Silinen Sms Geri Getirmenin 8 Yolu!

Smsleri kurtarma için Geri dönüşüm kutusu, Android’deki çoğu mesajlaşma uygulamasında hoş bir eklentidir. Bir android veya iphone telefon kullanıyorsanız muhtemelen sms uygulamasına sahipsiniz. Fakat silinen sms geri getirmek için yapmanız gereken birkaç yol bulunmaktadır.

Silinen SMS Nasıl Geri Getirilir?

Mesaj kurtarma programlarının gereksiz olduğu düşünülebilirsiniz. Fakat önemli bir sms mesajını yanlışlıkla sildiğinizde geri döndürülmesi için hayati öneme sahiptir. Silinen mesajlarınızı geri getirmenin yollarını sizler için sıraladık:

Silinen SMS Geri Gelir mi?

Bu telefonunuzun modeline göre değişiklik gösterebilir. Samsung Galaxy telefonları varsayılan olarak Samsung Mesajlar uygulamasını kullanmaya devam ediyor. Geri dönüşüm kutusunu kullanarak mesajlarınızı anında kurtarabilirsiniz. Öte yandan Google Mesajlar uygulaması kullanıcılarının aynı işlemi yapmak için önceki mesaj yedeklerine ve varsa diğer bağlı cihazlara bakması gereklidir.

İşte sizler için silinen kısa mesajları veya yanlışlıkla silinen smsleri kurtarma adımları :

1. ARŞİV VE SPAM KLASÖRÜNÜ KONTROL EDİN

Google Mesajlar uygulamasında bir kısa mesajın yanlışlıkla arşivlenmesi kolaydır. Mesajı silmek yerine bunu yaptıysanız, söz konusu silinen sms mesajları geri getirmesi için son derece yararlı olabilir. Tek yapmanız gereken Google Mesajlar uygulamasında arşiv klasörünü açmak ve silinen sms i geri getirmektir. Daha sonra ana mesajlar kutusuna geri getirmek için arşivden çıkarın.

Adım 1: Google Mesajlar uygulamasını açın. Profil simgesine dokunun.(sağ üst kısımda)

Adım 2: Burada “Arşivlendi“ye dokunun.

Adım 3: Arşivlenen mesajlar arasında ilerleyin ve istediğiniz mesajı bulun.

Adım 4: Ardından mesaja uzun basın. Seçenekleri gördüğünüzde “Arşivden Çıkar” simgesine dokunun.

Bu adımlarla mesajı arşivden çıkaracak ve ana sms gelen kutusuna geri yükleyecektir.

Sms Uygulamanız, gönderenleri spam olarak sınıflandırabilir ve belirli mesajların otomatik olarak Spam klasörüne taşıyabilir. Sms mesajın orada olup olmadığını görmek için de kontrol ekmek faydalıdır.

Adım 1: Ana Mesajlar uygulaması sayfasında profil simgenize dokunun.

Adım 2: Ardından ‘Spam ve engellendi’ seçeneğine dokunun.

Adım 3: Şu anda engellenen mesajlara göz atın ve bulursanız ilgili mesaja dokunun.

2. GOOGLE YEDEKLEMELERİNİ KULLANMA

Google Mesajlar uygulamasında silinen sms mesajları geri yüklenmesi, çöp kutusu klasörünün bulunmaması nedeniyle bazı adımlar ile geri getirilebilir. Google Mesajlar uygulamasında silinen SMS’leri geri yüklemek için önceki bir Google Drive yedeklemesini kullanabilirsiniz .

Önemli: Öncelikle Android cihazınızı sıfırlamanız ve tüm verileri Google Drive yedeklemesinden geri yüklemeniz gerektiğini unutmayın.(Google Drive yedeğiniz varsa bu aşamayı deneyebilirsiniz.) Bu yöntem yalnızca Android cihazınızda Mesajlar için Google Drive yedeklemesini daha önce etkinleştirdiyseniz işe yarar.

Mesajınız silinir silinmez yapmalısınız. Google drive yedeklemeleri eğer senkronize olduysa verilerden silinen mesajı kaldıracaktır.(senkronizasyon saatini ve tarihini kontrol edin.)

Öneri: Telefonu sıfırlamak iyi bir alternatif olmayabilir. Elinizde başka bir android telefon mevcutsa google hesabınızı başka bir telefona kurararak bu işlemleri yapmanız daha verimli olacaktır.

Telefonu Sıfırlama Adımları:

Adım 1: Ayarları açın. Ardından Genel ayarlara dokunun.

Adım 2: Ardından Sıfırla’ya dokunun.

Adım 3: Burada ‘Fabrika verilerine sıfırla’ seçeneğine dokunun. Ardından Sıfırla’ya dokunun.

İstenirse işlemi tamamlamak için cihazınızın şifresini girin. Şimdi Android telefonunuzun sıfırlamanın bitmesini bekleyin. İşiniz bittiğinde telefonunuzu kurun ve ilgili Google hesabında oturum açın. Daha sonra mesajları geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin. (Diğer Telefona kurduysanız bu işlemleri yapabilirsiniz.)

Adım 1: Ayarlar’ı açın ve ‘Hesaplar ve yedekleme‘ye dokunun.

Adım 2: Burada Verileri geri yükle’ye dokunun.

Adım 3: Cihaz listesinden ilgili olana dokunun.

Adım 4: Geri yüklenecek öğeler listesinden Mesajlar’ın seçildiğinden emin olun.

Adım 5: Ardından Geri Yükle’ye dokunun.

Şimdi Mesajlar uygulamasını açın ve bunun Android cihazınızda silinen SMS’i kurtarıp kurtarmadığına bakın.

silinen sms geri getirmePin

3. SAMSUNG MESAJLARINDA GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU’NU KULLANMA

Bir Samsung cihazı kullanıyorsanız, sms gönderip almak için büyük ihtimalle cihazın  Samsung Mesajlar uygulamasını kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda, yanlışlıkla silinen sms veya mesajlaınızı kurtarmak için geri dönüşüm kutusunu kullanın.

Not: Bu seçenek son 30 gün içinde silinen sms mesajlarını kapsamaktadır.

Adım 1: Samsung Mesajlar uygulamasını açın ve üç nokta simgesine dokunun.

Adım 2: Burada Geri Dönüşüm Kutusu‘na dokunun.

Adım 3: Yakın zamanda silinen mesajlara göz atın ve ilgili mesaja dokunun.

İsterseniz bu mesajı geri yükleyebilir veya saklamak için ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Ayrıca mesajı kopyalayıp WhatsApp gibi başka bir mesajlaşma uygulamasına yapıştırabilir ve mesajı daha sonra sohbette bulmak için WhatsApp arama özelliğini kullanabilirsiniz.

4.XIAOMI BULUT HESABINDAN SİLİNEN SMS GERİ GETİRME

Bir Xiaomi telefon kullanıyorsanız muhtemelen bir bulut hesabına sahipsiniz. Bu hesabın ayarlarından daha önce sms yedeklerini açık bıraktıysanız, Hesabınızdaki yedekleri geri getirebilirsiniz.

Adım 1: Telefonunuzun ayarlar sekmesine girin.

Adım 2: Mi hesabı seçeneğine gidin.

Adım 3: Burada Xiaomi cloud seçeneğine tıklayın.

Adım 4 : Silinen Öğeler sekmesini kontrol edin.

Eğer burada bulamadıysanız ve bir sms yedeğiniz varsa, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün. mi hesabınızı tekrar telefonunuza kurarak smsleri kontrol edin. (başka bir xiaomi telefon üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz.)

5. IPHONE SİLİNEN SMS GERİ GETİRME

Bir iphoen kullanıcısı iseniz silinen mesajları getirmek için aşağıdaki sıralama ile smsleri kurtarabilirsiniz:

iPhone’unuzun iCloud yedeklemesini kullanarak silinen SMS’leri geri getirmek, en yaygın ve etkili yöntemlerden biridir. iCloud yedeklemesi, iPhone’unuzdaki verilerin otomatik olarak yedeklenmesini sağlar ve bu yedekleme, silinen mesajları geri yüklemek için kullanılabilir. İşte adım adım nasıl yapılacağı:

Adım 1: İlk adım olarak, iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2: Ayarlar ekranında, Apple Kimliği (iCloud) seçeneğine dokunun.

Adım 3: Apple Kimliği ekranında, “iCloud” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.

Adım 4: iCloud ekranında, “iCloud Yedeklemesi” seçeneğini bulun ve yanındaki anahtarı açık konumda mı kontrol edin.

Adım 5: Silinen SMS’leri geri getirmek için, iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Bu işlemi yapmadan önce, önemli verilerinizi başka bir yerde yedeklemek önemlidir. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, iPhone’unuzu yeniden başlatın ve iCloud yedeklemesini geri yükleyin. Bu şekilde, silinen SMS’leriniz geri gelecektir.

iCloud yedeklemesi dışında, iTunes yedeklemesi de silinen SMS’leri geri getirmek için kullanılabilecek bir yöntemdir. iTunes, iPhone’unuzdaki verileri bilgisayarınıza yedeklemenizi sağlar ve bu yedekleme, silinen mesajları geri yüklemek için kullanılabilir. İşte adım adım nasıl yapılacağı:

Adım 1: Bilgisayarınızda iTunes’u açın ve iPhone’unuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

Adım 2: iTunes açıldıktan sonra, iPhone’unuzun simgesini üst menü çubuğunda bulun ve üzerine tıklayın.

Adım 3: iPhone’unuzun özet sayfasında, “Bu bilgisayara yedekle” seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın. Ardından, “Yedeklemeyi Geri Yükle” seçeneğini seçin ve iTunes yedeklemesini geri yükleyin. Bu şekilde, silinen SMS’leriniz geri gelecektir.

6.BAĞLI UYGULAMA YOLUYLA (TELEFON BAĞLANTISI)

Android telefonunuz Windows bilgisayarınızdaki Phone Link uygulamasına bağlıysa silinen kısa mesajın hala orada görünmesi muhtemeldir. Yani uygulamayı açın ve bulun. Phone Link uygulaması mobil cihazınızdaki en son verileri senkronize ettiğinde kısa mesajın kaldırılma ihtimali yüksek olduğundan bunu en kısa zamanda yapın.

Adım 1: Bilgisayarınızda Arama çubuğuna gidin ve Telefon Bağlantısı yazın . Ardından arama sonuçlarından uygulamayı açın.

Adım 2: Menü seçeneklerinden Mesajlar’ı seçin.

Adım 3: Şimdi, şu anda görünür olan mesajlara göz atın ve ilgili mesaja tıklayın.

Mesajın silinmeden önce bir kopyasını kaydetmek için Android telefonunuzu kullanarak ekranın fotoğrafını çekin veya Windows 11 dizüstü bilgisayarınızdaki ekran görüntüsü işlevini kullanın .

İlginizi Çekebilir:Whatsapp Mesaj Neden Gitmiyor?

7. OPERATÖRÜNÜZLE İLETİŞİME GEÇİN

 Bazı Operatörler Smsleri uygulamaları veya internet siteleri üzerinden okumanıza olanak sağlayabilir. Yakın zamanda silinen mesajları görmek için uygulamaya mobil veya masaüstü üzerinden erişebilirsiniz. Veya bu işe yaramazsa daha fazla destek ve kurtarma seçeneği için doğrudan operatörünüzün müşteri destek temsilcileriyle iletişime geçin.

8. DİĞER KİŞİYE SOR

Mesaj gelen kutusunu temizlerken hepimiz yanlışlıkla silmiş olabiliriz. Dolayısıyla, yukarıdaki yöntemleri kullandıysanız ve belirli bir metni almakta sorun yaşıyorsanız orijinal gönderenle iletişime geçmenizi öneririz. Durumu onlara açıklayın ve metni tekrar göndermelerini isteyin.

Sanki yanlışlıkla silme seçeneğine dokunmak yeterli değilmiş gibi, basit kurtarma seçeneklerinin olmaması bu hatayı çok büyük hale getirebilir. Yukarıda belirtilen yöntemlerin Android cihazınızda silinmiş kısa mesajları almanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Hangi yöntemin sizin için işe yaradı? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda