Yurt dışı alışverişlerde oluşabilecek problemlerden biri: Ürünün gümrüğe takılması.

Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kuralları yüzünden bir çok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri menşei ülkesine dönüşünü izliyoruz.

Peki gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır? Gümrüğe takılan ürün nasıl gümrükten teslim alınır? Gümrük ücretleri, vergileri nasıl ödenir? Sizler için bugün bu konuları anlatacağız.

Gümrüğe takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürününüzün gümrüğe takıldığını PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabilirsiniz.

Eğer siparişiniz, UKiM’de ( Uluslar Arası kargo iletim merkezi) uzun süredir bekliyorsa siparişiniz büyük ihtimalle gümrüğe takılmıştır.

Elbette ürün gümrüğe takıldı ise genelde sizlere UKİM yetkilisi tarafından bir bildirim posta yolu ile gönderilir. Yapmanız gerekenler bu bildirimde yazılır. Yada size hiç bilidirm yapmaz.

Ukim bildirim örneği

Bana Bildirim Yapılmadı! Diyenlerdenseniz:

Yeni çıkan kanun ile, yurt dışından alışverişlerindeki gümrük muafiyeti kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Artık UKİM paket üzerindeki ürün değerlerini baz alarak çoğu ürünü vergilerini kesiyor ve PTT kargo ile tarafınıza teslim edilirken kapıda gümrük vergisini tahsil ediyor. Fakat UKİM paketinizi açtıysa bu konu devamdaki prosedür işlemeye başlıyor bunu da belirtelim.

Gümrük vergileri oranları için tıklayınız.

İşte gerekli işlemler bundan sonra başlıyor:

 • Size gelen evrakta yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz.
 • Genel olarak tüm gümrüğe takılan ürünler için aynı prodesür işliyor.

UKİM sizden ürünün değerini gösteren bir evrak göstermenizi isteyecektir. Bunlar:

 • Fatura (satıcıdan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)
 • Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge.
 • Kimlik

Bu evrakları tamamlayın,

Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin.

Size gelen evrakta ki mail adresine evrakları yollayın.

Bu aşamadan sonra sadece ürünün vergilendirilmesi ve tarafınıza yollanmasını bekleyebilirsiniz. (memurun ilgi durumuna göre 5-10 iş günü arası sürebilir.)

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi

Yada

“- Benim işim biraz acele gidip hemen teslim almalıyım! ” diyorsanız, UKİM e evraklarınız ile birlikte sahşen başvurmalısınız.

Evrakların Ukime Tesliminden Sonraki Süreç Nasıl işliyor?

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli:Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinde sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor.

Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını vb. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor.

Ödeme yapmanız için gümrük memuru tarafından verilen evrak.

Çıkan gümrük ücretlerini ödedikten sonra ürününüzü Depodan ödeme dekontunuz karşılığında teslim alabilirsiniz. Gümrük vergileri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilirsiniz. Tabi bu durumda iade işlemleri başlatamalısınız. İade işlemleri için tıklayınız.

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuru yapmazsanız ürün sizin inisiyatifiniz dışında satıcıya iade edilecektir.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda iyi alışverişler diler.

173 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Buradaki pek çok kişiyle benimde sorunum aynı. Yeni vergi kanunu çıktıpını bilmeden pek çok sipariş verdim, 10 ürün… 4ü geldi (kabul edip vergi ödedim) diğer 6sı hala gelmedi. Siparişleri temmuz ortasında verdim. Üstelik hepsi de yurtdışına çıkmış görünüyor. Muhtemelen Tr sınırları içinde gümrüte beklemede! Ürünlerin elşme geçmesi istiyorum ama nerdeyse hepsinin 10 13 eylül arası iade (anlaşmazlık) süreçleri başlıyor. 2 sorum olacaktı
   Öncelikle bu iade talebini başlangıcı itibariyle kaç güne kadar bekleyip yapabilirim?
   2 si sizce beklemek bu şartlar altında güvenli mi? Toplamda 300 tl te yakın bir sipariş. Paramı da kaybetmek istemiyorum.
   Ama şu an bu yorumum okurken bir şey farkettim. Bende 10 kadar ürünü farklı alıcılardan talep ettim. İne de bu 5 sayısı kanununa giriyor mu? Satıcı, ya da ürün nevi farketmeksizin sadece 5 adet kargodan mı bahsediyorsunuz? Aşğıdaki sorunla birlikte bunu da cevaplayabilirseniz sevinirim.
   Bilgi için teşekkürler

   • Merhaba,

    Ürünlerinizin koruma süreleri bitse dahi 15 gün anlaşmazlık açma süreniz bulunmaktadır. Ürünleriniz ile ilgili satıcılarla iletişime geçin ve koruma sürelerini uzatmalarını isteyin. Bu şekilde ürünler elinize ulaşana kadar uzun bir süreye sahip olursunuz.Ürünleriniz takipli ise tarafınıza sorunsuz ulşacaktır. Ürünleriniz takipsiz kargo ile geliyorsa ve bunlar için koruma süresinde ulaşmaz ise, anlaşmazlık açarak ücret iadelerini alabilirsiniz. 5 adet paket içeriği diyor kanun fakat, Şirketler için için olan numunelerle ilgili kanunla bağlı olduğu için,yurt dışından numune getiren firmalar tarafından bakıldığında gümrük memurunun inisiyatifine bırakılmış durumda. yani bir ay içerisinde en fazla 5 adet ile sınırlı kalmak sizleri mağdur etmeyecektir.

    syg

    • Merhaba,
     “5 paket ile sınırlı kalmak sizleri mağdur etmeyecektir” demişsiniz. Biraz açar mısınız, tam anlayamadım? Bireysel siparişlerimiz için geçerli mi?

     Çünkü şöyle bir durum var, (bu yeni kanundan önce) yurtdışından siparişlerimin 2 haftada da geldiği oldu, 3 ayda da. Dolayısıyla ben ayda 5 sipariş de versem, atıyorum bunlardan 3ü bir ay içinde gelebilir ama 2si bir sonraki aya kalabilir. Bu benim kontrolümde değil. Kendi kontrolümde olmayan bir şeyi ayarlamam bekleniyor… Dolayısıyla bu durumdan çok rahatsızım. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim

     • Merhaba Sanem hanım

      Haklısınız bu durumu ayarlayabilmeniz mümkün gibi gözükmüyor. Fakat kanun bu şekilde bireyselleride kapsamakta. Yapabileceğiniz tek şey sipariş verirken biraz zaman aralığı bırakmanız olabilir. Bu şekilde aynı ayda gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

      Syg

 1. Merhaba, son alınan karar ile artık yurtdışından gelen her ürüne gümrük vergisi alınacak. Bu karar bu ayın başından beri geçerli olacaktı. Benim AliExpress’den aldığım bu ürünüm (https://i.hizliresim.com/P7YQn8.jpg) geçen ayın yirmi ikisinde Türkiye’ye giriş yapmış. Geçen hafta ve ondan önceki hafta olmak üzere 2 haftadır PTT’ye uğruyorum. Ürünüm bir türlü orada yok. Ürünümün sözde Haziran ayının başından beri geçerli olacak gümrük vergisi kanunu yüzünden gümrükte bekliyor olma olasılığı var mıdır?
  .
  .
  Bu ürünüm (https://i.hizliresim.com/jqvB6j.jpg) de 6 gündür Türkiye’ye giriş yapmış. Bu 6 gündür elime herhangi bir belge ulaşmadı ürününüz gümrükte bekliyor diye. Ne yapmalıyım? Ürünüm gümrüğe takıldı, takulmış olmalı son kanun gereğince. Ürünümü nasıl alacağım? Kime başvurmalıyım?

  • öncelikle merhaba,

   Attığınız fotoğrafları incelediğimde siparişinizin takipsiz gönderi olduğu görünüyor. Öncelikle takipsiz kargoların yurt içine girdiğini gösterse dahi, 30-45-60 gün aralığında teslimatı yapılmaktadır. konu hakkında detaylı bilgi için https://grupanda.org/2019/0… konusunu ziyaret edebilirsiniz.

   Ürünler takipsiz olduğu için Türkiye’de takip edilememektedir. Mektup gibi postacılar posta kutusuna bırakıp gidiyorlardı.(vergi kanundan önce). Eğer ürünlerinize gümrük vergisi yansıtıldı ise postacı kapınıza kadar gelip tahsilat yapacaktır. Eğer gelip sizi evde bulamadıysa en yakın postaneye teslim edecektir.

   Eğer ürünler onaylama süresinde elinize ulaşmaz ise https://grupanda.org/2018/0… konusunu inceyerek iade işlemi başlatarak ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz.

 2. Merhaba,
  Yurtdışından şirket adına paketimiz geldi, gümrük işlemlerinin ardından ptt kargo ile ofise geldi, kuryeye gümrük vergisini ödemem gerek fakat kurye nakit ödeme kabul ediyor ve karşılığında ne bi fiş veya ne de bir fatura vermiyor. Şirket gönderisi olduğundan dolayı yapılan masrafa karşılık fatura iletmem gerekiyor. Bu konuda ne yapmalıyız?

  • Ahmet Bey Merhaba.

