Bir Power Bank Almadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 8 Özellik

0
112

Bir power bank bugün en kullanışlı araçlardan biridir . Telefonunuzu veya şarjlı olan diğer cihazlarınızın şarjı bittiğinde, bir harici şarja takın ve anında şarj olmaya başlasın.Büyük hizmet! Fakat bir power bank satın almak tahmin ettiğiniz kadar kolay değil. Bir tane satın aldıysanız ve ondan hoşnut değilseniz, birkaç ehemmiyetli etkeni kaçırmış olabileceğinize inanıyoruz.

Bir powerbank satın alırken, en önemli özelliklerinin  yanı sıra marka isimi, müşteri hizmetleri ve aletin gerçek kapasitesi gibi etkenleri göz önünde bulundurmalısınız.

Bugün bu yazıda, bir harici şarj deposu satın almadan önce kontrol etmeniz gereken 7 özellikten bahsedeceğiz.

1. Power Bank’lerde Kapasite Oyunu:

5000mAh kapasiteli bir power bank 2500mAh pilli bir telefon için iki tam pil dolumu sağlıyor mu? Yanıtın evet olmasını istediğimiz kadar, ne yazık ki doğru değil.

Akıllı telefonlar için güç hesaplamasında enerji 5 Volt olarak alınır. Ancak power banklar üretiminde,  Li-ion (Lityum-İyon) pil hücrelerini kullandığından 3,7 volt olarak hesaplanır. Ve bu fark şarj döngülerinde bir düşüşe sebep olur.

Neyse ki, her bir powerbankın şarj döngüsünü kapasitelerine göre hesaplamanın bir yolu var.

Şimdi 5000mAh power bank örneğini ele alalım.

Burada toplam güç 5000mAh x 3.7V = 18500mWh olacaktır.

Şimdi, kapasiteyi 18500mWH / 5V = 3700mAh olarak hesapladık. Yani gerçek kapasiteni bulmuş olduk.

Ve kapasiteyi etkileyen diğer faktörlerde var. Isı kaybı, direnç ve ürünün giderek bozulması gibi diğer unsurları da resme dahil etmeniz gerekir.

2. Power Bank Ömrü:
Bir Power bank sizce ne kadar bir sürede kapasitesini korur? ne kadar müddet fayda alınabilir? Net sayıları söylemek biraz zor, fakat bir şey net – sonsuza dek değil. En iyi olasılıkla, 3-6 ay gibi yüksek kapasiteli bir harici şarjınız olacak. Çok düşük kaliteli ürünlerde bu yalnızca bir ayda gerçekleşebilir. Bunun için bilindik markaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

3. Garanti Kapsamı:
Hemen peşinden, power bank için garanti kapsamı öenmli konulardan biridir. Ayrı olarak, mevzubahis şirketin müşteri hizmetleri hakkındaki geri bildirimlerini kontrol etmelisiniz.

Aslında bunu yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken, Sayın alacağınız ürünü online alışveriş sitelerinden bulmak, inceleme bölümünü açmak ve müşteri hizmetleri ile ilgili  yorumları aramaktır.

4. Ekran Güç Göstergesi:
Güç Göstergesi çoğunlukla gözden kaçan bir özelliktir. Fakat size en ehemmiyetli özelliklerden biri olduğunu söyleyelim. Powerbankler giderek gücünü kaybeder. (şarj etmiş olsanız dahi durduğu yerde güç kaybedecektir.) Şarjı var diye güvenip yanınıza alıp çıkarsanız  boş bir güç bankası ile yola çıkmış olabilirsiniz.

İşte o vakit güç göstergeleri işe yarıyor. Çoğunlukla küçük LED ışıklar şeklindeki bu şık küçük özellik, üründeki rezerv enerjiyi bilmenizi sağlar.

Birkaç alette, yedek enerjiyi bilmek için onları sallamanız gerekir. Diğerlerinde, bu göstergeleri açmak için küçük bir düğme var. Vaziyet ne olursa olsun, satın aldığınız ürünün bu kullanışlı LED göstergeleri ile geldiğinden emin olun.

5. Şarj Olma Süresi

Özenle bir yolculuğa hazırlandığınızı hayal edin: Yedek olarak götürmeye karar verdiğiniz power bankin  şarj edilmesinin sonsuza kadar sürdüğünü,powerbank şarjınızın yeterince dolmadığını gördüğünüzde öğreniyorsunuz. Yeterli güç deposu seçenekleri bulamadığınız uzun uçuşlar (veya yaz kampları) için bir felaket olur!

Taşınabilir güç bankaları, bilhassa daha büyük kapasiteye sahip olanlar, şarj olması çok zaman alabilir. Bununla birlikte, takriben 20000mAh iyi bir kapasiteye sahip aletin, şarjı doldurması 6-7 saatten fazla sürmemelidir.

Yapılacak en iyi şey, gücü geri şarj etmek için Hızlı Şarj girişi sunan aletleri aramaktır. Bu şekilde, power bankınız uygun bir sürede dolum sağlayacaktır.

6. QC veya Hızlı Şarj Desteği

Hızlı Şarj’tan söz etmişken, telefonunuz Hızlı Şarjı destekliyor mu? Evet ise, daha düşük hızda şarj eden bir power bank işinizi görmeyebilir.

Çoğu Güç bankasının tüm irtibat noktalarında Hızlı Şarj (QC) yoktur, sadece tek bir bağlantı noktasında bulunur. Bu yüzden, sadece tüm portların kapasitesini kontrol etmek mantıklıdır.

Yinede portlardan birinin QC desteğine (tercihen QC 4.0 veya 3.0) sahip olması, ancak geri kalanı 1A’de olmasıda pek iyi bir olamayabilir. En iyi seçim, 2.4A, 5A’de veya QC simgesi ile bağlantı noktaları karışımı olan aletleri tercih etmektir.

7. Marka
Markaya yeterince güveniyor musunuz? Bu, bir akıllı telefon veya taşınabilir bir güç bankası olsun, satın aldığımız rastgele bir ürün hakkında sormamız gereken bir sual. Bazen en küçük markalar dahi en iyi ürünleri çıkarırken, çoğunlukla büyük markalar kaliteli ürünler üretmektedir.

Bu ürünleri online olarak satın alıyorsanız, satıcı geri bildirimlerini ve derecelendirmelerini gözden geçirmek için biraz vakit ayırın. Marka isimi öne çıkabilir fakat her zaman harika bir ürün ürettikleri anlamına gelmez.

8. Ağırlık

Son olarak, ürünün ağırlığına dikkat edin. Yüksek kapasiteli power bankların biraz daha ağır tarafta olma eğiliminde olduklarını kabul ediyorum. Ancak günün nihayetinde, sırt çantanızı aşağıya çeken bir ürünü veya pantolon cebinize kolayca koyamayacağınız bir ürünü taşımak istemezsiniz.

Bugün sizlere bir power bank alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık.Sizinde eklemek istedikleriniz varsa konu altından yazabilirsiniz. Bugünlük bu kadar. Şimdilik hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here