Yurt Dışı Alışverişlerde Kaç Adet Ürün Satın Alınabilir?

2
146

Grupanda’dan herkese merhaba! Hepimiz alışveriş yapmayı çok seviyoruz. Çoğu zaman alışveriş yapmaktan hoşnut oluyor,özellikle uygun fiyatlı indirimli ürünler aldığımızda çok mutlu oluyoruz.

Son yıllarda alışverişlerimiz online platformlara taşındı ve bir sürü seçenek arasından en uygun alışverişi yapıyoruz.

Ama tabiki tüm sınırları aştık ve dünyanın öbür ucundan alışveriş yapmaya başladık. Yurt dışı sitelerden alışveriş yapanlar ve yapmak isteyenler için önemli bir şey varsa oda Yurt dışı sitelerinden kaç adet alışveriş yapılabileceğidir.

Yurt dışı sitelerine örnek verecek olursak; Amazon,Aliexpress ,Banggood ,gearbest vb. yurt dışı alışveriş sitelerini sayabiliriz.

Bu sitelerden alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar için önemli konu kaç adet ürün satın alabileceği konusu.

Yeni çıkartılan yasa ile birlikte 22 EUR olan gümrük limiti sıfırlandı . Artık tüm yurt dışı gümrüğe takılmaktadır.

Artık tüm yurt dışı alışverişlerinize %20 gümrük vergisi yansıtılmaktadır.(ek ücretlerde çıkabilir.)

Gümrük ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayınız.

Yurt dışından alabileceğiniz ürünlerin toplam tutarı max 1500 EUR olarak belirlenmiştir.

Yurt dışından satın alabilceğiniz ürün sayısıda değiştirildi . Yurt dışından alabileceğiniz ürün sayısı aylık olarak 5 adetle sınırlandırıldı. Her ay en fazla 5 adet ürün satın alabilirsiniz. 

Örneğin; bir üründen tek paket içerisinde en fazla 5 adet alabilirsiniz. Eğer satın aldığınız ürün sayısı 5 adetten fazla ise ,Alışverişiniz artık bireysel değil ticari olarak nitelendirilecektir.(fiyatına bakılmaksızın)

Ticari olarak nitelendirilmesi durumunda bir gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Ancak bu şekilde ürünleri gümrükten çıkarabilirsiniz. Buda Sizlere yüksek maliyetler doğuracaktır.

Gümrükteki Ürünüm Ticari Olarak Nitelendirildi, şimdi ne yapmalıyım?

Siparişinizi çekmek için bir tüzel veya sahıs firmasına sahip olmanız gerekebilir. Ticari olarak nitelendirlmesi durumunda bir gümrük müşaviri tutmanız gerecektir. Ancak bu şekilde ürünleri gümrükten çıkarabilirsiniz. Buda Sizlere yüksek maliyetler doğuracaktır. Bu şekilde bir işlem yerine ürünleri gümrükten çıkartamayacak durumdaysanız, Ürünlerin gümrükten geri göndericiye iade edilmesini talep edebilirisiniz.

Aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirisiniz.

Grupanda’dan bugünlük bu kadar. Aklınıza takılanları konu altından sorabilirsiniz. Grupanda mutlu günler diler. Şimdilik hoşçakalın.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, ben klavye için 70 adet switch aldım bu bir kutu içerisinde gelecek. Sınırı aşmış oluyor uyum? Switchlerin hepsi aynı olduğu için 70 adet sipariş olarak mı görülecek? Bir sıkıntı yaşar mıyım?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here