve hoş olan ürünleri almayı tercih eden birisiyim. Ürüne gelecek olan %20 lik vergi ülkemiz de olan fiyata ile karşılaştırıldığında komik bir rakam. (Ör: Kalem AE fiyatı 8 tl, TR fiyatı 80 tl).

  Benim tek derdim o ürünü alabilmek için illede gümrüğe gitmem gerekiyor mu ? Yoksa parasını ödeyince normal posta prosedürü işlemeye devam mı ediyor ?

  Ben gümrüğe gitme korkusunda sipariş veremiyorum şu anda, çünki gün içinde iş yerinden izin alıp oraya giderek ürün çıkarttırmam ürünün Türkiye fiyatından daha pahalıya mal oluyor.

  Bu konularda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  İyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Vergi muafiyeti kalktığı için tüm ürünler gümrük tarafından vergilendirilmektedir.

   Her ürünün çekilmesi için belge gerekmez. Eğer Gümrük sizden evrakları isterse evrak tanzim etmenizi isterse, evrakları ibraz Etmeniz gerekir.
   Gümrük vergilerini şuan için online ödemenin bir yolu yok. Kapıda posta memuruna ödemeniz gerekir.

   Gümrük vergisi hesaplaması şu şekilde Olur:
   Gümrüğe sunma ücreti 5.20 TL (sabit ücret)+ damga vergisi 0.45 TL (sabit ücret) + ürün değeri üzerinden %20 ötvli ürünse, +%18 ötv, trt bandrol olan ürünse +7 – 10 Euro bandrol ücreti. 10 TL bir ürün için min. Vergi tutarı 7.65 TL olarak hesaplanabilir.

   Eğer ürününüz gümrük tarafından açılmaz ise kapıda postacı ya ödeme yaparak ürünlerinizi teslim alabilirsiniz. Diğer durumlarda yazıdaki işlemler uygulanmaktadır.

   Syg.

   • Merhaba… ben aracim icin 4G li multimedia siparisi verdim.. 1030 tl + 190 EMS kargo … sonradan ogrendim 4G li olan urunler yasakli urunlermis… kargonun EMS ile gelmesi gumrukte takilirmi? Bu urune izin verirlermi yoksa geri iademi olur.. satici 20 dolar standart fiyat yaziyorlarmis… gumrukte her paket aciliyormu? Bu urunu almam icin ne yapmam gerekiyor.. vergi ne cikar bursada oturuyorum istanbuldami gumruk isleri yoksa bursadaki ptt yemi gelir… urunun vergileri icin musavirmi tutcam? Nasil olacak .. bir cikmazdayim? Ilk kez cinden urun aliyorum… Daha urun kargoya verilmedi iptal mi edeyim? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim .. tesekkur ederim…

    • Merhaba,

     Satın aldığınız ürün ems ile almış olmanız herhangi bir fark yaratmamaktadır. Ürün sim kart girişli ise gümrükten kati surette geçmez. Ürün satıcıya iade olur. Tüm siparişler açılmasa bile tespit edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Vergi Bursa’da ödenir. (bulunduğunuz şehirde). Çoklu ürünler ticari sayılır ise müşavir ile anlamanız gerekir.

     Syg.

  • Merhaba Fatma,

   22 euro olan gümrük vergisi limiti geçen aylarda kaldırıldı. Artık satın aldığınız tüm ürünler gümrük vergisine tabidir. Ürününüz gümrükte vergilendirildikten sonra tarafınıza teslim edilecektir.

   Syg.

 162. Merhaba. YesStyle’den 250 tl alışveriş yapmışım. Bugün eposta olarak bana bildirim geldi. Bugün kargom (cilt bakım ve rujlar) yola çıktığını söyledi. Fakat standart kargom olduğu için takip numarası vermiyorlar. Şuan antep’te yaşıyorum. Kargom sorunsuz bi şekilde elime ulaşabilecek mi? Gümrüğe takılıp takılmadığını nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler 🙂

  • Merhaba,
   Öncelikle şu bilgiyi verelim:

   30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

   MADDE 2 şu şekildedir.

   MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

   Ürünleriniz gümrük yasaklı olduğu için gümrükten geçmeme ihtimali yüksek. Standart kargo ne demek bilmiyoruz fakat kargo takip numarasını internet sitesinin müsteri temsilcisinden temin Etmeniz gerekir. Başka herhangi bir yolu yoktur. İsimle veya adrese takip numarası temin edilememektedir.

   Syg

  • Merhaba. Azerbaycandan Erzuruma arkadasima bir hediye gonderdim. Lutfen bir goz ata bilir misiniz? Ne kadar surede adrese ulasir acaba? Ilk kez Turkiyeye gonderdim,kayb olur diye endiseliyim. Onceden cok tesekkur ederim. Takip no: RR0082**835AZ

 163. Mustafa bey merhaba.

  Teyp ve benzeri ürünler için gümrük vergisi hesaplaması

  %20 gümrük vergisi+ %18 ötv + 7 veya 10 euro trt bandrol ücreti+ 5.20 TL gümrüğe sunma ucreti 0.45 TL damga vergisi. Bazı gümrük memurları ötvyi atlıyabiliyor hesaplamada.

  Syg.

 164. merhaba yurt dışından aracım için multimedya douple 2 din navigasyon almayı düşünüyorum yalnız son çıkan gümrük yasası gereği elektronik ürünlerde vergi ne kadar olur araştırmama rağmen net bir bilgiye ulaşamadım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

 165. Ems kargo ile ilgili bilgi almak istiyorum.Aliexprees den bir ürün alacağım,ama alacağım ürün 1000 tl ve sadece Ems seçeneği mevcut.Bu kargo şirketi ile ilgili bir sorun oluşur mu? kargo ve vergi ücreti dışında,fazladan ücret çıkar mı?.

  • Merhaba,

   Ems “express mail service” hızlı posta olarak gönderilmektedir. Ems seçeneği ile alışverişlerinizde PTT kargo ile teslim edilmektedir.Sorun oluşmaz fakat; alacağınız ürün çok adetli ise gümrükte ticari nitelikli ürün varsayılarak ithalatçı gibi işlem yapmanız gerekir. Bu durumda bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. Ve bu durum size ek maliyetler doğuracaktır. Yurt dışından alacağınız ürünlerde gümrük yasaklı olup olmadığı, ötv bandrol ücretleri vb. Ek maliyetler çıkıp çıkmayacağını araştırmalısınız.

   Syg

 166. Merhaba ben aliexpress’den bir kol saati ve çakmak aldım bi sıkıntı olurmu daha bugün sipariş verdim (06.07.2019) kol saati: 16.5tl
  Çakmak:30.20tl. Evime kadar gelirmi sıkıntısız yoksa biryere takılır mı?

  • Serhat bey merhaba,

   Yeni kanun ile birlikte tüm gönderiler vergilendirilmektedir.Ürününüz sorunsuz şekilde ulaşacaktır fakat vegilendirme yapılacaktır. Evinize kadar genelde gelir. Siz kargo takip ekranlarından hareketlerini takip edin eğer bir sıkıntı olursa bize yazın tekrar yardımcı olmaya çalışırız.
   syg.

 167. Merhaba, amerikadan bir siteden ürünümü 7 Haziran tarihinde aldım ve 9 Haziran tarihinde usps kargoya verildi. Fakat ürün 2 Temmuz tarihinde bile hala elime geçmedi. Daha önceden ettiğim siparişlerde en azından PTT kodu ile takip edebiliyordum fakat elimde ne PTT takip kodu ne de herhangi başka bilgi bulunmakta. Yeni çıkan her ürünün gümrüğe takılması ile ilgili olan yasadan da haberim var. USPS’in sağladığı son 3 bilgi şu şekilde:

  June 18, 2019, 10:00 am
  Departed
  ISTANBUL, TURKEY
  Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on June 18, 2019 at 10:00 am. The item is currently in transit to the destination.
  June 17, 2019, 5:40 pm
  Departed
  LONDON, UNITED KINGDOM
  June 15, 2019, 3:28 pm
  Departed
  LOS ANGELES, UNITED STATES

  Sorum şu şekilde, ürünüm 18 Hazirandan beri Türkiye’de gözüküyor ve PTT kaydı hala yapılmamış, acaba bir sıkıntı var mıdır endişelenmem gerekir mi?

  • Ekrem bey Merhaba,

   Gümrükteki yani UKiM’de bir yığılma söz konusu. Tüm paketleri vergilendirmeye çalıştıkları için çoğu ürün geç geliyor. Endişelenmeyin, geçte olsa ürün ulaşacaktır.

   • Merhaba Pandacım, ben de Ekrem bey gibi aynı şey yaşıyorum şuan.
    Ablam ABD’den Türkiye’ye bana bebeğim için hediye paketi gönderdi, yeğenimin eski eşyası.
    Ama kargoda mı gümrükte mi sıkıntı var galiba, ben de anlayamıyorum.

    December 25, 2019, 6:16 pm
    Departed
    ISTANBUL, TURKEY
    Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on December 25, 2019 at 6:16 pm. The item is currently in transit to the destination.
    December 25, 2019, 2:26 pm
    Departed
    DUBAI, UNITED EMIRATES ARAB
    December 23, 2019, 7:44 pm
    Departed
    CHICAGO, UNITED STATES

    7 gündür öyle görünüyordu, ben de PTT gonderitakip sayfasından takip ettim, tek bilgi var bu şekilde:

    Tarih ve Saat: 23/12/2019 – 05:00:00
    İşlem Türü: Gonderi yurtdisina sevk edildi
    Açıklama: Send item abroad (EDI-received)
    İşlemi Yapan: United States of America (the) (Yurt Disi)

    8.gününde USPS Websitesinde tekrar takip ettim, güncel durum gördüm, son bilgi bu:

    January 3, 2020, 1:21 pm
    Arrived
    CHICAGO, UNITED STATES
    Your item arrived at an origin transfer airport in O’HARE INTERNATIONAL, CHICAGO, UNITED STATES on January 3, 2020 at 1:21 pm. The item is currently in transit to the destination.

    Ürün geri mi döndü Amerika’ya?
    Türkiyedeki gümrüğe bile girdi mi hiç?
    Nasıl ve neden böyle oldu?
    UKİMden herhangi bir kurumdan bilgim haberim bile yok..
    Aydınlatabilirsen sevinirim.

    • Merhaba Riefa,

     Bu hareketler paketin geri gittiği anlaşılıyor. Fakat Ptt sitesinde görünen harekete göre sadece yurt dışına sevk edilmiş ve ürün Ülkemize daha gelmemiş.Ürün PTT’den geri gitmiş olsa -Ürün yurt dışına sevk edildi(giden)- hareketini örmeniz gerekir. Biraz daha beklemenizi öneriyorum. Transferde olabilir.

     Syg.

 168. Aliexpress’den iki ürün satın alsam (Toplam 280 TL) evime kadar gelir mi? Herhangi birşey yapmam gerekiyor mu? Yazanlar kadar uzun mu işimiz?

  • Merhaba Mert,

   ürün evinize kadar gelecektir. herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Konuda sadece olaylar kademeli olarak anlatıldığı için uzun görünüyor. Yinede dikkalice okumanızı tavsiye ediyoruz.

   syg.

 169. 11.05.2019 tarihinde Ali Expressden aldığım ürün hala gelmedi 15.05.2019 tarihinde gönderi yurt dışına sevk edildi yazıyor hala haber yok üründen. Gümrüğe mi takılmıştır acaba ?

  • Merhaba Tolga bey,

   Yeni kanun ile yurt dışından alınan tüm ürünler gümrüğe takılmaktadır. Satın aldığınız ürün vergileri yansıtıldıktan sonra tarafınıza gönderilecektir. Gümrükteki yoğunluktan dolayı kargolar geç gelmektedir.

   syg

  • Merhabalar. 17 Eylül tarihinde alibaba dan 72$ karşılığında 2 tane kablosuz kulaklık siparişi verdim. Siparişim Hong kong’dan DHL ile Almanya aktarmalı olarak geldi. 17 track Ve DHL Asia sitesinde 25 Eylülde ürün “hedef ülkeye iniş gerçekleşti atatürk türkiye” ibaresiyle güncellendi ancak aradan 16 gün geçmesine rağmen ürün ülkeye gelmesine rağmen ne gümrüğe geçişine dair bi güncelleme ne posta dağıtım merkezine geçişine dair hiçbir güncelleme yapılmadı. Hala havaalanında ülkeye inmiş olarak gözüküyor. Kayıp mı olmuştur ? Gümrüğe mi takılmıştır dicem de gümrüğe de geçmedi, hedef ülkeye inmiştir de sabit kaldı. Şimdi ne olur sizce? İyi akşamlar

 170. 21.06.2019 tarihinde sipariş ettiğim 198 tllik ürün direkt elime gelirmi 4 gündür Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazıyor. GÜMRÜK VERGİSİNİ KAPIDAMI ÖDÜYORUZ

  • Bahadır bey merhaba,

   Gümrükteki yoğunluktan dolayı ürünüz gecikebilir. Gümrük vergisi size bir bildirim yapılmadığı sürece kapıda postacıya ödersiniz.

   syg

   • Merhaba ben alibaba üzerinden şahış adına toplu mal alıyorum 1000000 adet küçük bir kutu içersinde ama şimdiye kadar gümrüğe takılmamıştım.son bir senedir ilk kez alış veriş yapacagım.bu kadar yüklü alım yaptıgım için kişisel kullanım degilde ticari olarak degerlendirilme olasılıgı yüksek.Böyle bir durum olursa ceza veya farklı bir vergi türüde karşıma çıkabilirmi.

    • Merhaba Şafak,

     Bazı kişilerin takıldığı konusunda deneyimler var.(Normal şartlarda paketiniz ticari dir takılması anormal değil.) Fakat kesin takılır demek mümkün değil. Takılmaktan kastımız ticari sayılması. Ticari sayılırsa gümrükten çekmeniz için gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. Buda yüksek maliyetler doğurur. Eğer büyük bir paket değilse ve satıcı güvenilir ise (herhangi bir problemde ücret iadesi alabilirseniz) deneyebilirsiniz.

     Syg.

 171. merhaba aliexpressten ilk defa alışveriş yaptım mikrofon ve popfilter aldım toplam ödediğim ücret 202 TL vergi olduğunu bilmiyordum sonradan öğrendim ve siparişi iptal edemedim vergi ile ilgili olarak biraz araştırma yaptım ama sanırım biraz bilgi kirliliği var ben tahmini ne kadar vergi öderim ÖTV KDV gümrük vergisi hepsinimi ödüyoruz yoksa belirli ürünlerde mi? ürün kapıya kadar gelirde almazsam para iadesi isteyebilirmiyim 14/06/2019 tarihinde sipariş verdiğim ürün hala makbuz bekliyor herhangi bir sorunla karşılaşırsam para iadesi alabilirmiyim ? şimdiden teşekkürler

  • Özkan bey merhaba,

   Tüm gönderilere %20 + gümrüğe sunma ücreti(5.20 TL) + damga vergisi(0.45 TL) eğer ürün TV box veya radyo alıcılı bir cihaz ise 7 EUR TRT bandrol ücreti ödeme çıkacaktır. Eğer satın aldığınız ürünler ötv ye dahil ise %18 ötv ek olarak ödersiniz.kdv yok. Kapınıza kadar gelir(genellikle). Gelmez ise ukimden evraklar ile teslim alırsınız.

   Syg

   • merhabalar ,%20 gumruk vergisi oderken , neye gore bu odeme yapiliyor. yani evrakta yazan mal bedelini mi baz olcaklar, yoksa paketi acip onlar mi bir deger belirleyip ona gore gumruk vergisini haesapliycaklar? tesekkurler

    • Merhaba Zeynep,

     Çoğunlukla paket üzerindeki değer baz alınır. Bazen paketiniz de açılır ve ödeme evrakları ile değer tespiti yapılır. Yada Gümrük yetkilisi de ürün için fiyat belirleyebilir ve bu fiyat üzerinden gümrük vergisi hesaplanır.

     Syg.

 172. merhaba Ali Expressten aldığım ürün gümrüge takıldı samsunda yaşıyorum ptttye uğradım resimde atığım zarfı verdiler malesef e-posta adresi ile evrak yolayamıyorum sanırım çünkü e-posta adresi yazmamışlar ve kimlikgerekiryormu sadece öddeme bilgisi ve fatura yeterlimi ?
  Lütfen benim atığım resime göre bana çözüm yazarmısınız yanlış birşey yapmak istemiyorum 3 günüm kaldı başvuru yapmak için ACİL YARDIM.

  https://i.hizliresim.com/7BMaWY.jpg

  • Merhaba Yusuf bey,

   Satın aldığınız ürüne ait kredi kartı hesap ekstresi ve kimlik ile başvuru yapmanız durumunda ürün vergilendirilerek tarafınıza teslim edilecektir. Her bölge müdürlüğünde farklı uygulamalar mevcuttur. Posta yolu ile evrakları göndermeniz durumunda tahattutlu posta ile gönderin. Posta ile işleminiz uzun sürecektir. Kendiniz gidin şahsen başvuru yapın. Eğer faturayıda almak isterseniz satıcı ile iletişime geçin ve faturayı isteyin .

  • Ümit bey Merhaba,
   Gönderiniz takipli kargo ile gönderilmiş.Ürün elinize ulaşacaktır. Aliexpress onay süresini uzatma kararı verecektir.

   syg

 173. Merhaba,
  Yurtdışından şirket adına paketimiz geldi, gümrük işlemlerinin ardından ptt kargo ile ofise geldi, kuryeye gümrük vergisini ödemem gerek fakat kurye nakit ödeme kabul ediyor ve karşılığında ne bi fiş veya ne de bir fatura vermiyor. Şirket gönderisi olduğundan dolayı yapılan masrafa karşılık fatura iletmem gerekiyor. Bu konuda ne yapmalıyız?

  • Ahmet Bey Merhaba.

   Normal şartlarda ürünü ptt’den teslim aldığınıda makbuz kesiyor. Ürün geldiğinde teslim almayın , dağıtan postacı arkadaşa hangi ptt’ye teslim ettiğini sorun. Kendiniz gidip postaneden alırsanız size dekont keseceklerdir. Daha farklı bir yöntemi olup olmadığını en yakın PTT şubesine giderek bilgi alarak öğrenebilirsiniz.

   syg

 174. Merhaba, son alınan karar ile artık yurtdışından gelen her ürüne gümrük vergisi alınacak. Bu karar bu ayın başından beri geçerli olacaktı. Benim AliExpress’den aldığım bu ürünüm (https://i.hizliresim.com/P7YQn8.jpg) geçen ayın yirmi ikisinde Türkiye’ye giriş yapmış. Geçen hafta ve ondan önceki hafta olmak üzere 2 haftadır PTT’ye uğruyorum. Ürünüm bir türlü orada yok. Ürünümün sözde Haziran ayının başından beri geçerli olacak gümrük vergisi kanunu yüzünden gümrükte bekliyor olma olasılığı var mıdır?
  .
  .
  Bu ürünüm (https://i.hizliresim.com/jqvB6j.jpg) de 6 gündür Türkiye’ye giriş yapmış. Bu 6 gündür elime herhangi bir belge ulaşmadı ürününüz gümrükte bekliyor diye. Ne yapmalıyım? Ürünüm gümrüğe takıldı, takulmış olmalı son kanun gereğince. Ürünümü nasıl alacağım? Kime başvurmalıyım?

  • öncelikle merhaba,

   Attığınız fotoğrafları incelediğimde siparişinizin takipsiz gönderi olduğu görünüyor. Öncelikle takipsiz kargoların yurt içine girdiğini gösterse dahi, 30-45-60 gün aralığında teslimatı yapılmaktadır. konu hakkında detaylı bilgi için https://grupanda.org/2019/0… konusunu ziyaret edebilirsiniz.

   Ürünler takipsiz olduğu için Türkiye’de takip edilememektedir. Mektup gibi postacılar posta kutusuna bırakıp gidiyorlardı.(vergi kanundan önce). Eğer ürünlerinize gümrük vergisi yansıtıldı ise postacı kapınıza kadar gelip tahsilat yapacaktır. Eğer gelip sizi evde bulamadıysa en yakın postaneye teslim edecektir.

   Eğer ürünler onaylama süresinde elinize ulaşmaz ise https://grupanda.org/2018/0… konusunu inceyerek iade işlemi başlatarak ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz.

  • Merhaba,
   Buradaki pek çok kişiyle benimde sorunum aynı. Yeni vergi kanunu çıktıpını bilmeden pek çok sipariş verdim, 10 ürün… 4ü geldi (kabul edip vergi ödedim) diğer 6sı hala gelmedi. Siparişleri temmuz ortasında verdim. Üstelik hepsi de yurtdışına çıkmış görünüyor. Muhtemelen Tr sınırları içinde gümrüte beklemede! Ürünlerin elşme geçmesi istiyorum ama nerdeyse hepsinin 10 13 eylül arası iade (anlaşmazlık) süreçleri başlıyor. 2 sorum olacaktı
   Öncelikle bu iade talebini başlangıcı itibariyle kaç güne kadar bekleyip yapabilirim?
   2 si sizce beklemek bu şartlar altında güvenli mi? Toplamda 300 tl te yakın bir sipariş. Paramı da kaybetmek istemiyorum.
   Ama şu an bu yorumum okurken bir şey farkettim. Bende 10 kadar ürünü farklı alıcılardan talep ettim. İne de bu 5 sayısı kanununa giriyor mu? Satıcı, ya da ürün nevi farketmeksizin sadece 5 adet kargodan mı bahsediyorsunuz? Aşğıdaki sorunla birlikte bunu da cevaplayabilirseniz sevinirim.
   Bilgi için teşekkürler

   • Merhaba,

    Ürünlerinizin koruma süreleri bitse dahi 15 gün anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır. Ürünleriniz ile ilgili satıcılarla iletişime geçin ve koruma sürelerini uzatmalarını isteyin. Bu şekilde ürünler elinize ulaşana kadar uzun bir süreye sahip olursunuz.Ürünleriniz takipli ise tarafınıza sorunsuz ulşacaktır. Ürünleriniz takipsiz kargo ile geliyorsa ve bunlar için koruma süresinde ulaşmaz ise, anlaşmazlık açarak ücret iadelerini alabilirsiniz. 5 adet paket içeriği diyor kanun fakat, Şirketler için için olan numunelerle ilgili kanunla bağlı olduğu için,yurt dışından numune getiren firmalar tarafından bakıldığında gümrük memurunun inisiyatifine bırakılmış durumda. yani bir ay içerisinde en fazla 5 adet ile sınırlı kalmak sizleri mağdur etmeyecektir.

    syg

    • Merhaba,
     “5 paket ile sınırlı kalmak sizleri mağdur etmeyecektir” demişsiniz. Biraz açar mısınız, tam anlayamadım? Bireysel siparişlerimiz için geçerli mi?

     Çünkü şöyle bir durum var, (bu yeni kanundan önce) yurtdışından siparişlerimin 2 haftada da geldiği oldu, 3 ayda da. Dolayısıyla ben ayda 5 sipariş de versem, atıyorum bunlardan 3ü bir ay içinde gelebilir ama 2si bir sonraki aya kalabilir. Bu benim kontrolümde değil. Kendi kontrolümde olmayan bir şeyi ayarlamam bekleniyor… Dolayısıyla bu durumdan çok rahatsızım. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim

     • Merhaba Sanem hanım

      Haklısınız bu durumu ayarlayabilmeniz mümkün gibi gözükmüyor. Fakat kanun bu şekilde bireyselleride kapsamakta. Yapabileceğiniz tek şey sipariş verirken biraz zaman aralığı bırakmanız olabilir. Bu şekilde aynı ayda gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

      Syg

  • Merhabalar, yurt dışından 3 adet bluetooth kulaklık aldım. 75 tl vergi ödedim. ürünlerden ikisi elime ulaştı ancak diğeri yok. firma tam gönderdiğini söylüyor ki kargonun arkasında da belirtmiş. ürün adet fiyatı 92 tl bu sorunu nasıl çözebilirim?

   • Merhaba Hatice,

    Her ürünü ayrı ayrımı aldınız yoksa hepsi tek pakettemi geldi? Eğer hepsi tek pakette geldiyse gramajdan paketin içinde kaç adet geldiğini anlayabilir ve anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz. (paket üzerinde gramajı yazmaktadır.)

    syg

    • hepsi tek pakette gönderilmiş satıcı yönünden hiçbir sorun yok sorun gümrük veya ptt olması lazım ürünü kardeşim aldı. eve gelip açtığımda kargonun iyi bir şekilde paketlenmediğini gördüm ptt gümrük bandı daha önce açılmış gibiydi.

     • sanırım kanıtlayamacağım bir durum olduğu için yanıyor. büyük ihtimal çalındı.

     • vergi yokken bende benzer şeyler yaşadım paketim açılıp içinden istediklerini alıyorlardı. pttye şikayet ettiğimde ise bir telefon araması ve ürünlerinizi komşularınız çalıyor dendi

     • Kargoyu teslim sırasında açıp tutanak tutturmak lazımmış. vergi parasını oradan tahsis edemiyorsunuz ama o tutanak yardımcı oluyor. Ancak bana teslim eden postacı vıcık biriydi üstüne konuşmama müsaade vermeyip işini bilmemezliğini bana atıyor sıyrılmaya çalışıyordu. ptt çalışanları çöp cidden ben hırsız değilim diyor sanki ona hırsız diyen var tutanak lafını demeden başlıyor saymaya(telefonda konuştuk bu arada dediğim gibi kardeşim teslim aldı) üstüne bide suratıma telefonu kapatamazsınız dahada aramam etmem gibi değişik değişik konuşuyor. Beni buluyor ya. siz bu durumu bilin ilk önce tutanak dyin tuhaf tuhaf olaylarla karşılaşmayın benden söylemesi

     • Kargoyu teslim sırasında açıp tutanak tutturmak lazımmış. vergi parasını oradan tahsis edemiyorsunuz ama o tutanak yardımcı oluyor. Ancak bana teslim eden postacı vıcık biriydi üstüne konuşmama müsaade vermeyip işini bilmemezliğini bana atıyor sıyrılmaya çalışıyordu. ptt çalışanları çöp cidden ben hırsız değilim diyor sanki ona hırsız diyen var tutanak lafını demeden başlıyor saymaya(telefonda konuştuk bu arada dediğim gibi kardeşim teslim aldı) üstüne bide suratıma telefonu kapatamazsınız dahada aramam etmem gibi değişik değişik konuşuyor. Beni buluyor ya. siz bu durumu bilin ilk önce tutanak diyin tuhaf tuhaf olaylarla karşılaşmayın benden söylemesi

  • RR2785337**TR rica etsem kontrol edebilir misiniz? Avustralyada yaşayan arkadaşıma doğum günü için bir tane tişört,bir tane karakalem resim,bir tanede flaş bellek gönderdim ptt aracılığı ile bunlar gümrüğe takılır mı,neden hala bekletiliyor anlamadım yardımcı olursanız sevinirim hala ulaşmadı diye üzülürken gitmeme ihtimali var mı?

   • Merhaba,

    Takip numaranızı kontrol ettiğimde yurt dışına sevk edildiğini görüyorum. Fakat daha karşı ülkede sisteme girmediği için takip ekranlarında görüntüleniyor. Gümrüğe takılması veya takılmaması karşı ülkenin gümrük kanunları ile ilgilidir. Bunu ancak karşı taraftaki alıcı öğrenebilir.

    Syg

    • Merhabalar lütfen bana yardım edin kargo nerede bulamıyorum UB075416188LV takip numaralı kargom aliexpress aracılığıyla sipariş verdim ülkenize giriş yaptı falan mail geldi gümrüğe takıldı galiba ama hiçbir şekilde takip falan edemiyorum lütfen yardım

     • Merhaba,

      Ürününüz takipsiz(kayıtsız) kargo ile gönderilmiş.Takipsiz kargolar için beklemekten başka çareniz görünmüyor. Vergi işlemi yapıldığında ancak ptt sisteminde görebilirsiniz. Koruma süreniz bitiyorsa anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz. 17 track internet sitesinden kargo hareketlerini takip edebilirsiniz.
      Syg

  • Merhaba ben amerikadan iki adet çakı istedim.Günrüğe takıldı ben şehir dışında çalışıyorum.Yani gidip bu işlemleri yapacak vaktim yok.Ve anladığım kadarıyla epey bir gümrük vergisi ödememiz gerekecek.Buda bizi bayağı zorlayacak.Eşim gidipte ürünü alamıyoruz deyip geri iade işlemi yapabilirmi?Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here