ABD Yasağından Sonra HUAWEİ Dizüstü Bilgisayarlara Ne Olacak ?

Huawei 2017 yılında dizüstü bilgisayar pazarına girdiğinde, hiç kimse şirketin bu kadar hızlı büyümesini beklemiyordu. Şimdi, piyasaya sürülmesinden iki yıldan az bir süre sonra, Huawei dizüstü bilgisayarlarının kaderi , ABD hükümeti ile şirketin gerginlikleri yüzünden  , ABD tehdit ederek şirketin uluslararası operasyonlarını engelleme tehdidinde bulunuyor.

ABD Yasağından Sonra HUAWEİ Dizüstü Bilgisayarlara Ne Olacak ?Pin

Huawei, ABD’nin Çin hükümeti için şirket casusluğu yapmakla suçlanmasının ardından geçen birkaç yıl içinde ABD’de itibarını kaybetti. Ve ardından ABD hükümeti HUAWEİ markasının ülkede kullanılmasını yasakladı.

Bundan sonra ne olacak sorusuna gelelim, Bildiginiz üzere HUAWEİ model laptoplar halihazırda Windows tabanlı işletim sistemi kullanmaktadır. ABD’nin koyduğu ambargo sonrası satın almış olduğunuz HUAWEİ marka laptoplar, gün itibarı ile güncellemeleri kesti.Lakin şimdilik endişelenilecek bi durum yok. Elimde HUAWEİ laptop var hemen elimden çıkarım düşüncesine kapılmadan önce yazımızın devamını, dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

En son kısıtlamalardan kısa bir süre sonra Google , Android güncellemelerini Windows güncellemelerini Huawei akıllı telefonlarından ve laptoplarından çekme kararı aldı. Akıllı telefonlar hususunda sizlere bi sonraki konumuzda gerekli bilgilendirmeleri paylaşacağız.

Gelelim Windows güncellemesini artık alamayacak olan Huawei laptoplarına.
Bloomberg Huawei raporuna göre , Huawei’nin böyle bir yasağa hazırlanmakta olduğu ve üç ay daha çalışmaya devam etmesi için yeterli miktarda fiş ve bileşen stoğunun depolandığı bildirildi . Şirket arz yetersizliği ile karşı karşıya kaldığında Huawei dizüstü bilgisayarlara ne olacağı belli değil.Yani elinizdeki laptoplar 3 ay daha güncellemeleri almaya devam edicektir. Eğer HUAWEİ marka yeni bir laptop almak istiyorsanız sizlerin için haberim kötü. Yeni alacağınız HUAWEİ laptop’un 3 ay sonra hiçbir güncellemisini almayacağını bilmelisiniz.

ABD Yasağından Sonra HUAWEİ Dizüstü Bilgisayarlara Ne Olacak ?Pin
huawei laptop

Huawei , Şubat ayında yeni bir MateBook X Pro ve MateBook 14’ü tanıttı ancak ABD’nin fiyat ve uygunluğunu açıklamadı. Şirket , dizüstü bilgisayarlarının geleceği hakkında soru sorulduğunda Windows Central’a “şu anda yorum yapamadığını” söyledi .

Gözler, yazılım devinin Google’ı takip edip etmeyeceğini ve Huawei dizüstü bilgisayarların Windows 10 güncellemelerini yüklemesini engelleyip engellemeyeceğini görmek için Microsoft’a yöneliyor. Microsoft, TechRadar’a konuyla ilgili “paylaşacak hiçbir şeyin” olmadığını ve bu tür bir yasak için kapıyı açık bıraktığını söyledi. Windows 10 güncellemeleri olmadan, Huawei dizüstü bilgisayar yeni özellikleri kaçırır ve muhtemelen güvenlik açıklarına açık kalır. Bu demek oluyorki 3 ayın ardından güncelleme almasa bile HUAWEİ laptopunuzu uzun süre kullanabileceksiniz.Lakin güvenlik güncellemesi alamadığınızdan güvenlik açığna maruz kalabilirsiniz.

son olarak halihazırda bir HUAWEİ marka laptopunuz varsa, şimdilik enşelenebilinecek  bir durum söz konusu değil. Ayrıca HUAWEİ MUİ OPPO gibi çin dünya markalarıyla birleşip kendi işletim sistemlerini kurmayı planlıyor,lakin bu biraz zaman alacağa benziyor.Çünkü bu dünya markalarından henüz resmi bir bilgi yayımlanmış değil.

ABD Yasağından Sonra HUAWEİ Dizüstü Bilgisayarlara Ne Olacak ?Pin

HUAWEİ telefonunuz varsa akıbeti hakkında en güncel bilgiyi bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz BY boz.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda