Tv Box Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Grupanda’dan herkese merhaba! Eskiden yayın cihazları vardı. Uydu alıcısı + ip tv birlikteydi. İnternete kablolu bağlıyorduk. Yeni nesil tv cihazları(tv kutuları) kablosuz bağlantı , hdmi bağlantıları ile uzun bir yol kat etti. Kullanılabilir hiçbir ürün 4K yayına sahip değildi. Dürüst olmak gerekirse, o zamanlar Wi-Fi bile yoktu. Bu yıl yeni bir TV Box (tivi kutusu) almayı düşünüyorsanız, almadan dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

En iyi Android TV kutusu özellikleri Nelerdir?

Öncelikle söylemeliyim ki, şu ana kadar gördüğüm hiçbir Android tv kutusu bu özelliklerin hepsine sahip değil. ve ne kadar çok özellik eklerseniz, o kadar fazla ödeme yapacaksınız.

TV Box Nedir? Nasıl Kullanılır ? Ne işe Yarar? Konusu İçin Lütfen Tıklayınız.

Bunları bir başlangıç noktası olarak düşünün. Başlayalım.

1.İşlemci Ram ve Dahili Depolama Alanı

Pin

Her android cihazında olduğu gibi en önemli kısım olan Ram işlemci ve dahili depolama alanı en önemli 3 özelliktir. Eğer bu üçünde düşük özelliklere sahipseniz her zaman izlediğiniz veya yapmaya çalıştığınız işlemler oldukça yavaş olacaktır. Özellikle Ram belleğinizin 2 GB dan az olmamasına özen gösterin. genel olarak ağ bağlantısı üzerinden izleyeceğiz yayınlarda ara bellek önemli olduğundan dikkat etmelisiniz.

2. 5.1 Ses Sistemi Desteği

Pin

En çok istenen Android TV kutusu özelliklerinden biri, 5.1 Ses sistemi. Başka bir deyişle, bir film bir Blu-ray veya DVD’den dijital bir dosyaya kopyalandığında, ses videodakiyle aynı şekilde sıkıştırılır. Bazen, bir ev sinema ses sisteminiz varsa, TV kutunuzdan değil,ses sisteminizden faydalanmak istersiniz. İzlediğiniz dosyanızın DTS, Dolby Digital veya 5.1 Surround sesi varsa ve alıcınız bu sinyalin kodunu çözebilirse , TV kutunuzdan çıkış almak yerine ses sistemini kullanarak çok daha iyi bir ses elde edersiniz.Neyse ki, günümüzde Android kutularının çoğu bir tür ses geçiş özelliğine sahip ve birçoğu 5.1 surround ses özelliğine sahiptir.

3. H.265 Video Kodlama Çözücü

Pin

En baştan başlayalım: H.265 nedir?

HEVC veya Yüksek Verimli Video Kodlama olarak göreceğiniz H.265, video için bir sıkıştırma standardıdır. Ham video dosyalarınızı internet gibi bir ağ üzerinden daha küçük ve daha kolay iletilebilir hale getirmek için kullanılır.

Artık video dosyaları çok büyük. Ortalama Blu-ray filmin boyutu 10-25 GB arasında olduğundan, H.265 video kodlaması sayesinde daha küçük hale getiriliyor.

HEVC H.265, kısaca, H.264’ten % 50 daha iyi bir sıkıştırma verimi elde etmek için görüntüyü daha az ayrıntıyla daha küçük parçalara “keser” ve daha az yer kaplamasına ve daha kaliteli görüntü elde etmenizi sağlar.

Peki bir sonraki cihazımızda HEVC H.265 kod çözücüsü istiyoruz. Ama çoğunda zaten yok mu?

Hem Evet hemde hayır diyebiliriz. Kodi çalıştıran çoğu Android TV kutusu bir çeşit HEVC H.265 kod çözücüye sahip olacaktır. Ancak Kodi, donanım kod çözücüsünden ziyade bir yazılım kod çözücüsüdür.

Fark ne?

Donanım olarak bir H.265 kod çözücüsüne sahipseniz her şey hızlı olacaktır. Genel olarak, bir donanım HEVC video kod çözücüsü, her seferinde bir yazılım kod çözücüsünden daha iyi bir performans gösterecektir. Üzerinde hiçbir şey olmayan yepyeni bir Android kutunuz varsa, bu bir sorun olmayabilir. Ancak, cihazlar büyüdükçe ve onlara daha fazla şeyler eklediğimizde, işletim sistemine daha fazla yük binecek, başka bir deyişle, CPU’ya daha fazla bellek gerekecektir.Donanımsal olarak h.265 ‘e sahipseniz, video kodunu yazılım kod çözme kullanarak oynatmak için daha az kaynak kullanılması anlamına gelecek.

Sonuç olarak ; Bir donanım HEVC kod çözücüsü, her zaman bir yazılım HEVC kod çözücüsünü yener.

4. Android 5.1 Lolipop (veya daha üstü)

Pin

Bazı büyük üreticilerden bile hala Android 4.4 sürümü ile birlikte gelen bir ton cihaz var. Nedeni bilinmez ama 4.4’ü artık desteklemeyen uygulamalar bulunmakta.

Bunu şu şekilde düşünün:

Bir cihaz satın aldığınızda, en yeni şeylere sahip olmasını beklersiniz, değil mi?

Windows 8 ile yepyeni bir PC alır mıydınız? Ya da Mountain Lion ile yeni bir Mac?

Hayır. (haklı olarak) üzerinde Windows 10 veya El Capitan olmasını beklersiniz.

Daha yeni bir işletim sistemi, tüm hata düzeltmelerine ve performans iyileştirmelerine sahiptir.

Peki Android 5.1 ve üzeri özelliklerde bir cihaz, Android 4.4 ile karşılaştırıldığında neler sunuyor?

Başlangıç zamanını düşüren, disk alanından tasarruf sağlayan ve belleği öncekinden daha iyi kullanan tamamen yeni bir programlama kitaplığı (Android Çalışma Zamanı)

Daha iyi 3D ve 2D grafik sunumu için OpenGL ES 3.1 desteği

Daha iyi, daha modern bir arayüz için Materyal Tasarımı

USB cihazları üzerinden ses girişi ve çıkışı

Daha fazla teknik konuya girmeden, bu listedeki en önemli şeyin ilki olduğunu söyleyebiliriz. Android 5.1 ve üzeri, 4.4 kullanan aynı cihaza göre daha iyi performans sağlamaktadır.

TV kutunuzu uzun bir süre kullanmayı planlıyorsanız, en az Android 5.1 veya daha yüksek olduğundan emin olarak satın almanızı öneriyoruz.

5. 1080p 3D Desteği

Pin

Sony, MVC : Multiview Video Coding adlı yeni bir dosya formatı sundu. Temel olarak aynı anda iki video akışını (görünümlerini) yakalayan H.264 video sıkıştırma standardının bir çeşididir. Bu iki akışı bir araya getirdiğinizde, görüntünün 3 boyutlu olduğunu düşünmek için gözünüz kandırılır.

Doğru yapıldığında, bu gerçekten harika bir özellik.

Sorun şu ki, donanım yoğunluğu var ve pek çok üretici tam anlamıyla bununla ilgili bir açıklama yapmıyor . TV kutusu önde gelen (Shield, FireTV, Chromebox ve Nexus Player) markaları bile MVC 3D’yi desteklemiyor.Bu yazının yazıldığı tarihte, sadece birkaç küçük üretici, MVC 3D işlevselliğine sahip. Destekleyenler bile, tamamen uygulamıyorlar.

6. HDMI 2.0

Pin

Bu neden önemli?

UHD 4K videonun saniyede 60 kare olmasını ister misiniz? O zaman HDMI 2.0’ın ekstra bant genişliğine ihtiyacınız olacak.

Şimdi dikkatinizi çektim, bir cihazın HDMI 2.0 olup olmadığını bulmak biraz uğraş gerektiriyor. Çoğu aygıt üreticisi, TV kutusunda Bluetooth 4.0, Miracast veya (gasp) WiFi bulunduğunu gururla gösteriyor.Fakat iş HDMI olunca biraz savsaklıyorlar.

HDMI 2.0, 2013 yılında piyasaya sürüldü ve daha yaygın olan HDMI 1.4 bant genişliğine göre büyük bir gelişme kaydetti.

Teoride HDMI 1.4, 4K sinyalleri daha fazla bant genişliği ile aktarır – saniyede yaklaşık 10 Gb’lık aktarıma kadar destekler.

Fakat HDMI 2.0 teknolojinin sınırlarını zorluyor. HDMI 2.0, kapasiteyi maksimum 18 Gb / saniye’ye yükseltti, bu 60fps’de 4K UHD için fazlasıyla yeterli.

Sonuç olarak, şu anda çok fazla 4K içerik yayınlanmıyor olabilir, ancak 4K TV ‘ler için yakın gelecekte daha fazla içerik olacaktır.

7. USB 3.0

Pin

Hala USB 2.0 olan cihazların sayısına sürekli şaşırıyorum. Ve sadece TV kutuları değil… Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda da USB 2.0 ile üretilmeye devam ediyor.

USB 3.0, 2008 yılında tamamen piyasaya sürüldü. USB 2.0’dan 10 kat daha hızlı. Eğer şarj etmek için kullanmak istiyorsanız, USB 3.0 bağlantı noktası USB 2.0’daki güç kullanma özelliğini neredeyse ikiye katlar.

Peki neden her giriş USB 3.0 değil?

Dürüst olmak gerekirse her aygıtın buna ihtiyacı yok. Bir fareyi, klavyeyi, SD kart adaptörünü, mikrofonu, hoparlörü veya saf hızın bir faktör olmadığı herhangi bir sayıda aygıtı takıyorsanız, USB 2.0’ı kullanarakta bu aygıtları çalıştırabilirsiniz.

Ancak, harici bir sabit sürücüyü (hard Disk) takıyorsanız… film izleyecekseniz, bu deneyimden sonra cihazınızda en az bir adet USB 3.0 bağlantı noktası olmasını isteyeceksiniz .

Bunu yapmazsanız, videolarınızın kalitesini etkileyebilecek yavaş USB hızlarında sıkışıp kalacaksınız.

8. Dual-Band Wi-Fi ve\veya Gigabit Ethernet

Pin

TV kutunuza bağlı bir sabit diskten birşeyler izliyorsanız, hızlı bir USB 3.0 bağlantısına sahip olmak, video akışı için mükemmeldir, ancak ya Ağa Bağlı Depolama Birimi’nden (NAS), başka bir bilgisayardan veya Netflix’ten izliyorsanız ne olacak?

Ciddi derecede hızlı bir ağ donanımına ihtiyaç duyduğunuz yer burasıdır.

Eski “en zayıf halka” benzetmesi. Ağınız yalnızca zincirdeki hızlı bileşen kadar hızlı olacak.

Sizi bilmiyorum, ama kablolu veya kablosuz bir ağ adaptörünün maksimum hızına baktığımda, milyonlarca yıl boyunca bu kadar fazla bant genişliği kullanmayacağımı düşünüyorum. Ama ağımda TV kutumdan daha fazlası var. Herhangi bir zamanda dört akıllı telefon, üç tablet, bir dizüstü bilgisayar, bir kablolu masaüstü bilgisayar, ve 1 adet tv kutusu var!!

Bant genişliğim çok çabuk yeniliyor.

Kablosuz aygıtlarınızı güçlendirmek önemlidir, yalnızca ham iş çıkışı açısından değil. Onların da daha akıllı olması gerekiyor.

Çift bantlı Wi-Fi nedir ve nasıl yardımcı olabilir?

Çift bantlı bir yönlendirici iki kablosuz bağdaştırıcı içerir – 2,4GHz ve 5GHz. Birçoğu aynı anda her iki grupta da (frekanslarda) yayın yapabilecektir.

İki farklı frekansın olmasının sebeplerinden biri, 2.4GHz ve 5GHz sinyallerinin evinizde farklı şekillerde sıçrama yapmasıdır. 5 GHz’lik bir sinyal daha fazla veri taşıyabilir ve 2,4 GHz’lik bir sinyalden daha hızlı olur, ancak oturma odanızın duvarından (veya başka herhangi bir katı nesneden) neredeyse hiç geçmez.

Çift bantlı bir yönlendiriciye ve ağ adaptörüne sahip olmak, sinyali otomatik olarak daha az stres altında olan veya dış kaynaklardan daha az parazite sahip olan frekansa kaydırarak ağ yavaşlamalarını telafi etmeye yardımcı olur. Alternatif olarak, seçeneğiniz varsa, kablolu Gigabit Ethernet kullanmak, parazitlenme veya sinyal bozulması konusunda endişelenmenize gerek kalmadan tutarlı bir verimlilik sağlayabilir.

9. Kodi’nin En Son Sürümü

Pin

Yazılım ve aygıt sürücülerini genel olarak güncellerim ve her zaman yeni özelliklerin ne olduğunu ve kullanabileceğim bir şey olup olmadığını kontrol ederim. Bu yüzden insanlar otomatik güncellemeleri kapattıklarında bunu anlamıyorum – özellikle kutunuz için KODI kadar hayati bir şey için!

Team Kodi geliştiricileri, mümkün olan en iyi medya merkezini oluşturmak için çok zaman ve çaba harcadılar. Resmi Kodi forumlarından geri bildirim ve istekler aldılar ve bunu kullanmamız için harika yeni özelliklere dönüştürdüler.Kodi’yi Android TV kutunuzda güncellemezseniz, gelecekteki tüm güncellemeleri kaçırırsınız. Bir cihazı test ederken, üreticinin yüklediği herhangi bir özel sürümü ve Google Play Store’dan veya Kodi.tv’den indirdiğim Kodi’nin en son sürümünü kullanıyorum.

10. 7.1 Ses Geçidi Bağlantısı

7.1 hoparlörü ve filmlerinizi izlemek için özel bir odası olan ev sinema sisteminiz varsa, size bir soru sorayım:

Filmlerini gerçekten televizyonda mı izliyorsunuz?

Eğer TV de izliyorsan eminim bu kişi sen değilisin.

Bu kadar çılgın bir kurulumunuz varsa, muhtemelen daha iyi (yani daha pahalı) bir donanıma sahip olursunuz. İyi 7.1 hoparlörler 600 ila 3000 $ arasında bir fiyata mal oluyor.

Eğer böyle bir sisteminiz varsa, bir sonraki film gecesinde sizin evinizde olmak isterim.

Sadece söylüyorum 🙂

11. Windows İkili Önyükleme

Pin

Tam kandırmaca bir TV kutusu özelliği seçmek zorunda olsaydım – bu olurdu.

Tek bir cihazda birden fazla işletim sistemine Dual-Booting, cihazı satın alan kişilerin% 99’u için gereksizdir. fakat her iki işletim sistemine de ihtiyacınız veya bir cihazın birden fazla şey yapmasını sağlayarak paradan tasarruf etmeye çalışıyorsanız harikadır. Çok fazla para tasarruf edeceksiniz.

Karar

Ne düşünüyorsun?

Başka olması gereken TV kutusu özelliklerine sahip misiniz? Bu listede olması gerek dediğin bir özellik varmı? Konu altındaki yorumlar kısmından sizlerin katkılarını bekliyoruz.

TV Box Nedir? Nasıl Kullanılır ? Ne işe Yarar? Konusu İçin Lütfen Tıklayınız.

Grupanda yeni TV kutunuza en kısa sürede ulaşmanızı diler. Şimdilik hoşçakalın.

Facebook sayfamız :www.facebook.com/grupanda.org

İlginizi Çekebilir

“Tv Box Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler” üzerine 24 yorum

 1. Kardeş hdm girişi olan ama internete kablolu veya kablosuz bağlanmayan normal bir tv ye ben tv box almak istiyorum şu özellikleri istiyorum. 1.) telefon ve pc yansıtma 2.) blütüt 3.) youtu.be netflix goggle play ve vb uygulamalarda donmadan hızlı bir şekilde çalışan ve play store den uygulama yükleme 4.) pes gibi ağır oyunları donmadan oynayabilecek 5.) ses sisteminde bad özelliği olan bir tv box a ihtiyacım var. Bir öneriniz var mı hangi tv box işimi görür komple hızlı bir şey lazım

  Yanıtla
 2. Merhabalar benim tvnin kablosuz wifi özelliği yoktur kablolu bağlanabiliyorum. Bu cihazı alsam kablosuz bağlanabilirmiyim. Yoksa yine kablomu gerekiyor int için.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bu cihazlar kablosuz veya kablolu olarak bağlanabilmektedir. Dahili wifi alıcısı bulunmaktadır.

   Syg.

   Yanıtla
  • Merhaba ,

   Bu cihaz av kablosu ile tüplü TV ye bile takılabilir. 🙂 Bunun yazılımla alakası yok. TV bizde HDMI girişi mevcutsa harici olarak her cihaz bağlanabilir.

   Syg

   Yanıtla
 3. Merhaba LG oled c9 bir tv aldım
  fiber alt yapıda tamam 100mgbt destekleyen bir internet 5 gün içinde eve girecek. sadece bir firma ve paket sececegım wifi aktif olacak.
  ben ip tv almak istiyorum şöyle donmayan şıkır şıkır bişey
  bluray film 4k film netflx digitürk vs vs full+full bir iptv önerebilecek varmı saygılarımla
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Murat Bey,

   Öncelikle hayırlı olsun .TV’nizi Güle güle kullanın. Malesef bu konuda size yardımcı olamıyoruz.( İp hizmetlerinin çoğu yasal olmadığını, garantili hizmetler sağlamadıklarını ve kanunen yasaklı hizmetler içerdiğini unutmayın.)

   Syg

   Yanıtla
 4. Merhaba bilgileriniz için teşekkürler ben çanak anten den hotbird ve Astra uydularini izlemekteyim bu TV box lar bazıları android9 ve 10 bunla yine kabloyu uydu gibi bağlayıp izleyebilirmiyim yoksa Redline yada başka çanak ve IPTV özellikli bir uydumu alayim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Sadece iptv izleyecekseniz uydu alıcılı komplike bir cihaz satın alabilirsiniz. Diğer yandan mevcut bir uydu kullanıyorsanız ikinci bir uydu alıcısı olacaktır. Yalnızca tv box almanız yeterli olur. (her iki cihazda internet bağlantısına ihtiyaç duyar.)

   Syg

   Yanıtla
 5. smart tv ve apple tv kullaniyorum xiaomi mi box ile ilgileniyorum, gereksiz mi olur? box degil sadece iptv uyeligi mi almaliyim?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Sizin istediğiniz sadece ip tv ise Smart tvleri bazıları destekliyor. Fakat bazı eski model TV’lerde ara bellek yetersiz kaldığı için donmalar yaşama olasılığınız yüksek. Bunun için önce bir ip tv test edinip deneme yapabilirsiniz. Eğer işini görmez ise tv box almanız gerekir.

   Syg

   Yanıtla
  • İsterseniz daha düşük versiyonlu cihazlarda işinizi görebilir. min. 2 GB ramlı versiyonlar işlerinizin tamamını görecektir.

   syg.

   Yanıtla
 6. Merhaba TV Vestel hdmı girişli tvbox almak istiyorum ama seçenekler çok ve ben terimlerli anlamıyorum bana önerileriniz ne olur.
  Öneri yapmışsınız onlara baktım uzun ömürlü olsun istiyorum ve fiyatları da birbirinden farklı az bir farkla iyi olanı ıskamak istemem. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba ,

   Tv boxlar özelliklerine göre fiyatları değişmektedir. H96 cihazlarından 4 GB 64GB versiyonunu tercih edebilirsiniz.

   Syg.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Her gün yeni ürünler ve yeni özellikler eklendiği için bunu cevaplamam doğru olmaz. Bütçenize göre, tanix, h96, mibox bu markalardan birini seçmeniz uygun olacaktır.

   Syg

   Yanıtla
  • Merhaba,

   h96,tanix,mibox, eğer yurt dışından satın alacaksanız , banggood sitesinden vergi sigortası ile alışveriş yapmanızı öneririm.

   syg

   Yanıtla
 7. mrb. günde 16 saat tv izlenirse (film+haber+ belgesel gibi).Tv kutusu internetten kaş GB harcar. Aylık kotam 200 GB .E-posta ile yanıtlatsanız sevinirim.teşk.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bu izlediğiniz yayın akışının kalitesi ile ilgilidir. İzlediğiniz yayınlar kota dostu olursa (düşük kaliteli) yeteceğini düşünüyorum. Bu dediğinizi hesaplamak pek mümkün görünmüyor.

   Syg

   Yanıtla
Yorum yapın