TV Box Nedir Ne işe Yarar?

Grupanda’dan herkese merhaba! Umarım iyisinizdir. Türkiye’de yeni popüler olmaya başlayan bir cihaz: tv box. Bir başka diğer deyişle tv kutusu. TV box nedir ne işe yarar? Neden herkes bu cihazdan bahsediyor. Bugün sizlere Tv box nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır? konularından bahsedeceğiz.

Android TV Box Nedir ?

Android TV box, televizyonunuza harici bir kaynak sinyaline bağlayan ve dijital sinyali TV ekranında görüntülenebilecek biçimde TV içeriğine sıkıştıran bir cihazdır. Tv box Bir sunucu tarafından sağlanan görüntü ve sesleri, elektronik program rehberlerini, İnternet sayfalarını, altyazıları vb. İçeren dijital içeriğe televizyonunuz üzerinden erişmenizi sağlar. Kısaca bir android cihazı tv’ye entegre etmiş olursunuz.

TV box, bir televizyonun görüntü ve ses sistemine ekstra bir çalışma veya işlevsellik kazandırmak için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz, televizyondan ayrı bir görüntü ve ses sistemi sunar ve internet bağlantısı sayesinde, online içeriklerin yanı sıra, film, dizi, oyun ve benzeri içeriklerin izlenmesine de olanak tanır. TV box, düzenli bir televizyon sistemi yerine, uygun bir fiyata, daha esnek ve daha geniş bir içerik sunma imkanı sunar.

tv box nedir ne işe yararPin

TV Box Nasıl Kullanılır ?

TV boxlar smart tv özelliklerinin tamamını barındıran, genellikle android işletim sistemine sahip , TV’nize hdmi kablosu veya AV veya buna benzer bağlantı noktaları ile , TV’nizi bir medya ve oynatma oyun oynama özellikleri , ekran yansıtma ve bir çok özellik kazandıran cihazlardır.

TV Box Nedir Ne işe Yarar?Pin

TV Box Ne İşe Yarar?

Örneğin TV’nize Telefon ekranını kablosuz olarak bir tv box ile bağlayabilirsiniz. veya bir yayın akışını internet üzerinden tvnizde bu cihaz ile izleyebilirsiniz.  Netflix ,youtube vb. uygulamalara ulaşabilir ve TV nizi bir medya cihazına dönüştürebilirsiniz. Hard diskinizde veya usb belleğinizde bulunan içerikleri bu kutu sayesinde tivinizden erişim sağlayabilirsiniz.

TV yayını izleme programları ile uydu olmadan internet üzerinden TV kanallarına ulaşabilirsiniz. TV Boxlar genellikle İP TV hizmetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. İP TV yayınları kesintisiz bir TV keyfi yaşamanıza imkan sağlar. İP hizmetleri bazen yasal olmasına karşın, Genellikle yasal olamayan içeriklerde barındırabilmektedir.

TV box, televizyonunuza ekstra işlevsellik ve çalışma kapasitesi kazandırır. Şu işlevlere sahiptir:

 1. Online İçerik: TV box sayesinde, Netflix, Amazon Prime Video, YouTube ve benzeri online video platformlarındaki film ve dizileri izleyebilirsiniz.
 2. Medya Oynatma: TV box, USB veya SD kart gibi taşınabilir depolama aygıtlarındaki medya dosyalarını oynatma imkanı sunar.
 3. Oyun: TV box, Android oyunlarını televizyon ekranında oynama imkanı sunar.
 4. Smart TV: TV box, televizyonunuzu “smart” yani akıllı televizyon haline getirir ve internet bağlantısı sayesinde, çeşitli uygulamaları, haber veya sosyal medya gibi çevrimiçi içerikleri kolayca erişebilmenizi sağlar.
 5. Kablosuz Bağlantı: TV box, Wi-Fi bağlantısı sayesinde, internete bağlanmanıza olanak tanır ve kablolu ağ yapılandırmasına gerek kalmadan internete bağlanmanıza olanak tanır.

Bu özellikler sayesinde, TV box, televizyonunuzu daha esnek, daha çok içerik sunan ve daha interaktif bir cihaza dönüştürür.

TV Box Nedir Ne işe Yarar?Pin

TV Boxların en büyük özelliği ise, yetersiz arabelleğe sahip smart tv özelliklerinden kat kat daha fazla arabelleğe sahip olması ve yayın akışı uygulamalarında yüksek performans sağlamasıdır. Yani iyi bir tv’ye sahip değilseniz ve iyi smart özelliklere sahip olmak istiyorsanız bir tv box işinizi görecektir. TV box için en önemli madde internet hızınızdır. Ne kadar hızlı internet bağlantınız olursa o kadar iyi yayın kalitesine sahip olursunuz.

TV Box Her Televizyona Olurmu ?

Yeni nesil her televizyona hdmi yardımı ile bağlanabilen Tv boxlar, Eski nesil televizyonlara bile bağlanabilmektedir. Önemli olan satın alacağınız tv boxun görüntü çıkışı ile alakalıdır.

TV Box alırken nelere dikkat Edilmeli ?

Tv box alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden bazıları ;

Sıralayacak olursak:

 1. şletim Sistemi: TV box’lar genellikle Android veya Linux tabanlı işletim sistemleri kullanır. Hangi işletim sistemi size en uygun görüneni seçmelisiniz.
 2. Bellek ve Depolama: TV box’un bellek ve depolama kapasitesine göre çalışmasına bağlıdır. Daha fazla bellek ve depolama alanı, daha hızlı ve daha stabil çalışma sağlar.
 3. Bağlantı Seçenekleri: TV box’un Wi-Fi, Ethernet veya Bluetooth bağlantı seçeneklerine sahip olması gerekir. Hangi bağlantı seçeneğine ihtiyacınız varsa o bağlantı seçeneğine sahip olan bir TV box seçmelisiniz.
 4. Çevresel Destek: TV box’un desteklediği video ve ses formatlarına dikkat etmelisiniz. Genellikle AVI, MP4, MKV, H.264 ve H.265 gibi video formatları desteklenir.
 5. Uyumluluk: TV box’un televizyonunuz ve diğer cihazlarınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 6. Fiyat: TV box’lar farklı fiyatlarda satılır. Size en uygun olanı seçmelisiniz ancak daha pahalı olan, genellikle daha iyi özelliklere sahiptir.

Bu kriterlere göre, en uygun TV box’u seçerek, televizyonunuzun çalışmasını ve içerik seçeneklerini genişletme imkanına sahip olabilirsiniz.

TV box alırken dikkat etmeniz gerekenler için “TV box alırken dikkat etmeniz gereken 11 özellik” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

TV Box Nedir Ne işe Yarar?Pin

Tv Box Nasıl Kurulur?

Tv box tan satın aldığınızda kutunuzdan bir adaptör ve Hdmi kablosu çıkacaktır. Bu kablolar ile önce televizyona bağlamalısınız. Daha sonra çıhazı ilk açtığınızda kurulumu otomatik yapacaktır. Cihazınız açıldığında bir google hesabı açarak google play store’dan istediğiniz uygulamarı ekleyebilirsiniz.

Tv Box Nereden Alınır?

Tv boxları satın almak için online internet siteleri elektronik mağazaları ve bazı Tv ürünleri satan mağazalardan temin edebiliriniz.

TV box Uydu Alıcısı mıdır?

TV boxlar genel olarak uydu alıcısı değil internet üzerinden yayın alan cihazlardır. Bazı versiyonları uydu alıcısı ile komplike çalışmakla beraber internet erişimi gerektirmektedir.

Sizler için TV box nedir anlatmaya çalıştım. Konu altından aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Grupanda Eğlenceli günler diler. Şimdilik hoşçakalın.

İlginizi Çekebilir

“TV Box Nedir Ne işe Yarar?” üzerine 44 yorum

  • Merhaba,

   Bu kalite yayınla ilgilidir. İzlediğiniz yayın bu 6K modunu destekliyorsa bu kalitede yayın alabilirsiniz. Yani izlediğiniz video bu özellikte olmalı. Bazı 4k videolar (youtube’da) 4K destekleyen tv olmasa dahi izlenebiliyor. Bazı videoları izlemeniz için ise TV’nizinde 4K destekli olması gerekir. (veya 6k)

   Syg

   Cevapla
 1. Bilgisayarimda hdmi giris yok.smart tv de hdmi kablusu var bunun ile video box alirsam bilgisayari tv ye film yansitirmiyimtesekurler

  Cevapla
  • Merhaba,

   TV box alırsanız hard disk veya usb bellek ile dosyalarınızı tv box üzerinden seyredebilirsiniz. Yada online intenet siteleri üzerinden de izleyeilirsiniz. Bilgisayarınızı tvnize bağlamaz.

   Syg

   Cevapla
 2. Merhaba sadece tv izlemek için değil de oyun yükleyip oynayabilmek amacı ile kullanabilmek için RAM ve hafızanın en az ne kadar olması gerekiyor ve öneriniz var mı? Bir de oyun konsolu bağlayıp oynayabilir miyiz? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bunu bir telefon gibi düşünün. Ne kadar özellik o kadar hizmet. Öneri yapmam mümkün değil piyasa hızlı ilerliyor. Bu ayırdığınız bütçeye göre de değişkenlik gösterir. usb girişli ve bluetooth joystick bağlanabiliyor. Ama oynadığınız oyunun bunu desteklemesi gerekilir.

   Syg

   Cevapla
 3. Merhaba bu cihazda ulusal kanallar ve Digitürk dsmart ve ip tv gibi kanalların yayınlarını izleme imkanı da var mı . Uydu alıcısı görevi de görüyor mu.

  Cevapla
 4. Panda, tv box alacağım kararsızım. Aradığım özellikler kısaca şöyle tarayıcıdan herhangi bir siteden film video izlerken iyi bir görüntü kalitesi ve takılma donma gibi sorublar olmaması, netflix lisansı olması, ses çıkışlarında ses de bir kayıp ve gecikme olmaması kaliteli bir ses çıkışı bunlar. Bunlara artı olarak oyun ve konsol olayını da katarsak nelere dikkat etmeliyim hangi markaları önerirsiniz bütçem 400 tl.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Film ve dizi için 2gb ram yeterli olur. Diğer durumlar durumda işlemci hızı ve ram çok önemli. Eğer oyun konsolu olarak kullanacaksanız daha da öneme biniyor. Joystick için usb girişleri olması da önemli. İşlemcileri karşılaştırmanız faydanıza olacaktır. TX6 kullanıyorum . Psp ve PS1 oyunlarında sıkıntı olmuyor. (ps2 için emulatör denemeye devam ediyorum akında bununla ilgili bir makale yayınlayacağım) h96 serisinede bakabilirsiniz.

   Syg

   Cevapla
 5. Merhabalar. Televizyonum smart TV ve wifi özelliği olmayan grundig akilsiz televizyon :)) pek anlamadığım için bana ip TV neftliks YouTube daha dogusu İnternete girebilecegim bir Android box onerebilirmisiniz sizden ricam. Telefondan TV ekranına yansıtıpda izleyebiliyormuyum bide bunu soracaktım ve gelen Android box cihazlarında YouTube Google ip TV neftliks falan yüklenmiş bir sekildemi geliyor yoksa bizmi yüklüyoruz?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Piyasada çok marka var. Xiaomi,tanix,h96 olabilir. Özellik olarak minimum 2 ram olan modelleri seçin. Uygulamalar içinde yüklü geliyor.Tabiki üyelik gerektiren uygulamalar için ücretli üyelik başlatmanız gerekir. İp tv içinde ücret ödemeneyiz gerekir. Yüklü olmayanlarıda google play üzerinden edinebilirsiniz.

   Syg

   Cevapla
 6. selam ben salonuma projektor alıp perdeye yansıma yapmak ıstıyorum bu boxs alınca projektore baglayınca youtube ne perdeye atabılıyormuyum

  Cevapla
  • Merhaba,

   Projeksiyon cihazınıza HDMI kablosu ile cihaz bağlanabiliyorsa elbette bu cihaz ile yansıtabilirsiniz.

   Syg

   Cevapla
 7. netfliks google veya diğer hepsi akıllı tvdekı b
  ütün işlemleri yapabılırmıyız buradada

  Cevapla
 8. İyi günle bendeki tv Samsung 8000 serisi fulldür.
  Ama ben ip tv panorama tv yada apk dosyaları yükleyemiyorum. Bu tv box bu sorunumu çözermi

  Cevapla
 9. Merhaba, benim TV im HD ready ve 2HDMI girişi var, uyduya bağlıyım. Bizim buralarda Fiber altyapı yok, hız sorunumuz var. Ben TV box bağlantılısı ile Fransız kanallarını Internet bağlantısı ile izlemek istiyorum. Hangi BOX u tavsiye edersiniz? Yardımınız için teşekkürler.
  Sibel TAŞKIRAN

  Cevapla
 10. Bir sorum olacak TV box aynı anda klavye mouse ve kamara baglayabiliyormuyuz işin özü online egitimde bize yardımcı olurmu zom gibi programları desteklerini bu konu bilgi alabilirmiyiz
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Ali,

   Klavye ve maouse eklenebilir. fakat andorid işletim istemini destekleyen bir kamera mevcut mudur bilemiyoruz.

   Syg

   Cevapla
 11. merhaba benim tv eski arcelik uydu alıcılı usb girişi var fakat resimleri acıyo hiç bir videoyu oynatmiyo ben tv box alınca usb yi takınca videoları oynatirmi

  Cevapla
  • Merhaba,

   Görüntü çözünürlüğüne göre değişir. TV niz full HD ise 1080p, HD ready ise 720p çözünürlüğe kadar tüm videoları izleyebilirsiniz.

   Syg

   Cevapla
 12. Merhaba internet olmadan normal tv kanallarını izleyebiliyormuyuz benim evde internet yok tv box almayı düşünüyorum lakin internetsiz tv izleyemiyorsak almayacağım

  Cevapla
 13. İyigünler her uydu alıcılı tv için ayrı tv box almak gerekirmi yani 2 tv için tek tv box yeterli ise neye dikkat etmeliyiz

  Cevapla
  • Merhaba,

   Her tv için ayrı ayrı almanız gerekir. Uydu alıcılı tv veya farklı bir tv için fark eden bir durum değil. TVye harici olarak takılan bir cihaz olan tv box uydu alıcısı komplike değildir.

   Syg

   Cevapla
 14. Merhaba,

  Evde internetimiz yok. TV yi uydu alıcısı ile kullanıyoruz. UYdu alıcısının USB girişi var fakat çoğu filmi ve diziyi açmıyor. İnternet olmadan, TV box ile USB den film izleyebilir miyiz? Cevap alabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Tv box genellikle android işletim sistemine sahip bir cihazdır. Buda geliştirilebilir bir cihaz olduğunu gösteriyor. Her videoyu açması için bir uygulama ekleyip çoğu video dosyasını usb bellek veya hard diskten sorunsuzca izleyebilirsiniz.(uygulama eklemek için intenete ihtiyacınız olabilir. telefonunuzun inteneti ile tv boxa internet bağlantısı sağlayarak google play marketten uygulama edinebilirsiniz.Veya bir any cast cihazı ile cep telefonu ekranınızı tv ye yansıtabilirsiniz.Filmleri telefonunuza atmanız gerekir. Bu daha masrafsız bir yol olabilir.)

   Syg

   Cevapla
 15. Şimdi benim TV dahili uydu alıcılı internet WiFi falan yok, tv box benim anladığım yazılanlardan evde internet varsa istediğin internet yayınını TV ne yansıtmak amaçlı, ancak bunu telefon tablet bilgisayar gibi cihazlardan hdmi kablo ile TV ne yansıtmak mümkün (yaptığım araştırmada) tv box a ihtiyac varmı? Yada yanlış mı biliyorum

  Cevapla
  • Merhaba;

   Evet bir tablet bilgisayarı bağlayarak aynı işlemi yapabilirsiniz. Veya bir laptopuda bağlayıp aynı işlemi yapabilirsiniz. Fakat güç tüketimi,yer kaplama gibi faktörler göz önüne alındığında tv box daha komplike bir cihazdır.Küçüktür ve sabit olarak tv yanında tuttuğunuzda göze batmaz. Kumandası vardır ve kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sonuç olarak evinizde hdmi girişi bulunan bir tablet varsa elbette bunuda kullanabilirsiniz. Aynı işlemleri yapacaktır.(telefon ekran yansıtma işlevini yapmayabilir.)

   Syg

   Cevapla
   • Teşekkür ederim cevabınız için son olarak o zaman bu cihaz normal elektrikli şarjlı falan değil, ben film yada işte YouTube den video falan izlerim tvm

    Cevapla
   • Teşekkür ederim cevabınız için son olarak o zaman bu cihaz normal elektrikli şarjlı falan değil, ben film yada işte YouTube den video falan izlerim tv de 1 adet hdmı giriş var önerebileceğiniz sıkıntı çıkarmayacak tv box nedir acaba?

    Cevapla
 16. Ben de eski 42 inc vestel tv var ben tv kutusunu alıp buna taksam internetten istediğim herşeyi izleyebilirmiyim yani

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet bey,

   Elbette. smart olamayan televizyonunuz bir tv box kutusuyla smart tvlerden daha akıllı hale gelecektir.

   syg

   Cevapla
 17. Benim TV de hiç bir şekilde internet destekliğici yok yani smart falan yok bu cihazla interneti bağlayabilir miyim

  Cevapla
  • Merhaba Murat bey,

   Üzerinde internet destekleyicisi olması gerekmiyor. Tv box üzerinde dahili wifi ve internet bağlantı jakı bulundurur. size söyle örnek verelim. Masaüstü bilgisayarınız olduğunu düşünün. Ekran kendi başına bir işe yaramıyor. Kasayı bağlıyor ve her işinizi yapıyorsunuz. Tv boxda burada bir bilgisayar kasası işlevi görmektedir.

   syg

   Cevapla
 18. Merhaba
  Nornal tv kanallarıni internetten degilde uydudan alabilen, netfliks youtube vs gibi uygulamlarida internetten izleyebilelecegim (sorunsuz sekildedonmadan, kasmadan) bir cihaz öneriniz var midir? Yani hem anten girisi olacak hemde internet girisi olacak

  Cevapla
  • Merhaba,

   İnternet bağlantınız olduğu sürece TV uygulamaları yükleyerek İnternet üzerinden TV seyredebilirsiniz. Veya uydu cihazı ile komplike cihazlar alarak uydu bağlantısı yapabilirsiniz.

   syg.

   Cevapla
Yorum yapın

Grupanda