Yurt Dışı Alışveriş Gümrük Sınırı Tekrarmı Düşüyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi’nde konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yurt dışından yapılan takip edilemeyen alışverişlerin ülke ekonomisine zarar verdiğini ve bu konuda köklü değişiklikler yapacaklarının sinyallerini verdi.

Bildiğiniz gibi AliExpress gibi Uluslar arası online alışveriş sitelerinden biri. Alışveriş sınırı şuan için 22 euro yani yaklaşık 27 dolar tutarında.

Şuan için 27 USD tutarına kadar yaptığınız ürünler gümrük vergisinden muaf tutuluyor.

Bu tutarın düşürülebileceğinin sinyallarini veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Mektup tarzında gelen takipsiz postaların vergilendirilmesi ve bu konuda çalışmalar yapılacağını duyurdu.

Bakan Albayrak’ın yurt dışı alışverişleriyle ilgili açıklaması:

“Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.Vergi nerede? Yok. Ee aynısını Türkiye’de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz.”

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın