Yurt Dışı Alışverişlerde Kaç Adet Ürün Satın Alınabilir?

4
706

Grupanda’dan herkese merhaba! Hepimiz alışveriş yapmayı çok seviyoruz. Çoğu zaman alışveriş yapmaktan hoşnut oluyor, özellikle uygun fiyatlı indirimli ürünler aldığımızda çok mutlu oluyoruz. Son yıllarda alışverişlerimiz online platformlara taşındı ve bir sürü seçenek arasından en uygun alışverişi yapıyoruz.

Ama tabi ki tüm sınırları aştık ve dünyanın öbür ucundan alışveriş yapmaya başladık. Yurt dışı sitelerden alışveriş yapanlar ve yapmak isteyenler için önemli bir şey varsa oda Yurt dışı sitelerinden kaç adet alışveriş yapılabileceğidir.

Yurt dışı sitelerine örnek verecek olursak; Amazon, Aliexpress ,Banggood ,gearbest vb. yurt dışı alışveriş sitelerini sayabiliriz.

Bu sitelerden alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar için önemli konu kaç adet ürün satın alabileceği konusu.

Yeni çıkartılan yasa ile birlikte 22 EUR olan gümrük limiti sıfırlandı . Artık tüm yurt dışı gümrüğe takılmaktadır.

Artık tüm yurt dışı alışverişlerinize %20 gümrük vergisi yansıtılmaktadır.(ek ücretlerde çıkabilir.)

Gümrük ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yurt dışından alabileceğiniz ürünlerin toplam tutarı max 1500 EUR olarak belirlenmiştir.

Yurtdışından Satın Alabileceğiniz Ürün Sayısını Nasıl Belirlerim?

Aslında bununla ilgili bir rakam bulunmuyor. . Bir ara bununla ilgili 5 adet haberleri çıkmıştı. Fakat sonradan anlaşıldı ki bu ithalat yapan firmalar içinmiş. Peki biz neye göre alışveriş yapacağız? Gümrükteki işlem yapan memurlar bunu şöyle değerlendiriyor: Bireysel kullanım için mi satın alınmış, yoksa ticari maksatlımı? Bunu nasıl tespit edebilir? Şöyle ki bir üründen çok fazla satın aldıysanız ticari olarak nitelendirebilir.

Örneğin; bir üründen tek paket içerisinde 10 aldınız. Eğer satın aldığınız ürün bireysel kullanım harici değerlendirilirse, alışverişiniz artık bireysel değil ticari olarak nitelendirilecektir.(fiyatına bakılmaksızın)

Ticari olarak nitelendirilmesi durumunda bir gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Ancak bu şekilde ürünleri gümrükten çıkarabilirsiniz. Buda Sizlere yüksek maliyetler doğuracaktır.

Gümrükteki Ürünüm Ticari Olarak Nitelendirildi, şimdi ne yapmalıyım?

Siparişinizi çekmek için bir tüzel veya şahıs firmasına sahip olmanız gerekebilir. Ticari olarak nitelendirilmesi durumunda bir gümrük müşaviri tutmanız gerecektir. Ancak bu şekilde ürünleri gümrükten çıkarabilirsiniz. Buda Sizlere yüksek maliyetler doğuracaktır. Bu şekilde bir işlem yerine ürünleri gümrükten çıkartamayacak durumdaysanız, Ürünlerin gümrükten geri göndericiye iade edilmesini talep edebilirisiniz.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Grupanda’dan bugünlük bu kadar. Aklınıza takılanları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda mutlu günler diler. Şimdilik hoşçakalın.

4 YORUMLAR

  1. merhaba sheinden yaklaşık 30 adet ürün sipariş verdim hepsi farklı fakat bir üründen 2 tane var gümrükte siparişim ticari olarak sınıflandırılır mı?

  2. Merhaba, ben klavye için 70 adet switch aldım bu bir kutu içerisinde gelecek. Sınırı aşmış oluyor uyum? Switchlerin hepsi aynı olduğu için 70 adet sipariş olarak mı görülecek? Bir sıkıntı yaşar mıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz