Yurt dışı alışverişlerde oluşabilecek problemlerden biri: Ürünün gümrüğe takılması.

Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kuralları yüzünden bir çok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri menşei ülkesine dönüşünü izliyoruz.

Peki gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır? Gümrüğe takılan ürün nasıl gümrükten teslim alınır? Gümrük ücretleri, vergileri nasıl ödenir? Sizler için bugün bu konuları anlatacağız.

Gümrüğe takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürününüzün gümrüğe takıldığını PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabilirsiniz.

Eğer siparişiniz, UKiM’de ( Uluslar Arası kargo iletim merkezi) uzun süredir bekliyorsa siparişiniz büyük ihtimalle gümrüğe takılmıştır.

Elbette ürün gümrüğe takıldı ise genelde sizlere UKİM yetkilisi tarafından bir bildirim posta yolu ile gönderilir. Yapmanız gerekenler bu bildirimde yazılır. Yada size hiç bilidirm yapmaz.

Ukim bildirim örneği

Bana Bildirim Yapılmadı! Diyenlerdenseniz:

Yeni çıkan kanun ile, yurt dışından alışverişlerindeki gümrük muafiyeti kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Artık UKİM paket üzerindeki ürün değerlerini baz alarak çoğu ürünü vergilerini kesiyor ve PTT kargo ile tarafınıza teslim edilirken kapıda gümrük vergisini tahsil ediyor. Fakat UKİM paketinizi açtıysa bu konu devamdaki prosedür işlemeye başlıyor bunu da belirtelim.

Gümrük vergileri oranları için tıklayınız.

İşte gerekli işlemler bundan sonra başlıyor:

 • Size gelen evrakta yazan talimatlara göre hareket etmelisiniz.
 • Genel olarak tüm gümrüğe takılan ürünler için aynı prodesür işliyor.

UKİM sizden ürünün değerini gösteren bir evrak göstermenizi isteyecektir. Bunlar:

 • Fatura (satıcıdan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)
 • Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge.
 • Kimlik

Bu evrakları tamamlayın,

Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin.

Size gelen evrakta ki mail adresine evrakları yollayın.

Bu aşamadan sonra sadece ürünün vergilendirilmesi ve tarafınıza yollanmasını bekleyebilirsiniz. (memurun ilgi durumuna göre 5-10 iş günü arası sürebilir.)

Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi

Yada

“- Benim işim biraz acele gidip hemen teslim almalıyım! ” diyorsanız, UKİM e evraklarınız ile birlikte sahşen başvurmalısınız.

Evrakların Ukime Tesliminden Sonraki Süreç Nasıl işliyor?

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli:Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinde sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor.

Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını vb. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor.

Ödeme yapmanız için gümrük memuru tarafından verilen evrak.

Çıkan gümrük ücretlerini ödedikten sonra ürününüzü Depodan ödeme dekontunuz karşılığında teslim alabilirsiniz. Gümrük vergileri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilirsiniz. Tabi bu durumda iade işlemleri başlatamalısınız. İade işlemleri için tıklayınız.

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuru yapmazsanız ürün sizin inisiyatifiniz dışında satıcıya iade edilecektir.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda iyi alışverişler diler.

79 YORUMLAR

 1. Merhaba, son alınan karar ile artık yurtdışından gelen her ürüne gümrük vergisi alınacak. Bu karar bu ayın başından beri geçerli olacaktı. Benim AliExpress’den aldığım bu ürünüm (https://i.hizliresim.com/P7YQn8.jpg) geçen ayın yirmi ikisinde Türkiye’ye giriş yapmış. Geçen hafta ve ondan önceki hafta olmak üzere 2 haftadır PTT’ye uğruyorum. Ürünüm bir türlü orada yok. Ürünümün sözde Haziran ayının başından beri geçerli olacak gümrük vergisi kanunu yüzünden gümrükte bekliyor olma olasılığı var mıdır?
  .
  .
  Bu ürünüm (https://i.hizliresim.com/jqvB6j.jpg) de 6 gündür Türkiye’ye giriş yapmış. Bu 6 gündür elime herhangi bir belge ulaşmadı ürününüz gümrükte bekliyor diye. Ne yapmalıyım? Ürünüm gümrüğe takıldı, takulmış olmalı son kanun gereğince. Ürünümü nasıl alacağım? Kime başvurmalıyım?

  • öncelikle merhaba,

   Attığınız fotoğrafları incelediğimde siparişinizin takipsiz gönderi olduğu görünüyor. Öncelikle takipsiz kargoların yurt içine girdiğini gösterse dahi, 30-45-60 gün aralığında teslimatı yapılmaktadır. konu hakkında detaylı bilgi için https://grupanda.org/2019/0… konusunu ziyaret edebilirsiniz.

   Ürünler takipsiz olduğu için Türkiye’de takip edilememektedir. Mektup gibi postacılar posta kutusuna bırakıp gidiyorlardı.(vergi kanundan önce). Eğer ürünlerinize gümrük vergisi yansıtıldı ise postacı kapınıza kadar gelip tahsilat yapacaktır. Eğer gelip sizi evde bulamadıysa en yakın postaneye teslim edecektir.

   Eğer ürünler onaylama süresinde elinize ulaşmaz ise https://grupanda.org/2018/0… konusunu inceyerek iade işlemi başlatarak ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz.

 2. Merhaba,
  Yurtdışından şirket adına paketimiz geldi, gümrük işlemlerinin ardından ptt kargo ile ofise geldi, kuryeye gümrük vergisini ödemem gerek fakat kurye nakit ödeme kabul ediyor ve karşılığında ne bi fiş veya ne de bir fatura vermiyor. Şirket gönderisi olduğundan dolayı yapılan masrafa karşılık fatura iletmem gerekiyor. Bu konuda ne yapmalıyız?

  • Ahmet Bey Merhaba.

   Normal şartlarda ürünü ptt’den teslim aldığınıda makbuz kesiyor. Ürün geldiğinde teslim almayın , dağıtan postacı arkadaşa hangi ptt’ye teslim ettiğini sorun. Kendiniz gidip postaneden alırsanız size dekont keseceklerdir. Daha farklı bir yöntemi olup olmadığını en yakın PTT şubesine giderek bilgi alarak öğrenebilirsiniz.

   syg

  • Ümit bey Merhaba,
   Gönderiniz takipli kargo ile gönderilmiş.Ürün elinize ulaşacaktır. Aliexpress onay süresini uzatma kararı verecektir.

   syg

 3. merhaba Ali Expressten aldığım ürün gümrüge takıldı samsunda yaşıyorum ptttye uğradım resimde atığım zarfı verdiler malesef e-posta adresi ile evrak yolayamıyorum sanırım çünkü e-posta adresi yazmamışlar ve kimlikgerekiryormu sadece öddeme bilgisi ve fatura yeterlimi ?
  Lütfen benim atığım resime göre bana çözüm yazarmısınız yanlış birşey yapmak istemiyorum 3 günüm kaldı başvuru yapmak için ACİL YARDIM.

  https://i.hizliresim.com/7BMaWY.jpg

  • Merhaba Yusuf bey,

   Satın aldığınız ürüne ait kredi kartı hesap ekstresi ve kimlik ile başvuru yapmanız durumunda ürün vergilendirilerek tarafınıza teslim edilecektir. Her bölge müdürlüğünde farklı uygulamalar mevcuttur. Posta yolu ile evrakları göndermeniz durumunda tahattutlu posta ile gönderin. Posta ile işleminiz uzun sürecektir. Kendiniz gidin şahsen başvuru yapın. Eğer faturayıda almak isterseniz satıcı ile iletişime geçin ve faturayı isteyin .

 4. merhaba aliexpressten ilk defa alışveriş yaptım mikrofon ve popfilter aldım toplam ödediğim ücret 202 TL vergi olduğunu bilmiyordum sonradan öğrendim ve siparişi iptal edemedim vergi ile ilgili olarak biraz araştırma yaptım ama sanırım biraz bilgi kirliliği var ben tahmini ne kadar vergi öderim ÖTV KDV gümrük vergisi hepsinimi ödüyoruz yoksa belirli ürünlerde mi? ürün kapıya kadar gelirde almazsam para iadesi isteyebilirmiyim 14/06/2019 tarihinde sipariş verdiğim ürün hala makbuz bekliyor herhangi bir sorunla karşılaşırsam para iadesi alabilirmiyim ? şimdiden teşekkürler

  • Özkan bey merhaba,

   Tüm gönderilere %20 + gümrüğe sunma ücreti(5.20 TL) + damga vergisi(0.45 TL) eğer ürün TV box veya radyo alıcılı bir cihaz ise 7 EUR TRT bandrol ücreti ödeme çıkacaktır. Eğer satın aldığınız ürünler ötv ye dahil ise %18 ötv ek olarak ödersiniz.kdv yok. Kapınıza kadar gelir(genellikle). Gelmez ise ukimden evraklar ile teslim alırsınız.

   Syg

 5. 21.06.2019 tarihinde sipariş ettiğim 198 tllik ürün direkt elime gelirmi 4 gündür Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazıyor. GÜMRÜK VERGİSİNİ KAPIDAMI ÖDÜYORUZ

  • Bahadır bey merhaba,

   Gümrükteki yoğunluktan dolayı ürünüz gecikebilir. Gümrük vergisi size bir bildirim yapılmadığı sürece kapıda postacıya ödersiniz.

   syg

 6. 11.05.2019 tarihinde Ali Expressden aldığım ürün hala gelmedi 15.05.2019 tarihinde gönderi yurt dışına sevk edildi yazıyor hala haber yok üründen. Gümrüğe mi takılmıştır acaba ?

  • Merhaba Tolga bey,

   Yeni kanun ile yurt dışından alınan tüm ürünler gümrüğe takılmaktadır. Satın aldığınız ürün vergileri yansıtıldıktan sonra tarafınıza gönderilecektir. Gümrükteki yoğunluktan dolayı kargolar geç gelmektedir.

   syg

 7. Aliexpress’den iki ürün satın alsam (Toplam 280 TL) evime kadar gelir mi? Herhangi birşey yapmam gerekiyor mu? Yazanlar kadar uzun mu işimiz?

  • Merhaba Mert,

   ürün evinize kadar gelecektir. herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Konuda sadece olaylar kademeli olarak anlatıldığı için uzun görünüyor. Yinede dikkalice okumanızı tavsiye ediyoruz.

   syg.

 8. Merhaba, amerikadan bir siteden ürünümü 7 Haziran tarihinde aldım ve 9 Haziran tarihinde usps kargoya verildi. Fakat ürün 2 Temmuz tarihinde bile hala elime geçmedi. Daha önceden ettiğim siparişlerde en azından PTT kodu ile takip edebiliyordum fakat elimde ne PTT takip kodu ne de herhangi başka bilgi bulunmakta. Yeni çıkan her ürünün gümrüğe takılması ile ilgili olan yasadan da haberim var. USPS’in sağladığı son 3 bilgi şu şekilde:

  June 18, 2019, 10:00 am
  Departed
  ISTANBUL, TURKEY
  Your item departed a transfer airport in ATATURK, ISTANBUL, TURKEY on June 18, 2019 at 10:00 am. The item is currently in transit to the destination.
  June 17, 2019, 5:40 pm
  Departed
  LONDON, UNITED KINGDOM
  June 15, 2019, 3:28 pm
  Departed
  LOS ANGELES, UNITED STATES

  Sorum şu şekilde, ürünüm 18 Hazirandan beri Türkiye’de gözüküyor ve PTT kaydı hala yapılmamış, acaba bir sıkıntı var mıdır endişelenmem gerekir mi?

  • Ekrem bey Merhaba,

   Gümrükteki yani UKiM’de bir yığılma söz konusu. Tüm paketleri vergilendirmeye çalıştıkları için çoğu ürün geç geliyor. Endişelenmeyin, geçte olsa ürün ulaşacaktır.

 9. Merhaba ben aliexpress’den bir kol saati ve çakmak aldım bi sıkıntı olurmu daha bugün sipariş verdim (06.07.2019) kol saati: 16.5tl
  Çakmak:30.20tl. Evime kadar gelirmi sıkıntısız yoksa biryere takılır mı?

  • Serhat bey merhaba,

   Yeni kanun ile birlikte tüm gönderiler vergilendirilmektedir.Ürününüz sorunsuz şekilde ulaşacaktır fakat vegilendirme yapılacaktır. Evinize kadar genelde gelir. Siz kargo takip ekranlarından hareketlerini takip edin eğer bir sıkıntı olursa bize yazın tekrar yardımcı olmaya çalışırız.
   syg.

 10. Ems kargo ile ilgili bilgi almak istiyorum.Aliexprees den bir ürün alacağım,ama alacağım ürün 1000 tl ve sadece Ems seçeneği mevcut.Bu kargo şirketi ile ilgili bir sorun oluşur mu? kargo ve vergi ücreti dışında,fazladan ücret çıkar mı?.

  • Merhaba,

   Ems “express mail service” hızlı posta olarak gönderilmektedir. Ems seçeneği ile alışverişlerinizde PTT kargo ile teslim edilmektedir.Sorun oluşmaz fakat; alacağınız ürün çok adetli ise gümrükte ticari nitelikli ürün varsayılarak ithalatçı gibi işlem yapmanız gerekir. Bu durumda bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. Ve bu durum size ek maliyetler doğuracaktır. Yurt dışından alacağınız ürünlerde gümrük yasaklı olup olmadığı, ötv bandrol ücretleri vb. Ek maliyetler çıkıp çıkmayacağını araştırmalısınız.

   Syg

 11. merhaba yurt dışından aracım için multimedya douple 2 din navigasyon almayı düşünüyorum yalnız son çıkan gümrük yasası gereği elektronik ürünlerde vergi ne kadar olur araştırmama rağmen net bir bilgiye ulaşamadım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

 12. Mustafa bey merhaba.

  Teyp ve benzeri ürünler için gümrük vergisi hesaplaması

  %20 gümrük vergisi+ %18 ötv + 7 veya 10 euro trt bandrol ücreti+ 5.20 TL gümrüğe sunma ucreti 0.45 TL damga vergisi. Bazı gümrük memurları ötvyi atlıyabiliyor hesaplamada.

  Syg.

 13. Merhaba. YesStyle’den 250 tl alışveriş yapmışım. Bugün eposta olarak bana bildirim geldi. Bugün kargom (cilt bakım ve rujlar) yola çıktığını söyledi. Fakat standart kargom olduğu için takip numarası vermiyorlar. Şuan antep’te yaşıyorum. Kargom sorunsuz bi şekilde elime ulaşabilecek mi? Gümrüğe takılıp takılmadığını nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler 🙂

  • Merhaba,
   Öncelikle şu bilgiyi verelim:

   30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

   MADDE 2 şu şekildedir.

   MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

   Ürünleriniz gümrük yasaklı olduğu için gümrükten geçmeme ihtimali yüksek. Standart kargo ne demek bilmiyoruz fakat kargo takip numarasını internet sitesinin müsteri temsilcisinden temin Etmeniz gerekir. Başka herhangi bir yolu yoktur. İsimle veya adrese takip numarası temin edilememektedir.

   Syg

  • Merhaba Fatma,

   22 euro olan gümrük vergisi limiti geçen aylarda kaldırıldı. Artık satın aldığınız tüm ürünler gümrük vergisine tabidir. Ürününüz gümrükte vergilendirildikten sonra tarafınıza teslim edilecektir.

   Syg.

 14. İyi günler,

  İnternette bu konu hakkında okuduğum yazılarda ürünün gümrüğe takılması konusunda sıkıntı çıktığını okumuş bulunmaktayım.

  Vergi muhafiyeti kalktığı için bütün ürünler gümrükte takılmış mı olacak artık ?

  Her ürünün gümrükten çekilmesi için belge ibraza etmemiz mi gerekecek ?

  Ürünlerin vergisini online olarak ödemenin yolu var mı yoksa ille de gümrüğe gitmek mi gerekir ?

  Türkiye de pahalı olup, aliexpress te ucuz ve hoş olan ürünleri almayı tercih eden birisiyim. Ürüne gelecek olan %20 lik vergi ülkemiz de olan fiyata ile karşılaştırıldığında komik bir rakam. (Ör: Kalem AE fiyatı 8 tl, TR fiyatı 80 tl).

  Benim tek derdim o ürünü alabilmek için illede gümrüğe gitmem gerekiyor mu ? Yoksa parasını ödeyince normal posta prosedürü işlemeye devam mı ediyor ?

  Ben gümrüğe gitme korkusunda sipariş veremiyorum şu anda, çünki gün içinde iş yerinden izin alıp oraya giderek ürün çıkarttırmam ürünün Türkiye fiyatından daha pahalıya mal oluyor.

  Bu konularda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  İyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Vergi muafiyeti kalktığı için tüm ürünler gümrük tarafından vergilendirilmektedir.

   Her ürünün çekilmesi için belge gerekmez. Eğer Gümrük sizden evrakları isterse evrak tanzim etmenizi isterse, evrakları ibraz Etmeniz gerekir.
   Gümrük vergilerini şuan için online ödemenin bir yolu yok. Kapıda posta memuruna ödemeniz gerekir.

   Gümrük vergisi hesaplaması şu şekilde Olur:
   Gümrüğe sunma ücreti 5.20 TL (sabit ücret)+ damga vergisi 0.45 TL (sabit ücret) + ürün değeri üzerinden %20 ötvli ürünse, +%18 ötv, trt bandrol olan ürünse +7 – 10 Euro bandrol ücreti. 10 TL bir ürün için min. Vergi tutarı 7.65 TL olarak hesaplanabilir.

   Eğer ürününüz gümrük tarafından açılmaz ise kapıda postacı ya ödeme yaparak ürünlerinizi teslim alabilirsiniz. Diğer durumlarda yazıdaki işlemler uygulanmaktadır.

   Syg.

 15. Merhabalar,

  Bu gümrük vergisi limiti kaldırıldığından beri 4 TL’lik ürüne bile 10 TL vergi koydukları için geçenlerde ürünü gelen PTT görevlisinden almayıp iade istedim. İade işlemi nasıl olacak, paramı geri iade ederler mi?

 16. Merhaba;
  Tr aliexpress sitesinden 7 adet ürün siparişi vermek istiyorum;

  1. Sorum: Satan kişinin ürünlerle gönderdiği faturalar da yazan ücrete göre mi ödeyeceğimiz vergiler hesaplanıyor ?
  2. Sorum: Kaç adet ürün siparişi verebiliyorum adet limiti var mı ?
  3. Sorum: Siparişler’im balıkçılıkla ilgili araç-gereçler ”ötv” öder miyim ?
  Teşekkür ederim, saygılar …

  • Merhaba,

   Paket üzerinde yazan değerler üzerinden vergilendirme yapılmaktadır. Eğer paketiniz gümrük tarafından açılır ise, o zaman gümrük değerini belirlemek için sizden fatura isteyebilir.
   EN fazla 5 adet ürün satın alabilirsiniz.
   Balıkçılık la ilgili ürünler ötv dahil olmadığını biliyorum. Fakat siz yinede listeyi kontrol edin.

   Syg.

 17. Merhaba, temmuz başında alibabadan 50 adet karton bardak sipariş ettim malın değeri 5 lira falan sadece kargo parası ödedim fakat yetki belegeside vermeme rağmen ürünü bir türlü çıkartamıyorum müşavir tutmadı istiyorlar , 5 liralık bir ürün için 2 milyar masraf çıkardılar napabilirim

  • Merhaba Mert,

   5 TL lik ürün ise gümrükten almayın. Ürünün geri gönderilmesini talep edin. Bir gümrük müşaviri den yardım almayı deneyin.

   Syg.

 18. Merhaba, Amerika’dan bir arkadaşım bana şahsi eşyalarımı kargo ile gönderdi. Ancak ürünlerim UKİM de gümrüğe takılmış görünüyor. Bana bir telgraf göndermişler ancak henüz elime ulaşmadı. Kendi şahsi eşyalarım için vergilendirme nasıl hesaplanacaktır? UKIM e gitsem, süreci hızlıca çözme imkanım olabilir mi?

  • Merhaba Dilara hanım,
   Kişisel eşya (15481 sayılı Karar’ın 9 No’lu listesinin (B) bölümünde belirtilen eşya) yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonra kargo veya posta yolu ile getirilebilmektedir.

   Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği kişisel eşyasında 30kg ağırlık veya kıymet limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir. Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınmış olup, kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyayı getiren posta idaresi veya hızlı kargo firmasına müracaat etmesi gerekmektedir.

   syg

 19. Merhaba
  29.05.2019 tarihinde Aliexpress sitesinden bir ürün sipariş ettim, (Dijital Multimetre)
  birçok siteden takibini yaptığımda 03.06.2019 tarihinden sonra hiç hareket yok, ürün hedef ülkeye iletildi deniyor,
  https://i.hizliresim.com/NLl2DO.jpg
  Aliexpress sitesinden alıcı korumasını uzatmak istedim ama alıcı bana PTT Genel Müdürlüğünü aramamı söylüyor.
  Siparişim 2 gün sonra kapatılacak, Ben yarın Dispute açacağım ama öğrenmek istediğim acaba ürünüm nerede??
  Gümrük yasasından dolayı gümrüğe mi takıldı, orada mı bekletiliyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İy Günler dilerim

  • Salih bey merhaba,

   Ürünle ilgili attığınız resim görünmüyor. Çoğu ürün Gümrükteki yığılmadan dolayı geç geliyor. Eğer kargo uz takipli ise siz takip etmeye devam edin. (takipli kargo lar R harfi ile başlar) satıcı ile süreyi uzatması için tekrar konuşun. Ürün onaylansa dahi 15 gün anlaşmazlık açma süreniz var. Eğer ürün süresini uzatmaz ise ve 15 günlük süreniz dolmak üzere ise, anlaşmazlık açın.
   Ürün elinize ulaştımı sorusuna hayır cevabını verin. Ürün koruma süresi bitiyor paket hala taşıma halinde seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo takip ekranı görüntüsünde kanıt olarak yükleyin

   Syg

 20. Merhaba, gitar alacağım ama boyutu büyük olduğu için gümrükten geçmesi daha mı zor olur diye düşünüyorum, içini açıp bakarlar sonrasında gümrükte takılı kalmaz herhalde gitar olduğunu gördüklerinde, bir de ötv’ye gitar dahil mi öyle bir liste bulamadım tahmini nasıl bir vergilendirmeyle karşılaşırım?

  • Merhaba İnci hanım,

   Ürün gümrükten geçer . Herhangibir yasaklılık durumu yok. ürün ötv ye dahil değil. Fakat ürün büyük ve özel kargo şirketi ile gelecektir. Özel kargo şirketleri gümrük işlemlerini yapmak için sizden ayrı bir ücret talep eder. Gümrük vergisi , kargo ücreti(genelde yüksektir.) ve gümrükte beklediği sürece yer kiraları gibi ek ücretler çıkacaktır.

   syg

 21. Yorumunuz için teşekkür ederim.
  evet kargo takipli, RU0266032**CN yaklaşık 55 gündür hiç hareket yok, sanırım bizim gümrüğe takıldı, satıcı ile konuştuk 10 gün süre istedim tamam dedi, alıcı koruma süresini 10 gün uzatma talebi gönderdim, kabul etmedi, bende anlaşmazlık açtım, uzlaşmaya çalıştı, Kargo süresi elinde olmadığından bazen hızlı olabiliyor, bazen yavaş anlaşmazlığı kapatın uzlaşmaya çalışalım, biraz daha bekleyelim, sipariş tamamlandığında anlaşmazlığı tekrar açabilirsin falan dedi. bende anlaşmazlığı iptal ettim. Alıcı Koruma süresini 10 gün uzatım ama satıcı onay vermedi, siparişin kapanmasına 5 saat kala tekrar anlaşmazlık açtım. satıcı tekrar yazıp uzlaşmaya çalıştı, ama ben cevap vermedim. şimdilik bekliyoruz, 2 gün sonra karar verilecek, para iadesi yapıldıktan sonra, ürünüm gelirse tekrar iletişime geçip parasını göndereceğim elin çinli’sinin vebalini öbür tarafa alamam 🙂

 22. Gümrüğe takılan bir paket için pttye gittim..daha öncede bir şeyler aldığım için sen ticaret yapıyorsun beyanname alıp gelmen lazım dediler böyle bir şey var mi

  • Merhaba,

   Eğer aldığınız ürünler 5 adetten fazla ise ticari olarak işlem görecektir. Bu sebeple bazı durumlarda gümrük müşaviri ile işlem yapmanızı isteyebilirler. Fakat bu çok masraflı bir durum olacaktır. Ürünlerin geri iade edilmesini talep edin ve ürünlerin iade edildiğini ,kargo takip ekranlarında gördüğünüzde iade talebi oluşturun. Kargo ücreti hariç tutarı aliexpress’ten iade alabilirsiniz.

   syg

 23. Merhaba,
  Arkadaşım fransadan ptt kargo ile içinde parfümde olan paekt gönderdi lakin parfüm gümrüğe takıldı ptt den telgraf aldım parfüm haricinde diğer eşyaları gönderebiliriz diye ama ben hepsinin tekrar arkadaşıma iade edilmesini istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba Ünal bey,
   Parfüm kozmatik ürünler kategorisinde listelendiği için gümrük yasaklıdır. Eğer bekleme süresi (10-20 gün) içerisinde başvuru yapmazsanız ürünleriniz geri gönderilecektir.
   (Hangi kargo yöntemi ile gönderdiği önemli ve geri gönderme taahhüdü varmı? gönderen kişiden öğrenmesini isteyin. Eğer yoksa geri gönderilmeyebilir.Bu konuda net bilgiyi gümrükten de öğrenebilirsiniz.)
   syg

 24. Merhaba, kargom şuan UKİM de. Daha dogrusu gümrüge sevk edildi aşamasından sonra UKİM zimmete alındı diyor. Sorum şu;
  -Kargo gümrükden çıkmış anlamına mı geliyor?
  -gümrük vergisini ödemek ve ürünü almak için kargonun gelecegi il olan Adana da mı ödeme yapacağım ve ürünü alacağım yoksa ürün ikitellide bekleyecek ben ödemeyi adana da yapacağım ve sonra mı ürün adanaya yola çıkacak.

