Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır? Ürün Gümrüğe Takılır Mı?

143
69270

Merhaba arkadaşlar umarım iyisinizdir. Aliexpress’te yapılan alışverişlerde ”-Gümrük vergisi ne kadardır?” ”-Ürünüm gümrüğe takılır mı?” gibi sorular aklınızı kurcalıyordur. Gelin hep birlikte Aliexpress Gümrük vergisi sınırı Ne kadardır? Ürünüm Gümrüğe takılır mı? Aklınızdaki soruları cevaplayalım.

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır? Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Aliexpress’ten gümrüksüz kaç TL’ye kadar alışveriş yapabilirim ?

Güncelleme: 15.05.2019

Gümrük bakanlığının son açıkladığı genelgeye göre eskiden 22 EUR olan gümrük vergisi sınırı sıfır(0) olarak belirlendi. Eskiden alışveriş yaptığınızda, 22 EUR geçmeyen gönderileriniz vergiden muaf tutuluyordu. Son yapılan değişiklik ile bu limit kaldırıldı ve tüm gönderilerin %20 oranında vergilendirilmesi kararlaştırıldı. Bu demek oluyor ki artık aliexpress’te ve yurt dışından yapacağınız tüm online alışverişlerinize gümrük vergisi ödemeniz gerekecek.

Ürünüm Gümrüğe Takılmaması İçin Ne yapabilirim?

Ürününüzün gümrüğe takılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

30 mayıs 2019 tarihine kadar gelen paketlere vergi uygulanmayacağı açıklandı.

30 mayıs 2019 tarihinden sonra gelen tüm gönderilerinize vergi yansıtılacağı açıklandı.

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Ürün gümrüğe sunma bedeli:8 TL  (10.10.2019 güncellendi)

Damga Vergisi

Çin ve Diğer Ülkelerden Gelen Ürünler İçin %20 vergi

AB Ülkerinden gelenler için %18 vergi

Eğer bandrol gerektiren yayın cihazı(radyo TV cihazları) ise bunlara artı olarak TRT bandrol ücreti. (10 EUR bandrol ücreti).(7 EUR olan bandrol ücreti 10 EUR olarak güncellendi).

Ödeme çıkacaktır.

En düşük tutarlı bir siparişiniz için ödeyeceğiniz vergi tutarı, minimum 15 TL dir. 

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır? Detaylar için Lütfen Tıklayınız.

İşleyiş Nasıl Olacak? Nasıl vergilendirilecek? 

Vergilendirmenin nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmazken, büyük ihtimalle paket üzerine yazılan değer üzerinden vergilendirme yapılacak. Düşünüldüğü zaman her paketin açılması mümkün olmayacaktır. Rastgele çekilen paketler açılacak ve değer tespiti yapılacağı kanaatindeyiz.

Ürün değeri Neye Göre Hesaplanıyor?

Bazı ürünleri gümrük açıp, ürün değerini internetten araştırıp gümrük vergisini hesaplıyor. Eğer ürünün değerini tespit edemez ise sizden fatura, kredi kartı ekstresi veya satın alma ekranı görüntüsünü beyan etmenizi isteyecektir.

Faturayı Nasıl Tedarik ederim?

Faturayı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Firma elektronik ortamda proforma fatura hazırlayıp size gönderecektir.

Son Yayınlanan Gümrük Genelgesi :

Sayfa 10 Resmi GAZETE 15 Mayıs 2019 Sayı 30775

4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1

29/9/2009 tarihli ve 2009 15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kanunu ile yürürlüğe konulan 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerin Uygulanması Hakkında Kararın 45’inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kışise| kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.”

MADDE 2
Aynı Kararın 62 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmişıir.

“(1) Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla. posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen esyalarının değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45’inci maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59’uncu maddede belirlenen Iimitleri aşan eşyanın değeri uzerinden;

a) Avrupa Birligi ülkelerinden doğrudan gelmesi dummunda %18,

b) Diğer ulkelerden gelmesi durumunda %20,

c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0.

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında ek ve maktu bir vergi tahsil edilmesi.”

MADDE 3

Aynı Kararın 126’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beş katına” ibaresi “on katına” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4

Aynı Kararın eki Ek 9’un “B Diğer Eşya” başlıklı bölümünün “b-Elektronik/Dijital Eşya“ kısmının 8 inci sırası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensuplan hariç olmak üzere) yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla üç takvim yılında 1 adet)”

MADDE 5

Bu Karar yayımlandığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girer.

MADDE 6

Bu Kanar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Grupanda İyi alışverişler.Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

143 YORUMLAR

 1. Merhaba kargo dahil cinden 500 usd sensörlü dijital veri okuma paneli getirmek istiyorum iki adet (toplam 500 usd) bunun için tahmini ne kadar vergi cikar ağırlık olarak yaklaşık 500 gr boyutlar 15cm×15cm×15 cm adettir

  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz ürünü bilmiyorum. Ağrılık olarak veya boyut olarak bir problem teşkil etmez. Normal şartlarda %20 çıkacaktır.

   Syg

 2. 4 adet 2 si kirmizi 2 si mavi

  ve 5 adette farkli farkli bezler sipariş ettim su anda gumrukte görünüyor takılmış sizve bir sorun teşkil edermi ? urun faturası kutusunda fiyatları neyse o yazildi kargo 27 euro 112 euro ödedim toplam faturasini gümrük kutudan bakabilir takılırımı acaba ?

 3. Merhaba alibabadan toplu bir giysi alışverişi yaptım 6 çeşitten toplam 19 ürün falan. Bunun bi sınırlaması var mı ? Varsa diğer ürünleri geçirip diğerlerini bırakıyorlar mı Nasıl işliyor süreç ?

  • Merhaba,

   Toplu alım olduğu için gümrükte kalabilir. Hepsi aynı mağazadan tek pakette gelecekse sorun olacaktır.Tek tek gelenler için ayrı ayrı vergi kesilir.

   Syg

 4. Hayırlı günler, Aliexpresten 3.000 dolarlık su türbini almayı düşünüyorum, bu ürünün gümrükte %20 kdv ve %20 Ötv ücreti çıkması dışında, bi sıkıntı yaşar mıyım acaba, teşekkürler

 5. Merhaba sentetik saç siparişi vermek istiyorum gümrüğe takılan ürünler için nasıl bir yol izlemeliyiz yoksa vergilendirmeden sonra elime kolaylıkla ulaşır mı

 6. Delam hayırlı günler dilerim sizlere bir şey danışmak istiyom…ali ekspreste bi telefon gördüm 700 800 arası bunu sipariş versem gümrükten geçermi eçersede ne kadar bi vergi öderim ona göre sipariş oluşturmak isterim…ben bilgilendirirseniz sevinirim

 7. Merhaba AliExpress’ten kızıma bir tane bebek bisikleti almak istiyorum ürünün fiyatı 90 dolar gönderim ücreti ise 110 dolar toplamda da 200 dolar oluyor. Alacağım bu ürünün gümrük fiyatı acaba ne kadar olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de gümrük vergisine ürün fiyatı mı yoksa kargo dahil toplam fiyat üzerinden mi baz alınıyor.

  • Merhaba,

   Gümrük vergisi ürün fiyatı üzerinden kargo ücreti hariç olarak hesaplanır. Eğer ödeme ekranınızda kargo ücreti ayrı olarak görünüyorsa bir problem olamayacaktır.

   Syg

 8. merhaba yurtdısından yakınım hediye olarak 1500 dolarlık bilgisayar parçası gonderecek , kendisine bir ödeme yapmayacagım, hediye olsa bile vergisi cıkar mı?

 9. Merhaba
  Sheinden yaptığım 210 tl alışveriş bu sabah elime bir kağıt geldi ukim de bekletiliyormuş kargo 2 elbise ve bir çanta aldım kedime. daha önce hiç alışveriş yapmadım yurtdışından . Ne kadar ücret öderim ve nasıl teslim alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.Dekontu tcyi nasıl ve nereye yollamam gerek bilmiyorum herhangi bir bilgi de gelmedi… kargo numaramda EV957879949CN

  • Merhaba,

   Ticari sayılmaz fakat paket içeriğinden dolayı gümrüğe gidip işlem yapmanız gerekir. (Teslim alınmış güle güle kullanın.)

   Syg

 10. Merhaba,
  Alixpress Üzerinden Sipariş Veriyorum Ve Gümrük Beyannamesi Doldurmam Gerektiği İletildi. Ne Anlama Geldiğini Anlayamadım. Bu Beyannemeyi Doldurmadan Hiç Bir Ürünüm Gelmeyecek mi ? Şirketim Yok Beyannemeyi Doldurduktan Sonra Vergilendirme Farklımı Olacak. ÜRÜNLER GÜMRÜĞE Takilmayacakmi ? Konu hakkında bilgi ve desteklerinizi rica ederiz.

  • Merhaba,

   Gümrük beyannamesi doldurmanız gerekir!? Kim iletti bunu size? Kaç ürün sipariş veriyorsunuz? Tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Gümrük beyannamesi ithalatı veya ihracatı yapılan ürünler için düzenlenir. Siz ticari bir işlem yaptığınız için isteniyor olabilir.

   Syg

 11. merhaba , bende AliExpress aracılığı ile 240 dolarlık bir kulaklık almak istiyorum. Birçok kişi bu sitede aldığı ürünler ile ürünlerinin takip numarası konusunda vb. sıkıntılar yaşadığını söylüyor. Ek olarak anladığım kadarıyla ben bu ürün için ek olarak 240%100*20 dolar + 8 tl gibi bir vergi ödemem gerekiyor. doğrular mısınız. teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Satıcı ile anlaşmanıza bağlı bir problem olmaz .Kayıtlı posta ile göndermesini isteyin. Daha güvenli kargo şirketleri ile göndermesini talep edebilirsiniz. (ekstra ücret isteyebilir.) Gümrük vergisi hesaplamanız doğru.

   Syg

 12. Shein sitesinden yüzük, gözlük ve tshirt almıştım. Yüzüklerin bir tanesinden 10 adet söylemiştim arkadaşlarıma hediye için. Diğerlerinden de 2’şer tane olanlar var. Gümrükte takılmış. Ekstrem ile gitsem nereye gitmem gerekiyor. İstanbul gümrükte takıldı görünüyor.

 13. Merhaba
  Sheinden yaptığım 200tl alışveriş,düşük ücret yazması sebebi ile gümrüğe takılmış.2 gündür gümrükte.Ne kadar ücret öderim ve nasıl teslim alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.Dekontu tcyi nasıl ve nereye yollamam gerek bilmiyorum herhangi bir bilgi de gelmedi…

  • Merhaba,

   Aldığınız ürünler elbise anladığım kadarıyla. Gümrüğe takıldığını nasıl anladınız? Normal şartlarda geçer . Bir problem olacağını sanmıyorum. Takip numaranızı gönderin kontrol edelim.

   Syg

 14. Merhabalar ben 14.12.2020 tarihinde Aliexpress ten 67$ tutarında bir Bluetooth kulaklık siparişi verdim ayın 20sinde uçağa vermelerine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. benim aklıma takılan soru ödediğim miktarın üzerine ne kadar daha vergi ödeyeceğim ve bu tutarı kime nasıl vereceğim oldu ki vergisi çok çıktı ürünü iptal etsem ödediğim vergiyi geri alabilir miyim yanıtlarsanız çok sevinirim

  • Merhaba,

   Vergi olarak %20+ 8 lira ödeme yapacaksınız. ödemeyi kargonuzu getiren kişiye ödeyeceksiniz(Eğer PTT ise). Ödediğiniz verginin iadesi olacağını sanmıyorum. Teslimat için biraz daha beklemeniz gerekebilir.

   Syg

   • Merhaba aliexpress den tv box cihazı alicam bu cihazlar android olduğu için bu cihazlara yazılım güncelleme desteği varmı.tesekkur ederim

    • Merhaba,

     Üretici firma yazılım güncellemesi gönderir ise elbette olur.Bu üretici ile alakalı bir durum. Android sürümünün yüksek olması her zsman sizin için avantajlı olacaktır.

     Syg

 15. Merhaba,
  Aliexpress üzerinden gümüş takı siparişi verdik.Toplam 2 sipariş. Ve tutarları 111 USD ve 52 USD civarlarında.
  Bu ürünler henüz yolda, ben esnaf odasına kayıtlıyım ve şahıs olarak ticaret yapmaktayım. Bu ürünler geldiklerinde bizim Türkiyede işlem yapmamız gerekecek mi? Gümrük müşaviri ile mi işlem yapmamız gerekiyor? Bir de ticaret benim adıma ama Aliexpress üzerinden siparişi eşim verdi. Yani ticaret yapan kişi adına bir fatura düzenlenmemiştir muhtemelen. Burada bir sıkıntı yaşar mıyız?

  • Merhaba,

   Aldığınız Ürünleri şahsi kullanım amacıyla aldıysanız ve adetleri çoklu değilse bir problem olmayacaktır.Çoklu ticari amaçla aldınız anlamına gelir.(aynı üründen 5-10-20 adet gibi) Fakat çoklu ürün aldıysanız gümrükte takılabilir ve ürünler için beyanname düzenlenmesi gerekebilir.

   Syg

   Syg.

 16. Merhabalar AliExpress ten 40 TL ilk ürün siparişi verdim ama kupon kullanarak 18 TL gibi bir fiyat ödedim şuan gönderi menşei ülke postanesinde olarak gözüküyor PTT ye gidip sordum ama herhangi bir işlem girişi olmamış siparişi Eylül ayı gibi vermiştim Türkiye varışı da Eylül ayında fakat ne gümrükten ne de kargodan haber yok ürünlerime nasıl ulaşabilirim ayrıca aynı satıcıdan toplu sipariş versem gümrüğe takılır mı acaba ? Teşekkür ederim

  • Merhaba Emre,

   Kargo takip numaranızı gönderirseniz kontrol edebiliriz. toplu ürün alırsanız gümrükten geçmez. Geçirmek için ticaret erbabı olmamız ,gümrükleme yapmanız,beyanname hazırlamanız gerekir. Bunlarda size ekstra masraflar çıkaracaktır.

   Syg

 17. Merhabalar Eylül 2020 de AliExpress ten kızım için toka sipariş ettim 2 adet ürün fiyatı 20 TL ti geçmiyor ama hala elime ulaşmadı ürün Türkiye de postane de görünüyor PTT ye başvurdum ama PTT de işlem görmemiş sebebi ne olabilir nasıl ulaşabilirim nerede olduğunu görmek için ne yapabilirim. Ayrıca yine ticari amaçlı toplu sipariş versem gümrük vergisi ödemem gerekir mi nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz