Merhaba arkadaşlar umarım iyisinizdir. Aliexpress’te yapılan alışverişlerde ”-Gümrük vergisi ne kadardır?” ”-Ürünüm gümrüğe takılır mı?” gibi sorular aklınızı kurcalıyordur. Gelin hep birlikte Aliexpress Gümrük vergisi sınırı Ne kadardır? Ürünüm Gümrüğe takılır mı? Aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Aliexpress’ten gümrüksüz kaç TL’ye kadar alışveriş yapabilirim ?

Güncelleme: 15.05.2019

Gümrük bakanlığının son açıkladığı genelgeye göre eskiden 22 EUR olan gümrük vergisi sınırı sıfır(0) olarak belirlendi. Eskiden alışveriş yaptığınızda, 22 EUR geçmeyen gönderileriniz vergiden muaf tutuluyordu. Son yapılan değişiklik ile bu limit kaldırıldı ve tüm gönderilerin %20 oranında vergilendirilmesi kararlaştırıldı. Bu demek oluyor ki artık aliexpress’te ve yurt dışından yapacağınız tüm online alışverişlerinize gümrük vergisi ödemeniz gerekecek.

Ürünüm Gümrüğe Takılmaması İçin Ne yapabilirim?

Ürününüzün gümrüğe takılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

30 mayıs 2019 tarihine kadar gelen paketlere vergi uygulanmayacağı açıklandı.

30 mayıs 2019 tarihinden sonra gelen tüm gönderilerinize vergi yansıtılacağı açıklandı.

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Ürün gümrüğe sunma bedeli:8 TL  (10.10.2019 güncellendi)

Damga Vergisi

Çin ve Diğer Ülkelerden Gelen Ürünler İçin %20 vergi

AB Ülkerinden gelenler için %18 vergi

Eğer bandrol gerektiren yayın cihazı(radyo TV cihazları) ise bunlara artı olarak TRT bandrol ücreti. (10 EUR bandrol ücreti).(7 EUR olan bandrol ücreti 10 EUR olarak güncellendi).

Ödeme çıkacaktır.

En düşük tutarlı bir siparişiniz için ödeyeceğiniz vergi tutarı, minimum 15 TL dir. 

İşleyiş Nasıl Olacak? Nasıl vergilendirilecek? 

Vergilendirmenin nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmazken, büyük ihtimalle paket üzerine yazılan değer üzerinden vergilendirme yapılacak. Düşünüldüğü zaman her paketin açılması mümkün olmayacaktır. Rastgele çekilen paketler açılacak ve değer tespiti yapılacağı kanaatindeyiz.

Ürün değeri Neye Göre Hesaplanıyor?

Bazı ürünleri gümrük açıp, ürün değerini internetten araştırıp gümrük vergisini hesaplıyor. Eğer ürünün değerini tespit edemez ise sizden fatura, kredi kartı ekstresi veya satın alma ekranı görüntüsünü beyan etmenizi isteyecektir.

Faturayı Nasıl Tedarik ederim?

Faturayı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Firma elektronik ortamda proforma fatura hazırlayıp size gönderecektir.

Son Yayınlanan Gümrük Genelgesi :

Sayfa 10 Resmi GAZETE 15 Mayıs 2019 Sayı 30775

4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1

29/9/2009 tarihli ve 2009 15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kanunu ile yürürlüğe konulan 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerin Uygulanması Hakkında Kararın 45’inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kışise| kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.”

MADDE 2
Aynı Kararın 62 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmişıir.

“(1) Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla. posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen esyalarının değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45’inci maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59’uncu maddede belirlenen Iimitleri aşan eşyanın değeri uzerinden;

a) Avrupa Birligi ülkelerinden doğrudan gelmesi dummunda %18,

b) Diğer ulkelerden gelmesi durumunda %20,

c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0.

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında ek ve maktu bir vergi tahsil edilmesi.”

MADDE 3

Aynı Kararın 126’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beş katına” ibaresi “on katına” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4

Aynı Kararın eki Ek 9’un “B Diğer Eşya” başlıklı bölümünün “b-Elektronik/Dijital Eşya“ kısmının 8 inci sırası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensuplan hariç olmak üzere) yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla üç takvim yılında 1 adet)”

MADDE 5

Bu Karar yayımlandığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girer.

MADDE 6

Bu Kanar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Grupanda İyi alışverişler.Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

27 YORUMLAR

  • Çok merak ediyorum lütfen vevap verin!
   Kargomun vergisini ödemessem ne olur,devlet tarafindan ceza vesair bi sorunmu olur yoksa sadece kargomumu alamam*(inşallah vergi borcu olarak karşımıza cikmaz)

   • Merhaba,

    Eğer Gümrük vergisini ödemezsiniz ürün geri gönderileceği için size herhangi bir vergi borcu yansıtılamayacağı kanaatindeyiz.Örneğin Size bir vergi borcu yansıtılabilmesi için TC kimlik numaranıza ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bilgi PTT de mevcut değildir.
    Syg

 1. Merhabalar 22 Euro sıfırlandığına göre istediğimiz herhangi bir üründe sipariş etsek ürünün fiyatına göre vergilendirilecek öyle değil mi? yani benim istediğim ürün 22 Euronun üzerinde ve ürünün fiyatına göre tekrar Gümrükte Vergilendirilecek peki ben bu vergiyi nereye ödeyeceğim. Yine aynı şekilde vergiyi ödemem için Aliexpress’den mi yoksa Gümrüğe gelince gümrüğe mi ödeyeceğim açıklarsanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Evet artık 0-1500 EUR değerine kadar yurt dışından yapacağınız alışverişinize vergi ödeyeceksiniz. Vergi ödemelerinizi kargo görevlisi kapıda tahsil etmektedir.Eğer ukimden bir bildirim alırsanız, şahsen başvuru yaparak vergilerini ödersiniz.
   Aliexpresste şuan için vergiler dahil bir sistem bulunmamaktadır.

   Syg

 2. Hazine bakanı gümrük vergilerini sınırlandırması gerekirdi. 0,01$’a alınan ürün ülkemizde vergi olarak 7,50 TL çıkacaktır.Aliexpress’ten alınan 2,02$’lık ürün gümrük vergisi olarak 7,50 TL çıkacaktır.Gümrük memurları siparişlerimizi açarak milletimizin özel eşyalarına karıştığının göstergesidir.Devlet bakanı olan Berat Albayrak ise buna müsade etmektedir.İstediğimi sipariş ederim ve bakmaya hakları yoktur.Cihazdan geçirdikleri için sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.Alipexress’ten gümrük vergisi alan hazine bakanımız esnafları değil,devletin kasasına sürekli para akışını sağlamak istediği için yapmıştır.Esnaflara yardım için olsaydı piyasa içerisinde ucuzlama yoluna,üretim yoluna gidilebilirdi.Gümrük vergisi ile Aliexpress’ten alınan 25 TL’lik ürün ülkemizde şuan 69,99 TL üzerinden satılmaktadır.Esnafımız kendisi hem yurt dışından aldığı ürünün vergisini,ülkemize esnaf olduğu için vergi veriyor,kirası vs ödemektedir.Gümrük vergisi esnafı yine canlandırmamıştır.Aliexpress’ten ben X ürünü 25 TL’ye alıyorum ve 7,5 TL vergi gelse veya taş çatlasın 10 TL gelse 35 TL yapar ve ben yine 35 TL kârdayım.Bakın olan yine esnafa olmuştur.Bu vergilendirme esnaflığı bitirmeye yöneliktir.Ürün vergisi olmasa esnaf kardeşim 55 TL’ye veya 50 TL satabilirdi.Kısacası hazine bakanı esnafı bahane ederek piyasanın canlanacağını söyledi ama sadece kasaya giren parayı düşünmüştür.Ülkemizin hazine bakanı kapitalist yolundan gitmeye başladı.İnsanlarımıza üretime teşvik edip,istihdam sağlayıp hem refah seviyesi hem ülkenin kendi ekonomik ve insanların ekonomisi düzelmiş olurdu.Kısacası yurt dışından gelen ürünü yine Aliexpress’ten almaya devam ediyoruz. Ben 70 TL’ye değil , 35 TL’ye gümrük vergisi dahil alarak yine kârdayım.Yüzdelik olarak ise, ülkemizden almadığım için %60 kâr yapıyorum.Benimde kendime göre gelirim ve giderim vardır.Zengin olsam bile , bile bile kazık yemek istemem.Aliexpress’ten aldığım için %40’ını devlete ödüyorum.Yukarıda yazdığım gibi esnaf yine canlandırılmamıştır.Berat Albayrak sadece kasaya para akışını yükseltip ve seri olmasını sağlamıştır.Malesef üretim olmadan,yorulmadan,ter akmadan milletten para almanın derdine düşen bakanımız var.Umarım devlet Başkanımız Sayın Erdoğan , hazine bakanın kulağını çeker.

 3. Merhaba. Ürün aldım dün. Tartısma açmak için 10 gün diye uyarı veriyor. İptal etmek istiyorum vergi sorunundan yeni öğrendim. Tartısmadan ürün iptali yapıp paramı geri alabilirmiyim. Yada ürün gelse ben almasam iade olsa paramı geri alabilirmiyim. Ürün kargo kodu r ile başlıyor. Tşkler

  Birde. 9.99 dolara alınan bir ürünü ben kuponla 5 dolara aldım. Vergilendirme hangisi üzerinden hesaplanır

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Anlaşmazlık için 10 gün gibi bir süre verse dahi ürün sevk edildi ise siparişiniz iptal olmayacaktır. Ancak satıcı sisteme sate bir takip numarası girmiş ise(takip edilemez, hareke göstermez veya kargo iptal edilir) bu durumlarda 10 gün içerisinde anlaşmazlık açabilirisiniz. Eğer ürün geldiğinde gümrük vergisi yüksek gelir ve teslim almaz iseniz, takip ekranlarından ürünün yurt dışına sevk edildiğini gördüğünüzde anlaşmazlık açın. Ürünü teslim aldınız mı? sorusuna HAYIR cevabını verin. Lojistik takip problemi altından ÜRÜN SATICIYA İADE EDİLDİ seçeneği ile anlaşmazlık açın. anlaşmazlığa kanıt olarak takip ekranlarını ekleyin.(tekrar Çine iade edildiğini gösteren). Burada ürün yurt dışına sevk edilmeden anlaşmazlık açarsanız tartışmanız reddedilecektir. Kargonuz takipli olduğu için bu işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Ürün paket üzerine yazılan değer üzerinden veya gümrük açtığında kendisinin tespit ettiği değer üzerinden,veya kredi kartı ekstreniz üzerinden hesaplanır. burada olay duruma göre değişilik gösterecektir.

   syg.

 4. Merhabalar ben aliexpressten bir cep telefonu ekranı alacağım fiyatı 29.50$. bu fiyatla gümrüğe takılır mı ve lakin takılmaması için cep telefonu kılıfı ya da ekranı yazıp fiyatı mı düşük yazdırmalıyım satıcıya çünkü az buçuk bişey için fazladan vergi ödemek istemiyorum. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

  • Merhaba Suat,

   Tüm ürünler gümrüğe takılmaktadır ve vergilendirme yapıldıktan sonra tarafınıza gönderilmektedir. Cep telefonu ekranı gümrük yasaklı bir ürün değildir. Problemsiz olarak tarafınıza ulaşacaktır. Diğer sorunuzu kendiniz çözmelisiniz. Bu yönde bir yönlendirme yapamıyoruz.

   syg

  • Merhaba,

   Aldığınız ürünlerin cinsine ve özelliklerine göre vergi tutarıları değişiklik gösterebilir. Fakat minimum %20 + gümrüğe sunma ücreti çıkacaktır.

   Syg.

  • Merhaba Salih,

   Ürüne özel bir sınır yok, her üründen aylık 5 adet ürün veya 5 adet taşıma paketi siparişi verebilirsiniz. Sim kart girişli ürünler gümrük yasaklıdır.

   syg.

 5. Merhaba Ali expressten tek seferde 22 USD civarında birden fazla sipariş geçersek ürünler ayrı ayrımı gelecek vergileri ayrı ayrımı olur yoksa tek vergimi olacak

  • Merhaba Baran,
   AliExpress’te tek mağazadan alışveriş yaparsanız ve hepsini tek pakette göndermek olursa, tek bir vergi çıkacaktır. Fakat mağazalardan alacağınız her ürün farklı paketlerde gönderileceği için, her paket %20 +sabit ücretler olarak vergilendirilecektir.

   Syg.

 6. Merhaba, ben 25 dolar civarında bir elektronik ürün almayı düşünüyorum, acaba buna ne kadar vergi gelir öğrenebilir miyim?
  Bazı sitelerde 27 dolar aşağısında olan ürünler için %18KDV+%20ÖTV alınmayacağını sadece 10 TL civarında bir ücret alınacağını söylüyorlar bu doğru bir bilgi mi?

  • Merhaba Veysi,

   Böyle bir durum söz konusu değil. Ürün paketi üzerine yazılan değer üzerinden vergi tutarı hesaplanmaktadır. Eğer ürün ötv listesinde olan bir üründe ek olarak ötvde ödersiniz. TV box vb. ürünlere de 10 Euro ek ücret ödersiniz. (bunların hepsini gümrük memurunun tesip etmesi halinde bu ücretler gerçekleşecektir.) 25 dolarlık bir ürün için 38-40 TL gümrük ücreti çıkması gerekir.(%20+ sabit ücretler.)

   Syg

 7. Merhaba,
  Yüksek çıkan gümrük vergisine nasıl itiraz edecegiz? Kendilerine ödeme bilgilerimi defalarca mail atmıştım onlarda bu ürünün kaydı bulunamadı diye cevap yazdı ama hemen aynı gün ürünün degerinin %50 si kadar vergi çıkartmışlar. İtirazı nereye yapabiliriz.
  Aynı yere tekrar mail attım ama herhangi bir cevap alamadım.

 8. İyi günler bem aliexpres den 11 parça kadar ürün aldım ama hepsinde de vergi çıktığı için PTT de getirir getirmez almayıp Sizin burada yazdığınız gibi iade işlemi başlattım ama ondan sonrasını anlayamadım bendem bazı satıcılar kanıt istiyor ne yapmam gerekli nasıl işlem sürdüreceğim yardım edebilir misiniz lütfen yardımcı olur musunuz

  • Merhaba Tuğba,

   Teslim almadığınız ürünlerin takip ekranlarında “iade” ve “yurt dışına sevk edildi” yazısı tekrar göründüğüne anlaşmazlık açmalısınız. Anlaşmazlık açarken izlemeniz gereken aşamalar ürün ulaştımı sorusuna “hayır” “lojistik takip problemleri” altından “ürün satıcıya iade edildi” seçeneği ile açmalısınız. Kanıt olarak ptt takip sitesinden ekran görüntüsü alın ve iade yazan kısmı işaretleyin. (mümkünse ptt İngilizce siteden ekran resmi alın) bunları kanıt olarak yükleyebilirsiniz.

   Syg.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here