Akıllı Saat (Smart Watch) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhabalar, bugünkü yazımızda akıllı saat – Smart watch alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini , tüm detaylarıyla sizlere aktaracağız. Şuanda dünyadaki en iyi  smart watch akıllı saat, apple watch serisi olduğunu aklınızın bir kenarına yazın, yalnız bu demek olmuyor ki bütün ihtiyacınızı tek bir marka saatten karşılayacaksınız. Apple Watch serisi, şu anda satın alabileceğiniz en iyi Smart watch olarak tavsiye ediyoruz.

Ama elbette alternatifler var, çünkü bir Android cihazınız varsa, Apple Watch bir işinize yaramayacaktır. Akıllı saatler sizin telefonunuza entegre olarak çalışan ürünlerdir, Eğer telefonunuzun modeline uyum sağlamıyorsa yanlış tercih yapmışsınız demektir.

Akıllı Saat (Smart Watch) Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerPin

En iyi smart watch’ları seçmek için bir kaç ipucu:

1-Akıllı Saatlerde İşletim Sistemi Seçimi

  Akıllı saatler için üç ana işletim sistemi vardır: Android Wear, Tizen ve watchOS. Sahip olduğunuz akıllı telefon türü, gidebileceğiniz işletim sistemini belirleyecektir. Özellikler ve işlevler iPhone kullanıcıları için farklı olsa da, Android Wear hem Android hem de iOS cihazlarla çalışacaktır. Tizen, hem Android hem de iOS akıllı telefonlarıyla eşleşecek. watchOS, Apple’ın işletim sistemidir ve yalnızca iOS cihazlarıyla çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Hangi özelliklere ihtiyacınız olduğuna karar vermek önemlidir. Bazı cihazlar, akıllı telefonunuzu kullanmadan aramaları cevaplayabilme ve metin veya e-postalara cevap verebilme dahil olmak üzere tüm akıllı işlevler yelpazesini sunar. Diğerleri, yerleşik GPS veya kalp atış hızı monitörü gibi gelişmiş etkinlik izleme özellikleriyle fitness sevenler için daha uygun olacaktır.

WEAR OS Tabanlı Akıllı Saatler:

Gelelim hem ANDROİD hemde APPLE Watch ile çalışan saatlere,Bu tür saatlere Wear Os deniliyor. Eğer hem samsung hemde apple telefonunuz varsa ve ikisi içinde çalışabilecek bir akıllı saat arıyorsanız Wear Os saatlerine bir göz atmanızda fayda var.

Wear OS, Google’ın smartwatch işletim sistemidir ve çok yönlüdür. Tüm Android markalarında oldukça sorunsuz çalışıyor ve iPhone’larda bazı sınırlamalar olsa da, bir Apple Watch kullanmak istemiyorsanız, bu en iyi seçimdir.

Android cihazlarla çalışmak üzere tasarlanan ancak iPhone uyumluluğu da olan Wear OS, mesajları, aramaları ve günlük randevularını, bileğinizdeki cihaza yönlendirmek için tasarlanmış başka bir dokunmatik arayüzdür. Daha önce Android Wear 2.0 olarak bilinen Wear OS, en sevdiğiniz uygulamalardan en önemli bilgileri almak için saat yüzlerini özelleştirme ve bildirimleri denetleme gibi birçok özelliğe sahiptir.Bağımsız uygulamalar, telefon yakınınızda olmasa bile, herhangi bir Bluetooth veya wi-fi bağlantısı ile çalışacağından, akıllı telefonunuzdan daha fazla özgürlük verebilir.

Artıları: Wear OS, Google tarafından iyi bir şekilde korunuyor ve son güncellemeler çok daha zarif ve daha sezgisel bir deneyim ile sonuçlandı. Google Play Store’da göz atmak için kullanılabilecek çok sayıda uygulama vardır.

Eksileri: iPhone’larla uyumluluk sınırlıdır, birçok uygulamanın kalitesi etkilenir ve kaçırılır, hatalar ve bazı akıllı saatler hakkında bildirilen küçük sorunlar vardır.

Akıllı Saat (Smart Watch) Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerPin

Bir diğer saat türü de Tizen’dir.

Tizen Yazılım Tabanlı Saatler

Samsung smartwatches’de Tizen’i bulacaksınız. Linux tabanlı açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Başlangıçta yalnızca Samsung akıllı telefonlarıyla uyumluydu, ancak şimdi bir dizi Android telefonla ve iPhone 5 ve daha yeni sürümlerle de olsa yine de çalışıyor.

Artıları: Samsung akıllı saatler genellikle premium malzemelerden üretilmiştir. Bazılarının şarjlar arasında iki ila dört gün sürdüğü iddia edilen Wear OS saatlerinin benzer özelliklere sahip saatlerinden daha iyi pil ömrüne sahip olma çok büyük bir artıdır.

Eksileri: Tizen için uygulamalar, Wear OS işletim sisteminden daha sınırlı olsa da, Spotify, Uber ve Nest gibi popüler uygulamaların kullanımına sunuldu.

Bazı akıllı saatler, spor takibi kadar egzersiz günlüğü özelliklerine sahiptir ve bazıları özellikle ileri düzeydedir. Apple Watch Series 2 ve Samsung Gear S3, örneğin, kalp atış hızı monitörleri ve dahili GPS’e sahip olduğundan koşu rotanızı telefonunuzu almadan izleyebilmenizi sağlar. Ayrıca su geçirmezdir ve yüzücülere çok uygundur.

2-Akıllı Saatlerde Pil Süresi Önemli Bir Unsurdur:

İyi pil ömrü: Çoğu akıllı saat, şarj edilebilir bir pil kullanır, ancak ne kadar süreceği modeller arasında önemli ölçüde değişir. Bir akıllı saatin özellikleri, pil ömrünü de etkileyecektir – örneğin büyük ekranlı, kalp atış hızı monitörü veya gelişmiş sensörlere sahip modellerinde, bataryanın  oldukça hızlı bitmesi muhtemeldir.

3-Smart Saatin Depolama Alanını Kontrol Edin:

Dahili depolama: Çoğu akıllı saat, makul miktarda dahili belleğe sahip olmalıdır: 4GB veya daha fazlasını arayın. Bu, yalnızca yeni uygulamalar indirmenize değil, müzik dosyalarını da saklamanıza olanak tanır, böylece saatinizden bir akıllı telefon olmadan melodileri dinleyebilirsiniz.

Akıllı Saat (Smart Watch) Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerPin

4-Akıllı Saat Seçiminde Bütçeniz Önemlidir:

Bütçenize karar verin – akıllı saatler yaklaşık 500 ila 3500 TL’den fazlaya mal olur ve bir zamanlar satın almaya değer bir smartwatch almak için çok zaman harcamak zorunda kalırken, son zamanlarda 650 TL’den daha az bir paraya  akıllı saat bulunabilir. Fiyat, hiçbir şekilde bir performans göstergesi değildir, çünkü daha pahalı modeller genellikle daha düşük bir tasarıma sahiptir ancak daha fazla özellik sunmaz.

5-Wİ-Fİ Bağlantısı Akıllı Telefon Olmadan da Kullanım Sunar:

Wi-fi Bağlantılı bir seçim, bir akıllı telefona güvenmekten kaçınmanın başka bir yolu. Wi-fi’li bir saat yerel ağlara bağlanabilir, böylece bildirimleri almaya devam edebilir ve çevrimiçi işlevleri telefonunuzdan uzak tutabilirsiniz.

6-Su Geçirmezlik Özelliğini Kontrol Edin:

Çoğu akıllı saat, en az su sıçramasına karşı korumalı ve ideal olarak suya daldırma için IP67 veya IP68 sertifikalı olmalıdır. Bunun saatin yüzmek için uygun olduğu anlamına gelmediğine dikkat edin; Bu yetenek genellikle atmosferlerde (ATM) ölçülür. Örneğin, 5 ATM, saatin 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklı olduğu anlamına gelir.

7-Bİr Şebeke Bağlantısına Sahip mi?

Hücresel bağlantı ve LTE olarak da bilinir. Bu, yakındaki telefonunuz olmadan arama, metin ve diğer bildirimleri yapmanızı ve almanızı sağlar. Aynı şebeke operatörünü kullanmak için telefonunuza ve smartwatch’lara ihtiyacınız olacak ve yalnızca az sayıda şebeke operatörü LTE sunabilir, herkes için kullanılamaz. Örneğin, Apple Watch Series 4’ü 4G ile kullanmak için, GPRS baglantısına ihtiyacınız olacak. Bağlanabilirlik, saatin pil ömrü üzerinde de büyük bir etkiye sahip olacaktır.

8-Dahili Hoparlöre Sahip mi?

Çoğu akıllı saatin dahili mikrofonu vardır (sesli mesajları yanıt olarak dikte etmek veya komut vermek için bir ses asistanı kullanmak için yararlıdır), Bu herkes için olmazsa olmaz, ama sadece saatinizi kullanarak telefon görüşmesi yapmak istiyorsanız, bu bir zorunluluktur. Titreşim uyarısına alternatif olarak alarmlar ve hatırlatıcılar için de faydalıdır.

Sizler için bu yazımızda nasıl bir akıllı saat almanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Buradan bir fikir edinerek kendinize en uygun kıllı saati alacağınızı temenni etmekteyim, bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın

Grupanda