Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Meditasyon Yapmak

Grupanda’dan herkese merhaba! DSÖ tarafından stres 21.yüzyılın sağlık sorunu olarak belirlendi. Bedenimiz ve beynimiz birbirine bağlı, ara ara resetlenmesi ve deşarj edilmesi gereken sistemlerdir. Meditasyon, bedenimizi ve beynimizi sakinleştirici, rahatlatıcı ve yeniden canlandırıcı, kaygı seviyemizi azaltıcı, odaklanma kapasitemizi geliştiren uygulamalardır.

Sanal Gerçeklik Meditasyonu VR Anksiyeteyi Kontrol Etmeye Yardımcı Olur mu?

Meditasyonun ansiyeteye karşı en etkili uygulamalardan biri olduğu bilinmektedir. Araştırmalarda meditasyonun anksiyete sorunlarını azalttığını, beynin odaklanmasını arttırdığını ve sorunlarla başa çıkma güdüsünü arttırdığını kanıtlamıştır. Modern yaşamda teknoloji çağının ürünleri; strese, beynimizin odaklama ve kaygı sorunlarına katkı sağladığı düşünülüyor.

Bu gibi sorunlara yine teknoloji sayesinde çözüm bulunmasına “Sanal Gerçeklik VR Meditasyonu” güzel bir örnek oluşturmaktadır. Şimdi geldiğimiz noktada VR Teknolojisi ile meditasyona yeni bir boyut geldi. VR Anksiyete için faydalı bir araç olarak kullanılmaya başladı.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Meditasyon YapmakPin

Sanal Gerçeklik VR Meditasyonuna Başlangıç


Meditasyon anında gözleri kapatmanın odaklanma için herkes için işe yaramadığı bir gerçektir. Hayatımızdaki yenilikler her birimize değişik şekillerde dokunabiliyor. Günümüzdeki teknolojik yenilikler bu konuda bize yardımcı olmaktadır. Günümüzde Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi hakkında, kendinizi sanal bir dünyaya girmek için değişik bir aktivite olarak bilgisayarı kafamıza bağlayacağımızı söyleselerdi inanmazdınız.

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi geleceğe dönük bir icat olabilir. Ancak VR meditasyonuna başlayanlar bir mucize gibi anksiyete problemini tedavi etmek amacıyla faydalı bir teknoloji olarak kullanmaya başladılar. Uygulama esnasında kulaklık taktığınızda gerçek zamandan daha da uzaklaşır, çevrenizdeki dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşarak odaklanmayı kolaylaştırırsınız.

Evinizde; kuzey ışıklarının önünde başı karlı dağlar, yeni doğan güneşin altında yaprakları yerlere kadar sarkan sekoya ormanı, çiçekler içindeki bir çayırda tazecik açmış orkidelerin üzerinde gezen kuşlar ve küçük bir şelaleden akan suyun oluşturduğu hafif dalgalanma ve etrafındaki çimenlerin yeşilliği, bunların yanında kulaklığınızdaki müziğin rahatlatıcı etkisi ve daha fazlası…

Dikkatinizi çekebilir:Sanal Gerçeklik Gözlüğü Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler Nelerdir?

Rehberli Bir Şekilde Sanal  Gerçeklik Meditasyonu


Rehberli Meditasyon Sanal Gerçeklik VR meditasyonu, özel bir seans yapmak istiyorsanız deneyebilirsiniz. Bunun için yükleyebileceğiniz çeşitli programlar mevcut.

Mesela, Rehberli Meditasyon VR ile özel bir meditasyon yapmak isterseniz, 2 dakika, 5 dakika ve 10 dakikaya kadar zamanlanmış seçenekler ile başlayabilirsiniz. İstediğiniz temayı seçebilirsiniz. Temanın çevre tercihi (gün doğumunda denize bakan bir iskele gibi) yapabilirsiniz. Beraberinde müziği seçerek kaygı seviyenizi azaltıp odaklanma kapasitenizi artıran enerji verici bir meditasyona başlayabilirsiniz.

Nabzınızın yavaşladığını ve nefes almanızın rahatladığını hissedeceksiniz. Uygulamaya göre müzikleriniz, seçenekleriniz ve temalarınız farklılıklar gösterir. Başlamadan önce nasıl bir meditasyona ihtiyacınızın olduğuna karar vermeniz daha faydalı olacaktır.

Kaynak: https://glisemi.com/sanal-gerceklik-vr-meditasyonu/

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda