Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır? Ürün Gümrüğe Takılır Mı?

99
61849

Merhaba arkadaşlar umarım iyisinizdir. Aliexpress’te yapılan alışverişlerde ”-Gümrük vergisi ne kadardır?” ”-Ürünüm gümrüğe takılır mı?” gibi sorular aklınızı kurcalıyordur. Gelin hep birlikte Aliexpress Gümrük vergisi sınırı Ne kadardır? Ürünüm Gümrüğe takılır mı? Aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Aliexpress’ten gümrüksüz kaç TL’ye kadar alışveriş yapabilirim ?

Güncelleme: 15.05.2019

Gümrük bakanlığının son açıkladığı genelgeye göre eskiden 22 EUR olan gümrük vergisi sınırı sıfır(0) olarak belirlendi. Eskiden alışveriş yaptığınızda, 22 EUR geçmeyen gönderileriniz vergiden muaf tutuluyordu. Son yapılan değişiklik ile bu limit kaldırıldı ve tüm gönderilerin %20 oranında vergilendirilmesi kararlaştırıldı. Bu demek oluyor ki artık aliexpress’te ve yurt dışından yapacağınız tüm online alışverişlerinize gümrük vergisi ödemeniz gerekecek.

Ürünüm Gümrüğe Takılmaması İçin Ne yapabilirim?

Ürününüzün gümrüğe takılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

30 mayıs 2019 tarihine kadar gelen paketlere vergi uygulanmayacağı açıklandı.

30 mayıs 2019 tarihinden sonra gelen tüm gönderilerinize vergi yansıtılacağı açıklandı.

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Ürün gümrüğe sunma bedeli:8 TL  (10.10.2019 güncellendi)

Damga Vergisi

Çin ve Diğer Ülkelerden Gelen Ürünler İçin %20 vergi

AB Ülkerinden gelenler için %18 vergi

Eğer bandrol gerektiren yayın cihazı(radyo TV cihazları) ise bunlara artı olarak TRT bandrol ücreti. (10 EUR bandrol ücreti).(7 EUR olan bandrol ücreti 10 EUR olarak güncellendi).

Ödeme çıkacaktır.

En düşük tutarlı bir siparişiniz için ödeyeceğiniz vergi tutarı, minimum 15 TL dir. 

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır? Detaylar için Lütfen Tıklayınız.

İşleyiş Nasıl Olacak? Nasıl vergilendirilecek? 

Vergilendirmenin nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmazken, büyük ihtimalle paket üzerine yazılan değer üzerinden vergilendirme yapılacak. Düşünüldüğü zaman her paketin açılması mümkün olmayacaktır. Rastgele çekilen paketler açılacak ve değer tespiti yapılacağı kanaatindeyiz.

Ürün değeri Neye Göre Hesaplanıyor?

Bazı ürünleri gümrük açıp, ürün değerini internetten araştırıp gümrük vergisini hesaplıyor. Eğer ürünün değerini tespit edemez ise sizden fatura, kredi kartı ekstresi veya satın alma ekranı görüntüsünü beyan etmenizi isteyecektir.

Faturayı Nasıl Tedarik ederim?

Faturayı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Firma elektronik ortamda proforma fatura hazırlayıp size gönderecektir.

Son Yayınlanan Gümrük Genelgesi :

Sayfa 10 Resmi GAZETE 15 Mayıs 2019 Sayı 30775

4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1

29/9/2009 tarihli ve 2009 15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kanunu ile yürürlüğe konulan 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerin Uygulanması Hakkında Kararın 45’inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kışise| kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.”

MADDE 2
Aynı Kararın 62 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmişıir.

“(1) Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla. posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen esyalarının değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45’inci maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59’uncu maddede belirlenen Iimitleri aşan eşyanın değeri uzerinden;

a) Avrupa Birligi ülkelerinden doğrudan gelmesi dummunda %18,

b) Diğer ulkelerden gelmesi durumunda %20,

c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0.

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında ek ve maktu bir vergi tahsil edilmesi.”

MADDE 3

Aynı Kararın 126’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beş katına” ibaresi “on katına” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4

Aynı Kararın eki Ek 9’un “B Diğer Eşya” başlıklı bölümünün “b-Elektronik/Dijital Eşya“ kısmının 8 inci sırası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensuplan hariç olmak üzere) yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla üç takvim yılında 1 adet)”

MADDE 5

Bu Karar yayımlandığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girer.

