Avize Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Avizeler evlerimizin ışık kaynağıdır. Her ev için, bir evin her bir odası için olmazsa olmaz yegane parçalardır. Peki avize seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir evin tamamlayıcısı olarak görülen avizeler rastgele bir seçimle alınmamalıdır zira evin bütün havasını değiştirebilecek parçalardır. Avize denilince insan beyninde oluşan görüntü daha çok kristal, parlak ve şatafatlıdır. Ancak, günümüz dünyasında ipleri eline almış olan minimalizm anlayışı ile artık hayatımızda pek çok şey sadelikten yanadır. Avizeler de bu sadelikten nasibini almıştır. Minimalizm anlayışı ile avizeler gösterişten uzaklaşarak yerini sade, basit ve kristalden uzak modellere bırakmıştır. Tabi avize seçerken tek kriter modeli değildir.

Avize Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Pin

 1.Mekan

 Alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey vardır. Avizenin kullanılacağı mekan ve bu mekanın ışık ihtiyacı göz önünde bulundurulması gereken en temel etkendir. Örneğin mutfak için gereken ışık miktarı, balkon için gereken ışık miktarından çok daha fazladır. Balkonun gecenin kendi ışığıyla az da olsa aydınlanacağı ve balkonda dikkat gerektiren önemli işler yapılmayacağı göz önünde bulundurulursa balkon için seçilecek olan avize küçük bir model olabilir. Ancak içerisinde yemek yaptığımız ve aydınlık bir ortama ihtiyaç duyduğumuz mutfağa avize alınırken, ışığı daha geniş açı ile ve daha net yayan bir seçim yapılmalıdır. Avize seçimi, avizenin kullanılacağı mekana ve o mekanın büyüklüğüne göre alıcı tarafından en doğru şekilde belirlenmelidir.

 2.Boyut

 Avize seçiminde bir diğer önemli husus avizenin boyutudur. Seçilecek avizenin boyutu odanın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak büyümelidir. Avizenin büyüklüğü odanın ışık ihtiyacını etkilemektedir. Bu yüzden doğru seçim yapılmalıdır. Avize büyüklüğünün odaya uygunluğunu hesaplamak için kullanılan bir yöntem vardır. Avizenin kullanılacağı odanın eni ve boyu santimetre olarak hesaplanarak toplanır. Bu toplam 12’ye bölünerek kullanılması gereken avizenin çapı elde edilir. Örneğin boyutları 6 m ve 6 m olan kare formda bir oda için 600 cm ve 600 cm toplanarak 12’ye bölünmelidir. 1200’ün 12’ye bölünmesiyle elde edilen 100 cm bu oda için kullanılması gereken avizenin çapını vermektedir. Küsuratlı çıkan sonuçlar için sonucu en yakın onluğa yuvarlayabilir ve çıkan sonuçta çapı olan avize bulamazsanız ona en yakın çapa sahip avizeyi tercih edebilirsiniz.

 3.Yükseklik

 Avize yüksekliği dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Avize yüksekliği uzun boylu kişiler düşünülerek, yürürken onları rahatsız etmeyecek şekilde seçilmelidir. Yüksekliği fazla olan ve çok aşağı sarkan avizeler hem tehlike yaratacak hem de ışığın odaya dağılımını olumsuz yönde etkileyecektir.

 4.Ağırlık

 Avizenin ağırlığı tavan yapısını olumsuz etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Tavanın yapısı hakkında bilgi sahibi olmak sizin için avantajlı olacaktır. Tavanın taşıma kapasitesi avize seçiminde çok önemli bir yol gösterecektir. Avizenizin ağırlığı tavanınızın taşıma kapasitesinin 1/3’ü kadar olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:Kaban Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

5.Aydınlatma İhtiyaçları

Avize seçimi yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemek önemlidir. Hangi odada kullanacağınızı ve hangi amaçla kullanılacağını düşünmek size doğru avizeyi seçmenizde yardımcı olacaktır. Her oda için farklı bir aydınlatma gereksinimi olabilir, bu nedenle amacınıza uygun bir avize seçmeye dikkat edin.

6.Stil ve Tasarım

Avize seçerken tarzınıza ve mevcut dekorasyona uyum sağlamasına özen gösterin. Farklı tarzlarda avizeler bulunmaktadır, modern, klasik, endüstriyel gibi. Kendi zevkinize ve odanızın tarzına uygun olanı seçmek, görsel olarak bütünlük sağlar.

7.Renk ve Malzeme

Avizelerde kullanılan renk ve malzeme de önemli bir unsurdur. Oda ile uyumlu renkler ve malzemeler seçmek, dekorasyonunuzun bir parçası olarak avizenin dikkat çekiciliğini artırır. Farklı malzemelerde avizeler bulunmakta, cam, metal veya ahşap gibi. Bu da sizin tercihinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

8.Ampul Türleri ve Enerji Verimliliği

Avizelerde kullanılan ampul türlerine de dikkat etmek önemlidir. LED ampuller enerji tasarruflu ve uzun ömürlüdür. Enerji tasarruflu avizeler, hem çevre dostu hem de elektrik faturalarında tasarruf sağlar.

9.Montaj ve Bakım Kolaylığı

Avizenin montajı ve bakımı da göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerdir. Avizenin kolayca monte edilebilmesi ve temizlenebilmesi gerekmektedir. Ayrıca, lazım olduğunda ampullerin kolayca değiştirilebilmesi önemlidir.

 Avize seçimi yaparken danışmanlardan yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır. Seçeceğiniz avizenin nerede kullanılacağını, avizenin kullanılacağı odanın boyutlarını ve tavan yüksekliğini not ederek danışmana bildirirseniz çok daha sağlıklı bir avize seçimi yapabilirsiniz. Danışmanlar size sahip oldukları bilgilerle profesyonel olarak yaklaşacak, mekanın ışık ihtiyacını, avizenin sahip olması gereken boyutu ve yüksekliği en doğru şekilde bildirecek ve bu doğrultuda size en uygun olan modelleri göstereceklerdir. Sonrasında size kalan tek iş zevkleriniz doğrultusunda odanıza en uygun olan avize seçimini yapmaktır. Günümüzde eskisi kadar sık kullanılmıyor olsa da kristal avizelerle salonunuza şıklık katabilir, rustik avize modelleriyle köy havası yaratabilir, modern avizelerle sadelik ve şıklığı bir arada bulundurarak günümüzün ritmini yakalayabilirsiniz.

Bu makalede, avize seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları ele aldık. Aydınlatma ihtiyaçları, boyut, yükseklik, stil, renk ve malzeme gibi faktörler avize seçiminde önemlidir. Bunun dışında enerji verimliliği, montaj ve bakım kolaylığı da gözetilmelidir. Bu ipuçlarına dikkat ederek, odanız için doğru avizeyi seçebilir ve mekanınızı mükemmel bir aydınlatma ile tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın