PS5’in Harici Depolamayı Tanıması İçin 6 Kritik Müdahale

PS5 oyun konsolu 825 GB dahili depolama alanı sunuyor ve bunun ancak 667 GB’ı üst düzey oyunları depolamak için kullanılabilir. Sonuç olarak, konsolunuzun depolama alanını genişletmek için bir noktada harici bir HDD veya SSD kullanmanız gerekebilir. Yeni bir harici ssd veya bellek satın aldıysanız ve cihazınız tanımıyorsa üzülmeyin. PS5’in harici Depolamayı tanıması için 6 Kritik müdahaleden bahsedeceğiz.

PS5’in Harici Depolamayı Tanımaması

Uyumluluk sorunlarına, bozuk PS5 veritabanları ve çeşitli faktörler harici depolama tanıtmada sorun yaratabilir. Soruna neyin sebep olduğunu bilmiyorsanız harici sabit sürücünüzün PS5’te çalışmasını sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını takip edin.

 1. SABİT DİSKİNİZİN UYUMLU OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

PS5’iniz, SuperSpeed ​​USB arabirimi (USB 3.0 veya üstü) aracılığıyla bağlanan, depolama kapasitesi 250 GB ila 8 TB arasında değişen neredeyse tüm harici sabit sürücüleri destekler. Ancak NTFS olarak değil, exFAT veya FAT32 olarak biçimlendirilmelidir. Ayrıca konsola birden fazla USB depolama sürücüsü bağlayabilirsiniz ancak aynı anda yalnızca birini kullanabilirsiniz.

Harici sabit sürücünüz uyumlu olmasına rağmen çalışmıyorsa, onu bir bilgisayara bağlamayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalışıyorsa, diğer olası düzeltmeler için 2. başlığa doğru ilerleyin.

2. TEMEL SORUN GİDERME İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİN

PS5 hem sabit disk sürücülerini (HDD) hem de katı hal sürücülerini (SSD) destekler. Ancak konsol ön tarafta bir USB-A 2.0 bağlantı noktasıyla birlikte geldiğinden sürücüyü PS5’in arkasındaki iki USB-A bağlantı noktasından birine bağlamanız gerekir. Ek olarak, sabit sürücüyü bir USB hub aracılığıyla bağladıysanız PS5 onu algılamayacaktır; bu nedenle onu doğrudan konsolun USB bağlantı noktalarından birine bağlayın.

Sabit sürücünüz zaten doğru USB bağlantı noktasına bağlıysa bağlantıyı kesip yeniden bağlamayı deneyin. Bunu yaparken USB 3.0 kablosunu hasar açısından inceleyin ve gerekiyorsa değiştirin.

3. SÜRÜCÜYÜ USB GENİŞLETİLMİŞ DEPOLAMA ALANI OLARAK BİÇİMLENDİRİN

Harici depolama olarak ilk kez kullanacaksanız, PS5’inizle harici bir sabit sürücüyü biçimlendirmeniz gerekecektir. PS5’in yeni bağlanan harici sabit sürücüyü biçimlendirmenizi istemesi gerekirken, bazen bildirim görünmeyebilir veya bildirimi kaçırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sürücüyü genişletilmiş depolama olarak biçimlendirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz .

Adım 1: PS5 ana ekranınızda sağ üst köşedeki Ayarlar simgesini seçin.
Adım 2: Listeden Depolama seçeneğini seçin.
Adım 3: USB Genişletilmiş Depolama > USB Genişletilmiş Depolama Olarak Formatla’yı seçin.
İşlemin tamamlanmasını bekleyin; ardından sürücünüzü PS5’inizde harici depolama olarak kullanabilmelisiniz.

PS5'in Harici Depolamayı TanımamasıPin
PS5'in Harici Depolamayı Tanıması İçin 6 Kritik Müdahale 3

4. PS5’İ DİNLENME MODUNDA USB BAĞLANTI NOKTALARINA GÜÇ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE YAPILANDIRMA

PS5’iniz dinlenme modundan uyandığınızda harici sabit sürücüyü tanımıyor mu? Veya PS5 dinlenme modundayken harici sabit disk çalışmayı mı durduruyor? Bu durum, konsolu dinlenme modu sırasında USB bağlantı noktalarına güç sağlamayacak şekilde yapılandırdıysanız ortaya çıkabilir. Bu ayarı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: PS5 ana ekranınızda sağ üst köşedeki Ayarlar simgesini seçin.
Adım 2: Listeden Sistem’i seçin.
Adım 3: Güç Tasarrufu > Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikler’i seçin.
Adım 4: USB Bağlantı Noktalarına “Güç Sağlayın”ı seçin ve “Her Zaman”ı seçin.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra harici SSD veya HDD’nizin PS5 Dinlenme Modunda olsa bile bağlantısı kesilmemelidir.

5. PS5 VERİTABANINI YENİDEN OLUŞTURUN

PS5’iniz temel sistem dosyalarını, oyun bilgilerini ve diğer gerekli verileri içeren bir veritabanını tutar. Mevcut PS5 veritabanı bozuksa harici sabit sürücüyü kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. İşte bunu düzeltmek için yapabilecekleriniz.

Adım 1: PS5’inizi kapatın ve DualSense kablosuz kontrol cihazınızı bir USB kablosuyla konsola bağlayın.

Adım 2: Güvenli Mod’a girmek için PS5’in Güç düğmesini iki kez bip sesi çıkarana kadar basılı tutun.

Adım 3: Kontrol cihazındaki PS düğmesine basın.

Adım 4: “Önbelleği Temizle ve Veritabanını Yeniden Oluştur” seçeneğini seçin.

Adım 5: Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneğini seçin.
 
İşlem tamamlandıktan sonra PS5’iniz normal şekilde başlatılmalıdır. Ardından, harici depolama sürücünüzü hâlâ tanıyıp tanımadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir:TV Box Oyun Konsoluna Dönüştürmek

6. SİSTEM YAZILIMINI GÜNCELLEYİN

PlayStation 5’iniz düzenli olarak performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri sağlayan güncellemeler alır. Herhangi bir sorundan kaçınmak istiyorsanız bu güncellemeleri yüklemek iyi bir fikirdir.

Adım 1: PS5 ana ekranınızda sayfanın sağ üst köşesindeki Ayarlar simgesini seçin.
Adım 2: Listeden Sistem’i seçin.
Adım 3: Sistem Yazılımı sekmesini seçin ve ‘Sistem Yazılımı Güncelleme ve Ayarları’ seçeneğini seçin.
Adım 4: Devam etmek için Sistem Yazılımını Güncelle seçeneğini seçin.
Adım 5: İnternet Kullanarak Güncelle seçeneğini seçin.

Harici depolama sürücüsünü biçimlendirmek PS5’teki verileri siler mi?

Hayır, yalnızca harici depolama sürücüsündeki verileri siler.

Harici depolama cihazımı başka bir PS5’te kullanabilir miyim?

Evet, oyunlarınız ve uygulamalarınız harici depolama cihazında saklanmaya devam edecektir.

Harici depolama cihazımı PS5’ten nasıl çıkarırım?

Harici depolama cihazını PS5’ten çıkarmak için Ayarlar > Depolama > Genişletilmiş Depolama’ya gidin ve ardından harici depolama cihazınızı seçin ve Çıkar seçeneğini tıklayın.

PS5 neden harici depolamayı tanımıyor?

Harici depolama cihazınızın PS5 ile uyumlu olmaması, doğru şekilde biçimlendirilmemiş olması veya PS5’in yazılımının güncel olmaması nedeniyle PS5 harici depolama cihazınızı tanımayabilir.

DEPOLAMA ALANINIZI GÜÇLENDİRİN

PS5’inizle harici bir sabit sürücü kullanmak, konsolun dahili depolama alanındaki yükü hafifletmenin kullanışlı bir yoludur. Umarız yukarıdaki ipuçlarından bir veya daha fazlası altta yatan sorunun çözülmesine yardımcı olmuştur ve PS5’iniz harici sabit sürücünüzü beklendiği gibi tanımaktadır.

Özetle, PS5’inizin harici depolama birimini tanıması için gerekli olan bu altı kritik müdahale ile oyun kütüphanenizi genişletebilir, performansı iyileştirebilir ve genel oyun deneyiminizi geliştirebilirsiniz. Bu basit adımları izlemek, harici depolama alanınızı etkin bir şekilde kullanmanıza ve PS5’inizin sunduğu sonsuz oyun olanaklarından tam olarak yararlanmanıza olanak tanır. Oyun kapasitenizi optimize edin, yükleme sürelerinizi azaltın ve PS5’inizle oyun oynamanın keyfini çıkarın.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda