Merhaba arkadaşlar umarım iyisinizdir. Aliexpress’te
yapılan alışverişlerde gümrük vergisi ne kadardır? Ürünüm gümrüğe takılırmı gibi sorular aklımızı kurcalıyordur. Gelin hep birlikte Aliexpress Gümrük sınırı Ne kadardır? Ürünüm Gümrüğe takılır mı? Aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Aliexpress’ten gümrüksüz kaç TL’ye kadar alışveriş yapabilirim ?

Güncelleme: 15.05.2019

Gümrük bakanlığının son açıkladığı genelgeye göre eskiden 22 EUR olan bu tutar sıfırlandı.Eskiden alışveriş yaptığınızda, 22 EUR geçmeyen gönderileriniz vergiden muaf tutuluyordu. Son yapılan değişiklik ile bu limit kaldırıldı ve tüm gönderilerin %20 oranında vergilendirilmesi kararlaştırıldı. Bu demek oluyorki artık yapacağınız tüm alışverişlerinize vergi ödemeniz gerekecek.

Ürünüm Gümrüğe Takılmaması İçin Ne yapabilirim?

Ürününüzün gümrüğe takılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

30 mayıs 2019 tarihine kadar gelen paketlere vergi uygulanmayacağı açıklandı.

30 mayıs 2019 tarihinden sonra gelen tüm gönderilerinize vergi yansıtılacağı açıklandı.

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Ürün gümrüğe sunma bedeli:4-5 TL arası

Damga Vergisi

Çin ve Diğer Ülkelerden Gelen Ürünler İçin %20 vergi

AB Ülkerinden gelenler için %18 vergi

Eğer bandrol gerektiren yayın cihazı(radyo TV cihazları) ise bunlara artı olarak TRT bandrol ücreti. (10 EUR bandrol ücreti).(7 EUR olan bandrol ücreti 10 EUR olarak güncellendi).

Ödeme çıkacaktır.

İşleyiş Nasıl Olacak? Nasıl vergilendirilecek? 

Vergilendirmenin nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmazken, büyük ihtimalle paket üzerine yazılan değer üzerinden vergilendirme yapılacak. Düşünüldüğü zaman her paketin açılması mümkün olmayacaktır. Rastgele çekilen paketler açılacak ve değer tespiti yapılacağı kanaatindeyiz.

Ürün değeri Neye Göre Hesaplanıyor?

Bazı ürünleri gümrük açıp, ürün değerini internetten araştırıp gümrük vergisini hesaplıyor. Eğer ürünün değerini tespit edemez ise sizden fatura, kredi kartı ekstresi veya satın alma ekranı görüntüsünü beyan etmenizi isteyecektir.

Faturayı Nasıl Tedarik ederim?

Faturayı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Firma elektronik ortamda proforma fatura hazırlayıp size gönderecektir.

Son Yayınlanan Gümrük Genelgesi :

Sayfa 10 Resmi GAZETE 15 Mayıs 2019 Sayı 30775

4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1

29/9/2009 tarihli ve 2009 15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kanunu ile yürürlüğe konulan 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerin Uygulanması Hakkında Kararın 45’inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kışise| kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.”

MADDE 2
Aynı Kararın 62 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmişıir.

“(1) Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla. posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen esyalarının değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45’inci maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59’uncu maddede belirlenen Iimitleri aşan eşyanın değeri uzerinden;

a) Avrupa Birligi ülkelerinden doğrudan gelmesi dummunda %18,

b) Diğer ulkelerden gelmesi durumunda %20,

c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0.

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında ek ve maktu bir vergi tahsil edilmesi.”

MADDE 3

Aynı Kararın 126’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beş katına” ibaresi “on katına” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4

Aynı Kararın eki Ek 9’un “B Diğer Eşya” başlıklı bölümünün “b-Elektronik/Dijital Eşya“ kısmının 8 inci sırası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensuplan hariç olmak üzere) yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla üç takvim yılında 1 adet)”

MADDE 5

Bu Karar yayımlandığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girer.

MADDE 6

Bu Kanar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

 

Grupanda İyi alışverişler.Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

5 YORUMLAR

 1. Merhabalar 22 Euro sıfırlandığına göre istediğimiz herhangi bir üründe sipariş etsek ürünün fiyatına göre vergilendirilecek öyle değil mi? yani benim istediğim ürün 22 Euronun üzerinde ve ürünün fiyatına göre tekrar Gümrükte Vergilendirilecek peki ben bu vergiyi nereye ödeyeceğim. Yine aynı şekilde vergiyi ödemem için Aliexpress’den mi yoksa Gümrüğe gelince gümrüğe mi ödeyeceğim açıklarsanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Evet artık 0-1500 EUR değerine kadar yurt dışından yapacağınız alışverişinize vergi ödeyeceksiniz. Vergi ödemelerinizi kargo görevlisi kapıda tahsil etmektedir.Eğer ukimden bir bildirim alırsanız, şahsen başvuru yaparak vergilerini ödersiniz.
   Aliexpresste şuan için vergiler dahil bir sistem bulunmamaktadır.

   Syg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here