   Normal şartlarda ürünü ptt’den teslim aldığınıda makbuz kesiyor. Ürün geldiğinde teslim almayın , dağıtan postacı arkadaşa hangi ptt’ye teslim ettiğini sorun. Kendiniz gidip postaneden alırsanız size dekont keseceklerdir. Daha farklı bir yöntemi olup olmadığını en yakın PTT şubesine giderek bilgi alarak öğrenebilirsiniz.

   syg

  • Ümit bey Merhaba,
   Gönderiniz takipli kargo ile gönderilmiş.Ürün elinize ulaşacaktır. Aliexpress onay süresini uzatma kararı verecektir.

   syg

 3. merhaba Ali Expressten aldığım ürün gümrüge takıldı samsunda yaşıyorum ptttye uğradım resimde atığım zarfı verdiler malesef e-posta adresi ile evrak yolayamıyorum sanırım çünkü e-posta adresi yazmamışlar ve kimlikgerekiryormu sadece öddeme bilgisi ve fatura yeterlimi ?
  Lütfen benim atığım resime göre bana çözüm yazarmısınız yanlış birşey yapmak istemiyorum 3 günüm kaldı başvuru yapmak için ACİL YARDIM.

  https://i.hizliresim.com/7BMaWY.jpg

  • Merhaba Yusuf bey,

   Satın aldığınız ürüne ait kredi kartı hesap ekstresi ve kimlik ile başvuru yapmanız durumunda ürün vergilendirilerek tarafınıza teslim edilecektir. Her bölge müdürlüğünde farklı uygulamalar mevcuttur. Posta yolu ile evrakları göndermeniz durumunda tahattutlu posta ile gönderin. Posta ile işleminiz uzun sürecektir. Kendiniz gidin şahsen başvuru yapın. Eğer faturayıda almak isterseniz satıcı ile iletişime geçin ve faturayı isteyin .

 4. merhaba aliexpressten ilk defa alışveriş yaptım mikrofon ve popfilter aldım toplam ödediğim ücret 202 TL vergi olduğunu bilmiyordum sonradan öğrendim ve siparişi iptal edemedim vergi ile ilgili olarak biraz araştırma yaptım ama sanırım biraz bilgi kirliliği var ben tahmini ne kadar vergi öderim ÖTV KDV gümrük vergisi hepsinimi ödüyoruz yoksa belirli ürünlerde mi? ürün kapıya kadar gelirde almazsam para iadesi isteyebilirmiyim 14/06/2019 tarihinde sipariş verdiğim ürün hala makbuz bekliyor herhangi bir sorunla karşılaşırsam para iadesi alabilirmiyim ? şimdiden teşekkürler

  • Özkan bey merhaba,

   Tüm gönderilere %20 + gümrüğe sunma ücreti(5.20 TL) + damga vergisi(0.45 TL) eğer ürün TV box veya radyo alıcılı bir cihaz ise 7 EUR TRT bandrol ücreti ödeme çıkacaktır. Eğer satın aldığınız ürünler ötv ye dahil ise %18 ötv ek olarak ödersiniz.kdv yok. Kapınıza kadar gelir(genellikle). Gelmez ise ukimden evraklar ile teslim alırsınız.

   Syg

 5. 21.06.2019 tarihinde sipariş ettiğim 198 tllik ürün direkt elime gelirmi 4 gündür Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazıyor. GÜMRÜK VERGİSİNİ KAPIDAMI ÖDÜYORUZ

  • Bahadır bey merhaba,

   Gümrükteki yoğunluktan dolayı ürünüz gecikebilir. Gümrük vergisi size bir bildirim yapılmadığı sürece kapıda postacıya ödersiniz.

   syg

 6. 11.05.2019 tarihinde Ali Expressden aldığım ürün hala gelmedi 15.05.2019 tarihinde gönderi yurt dışına sevk edildi yazıyor hala haber yok üründen. Gümrüğe mi takılmıştır acaba ?

  • Merhaba Tolga bey,

   Yeni kanun ile yurt dışından alınan tüm ürünler gümrüğe takılmaktadır. Satın aldığınız ürün vergileri yansıtıldıktan sonra tarafınıza gönderilecektir. Gümrükteki yoğunluktan dolayı kargolar geç gelmektedir.

   syg

  • Merhabalar. 17 Eylül tarihinde alibaba dan 72$ karşılığında 2 tane kablosuz kulaklık siparişi verdim. Siparişim Hong kong’dan DHL ile Almanya aktarmalı olarak geldi. 17 track Ve DHL Asia sitesinde 25 Eylülde ürün “hedef ülkeye iniş gerçekleşti atatürk türkiye” ibaresiyle güncellendi ancak aradan 16 gün geçmesine rağmen ürün ülkeye gelmesine rağmen ne gümrüğe geçişine dair bi güncelleme ne posta dağıtım merkezine geçişine dair hiçbir güncelleme yapılmadı. Hala havaalanında ülkeye inmiş olarak gözüküyor. Kayıp mı olmuştur ? Gümrüğe mi takılmıştır dicem de gümrüğe de geçmedi, hedef ülkeye inmiştir de sabit kaldı. Şimdi ne olur sizce? İyi akşamlar

 7. Aliexpress’den iki ürün satın alsam (Toplam 280 TL) evime kadar gelir mi? Herhangi birşey yapmam gerekiyor mu? Yazanlar kadar uzun mu işimiz?

  • Merhaba Mert,

   ürün evinize kadar gelecektir. herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Konuda sadece olaylar kademeli olarak anlatıldığı için uzun görünüyor. Yinede dikkalice okumanızı tavsiye ediyoruz.

   syg.

 8. Merhaba, amerikadan bir siteden ürünümü 7 Haziran tarihinde aldım ve 9 Haziran tarihinde usps kargoya verildi. Fakat ürün 2 Temmuz tarihinde bile hala elime geçmedi. Daha önceden ettiğim siparişlerde en azından PTT kodu ile takip edebiliyordum fakat elimde ne PTT takip kodu ne de herhangi başka bilgi bulunmakta. Yeni çıkan her ürünün gümrüğe takılması ile ilgili olan yasadan da haberim var. USPS’in sağladığı son 3 bilgi şu şekilde:

  June 18, 2019, 10:00 am
  Departed
  ISTANBUL, TURKEY
  Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on June 18, 2019 at 10:00 am. The item is currently in transit to the destination.
  June 17, 2019, 5:40 pm
  Departed
  LONDON, UNITED KINGDOM
  June 15, 2019, 3:28 pm
  Departed
  LOS ANGELES, UNITED STATES

  Sorum şu şekilde, ürünüm 18 Hazirandan beri Türkiye’de gözüküyor ve PTT kaydı hala yapılmamış, acaba bir sıkıntı var mıdır endişelenmem gerekir mi?

  • Ekrem bey Merhaba,

   Gümrükteki yani UKiM’de bir yığılma söz konusu. Tüm paketleri vergilendirmeye çalıştıkları için çoğu ürün geç geliyor. Endişelenmeyin, geçte olsa ürün ulaşacaktır.

 9. Merhaba ben aliexpress’den bir kol saati ve çakmak aldım bi sıkıntı olurmu daha bugün sipariş verdim (06.07.2019) kol saati: 16.5tl
  Çakmak:30.20tl. Evime kadar gelirmi sıkıntısız yoksa biryere takılır mı?

  • Serhat bey merhaba,

   Yeni kanun ile birlikte tüm gönderiler vergilendirilmektedir.Ürününüz sorunsuz şekilde ulaşacaktır fakat vegilendirme yapılacaktır. Evinize kadar genelde gelir. Siz kargo takip ekranlarından hareketlerini takip edin eğer bir sıkıntı olursa bize yazın tekrar yardımcı olmaya çalışırız.
   syg.

 10. Ems kargo ile ilgili bilgi almak istiyorum.Aliexprees den bir ürün alacağım,ama alacağım ürün 1000 tl ve sadece Ems seçeneği mevcut.Bu kargo şirketi ile ilgili bir sorun oluşur mu? kargo ve vergi ücreti dışında,fazladan ücret çıkar mı?.

  • Merhaba,

   Ems “express mail service” hızlı posta olarak gönderilmektedir. Ems seçeneği ile alışverişlerinizde PTT kargo ile teslim edilmektedir.Sorun oluşmaz fakat; alacağınız ürün çok adetli ise gümrükte ticari nitelikli ürün varsayılarak ithalatçı gibi işlem yapmanız gerekir. Bu durumda bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. Ve bu durum size ek maliyetler doğuracaktır. Yurt dışından alacağınız ürünlerde gümrük yasaklı olup olmadığı, ötv bandrol ücretleri vb. Ek maliyetler çıkıp çıkmayacağını araştırmalısınız.

   Syg

 11. merhaba yurt dışından aracım için multimedya douple 2 din navigasyon almayı düşünüyorum yalnız son çıkan gümrük yasası gereği elektronik ürünlerde vergi ne kadar olur araştırmama rağmen net bir bilgiye ulaşamadım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

 12. Mustafa bey merhaba.

  Teyp ve benzeri ürünler için gümrük vergisi hesaplaması

  %20 gümrük vergisi+ %18 ötv + 7 veya 10 euro trt bandrol ücreti+ 5.20 TL gümrüğe sunma ucreti 0.45 TL damga vergisi. Bazı gümrük memurları ötvyi atlıyabiliyor hesaplamada.

  Syg.

 13. Merhaba. YesStyle’den 250 tl alışveriş yapmışım. Bugün eposta olarak bana bildirim geldi. Bugün kargom (cilt bakım ve rujlar) yola çıktığını söyledi. Fakat standart kargom olduğu için takip numarası vermiyorlar. Şuan antep’te yaşıyorum. Kargom sorunsuz bi şekilde elime ulaşabilecek mi? Gümrüğe takılıp takılmadığını nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler 🙂

  • Merhaba,
   Öncelikle şu bilgiyi verelim:

   30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

   MADDE 2 şu şekildedir.

   MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

   Ürünleriniz gümrük yasaklı olduğu için gümrükten geçmeme ihtimali yüksek. Standart kargo ne demek bilmiyoruz fakat kargo takip numarasını internet sitesinin müsteri temsilcisinden temin Etmeniz gerekir. Başka herhangi bir yolu yoktur. İsimle veya adrese takip numarası temin edilememektedir.

   Syg

  • Merhaba Fatma,

   22 euro olan gümrük vergisi limiti geçen aylarda kaldırıldı. Artık satın aldığınız tüm ürünler gümrük vergisine tabidir. Ürününüz gümrükte vergilendirildikten sonra tarafınıza teslim edilecektir.

   Syg.

 14. İyi günler,

  İnternette bu konu hakkında okuduğum yazılarda ürünün gümrüğe takılması konusunda sıkıntı çıktığını okumuş bulunmaktayım.

  Vergi muhafiyeti kalktığı için bütün ürünler gümrükte takılmış mı olacak artık ?

  Her ürünün gümrükten çekilmesi için belge ibraza etmemiz mi gerekecek ?

  Ürünlerin vergisini online olarak ödemenin yolu var mı yoksa ille de gümrüğe gitmek mi gerekir ?

  Türkiye de pahalı olup, aliexpress te ucuz ve hoş olan ürünleri almayı tercih eden birisiyim. Ürüne gelecek olan %20 lik vergi ülkemiz de olan fiyata ile karşılaştırıldığında komik bir rakam. (Ör: Kalem AE fiyatı 8 tl, TR fiyatı 80 tl).

  Benim tek derdim o ürünü alabilmek için illede gümrüğe gitmem gerekiyor mu ? Yoksa parasını ödeyince normal posta prosedürü işlemeye devam mı ediyor ?

  Ben gümrüğe gitme korkusunda sipariş veremiyorum şu anda, çünki gün içinde iş yerinden izin alıp oraya giderek ürün çıkarttırmam ürünün Türkiye fiyatından daha pahalıya mal oluyor.

  Bu konularda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  İyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Vergi muafiyeti kalktığı için tüm ürünler gümrük tarafından vergilendirilmektedir.

   Her ürünün çekilmesi için belge gerekmez. Eğer Gümrük sizden evrakları isterse evrak tanzim etmenizi isterse, evrakları ibraz Etmeniz gerekir.
   Gümrük vergilerini şuan için online ödemenin bir yolu yok. Kapıda posta memuruna ödemeniz gerekir.

   Gümrük vergisi hesaplaması şu şekilde Olur:
   Gümrüğe sunma ücreti 5.20 TL (sabit ücret)+ damga vergisi 0.45 TL (sabit ücret) + ürün değeri üzerinden %20 ötvli ürünse, +%18 ötv, trt bandrol olan ürünse +7 – 10 Euro bandrol ücreti. 10 TL bir ürün için min. Vergi tutarı 7.65 TL olarak hesaplanabilir.

   Eğer ürününüz gümrük tarafından açılmaz ise kapıda postacı ya ödeme yaparak ürünlerinizi teslim alabilirsiniz. Diğer durumlarda yazıdaki işlemler uygulanmaktadır.

   Syg.

 15. Merhabalar,

  Bu gümrük vergisi limiti kaldırıldığından beri 4 TL’lik ürüne bile 10 TL vergi koydukları için geçenlerde ürünü gelen PTT görevlisinden almayıp iade istedim. İade işlemi nasıl olacak, paramı geri iade ederler mi?

 16. Merhaba;
  Tr aliexpress sitesinden 7 adet ürün siparişi vermek istiyorum;

  1. Sorum: Satan kişinin ürünlerle gönderdiği faturalar da yazan ücrete göre mi ödeyeceğimiz vergiler hesaplanıyor ?
  2. Sorum: Kaç adet ürün siparişi verebiliyorum adet limiti var mı ?
  3. Sorum: Siparişler’im balıkçılıkla ilgili araç-gereçler ”ötv” öder miyim ?
  Teşekkür ederim, saygılar …

  • Merhaba,

   Paket üzerinde yazan değerler üzerinden vergilendirme yapılmaktadır. Eğer paketiniz gümrük tarafından açılır ise, o zaman gümrük değerini belirlemek için sizden fatura isteyebilir.
   EN fazla 5 adet ürün satın alabilirsiniz.
   Balıkçılık la ilgili ürünler ötv dahil olmadığını biliyorum. Fakat siz yinede listeyi kontrol edin.

   Syg.

 17. Merhaba, temmuz başında alibabadan 50 adet karton bardak sipariş ettim malın değeri 5 lira falan sadece kargo parası ödedim fakat yetki belegeside vermeme rağmen ürünü bir türlü çıkartamıyorum müşavir tutmadı istiyorlar , 5 liralık bir ürün için 2 milyar masraf çıkardılar napabilirim

  • Merhaba Mert,

   5 TL lik ürün ise gümrükten almayın. Ürünün geri gönderilmesini talep edin. Bir gümrük müşaviri den yardım almayı deneyin.

   Syg.

 18. Merhaba, Amerika’dan bir arkadaşım bana şahsi eşyalarımı kargo ile gönderdi. Ancak ürünlerim UKİM de gümrüğe takılmış görünüyor. Bana bir telgraf göndermişler ancak henüz elime ulaşmadı. Kendi şahsi eşyalarım için vergilendirme nasıl hesaplanacaktır? UKIM e gitsem, süreci hızlıca çözme imkanım olabilir mi?

  • Merhaba Dilara hanım,
   Kişisel eşya (15481 sayılı Karar’ın 9 No’lu listesinin (B) bölümünde belirtilen eşya) yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonra kargo veya posta yolu ile getirilebilmektedir.

   Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği kişisel eşyasında 30kg ağırlık veya kıymet limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir. Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınmış olup, kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyayı getiren posta idaresi veya hızlı kargo firmasına müracaat etmesi gerekmektedir.

   syg

 19. Merhaba
  29.05.2019 tarihinde Aliexpress sitesinden bir ürün sipariş ettim, (Dijital Multimetre)
  birçok siteden takibini yaptığımda 03.06.2019 tarihinden sonra hiç hareket yok, ürün hedef ülkeye iletildi deniyor,
  https://i.hizliresim.com/NLl2DO.jpg
  Aliexpress sitesinden alıcı korumasını uzatmak istedim ama alıcı bana PTT Genel Müdürlüğünü aramamı söylüyor.
  Siparişim 2 gün sonra kapatılacak, Ben yarın Dispute açacağım ama öğrenmek istediğim acaba ürünüm nerede??
  Gümrük yasasından dolayı gümrüğe mi takıldı, orada mı bekletiliyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İy Günler dilerim

  • Salih bey merhaba,

   Ürünle ilgili attığınız resim görünmüyor. Çoğu ürün Gümrükteki yığılmadan dolayı geç geliyor. Eğer kargo uz takipli ise siz takip etmeye devam edin. (takipli kargo lar R harfi ile başlar) satıcı ile süreyi uzatması için tekrar konuşun. Ürün onaylansa dahi 15 gün anlaşmazlık açma süreniz var. Eğer ürün süresini uzatmaz ise ve 15 günlük süreniz dolmak üzere ise, anlaşmazlık açın.
   Ürün elinize ulaştımı sorusuna hayır cevabını verin. Ürün koruma süresi bitiyor paket hala taşıma halinde seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo takip ekranı görüntüsünde kanıt olarak yükleyin

   Syg

 20. Merhaba, gitar alacağım ama boyutu büyük olduğu için gümrükten geçmesi daha mı zor olur diye düşünüyorum, içini açıp bakarlar sonrasında gümrükte takılı kalmaz herhalde gitar olduğunu gördüklerinde, bir de ötv’ye gitar dahil mi öyle bir liste bulamadım tahmini nasıl bir vergilendirmeyle karşılaşırım?

  • Merhaba İnci hanım,

   Ürün gümrükten geçer . Herhangibir yasaklılık durumu yok. ürün ötv ye dahil değil. Fakat ürün büyük ve özel kargo şirketi ile gelecektir. Özel kargo şirketleri gümrük işlemlerini yapmak için sizden ayrı bir ücret talep eder. Gümrük vergisi , kargo ücreti(genelde yüksektir.) ve gümrükte beklediği sürece yer kiraları gibi ek ücretler çıkacaktır.

   syg

 21. Yorumunuz için teşekkür ederim.
  evet kargo takipli, RU0266032**CN yaklaşık 55 gündür hiç hareket yok, sanırım bizim gümrüğe takıldı, satıcı ile konuştuk 10 gün süre istedim tamam dedi, alıcı koruma süresini 10 gün uzatma talebi gönderdim, kabul etmedi, bende anlaşmazlık açtım, uzlaşmaya çalıştı, Kargo süresi elinde olmadığından bazen hızlı olabiliyor, bazen yavaş anlaşmazlığı kapatın uzlaşmaya çalışalım, biraz daha bekleyelim, sipariş tamamlandığında anlaşmazlığı tekrar açabilirsin falan dedi. bende anlaşmazlığı iptal ettim. Alıcı Koruma süresini 10 gün uzatım ama satıcı onay vermedi, siparişin kapanmasına 5 saat kala tekrar anlaşmazlık açtım. satıcı tekrar yazıp uzlaşmaya çalıştı, ama ben cevap vermedim. şimdilik bekliyoruz, 2 gün sonra karar verilecek, para iadesi yapıldıktan sonra, ürünüm gelirse tekrar iletişime geçip parasını göndereceğim elin çinli’sinin vebalini öbür tarafa alamam 🙂

 22. Gümrüğe takılan bir paket için pttye gittim..daha öncede bir şeyler aldığım için sen ticaret yapıyorsun beyanname alıp gelmen lazım dediler böyle bir şey var mi

  • Merhaba,

   Eğer aldığınız ürünler 5 adetten fazla ise ticari olarak işlem görecektir. Bu sebeple bazı durumlarda gümrük müşaviri ile işlem yapmanızı isteyebilirler. Fakat bu çok masraflı bir durum olacaktır. Ürünlerin geri iade edilmesini talep edin ve ürünlerin iade edildiğini ,kargo takip ekranlarında gördüğünüzde iade talebi oluşturun. Kargo ücreti hariç tutarı aliexpress’ten iade alabilirsiniz.

   syg

 23. Merhaba,
  Arkadaşım fransadan ptt kargo ile içinde parfümde olan paekt gönderdi lakin parfüm gümrüğe takıldı ptt den telgraf aldım parfüm haricinde diğer eşyaları gönderebiliriz diye ama ben hepsinin tekrar arkadaşıma iade edilmesini istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba Ünal bey,
   Parfüm kozmatik ürünler kategorisinde listelendiği için gümrük yasaklıdır. Eğer bekleme süresi (10-20 gün) içerisinde başvuru yapmazsanız ürünleriniz geri gönderilecektir.
   (Hangi kargo yöntemi ile gönderdiği önemli ve geri gönderme taahhüdü varmı? gönderen kişiden öğrenmesini isteyin. Eğer yoksa geri gönderilmeyebilir.Bu konuda net bilgiyi gümrükten de öğrenebilirsiniz.)
   syg

 24. Merhaba, kargom şuan UKİM de. Daha dogrusu gümrüge sevk edildi aşamasından sonra UKİM zimmete alındı diyor. Sorum şu;
  -Kargo gümrükden çıkmış anlamına mı geliyor?
  -gümrük vergisini ödemek ve ürünü almak için kargonun gelecegi il olan Adana da mı ödeme yapacağım ve ürünü alacağım yoksa ürün ikitellide bekleyecek ben ödemeyi adana da yapacağım ve sonra mı ürün adanaya yola çıkacak.

  • Merhaba Erhan,

   ”Ürün zimmete alındı” aşaması ürünün açıldığı ve vergilendirme yapıldığını gösterir. Ürün Bölgenize gönderilecektir. Ya bölge müdürlüğünden kendiniz teslim alırsınız, yada postacı kapıda vergisini tahsil eder. Her halükarda ürün bağlı bulunduğunuz bölge müdürlüğüne gönderilecektir.

   syg

 25. Merhaba, 16 ürün sipariş verdim 3 ürünü toplam 3 dolara aldım kapıda 45 tl gümrük vergisi ödedim daha 13 tane sipariş kargoda iptal de edemiyorum. 3 dolarlık 3 ürüne 45 tl vergi kesilmesiyle, 13 ürüne gelecek vergiyi düşünemiyorum.. PTT ürünleri kapıya getirdiğinde teslim almasam gümrük vergisiyle ilgili sorun yasarmıyım ? iade işlemi oluyor mu ?

  • Merhaba Müge,

   Eğer ürünleriniz takipli kargo ise (R harfi ile başlar) teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilir ve vergi ödemezsiniz. Fakat ürünler takipsiz kargo ile geliyorsa teslim almazsanız satıcıya ürünler iade edilmeyecektir.Bu durumda teslim almadığınız kayıtsız postalar devlete kalacaktır.

   syg

 26. 24.07.2019 dhl expressle kargom hava alanında yasaklı ürünler kapsamında cep telefonu olduğu için gümrüğe takıldı.Dhl bana yeni mevzuat gereği yasaklı ürün vermezler diyor ve iade başlattı ne yapmalıyım lütfen yardım ediniz

 27. iyi günler bu ekran kartını almayı düşünüyorum ama verginin fazla geleceğinden korkuyorum birde bun kargoyu takip edebiliyormuyuz aliexpress standart kargo ile gelicek ve kapıda ödermiyim

 28. Merhabalar. Gunlerdir ugrasiyorum. Arkadasim dubaiden bana kargo gondermek istedi tamam dedim gonderdi bilgileri atti internetten girdim bide ne goreyim 18kg agirliginda urun gondermis. Simdi yorumlara bakiyorum herkesin ki turkiyede gumruge takilmis ama ben sordum benimki endonezya da gumruge takilmis ve tutarin yarisini odemeden yollamiyolarmis. Arastirmaktan bi hal oldum. iex course service gbi bi sirket 1,600 dolar kargo ucreti istedi yuhh be okadar param olsa zaten ben kendim dubaiye giderim. Bu endonezyada takilma olay gercek midir ucakla gonderiyorlarmis sanirsam. Neyapmaliyim lutfen bir fikir verin:(

  • Merhaba,
   Ürün yurt içine gelmediği sürece tüm sorumluluk gönderici de. Gönderen arkadaşınızla görüşün.Artı olarak yurt dışına ürün gönderirken karşı ödemeli bir kargo yöntemi yok. 18 kg ağırlığında bir ürün Türkiye gümrüğünde de de yüksek vergilere maruz kalır.Adet olarak 5 adetin üzerinde ise ürün yine gümrükten geçmez. gümrük yasaklı bir ürün ise gümrükten geçmeyecektir.

   Syg

   • İçerisinde çanta ve saat var sanırsam. Ailesine de bu sekilde gönderiyor ve karsı taraf gumrugu oduyormuş sanırsam. Benimde anlamadığım neden ordaki gumrugu ben ödeyeceğim. Hem onu hemde turkiyedeki firma da sıkınyı çıkma ihtimali var mı sizce??

 29. hocam cok guzel ozetlemissiniz tesekkur ederim. Ben anakart siparisi vermistim 42dolarlik ucretsiz kargo karsiliginda urun gumruge takilmis.Ama zaten satici ile sonraki surecte yaptigimiz yazisma da urunun laptopuma uyumlu olmadigini ogrendim.Bana da ppt kagit geldi.Ben gumruke mail atmak istemiyorum siz 10-20 gun araliginda geri gonderilir demissiniz.Sormak istedigim su geri gonderilen urun icin para iadesini talep edebiliyor muyum? yada bugun simdi aliexpress urun takildigi ile ilgili yazi ki yazmaliyim ?

  • Ercan bey Merhaba,

   Ürününüz ukimde 10-20 bekledikten sonra ürünü geri iade eder. (takipli kargo olması şartı ile.) Ürününüz aynı takip numarası ile göndericiye iade edilecektir. Takip ekranında gönderi iade – tekrar gönderi yurt dışına sevk edildi – yazısını gördüğünüzde, anlaşmazlık açın. Ürün ulaştımı? Sorusuna hayır cevabını verin. Altta açılan seçeneklerden – ürün iade edildi- seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Syg

 30. Merhabalar,

  3 Ağustos 2019’da Amerika bazlı bir websitesinden (dollskill) 134 USD tutarında alışveriş yaptım, ürünüm bir çift kışlık bot. Ürün Ontario, Kanada’dan Memphis, Tennessee’ye, oradan Paris’te CDG’teki FedEx istasyonuna, ve ardından 7 Ağustos’ta (bugün) İstanbul’a ulaştı. Ürün başından beri FedEx ile geliyor, takip numarası ile kontrol ediyorum ancak bugün kontrol ettiğimde İstanbul’daki update’ler şu sıra ile:

  16:02 taşıma durumunda – paket gümrük işlemleri için hazır
  16:33 uluslararası gönderi serbest bırakma – ithalat
  16:36 bölgedeki FedEx tesisinde
  16:37 teslimat istisnası – paket istasyonda, kurye sevkiyatından sonra geldi

  Bu güncellemelere göre paketimin gümrükten sorunsuz geçtiği anlamına mı geliyor? Yaşadığım yer Samsun ve bildiğim kadarıyla burada bir FedEx şubesi yok, paketim PTT ile mi gelecek? Ya da gümrükte takılı kalma/bekletilme ihtimali hala var mı? Gümrük vergisini ne şekilde ödeyeceğim?

  Aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • Merhaba Ferda,

   Fed-ex kargo dağıtımları ülkemizde TNT kargo yapmaktadır.Ürününüz genelde vergilendirilerek tarafınıza gönderilir. Vergisini kapıda veya şubede ödersiniz. Daha detaylı bilgi için TNT kargo müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

   Syg.

 31. Merhaba, aliexpress ten 2 adet led lamba aldim. Toplam 150 dolar urun ve 150 dolar da kargo bedeli odedim. Urunler boyutlu ve kirilgan oldugu icin kargo yuksek tuttu. Bu durumda vergi nasil hesaplanacak, kargo ucretin de vergi aliniyor mu?

  • Merhaba Alp Bey,

   Eğer vergilendirme işlemi için Ukim sizden evrak ibraz etmenizi isterse, satıcıdan ürünün faturasını talep edin. Ukim’e ödeme belgesi olarak ekstrenizi gönderirseniz , kargo ücreti dahil olarak vergilendirme yapılacaktır. Bunun ayrımı için kargo ücreti hariç gösteren fatura yeterli olacaktır.

   dyg.

 32. Merhaba,
  Amerikadan 2 gün ara ile aynı siteden 2 ayakkabı aldım ikiside farklı ancak gönderilerim bu durumda da ticari kargo olarak değerlendirilmi değerlendirilse neler yapmam gerekir

 33. merhaba aliexpress ten 165 dolar lık alışveriş yaptım ayrıca UPS 110 dolarlık hızlandırılmış kargo seceneğini ile sipariş verdim size sorum 3 farklı şekilde olacak 1. tr ye giriş yapan kargomu UPS mi teslim edecek yoksa PTT mi 2.kargom kesin gümrüğe takılacak UPS getirecekse bazı forumlarda UPS için çok şikayet vede baş ağrısı olduğu yazılıp çizilmekte 3.sorum sipariş verdiğim ürün motorbisklet egsoz,u gümrüğe takılma ihtimali varmıdır yoksa ne gibi sorunlar .ıkartabilirler şimdiden tşklr.

  • Merhaba Osman bey,

   Ürününüz UPS dağıtıma çıkaracak. Gümrük işlemlerinde UPS kendisi yapacaktır. Bunun için size ek ücretler çıkartabilir. Gümrük yasaklı değil fakat özel bir izne tabi olabilir bu konuda tam bilgimiz bulunmamaktadır. Ürün her türlü gümrüğe takılacaktır ve gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Ürün faturasını temin etmeniz yararınıza olacaktır.

   Syg

   • cevap için çok teşekkür ederim , bugün itibarı ile bana e posta ile gümrük bedelini hesaplayıp e posta ile yolladılar. en kısa zamanda bu yatırdığınız üçretin dekontu,nuzu yollaynız denildi.Bende denileni yapıp parayı xxx bankaya yatırıp dekontu bana denilin e postayı yolladım.Şimdi kargo bana ulaşmasınımı bekleyeceğim yoksa UPS KARGO,yu telefonla arayıp gümrük bedelini yatırdım takibini yapınmı dicem çünkü bu iş artık kabak tadı verdi.inanın avrupa ülkeleri nin kargo ve bürokrat işleri laiki ile yapılıyor neden türkiyede bu sorunlar çığ gibi birikiyor bir daha internetten ithal ürün almakmı bir daha ups ile çalışmakmı hele gümrük ten bahsetmek bile utanç verici.saygılarımla.

 34. Merhabalar öncelikle bizleri bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ediyorum sorum şu…aliexpresten sigara sarma makinası alacağım fiyatı 150 tl ben ise 20 adet spariş veregim gümrükte takılırım nasıl alabilirim şirket falan değilim normal şahısa gelecek veya takılırsa ek olarak ne ödemem gerek ürünün türkiye fiyatı 240 tl ama cinde 150 gibi sıkıntı çıkarmı

  • Merhaba Gökhan bey,

   Çoklu adet alacağınız için siparişiniz ticari maksatlı olarak kabul edilecektir. Bu şekilde satın almanız durumunda ithalat izinleri vb. Belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bir gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Çok masraflı olacaktır. Bireysel olarak bir ay içinde maksimum 5 adet yurt dışı alışverişi yapabilirsiniz.

   Syg.

  • Merhaba Murat bey,

   Ürününüz gümrük vergisine tabi olacaktır. Çıkacak vergi %20 + sabit ücretler 7-8 TL olur. Fakat gümrük işlemleri ile ilgili tamamen gümrük memurunun insiyatifine bağlıdır.

   Syg.

 35. Merhabalar benim sorunum aliexpresten aldığım ürünün adet olarak fazla olması toplam değeri 500₺ ama 20paket paketler sigara paketinden biraz daha büyük gümrük bana ürünü teslim etmedi sebebide kişisel kullanımın dışına çıkmasıymış güyya ticaret amaçlı getirmişim ne yaptıysam alamadım geri iade oldu bende aliexprese gümrük paketi elinde tutuyor die tartışma açtım 1ay kadar oldu hiç ses yok şuan 17track uygulamasında ürünün geri iade olduğunu görüyorum paramı geri almak için nasıl bir yol izlemeliyim. Ürün iade fakat hala başakşehirde ürünü alma şansım varmı ? Bana yol gösterirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Emre,

   Yeni kanun ile gümrüklerde 1 ayda en fazla 5 ürün geçirebilirsiniz. Üzerindeki adetlerde ticari olarak işlem görür. (fiyatına bakılmaksızın). Tartışmanızı değiştirin. Ürün satıcıya iade oldu olarak açın. Gümrük işlemleri aliexpress sorumluluğunda değildir. Bu sekile anlaşmazlık sadece süre uzatımı ile sonuçlanacaktır.

   Syg

 36. Merhaba Amazon yurtdışı sitesinden oyuncak siparişi verdim .daha önce de alışveriş yapmıştım vergiyi de dahil ederek ödeme almışlardı hiç sorun yaşamadım . Ama bu sefer kargo DHL express İst da gümrük işlemleri için bir süredir bekliyor . Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Gökçe

   DHL kargo ile ile olan alışverişlerinizde bildirim yapılması gerekmektedir. Gümrük işlemlerinizin başlatılabilmesi için DHL i aramanız gerekir.

   Syg

  • Merhaba Alperen,

   Görseldeki e-posta adresinden işlem yapabilmeniz için tarafınıza bu şekilde bir bildirim yapılması gerekir. Eğer tarafınıza bir bildirim yapılmadıysa mail atsanız dahi işlem yapılmayacaktır.

   Syg

 37. Amerikadan amazonun yollamadığı 160 dolarlık bir cüzdanı üretici sitesinden almak istiyorum.Site fedex ile gönderim yapıyor .Daha önce aramex ile alışverişlerim oldu aramex ürün gümrükteyken vergi üçretini mail yolu ile istedi yatırp dekontu ibraz ettiğimde ürünüm kapıya geldi.Fedex bunu mu yapacak yoksa ordine üçreti yan masraflar depo üçreti diye beni soymaya mı kalkacak korkudan sipariş veremiyorum.

  • Merhaba Emin,

   Ücretlerle ilgili nasıl bir politikaları olduğunu bilmiyoruz. Fakat ürün geldiğinde size bir eposta geliyor ve ödemenizi hesap numaralarına göndermenizi istiyorlar. Yani ödemeyi peşin alıyorlar.

   syg.

 38. Benim sorularım olacak da.. Acaba cevaplayabilir misiniz ?

  1) Vergiyi nasıl ödeyebiliyoruz ? (Online ödeme var mı yoksa her türlü gelen kuryeye mi ödeme yapacağız?)
  2) Bu % 20 lik vergi neye göre hesaplanıyor ? (Paketin üstünde gelen değere göre mi ? Yoksa paketi açıp rastgele mi ? Araştırıp ürünün değerinin ortalama veya maksimum değerine göre mi ?)
  3) Bazen 5-10 dolarlık ürünlerin gelen paketlerinde 1-2 gibi sallama bir değer yazılabiliyor ? Ya da bazı alıcılar pakete ürünün gerçek değerini değil de daha düşük yazdırabiliyorlar. 50 dolar değil de 15 dolar gibi. Bu gibi durumlarda ne oluyor ?
  4) Yıllık veya aylık ürün ve paket sınırı var mı ? (Yıl veya ay içinde maksimum sipariş sayısı gibi. Tek bir paketin içinde gelebilecek maksimum ürün sayısı gibi.)
  5) Bir şekilde paket açıldı veya açılmadı ve olması gereken değerinden daha fazla ürün değeri gösterilip vergilendirilmişse veya rastgele fazla vergi yazıldıysa itiraz edebiliyor muyuz ? Fatura veya banka dekontu veya her ikisini de kanıtlayarak düzelttirebiliyor muyuz ?

  Cevaplayabilirsen hem benim açımdan çok iyi olacak hem de bazı kişiler için de yardım niteliğinde olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Özcan,

   1- Vergiyi kapıda veya paketiniz postaneye geldiğinde postaneden yada UKİM’e şahsen başvurularda gişelerden ödeme yapabilirsiniz. Online ödeme sistemi mevcut değil.
   2-Gümrük tarafından paketiniz açılmaz ise üzerindeki değer üzerinden hesaplanıyor. Paketiniz açılır ise gümrük memuru ürüne değer biçerek vergilendiriyor. en düşük vergi 11-12 TL arası çıkmaktadır. (sabit ücretler+%20 vergi).
   3-Bu durumlarda 2 numaralı sorunuz aynen işliyor. paket açılmaz ise üzerindeki değer üzerinden vergilendirme yapılamaktadır.
   4-Aylık 5 adet ürün 5 adet paket siparişi verebilirsiniz.
   5- Evet Ukime ödeme belgeleri veya fatura ile itiraz edebilirsiniz. Düzeltilebilir.

   syg.

   • Peki paket açılırsa kendisi ürün veya ürünleri araştırarak gördüğü herhangi bir değere göre vergilendirebilir benim aldığım değerden daha pahalıya göre mesela değil mi ?
    Aylık 5 adet ürün 5 adet paket siparişi verebilirsiniz dediniz. Bu ya 1 pakette 5 ürün veya 1 ürün bulunan 5 paket mi demek oluyor. Yani ben bir ayda içinde 2-3 dolarlık aynı veya farklı 5 ürün bulunan 5 paket veremiyorum ya da her birinde 3 ürün bulunan 4 paket ?
    Ödeme belgeleri veya fatura ile itiraz edebilirsiniz dediniz ya. Ürün gümrükte takılı kalmadı ve vergilendirerek evime kadar geldi. Bu şekildeyken vergiye itiraz edebiliyor muyum. Örnek veriyorum gelen kargoyu almayarak veya ürünün en yakın ptt şubesine gitmesi durumunda ? 10-15 lira vergi çıkması gerekirken ödediğim ürünün faturasına göre ama bana 60-70 lira vergi gelmesi durumunda ?

