Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Grupanda’dan herkese merhaba! Yeni bir akıllı telefon mu alacaksınız? Apple, Google ve Samsung’un sunduğu mükemmel yeni amiral gemileriyle fiyatları yükselten, bizim ise UYGUN bir bütçeyle , onlarca yüksek kaliteli seçeneklerle, doğru akıllı telefonu seçmek zor oluyor öyle değil mi? Ama biz yardım etmek için buradayız.

Akıllı Telefon Satın Alma Kılavuzumuz, işletim sistemi, ekran boyutu, kamera, işlemci ve fiyat dahil, satın almadan önce bilmeniz gereken önemli bilgileri kapsar. İhtiyaçlarınız ve bütçeniz için en iyi telefonu aldığınızdan emin olmak için bu tavsiyeyi kullanın.

Pin

Cep Telefonunda Batarya Seçimi Nasıl Olmalı?

Pil süresi çok önemlidir. kullanma süresi 10 saatten az süren bir akıllı telefona razı olmayın. Artık bütçesi düşük telefonlar bile uzun ömürlü pillere sahip.

Pil ömrü ile birlikte, kamera en önemli akıllı telefon özelliği haline gelmiştir. Açıklık (düşük sayılar daha iyidir) gibi özelliklere ve çift lensler ve optik görüntü sabitleme gibi özel özelliklere dikkat edin.

İşlemci eskisinden daha az önemli halde geldi. Orta seviye telefonlar bile artık çoğu kullanıcı için yeterince iyi performans sunuyor. Ancak, oyunlar ve artırılmış gerçeklik için pil ömrü istiyorsanız, en az Snapdragon 835 işlemcili bir Android telefon alın .Bataryamızı seçtiğimize göre şimdide hafıza seçimine geçelim.

Pin

Cep telefonlu Hafızası En Az Kaç Olmalı?

En az 32 GB depolama alanı edinin. 16 GB olan telefonlar, bütçe modelleri olsalar bile yetersizdir. Daha fazla oyun, fotoğraf ve video saklamak istiyorsanız 64 GB’ı seçin. 128 GB amiral gemisi telefonlar için yeni standarttır. Bir microSD kart yuvası, depolama alanını genişletmek için güzeldir, ancak yalnızca belirli Android telefonlarda bulunur.

Cep Telefonlarında Bütçenizi Dikkate Alın:

Ne Kadar Ödemelisiniz?
Bütçenize uygun olan telefonu seçmek için öncelikle size en uygun donanımlara sahip bir telefon düşünmelisiniz.

Eğer bütçenizi biraz yükseltip geniş konseptli bir telefon arıyorsanız android telefonlarına iyi bakın. Bu modellerin en iyisi, yüksek performans, full HD ekranlar ve uzun pil ömrü dahil olmak üzere şaşırtıcı derecede iyi bir değer sunar.

Pin

Hangisi iyi İOS’mu Android’mi?

İşletim sistemi: Android veya iOS?

Android

Android, dünya çapında akıllı telefon sitemlerinde önde gelmektedir. Tasarım, ekran boyutu, özellikleri, özellikleri ve fiyatı söz konusu olduğunda iOS’tan çok daha fazla seçenek bulacaksınız. Ayrıca, Android açık bir işletim sistemidir.

Android’in en son sürümüyle Google artık daha hızlı performans, aynı anda iki uygulamanın açık olması için resim içinde resim özelliği ve yeni olanları hızlıca görebilmek için bildirim noktaları sunuyor.

Ancak, Android’in yeni bir sürümü geldiğinde, güncellenen işletim sisteminin telefonunuza güncellenmesi birkaç ay (veya daha uzun) sürebilir.

iOS

En son iPhone’lar – iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X gibi iPhone SE gibi eski telefonlar da dahil – Apple’ın işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırır. iOS 11 , daha kullanışlı bir Kontrol Merkezi, Canlı Fotoğraflar düzenleme, gerçek bir dosya uygulaması (nihayet) ve yeniden tasarlanmış bir uygulama mağazası dahil olmak üzere çeşitli geliştirmeler sunar.

Bir iOS cihazını seçmenin en büyük nedenleri, kullanım kolaylığını, mümkün olan en kısa sürede işletim sistemi güncellemelerine erişmelerini (çoğu Android telefonun aksine) ve Apple cihazlarıyla (iPhone ve Mac gibi) sorunsuz çalışabilmesi gibi avantajlar sunar. iOS ayrıca Android’den daha güvenlidir.

Apple’ın App Store’u Android’den önce, en sıcak uygulamaları ve oyunları alma eğilimindedir, çünkü geliştiriciler benzer özelliklere sahip daha küçük bir cihaz kümesini hedefleme konusunda daha kolay bir zamana sahiptir.

Telefonunuzun Ekran Seçimi Nasıl olmalı?

Pin

 Boyut

Daha büyük ekranlar moda olmasına rağmen, çok çeşitli ekran boyutları bulabilirsiniz. Boyut, hikayenin yalnızca bir kısmıdır; çünkü dar boyut oranları, büyük ekranlı telefonların bir elinizle kullanılmasını kolaylaştırır.

Küçük Ekran (5 İnç veya Daha Küçük)

Küçük ekranlı bir akıllı telefon almanın temel nedeni, kompakt tasarımıdır. Bir şeye ulaşmak için baş parmağınızı uzatmanız gerekmeyecek ve telefon kolayca bir cebe sığacak. 4,7 inç iPhone 8 ve 5 inç Google Pixel 2 gibi küçük telefonlar kompakt ve güçlüdür.

Orta Ekran (5 – 5,5 inç)

Bu boyut aralığındaki telefonlar, ön cep dostu bir tasarım ile sürükleyici bir eğlence deneyimi arasında iyi bir denge isteyen kişiler için iyidir.

Büyük Ekran / Phablet (5.5 Inç veya Daha Büyük)

5.5 inç iPhone 8 Plus ve 6.2 inç Galaxy S8 Plus gibi ekranları 5.5 inç veya daha büyük olan akıllı telefonlara neredeyse tablet boyutunda oldukları için phablet denir. Bu telefonlar video izlemek, e-kitap okumak ve iki uygulamayı yan yana çalıştırmak için idealdir. Ayrıca, akıllı telefon üreticileri, çerçeveleri en aza indirmenin yollarını buluyorlar; böylece iPhone X ve LG V30 gibi oldukça kompakt bir tasarımda büyük bir ekran elde edebilirsiniz .

Cep Telefonu Görüntü Kalitesi Nasıl Olmalı?

Pin

Ekranın boyutu sadece bir husustur. Bir akıllı telefonun parlaklığına, renk kalitesine ve bakış açılarına çok dikkat edin.

Öncelikle, alışveriş yaptığınız akıllı telefonun doğrudan güneş ışığı altında açık havada okuyabileceğiniz kadar parlak bir panele sahip olduğundan emin olun.

Bir ekranın ne kadar renkli olduğu bir başka önemli husus; Samsung Galaxy serisi ve iPhone Xgibi AMOLED ekranlara sahip telefonlar, LCD ekranlı el cihazlarından daha zengin tonlar, daha derin siyah seviyeleri ve daha geniş görüş açıları sunma eğilimindedir. Bir telefonda mümkün olan en fazla rengi istiyorsanız,HDR’yidestekleyen bir model arayın. Bu teknoloji ayrıca filmlerde ve TV şovlarında üstün kontrast sağlar. Hem Amazon hem de Netflix bazlı HDR içeriği sunar.

ÇÖZÜNÜRLÜK:

Bir telefonun çözünürlüğü için, full HD (1920 x 1080 piksel), önerdiğimiz en düşük seviyedir. Bugünlerde çoğu yüksek kaliteli telefon dörtlü HD veya 2560 x 1440 piksel çözünürlük sunuyor. Bir avuç dolusu telefon, Xperia XZ Premium (3840 x 2160) gibi 4K çözünürlüğe sahiptir , ancak ekstra pikselleri fark etmeniz olası değildir.

Bir Telefonun Tasarımı Nasıl Seçilmeli?

İyi veya kötü akıllı telefon tasarımının tanımı oldukça özneldir, ancak kalite ve estetik oluşturmak istiyorsanız, bir metal veya cam tasarım veya her ikisini de sunan bir telefonu arayın. Plastik gövdeli bazı ucuz telefonlar var, ancak genel olarak, göz önünde bulundurmanız gereken para tasarrufu yapmak olmadığı sürece onlardan kaçınırız. (Camın arkasının sağladığı avantajlardan biri, telefonun kablosuz şarj sağlamasına olanak vermesidir, ancak bu özelliğin sunulduğundan emin olmanız gerekir.)

Dayanıklılık konusunda endişeleriniz varsa, telefonunuzun suya dayanıklı olduğundan emin olun. Göreceğiniz tipik bir özellik IP67’dir; bu, telefonun 30 dakika boyunca 3 metre (yaklaşık 1 metre) suya batırılmış halde hayatta kalabilmesi gerektiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, telefonunuz ıslanırsa zarar görmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Moto Z2 Force gibi bir avuç telefon, kırılmaz cam ekran ile ekstra millere çıkıyor. Ancak en azından, Gorilla Glass ekranına sahip bir telefon için alışveriş yapmalısınız, bu da cihazınızı kısa düşmelerden korumalıdır (bununla birlikte koruyucu bir kılıf da yardımcı olacaktır).

Cep Telefonu Kamerası Nasıl Olmalı?

Pin

Akıllı telefonun gelişiminde, kameranın işlemciden daha önemli olduğu bir noktaya ulaştık, özellikle de çoğu insanın telefonlarını çekim için kullandıklarını düşünüyoruz. Gittikçe daha fazla akıllı telefon, en az 12 megapiksellik kameralara sahip.
Ancak yalnızca piksel tek başına işe yaramaz. Bunun yerine, görüntü kalitesi, diyafram, hız ve özelliklere dikkat edin.

Örneğin, iPhone 8 Plus ve iPhone X arkadaki çift kameraları ile etkileyicidir, gerçek bir 2x optik zoom ve arka planı bulanıklaştırmak için Portre Modu sunar. İPhone X, ön tarafta Portreler sağlayan bir TrueDepth kamerayla bir adım daha ileri gidiyor.

En İyi Kameralı Telefonlar

Google Pixel 2, arka ve ön kameralarla aynı etkiyi yaratacak yapay zeka ve yazılımlardan yararlandığı için çift kamerasız bir Portre Modu sunar. Ancak bizi daha da çok etkileyen şey Pixel 2 ve Pixel 2 XL’in düşük ışık performansıdır. Telefonun geniş f / 1.8 diyafram açıklığına sahiptir. (sayı ne kadar düşükse, diyafram açıklığı o kadar iyidir.)

Videoya gelince, yalnızca çözünürlüğe değil kare hızına da dikkat edin. Saniyede 60 kare hızda 4K kayıt idealdir. Ancak bu görüntünün kararlılığı da önemlidir, bu nedenle optik (dijital olmayan) sabitleme sunan lensleri arayın.

Mümkünse, görüntüleri daha hızlı yakaladığından emin olmak için satın almayı planladığınız telefonu test edin; bazı orta seviye ve düşük seviye telefonlar gecikmeden mustarip. Bir ton fotoğraf ve video çekmeyi planlıyorsanız, microSD kart yuvasına sahip bir telefon arayın.

Telefon İşlemcisi Nasıl Olmalı?

Pin

Bir telefonun içindeki iyi bir işlemci, uygulamalar, daha yumuşak bir oyun ve hızlı fotoğraf düzenleme için yeterince iyi olmalıdır. Ancak çekirdeklerin sayısı çokta önemli değil. Genel performansı ölçen testler ile performans sonuçlarına bakmak daha iyi olacaktır.

Şu anda en hızlı mobil çip (şimdiye kadar),iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın içinde bulunanApple’ın A11 Bionic işlemcisi. Örneğin, A11 bir 4K videoyu düzenlemek için sadece 42 saniye sürdü, Pixel 2 için yaklaşık 3 dakika ve Galaxy S8 + için 4 dakikadan fazla.

Android telefonlar arasında, Snapdragon 835 işlemci , sınıfının lideri yongasıdır. Mümkün olan en iyi sanal gerçeklik ve oyun performansını ve daha uzun pil ömrüne karşılık gelen daha iyi verimliliği istiyorsanız, bu işlemciye sahip olmalısınız.

Pin

Cep Telefonu Ram Kaç Olmalı?

İşte çoklu görevler için kritik öneme sahip olan akıllı telefonların önemli parçası RAM.

1GB sistem belleği olan telefonlardan uzak durun. Daha orta seviye telefonlarda 2GB, iyi ve standart. Ancak, en son bayrak gemilerinde 4GB’yi ve Galaxy Note 8 gibi ultra premium telefonlarda 6GB’yi bulacaksınız.

Pin

Oyun Telefonu Nasıl Olmalı?

Bazı telefonlar, oyun oynamak için tasarlanmış Razer Phone gibi 8 GB’a kadar çıkar.

Bazı oyunların 1GB’tan fazla depolama alanını kolayca alabildiği göz önüne alındığında – kaç tane yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videonun akıllı telefon sahiplerinin yakaladığından bahsetmiyorum bile – mümkün olduğunca fazla dahili depolama alanı seçmeyi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bugünlerde çoğu premium telefonlarda minimum 64 GB olmalıdır. Çok fazla fotoğraf ve video çekiyorsanız 128GB, 4K video kaydetmek ve bir ton oyun indirmek istiyorsanız 256GB öneririz.

Bir microSD kart depolama alanınızı genişletmeye yardımcı olabilir. Birçok Android telefonunda bulunur, ancak Apple’ın telefonları bu seçeneği sunmaz.

Pin

DİGER TEMEL ÖZELLİKLER:

Kablosuz Şarj
Apple,  iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X ile kablosuz şarjı desteklemekte, bazılarımız bu özelliğe çok daha fazla dikkat ediliyor. Buradaki fikir, cihazınızı uyumlu bir kablosuz şarj matına yerleştirmektir. Ve kablosuz olarak şarj olmasıdır.

SENSÖRLER:

Parmak İzi ve Yüz Tanıma Güvenliği
Parmak izi sensörü, parola veya PIN girmek zorunda kalmadan telefonunuzun kilidini açmanızı oldukça kolaylaştırır. Bu cihazların çoğu oldukça hızlıdır ancak parmaklarınızda ter veya kırıntı varsa problem yaratabilir.

Telefon alırken sensörün yerleştirilmesine dikkat ederiz. Örneğin, LG, sensörünü telefonlarının arkasında orta tarafa yerleştirirken, Samsung’un sensörü garip bir şekilde Galaxy S8 ve Not 8’deki fotoğraf makinesinin yanında bulunuyor.

Pin

SONUÇ:

Son olarak, şimdi veya yolda sizin için önemli olabilecek birkaç başka şeyi düşünün. Stereo hoparlörü var mı? İPhone X ve Galaxy S9 gibi üst düzey telefonlar en başı çeker; bu, yukarıdan ve aşağıdan gelen tüm sesleri duyduğunuz anlamına gelir (veya bir film izliyor ve oyun oynuyorsanız sola ve sağa) Kablosuz şarjı destekliyor mu? Telefonunuzu masanızdaki bir pedin üstüne koymak istiyorsanız, bu kullanışlı olabilir. Kulaklık jakı var mı yoksa kablolu kulaklığınızla Bluetooth kulaklık mı yoksa adaptör mü kullanmanız gerekecek? Daha yeni 5G ağlarını destekliyor mu? ABD kablosuz taşıyıcıları bu yıl daha hızlı ağlar açacaklar; bu da uygulamaları, oyunları, dosyaları ve daha fazlasını daha hızlı indirebileceğiniz anlamına geliyor. Biraz geleceği kanıtlamak istiyorsanız, bunu da düşünün. Sizin fikirlerinizi konu altına yazmanızı bekliyoruz. Grupanda ekibinden bu günlük bu kadar. Şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın