Harddisk (HDD) alırken nelere dikkat etmeliyiz?

0
241

Merhabalar, bu yazımızda harddisk (sabit disk) alırken dikkat faktörüz şart olan hususları kısaca anlatmaya çalışacagım.

Harddisk nedir ne işe yarar

Evvela harddisk nedir kısaca  tanıyalım, Harddisk bilgisayarın data depolama birimidir. Sabit Disk, bilgisayarlarda verileri depolamak için kullanılan manyetik kayıt ortamıdır Bilgisayarınızı kullanmanız için ihtiyaç duyulan yüklemelere ve data aktarımına ihtiyacınız olacaktır, bunun içinde harddisk isimi verilen bilgisayar parçasına ihtiyacınız olacaktır, son zamanlarda pek söz edilmese de bilgisayarın performans itibariyle ehemmiyetli parçalarından bir tanesidir.

Harddisk çeşitleri nelerdir

SATA, IDE ,PATA olmak üzere 3 çeşit harddisk çeşidi vardır yanlız son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle beraber 4.cü çeşit olarak SSD belleginide bu kategoriye ilave edebiliriz. SSD konusunda yazmızıda ilerki vakitlerde size aktaracağım. Daha önceki teknoloji bilgisayarda yaygın olarak kullandıgımız İDE söket tipi harddiskler yerini giderek yeni tip harddisk çeşidi olan SATA ya bırakmıştır bu ikisi arasında farklarıda şu şekilde izah edebiliriz.

İDE 40 pin, SATA 7 pin ve SATA daha az güç tüketiyor..

ide bildiğimiz önceleri kullanılan daha önceki sistemlerde kullanılıyordu. sata ise şimdileri kurulan sistemlerde hızı idelere göre daha fazla olan harddisk tipidir ve kablo tipi idelere göre daha ince tiptedir.

SATA – PATA Farkları
SATA saniyede teorik olarak 150mb/s hıza çıakiblir
PATA teorik olarak 100 ve 133 mb/s e çıkabiliyor
-Ama SATA 2 ve SATA 3 ler gelicek 2 olan 300 mb/s,3 te 600 mb/s olması planlanıyor,PATALAR 133 te kaldı daha yükselmiyecek
-SATA lar yeni bir teknoloji daha sessiz ve hızlı,yani teorik olarak 133E çıkamıyorlar zaten ama pratikte satalar daha hızlı idelere göre.
-SATA ları usb gibi çıkartıp takabiliyorsun ama kesin bi cevap yok bu konuda çıkardığında yada taktığında kitlenme durumu olabiliyor.
-SATA ların kabloları ince; ide lerin kalındır….

Harddisklerde performans farkları nelerdir

Harddisk alırken dikkat faktörüz şart olan en ehemmiyetli hususlardan biriside harddiskinizin disk dönüş hızıdır. son zamanlarda üretilen harddiskler standart olarak 5200 RPM ve 7200 RPM olarak ikiye ayrılmaktadır.7200 RPM sabit disk, 5400 RPM olana göre daha hızlıdır. Başka bir deyişle 7200 RPM olan sabit disk ile bir dosyayı bulma süreniz, 5400 RPM’ye göre daha kısa olacaktır. Buna rağmen harici disklerde, iki RPM hızı arasında pek fark göremezsiniz. Bilhassa küçük dosyalar için dahili disklerde de bu farkı görmeniz pek . Yanlız iş büyük dosyalar ve uygulamalara gelince 7200 RPM harddisklerde hız farkını gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz. Bu bağlamda 7200RPM bir harddisk almanız sizin faydanıza olacaktır.

Harddisk alan boyutu ile ilgili

Harddisk alırken dikkat faktörüz şart olan bir diger hususta harddiskinizin GİGABYTE bazında boyutudur. harddisklerde belirlenmiş olan standart boyut 1000 GİGABYTE 1 terabayta eşit gelmektedir. 2 terabayt 1 harddisk aldıgınızda bu size 2000 GİGABYTE alan saglamış olur.Vakit içerisinde Sabit Diskler gelişti ve kayıt kapasiteleri bir hayli arttı. İlk çıkan Hard Disk’ler çok az depolama alanı sunarken son zamanlarda  1000, 2000 GİGABYTE data gizleyen modelleri bulunmaktadır. Ancak her ne kadar gelişmiş olsalar bile dönen disk mantığından kurtulamamışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here