ABD’de Yasaklanmasının Ardından HUAWEİ Telefonuma Ne Olacak?

Huawei, ABD hükümeti tarafından, “Huawei ile yürütülen yasal olarak bağlayıcı sözleşmeleri ve anlaşmaları kesti, yazılım güncellemeleri ve yamaları dahil olmak üzere mevcut ve şu anda tamamen operasyonel ağ ve ekipmanlarının bakımı ve desteklenmesi için HUAWEİ 90 günlük geçici bir lisans aldı .

 

Google, Trump yönetiminin Çinli kuruluşun ABD şirketleri ile ticaret yapmasını engellemesi üzerine Android’in en büyük telefon üreticilerinden biri olan Huawei’yi Android güncellemelerini askıya aldı.

Yasak, Google (veya başka bir ABD şirketi) ilk hükümet onayı olmadan Çinli şirkete herhangi teknolojileri tedarik etmemesi anlamına geliyor.

Peki bu yasak Huawei akıllı telefon sahipleri için ne anlama geliyor?

Huawei telefonum nasıl etkilenir?

Temel Android işletim sisteminin dışında , Google şu anda Google Play Store, Gmail, Google Haritalar ve diğer Google uygulamaları gibi Huawei servislerini lisanslamaktadır. Yasak, Google’ın bu hizmetleri yeni Huawei cihazlarına lisanslayamayacağı anlamına geliyor. Google, Google’ın hizmetlerinin hala mevcut Huawei cihazlarında çalışacağını söyledi.Lakin bu surenin 90 günden sonra devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Pin

Huawei telefonum hala çalışıyor mu?

Evet. Android açık kaynak kodludur ve kullanmak isteyen herkese açıktır, bu nedenle temel işletim sistemi etkilenmez. Yasakta yalnızca lisanslı hizmetleri etkiler. Google, Google Play Store’un (uygulama mağazası) ve Google Play servislerinin Huawei akıllı telefonunuzda çalışmaya devam edeceğini söyledi ( Engadget , bunun hala mümkün olduğunu bildiriyor çünkü Google ile Huawei arasında bir etkileşim gerektirmiyor). Yeni telefonlar için durum böyle olmayabilir.

Huawei telefonları hala Android güncellemelerini alacak mı?

Şuan için güncelleme alma konusundan 90 güne kadar herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Halihazırda 90 günün ardından gelicek güncellemeleri alamayacağı düşünülmektedir.Bu durum HUAWEİ kullanıcılarını oldukça tedirgin etmektedir.

Bir uzman, Google’ın Huawei’ye yaptırım kararının Çin teknoloji devi için ölüm cezası olabileceğini ve müşterilerini bir dizi siber güvenlik sorununa maruz bırakabileceğini söyledi.

Siber güvenlik firması Edgescan’ın CEO’su Eoin Keary, MailOnline’a bu çekiç darbesinin Huawei için ‘sonun başlangıcını’ olabileceğini söyledi.

Kullanıcıların uygulamalarını güncelleyememesi, hızlı bir şekilde modası geçmiş ve savunmasız hale geleceği için ciddi bir konudur.

Pin

Google, bunun Huawei kullanıcıları için ne anlama geleceği konusunda sıkıntıda kaldı, ancak mevcut telefonlar muhtemelen bazı uygulamaların mevcut sürümleriyle sonsuza dek sıkışmış olacak.

Sonuç olarak HUAWEİ laptoplarda ilerki zamanlarda güvenlik açığı dışında kullanıma engel bir sorun olmayacağı, fakat HUAWEİ telefon kullanıcıları için bu durum pek iyi görünmüyor. 90 günlüğüne alınan lisansın bitmesinin ardından HUAWEİ’nin nasıl bir adım izleyeceğini bilmememize karşın, yetkililerin şimdiye kadar herhangi bir bilgide paylaşılmamıştır.Sizlere en son güncel durumları paylaşmaya devam edeceğiz.

BY:Boz

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın