Pazarda Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taze ve sebze, meyve ve çoğu gıdaya ulaştığımız yerler mahalle pazar yerleri. Her mahallenin kendi gününde oluşturulan ve sokaklara kurulan, slogan atmaları ile meşhur pazarcılar. Peki Pazarda alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Her pazar esnafı gerçekten dürüst mü satış yapıyor? Bugün bunları inceleyeceğiz.

Pazarda Alışveriş Yapmak Mantıklı mı?

Pazarda alışveriş yapmak market alışverişine göre daha mantıklı ve daha ekonomik olmaktadır. Pazar alışverişinin bir diğer avantajı ise organik ve taze ürünler ve direk üreticiden alışveriş yapabilirsiniz.

Pazar esnafları her alışveriş alanındaki veya hayatımızın her noktasındaki insanlar gibi güvenilir olmayabilirler. Hepsini aynı kefeye koymamak şartıyla bugün pazar alışverişlerinizi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sıralıyoruz:

Pazarda Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat EtmeliyizPin

Pazar Alışverişinde Dikkat Etmemiz Gereken 11 Husus :

 1. Pazar yerlerinde satılan sebze, meyve vb. ürünleri alırken pazarcının ürünleri seçtirip seçtirmediğine dikkat edin. Eğer seçtirmiyorsa ve tezgahın önüne dizilmiş düzgün temiz görünen ürünler varsa, arkada olan biteni görmek için kafanızı uzatmalısınız. Arka taraftan kendi doldurduğu için bozuk ve hasrlı ürünleri size satıyor olabilir.
 2. Eğer pazarcı temiz ve sağlam ürünler koyduğunu iddia ediyor ve poşeti size verirken ağzını bağlıyorsa hemen poşetin ağzını açın ve ürünleri kontrol edin.
 3. Pazar alışverişinde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus tartı hileleridir. Bazı esnaflar tartıda hile yapabilir. Bunu anlamanız için pazar bölgelerinde Belediye zabıtları tarafından konulan tartıları kullanabilirsiniz.
 4. Eğer sebze ve meyveler paketli olarak satılıyorsa, içini açtırıp bakmanız en doğal hakkınız. Paketli sebze ve meye alıyorsanız paketin alt kısmında bozuk ürünler olmadığını bilemezsiniz.
 5. Soyulmuş doğranmış sebze ve meyveler yerine, bütün olarak satın almaya çalışın. Doğranmış ve bölünmüş ürünlerin ömrü daha kısa olacaktır.
 6. Peynir zeytin gibi ürünlerde tadım yapmadan satın almayın. Ürünün durumunu tadarak anlayabilirsiniz.
 7. Esnaflara ürün hakkında bilgiler sorabilirsiniz. Organik ürünler satan veya kendi yetiştirdiği ürünleri satan pazarcı esnaflardan alışveriş yapmanız sağlığınız açısından daha faydalı bir alışveriş sağlayacaktır.
 8. Pazarlardan et ürünleri satın almak pek mantıklı değildir. Ürünler açıkta sergilendiğinden bozulma olasılıkları çok yüksek olacaktır.
 9. Pazarlardan alışveriş yaparken en dikkatli olmanız gereken konu çantanız, cüzdanınız ve telefonunuz olmalı. Pazar yerli gibi kalabalık ve gürültülü ortamlarda hırsızlar kol gezmektedir. Her an tetikte olmalısınız. Aman dikkat!
 10. Eğer pazardan kıyafet alacaksanız ürünü deneme ihtimali olmayacağından pazarcı ile görüşürek ürünü deneyip geri geleceğiniz hususnda anlaşma yaparak satın almalısınız.
 11. Paketlenmiş ve açılmasına izin verilemeyen kıyafetlerden şüphelenmelisiniz. Ürünlerin defolu olma ihtimali üzerinde durun ve bu şekildeki alışverişlerden uzak durun.

İlginizi Çekebilir:Halk Pazarından Alışverişin Faydaları

Sonuç olarak pazarda alışveriş yaparken babanızın oğluna güvenmemeyi, alışveriş yaparken hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmayı, organik ürünlere yönelerek daha sağlıklı bir alışveriş yapabileceğinizi ve her pazarcının aynı kefede olmadığı içlerinde de dürüst insanlarında olduğunu söyleyerek yazımızı bitirelim. İyi alışverişler diliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın