Merhaba! Yurt dışı alışverişlerde kullandığınız para birimi ile ilgili merak ettiğiniz şeyler vardır elbet . Bunlardan biride Yurt dışı alışveriş sitelerinden Türk Lirası ile alışveriş yapılarbilir mi ? sorusu. Gelin bu konuyla ilgili aklınıza takılanları cevaplamaya çalışalım.

Öncelikle şunu belirtelim:

Bu yazıyı yazdığımız tarihlerde yurt dışı internet alışverişlerinde Türk Lirası Kullanılamıyor. Gelecekte neler olur bilinmez ama şuan için Türk Lirası yurt dışı alışverişlerde kullanılamıyor.

Peki Biz Nasıl Alışveriş Yapıyoruz ?

Öncelikle Kredi kartınız Yurt dışı alışverişlere açık olmalıdır. İşlem şu şekilde gerçekleşiyor:

Örneğin; online alışveriş sitesi Aliexpress üzerinden alışveriş yapıyorsunuz. Ve aldığınız ürün 3 USD olsun. Siz bu satın alma işlemini yaptığınızda bankanız size ya 3 USD satıyor daha sonra karşılığını TL olarak ekstrenize yansıtıyor. Yada size bir USD ekstre hazırlıyor siz kredi kartı ekstrenizi ödemek için dolar satın alıp ödeme işlemini yapıyorsunuz.

Ekstremi Dolar Veya Türk Lirası Yansıması İçin Ne Yapmam Gerekir ?

Kredi kartı ekste seçeneklerinden yabancı para birimi ile yapılan alışverişle ilgili bir seçenek vardır. İsterseniz alışveriş anında bankanız size dolar satar , ekstrenize TL yansır, isteseniz hiç size dolar satmaz siz istediğiniz zaman alır ekstrenizi ödersiniz. Bu size sunulmuş bir seçenektir. Bunu internet bankacılığından ayarlayabilir veya bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bunu ayarlayabilirsiniz.

Peki Aliexpress’te Fiyatlar Türk Lirası Görünüyor? Bu Nasıl Oluyor?

Türk lirası ile alışveriş yapamadığımıza göre bunun bir açıklaması olmalı.

TL olarak gördüğünüz aslında aliexpress sitesi o anki doları otomatik olarak TL kuru ile çarparak gösteriyor. Asıl mesele şu:

Bankanız size doları o anda kaça satacak?

Anlıyacağınız siz alışveriş esnasında bankanıza “bana dolar sat aynı gün kurundan ekstreme TL geçsin” deseniz dahi , aliexpress te gördüğünüz fiyattan daha yüksek bir fiyat göreceksiniz ekstrenizde. Çünkü aliexpress Kuru ile bankanızın o anki kuru aynı olmayacaktır.

Peki Aliexpress Sitesinden Hangi Para Birimleri ile Alışveriş Yapılabilir?

Bildiğim kadarıyla Ruble , Sterlin, Euro kurundan alıexpress üzerinden alışveriş yapılabiliyor. Kısacası TL olarak çin ile ticaretimiz bulunmamaktadır.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Grupanda iyi alışverişler diler.

6 YORUMLAR

 1. Şimdi Alıcağım ürünün yanında bir para birimi daha oluyor o nedir?
  diyelim alacağım ürün 25 try yanında şöyle yazıyor: TRY 25.04-40.46 gibi
  yoksa kargo parası mı?

  • Merhaba Ufuk,

   Seçenekli ürünlerde fiyat aralığı verebilir.Alacağınız ürünün farklı renk ve modelleri aynı ilanda, farklı fiyatlarla satılıyor olabilir. Örneğin bir TV box alacaksınız, 2gb 16 GB, 4gb 32 GB, aynı ilanda satılıyorsa bu iki ürün için bir fiyat aralığı gösterecektir.

   Syg.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here