Bilge Panda Grupanda’dan herkese selamlar.internet alışverişlerinin olmazsa olmazı iade işlemleri. Fakat Aliexpress sitesinde Türkiye’de olmayan bir sistem bulunmaktadır. Ürün iadesi yapmadan para iadesi yapmak. Bu sistem hem alıcıları mağdur etmemek namına hemde hemde satıcıların kötü ve hasarlı ürün gönderimine engel olmaktadır. Gelin aliexpress’e ürünü geri göndermeden ücret iadesi nasıl alınır, bilge panda size anlatsın 🙂

1.Ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak

Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ilk yapmanız gereken işlemdir.

2.Şimdi Problemi Tespit Etmelisiniz:

Eğer ürün;

a)hasarlı,

b)kargo ulaşmadı veya kargo şirketi tarafından geri gönderildi,

c) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyor,

d)yanlış hatalı ürün veya ürünler,

veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız, tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.

1.Yalnızca Para İadesi:

Bu seçenekte ürünle ilgili ücret iadesi isterseniz , ürünü geri göndermeniz gerekmiyor. Ya kısmi ödeme istersiniz , yada toplam ücretin tamamını iade edilmesini istersiniz.( Bu seçenek yüksek tutarlı ürünler de satıcı tarafından büyük ihtimalle reddedilecek, ürünü iade etmenizi isteyecektir.)

2.Ücret ve Ürün İadesi: Bu bölümle ilgili detaylı bilgi almak için ; ”Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır?” konusunu ziyaret edebilirsiniz.

Yalnızca para iadesini seçtiğinizde sistem size bir soru yöneltecektir.

Siparişinizi aldınızmı? Duruma göre TAMAM yada HAYIR seçeneğini seçmelisiniz.

Seçtiğiniz duruma göre tartışma nedeni seçmenizi isteyecektir.

TAMAM Seçeneği Tartışma Nedeni Başlıkları:

Product Not As Described: Ürün açıklandığı gibi değil.

Eğer ürün elinize ulaştı ve anlatılan gibi değilse, ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Quality Problems: Kalite Problemleri

Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Damaged Goods: Hasarlı ürünler

Ürün yolda hasar gördü ise, ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Quantity Shortage:Miktar eksikliği

Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .(ürün iadesi yapmıyoruz)

Received Counterfeit Goods:taklit ürün ulaştı

Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçenekten ödediğiniz ücretin tamamını veya kısmi ücret iadesi isteyebilirsiniz.

Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler

Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)

Önemli Bilgi:

Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı olduğunu ıspatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebilirsiniz.

Hayır Seçeneği Tartışama Nedenleri

Bu seçenekte kanıtlarınız kısıtlı olacağından yalnızca kargo takip ekran görüntülerini yükleyebilirsiniz.

Logistics Tracking Problem: kargo takip problemleri

Eğer gönderilen ürünle ilgili takip numarasında problemler yaşıyorsanız , ürünü takip edemiyorsanız bu seçeneği seçerek ücret iadesi yapılmasını istersiniz.

Customs Problem: gümrük sorunu

Gelen ürün gümrüğe takıldıysa, öncelikle PTT size bunu bildirir ve gümrük vergisini ödemeniz halinde size teslim edileceğini, gümrük vergisi ödenmemesi ve teslim alınmaması durumunda ürünün göndericiye iade edileceğini beyan eder. Siz ürünü teslim almayıp ürün satıcıya geri döndüğü durumda ödenen tutarın tamamını iade isteyebilirsiniz. Bu durumda satıcı sizden kargo ücreti kadarını kesinti yapabilir.

Wrong Address: yanlış adres

Sizden kaynaklanmayan adres hatalarında, örneğin Türkiye yerine Türmenistan’a gönderildiğinde siz bu seçenekle ücretin tamamını iade edilmesini isteyebilirsiniz.

Yada ürün geri satıcıya döndüyse, ücretin tamamını iade etmesini isteyebilirsiniz.Bu durumda kanıt yüklemeye gerek yoktur. Kargo takip sisteminden kargonun geri gittiği bilgisi bulunmakta olduğundan satıcı iadenizi yapacaktır.

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtlarınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız.Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir. Eğer sizde kısmı iade tutarını redderseniz, veya satıcının reddini sizde reddederseniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin edecektir.

Bilgiler Bİlgesi grupanda iadesiz, sağlıklı huzurlu günler diler . Şimdilik hoşçakalın.

50 YORUMLAR

  1. Iyi günler ben de yaklaşık 1 ay önce araba navigasyon ekranı aldım kargo ile birlikte 750 tlyeT(urun 666 TL). Gümrük vergisi 350 TL cikti. Ben de anlaşmazlık açıp ürün elime ulaşmadı gümrükte takıldı dedim. Ürün bugün pttye gelmiş ama ben almak istemiyorum çünkü gümrük vergisi bayaa fazla yansıdı ürün Türkiye fiyatını gecti. Tam para iadesi almam için ne yapmam gerekir? https://uploads.disquscdn.com/images/b8849f87f298f0aa135bb264f35aadcafb35c98b64adb3acaa7125a086d74453.png

  2. Bugun yaşadığım yerdeki ptt ye gümrük te takılan ürünüm gümrük vergisi ile gelmiş ben almak istemiyorum tartışma açmak istiyorum tartışma açmak için ürünün geri gitmesini beklemem mi gerekiyor

  3. Regarding to your dispute about the order(order id: ************ ), we have made the following mediation.

    Result:

    Refund: TRY 167.10 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

    yani diyor ki(translate) :

    Sipariş konusundaki anlaşmazlığınızla ilgili olarak (sipariş numarası: ***************), ​​aşağıdaki aracılık biz yaptık.

    Sonuç:

    Geri ödeme: 167.10 YTL, malları iade etmeye gerek yok (geri ödeme varsa, normalde alıcı 3-20 iş günü içinde geri ödeme alacak)

    yani iade işlemi nasıl sonuçlanmış. ürünü onlara geriş göndermemi mi söylüyor anlamadım da :))

    • İbrahim bey merhaba.
      Evet ücret iadeniz gerçekleşmiş. Ürünü iade etmenize gerek yok. 3-20 iş günü içerisinde alışveriş yaptığınız kartınıza ücret iade olacaktır. Zarar etmeden bir alışverişi tamamlamanıza çok sevindik.
      Syg.

  4. 344 tlye ekran kartı aldım ekran kartı çalışmıyor videosuyla kanıt attım aliexpresse gitti aliexpress iki seçenek sundu 265tl geri ödeme veya 344 tl ve ürün iadesi ben 265 tl seçtim şuanda ne olduğunu bilmiyorum bundan sonra sorun çıkar mı ?

    • Ufuk bey merhaba,
      İade bilgileri ekranı geldimi? İade bilgileri ekran resmini bizimle paylaşırmısınız? Eğer iade bilgileri ekranı gelmediyse anlaşmazlık ekranını paylaşırsanız tam olarak ne olduğu hakkında yardımcı olabiliriz.

  5. merhaba , aliexpress’te 64 liraya aldığım üründen sadece kablo geldi Adaptör gelmedi, üstüne 2.bir takip numarası başkasının dı. Anlaşmazlık açtım sadece para iadesi istedim,mağaza 0.00 tl artı eksik malı tekrar göndermek istedi kabul etmedim, AE de 64 tl para iadesi ve dönüş mal a hükmetti.Ben de satıcıya ptt Çin’e geri gönderme masraflı iş olduğunu söyledim(chatte konuştum önce satıcıyla konuşun demişti). iade kargo bilgilerini de koymuşlar. Bundan sonra nasıl bir yol izlenmeli? (böyle durum yaşayanlar için örnek olur) https://uploads.disquscdn.com/images/8b6a68e94b916e78543e712ac6775698e5857b2d74ef34fd7fe23dc7d583b139.png https://uploads.disquscdn.com/images/ca849d6ee4564f8266e3022de13b5151a4077bbcac69f92db3f56cb9c23be492.png

    • Merhaba h.a.

      Öncelikle böyle bir durumda mecburen ürün iadesi yapmak zorundasınız . ptt yurt dışı gönderi bölümünden ürünü geri göndermeniz gerekiyor.

      anlaşmazlık açarken para ve mal iadesini seçerek mi anlaşmazlık açtınız?

      İkinci konu neden iki kargo takip numarası var?

      Böyle durumlarda açıklama kısmında olayı çok iyi anlatmanız gerekir.

      Ürünü geri göndermeden kısmi iade isteseydiniz büyük ihtimalle sonuç böyle olmazdı. Sonuç olarak elinize bir parçası ulaşmış. Onun ücretini keserek iade istemeniz daha doğru olabilirdi.

  6. merhaba diğer siparişimde telefon oda gümrükte alıcı korumasına 2 gün kala alıcı koruma süresini uzatmasını söyledim nasıl oldu bende anlamadım sabah baktım sipariş tamamlandı diyor sonra anlaşmazlık açayım dedim şu şekide bir hata aldım (Lütfen 500’den fazla Çince olmayan karakter kullanmayın ) ne yaptıysam anlaşmazlık açamadım şimdi ne yapmalıyım satıcıda birşey yazmıyor nasıl iade alacağım şimdiden teşekkürler

  7. merhaba ben telefon sipariş etmiştim siparişimin koruma süresi doldu telefon gümrükte ben satıcıdan koruma süresini uzatmasını istedim oda 10 gün uzattı ve bu mesajı gönderdi
    Sevgili arkadaşım
    Gümrükte parseliniz
    Ödeme vergisine ihtiyacınız var
    Ve gümrük irtibata ihtiyacınız parsel almak
    Parsel yok veya iade için vergi kurşun ödemezseniz
    Biz sorumluluk almayacaktır
    Ve biz kesinlikle size iade edemez
    Aliexpress bunun alıcı sorumluluğu olduğunu söylüyor
    Resim olduğunu görebilirsiniz
    Bu aliexpress bizim haber göndermek
    Alıcı vergi ödemek gerekiyor
    Satıcı herhangi bir sorumluluk almaz
    Fatura veya başka bir belgeye ihtiyacınız varsa
    Lütfen bize bildirin ve e-posta adresinizi sunun
    Biz size gönderebilir
    Zhang IADE ALMAM İÇİN NASIL YOL İZLEMELİYİM SATICI OKİTEL MAĞAZASI BAZI TÜRK ARKADAŞLAR İADE ALAMADIKLARINI YAZMIŞLAR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  8. hocam ben telefon sipariş etmiştim aliexpresten telefon gümrüğe takıldı gelmedi bana geri aide nasıl yaypıcam 2 kez dispot açtım 1.sinde gümrükte takıldı diye 2.s,nde lojistik problem diye ama parayı vermiyorlar

    • İbrahim bey öncelikle merhaba , Ürün gümrükte şuan bekliyormu? Gümrükte beklemesi için size verilen süre dolduktan sonra , ürün geri menşei ülkesine iade edilecektir.Kargo takip numarasından ürünün geri gittiğini anlayanilirsiniz. Ürün iade edildikten sonra, anlaşmazlık açın. Bu aşamadan sonra sabırla bekleyin. Eğer satıcı anlaşmazlığı red ediyorsa, anlaşmazlık başvurunuz aliexpress e intikal edecektir. Satıcı ürün geri eline ulaşmadan anlaşmazlığı onaylamaycaktır.

  9. İyi günler bi sorum olacak benim ürünüm elime geçti araba yol bilgisayarı ekranı fakat uymadı hasarlıydı anlattığınız gibi yaptım sadece para iadesi istedim kanıt yükledim sonra diğer gün anlaşmazlık bitti diye not düştüler iade bilgisi ekranı felan geldi iade isteğim kabul edilmişmi bide hesap numaramımı alacaklar çünkü hesap numarası kaydetmedim

    • Merhaba Eren Bey,
      İade işleminin gerçekleştiğini , siparişinizin içinden iade bilgileri kısmından görebilirsiniz.iade yapıldı yazısını görüyorsanız, geri ödemeniz kredi kartınıza yapılmıştır. Ekstra bir hesap numarası girmenize gerek yok. İnternet bankacılığından kredi kartı hareketlerinizi kontrol ederek iadenizin ekstrenize artı bakiye olarak geçtiğini görebilirsiniz.

  10. Merhaba yaklaşık 1 ay önce yaklaşık 8-9 ürün aldım ve bugün 1 i geldi ona da kendi 10 tl bile tutmayan ürünlere 10.30 tl Kargo ücreti verdim. Ben diğer ürünlere bu parayı vermek istemiyorum. Kargo geldiğinde teslim almazsam iade olarak gider mi tekrar ne yapmam lazım ? Teşekkürler

    • Merhaba Ceren Hanım

      Yeni düzenleme ile yurt dışı alışverişlerinin tümüne gümrük vergisi yansıtılmaktadır. Ödediğiniz tutar kargo ücreti değil gümrük vergisidir. Düşük tutarlı alışverişlerin çoğu kayıtsız kargo ile yapıldığından teslim almamanız durumunda ürün satıcıya iade edilmeyecektir. Satıcıya iade edilse dahi kargo ücretlerini ödediğiniz tutar içinden keserek iade edecektir. Size önerimiz gümrük ücretlerini ödeyerek paketlerini teslim almanız olacaktır.
      Syg.

  11. merhaba sayın admin ben bir motorbisiklet parçası sipariş verdim parça 1 hafta geçmeden elime ulaştı lakin parça orjinali gibi değildi yerine uymadı satıcıya mesaj cektim parça orjinalin özelliklerinde değil die resim ve video istedi çekip attım sonra anlaşmazlık açtım onlarda bana 183 dolara aldığım ürün için önce 20 dolar daha sonra artırarak 80 dolar para geri ödemeyi teklif ettiler bende kabul ettim bu ertesi gün anlaşmazlık kalktı ama para iadesi olmadı satıcı ile mesajlarımı aliexpress sistemi görüp duruma müdale edicekmi veya paramı kim nasıl geri ödeyecek yapmam gerekn birşey var mı yardımcı olurmusnuz

    • Merhaba Halim bey,

      anlaşmazlık içinde iade bilgileri butonu aktif ise butona tıklayarak iade işleminin tamamlanıp tamamlanmadığı anlayabilirsiniz. Ücret iadesi hesabınıza biraz geç gelecektir.

      syg

      • aktif değil anlaşma tamamlandı diyor ücret iadesi 0 görünüyor direk mail atıp yardım alabileceğim bir yardım merkezi var acaba bilginiz var mı

  12. Merhabalar admin bey .
    Efendim ben airpods almıştım ama biri çalışıyor biri çalışmıyor bende sizin yazınızın yardımı ile tartışma açtım ve gece bana şöyle dönüş yaptılar

    Hello, please change the cause of the dispute to: the buyer found a cheaper product, or: the logistics method is inconsistent, please contact us, we will refund you immediately, thank you.
    Yani

    Merhabalar lütfen anlaşmazlığınızın nedenini değiştirin alıcı daha ucuz bir ürün buldu veya lojistik yöntemi tutarsızdır. Lütfen bizimle iletişime geçin, hemen size geri ödeme yapacağız. Teşekkür ederim

    • Merhaba Serpil hanım,

      Anlaşmazlığı hangi seçenek üzerinden açtınız? Satıcı sizi yanıltmaya çalışıyor gibi görünüyor. Anlaşmazlığı değiştirmeyin. kulaklığın bozuk olduğunu gösteren kanıtlarınızı yüklediyseniz beklemenizi öneriyoruz.

      syg

  13. aliexpress ten urun almıstım . urun gelmedi . dispute açtım. geri odemesini aldım.
    urun turkıyeye gırmıs gozukuyor ama gelmedi. gelme ihtimali var mı ben geri odeme almama ragmen?

  14. Merhaba 1 ay önde saat satın aldım ürün açıklamada apple android smart watch yazıyordu daha sonra satıcı tesadüfen fotoğraf atdığında gördüm ki ürün reklamda ki gibi değil kemer farklı sadece plastik kemer oluyor ve apple ile deyil android ile eşleşiyor kendisine neden apple yazdığını ve reklamdaki görünümle aynı olduğunu sorduğumda asla mesaja cevap vermiyor bende ürünü iptal etmek istedim lakin iptali redd etdi sebebde artık kargoya verdim dedi oysaki sorub öyle vermesi gerekirdi daha sonra müşteri hizmetlerine iptal etmek isdediyimi söyledim bana 10 gün sonra yapa bileceyimi söylediler 10 gün sonra yazdım size link göndericez ordan anlaşmazlık açın dendi bende bekledim mesaj geçdi saat 00:01 i geçmişdi yani 11 gün saydılar bana artık süre doldu koruma süren bitti anlaşmazlık açamazsın dendi peşini bırakmadım sizin suçunuz dedim onlarda guya koruma süremi uzattı 4 gün ama sonuç aynı hala bana beklemem gerektiyini söylediler.Benim hala iptal etme şansım varmı? Para iademi istiyorum.Resmen kandırıldım ve müşteri hizmetleride geçiştiriyor.Aliexpress temsilcisi bana kargo geldiyinde redd edin kargo satıcıya geri gider ve siz geri iade için para ödemezsiniz ama bu işlemden korkuyorum ürün geri giderse ve anlaşmazlıkda kazanmazsam hem param hem ürünüm batar diye korkuyorum.Lütfen yardımcı olun

    • Merhaba,

      Aldığınız ürün reklama tıklayarak gittiniz ve farklı bir ürün olduğumu sonradan anladınız. Ürün yola çıktı ve geliyor.Ürünüz gelmesini beklemekten başka çareniz yok. Eğer ürün takipli bir kargo ise (Takip numarası R harfi ile başlar) ürün gelince hiç teslim almazsınız, ürün satıcıya iade edildiği takip ekranlarına düştüğü zaman anlaşmazlık açar ve ücret iadesi alabilirsiniz.

      Syg

  15. merhaba, benim ürünüm geri gönderilmişti ve iade işlemi sonucu 115 tl hesabıma 3-20 gün içinde yatacağı belirtildi. fakat benim pttyi şikayet etmem sonucu ürün bana geri döndü ve iade işlemini de geri çeviremiyorum. Ne yapmalıyım? ürün iadesini geri çevirmeli miyim yoksa hiç bir şey yapmadan beklemeli miyim? Ürünü ambalajından çıkartıp çalıştırdığımı da belirteyim.

    • Merhaba
      Ürünü iade etmeniz bu aşamadan sonra çok masraflı olacaktır. Satıcı ile iletişime geçerek ürün ücretini ödemek istediğinizi belirtin. Üründen tekrar satın alın ve ürünü göndermemesini söyleyin. (ürünü ücretini ödemek istiyorsanız tek yolu bu.)

      Syg.

  16. merhaba siparişimin 105 lira çıkan gümrük vergisi sonrası iadesini yapmak istiyorum ama işlemin nasıl ilerlediğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim pttde bekleyip geri gönderilmesi üzerine tartışma açmak mı mantıklı ptt ile görüşerek bu iadeyi yapmak mı mantıklı bilemedim

    • Merhaba,

      Ürünü teslim alıp iade edilmesi çok masraflı olacaktır. Satıcıdan koruma süresini uzamasını isteyin. Ürünü teslim almayın, ürün gümrükten iade edildiğinde anlaşmazlık açın. Bu şekilde iade daha az masraflı olacaktır.
      Syg

  17. Merhaba ben bir sipariş vermiştim 2 ay geçti sipariş elime ulaşmadı vende tartışma açtım belirtilen sür içinde satıcı geri dönüş yapmadı ve siparişim incelenecek bölümüne alındı incelenecek ne demek? ve ayrıca para bana verilecek mi ? ne zaman verilecek? lütfen cevaplarsanız sevinirim

    • Merhaba,
      Siparişiniz ulaşmadığı için açtığınız tartışmada, aliexpress araya girmiş ve anlaşmazlık detaylarını inceleyerek karar verecektir. Eğer yazdığınız ve sunduğunuz gerekçeler geçerli ise aliexpress ücret iadenizi yapacaktır.

      Syg

  18. Merhaba, aliexpress ten aldıgım ürünü 3ay boyunca gelmediğinden iade talebinde bulunmuştum. Aliexpreste para iadesini kabul etmiş ama 3-20 gün içerisinde yatacak fakat bu süreçte satın alma için kullandığım kredi kartım kayboldu ve yenisini çıkardım. Dolayısıyla kartın üzerindeki numara farklı. Bu durumda karta iade olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim

    • Merhaba,

      Kredi kartınızın yenilenmiş olması ücret iadenizin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmemektedir. Her yaptığınız ödeme işlemine ait bankalar tarafından bir kod-numara oluşturulmaktadır. Kredi kartınız iptal olsa dahi bu numara üzerinden bankanıza iade işlemi gerçekleşecektir. Yeni kartınızın ekstresine iade yansıyacaktır.

      Syg.

  19. Merhaba bir urun aldim aliexpresten urun geldi fakat kirik geldi urunu acarken videoya almistim ordada gozukuyo satici elektronik hassas bir urunu bis posete koyup gondermis saticiyada ozellikle tembih ettim guzel kargola kirilabilir oda bana merak etmeyin gerekeni yapip ozenle paketleyecegiz dedi sadece posete koyup gonderdi oda kirik geldi bende iade talep ettim iade ekraninda asagidaki linkteki gibi bir ekranda bekleniyo yaziyo ne oluyo anlamadim yardımcı olurmusun

    • İbrahim bey merhaba,

      Evet ücret iadeniz olmuş. Anlaşmazlık bitmiş ve sizin lehinize sonuçlanmış. Aliexpress paranızı 10-20 gün içerisinde ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza gönderecektir.(ekran resmine baktım iade işleniyor iade tamamlandı kendi kendine olacaktır. Bir şey yapmanıza gerek yok)

      Syg

  20. Merhaba, ben 7 parça bebek giyimi aldım şuan menşe ülkesinden yola çıktı yazıyor gümrük vergisi diye bir ödeme başlamış haberim yoktu. Gümrük vergisi ne kadar acaba herkese farklı ücret gidiyor. Bu neye göre belirleniyor? Lütfen yardımcı olur musunuz?

    • Merhaba,

      Gümrük vergisi her paket için ayrı ve paket üzerine yazılan ürün değeri üzerinden hesaplanmaktadır.(Tek paket için tek vergi çıkacaktır). Gümrük vergisini ürün ücretinin %20 si + 6-7 TL sabit ücret ödersiniz.

      syg

  21. merhaba ben de aliexperden 6,7 tane siparişte bulundum gümrük vergisi ne kadar olur yüksek meblağ para da var ucuz olan da var yardımcı olursanız sevinirim

    • Merhaba,

      Her paket için minimum 11.50 TL gümrük vergisi çıkmaktadır. Tüm paketleriniz minimum tutardan vergilendirilse dahi 69 TL vergi çıkacaktır.

      Syg.

  22. İyi günler ben bi kaç parça ürün aldım AliExpress den ama PTT den gelince gümrük vergisi ile geldiği için almadan iade etmek istedim iade işlemlerinizi söylediğiniz gibi yaptım ama doğru mu daha yapmam gereken bişey varmı bilmiyorum nolur yardım edebilir misiniz

    • Merhaba Tuğba,

      Ürünü teslim almadığınız taktirde , ptt gönderi takip ekranlarında ”iade” ibaresi ve tekrar ‘gönderi yurt dışına sevk edildi” yazısı çıkacaktır. bu yazıları gördüğünüzde anlaşmazlık açın, ptt gönderi takip ingilice sitesine giriş yapın ve gönderinizi sorgulayın. Burada çıkan ekranın ekran görüntüsü alın ve yukarıda söylediğimiz hareketleri işaretleyin. Anlaşmazlık ekranında ”gönderiyi teslim aldınızmı?” sorusuna hayır cevabını verin. ”Lojistik takip problemleri” altından ”ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç genellikle ücret iadeniz gerçekleşecektir. Bu işlemlerden sonra sadece aliexpressin hüküm vermesini beklemeniz gerekir.
      syg

  23. Merhaba, öncelikle bütün yardımlarınız için çok teşekkürler. Kendi sorunumla alakalı olan bütün soru ve yanıtları okumaya çalıştım elimden geldiğince. Ben de yaklaşık 1-1 buçuk ay önce aliexpressten birkaç ürün sipariş etmiştim lakin gümrük vergisi çıktığı için hiç açmadan geri göndermeyi planlıyorum. Anladığım kadarıyla ürünleri gönderirken kayıtlı posta olmaları gerekliymiş.Ve bir yorumda da U ile başlayanların kayıtsız olduğunu belirtmişsiniz benim kargolarım da öyle yüksek ihtimalle (çünkü kabul ettiklerim öyleydi) bu durumda ne yapmam gerekir? Yani kargomu nasıl kayıtlı hale getirebilirim? Eğer kargom zaten kayıtlı ise ne yapmam gerekir? Ve son olarak okuduklarımdan yola çıkarak, kargoyu ptt’den geri çevirdikten sonra çin’e girdiğini gördüğümde anlaşmazlık açmalıymışım. Eğer ürün geri dönmeden anlaşmazlık açarsam ne gibi bir sorun ile karşılaşırım? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

    • Merhaba
      Merhaba Yasemin,

      Biz sizlere teşekkür ederiz.
      Kayıtsız postalar için son gümrük yasası ile birlikte takip edilebilir bir hale geldi fakat, ürün satıca iade edilip edilemediği konusunda tam bir bilgiye sahip değiliz.Eğer ürünlerinizin onaylama süreleri geçiyor ise anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.(kayıtsız postalar kayıp olabilmektedir.)(takip numaralarını ptt internet sitesinden sorgulayın eğer gümrük vergisi görünüyor ise ürün tarafınıza gelmektedir.Takip ekranlarında kayıtsız posta ise sadece gümrük vergisi görünmektedir.)
      Ürünü teslim almadığınız taktirde , ptt gönderi takip ekranlarında ”iade” ibaresi ve tekrar ”gönderi yurt dışına sevk edildi” yazısı çıkacaktır. bu yazıları gördüğünüzde anlaşmazlık açın, ptt gönderi takip ingilizce sitesine giriş yapın ve gönderinizi sorgulayın. Burada çıkan ekranın ekran görüntüsü alın ve yukarıda söylediğimiz hareketleri işaretleyin.Bu ekran görütüsünü kanıt olarak yükleyin. Anlaşmazlık ekranında ”gönderiyi teslim aldınızmı?” sorusuna hayır cevabını verin. ”Lojistik takip problemleri” altından ”ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile anlaşmazlık açın. Kargo ücretleri hariç genellikle ücret iadeniz gerçekleşecektir. Bu işlemlerden sonra sadece aliexpressin hüküm vermesini beklemeniz gerekir. Ürünün geri dönmesini beklemiz gerekmez bu hareketleri görmeden anlaşmazlık açarsanız , anlaşmazlığınız red olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here