  • Merhaba Erhan,

   ”Ürün zimmete alındı” aşaması ürünün açıldığı ve vergilendirme yapıldığını gösterir. Ürün Bölgenize gönderilecektir. Ya bölge müdürlüğünden kendiniz teslim alırsınız, yada postacı kapıda vergisini tahsil eder. Her halükarda ürün bağlı bulunduğunuz bölge müdürlüğüne gönderilecektir.

   syg

 25. Merhaba, 16 ürün sipariş verdim 3 ürünü toplam 3 dolara aldım kapıda 45 tl gümrük vergisi ödedim daha 13 tane sipariş kargoda iptal de edemiyorum. 3 dolarlık 3 ürüne 45 tl vergi kesilmesiyle, 13 ürüne gelecek vergiyi düşünemiyorum.. PTT ürünleri kapıya getirdiğinde teslim almasam gümrük vergisiyle ilgili sorun yasarmıyım ? iade işlemi oluyor mu ?

  • Merhaba Müge,

   Eğer ürünleriniz takipli kargo ise (R harfi ile başlar) teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilir ve vergi ödemezsiniz. Fakat ürünler takipsiz kargo ile geliyorsa teslim almazsanız satıcıya ürünler iade edilmeyecektir.Bu durumda teslim almadığınız kayıtsız postalar devlete kalacaktır.

   syg

 26. 24.07.2019 dhl expressle kargom hava alanında yasaklı ürünler kapsamında cep telefonu olduğu için gümrüğe takıldı.Dhl bana yeni mevzuat gereği yasaklı ürün vermezler diyor ve iade başlattı ne yapmalıyım lütfen yardım ediniz

 27. iyi günler bu ekran kartını almayı düşünüyorum ama verginin fazla geleceğinden korkuyorum birde bun kargoyu takip edebiliyormuyuz aliexpress standart kargo ile gelicek ve kapıda ödermiyim

 28. Merhabalar. Gunlerdir ugrasiyorum. Arkadasim dubaiden bana kargo gondermek istedi tamam dedim gonderdi bilgileri atti internetten girdim bide ne goreyim 18kg agirliginda urun gondermis. Simdi yorumlara bakiyorum herkesin ki turkiyede gumruge takilmis ama ben sordum benimki endonezya da gumruge takilmis ve tutarin yarisini odemeden yollamiyolarmis. Arastirmaktan bi hal oldum. iex course service gbi bi sirket 1,600 dolar kargo ucreti istedi yuhh be okadar param olsa zaten ben kendim dubaiye giderim. Bu endonezyada takilma olay gercek midir ucakla gonderiyorlarmis sanirsam. Neyapmaliyim lutfen bir fikir verin:(

  • Merhaba,
   Ürün yurt içine gelmediği sürece tüm sorumluluk gönderici de. Gönderen arkadaşınızla görüşün.Artı olarak yurt dışına ürün gönderirken karşı ödemeli bir kargo yöntemi yok. 18 kg ağırlığında bir ürün Türkiye gümrüğünde de de yüksek vergilere maruz kalır.Adet olarak 5 adetin üzerinde ise ürün yine gümrükten geçmez. gümrük yasaklı bir ürün ise gümrükten geçmeyecektir.

   Syg

   • İçerisinde çanta ve saat var sanırsam. Ailesine de bu sekilde gönderiyor ve karsı taraf gumrugu oduyormuş sanırsam. Benimde anlamadığım neden ordaki gumrugu ben ödeyeceğim. Hem onu hemde turkiyedeki firma da sıkınyı çıkma ihtimali var mı sizce??

 29. hocam cok guzel ozetlemissiniz tesekkur ederim. Ben anakart siparisi vermistim 42dolarlik ucretsiz kargo karsiliginda urun gumruge takilmis.Ama zaten satici ile sonraki surecte yaptigimiz yazisma da urunun laptopuma uyumlu olmadigini ogrendim.Bana da ppt kagit geldi.Ben gumruke mail atmak istemiyorum siz 10-20 gun araliginda geri gonderilir demissiniz.Sormak istedigim su geri gonderilen urun icin para iadesini talep edebiliyor muyum? yada bugun simdi aliexpress urun takildigi ile ilgili yazi ki yazmaliyim ?

  • Ercan bey Merhaba,

   Ürününüz ukimde 10-20 bekledikten sonra ürünü geri iade eder. (takipli kargo olması şartı ile.) Ürününüz aynı takip numarası ile göndericiye iade edilecektir. Takip ekranında gönderi iade – tekrar gönderi yurt dışına sevk edildi – yazısını gördüğünüzde, anlaşmazlık açın. Ürün ulaştımı? Sorusuna hayır cevabını verin. Altta açılan seçeneklerden – ürün iade edildi- seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç ücret iadeniz gerçekleşecektir.

   Syg

 30. Merhabalar,

  3 Ağustos 2019’da Amerika bazlı bir websitesinden (dollskill) 134 USD tutarında alışveriş yaptım, ürünüm bir çift kışlık bot. Ürün Ontario, Kanada’dan Memphis, Tennessee’ye, oradan Paris’te CDG’teki FedEx istasyonuna, ve ardından 7 Ağustos’ta (bugün) İstanbul’a ulaştı. Ürün başından beri FedEx ile geliyor, takip numarası ile kontrol ediyorum ancak bugün kontrol ettiğimde İstanbul’daki update’ler şu sıra ile:

  16:02 taşıma durumunda – paket gümrük işlemleri için hazır
  16:33 uluslararası gönderi serbest bırakma – ithalat
  16:36 bölgedeki FedEx tesisinde
  16:37 teslimat istisnası – paket istasyonda, kurye sevkiyatından sonra geldi

  Bu güncellemelere göre paketimin gümrükten sorunsuz geçtiği anlamına mı geliyor? Yaşadığım yer Samsun ve bildiğim kadarıyla burada bir FedEx şubesi yok, paketim PTT ile mi gelecek? Ya da gümrükte takılı kalma/bekletilme ihtimali hala var mı? Gümrük vergisini ne şekilde ödeyeceğim?

  Aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • Merhaba Ferda,

   Fed-ex kargo dağıtımları ülkemizde TNT kargo yapmaktadır.Ürününüz genelde vergilendirilerek tarafınıza gönderilir. Vergisini kapıda veya şubede ödersiniz. Daha detaylı bilgi için TNT kargo müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

   Syg.

 31. Merhaba, aliexpress ten 2 adet led lamba aldim. Toplam 150 dolar urun ve 150 dolar da kargo bedeli odedim. Urunler boyutlu ve kirilgan oldugu icin kargo yuksek tuttu. Bu durumda vergi nasil hesaplanacak, kargo ucretin de vergi aliniyor mu?

  • Merhaba Alp Bey,

   Eğer vergilendirme işlemi için Ukim sizden evrak ibraz etmenizi isterse, satıcıdan ürünün faturasını talep edin. Ukim’e ödeme belgesi olarak ekstrenizi gönderirseniz , kargo ücreti dahil olarak vergilendirme yapılacaktır. Bunun ayrımı için kargo ücreti hariç gösteren fatura yeterli olacaktır.

   dyg.

 32. Merhaba,
  Amerikadan 2 gün ara ile aynı siteden 2 ayakkabı aldım ikiside farklı ancak gönderilerim bu durumda da ticari kargo olarak değerlendirilmi değerlendirilse neler yapmam gerekir

 33. merhaba aliexpress ten 165 dolar lık alışveriş yaptım ayrıca UPS 110 dolarlık hızlandırılmış kargo seceneğini ile sipariş verdim size sorum 3 farklı şekilde olacak 1. tr ye giriş yapan kargomu UPS mi teslim edecek yoksa PTT mi 2.kargom kesin gümrüğe takılacak UPS getirecekse bazı forumlarda UPS için çok şikayet vede baş ağrısı olduğu yazılıp çizilmekte 3.sorum sipariş verdiğim ürün motorbisklet egsoz,u gümrüğe takılma ihtimali varmıdır yoksa ne gibi sorunlar .ıkartabilirler şimdiden tşklr.

  • Merhaba Osman bey,

   Ürününüz UPS dağıtıma çıkaracak. Gümrük işlemlerinde UPS kendisi yapacaktır. Bunun için size ek ücretler çıkartabilir. Gümrük yasaklı değil fakat özel bir izne tabi olabilir bu konuda tam bilgimiz bulunmamaktadır. Ürün her türlü gümrüğe takılacaktır ve gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Ürün faturasını temin etmeniz yararınıza olacaktır.

   Syg

 34. Merhabalar öncelikle bizleri bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ediyorum sorum şu…aliexpresten sigara sarma makinası alacağım fiyatı 150 tl ben ise 20 adet spariş veregim gümrükte takılırım nasıl alabilirim şirket falan değilim normal şahısa gelecek veya takılırsa ek olarak ne ödemem gerek ürünün türkiye fiyatı 240 tl ama cinde 150 gibi sıkıntı çıkarmı

  • Merhaba Gökhan bey,

   Çoklu adet alacağınız için siparişiniz ticari maksatlı olarak kabul edilecektir. Bu şekilde satın almanız durumunda ithalat izinleri vb. Belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bir gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Çok masraflı olacaktır. Bireysel olarak bir ay içinde maksimum 5 adet yurt dışı alışverişi yapabilirsiniz.

   Syg.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here