MADDE 6

Bu Kanar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Grupanda İyi alışverişler.Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

99 YORUMLAR

 1. İYİ GÜNLER BEN DİŞ HEKİMİYİM YURT DIŞINDAN BİRER TANE APEX LOCATOR VE ENDO MOTOR ALMAK İSTİYORUM.GÜMRÜĞE TAKILIR MI ACABA. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhaba,

   Bu ürünler sağlık ürünleri olduğu için gümrükten italat izin evrağı gerektirebilir. Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Endo motor daha önce alanlar var sıkıntısız geldiğini biliyorum. Diğeri için bir şey diyemiyorum.

   Syg

 2. Merhaba ben aiexoressten 361 tl lik bir ağız maskesi aldım bisiklette kullanmak için. Ürün ülkeye gşrdi ve takip kısmında gümrükte bekletiliyor dşyor ve srdından günrük işkemleri başlatıldı yazıyor 18 08 2020 tarş itibarı ile şimdi ürünüm gümrüktemi kaldı ne yapmam lazım ve nekadar vergi öderim acaba

 3. Merhaba. Ben Aynı üründen 4 adet satın aldım ama siparişte toplam 6 adet ürün var, 2 alana 1 bedava kampanyası tarzı bir şey vardı. Şimdi internette gördüğüm kadarıyla aylık 5 ürün sınırı ve aynı üründen 3ten fazla alımda ticari ürün sayılması olayları varmış, doğru mudur? Bu ürünlerim ticari mi sayılacaktır? Ayrıca 5ini aldım diyelim, 6.sı ne olacaktır? Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Merhaba Mert,

   Ürünlerin hepsi tek pakettemi geliyor? Gümrük memurunun gözünden kaçabilir veya ticari saymayabilir . Bu tamamen gümrükten işlem yapan kişinin insiyatifine kalmış bir şey.

   Syg

 4. Merhaba.vergiye tabi bir elektronik tamir dukkanim var.2019 aralikta aliexpresten kucuk entegrelerden 25 adet kadar tek pakette siparis verdigim olmustu, fiyatini etikete 10 dolar yazmasini soylemistim. ve vergi olarak 30 lira odemistim.simdi ilk defa Alibaba. Comdan siparis vericem. Alibaba.comdan tek kutuda 5kg agirliginda 30x30x20cm boyutlarinda 2000 liralik 40 adet kucuk ekran siparis etmek istiyorum.bunun icin ne kadar vergi oderim, ayni zamanda bu urun buyuk ihtimal gumruge takilir. Gumrukten cekmem icin ortalama ne kadar gumruk musaviri icin ucret odemem gerekir.

  • Merhaba Zehra,

   Bu şekilde alışveriş yapmanız durumunda ürünler gümrükten geçmeyecektir. Ticari olarak sayılır ve gümrükten çekmek için bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekir. 250 Usd bir alışveriş için 50 USD + ek ücretler olarak hesaplanır.

   Syg

   • Merhaba sevgili panda Ben aliexpresten bestva marka 1000wat bitki yetiştirme lambası almak istiyorum bu ürün sorunsuz bir şekilde elime ulasirmi yada gümrüğe takılıp satıcıya gerimi döner yanitlarsan çok sevinirim

 5. Merhaba aliexpress veya bangood gibi sitelerden türkiye de satmak için iPhone kılıfları alacağım tek seferde 50-60 tane bu ürünlerin gümrükten geçme olasılığı nedir ? ürünlerin vergisini ödemek için sadece bir ürünün vergisini mi ödeyeceğim. yoksa sepette bulunan 60 tane ürünün (500tl diyelim) 500 tl nin %20 si mi vergi olarak ödenecek ? bir ürünün fiyatı 10tl yoksa bu 10tl nin %20 si 2 tl ediyor 60 tane ürün olunca 120tl vergi mi olacak

  • Merhaba,

   Çoklu ürün alımları ticari sayılır ve ithalat izinleri gerektirir.Bunun için vergiye tabi olmanız ve bir gümrük müşaviri ile çalışmanız gerecektir.(adet konusu gümrük memuruna kalmış. Ticari sayma ihtimalleri yüksek.) Banggood’dan vergiler dahil olarak satın alırsanız olabilir. Toplam tutar üzerinden vergilendirilirsiniz. Bir adet ürün üzerinden değil. minimum gümrük vergisi 15-18 TL arası tutar.(harcamanız 1 TL olsa dahi) Daha detaylı bilgiler için Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır? Konusunu ziyaret edebilirsiniz.

   Syg

 6. Merhaba, alibaba dan 10 adet ürün spariş vermek istiyorum. Saticiyla görüştüm. Ürünler elektrikli kaynak makinesi. Bu üründen daha önce tek tek sipariş verdim ve sorunsuz vergisini ptt gorevlisine ödeyip teslim aldim. Ama tek seferde 10 adet veya daha fazla sipariş vermem durumunda gümrüğe takılma gibi bir durum yaşanır mı veya yaşanırsa teslim alma şansım olur mu. Teşekkürler.

  • Merhaba Emre,

   10 adet almanız durumunda ticari bir alışveriş sayılabilir ve gümrükten çekmek için ithalat izinleri vb. Bir sürü teferruat çıkacaktır. Bunlarında ancak bir gümrük müşaviri ile çözebilirsiniz. Buda maliyetli bir işlemdir. Bu riske girmek isterseniz satın alabilirsiniz.

   Syg.

 7. Merhaba,
  Ben Aliexprees’ten 2 tane akıllı saat sipariş ettim kargo takibe girdiğimde ilk önce gönderi başarısız, gümrükte tutuluyor, gümrük yada satıcıyla iletişime geçin diyordu daha sonra tekrar takibe girdiğimde gümrük işlemleri başaltıldı diyor bu durum her takibe girdiğimde değişiyor arasıra acaba tam olarak gümrüğe takıldı mı yoksa gümrükteki işlemlerin uzun süreceği için mi böyle oluyor yardım ederseniz çok sevinirim 🙂

 8. Merhaba ben aracıma plastik aksam söyledim yanlız takip numarası da var 40 gün kadar oldu söyleyeli hala elime ulaşmadı PTT den ve ya AliExpress in kendi tavsiye ettiği site den baktığımda ürün menşei ülkesinden çıktı yazısı var ama daha sonrası yok daha önce de alışveriş yaptım ama ilk defa böyle oluyor ben ürünü iptal de edemiyorum bununla alakalı sormam danışmam gereken bir yer varmı PTT yardımcı olamadı gümrüğe mi takıldı ve ha başka bir şey aklıma gelmiyor bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba,

   Ürününüz Takipsiz bir kargo ile gönderilmiş gibi görünüyor. PTT internet sitesinden sorguladığınızda bilgi çıkıyor mu? Takip numarasını verebilirseniz sizin için kontrol edebiliriz.

   Syg

 9. Merhaba az önce ipadim için klavye sipariş ettim 150₺ değerinde. Teknoloji olarak geçmez değil mi? Ne kadar vergi öderim acaba? Vergiden haberim yoktu iptal etsem ücretimi geri tahsis edebilir miyim, lütfen yardımcı olur musunuz? Sinirlerim bozuldu ya..

  • Merhaba,

   150 TL için max. 38-40 TL arası gümrük vergisi çıkacaktır. Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer ürün yola çıkmadı ise iptal edebilirsiniz. Ücret iade izi yapacaktır. Kargo takip numarası girmedi ise,
   Sipariş içinden iptal butonunu kullanın.
   Daha sonra satıcı ile iletişime geç butonu kullanarak satıcıya iptal etmesini gümrük problemi olduğunu söyleyin.
   Satıcı iptal işleminizi onayladığında ücret iadeniz 7-20 iş günü içinde kartınıza iade edilir.

   Syg

   Syg

 10. Merhaba; AliEkspress’den 180 T:L Değerinde Bluetooth Kulaklık Aldım. Ürünü Türkiye Post Kargosuyla Sipariş Ettim. Ürün, Kısa Sürede Türkiye’ye Geldi. Toplam 28 T.L Vergi Belirleyip Dağıtım İçin Gönderilmiş. Ancak, Ürün, Bursa Yerine, Mersin, Tarsus’a Gönderilmiş. Takip Sitesinde Ürünün Bu Adreste Dağıtıma Çıktığını Öğrenince Bölgemdeki Pttye Gittim.Durumu İzah Ettim. Bana, Tarsus Ptt Telefon Numarasını Verdiler. Aradım. Ürünüm, Dağıtıma Adres ( Doğru Olmadığından) Çıkarılmayıp Bekletilmiş. İlgili Yetkiliye, Ürünümün Bana Ait Olduğunu Teyyid Ettim. Adresime Göndermelerini Rica Ettim. Ürünü Bursa Bölge Ptt sine Beklerken, Ürünün İstanbul Başakşehir’e Gittiğini Öğrendim. Ürünüm,12/07/2019 dan Beri Başakşehir’de ve Hiç bir İlerleme Yok. 2 Sorunun Cevabını Merak Ediyorum.. Ürünüm, Tekrar Tarafıma Dağıtıma Çıkarılır mı ? Yada, Bana Bir Bildirim mi Gelir ? Cevap Verilirse Sevinirim.. Saygılar…

 11. Ben Feelword dslr harici monitör alicam fiyat olarak 131 dolar yani 784tl türk lirası olarak gümrük’te takılma ihtimali ve vergi % kaç oranı olur sizce…

  • Merhaba,
   %20 gümrük vergisi +%6.7 ötv + gümrük sunum ücreti çıkacaktır.
   (215-230 TL arası max vergi çıkacaktır.)
   85.28 Monitörler ve projektörler (televizyon alıcı cihazı ile mücehhez olmayanlar);
   televizyon alıcı cihazları (radyo yayınlarını alıcı cihazı veya ses veya görüntü kayıt
   veya tekrar verme cihazıyla birlikte olsun olmasın) (8528.42.00.00.00;
   8528.52.10.00.00; 8528.62.00.00.00 hariç)
   % 6,7

   Syg

  • Merhaba,

   Her paketiniz için ayrı Vergilendirme yapılacaktır. Tozluk ve gözlük için toplam 30 TL, krampon için maksimum 33-35 TL kadar gümrük vergisi çıkacaktır.(her paket için, değeri ne olursa olsun 15 TL gümrük vergisi çıkmaktadır.)

   Syg

   Syg.

 12. Merhaba. Ben 5 parça işleme ipi istedim. Çok hafif(2 -3 kg) ama ebatlı. Toplam 263 tl ödedim. Acaba ne kadar vergi gelir ? Tekrar bir sipariş daha vermeyi düşünüyorum da akıllıca mı acaba? Bir de önceki siparişimde de 50 tllik tek parça ipe 14.5 vergi vermiştim.

  • Merhaba,

   Paket üzerinde yazan değer üzerinden hesaplanır. 263 TL için 50-60 TL maks. vergi çıkacaktır. Akıllıca olup olmadığı konusunda yorum yapamıyorum. Söylediğiniz ürün yurt içi piyasası ile karşılaştırın. Duruma göre kara verin. 🙂

   Syg.

  • Merhaba,

   Aliexpress ten aldığını ümit ediyorum. 777 TL olan bir multimedya teyp için,
   %20 gümrük vergisi,
   %18 ötv
   10 EUR trt bandrol ücreti ve
   Gümrüğe sunma ücreti çıkacaktır. (normal şartlarda olması gereken bu şekildedir.)

   145 TL + 140 + 70 TL + 9 TL = 364 TL (yaklaşık hesapladım aşağı yukarı bu kadar tutacaktır.)

   Syg.

 13. Merhabalar, vergi verileceğine dair haberim olmayarak 5 liralık 2 farklı ürün aldım. Bugün kargodan aradılar teclim için alamadım ayrıca vergi parası da varmış gereksiz yere vergi parası ödemek istemiyorum açıkçası ödemem gibi bir lüksüm var mı?

 14. Banggood sitesinden altın arama dedektörü satın aldım ve bu ürün gümrüğe takılmış dil firmasında mail aldım ve kendilerini aradığımda gümrük müşaviri ile görüşmem gerektiğini söylediler. İnternet üzerinden bulduğum müşavir numarasını aradım ürünün bana 1500 tl gibi bir fiyatla gelebileceğini söylediler ürünün çinden alış fiyatım vergiler dahil 850 tl cıvarında bu ürünü ben kendim çıkartamazmıyım maliyeti ne kadar olur prosedür nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

  • Merhaba İsrafil,

   Metal dedektörleri ile ilgili yasal mevzuata hakim değiliz. Fakat bu ürünlerin edinilmesi oldukça zorlaştırıldı. Kaçak Kazıların önüne geçmek için oluşturuldu. Gümrükte özel bir mevzuatı olduğu aşikar. En kolay çözümü teslim almayın ürün geri satıcıya iade edilsin. Banggood müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek ücret iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

   Syg

  • Merhaba Salim bey,

   Adresiniz doğru ise Herhangi bir problem olmayacaktır. Dağıtım yapan kişi sizi bulamayınca en yakın postahane ye bırakacaktır. Şahsen başvuru yaparak paketinizi alabilirsiniz.

   Syg

 15. Merhabalar,
  Ürünüm gümrükte ve çekim için müşavirle görüşmemi öneriyorlar. Bu Ürünü direkt çekemez miyim? Bir de Ce belgesi olduğu için ekstra uğraşılacağını söylüyorlar. Ürüne ödediğim ücretin 2 Katı kadar gümrükten çekmem için fiyat isteniyor. Bu konuda nasıl ilerlemem gerekir?

  • Merhaba,

   Aldığınız ürünler nedir? Eğer ticaret erbabı değilseniz sizin için işlemler pahalı olacaktır. Gümrük müşaviri ile çalışmanız şart. Yada teslim almayın ürün geri gitsin. Kargo ücretleri hariç ücret iadesi alın.

   Syg.

  • Merhaba Feray,

   Aliexpress’ten yaptığınız alışverişiniz için teslimat süresi içerisinde ürün elinize ulaşmaz ise
   Birinci yapmanız gereken satıcı ile iletişime geçerek onay süresini uzatmasını isteyebilirsiniz. Eğer sonuç alamazsanız;
   Anlaşmazlık açmanız gerekir. ürün ulaştımı? sorusuna ”hayır” lojistik takip problemleri altından ” satın alma koruma süresi bitiyıor fakat paket hala aktarımda” seçeneği ile anlaşmazlık açmalısınız.

   syg

 16. Bende 16 parça ürün verdim (918 tl) ama vergi olayının fiyatlara yansıyacağını sanıyordum. Ücretsiz gönderim seçtim hep. Siparişi 2 hafta önce verdim sölediğiniz şekilde iade edersem param geri yatarmı ?

  • Merhaba Feray ,

   16 parça ürün için tek tek iade etmeniz çok sancılı bir süreç olacaktır. Ürünler tek satıcıdan alındı ise ürünleri teslim almaz ve vergilerini ödemezseniz, ürünler satıcıya iade edilir ve kargo ücretleri hariç ücret iadesi alabilirsiniz. Fakat dediğim gibi tek tek yapmanız hem sancılı hemde uğraştırıcı bir süreç olur. Size tavsiyem ürünler geldiğinde makul gümrük vergileri çıkanları almanız ve diğerleri için iade işlemi yapmanız yönünde olacaktır.

   syg

 17. Merhaba aliekspres ten akilli saat siparisi verdim ancak urun gumrukte beklemis 12 gun somunda geri gitmis bu urune odedigim ucret bana geri yatirilir mi yoksa bizim para yandii mi bilgi verir misiniz

  • Merhaba,

   Geri gittiğine dair olan kargo hareketlerini ekran görüntüsü alarak işaretleyin. Anlaşmazlık açın. Ürün ulaştımı? Sorusuna hayır cevabını verin. Bundan sonra açılan seçeneklerden lojistik takip problemleri altından ürün satıcıya iade edildi seçeneği ile anlaşmazlığı açın.Ekran görüntülerini kanıt olarak yükleyin.Kargo ücretleri hariç genelde iade olamktadır.

   Syg

 18. Alibaba dan nakliye dail 190 dolarlık ürün aldım 10 adet. Ürünler yasaklı ürün deil faturası da elimde mail yoluyla istedim gümrük vergisini ödedikten sonra ürünü kapıda teslim ala bilir miyim yoksa beyanname mi açtırmak gerekiyor

  • Merhaba Kerem,

   Siparişiniz, Posta yolu ile taşıması yasaklı ürün ise herhangi bir şekilde teslim almanız mümkün değildir. Sadece adet olarak bir sıkıntı varsa gümrük beyannamesi hazırlatmanız gerekecektir.

   syg.

 19. KOZMETİK ÜRÜNLERİ SİPARİŞ ETTİK. KOZMETİK EŞYALARI MİKTARI 150 tl GÜMRÜĞE TAKILDIĞI BİLDİRİLDİ. BU EŞYALAR GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLİP ORADAN VERGİSİNİ ÖDEDİKTEN SONRA TESLİMMİ ALACAĞIZ YOKSA EL Mİ KONULACAK BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM

  • Merhaba,

   Kozmetik ürünler gümrük yasaklı ürünlerdir ve tespit edildiğinde gümrükten geçmemektedir. Bu durumda ürünler satıcıya iade edilecektir. Detaylı bilgi için gümrük ile iletişime geçmelisiniz. Daha sonra anlaşmazlık açarak ücret iadesi alabilirsiniz.

   syg

 20. İyi günler bem aliexpres den 11 parça kadar ürün aldım ama hepsinde de vergi çıktığı için PTT de getirir getirmez almayıp Sizin burada yazdığınız gibi iade işlemi başlattım ama ondan sonrasını anlayamadım bendem bazı satıcılar kanıt istiyor ne yapmam gerekli nasıl işlem sürdüreceğim yardım edebilir misiniz lütfen yardımcı olur musunuz

  • Merhaba Tuğba,

   Teslim almadığınız ürünlerin takip ekranlarında “iade” ve “yurt dışına sevk edildi” yazısı tekrar göründüğüne anlaşmazlık açmalısınız. Anlaşmazlık açarken izlemeniz gereken aşamalar ürün ulaştımı sorusuna “hayır” “lojistik takip problemleri” altından “ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile açmalısınız. Kanıt olarak ptt takip sitesinden ekran görüntüsü alın ve iade yazan kısmı işaretleyin. (mümkünse ptt İngilizce siteden ekran resmi alın) bunları kanıt olarak yükleyebilirsiniz.

   Syg.

 21. Merhaba,
  Yüksek çıkan gümrük vergisine nasıl itiraz edecegiz? Kendilerine ödeme bilgilerimi defalarca mail atmıştım onlarda bu ürünün kaydı bulunamadı diye cevap yazdı ama hemen aynı gün ürünün degerinin %50 si kadar vergi çıkartmışlar. İtirazı nereye yapabiliriz.
  Aynı yere tekrar mail attım ama herhangi bir cevap alamadım.

 22. Merhaba, ben 25 dolar civarında bir elektronik ürün almayı düşünüyorum, acaba buna ne kadar vergi gelir öğrenebilir miyim?
  Bazı sitelerde 27 dolar aşağısında olan ürünler için %18KDV+%20ÖTV alınmayacağını sadece 10 TL civarında bir ücret alınacağını söylüyorlar bu doğru bir bilgi mi?

  • Merhaba Veysi,

   Böyle bir durum söz konusu değil. Ürün paketi üzerine yazılan değer üzerinden vergi tutarı hesaplanmaktadır. Eğer ürün ötv listesinde olan bir üründe ek olarak ötvde ödersiniz. TV box vb. ürünlere de 10 Euro ek ücret ödersiniz. (bunların hepsini gümrük memurunun tesip etmesi halinde bu ücretler gerçekleşecektir.) 25 dolarlık bir ürün için 38-40 TL gümrük ücreti çıkması gerekir.(%20+ sabit ücretler.)

   Syg

 23. Merhaba Ali expressten tek seferde 22 USD civarında birden fazla sipariş geçersek ürünler ayrı ayrımı gelecek vergileri ayrı ayrımı olur yoksa tek vergimi olacak

  • Merhaba Baran,
   AliExpress’te tek mağazadan alışveriş yaparsanız ve hepsini tek pakette göndermek olursa, tek bir vergi çıkacaktır. Fakat mağazalardan alacağınız her ürün farklı paketlerde gönderileceği için, her paket %20 +sabit ücretler olarak vergilendirilecektir.

   Syg.

  • Merhaba Salih,

   Ürüne özel bir sınır yok, her üründen aylık 5 adet ürün veya 5 adet taşıma paketi siparişi verebilirsiniz. Sim kart girişli ürünler gümrük yasaklıdır.

   syg.

  • Merhaba,

   Aldığınız ürünlerin cinsine ve özelliklerine göre vergi tutarıları değişiklik gösterebilir. Fakat minimum %20 + gümrüğe sunma ücreti çıkacaktır.

   Syg.

 24. Merhabalar ben aliexpressten bir cep telefonu ekranı alacağım fiyatı 29.50$. bu fiyatla gümrüğe takılır mı ve lakin takılmaması için cep telefonu kılıfı ya da ekranı yazıp fiyatı mı düşük yazdırmalıyım satıcıya çünkü az buçuk bişey için fazladan vergi ödemek istemiyorum. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

  • Merhaba Suat,

   Tüm ürünler gümrüğe takılmaktadır ve vergilendirme yapıldıktan sonra tarafınıza gönderilmektedir. Cep telefonu ekranı gümrük yasaklı bir ürün değildir. Problemsiz olarak tarafınıza ulaşacaktır. Diğer sorunuzu kendiniz çözmelisiniz. Bu yönde bir yönlendirme yapamıyoruz.

   syg

  • Merhabalar.Aliexpress’ten aracım için 2.100₺ civarı android 10.2 inch navigasyon cihazı alacağım.Taşıyıcı firma DHL KARGO firması genelde gümrük ile ilgili birçok mevzuatı kendileri hallettiğini yazıyor web sayfasında.2.100₺ olan ürün bana vergiler vs… ne çıkar acaba saygılar .

   • Mustafa bey,

    Android cihazı nasıl değerlendirecekleri önemli. Eğer, ötv ye dahil edilirse %40 kadar vergi çıkacaktır. DHL firması yerine standart kargo ile almanız yararınıza olacaktır. DHL tüm detaylarını araştıracak ve size bir çok evrak sunmanızı isteyecektir.

    syg.

 25. Merhaba. Ürün aldım dün. Tartısma açmak için 10 gün diye uyarı veriyor. İptal etmek istiyorum vergi sorunundan yeni öğrendim. Tartısmadan ürün iptali yapıp paramı geri alabilirmiyim. Yada ürün gelse ben almasam iade olsa paramı geri alabilirmiyim. Ürün kargo kodu r ile başlıyor. Tşkler

  Birde. 9.99 dolara alınan bir ürünü ben kuponla 5 dolara aldım. Vergilendirme hangisi üzerinden hesaplanır

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Anlaşmazlık için 10 gün gibi bir süre verse dahi ürün sevk edildi ise siparişiniz iptal olmayacaktır. Ancak satıcı sisteme sate bir takip numarası girmiş ise(takip edilemez, hareke göstermez veya kargo iptal edilir) bu durumlarda 10 gün içerisinde anlaşmazlık açabilirisiniz. Eğer ürün geldiğinde gümrük vergisi yüksek gelir ve teslim almaz iseniz, takip ekranlarından ürünün yurt dışına sevk edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Ürünü teslim aldınız mı? sorusuna HAYIR cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ÜRÜN SATICIYA İADE EDİLDİ seçeneği ile anlaşmazlık açın. anlaşmazlığa kanıt olarak takip ekranlarını ekleyin.(tekrar Çine iade edildiğini gösteren). Burada ürün yurt dışına sevk edilmeden anlaşmazlık açarsanız tartışmanız reddedilecektir. Kargonuz takipli olduğu için bu işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Ürün paket üzerine yazılan değer üzerinden veya gümrük açtığında kendisinin tespit ettiği değer üzerinden,veya kredi kartı ekstreniz üzerinden hesaplanır. burada olay duruma göre değişilik gösterecektir.

   syg.

 26. Hazine bakanı gümrük vergilerini sınırlandırması gerekirdi. 0,01$’a alınan ürün ülkemizde vergi olarak 7,50 TL çıkacaktır.Aliexpress’ten alınan 2,02$’lık ürün gümrük vergisi olarak 7,50 TL çıkacaktır.Gümrük memurları siparişlerimizi açarak milletimizin özel eşyalarına karıştığının göstergesidir.Devlet bakanı olan Berat Albayrak ise buna müsade etmektedir.İstediğimi sipariş ederim ve bakmaya hakları yoktur.Cihazdan geçirdikleri için sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.Alipexress’ten gümrük vergisi alan hazine bakanımız esnafları değil,devletin kasasına sürekli para akışını sağlamak istediği için yapmıştır.Esnaflara yardım için olsaydı piyasa içerisinde ucuzlama yoluna,üretim yoluna gidilebilirdi.Gümrük vergisi ile Aliexpress’ten alınan 25 TL’lik ürün ülkemizde şuan 69,99 TL üzerinden satılmaktadır.Esnafımız kendisi hem yurt dışından aldığı ürünün vergisini,ülkemize esnaf olduğu için vergi veriyor,kirası vs ödemektedir.Gümrük vergisi esnafı yine canlandırmamıştır.Aliexpress’ten ben X ürünü 25 TL’ye alıyorum ve 7,5 TL vergi gelse veya taş çatlasın 10 TL gelse 35 TL yapar ve ben yine 35 TL kârdayım.Bakın olan yine esnafa olmuştur.Bu vergilendirme esnaflığı bitirmeye yöneliktir.Ürün vergisi olmasa esnaf kardeşim 55 TL’ye veya 50 TL satabilirdi.Kısacası hazine bakanı esnafı bahane ederek piyasanın canlanacağını söyledi ama sadece kasaya giren parayı düşünmüştür.Ülkemizin hazine bakanı kapitalist yolundan gitmeye başladı.İnsanlarımıza üretime teşvik edip,istihdam sağlayıp hem refah seviyesi hem ülkenin kendi ekonomik ve insanların ekonomisi düzelmiş olurdu.Kısacası yurt dışından gelen ürünü yine Aliexpress’ten almaya devam ediyoruz. Ben 70 TL’ye değil , 35 TL’ye gümrük vergisi dahil alarak yine kârdayım.Yüzdelik olarak ise, ülkemizden almadığım için %60 kâr yapıyorum.Benimde kendime göre gelirim ve giderim vardır.Zengin olsam bile , bile bile kazık yemek istemem.Aliexpress’ten aldığım için %40’ını devlete ödüyorum.Yukarıda yazdığım gibi esnaf yine canlandırılmamıştır.Berat Albayrak sadece kasaya para akışını yükseltip ve seri olmasını sağlamıştır.Malesef üretim olmadan,yorulmadan,ter akmadan milletten para almanın derdine düşen bakanımız var.Umarım devlet Başkanımız Sayın Erdoğan , hazine bakanın kulağını çeker.

 27. Merhabalar 22 Euro sıfırlandığına göre istediğimiz herhangi bir üründe sipariş etsek ürünün fiyatına göre vergilendirilecek öyle değil mi? yani benim istediğim ürün 22 Euronun üzerinde ve ürünün fiyatına göre tekrar Gümrükte Vergilendirilecek peki ben bu vergiyi nereye ödeyeceğim. Yine aynı şekilde vergiyi ödemem için Aliexpress’den mi yoksa Gümrüğe gelince gümrüğe mi ödeyeceğim açıklarsanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Evet artık 0-1500 EUR değerine kadar yurt dışından yapacağınız alışverişinize vergi ödeyeceksiniz. Vergi ödemelerinizi kargo görevlisi kapıda tahsil etmektedir.Eğer ukimden bir bildirim alırsanız, şahsen başvuru yaparak vergilerini ödersiniz.
   Aliexpresste şuan için vergiler dahil bir sistem bulunmamaktadır.

   Syg

  • Çok merak ediyorum lütfen vevap verin!
   Kargomun vergisini ödemessem ne olur,devlet tarafindan ceza vesair bi sorunmu olur yoksa sadece kargomumu alamam*(inşallah vergi borcu olarak karşımıza cikmaz)

   • Merhaba,

    Eğer Gümrük vergisini ödemezsiniz ürün geri gönderileceği için size herhangi bir vergi borcu yansıtılamayacağı kanaatindeyiz.Örneğin Size bir vergi borcu yansıtılabilmesi için TC kimlik numaranıza ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bilgi PTT de mevcut değildir.
    Syg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here