    • Evet ürünler gereğinden fazla vergilendirilebilir. Fakat her ne alırsanız alın,1 TL olan ürüne dahi minimum 11-12 TL vergi çıkar. (sabit bazı ücretler olduğu için).
     Aylık beş adet taşıma muhteviyatı diyor. Bu kanun şirketlerin numune alması ile ilgili bir kanunla bağlantılı. Yani bir şirkete kaç adet numune gelebilir? Burada bütün inisiyatif gümrük memuruna bırakılmış durumda.

     Ürün bekleme süreleri içerisinde kalmak kaydıyla, (10-20 gün) Ptt şubelerinden dilekçe şeklinde, PTT internet sitesi iletişim sayfasından,Cimer ile, e-devlet üzerinden ticaret bakanlığına itiraz edebilirsiniz.

     Syg

 39. Merhaba ,

  Çinden yazarkasa için para çekmecesi getirmek istiyorum yaklaşık 30 adet. Gumruk vergisini ödeyeceğim. Fakat gümrükte ürünüm takılırmı herhangi bir sorun yaşarmiyim?

  Teşekkürler

  • Merhaba,

   30 adet olası sebebiyle ürünleriniz ticari olarak nitelendirilecektir. En fazla 5 adet numune olarak getirtebilrisiniz. Fazlası için gümrük müşaviri ile ürünleri çekmeniz gerekecektir.

   syg.

 40. Merhabalar. Ben Aliexpressten sinirlamayi bilmedigim icin 7 tane urun siparis ettim , 2 si elime ulasti geri kalanlar neye gore elime ulasacak bir kosulu var mi? ya da elime ulasir mi daha dogrusu…

  • Merhaba Selin,

   Satın aldığınız ürünler aynı ay içeresinde gelmedi ise sınır sizi etkilemeyecektir. Ürünleriniz adet sınırına takılacak olursa paketinizle ilgili tarafınıza UKİM tarafından bir bildirim yapılacaktır.Eğer problem yaşarsanız bize tekrar yazın.

   syg.

 41. Merhaba,
  Aliexpress üzerinden 6 adet otomobil parçası(ateşleme sistemine ait) istemiştim. Ürün Konya’ya gelmiş ancak beyanname düzenlenmesi gerekiyor dediler gümrükten ve ben de yurtdışına iadesini istedim. Satıcı kabul etmemiş ve Aliexpress ödemeyi tamamlamış. Ürünüm Afyon PİM de görünüyor. Süreç nasıl devam eder. Depo kirası ücreti ödemem gerekecek mi. yeniden PTT ye müracaat edip ürünü tekrar Konya ya getirerek süreci tekrar başlatabilirmiyim? Saygılar

  • Merhaba Nazmi,

   Sizin gümrüğe iade edilsin demenizle aliexpress’teki satıcının anlaşmazlığı reddetmesi çok farklı şeyler. Ürün ücretleri ne kadar? İkincisi beyanname için bir gümrük müşaviri size yardımcı olabilir.Buda size masraf doğuracaktır. Eğer gümrükten geri göndü ise takip ekranlarından ürünün yurt dışına sevk edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Ürünü teslim aldınızmı sorusuna HAYIR cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ÜRÜN SATICIYA İADE EDİLDİ seçeneği ile anlaşmazlık açın. anlaşmazlığa kanıt olarak takip ekranlarını ekleyin.(tekrar Çine iade edildiğini gösteren).Eğer anlaşmazlık açamıyorsanız aliexpress müşteri temsilcisi ile iletişime geçin destek isteyin. müşteri temsilcisi ile nasıl iletişime geçilir? tıklayın Takıldığınız yerde yerde tekrar bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   syg

 42. merhaba ben AliExpress ten akıllı bir saat aldım fakat sim kartlı bu ayın 28 inde İstanbul başakşehir de takılı kaldı o saati alma imkanım varmı yada nasıl alabilirim sizden ricam bana yol göstermenizdir tşkler

  • Merhaba Sinan,

   Sim kartlı bir ürün olduğu için ürününüz gümrük yasaklı almanın herhangi bir yolu yok. Ürününüz satıcıya iade edilecektir.

   Syg

 43. Merhabalar

  * Gelen paket açılırsa kontrol eden kişi ürün veya ürünleri araştırarak gördüğü herhangi bir değere göre vergilendirebilir benim aldığım değerden daha pahalıya göre mesela değil mi ?
  * Aylık 5 adet ürün 5 adet paket siparişi verebilirsiniz demiştiniz. Bu ya 1 pakette 5 ürün veya 1 ürün bulunan 5 paket mi demek oluyor. Yani ben bir ayda içinde 2-3 dolarlık aynı veya farklı 5 ürün bulunan 5 paket veremiyorum ya da her birinde 3 ürün bulunan 4 paket ? Biraz daha açıklayabilir misiniz ?
  * “Bir şekilde paket açıldı veya açılmadı ve olması gereken değerinden daha fazla ürün değeri gösterilip vergilendirilmişse veya rastgele fazla vergi yazıldıysa itiraz edebiliyor muyuz ? Fatura veya banka dekontu veya her ikisini de kanıtlayarak düzelttirebiliyor muyuz ?” sorusuna “Ödeme belgeleri veya fatura ile itiraz edebilirsiniz” demiştiniz daha önce. Ürün gümrükte takılı kalmadı ve vergilendirerek evime kadar geldi. Bu şekildeyken vergiye itiraz edebiliyor muyum. Örnek veriyorum gelen kargoyu almayarak veya ürünün en yakın ptt şubesine gitmesi durumunda ? 10-15 lira vergi çıkması gerekirken ödediğim ürünün faturasına göre ama bana 60-70 lira vergi gelmesi durumunda ?

  • Merhaba Ferda,

   Fed-ex kargo dağıtımları ülkemizde TNT kargo yapmaktadır.Ürününüz genelde vergilendirilerek tarafınıza gönderilir. Vergisini kapıda veya şubede ödersiniz. Daha detaylı bilgi için TNT kargo müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

   Syg.

 44. Merhabalar ben kktc yaşıyorum Ali exprees den sürekli mal alırım ama bir anda gelen paketler bu yasa çıktıktan sonra gelmedi çok ürün var bize gelen postalar istanbul aktarmalı gelir acaba paketler istanbul gümrüktemi takıldı 5 10 TL değerinde 20 paket kayıp diyoRum anlaşmazlık süreleri de doldu kapandı 5 sinsi aydan gelmeyen paketler var bir bilgi teşekkürler

  • Merhaba,

   Yeni gümrük vergileri ile birlikte gümrükte tüm ürünler vergilendiriliyor paketler geç teslim ediliyor. Fakat Yawyen e ait bazı gönderiler takip numaralarından dolayı (kayıtsız posta) gelmiyor. Bunlarla ilgili ücret iadesi almanız yararınıza olacaktır.

   Syg.

 45. Merhabalar.banggood sitesinden aldığım tüm vergiler dahil temizlik robotum 20 ağustos tarihinden beri “custom released,ready for last mile delivery” şeklinde bekliyor.sizce ürünüm bana ulaşır mı.teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Ümit,

   Banggood sitesinde vergiler dahil kargolar da genel bir problem var. Banggood bununla ilgili mail atıp gecikme olacağını belirtiyor. Ulaşamadığı taktirde üründe nakliye sigortası oluyor. Eğer seçtiyseniz. Ücret iadenizi banggood yapacaktır.

   Syg

 46. Merhaba aliexpresten sipariş vermiş oldugum ürün takipsiz kargo ile 2 ayı geçti henüz elime ulaşmadı ukimede daha gelmemiş ürünü gümrükten nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,

   Kayıtsız postalar çok geç ulaşabiliyor. Veya kaybolabiliyor.Bununla ilgili anlaşmazlık açarak ve ücret iadesi alarak kendinizi zarar etmekten koruyabilirsiniz.

   syg

 47. Bana yurt dışından kargo yollandı ingiltereden firmayı aradım durumu nedir diye sordum şuan dedi gümrük vergisi var ödenmeden gümrükten geçemez dediler. Nekadar dedim 423 tl dediler mail attılar verdim ücretini ptt sitesinden kontrol ediyorum ayın 6 sında yurtdışından cıkmış 5 gün oldu firmayı arıyorum bir bilgi vermiyorlar anlam veremedim acaba kargonun akıbeti nedir diye ?

 48. Merhaba, kendime 10 civarı ürün aldım. Ticari statüsüne sayılmasına diye de farklı isimler üzerinden aldım ancak hepsine aynı adresi verdim. Bugün gelen ptt elemanı hep benim teslim aldığımı görünce, ürünlerinizi vergi dairesine bildirmek zorundayım dedi. Ticari sayılırmış. Hepsi farklı kişilerin adına gelen bir ürünü vergi dairesine bildirse ne olur? Ayrıca artık her üründen gümrük vergisi alınıyor, diyelimki hepsini kendi adıma verdim ve ticari ürün olarak sayıldı. Zaten her ürünün vergisi alınıyor bireysel yada ticari ayrımında ne fark var? Kendi adıma 10 ürün almış olsam sorun mu yaşayacaktım?

  • Merhaba Güzin,

   Evet ticari olması ile bireysel alışveriş farklıdır. bireysel olarak ayda en fazla 5 adet ürün satın alabilirsiniz. Ticari olarak nitelendirildiğinde vergilendime ve işlemler daha farklı ilerler. örneğin ithalat izni gibi.Örneğin bir gümrük müşavirine ihtiyacınız olur. depo ücretleri çıkabilir. Postacıların böyle bir yetkisi olup olmadığı konusunda bir fikrimiz yok.

   syg.

 49. Merhabalar aliexpress üzerinden 4 farklı mağazadan toplamda 4 adet ürün sipariş ettim. Kargo takibine baktığımda 2 ürün yolda gözüküyor diğer iki ürün hakkında bir fikrim yok fakat sorum şu ürünler Türkiyeye giriş yaptığında nasıl sorgulayacağım aynı kargo sorgulama kodu ile ptt kargonun sitesinden sorgulayabilecek miyim. 1 ürünümün 9 eylülden beri yolda olduğunu fark ettim yani gemi ile gelse bile 4-5 gün içerisinde giriş yapacağını tahmin ediyorum girdikten sonra sorgulama ve gümrük vergisi ödeme işlemim nasıl olacak hepsi ayrı ayrı gelirse hepsi için sabit gümrük+damga vergisi mi ödeyeceğim

  • Merhaba Eray,
   4 paketiniz için ayrı ayrı gümrük vergisi ve diğer ücretleri ödeyeceksiniz. Bazıları ptt sisteminden aynı şekilde takip edilebilir bazıları ise TR takibi için farklı bir kod vermektedir. Örneğin Aliexpress standard shipping takip kodu PTT de takip edilemez. Bunu kendi sitesinden sorguladığınızda size TR takip numarasını verecektir. China post ile gele leri TR sisteminde takip edebilirsiniz. Gelme süreleri ile ilgili bazen 15 gün bazen 30 gün veya daha fazlada sürebilir. Sizin hesapladığınız gibi değil malesef. Gümrük işlemleri gibi sebeblerden dolayı süre uzayabilmektedir.

   Syg.

 50. merhaba

  Amazondan arkadaşımın doğum günü için Koreden bir grubun albümünü sipariş ettim. vergi konusunda satıcıyla konuştum ve dediler ki en düşük fiyat göstericez ve hediyeymiş gibi göstericez olabildiğince az vergi ödemeniz için. şimdi eğer öyle yapılmasa bu albüm 26 dolar benim kaç tl vergi ödemem gerekir? kendim hesaplamaya çalıştım ama ilk defa amazondan alışveriş yapıyorum ve cidden beceremedim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Bir sorum daha var kargom takipli ve ayın 9unda uçağa bindi olarak gösteriliyor ama devam güncellemesi yok 11 gündür. satıcı Türkiye’ye vardı dedi, pttyle konuştum bizim sisteminizde görünmüyor dedi. gümrükte 11 gün bekletirler mi? çok teşekkür ederim şimdiden

  • Merhaba Seray,

   Gümrük vergisi için minimum tutar 11.50 TL’dir. 26 USD değerine göre hesaplarsak 26×20/100= 5.2 USD ortalama 30 TL yapar. 6-7 TL gibi sabit ücretlerle birlikte 37 TL gümrük vergisi çıkacaktır.
   Takiple ilgili 17 track sitesinden deneyiniz. PTT gönderi takipte bir hareket varmı? kargoların ulaşması bazen 30 günü geçebiliyor.

   syg.

   • size yazmam uğur getirdi resmen bugün sabah güncellediler sonunda paket türkiyeye varmış olarak görünüyo çok rahatladım. çok teşekkür ederim yardımlarınız için

 51. burada dediklerinizi yaparak geri gonderilecek denilen makyaj urunleri siparislerimi dagitima cikarttirdim
  tesekkurler – gerizekali gumruk memurlarina inanmamak lazim demek ki – gumruk musaviri tutun demisti beyinsizler

 52. Merhaba ben Amerika’dan 2 tane album aldım ayrı ayrı ama elimde takip numarası yok. Üzerinden 1.5 ay geçti takip numarası olmadan da pttye gidip alabilir miyim?

 53. Merhaba, aliexpressten 1 buçuk ay önce sipariş ettiğim çanta için ptt gönderi sorgulamada 20sinde ptt iş yerine sevk edildi yazıyor fakat sonra gümrüğe sevk edildi yazılmış. ist. uluslararası pim yazıyor hiçbir yerde ukim yazmıyor. bugün pazartesi diye hareket eder sandım ama öyle olmadı. ürünüm gümrüğe mi takılmış acaba?

  • Merhaba,
   Gümrük vergilerinden dolayı bir gecikme söz konusu. ürün vergilendirildikten sonra tarafınıza ulaşacaktır. PTT müşteri hizmetlerini arayarak takip numarası ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

   syg.

 54. merhabalar.
  2019/05/29 tarihinde çin dx.com sitesinden aldığım kulaklık ve bir iki parca ürünüm hala gelmedi. 17track sitesinden kontrol ettiğimde Türkiye’ye girmiş görünmekte idi. bugün baktığımda ise kargo durumu sonuçlanmış görünmekte. ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz? (UC306899877YP takip numaram)

 55. Öncelikle verdiğiniz yanıtlar ve açıklamalarınız için teşekkür ederim, gerçekten tamamını okudum ve hepsinin doğru cevaplar olduğunu gördüm. Memlekette herkesin her şeyi bildiğini düşündüğümüzde, her soruya da böyle güzel cevaplar verdiğiniz için tebrik ederim. Benim sıkıntım da gümrük ile ilgili, model araba koleksiyonu yapıyorum ve yurtdışından alışveriş yapıyorum, bazen bir-iki tane bazen 7-8 tane araba alıyorum, bunları da herhangi bir şekilde satmıyorum. Ancak, en son pakette 9 tane olunca ve İstanbul da tekrar muayene için Ankara’ya yollayınca ve posta gümrük şefliğinde yetkilisi beni bu ay ikinci kez aynı yerde görünce, pakete ticari muamelesi yaptı. Paket Gümrük’te beklemede, zaten geri gönderme opsiyonu elimde iken, daha sonra da gelecek paketlerde de aynı sorunu yaşamamak için araştırma yapmaktayım. Size sorum; böyle bir durumda bu malları (yaklaşık değeri 30 dolar) gümrük müşaviri ile çekmek istersem müşavire ödeyeceğim tutarın ne civarda olmasını beklemeliyim(beyanname düzenleme ve çekme)? İkincisi; “ticari değil şahsi kullanım mükellefiyet yoktur“ şeklinde bir dilekçeden bahsediliyor, bu konuda bir blgi verebilir misiniz….Çok teşekkür ediyorum…

  • Merhaba Ali,

   30 dolarlık ürünler için gümrük müşaviri ile çalışmanız size yüksek maliyetler doğuracaktır.Kısaca Astarı yüzünü geçecektir. Ürünlerin iade olması ve ürünlerin geri menşei ülkeye iade edilmesi sizin daha uygun olacaktır.Bu ürünleri aliexpress’ten satın aldıysanız,
   ürün iade edildiğini gösteren ekran görüntülerini alın (ptt ingilizce siteden sorgulayın)
   sonra anlaşmazlık açın ürün ulaştı mı? sorusuna ”hayır” cevabını verin
   daha sonra lojistik takip problemleri altından ”ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile anlaşmazlık açın. ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Satın alacağınız ürünler için aylık 5 adet taşıma muhteviyatı sınırı bulunmaktadır. (5 adet takip numarası ve içeriği)(tek paket içerisinde 5 adet alsanız yinede gümrüğe takılabilir burada tüm insiyatif gümrük memurundadır.) siz bu kurala uyarak alışveriş yapın ürünler ticari sayılamayacaktır.

   syg

 56. İyi günler yanwen kargodan siparişim Azer express post üzerinden Türkiye’ye girip gümrüğe sevk edilmiş ve vergi ücreti ekrana yansiltilmis onun dışında(kargo takipsiz olduğu için) PTT sitesin her yer boş gözükmekte kargonun akıbeti hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba Emrah,
   Normal şartlarda postacı getirip tarafınıza teslim etmesi gerekir. Aksi bir durum olursa paketiniz en yakın PTT şubesine dönecektir. PTT şubesinden şahsen başvurarak teslim alabilirsiniz.

   Syg

 57. merhaba iki gönderim var biri 17sinden diğeri 21inden beri Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazısında hala güncellenmedi gümrüğe daha alınmamış ama insanların aynı günde gümrüğe alınmış paketleri var hem de benim 17sinde gelen paketimle aynı zamanda gelen bi paket hemen gümrüğe alınmış sizce neden alınmıyo ve kimi arayabilirim sorabilirim? Yasaklı ürün de değil anlamıyorum

  • Merhaba Nisa,

   Ürünler aynı anda gelsede ürünler aynı anda gümrükten çıkmayabilir. Ürünler farklı çuvallarla geldiğinden bu biraz şans işi. Yani daha sonra aldığın bir ürün daha önce gelebilir. Sabırlı olun paketiniz erken veya geç teslim edilecektir.

   Syg

 58. İyi günler.
  Razer Kraken kulaklık ve bir mouse almayı düşünüyorum .Ürün bize maliyeti ne olur? Tam fiyatlandırmayı anlayamadım. vergi vs.. Bi yerde takılıp sıkıntı yaratır mı? Bi taktik falan var mı sıkıntı olmaması için.

  • Merhaba,

   Yorumlara link eklediğiniz için yorumlarınız spam olarak işaretlenmiş. Kulaklık ve mouse gümrük yasaklı ürünler değillerdir. Gümrük vergisi tüm ürünlere uygulandığı için siparişleriniz gümrüğe girecektir. Genellikle gümrük vergisi siparişlerinize yansıtılır ve siz kapıda postacıya gümrük vergisini ödersiniz. Gümrük vergisi ise, ürün ücretinin paket üzerinde yazan değerinden , gümrük paketiniz açar ise fatura veya kredi kartı ekstrenizdeki tutar ile tespiti yapılır. (%20 +7-8 TL kadar sabit ücret vergi çıkacaktır.

   syg.

 59. Merhaba.Aliexpressden aldığım saat için durum kısmında gönderim başarısız oldu yazıyor.Şuanda gümrükte gözüküyor gümrük ile iletişeme geçin demiş ama aramalara cevap verilmiyor başka ne yapabilirim.

  • Merhaba Esra,

   Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız ikitelli UKiM’e gitmeniz gerekir. Takip numaranızı paylaşın sizin için kontrol edilim.

   Syg

   • Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

    Takip numara: RB………….SG

    2019-09-14 11:05
    TÜRKIYE, Turkey, Receive item at office of exchange (Inb)

    2019-09-14 11:05
    TÜRKIYE, ISTANBUL ULUSLARARASI POSTA ISLEME MERKEZI, Receive item at office of exchange (Inb)

    Kargom bu şekilde herhangi bir hareket yok. Ve birtane daha ürünümde bu şekilde işleme merkezinde asılı kaldi.
    Dikkat ettiğim singapore post adlı kargolarda böyle oluyor. Takip kodu RB…..SG başlayan hareket yok. diyer paketlerimde sorun yok elime ulaşıyor.
    Aldığım ürün bulutut kulaklık ve diyer ürün ise saat. Sizce elime ulasirmi neden hareketlilik yok. Yoksa gümrüğe mi takildi. Müşteri hizmetleri iki defa aradim. Bekleyin gelecek diyor beni gecistiriyor . Umursamıyor, net bilgi vermiyor. Yani sallıyor.
    Hatta bu iki üründen sonraları Türkiye’ye giren ürünler elime geldi bu ikisi gelmedi. Şüpheye girdim. Lütfen yardımcı olun.

    • Merhaba Bulut,

     Biz sizlere teşekkür ederiz. Ürünleriniz takipli kargo. Bu demek oluyor ki ürünleriniz bir şekilde tarafınıza ulaşacak. Kargonuz gümrüğe girmiş ve işlem bekliyor. Fakat bunun SG yani singapur post ile ilgisi yok. Paketler çuvallarda geldiği için ,ürününün olduğu çuval daha açılmamış veya daha gerilerde kalmıştır. Sabırla bekleyin ürününüz gelecektir. herhangi bir problem şuan için görünmüyor.

     Syg

 60. iyi günler dilerim.
  (Razer Mouse) Bu ürünü getirtmeye kalksak sıkıntımız olur mu? ilk defa böyle alışveriş yapacağımda? maliyeti falan nasıl değişir?

  birileri demiş satıcıdan üstüne 10dolar yazmasını rica edin falan. nası olur bu işler?

  • Merhaba Adnan Bey,
   Herhangi bir sıkıntı olmaz . Eğer ilk defa yapacaksanız ,ürün 30 gün ve üzerinde teslim olabilir Bunu bilmelisiniz. Gümrük vergisi olarak paket üzerine yazılan değer üzerinden %20 + 6-7 TL sabit ücret ödeme çıkacaktır. Fakat ürün gümrük tarafından açılması durumunda gerçek değeri tespit edilir. Bunun için sizden kredi kartı ekstresi talep edilebilir veya hiç edilmeden kendileri de bir değer biçebilir.

   Syg

 61. merhaba çinden aldıgım ürünler gümrükte kaldı uluslararası kargo işleme merkezine gittiğimde bana gümrük müşavirliğinden beyanname vermeniz gerekmektedir dedi bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

  • Merhaba Emre,

   Gümrük beyannamesi, ihracat yapılabilmesi için gereken bir dizi evraktır. Bunlar ihracat (ticari maksatlı) satın alınan ürünler için geçerlidir.Bu durumla karşılaşmanızın sebebi çok adetli ürün almnıdan kaynaklıdır. Bu evrakları düzenleyebilmeniz için bir gümrük müşaviri ile iletişime geçmeniz gerekir. Gümrük müşavirlikleri yüksek ücretler isteyebilir.

   syg

 62. YURTDIŞINDAN PS4 KULLANILMIŞ OLARAK KARGO EDİLDİ GÜMRÜKTE TAKILIR MI ACABA DEĞER OLARAK DEUSTH POST 200 € OLARAK BELİRLEMİŞ MAKİNENİN ACABA SİZCE POSTA TARAFIMA ULAŞIR MI

  • Merhaba Erdem,

   Kullanılmış olması malın gümrük vergisinden muaf olacağının göstergesi değildir. Gümrükten geçecektir. Gümrük vergileri hesaplandıktan sonra tarafınıza bilgi verilir. Takip numarası ile ürünü takip etmeye devam edin.

   syg

 63. 05-08-2019 tarihinde hollandadan postayla telefon gonderdim.Paket bir turlu aliciya gitmedi.Hollanda paket servisini aradim…Paket Turkiyde gumruge takildi diyorlar.Ne geri iade var nede aliciya tesim…bu konuda varmi bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim

  • Merhaba İsmet Bey,

   Cep telefonu posta yolu ile gönderimi Türkiye’de gümrük tarafından yasaklanmıştır. Ürün gümrük tarafından geri gönderilecektir.(tarafınıza) işlemler biraz uzun sürebilir. Gönderdiğiniz kişi Hangi kargo şirketi ile gönderdiyseniz şirket ile iletişime geçerek bilgi alabilir.

   syg

 64. merhaba aliexpresten 680 tl lik ürün aldım . DHL KARGO ile gönderdiler ürün ticari amaçlı göndüğü için gümrükte takılı kaldı . bana gereğinden tuzlı geleceği için gümrük müşaviri ile anlaşma istemiyorum . sadece ürünün satıcıya iletilmesini ve tarafıma para iadesi yapılmasını istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyorum bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba Merve

   Anlaşmazlık için 10 günlük sürenin dolmasını beklemelisiniz. Ürünlerin iade olması için kargo şirketinizle görüşün. Kargo şirketiniz ürünleri yurt dışına sevk ettiğinde anlaşmazlık açın. –Lojistik takip problemleri — altından– ürün satıcıya iade edildi– seçeneği ile anlaşmazlık açın. kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   syg

 65. Merhabalar,

  RP687690***CN Takip Nolu ürünüm nerdeyse 1 aydır gümrükte takılı kalmış durumda ve bildirim vs hiç yapılmadı, ne yapmam gerekiyor acaba?

  En son haraket:

  5 14/09/2019 15:44:34 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Receive item at office of exchange (Inb)

  – Turkey

  • Merhaba Cem bey,

   Beklemekten başka bir çareniz yok .isterseniz PTT müşteri hizmetleri arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Daha gümrüğe girmemiş. Ürün vergilendirildikten sonra tarafınıza gönderilecektir. Yoğunluktan dolayı gecikmeler oluyor.

   syg

   • RU352690***NL takip numaralı kargom baya bı suredir sıparıs verdım satıcıya yazdım gelen cevap ise gumrukle iletşime gecebilirmisiniz napmam gerek

    • Merhaba Adem,

     Siparişinizin vergisi kesilmiş tarafınıza bir kaç gün içerisinde teslim edilecektir. 19 TL gümrük vergisi ödemeniz bulunuyor. Ürünü teslim alırken ödeyeceksiniz.

     Syg

 66. Merhaba benim urunlerimi alabilmem icin gumruk beyannamesi acmam gerekiyormus mailime gelen cevap bu sekilde sadece. Fakat bu beyannemeyi nasil olusturacagimi bilmiyorum

 67. Aliexpressten hep fondöten alıyordum ve hep geliyordu. Bu sefer gümrüğe takılmış ve bana telefonda kozmetik ürün olduğu için geri iade edeceğiz yasaklı ürün grubu denildi. Bende aliexpress sistemine girdim satıcı başarılı teslimat yazmis. Bende tartışma açtım ancak sistemde yenimahalle gümrük diye gözükünce gidip almadım diye kabul etmiyor. Durumu izah ediyorum uzgunum para iadesini kabul etmiyorum diyor. Benim sistemimde gümrükte alıcı bekleniyor diyor. Kanıt olarak fotoğraf yok. Nasıl bir yol izleyecegim ? Aldığım ürün 2 adet fondöten 70 tl.

  • Merhaba Zehra,

   Ürünü onaylamayın. Ürün onay süresini satıcıdan uzamasını talep edin. Ürün gü rük yasaklı olduğundan satıcıya iade edilecektir. İade edildiği zaman takip ekranlarında iade ve yurt dışına sevk edildi yazısı takip ekranlarında görünür. Bu ekran görüntülerini alın ve anlaşmazlık açın. Ürünü teslim aldınızmı sorusuna hayır cevabını verin. Lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlık açmalısınız. Genellikle kargo ücretleri hariç iade olacaktır.

   Syg

 68. Merhabalar,

  Ürünüm 08.10.2019 tarihinden beri PTT iş yerinde bekliyor (İstanbul UKİM) görünüyor. Büyük ihtimal gümrüğe takıldı ama tarafıma hâlâ tebliğat ulaşmadı. Tahmini olarak kaç günde tebligat ulaşıyor? Ulaşmaz ise gerekli evrakları gokhan.baran2@ptt.gov.tr adresine göndermemiz yeterli olacak mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here