Kamerasız QR kod Okutmanın 4 Kolay Yolu

Kamerasız qr kod okutma yöntemleri arasında metin tabanlı qr kod tarayıcıları kullanmak ilk sırayı alır. Bu yöntemde, metin tabanlı uygulamalar sayesinde qr kodun içeriği manuel olarak girilir ve kod okutulur. Aslında bununda bir yöntem olduğunu düşünebilisiniz. Fakat bizlerde daha farklı 4 yöntem sunacağız.

  • Öncelikle e-posta, Mesajlar vb. yoluyla alınan QR kodunun ekran görüntüsünü alın.
  • iPhone için, Fotoğraflar uygulamasında QR kodu resmini açın ve QR koduna uzun basın.
  • Android için, Google uygulamasında veya Google arama widget’ında Google Lens’i kullanın ve resmi seçin.

Not : Hem iPhone hem de Android, telefondaki görsel olarak bulunan QR kodları tarayabilir. E-posta, mesaj uygulaması veya diğer sohbet uygulamaları aracılığıyla QR kodlu bir fotoğraf veya PDF alırsanız, Fotoğraflar uygulamasında görünmesi için bunun ekran görüntüsünü alın. Daha sonra aşağıdaki yöntemleri kullanın.

1.İPHONE İÇİN KAMERASIZ QR KODU OKUTMA:

Adım 1: Fotoğraflar uygulamasında QR kodunu içeren fotoğrafı veya ekran görüntüsünü açın .

Adım 2 : QR koduna uzun basın . Safari’de Aç’ı seçin.

Akılda tutulması gereken birkaç ipucu:

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa resmin sağ alt köşesindeki Canlı Metin simgesine ve taramak için QR koduna dokunun.
iPhone Ayarları > Genel > Dil ve Bölge > Canlı Metin bölümünde Canlı Metnin etkinleştirildiğinden emin olun .
Bu özellik yalnızca iOS 15+ üzerinde çalışır.

2.ANDROİD İÇİN FOTOĞRAFTAN QR KODU OKUTMA:

Başka bir telefon kullanmadan QR kodlarını taramak için Google Lens’i Google uygulaması veya Google Fotoğraflar uygulaması aracılığıyla da kullanabilirsiniz . Adımlar aşağıdaki Android yönteminde gösterilenlere benzer.
Kısayolları kullanmayı tercih ediyorsanız  Görseller kısayolundan QR Okuyucuyu deneyin .

İlginizi Çekebilir:Silinen Sms Geri Getirmenin 8 Yolu!

GOOGLE LENS İLE QR KOD OKUTMA (ANDROİD)

Google Lens, benzer görselleri bulabilen, QR kodlarını tarayabilen, görsellerden metin kopyalayabilen ve çok daha fazlasını yapabilen bir hizmettir. Aşağıdaki yollarla erişilebilir:

1. Yol: Google Uygulamasından
Önceden yüklenmiş Google uygulamasını açın ve arama çubuğundaki Kamera (Lens) simgesine dokunun . İstenirse izinleri verin, ardından alttaki resimlerden QR kodlu fotoğrafı seçin . İlgili bağlantıyı açmak için QR koduna dokunun .

2. Yol: Arama Widget’ını Kullanma

Birçok telefonda Lens simgesini ana ekrandaki Google arama widget’ında da bulacaksınız. Sadece Lens simgesine dokunun ve QR kodlu görseli seçin. Ardından QR koduna dokunun.

kamerasız qr kod
Pin

3. QR KOD DÖŞEMESİNİ KULLANMA (SAMSUNG TELEFONLAR)

Google Lens’e ek olarak Samsung telefonlarında, kullanıcıların başka bir telefon kullanmadan QR kodlarını taramasına olanak tanıyan bir QR kodu hızlı kutucuğu bulunur.

Adım 1: Hızlı Ayarlar panelini açmak için iki kez aşağı kaydırın . Ardından QR kodunu tara kutucuğuna dokunun .

Adım 2 : Galeri simgesine basın ve QR kodunu okumak için resmi seçin .

Adım 3 : Ardından, QR kodunu eklemek için seçim kutusunu sürükleyin ve sonuçları görmek için Bitti düğmesine basın.

Not: QR kodunu tara kutucuğu görünmüyorsa önce onu eklemeniz gerekir. Bunun için Hızlı Ayarlar panelini düzenleyin ve QR kodunu Tara’yı etkin kutucuklar listesine sürükleyin.

İlginizi Çekebilir:Fotoğraflardan Konum Bilgisi Kaldırma Nasıl Olur?

QR KODU OKUTMAK İÇİN DİĞER UYGULAMALARI KULLANMA:

Yerel uygulamalar iyi çalışacağından genellikle üçüncü taraf uygulamalara ihtiyacınız olmamalıdır. Ancak bir durum ortaya çıkarsa telefonunuzda aşağıdaki üçüncü taraf uygulamaları deneyin. Uygulamayı yükleyin ve resmi seçin.

Eğer Android veya cihazınız için ek bir uygulamaya ihtiyacınız varsa google play veya İphone uygulama marketi üzerinden QR kod okuyucuları deneyebilirsiniz.

4.BİLGİSAYARDAN QR KOD OKUTMA

Eğer bilgisayarınızdan bir QR kodu okutmaya çalışıyorsanız Çevirim içi QR kod okuyucu siteyi ziyaret edin. Bu sitede QR kodunu ekrana sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Bu dört yöntemle, kamera olmadan QR kodlarınızı okumanıza yardımcı olabilir. Kamera kullanmadan QR kodlarınızı okuyabilmek, işlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yürütmenize olanak sağlar. Her yöntemin kendine özgü ve sıklıkta olduğunu unutmayın, bu nedenle ihtiyaçlara ve tercihlerinize en uygun olanı seçin.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın